Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, didi2 είπε:

Καλημέρα! Αστα κι εγώ είμαι πολυυυ αγχωμένη. Και τα βραδυα δεν κοιμάμαι καλά από το άγχος (εκτός των άλλων).

Πιεση κι εγώ έχω αρχίσει να αισθάνομαι αλλά όχι μπούκωμα. Πότε μπαίνεις στον μήνα σου;

Την πεμπτη μπαινω 35 εβδομαδα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια άγχος και εγώ .. .βλέπω στον ύπνο μου ότι γενναω το έχω δει δύο τρεις φορές αυτή τη βδομάδα....!!! Εντωμεταξυ αγχώνομαι πιο πολύ όταν σκέφτομαι τις πρώτες μέρες στο σπίτι.....κ πράγματα όπως κάθε πότε θα το κάνω μπάνιο,δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε μωρόμαντηλα άρα θα τον πλένω κάθε φορά θα μπορώ μόνη μου???κάθε πότε θα καθαρίζω τον αφαλό???αν έχω ξεχάσει να πάρω κάτι???αν τελικά δεν θηλάσει????όλα αυταααα.......

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Αν είσαι επαρχία καταλαβαίνω είναι πιο δύσκολα για σένα....ίσως να δηλώνεις συνοδο κάποιον άλλον κ να ερχόταν κ ο άντρας σου οπότε μπορούσε??????ο γιατρός σου δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει να συνεννοηθεί αυτός αφού είναι ειδική περίπτωση!!!!!

Κ εδώ είναι αφορητηηηηη.....δεν είναι για έξω μόνο για υποχρεώσεις!!!κ εμείς πρέπει να κάνουμε το τέστ....και οι δύο απλά δεν καταλαβαίνω....αν γεννήσεις νωρίτερα από την πητ πως θα ξέρεις να έχετε κάνει λίγες μέρες πρίν????στο νοσοκομείο θα σας κάνουν κατά την εισαγωγή ....απλά είναι σίγουρα πιο ακριβό!!!εκτός αν κάνεις καισαρική κ το έχετε προγραμματίσει!!!!!πέρασε πολύ γρήγοραααα.....είσαι έτοιμη βαλίτσες,πράγματα??????

Το Σάββατο π έχω ραντεβού με το γιατρό μου αυτή την ερώτηση θα του κάνω... Κάπως πρέπει ν γίνει.. Δεν γίνεται ν είμαι μόνη μου κ εγώ... Όλο αυτό τ πράγμα σκέφτομαι... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:
Just now, Fofi! είπε:

Την πεμπτη μπαινω 35 εβδομαδα...

Μαζί είμαστε εγώ το Σάββατο μπαίνω 35η

 

κοριτσια εγώ έχω φρικάρει εντελώς που θα μου την πάρει νωρίτερα λόγω των περιτυλιξεων. Διαβάζω και διαφορα για τα μωρά που γεννιούνται πριν την 37η εβδομάδα και έχω φρικάρει! Λέτε να μου βγάλει κανένα πρόβλημα; Να χρειαστεί θερμοκοιτίδα;;; 
Πωωωω δεν ξέρω έχω αγχωθεί πολύ με αυτό το θεμα!

  • Μου αρέσει 2

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια. Έμπαινα στην αρχή της εγκυμοσύνης. Είχα μήνες να μπω. Κάναμε ανακαίνιση στο σπίτι και μέναμε αλλού μετά είχα να φτιάξω τα πράγματα... ελπίζω να είστε καλά. Βλέπω πολλές έχουμε αυτά τα μπουκώματα χαμηλά και εγώ τα νιώθω τελευταία και με ποναγαν τα κόκαλα στην λεκάνη εκεί στο άνοιγμα των ποδιών και είχα και συσπάσεις και μου είπε η γιατρός την προηγούμενη βδομάδα να πάω στο νοσοκομείου για καρδιοτοκογράφημα. Πήγα και μου είπε να παίρνω μαγνήσιο 3 φορές την ημέρα για τις συσπάσεις. Επίσης κάναμε υπέρηχο είναι καλά το μωρό. Το είχα άγχος γιατί στο Doppler είχε λίγο μικρή ανάπτυξη γιατί έχω πλακούντα στο στάδιο 2 και είχε πιο μικρή κοιλιά.. ήταν στην 17η εκατοστιαία θέση... Μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να βγει πιο νωρίς και την Παρασκευή αυτή έχω ξανά Doppler για να δούμε πως πάει αλλά στον υπέρηχο που κάναμε είχε πάρει κιλά και ήταν πολύ θετικό αυτό.. επίσης όταν κουνιέται ο μικρός με πονάει πάρα πολύ χαμηλά εκεί στον τράχηλο. Νιώθω και σούβλιες εκεί έντονες. Ελπίζω όλα να πάνε τέλεια για όλες και να έχουμε σύντομα υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά μας.

