Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

ΤΗ ΒΟΉΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΏ.....


basw2

Recommended Posts

Κοριτσια μου γεια σας.ειχα δυο παλλινδρομες κυησεις μεσα στο 2019 περίπου στις 9 εμδομαδες.στην πρωτη ειχα ενα μεγαλο ενδομήτριο πολυποδα θεωρήθηκε και τυχαιο και το αφήσαμε εκει.στην δεύτερη εστειλα το εμβρυο για καριοτυπο οπου αποδείχτηκε οτι ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλία το εμβρυο τρισωμια 22.καναμε καριοτυπο ζεύγους φυσιολογικός. Χθες επισκέφτηκα το γιατρο μ για να με δει μετα την επέμβαση και μ ειπε οτι εχω πολλες πιθανότητες να ξανα αποβαλω διοτι δεδομένου της ηλικίας και των δυο προηγούμενων αποτυχιών μου το ποσοστό για μια νεα αποτυχια ειναι 30%.μου μιλησε για εξωσωματική με προεμφυτευτηκο.εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου....σας παρακαλώ οποια κοπελα γνωρίζει η οποια θελει απλα να μου πει τη γνωμη της θα την ακούσω με χαρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι πολύ για τις απώλειες που είχες. Εγώ έχω ένα παιδάκι και τον τελευταίο χρόνο είχα 2 παλίνδρομες όπου χρειάστηκε και τις 2 φορές να κάνω απόξεση. Δεν γνωρίζω το λόγο. Κάναμε και εμείς καρυότυπο και εγώ έκανα και διάφορες αιματολογικές εξετάσεις. Όλα ήταν φυσιολογικά. Δεν είμαι γιατρός αλλά αυτό που σου είπε ο γυναικολόγος σου το βασίζει κάπου; Σου εξήγησε κάτι περισσότερο; Έχεις πάρει μια δεύτερη γνώμη; Απλά δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να βγάλει ένα τέτοιο συμπέρασμα αν δεν έχει αρκετές δικές σου εξετάσεις που να υποδηλώνουν κάποιο πρόβλημα. Μία συνάδελφός μου είχε 5 αποβολές και μετά γέννησε 3 παιδιά. Χωρίς εξωσωματική, χωρίς φάρμακα. Κάποιες φορές δυστυχώς τυχαίνει. Το ότι ένα έμβρυο είχε χρωμοσωμική ανωμαλία δεν σημαίνει ότι οποιοδήποτε επόμενο θα έχει. Σου έχει γράψει άλλες εξετάσεις; Εγώ σίγουρα θα πήγαινα και αλλού. 


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας.ειχα δυο παλλινδρομες κυησεις μεσα στο 2019 περίπου στις 9 εμδομαδες.στην πρωτη ειχα ενα μεγαλο ενδομήτριο πολυποδα θεωρήθηκε και τυχαιο και το αφήσαμε εκει.στην δεύτερη εστειλα το εμβρυο για καριοτυπο οπου αποδείχτηκε οτι ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλία το εμβρυο τρισωμια 22.καναμε καριοτυπο ζεύγους φυσιολογικός. Χθες επισκέφτηκα το γιατρο μ για να με δει μετα την επέμβαση και μ ειπε οτι εχω πολλες πιθανότητες να ξανα αποβαλω διοτι δεδομένου της ηλικίας και των δυο προηγούμενων αποτυχιών μου το ποσοστό για μια νεα αποτυχια ειναι 30%.μου μιλησε για εξωσωματική με προεμφυτευτηκο.εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου....σας παρακαλώ οποια κοπελα γνωρίζει η οποια θελει απλα να μου πει τη γνωμη της θα την ακούσω με χαρα....

