Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Bluee19 said:

      Εμένα ο άντρας μου πέρνει τις q10 300mg της OL και θα μάθουμε αν έκαναν δουλειά σε  περίπου ένα μήνα που θα το ελέγξουμε 

      Εμείς 600 ημερησίως δεν θυμάμαι ποιας εταιρείας … για να δούμε πως θα βγουν οι εξετάσεις σας περίεργη είμαι … 

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, ada32 είπε:

Οκ θα τα δω

Ευχαρστω!Ναι Κ εγώ σερβιέτες ακράτειας πήρα ! Σωστά κ οι μάσκες μη ξεχνιόμαστε! Κ νυχτικες να πάρω! Κρέμα για θηλές έχω της medela. Θα την πάρω κ εγώ. Θεσ/ Νίκη που θα γεννήσεις? Κ εγώ θεσ/ Νίκη είμαι 

Στο γενεσις θα γεννησω.

Just now, Elen_2 είπε:

Κ εγώ κορίτσια Θεσσαλονίκη,και θα γεννήσω στο γεννεσις. 

Κι εγώ στο γενεσις θα γεννησω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βαλιτσα 

1 νυχτικό 

1 μπυτζαμα 

1 σορτσακι εγκυμοσυνης

1 κολαν εγκυμοσυνης

2 φανελακια θηλασμου

1 ζακετα 

1 ρομπα

Κρεμα για θηλες 

Επιθεματα θηλων

1 σετ πετσετες

Μασκα υπνου

Ωτοασπιδες

Μπατονετες 

Οδοντοκρεμα - οδοντόβουρτσα 

Τσιμπιδακι φρυδιών

2 Ξυραφακια

Ρουχα εξοδου

Πανες-εσωρουχα tena lady (6τμχ) 

Σερβιετες tena για μεγαλη ροη

Ακουστικα

Φορτιστης

Κάλτσες 

Παντοφλες μιας χρησης (κλειστες και ανοιχτες για ολα τα ενδεχομενα) 

Σαγιοναρες (για οταν κανω μπανιο για λόγους υγιεινης) 

5 σουτιεν θηλασμου

Μωρομαντηλα

Αντισηπτικά μαντηλάκια

20 μάσκες μιας χρησης

Σαμπουαν

ουδετερο σαπουνι για το σωμα

Conditioner 

Χτένα

Σεσουαρ ταξιδίου ( η το βασικο σας) 

Σφουγγαρι

5 Εσωρουχα βαμβακερα εγκυμοσυνης 

Μαξιλαρι θηλασμου (βοηθαει και για τα ραματα) 

Θηλαστρο

Κρεμα για ραγαδες

Κρεμα σύσφιξης

Καθρεφτάκι

Λαστιχακια μαλλιων

 Λιποζαν

Αποσμητικο

Σαπουνι προσωπου

Φαρμακα που παιρνω

Καλλυντικα

Σακουλες αρωματικες για απλυτα ρουχα

Εγγραφα για κλινικη και ληξιαρχειο (εξετασεις,αμκα κλπ)

(Μου λείπουν τα προστατευτικα για τουαλετα μιας χρήσης) 

Για το μωρό οτι ειπατε οι περισσοτερες αν και απο την κλινικη μου ειπαν μονο ρουχα εξόδου

 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομίζω ότι κάτι δεν έχω κάνει καλά Χαχαχαχα....εγώ πήρα 2 νυχτικά,2 πυτζάμες,μια ζακέτα,παντόφλες κ σαγιονάρες, αφρολουτρο,σαμπουάν, οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα,χτένα,μπατονετες,κάλτσες,ρούχο για όταν βγω, επιθέματα,σουτιέν,βρακακια μιας χρήσης κ τα άλλα τα γιαγιαδε,πετσέτες,μωρόμαντηλα,αποσμητικο, κ για το μωρό ρούχα εξόδου κ πάνα αγκάλιας!!!σερβιετες θέλω σιγουρα κ αυτά που λέτε για τη λεκάνη που τα βρίσκουμε???????επίσης έχω πάρει λίγα νομιζω:confused:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@nairobi θελω να ξερω ποσο μεγαλη ειναι η βαλιτσα σου!!!:-D

Δεν θα παραθεσω λιστα, με υπερκαλυψαν οι προλαλησασες. Δεν πηρα μεγαλες σερβιετες τενα, ειμαι καισαρικη και την προηγουμενη φορα χρειαστηκα μονο σερβιετακια. Πηρα καποιες night για παν ενδεχομενο... επισης πηρα δικα μου εσωρουχα, βαμβακερα χωρις λαστιχο, τα μιας χρησης δεν με βολεψαν ποτε. Σουτιεν ανετο μονο ενα, Προτιμω να μη φοραω τιποτα γιατι βοηθαει τις θηλες. Επισης ουτε σαμπουαν ουτε τιποτα τετοιο λογω καισαρικης... αν χρειαστει θα πλυθω με το μωρουδιακο, ειναι ο,τι πιο απαλο (μη σχολιασετε:P)