  • Μου αρέσει 6

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έμπαινα στην αρχή της εγκυμοσύνης. Είχα μήνες να μπω. Κάναμε ανακαίνιση στο σπίτι και μέναμε αλλού μετά είχα να φτιάξω τα πράγματα... ελπίζω να είστε καλά. Βλέπω πολλές έχουμε αυτά τα μπουκώματα χαμηλά και εγώ τα νιώθω τελευταία και με ποναγαν τα κόκαλα στην λεκάνη εκεί στο άνοιγμα των ποδιών και είχα και συσπάσεις και μου είπε η γιατρός την προηγούμενη βδομάδα να πάω στο νοσοκομείου για καρδιοτοκογράφημα. Πήγα και μου είπε να παίρνω μαγνήσιο 3 φορές την ημέρα για τις συσπάσεις. Επίσης κάναμε υπέρηχο είναι καλά το μωρό. Το είχα άγχος γιατί στο Doppler είχε λίγο μικρή ανάπτυξη γιατί έχω πλακούντα στο στάδιο 2 και είχε πιο μικρή κοιλιά.. ήταν στην 17η εκατοστιαία θέση... Μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να βγει πιο νωρίς και την Παρασκευή αυτή έχω ξανά Doppler για να δούμε πως πάει αλλά στον υπέρηχο που κάναμε είχε πάρει κιλά και ήταν πολύ θετικό αυτό.. επίσης όταν κουνιέται ο μικρός με πονάει πάρα πολύ χαμηλά εκεί στον τράχηλο. Νιώθω και σούβλιες εκεί έντονες. Ελπίζω όλα να πάνε τέλεια για όλες και να έχουμε σύντομα υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά μας.

Ευχομαι ολα να σου πανε καλα μεχρι το τελος οπως και στην καθεμια!!  Αυτο με τις σουβλιες που λες στο τελος το εχω κι εγω πολυ εντονα!! Υπομονη κοντευουμε!! 

 

Κοριτσια μπαινω λιγο καθυστερημενα να ρωτησω γιατι καθυστερημενα αρχισα τις αγορες!! Οι περισσοτερες βλεπω ειστε ετοιμες! Χαιρομαι γιατι δεν ειναι καιρος να ασχολεισαι και με αγορες αλλα τι να κανουμε που τα οικονομικα τωρα μας χαμογελασαν!! Λοιπον θελω τη γνωμη σας για τα πολυμορφικα βρεφικα κρεβατια! Αυτα που γινονται μετα προεφηβικο κρεβατι με κομοδίνο κ γραφειο!! Εχει παρει καμια σας; η εχει δοκιμασει στο παρελθον; η απλη κουνια μπορει να ειναι και μηκος 140εκ. ενω η πολυμορφικη μαξ 110 εκ. ! Και η απορια μου ειναι η εξης θα τον βολεψει; μου ειπαν οτι θα ειναι και ψηλος!! Αν δεν προλαβει να το χαρει λογω υψους; γιατι πχ τον πρωτο καιρο θα τον εχω στο λικνο διπλα μου εννοω κανενα 3μηνο!! Μετα βεβαια το κρεβατι γινεται 160εκ σαν προεφηβικο και μπορεις να βαλεις πλαινα καγκελακια πιο χαμηλά!! Αλλα απο ποια ηλικια μπορει να κοιμαται σε μονο κρεβατι χωρις να ειναι επικινδυνο;; σας παρακαλω θελω τα φωτα σας!! Αν δεν αξιζει να δω σκετη κουνια!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Ευχομαι ολα να σου πανε καλα μεχρι το τελος οπως και στην καθεμια!!  Αυτο με τις σουβλιες που λες στο τελος το εχω κι εγω πολυ εντονα!! Υπομονη κοντευουμε!! 