Και που το ξέρει οτι θα αποβαλεις εχεις κάποιο χρωμόσωμα που σου λείπει η να είναι μισο επίσης πως μπορεί να σου λέει ότι λόγω της ηλικιας σου θα αποβαλεις αυτό κανεις δεν το ξέρει παρα μονο ο Θεός αν εχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα το οποίο βρέθηκε στον καρυότυπο τοτε ναι να προχωρησεις σε προεμφυτευτικο αλλιως γιατί αυτο 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι η αιτια ηταν η χρωμοσωμικη ανωμαλια των αποβολων και δρν χρειαζεται να ψαξω κατι αλλο.αλλα ρε κορίτσια σοκαριστηκα με την ευκολία που ξεστόμισε τη λέξη εξωσωματική....και του απαντώ οτι ειμαι 34 και το οφείλω στον εαυτό μου να προσπαθήσω λιγο ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη σου είπε λόγω ηλικίας και είσαι ΜΟΝΟ 34;;;; Εγώ νόμιζα όπως το έγραψες ότι είσαι τουλάχιστον 39. Μία φίλη μου έκανε το πρώτο της παιδί στα 37 και τώρα είναι έγκυος στο δεύτερο και είναι 39. Και δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Και εγώ που πριν λίγο καιρό έκλεισα τα 32 είχα 2 παλίνδρομες. Αυτά συμβαίνουν! Και απλά προχωράς μπροστά με αισιοδοξία. Για εμένα να πας σε άλλο γιατρό! Μην στενοχωριέσαι και μην το βάζεις κάτω!! Εγώ είμαι πάλι έγκυος και εννοείται τρέμω την κάθε μέρα αλλά προς το παρόν όλα πάνε καλά. Αλίμονο αν το βάζαμε κάτω και εγκαταλείπαμε τόσο απλά! Πήγαινε σε έναν άλλο γιατρό. Και ζήτα επιπλέον εξετάσεις. Θυρεοειδή αν δεν έχεις κάνει και αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα (επίκτητη μορφή θρομβοφιλίας). Αλλά μην αφήνεις το γιατρό να σε τρελάνει. Εγώ τις είχα κάνει αυτές τις εξετάσεις μετά τη 2η παλίνδρομη. Και παρόλο που δεν είχα απολύτως τίποτα ο γιατρός μου, μου έδωσε αντιπηκτικές ενέσεις για το πρώτο τρίμηνο (ακόμη τις κάνω και τώρα μάλλον θα τις σταματήσω).  


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας πολυ πολυ...εύχομαι ενα γερο παιδακι να έχεις και μια ονειρεμένη εγκυμοσύνη. Δυστυχώς το ροζ συννεφάκι εχει χαθει για γυναίκες σαν εμας αλλα οταν ολα πανε καλα ολα ξεχνιούνται. Μου δίνεται κουραγιο και δύναμη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Μου ειπε οτι η αιτια ηταν η χρωμοσωμικη ανωμαλια των αποβολων και δρν χρειαζεται να ψαξω κατι αλλο.αλλα ρε κορίτσια σοκαριστηκα με την ευκολία που ξεστόμισε τη λέξη εξωσωματική....και του απαντώ οτι ειμαι 34 και το οφείλω στον εαυτό μου να προσπαθήσω λιγο ακομα....

Άλλαξε γιατρό.

Χωρίς να έχεις κάνει καν τις απαραίτητες εξετάσεις σε παραπέμπει για εξωσωματική? έλεος πια το έχουν καραμέλα. Και όχι μονο εξωσωματική, σου λέει και για προεμφυτευτικό χωρίς καν να ξέρει τον λόγο....επιμένω, άλλαξε γιατρό εχθές!!!!

  • Μου αρέσει 3

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας.ειχα δυο παλλινδρομες κυησεις μεσα στο 2019 περίπου στις 9 εμδομαδες.στην πρωτη ειχα ενα μεγαλο ενδομήτριο πολυποδα θεωρήθηκε και τυχαιο και το αφήσαμε εκει.στην δεύτερη εστειλα το εμβρυο για καριοτυπο οπου αποδείχτηκε οτι ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλία το εμβρυο τρισωμια 22.καναμε καριοτυπο ζεύγους φυσιολογικός. Χθες επισκέφτηκα το γιατρο μ για να με δει μετα την επέμβαση και μ ειπε οτι εχω πολλες πιθανότητες να ξανα αποβαλω διοτι δεδομένου της ηλικίας και των δυο προηγούμενων αποτυχιών μου το ποσοστό για μια νεα αποτυχια ειναι 30%.μου μιλησε για εξωσωματική με προεμφυτευτηκο.εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου....σας παρακαλώ οποια κοπελα γνωρίζει η οποια θελει απλα να μου πει τη γνωμη της θα την ακούσω με χαρα....