Επισης θα παρω τελευταια στιγμη τα καλλυντικα μου, μεικαπ, ρουζ, μασκαρες, κραγιον, απ ολα! Δεν γινεται χωρις! Ελπιζω να πανε ολα καλα και να βαφομαι καθε μερα! :-D

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, AspasiaT είπε:

@nairobi θελω να ξερω ποσο μεγαλη ειναι η βαλιτσα σου!!!:-D

Δεν θα παραθεσω λιστα, με υπερκαλυψαν οι προλαλησασες. Δεν πηρα μεγαλες σερβιετες τενα, ειμαι καισαρικη και την προηγουμενη φορα χρειαστηκα μονο σερβιετακια. Πηρα καποιες night για παν ενδεχομενο... επισης πηρα δικα μου εσωρουχα, βαμβακερα χωρις λαστιχο, τα μιας χρησης δεν με βολεψαν ποτε. Σουτιεν ανετο μονο ενα, Προτιμω να μη φοραω τιποτα γιατι βοηθαει τις θηλες. Επισης ουτε σαμπουαν ουτε τιποτα τετοιο λογω καισαρικης... αν χρειαστει θα πλυθω με το μωρουδιακο, ειναι ο,τι πιο απαλο (μη σχολιασετε:P)

Επισης θα παρω τελευταια στιγμη τα καλλυντικα μου, μεικαπ, ρουζ, μασκαρες, κραγιον, απ ολα! Δεν γινεται χωρις! Ελπιζω να πανε ολα καλα και να βαφομαι καθε μερα! :-D

Χαχαχα κι ομως ειναι χειραποσκευη απο αυτες για ταξιδι με αεροπλανο, ακουγονται πολλα αλλα εχω βρει βιντεακια στο ιντερνετ πως να διπλωνεις ρουχα για βαλιτσα για να εξοικονομεις χωρο!!! Επισης πολλα προιοντα που αναφερω ειναι σε δοκιμαστικα φακελακια/μπουκαλακια! Απο τον γυναικολογο μονο πηρα ποσα και αλλα τοσα απο παραγγελιες απο φαρμακεια!! 

  • Μου αρέσει 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Papakι είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!!Με το καλό να κρατήσετε όλες τα μωράκια σας στην αγκαλιας σας!!!Ανήκω στις μανουλες Νοεμβρίου εγώ αλλά μιας και πλησιάζει η ώρα για σας,ήθελα να σας ρωτήσω αν θα γεννήσει κάποια στο Λητώ και αν γνωρίζει τι εφαρμόζεται εκεί λόγω του Covid..

Θα ρωτήσω αύριο το γιατρό μου κ θα σου πω. Πάντως μέχρι το Νοέμβριο που θα γεννήσεις το πιο πιθανό είναι να έχουν αλλάξει πάλι οι κανονισμοί. Είναι λίγο ρευστά όλα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , merl30 είπε:

Στο γενεσις θα γεννησω.

Κι εγώ στο γενεσις θα γεννησω.

Κάνουν ένα σεμινάριο διαδικτυακα καθε Τετάρτη που λέγεται βάπτισμα μητρότητας .αν θέλετε πάρτε τηλέφωνο και δηλώστε για την επόμενη αν δεν το κανατε.σημερα το έκανα και ήταν πολύ επεξηγηματικο. Είπαμε για το τι πράγματα χρειάζεσαι, την όλη διαδικασία, πως καταλαβαίνεις ότι όντως γέννας,τον κορωνοιο , τα δωμάτια.γενικα έμαθα όλες τις πληροφορίες που χρειάζοταν να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πάνω κάτω αυτά που είπατε έχω βάλει! Το μόνο έξτρα είναι spray για τις πληγές (octenisept). Μου είπαν πως είτε καισαρική κάνεις είτε φυσιολογικά θα χρειαστεί.. 