 

Κοριτσια μπαινω λιγο καθυστερημενα να ρωτησω γιατι καθυστερημενα αρχισα τις αγορες!! Οι περισσοτερες βλεπω ειστε ετοιμες! Χαιρομαι γιατι δεν ειναι καιρος να ασχολεισαι και με αγορες αλλα τι να κανουμε που τα οικονομικα τωρα μας χαμογελασαν!! Λοιπον θελω τη γνωμη σας για τα πολυμορφικα βρεφικα κρεβατια! Αυτα που γινονται μετα προεφηβικο κρεβατι με κομοδίνο κ γραφειο!! Εχει παρει καμια σας; η εχει δοκιμασει στο παρελθον; η απλη κουνια μπορει να ειναι και μηκος 140εκ. ενω η πολυμορφικη μαξ 110 εκ. ! Και η απορια μου ειναι η εξης θα τον βολεψει; μου ειπαν οτι θα ειναι και ψηλος!! Αν δεν προλαβει να το χαρει λογω υψους; γιατι πχ τον πρωτο καιρο θα τον εχω στο λικνο διπλα μου εννοω κανενα 3μηνο!! Μετα βεβαια το κρεβατι γινεται 160εκ σαν προεφηβικο και μπορεις να βαλεις πλαινα καγκελακια πιο χαμηλά!! Αλλα απο ποια ηλικια μπορει να κοιμαται σε μονο κρεβατι χωρις να ειναι επικινδυνο;; σας παρακαλω θελω τα φωτα σας!! Αν δεν αξιζει να δω σκετη κουνια!! 

Καλησπέρα.Εγω πήρα πολυμορφική κούνια η οποία γίνεται μόνο κρεβατι και το μήκος της είναι 1,40.Να σου πω την αλήθεια δεν διάλεξα αυτή τη ν κούνια που λες γιατί μου φάνηκε μικρη.Οσο για την ηλικία που μπορεί να κοιμηθεί και μετά δεν το γνωρίζω καθώς είναι το πρώτο μου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, didi2 είπε:

Μαζί είμαστε εγώ το Σάββατο μπαίνω 35η

 

κοριτσια εγώ έχω φρικάρει εντελώς που θα μου την πάρει νωρίτερα λόγω των περιτυλιξεων. Διαβάζω και διαφορα για τα μωρά που γεννιούνται πριν την 37η εβδομάδα και έχω φρικάρει! Λέτε να μου βγάλει κανένα πρόβλημα; Να χρειαστεί θερμοκοιτίδα;;; 
Πωωωω δεν ξέρω έχω αγχωθεί πολύ με αυτό το θεμα!

Τέλος Αυγούστου σου είπε?????πόσο ακριβώς θα είσαι????μην φρικαρεις καθόλου....αν είναι για καλύτερα έτσι πρέπει να γίνει ο γιατρός ξέρει...!!!η ξαδέρφη που γέννησε πριν λίγους μήνες της το πήραν νωρίτερα γιατί είχε θέμα 35 κ κάτι με καισαρική....η μπέμπα της ήταν 2150...όλα καλά...έκατσε προληπτικά 2-3 μέρες θερμοκοιτίδα κ βγήκαν.....!!!ενέσεις για τα πνευμόνακια θα κάνετε????είμαστε ήδη σε προχωρημένη εγκυμοσύνη....τα μωρά δεν θα χρειαστούν κάτι..κ θερμοκοιτίδα να σου μπει ίσως για το βάρος του δεν είναι κάτι .....