Έχοντας μεγάλο ιστορικό Κ τέτοια θέματα σου λέω ότι θ πρέπει να βρεις κάποιον άλλο γιατρό  να σε βλέπει.  Προφανώς και σύμφωνα πάντα με όσα γράφεις δεν χρειάζεται για την ώρα κάτι τέτοιο ....! 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε οτι με βαση την ηλικια μου (34) και με το γεγονός οτι το ενα έμβρυο που εξετάστηκε ειχε χρωμοσωμικη οτι η καλύτερη λυση θα ηταν η εξωσωματική με προεμφοτευτικο για να ειμαι σιγουρη οτι θα μπει ενα γερο εμβρυο...αλλιως να ειμαι προετοιμασμένη αν θελω φυσιολογικά οτι εχω αυξημένες πιθανότητες να ξαναγίνει.οταν ειπε ο αντρας μ να δούμε το σπερμα του λόγω κυρσοκηλης μην τυχον εχει θεμα ειπε οχι ειναι καθαρα θεμα ωαρίου. Ενιωσα τοσο ασχημα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Μου ειπε οτι με βαση την ηλικια μου (34) και με το γεγονός οτι το ενα έμβρυο που εξετάστηκε ειχε χρωμοσωμικη οτι η καλύτερη λυση θα ηταν η εξωσωματική με προεμφοτευτικο για να ειμαι σιγουρη οτι θα μπει ενα γερο εμβρυο...αλλιως να ειμαι προετοιμασμένη αν θελω φυσιολογικά οτι εχω αυξημένες πιθανότητες να ξαναγίνει.οταν ειπε ο αντρας μ να δούμε το σπερμα του λόγω κυρσοκηλης μην τυχον εχει θεμα ειπε οχι ειναι καθαρα θεμα ωαρίου. Ενιωσα τοσο ασχημα...

Κοπέλα μου συγγνώμη κιόλας αλλά ο γιατρός σου είναι άσχετος από τους λίγους !! 

Πρωτον δεν είναι όλες οι χρωμοσωματικες ανωμαλίες λόγω ωαρίου . Κάποιες είναι κάποιες όχι 

δεύτερον διαβάζω για κυρςοκιλη προφανώς και ναι ο άντρας σου πρπει να κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα . 

Και βασικά πήγαινε σε ένα άλλο γιατρό να σου δώσει ένα πακέτο εξετάσεων να κάνετε . 

 

Αν κάθε κοπέλα που ήταν 34 και είχε και ένα έμβρυο με τρισωμια έκανε προεμφυτευτικο η μισή Ελλάδα θα έκανε βιοψία στα έμβρυα τώρα ... χαχαχ

  • Μου αρέσει 2

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, basw2 είπε:

Μου ειπε οτι με βαση την ηλικια μου (34) και με το γεγονός οτι το ενα έμβρυο που εξετάστηκε ειχε χρωμοσωμικη οτι η καλύτερη λυση θα ηταν η εξωσωματική με προεμφοτευτικο για να ειμαι σιγουρη οτι θα μπει ενα γερο εμβρυο...αλλιως να ειμαι προετοιμασμένη αν θελω φυσιολογικά οτι εχω αυξημένες πιθανότητες να ξαναγίνει.οταν ειπε ο αντρας μ να δούμε το σπερμα του λόγω κυρσοκηλης μην τυχον εχει θεμα ειπε οχι ειναι καθαρα θεμα ωαρίου. Ενιωσα τοσο ασχημα...