Επίσης, στην Κύπρο είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό, παίρνεις και όλα όσα χρειάζονται για το μωρό! Έφτιαξα δηλαδή μια έξτρα βαλιτσα με: φορμακια, φορμακια εσωτερικά, σεντονακια, κουβέρτες,πετσέτες για το μπάνιο, κάλτσες, σκουφάκια, γαντάκια, πανες! Έβαλα και 2 πάνες αγκαλιάς για το car seat! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια παντως νομιζω βοηθαει το περπατημα..2 ωρες σημεραπερπατησα και ανεβοκατεβηκα 6 οροφους και εχω πονακια χαμηλα......επισης ας φτιαξουμε οποια ξερει ενα πινακακι με ολες μας με ονομα ημερομηνια τοκετου και φυλο...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Πήγαμε γιατρό σήμερα.  Το μωρό έφτασε 2730, 35 εβδ. Βέβαια έχουμε κ απόκλιση πάντα +/- 250 γρ. Όλα καλά.  Μου είπε ότι ακόμα 3 κιλά θα πάρω αν τρώω φυσιολογικά από τα οποία 1.5 το μωρό. Μέχρι στιγμής έχω πάρει 11 κιλά. Επίσης σκέφτομαι κ τη πρόκληση γτ δεν αντέχω άλλο αλλά μου είπε ότι ιδανικό θα είναι στις 15.9 αλλιώς στις 5.9 πιο νωρίς αλλιώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για καισαρική( ήταν ειλικρινής τουλάχιστον),οπότε κάνω υπομονή κ περιμένω γτ δν αξίζει μάλλον η πρόκληση. Επίσης με πονάνε πολύ τα πόδια μου κ θα πάρω  μαγνήσιο για 2 εβδ  γτ δεν αντέχω άλλο. Δεν μπορώ να κοιμηθώ. 

Για τα πράγματα που θα πάρω μαζί μου συμφωνώ με σας εκτός από καλλυντικά γτ δεν θα προλάβω να κάτσω να κάτω αν θηλάζω.  Θα πάρω κ επιθέματα στήθους γτ θα στάζει πάλι

@nairobi νομίζω ότι θα πάρεις πολλά!!! Ειδικά τα σουτιέν θηλασμού βρε παιδί μου!!!.

@Thaliamp τα ίδια μεσα θα πάρω , μια χαρά είναι. + της τουαλέτας. 

@Anna3με καλύψες!

@Fofi! το έχεις πάρει πολύ ζεστά το θέμα! 2 ώρες περπάτημα κ ζέστη κ σκάλες ??? εγώ δεν αντέχω ούτε 10 λεπτα! Μπράβο σου! Θα γεννήσεις εύκολα . Μην ξεχνάς κ επαφές!Αν κ ούτε  στο πρώτο δεν περπάτησα κ γέννησα ακριβώς 40 εβδ.

Έγω κορίτσια η θα γεννήσω σε οποιο εφημερεύει η γενική κλινική.  

 

 

 

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγαμε γιατρό σήμερα.  Το μωρό έφτασε 2730, 35 εβδ. Βέβαια έχουμε κ απόκλιση πάντα +/- 250 γρ. Όλα καλά.  Μου είπε ότι ακόμα 3 κιλά θα πάρω αν τρώω φυσιολογικά από τα οποία 1.5 το μωρό. Μέχρι στιγμής έχω πάρει 11 κιλά. Επίσης σκέφτομαι κ τη πρόκληση γτ δεν αντέχω άλλο αλλά μου είπε ότι ιδανικό θα είναι στις 15.9 αλλιώς στις 5.9 πιο νωρίς αλλιώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για καισαρική( ήταν ειλικρινής τουλάχιστον),οπότε κάνω υπομονή κ περιμένω γτ δν αξίζει μάλλον η πρόκληση. Επίσης με πονάνε πολύ τα πόδια μου κ θα πάρω  μαγνήσιο για 2 εβδ  γτ δεν αντέχω άλλο. Δεν μπορώ να κοιμηθώ. 

Για τα πράγματα που θα πάρω μαζί μου συμφωνώ με σας εκτός από καλλυντικά γτ δεν θα προλάβω να κάτσω να κάτω αν θηλάζω.  Θα πάρω κ επιθέματα στήθους γτ θα στάζει πάλι

@nairobi νομίζω ότι θα πάρεις πολλά!!! Ειδικά τα σουτιέν θηλασμού βρε παιδί μου!!!.

@Thaliamp τα ίδια μεσα θα πάρω , μια χαρά είναι. + της τουαλέτας. 

@Anna3με καλύψες!

@Fofi! το έχεις πάρει πολύ ζεστά το θέμα! 2 ώρες περπάτημα κ ζέστη κ σκάλες ??? εγώ δεν αντέχω ούτε 10 λεπτα! Μπράβο σου! Θα γεννήσεις εύκολα . Μην ξεχνάς κ επαφές!Αν κ ούτε  στο πρώτο δεν περπάτησα κ γέννησα ακριβώς 40 εβδ.