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έμπαινα στην αρχή της εγκυμοσύνης. Είχα μήνες να μπω. Κάναμε ανακαίνιση στο σπίτι και μέναμε αλλού μετά είχα να φτιάξω τα πράγματα... ελπίζω να είστε καλά. Βλέπω πολλές έχουμε αυτά τα μπουκώματα χαμηλά και εγώ τα νιώθω τελευταία και με ποναγαν τα κόκαλα στην λεκάνη εκεί στο άνοιγμα των ποδιών και είχα και συσπάσεις και μου είπε η γιατρός την προηγούμενη βδομάδα να πάω στο νοσοκομείου για καρδιοτοκογράφημα. Πήγα και μου είπε να παίρνω μαγνήσιο 3 φορές την ημέρα για τις συσπάσεις. Επίσης κάναμε υπέρηχο είναι καλά το μωρό. Το είχα άγχος γιατί στο Doppler είχε λίγο μικρή ανάπτυξη γιατί έχω πλακούντα στο στάδιο 2 και είχε πιο μικρή κοιλιά.. ήταν στην 17η εκατοστιαία θέση... Μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να βγει πιο νωρίς και την Παρασκευή αυτή έχω ξανά Doppler για να δούμε πως πάει αλλά στον υπέρηχο που κάναμε είχε πάρει κιλά και ήταν πολύ θετικό αυτό.. επίσης όταν κουνιέται ο μικρός με πονάει πάρα πολύ χαμηλά εκεί στον τράχηλο. Νιώθω και σούβλιες εκεί έντονες. Ελπίζω όλα να πάνε τέλεια για όλες και να έχουμε σύντομα υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά μας.

Κορίτσι μου σε σκεφτόμουν!!!αφού παίρνει βάρος το μωράκι είναι πολύ καλό....αλλά αν χρειαστεί κ δεν του προσφέρει κάτι να μείνει κ άλλο μέσα δηλαδή δεν παίρνει το σωστό βάρος....λογικά θα το πάρουν λίγο νωρίτερα...έτσι κάνουν .. Αλλά είναι για καλό!!!!μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε....είμαστε στη τελική ευθεία....!!και εγώ τα νιώθω αυτά που λες επειδή είναι χαμηλά το μωρό!!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έμπαινα στην αρχή της εγκυμοσύνης. Είχα μήνες να μπω. Κάναμε ανακαίνιση στο σπίτι και μέναμε αλλού μετά είχα να φτιάξω τα πράγματα... ελπίζω να είστε καλά. Βλέπω πολλές έχουμε αυτά τα μπουκώματα χαμηλά και εγώ τα νιώθω τελευταία και με ποναγαν τα κόκαλα στην λεκάνη εκεί στο άνοιγμα των ποδιών και είχα και συσπάσεις και μου είπε η γιατρός την προηγούμενη βδομάδα να πάω στο νοσοκομείου για καρδιοτοκογράφημα. Πήγα και μου είπε να παίρνω μαγνήσιο 3 φορές την ημέρα για τις συσπάσεις. Επίσης κάναμε υπέρηχο είναι καλά το μωρό. Το είχα άγχος γιατί στο Doppler είχε λίγο μικρή ανάπτυξη γιατί έχω πλακούντα στο στάδιο 2 και είχε πιο μικρή κοιλιά.. ήταν στην 17η εκατοστιαία θέση... Μου είπε ότι μπορεί να χρειαστεί να βγει πιο νωρίς και την Παρασκευή αυτή έχω ξανά Doppler για να δούμε πως πάει αλλά στον υπέρηχο που κάναμε είχε πάρει κιλά και ήταν πολύ θετικό αυτό.. επίσης όταν κουνιέται ο μικρός με πονάει πάρα πολύ χαμηλά εκεί στον τράχηλο. Νιώθω και σούβλιες εκεί έντονες. Ελπίζω όλα να πάνε τέλεια για όλες και να έχουμε σύντομα υγιέστατα μωράκια στην αγκαλιά μας.

Κατερινάκι μου χαίρομαι που μαθαίνω νέα σου σε σκεφτόμουν!Όλα καλά κορίτσι μου.Εμεις γίναμε 2 μηνών.

Με το καλό σε όλες μανουλες Σεπτεμβρίου,άντε κόντευετε!Λίγο ακομη;)

  • Μου αρέσει 4

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nairobi είπε:

Ευχομαι ολα να σου πανε καλα μεχρι το τελος οπως και στην καθεμια!!  Αυτο με τις σουβλιες που λες στο τελος το εχω κι εγω πολυ εντονα!! Υπομονη κοντευουμε!! 