Κι όμως, το σπέρμα είναι πολλές φορές υπαίτιο για αποβολές και παλίνδρομες. Καλύτερα, αν αποφασίσετε να ψαχτείτε, ο σύζυγός σου να κάνει σπερμοδιάγραμμα και κατακερματισμό σπέρματος. Επίσης, δεν θέλω να χαλάσω το παραμύθι που σου είπε ο γιατρός, αλλά δυστυχώς ο προεμφυτευτικός έλεγχος δεν είναι θαυματουργός. Πρώτον ελέγχει συγκεκριμένες ανωμαλίες που μπορούν να είναι εμφανείς στο στάδιο της βλαστοκύστης, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να προκύψει οποιαδήποτε άλλη ανωμαλία στη συνέχεια των διαιρέσεων των κυττάρων του εμβρύου. Γι αυτό εξάλλου και το συστήνουν σε ζευγάρια με συγκεκριμένο πρόβλημα στον καρυότυπο ζεύγους, για να ελεγχθεί η ύπαρξη της συγκεκριμένης ανωμαλίας. Και δεύτερον είναι επίφοβος, γιατί υπάρχει πιθανότητα να σκοτώσει το έμβρυο ενώ είναι απολύτως υγιές. Γενικά πάντως φαίνεται ο γιατρός σου να μην έχει ιδέα από πολύ βάσικα πράγματα, που εδώ ξέρουμε εμείς που απλά έχουμε υποστεί εξωσωματικές ως ασθενείς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, basw2 είπε:

Κοριτσια μου γεια σας.ειχα δυο παλλινδρομες κυησεις μεσα στο 2019 περίπου στις 9 εμδομαδες.στην πρωτη ειχα ενα μεγαλο ενδομήτριο πολυποδα θεωρήθηκε και τυχαιο και το αφήσαμε εκει.στην δεύτερη εστειλα το εμβρυο για καριοτυπο οπου αποδείχτηκε οτι ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλία το εμβρυο τρισωμια 22.καναμε καριοτυπο ζεύγους φυσιολογικός. Χθες επισκέφτηκα το γιατρο μ για να με δει μετα την επέμβαση και μ ειπε οτι εχω πολλες πιθανότητες να ξανα αποβαλω διοτι δεδομένου της ηλικίας και των δυο προηγούμενων αποτυχιών μου το ποσοστό για μια νεα αποτυχια ειναι 30%.μου μιλησε για εξωσωματική με προεμφυτευτηκο.εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου....σας παρακαλώ οποια κοπελα γνωρίζει η οποια θελει απλα να μου πει τη γνωμη της θα την ακούσω με χαρα....

Καλησπέρα κορίτσι μου. Λυπάμαι πολύ για τις παλινδρομες που βίωσες και σου εύχομαι να μη σου ξανατυχουν.

Λοιπόν μέσα στο 2019 είχα και γω δύο βιοχημικές κυήσεις. Ο γιατρός μου με παρέπεμψε σε γιατρό που ειδικεύεται σε καθ' έξιν αποβολές και έκανα πολλές εξετασεις μέσα σε αυτές και ο καρυότυπος ζεύγους ο οποίος ήταν καθαρός.

Σου ζήτησε ο γιατρός σου κάποια άλλη εξέταση; Εφόσον ο καρυότυπος σας βγήκε καθαρός σημαίνει ότι ήταν τυχαία χρωμοσωμικη ανωμαλία 

Εμείς βρεθήκαμε και οι δύο με ανεπάρκεια φυλλικού οξέως, εγώ πιο σοβαρή, και απ' ότι μας είπε η αιματολογος η ανεπάρκεια προκαλεί αλλοιώσεις στο dna και κατ' επέκταση και γενετικες-χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Και είναι κάτι που διορθώνεται πολύ εύκολα! Δεν λέω ότι αυτό ισχύει και στην περίπτωση σας αλλά υπάρχει ένας μεγάλος κύκλος εξετάσεων που θα έπρεπε να κάνετε πριν μιλήσετε για εξωσωματική

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη και να ακολουθήσεις και πρωτόκολλο καθ' έξιν αποβολών. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ ολες για τις απαντησεις σας.περα απο τον καρυοτυπο ζεύγους και το συτεε που έκανα όταν εμεινα εγκυος δεν μου ζητησε αλλες.οταν του είπα να μ γραψει εστω για θρομβοφιλια μ ειπε οτι σε επομενη εγκυμοσύνη θα κανω προληπτικά αντιπηκτικες.παρολα αυτα εγω επεμενα και μ παρέπεμψε σε γνωστη αιματολογο της Θεσσαλονίκης που ασχολείται με αποβολες απλα ειναι πολυ μακριά και το σκέφτομαι  