Έγω κορίτσια η θα γεννήσω σε οποιο εφημερεύει η γενική κλινική.  

 

 

 

Με το καλο!! Καισαρικη γιατι; οτι θα ειναι μεγαλο το μωρο; Κι εγω 22/09 εχω πητ κανονικα αλλα φανταζομαι πως ηδη φτασαμε τα 3μισι (πριν 1 μηνα ηταν 2μισι) η θα τα φτασουμε ως την τριτη που θα παω να με δει!! Οποτε θα παω με προκληση το πιο πιθανον αρχες σεπτεμβριου! 

Απο τη στιγμη που μου χωρεσαν ολα ειμαι μια χαρα!! Νομιζω πως θα λερωθουν τα σουτιεν! Φιλες μου ειπαν πως τους χρειαστηκαν! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Με το καλο!! Καισαρικη γιατι; οτι θα ειναι μεγαλο το μωρο; Κι εγω 22/09 εχω πητ κανονικα αλλα φανταζομαι πως ηδη φτασαμε τα 3μισι (πριν 1 μηνα ηταν 2μισι) η θα τα φτασουμε ως την τριτη που θα παω να με δει!! Οποτε θα παω με προκληση το πιο πιθανον αρχες σεπτεμβριου! 

Απο τη στιγμη που μου χωρεσαν ολα ειμαι μια χαρα!! Νομιζω πως θα λερωθουν τα σουτιεν! Φιλες μου ειπαν πως τους χρειαστηκαν! 

Εχεις ενα δικιο με τα σουτιεν, αν στην αρχη εχεις πολυ γαλα και τρεχει θα λερωνονται τα παντα. 
Στην πρωτη καισαρικη το γαλα μου κατεβηκε μετα απο 72 ωρες , δλδ το πρωι της 4ης μερας, να το πω κ αυτο για να μην αγχωνεστε οσες γεννατε πρωτη φορα οτι δε θα κατεβει ποτε. Οποτε, ολα αυτα με το γαλα να ποτιζει τα παντα, τα περασαμε κυριως σπιτι. Αν συμβει τιποτα τετοιο ειμαστε πολυ κοντα στο σπιτι και θα στειλω τον αντρα μου να μου φερει κ αλλα εσωρουχα! 
Αλλιως μηπως στριμωξω κανενα ακομα σε καμια γωνια. Εχω περιεργεια να δω τα βιντεακια στο γιουτιουμπ!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια παντως νομιζω βοηθαει το περπατημα..2 ωρες σημεραπερπατησα και ανεβοκατεβηκα 6 οροφους και εχω πονακια χαμηλα......επισης ας φτιαξουμε οποια ξερει ενα πινακακι με ολες μας με ονομα ημερομηνια τοκετου και φυλο...

Ειπα κ εγω να περπατησω χθες το βραδυ..Ειχα πολλη ορεξη,δεν ειχε κ ιδιαιτερη ζεστη αλλα στα πρωτα 5’ (κ πολυ λεω)πετρωσε η κοιλια μου ψηλα κ δεν ποναγα αλλα δε μπορουσα κ να περπατησω!!Ηταν πολυ ενοχλητικο...Εσεις το παθαινετε αυτο;;

  • Μου αρέσει 3

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dinakim είπε:

Ειπα κ εγω να περπατησω χθες το βραδυ..Ειχα πολλη ορεξη,δεν ειχε κ ιδιαιτερη ζεστη αλλα στα πρωτα 5’ (κ πολυ λεω)πετρωσε η κοιλια μου ψηλα κ δεν ποναγα αλλα δε μπορουσα κ να περπατησω!!Ηταν πολυ ενοχλητικο...Εσεις το παθαινετε αυτο;;

Πιθανον ειναι συσπαση, γι αυτο δεν μπορουσες να συνεχισεις. Στις βδομαδες που εισαι λογικο.  Ειναι κ ενας  απο τους λογους που λενε να περπατας για να γεννησεις πιο ευκολα, η κινηση προκαλει συσπασεις.  Οι συσπασεις ξεκινανε απο ψηλα συνηθως, απο τον πυθμενα της μητρας.

Οσο για το αν το παθαινουμε, το παθαινω απο την 10η εβδομαδα της εγκυμοσυνης, μαζι με ολα τα αλλα συμπτωματα που διαβαζω εδω οτι εχουν τα κοριτσια απο τις 34 βδομαδες κ μετα. Αυτο τωρα δεν ειναι φυσιολογικο, γι αυτο ειχα συγκεκριμενες οδηγιες. 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...