 

Κοριτσια μπαινω λιγο καθυστερημενα να ρωτησω γιατι καθυστερημενα αρχισα τις αγορες!! Οι περισσοτερες βλεπω ειστε ετοιμες! Χαιρομαι γιατι δεν ειναι καιρος να ασχολεισαι και με αγορες αλλα τι να κανουμε που τα οικονομικα τωρα μας χαμογελασαν!! Λοιπον θελω τη γνωμη σας για τα πολυμορφικα βρεφικα κρεβατια! Αυτα που γινονται μετα προεφηβικο κρεβατι με κομοδίνο κ γραφειο!! Εχει παρει καμια σας; η εχει δοκιμασει στο παρελθον; η απλη κουνια μπορει να ειναι και μηκος 140εκ. ενω η πολυμορφικη μαξ 110 εκ. ! Και η απορια μου ειναι η εξης θα τον βολεψει; μου ειπαν οτι θα ειναι και ψηλος!! Αν δεν προλαβει να το χαρει λογω υψους; γιατι πχ τον πρωτο καιρο θα τον εχω στο λικνο διπλα μου εννοω κανενα 3μηνο!! Μετα βεβαια το κρεβατι γινεται 160εκ σαν προεφηβικο και μπορεις να βαλεις πλαινα καγκελακια πιο χαμηλά!! Αλλα απο ποια ηλικια μπορει να κοιμαται σε μονο κρεβατι χωρις να ειναι επικινδυνο;; σας παρακαλω θελω τα φωτα σας!! Αν δεν αξιζει να δω σκετη κουνια!! 

Λοιπόν εγώ πήρα σκέτη κούνια....140 επί 70.....δεν ήθελα πολυμορφικό επειδή είναι αρκετά ογκώδη,συνήθως δεν παίρνει καλά αέρα το μωρό έτσι μου έχουν πει τουλάχιστον,τα κρεβάτια για μετά συνήθως είναι στενά....κ είναι κ αρκετά πιο ακριβά.Εγω λοιπόν πήρα μια οικονομική κούνια...κ ένα στρώμα καλό...μέχρι τα 3 περίπου εκεί θα κοιμάται ...κ μετά θα πάρω μια κ καλή το κρεβατάκι του.... Άσε που σκέφτομαι ότι αν κάνω δεύτερο θα πάρει κατευθείαν την κούνια κ όχι να το έχω κάνει κρεβάτι κ να το ξαναλλαζω...!!!για μένα δεν αξίζει να δίνουμε πολλά χρήματα σε αυτά τα πράγματα...να είναι κάτι ασφαλή κ όμορφο αλλά μέχρι εκεί δεν θα το παντρευτούμε κιολας:grin:....βέβαια εμένα δεν μου περίσσευαν κιόλας.....ανάλογα με τα χρήματα που θες να διαθέσεις λοιπόν κ το τι προτιμάς αποφασίζεις....

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη @Thaliamp.. Και εγώ πήρα σκέτη κούνια 140x70.. Με την ίδια λογική.. Τα άλλα είναι πιο ογκώδη.. Και σε περίπτωση που έρθει και 2ο παιδάκι σύντομα, προτιμώ να εχω την κούνια και να πάρω και ένα πιο μεγάλο κρεβάτι.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Ευχομαι ολα να σου πανε καλα μεχρι το τελος οπως και στην καθεμια!!  Αυτο με τις σουβλιες που λες στο τελος το εχω κι εγω πολυ εντονα!! Υπομονη κοντευουμε!! 