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου σε παραπέμπω στο τμήμα καθ έξιν αποβολών του Νοσοκομείου Έλενα. Αν κατάλαβα καλά, δεν είσαι στην Αθήνα, παρόλα αυτά, θα έλεγα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να δεις αν μπορούν να σε παραπέμψουν σε κάποιο άλλο νοσοκομείο κοντά σας. Το θέμα θέλει διεξοδική έρευνα, τόσο για τη γυναικεία, όσο και για την ανδρική πλευρά. Το θέμα της εξωσωματικής το θεωρούν πανάκεια οι γυναικολόγοι, ίσως λόγω της έλλειψης γνώσεων, αλλά ίσως και λόγω άλλων συμφερόντων. Στοιχηματίζω ότι αν έλεγες ναι στην πρότασή του, το επόμενο βήμα θα ήταν να σε παραπέμψει στον ειδικό που συνεργάζεται, ώστε να επιστρέψεις σε αυτόν για τον τοκετό. Επίσης, σημαντικό, όλες αυτές οι εξετάσεις που πρέπει να κάνετε για τη διερεύνηση των αποβολών είναι πολύ ακριβές, αλλά στο Νοσοκομείο Έλενα γίνονται δωρεάν. Συνιστώ ανεπιφύλακτα να κάνεις ένα τηλέφωνο να σε καθοδηγήσουν από εκεί. Δυστυχώς ένας απλός γυναικολόγος, όπως αυτός που έχεις, δε μπορεί να σε βοηθήσει. Και κάτι τελευταίο: είχα μιλήσει στο τηλέφωνο με μια κοπέλα που γνώρισα εδώ που έκανε ότι σας πρότεινε ο γιατρός σας, δηλαδή 2 εξωσωματικές μετά από 2 αποβολές με φυσική σύλληψη. Το αποτέλεσμα ήταν να χάσει άλλα 3 μωρά. Αυτή τη στιγμή έχουν στεγνώσει οικονομικά, δεν έχουν καταφέρει να κάνουν παιδί και η ψυχολογία τους έχει πέσει ακόμα περισσότερο. Σου αναφέρω το παράδειγμα για να καταλάβεις ότι η εξωσωματική δεν είναι σε καμία περίπτωση πανάκεια, ειδικά στην περίπτωσή σας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι εκνευρίζομαι όταν υπάρχει κύημα μπορείς να το εξετάσεις να δεις γιατί δεν πήγε καλά μια εγκυμοσύνη και δεν το κάνεις πετώντας ένα 'τυχαιο' γεγονός. Σορυ αλλά 9η εβδομάδα δεν είναι τυχαίο. Βασικά να τα λέμε όπως έχουν τα πράγματα καμία χαμένη κύηση δεν γίνεται τυχαία. Κάτι φταίει. Και θεωρείσαι 'τυχερος' όταν φταίει το έμβρυο οπότε και 'τυχαια' θα πετύχεις και το σωστό και θα κάνεις μωρό. Και αυτό με τις αντιπηκτικές άντε τυχαία πάρε κόσμε. Φίλη από το φόρουμ άντε σαλοσπιρ άντε ενέσεις και ο πλακούντας επιχείλιος με θέματα και αιμορραγίες φουλ. Έκοψε τα πάντα έσωσε την εγκυμοσύνη. Να πας σε αιματολόγο να δει αν έχεις θέμα και πριν και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (πρώτες πρώτες εβδομάδες). Να ρωτήσεις στο Έλενα όπως σου είπαν παραπάνω. Να ρωτήσεις γενετιστή για το σύνδρομο αν είναι τυχαίο η τρέχει στον καρυότυπο σας χωρίς να φαίνεται. Έχουμε γενετιστρια που απαντάει στο φόρουμ το άλλο το .org ρώτα και εκεί. Κάνε και μια υστεροσκόπηση να δεις τη μήτρα σου τώρα.   τα 34 είναι μια πολύ καλή ηλικία μην προτρέξεις. Κάνε ότι πρέπει να κάνεις, έχεις χρόνο μπροστά σου,και ας φτάσεις και 35.  και αν όλοι οι δρόμοι οδηγήσουν σε προεμφυτευτικό φυσικά και μη φοβηθείς. Αλλά πρώτα ψαξ'το αλλιώς. Εύχομαι γρήγορα έγκυος και μαμά! 

  • Μου αρέσει 2

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...