 

Κοριτσια μπαινω λιγο καθυστερημενα να ρωτησω γιατι καθυστερημενα αρχισα τις αγορες!! Οι περισσοτερες βλεπω ειστε ετοιμες! Χαιρομαι γιατι δεν ειναι καιρος να ασχολεισαι και με αγορες αλλα τι να κανουμε που τα οικονομικα τωρα μας χαμογελασαν!! Λοιπον θελω τη γνωμη σας για τα πολυμορφικα βρεφικα κρεβατια! Αυτα που γινονται μετα προεφηβικο κρεβατι με κομοδίνο κ γραφειο!! Εχει παρει καμια σας; η εχει δοκιμασει στο παρελθον; η απλη κουνια μπορει να ειναι και μηκος 140εκ. ενω η πολυμορφικη μαξ 110 εκ. ! Και η απορια μου ειναι η εξης θα τον βολεψει; μου ειπαν οτι θα ειναι και ψηλος!! Αν δεν προλαβει να το χαρει λογω υψους; γιατι πχ τον πρωτο καιρο θα τον εχω στο λικνο διπλα μου εννοω κανενα 3μηνο!! Μετα βεβαια το κρεβατι γινεται 160εκ σαν προεφηβικο και μπορεις να βαλεις πλαινα καγκελακια πιο χαμηλά!! Αλλα απο ποια ηλικια μπορει να κοιμαται σε μονο κρεβατι χωρις να ειναι επικινδυνο;; σας παρακαλω θελω τα φωτα σας!! Αν δεν αξιζει να δω σκετη κουνια!! 

Κοίτα εγώ πήρα στο πρώτο κούνια πολυμορφική.. την είχα μέχρι 2 χρόνων τώρα την μικρή και τώρα της πήρα κρεβάτι κανονικό και έβαλα πάλι το στρώμα στο πρώτο επίπεδο για τον μικρό. Τώρα για τον μικρό δεν ξέρω πόσο θα την κρατήσω αλλά  την είχα βρει σε προσφορά και έτσι δεν πλήρωσα πολλά και την πήρα. Το κομοδίνο μπορεί να το κρατήσω μετά το γραφείο δεν νομίζω. Θα δείξει..

Just now, Comet είπε:

Κατερινάκι μου χαίρομαι που μαθαίνω νέα σου σε σκεφτόμουν!Όλα καλά κορίτσι μου.Εμεις γίναμε 2 μηνών.

Με το καλό σε όλες μανουλες Σεπτεμβρίου,άντε κόντευετε!Λίγο ακομη;)

Κορίτσι μου!!!! Πω πω πως πέρασε ο καιρός έτσι.. ποτέ γέννησες πότε έγινε 2 μηνών δεν κατάλαβα. Είχες εύκολη γέννα? Πηγές μέχρι τέλος τις βδομάδες???  Πως είναι ο μικρός τώρα με το μωρό? Έχω λίγο άγχος γι'αυτό το θέμα.  Και είμαστε και στην ίδια φάση ηλικιακά και θα ήθελα να μάθω πως τα πάτε.και αν έχεις καμία συμβουλή... 

Just now, Thaliamp είπε:

Τέλος Αυγούστου σου είπε?????πόσο ακριβώς θα είσαι????μην φρικαρεις καθόλου....αν είναι για καλύτερα έτσι πρέπει να γίνει ο γιατρός ξέρει...!!!η ξαδέρφη που γέννησε πριν λίγους μήνες της το πήραν νωρίτερα γιατί είχε θέμα 35 κ κάτι με καισαρική....η μπέμπα της ήταν 2150...όλα καλά...έκατσε προληπτικά 2-3 μέρες θερμοκοιτίδα κ βγήκαν.....!!!ενέσεις για τα πνευμόνακια θα κάνετε????είμαστε ήδη σε προχωρημένη εγκυμοσύνη....τα μωρά δεν θα χρειαστούν κάτι..κ θερμοκοιτίδα να σου μπει ίσως για το βάρος του δεν είναι κάτι .....

Κορίτσι μου σε σκεφτόμουν!!!αφού παίρνει βάρος το μωράκι είναι πολύ καλό....αλλά αν χρειαστεί κ δεν του προσφέρει κάτι να μείνει κ άλλο μέσα δηλαδή δεν παίρνει το σωστό βάρος....λογικά θα το πάρουν λίγο νωρίτερα...έτσι κάνουν .. Αλλά είναι για καλό!!!!μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε....είμαστε στη τελική ευθεία....!!και εγώ τα νιώθω αυτά που λες επειδή είναι χαμηλά το μωρό!!!!!

Ναι ηρέμησα στον τελευταίο υπερήχου γιατί από 1,500 πήγε 2,200 περίπου... Πήρε πολλά παρόλο που ο πλακούντας είναι στο στάδιο 2. Αλλά θα ηρεμήσω τελειως με το δεύτερο Doppler..  εννοείται ότι είναι καλύτερου για το μωρό να γίνει.. τώρα μπαίνουμε και στον μήνα μας άρα είμαστε οκ...

Να ρωτήσω κάτι άλλο? Ξέρει καμία από καρδιοτοκογράφημα? Έκανα την προηγούμενη βδομάδα για τις συσπάσεις που είχα και την πίεση που ένιωθα και η γραμμή η αρχική αντί να είναι στο 0 ήταν στο 40 μόνιμα και πήγε κανα 3 φορές στο 60 σε ένα 20λεπτο... Και μου έγραψε μαγνήσιο. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ήταν στο 40 μόνιμα και όχι στο 0 και να ανεβαίνει...

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Κορίτσια άγχος και εγώ .. .βλέπω στον ύπνο μου ότι γενναω το έχω δει δύο τρεις φορές αυτή τη βδομάδα....!!! Εντωμεταξυ αγχώνομαι πιο πολύ όταν σκέφτομαι τις πρώτες μέρες στο σπίτι.....κ πράγματα όπως κάθε πότε θα το κάνω μπάνιο,δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε μωρόμαντηλα άρα θα τον πλένω κάθε φορά θα μπορώ μόνη μου???κάθε πότε θα καθαρίζω τον αφαλό???αν έχω ξεχάσει να πάρω κάτι???αν τελικά δεν θηλάσει????όλα αυταααα.......

Ειναι το πρωτο σου αλλα σε πολυ λιγο χρονικο διαστημα θα χεις γινει εξπερ...για να σε ξεαγχωσω εστω για κατι, στον πρωτο οποτε δεν μπορουσα (πολυ συχνα στην αρχη, ο αντρας μου δουλευε φουλ κ ημουν απο καισαρικη) χρησιμοποιουσα μωρομαντηλα η βαμβακερο πετσετακι βρεγμενο, ποτε μα ποτε δεν συγκαηκε το παιδι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Τέλος Αυγούστου σου είπε?????πόσο ακριβώς θα είσαι????μην φρικαρεις καθόλου....αν είναι για καλύτερα έτσι πρέπει να γίνει ο γιατρός ξέρει...!!!η ξαδέρφη που γέννησε πριν λίγους μήνες της το πήραν νωρίτερα γιατί είχε θέμα 35 κ κάτι με καισαρική....η μπέμπα της ήταν 2150...όλα καλά...έκατσε προληπτικά 2-3 μέρες θερμοκοιτίδα κ βγήκαν.....!!!ενέσεις για τα πνευμόνακια θα κάνετε????είμαστε ήδη σε προχωρημένη εγκυμοσύνη....τα μωρά δεν θα χρειαστούν κάτι..κ θερμοκοιτίδα να σου μπει ίσως για το βάρος του δεν είναι κάτι .....

Κορίτσι μου σε σκεφτόμουν!!!αφού παίρνει βάρος το μωράκι είναι πολύ καλό....αλλά αν χρειαστεί κ δεν του προσφέρει κάτι να μείνει κ άλλο μέσα δηλαδή δεν παίρνει το σωστό βάρος....λογικά θα το πάρουν λίγο νωρίτερα...έτσι κάνουν .. Αλλά είναι για καλό!!!!μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε....είμαστε στη τελική ευθεία....!!και εγώ τα νιώθω αυτά που λες επειδή είναι χαμηλά το μωρό!!!!!

Δεν ξέρω ακόμα... Τετάρτη πάω να δει πως είναι και θα μου πει. Φαντάζομαι μέχρι το αργότερο 36 εβδομάδες θα την πάρει.... Αυτός θέλει να την γράφει στις 37 αλλά δεν το βλέπω.

Ενεσεις κορτιζόνης έχω ήδη κάνει εδώ και 3 εβδομάδες

  • Μου αρέσει 1

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...