Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      @Eflenew καλησπέρααααααα κορίτσια ακούσαμε κανονικά το μωράκι μασ 127 παλμούς 6 εβδομάδων και 1 ημέρας σασ ψέμα κάθομαι και το ακούω από εκείνη την ώρα στο κινητό. Το κακό είναι ότι έχει μικρή αποκόλληση γι'αυτό και είχε καφέ εχτές σήμερα βέβαια δεν έχει. Η γυναίκα μου θέλει να πάει για δουλειά γιατί δεν μπορεί να πάρει άδεια (δασκάλα) και έχω τρελαθεί δεν θέλω να πάει κάτι άσχημα.

       

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Βρε κοριτσια 2 ερωτησεις.....η πρωτη επειδη γενικα βλεπω πολλα κιλα στα μωρακια μηπως εμενα θα ειναι μικρουλα???στις 36 και 5 μου την εβφαλε 2700...και επισης γιατι ολοι με ρωτανε αν εχω διαστολη???θα επρεπε απο τωρα να εχουμε διαστολη??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 54 λεπτά , Efakiefaki είπε:

Κορίτσια μουυυυυ γέννησα προχθές 18-8 έναν κούκλοοοοο 2820γρ κ 51εκ. Τελικά δεν είμαι μανούλα Σεπτεμβρίου αλλά σας ευχαριστώ π μοιράστηκαμε τις ανησυχίες μας... Εύχομαι σε όλες καλή λευτεριά με το καλό ν κρατήσετε τ αγγελούδια σας στην αγκάλια σας... Ότι απορία έχετε ευχαρίστως να σας τη λύσω.. Αν αργήσω λίγο ζητώ συγνώμη προκαταβολικά... 

 Να σου ζήσει κοπέλα μου! Πώς είσαι εσύ?καλυτερα?


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα.Να σας ρωτήσω κάτι;;;Το βράδυ πως κοιμαστε;;;γυρνάω στο πλάι αριστερά και έρχεται η μπέμπα ολόκληρη στα αριστερά.Δεν μπορώ να βολευτω.Και εσείς το ίδιο πρόβλημα έχετε;;;Χρησιμοποιείτε μαξιλάρια στην κοιλιά σας;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2020 at 8:07 PM, demifilol said:

Σε Ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση σου !!κ τις συμβουλές !!σε μια ώρα θα ξέρω Γτ πήγα εκανα χοριακη ,δεν άντεξα !θα σε ενημερώσω !!σε Ευχαριστω κ πάλι !

 

1 hour ago, Efakiefaki said:

Κορίτσια μουυυυυ γέννησα προχθές 18-8 έναν κούκλοοοοο 2820γρ κ 51εκ. Τελικά δεν είμαι μανούλα Σεπτεμβρίου αλλά σας ευχαριστώ π μοιράστηκαμε τις ανησυχίες μας... Εύχομαι σε όλες καλή λευτεριά με το καλό ν κρατήσετε τ αγγελούδια σας στην αγκάλια σας... Ότι απορία έχετε ευχαρίστως να σας τη λύσω.. Αν αργήσω λίγο ζητώ συγνώμη προκαταβολικά... 

Να σου ζήσει το μωράκι σου, να ναι γερό και τυχερό στη ζωή του. Εγώ έχω ΠΗΤ 25/09 και θυμάμαι πως και μία άλλη κοπέλα είχε την ίδια μέρα. Ανυπομονώ σαν τρελή. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Κορίτσια καλησπερα.Να σας ρωτήσω κάτι;;;Το βράδυ πως κοιμαστε;;;γυρνάω στο πλάι αριστερά και έρχεται η μπέμπα ολόκληρη στα αριστερά.Δεν μπορώ να βολευτω.Και εσείς το ίδιο πρόβλημα έχετε;;;Χρησιμοποιείτε μαξιλάρια στην κοιλιά σας;

Χαχαχα ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω..για αυτο παρεμεινα ανασκελα αν και δεν μπορω....και που εχω μαξιλαρια παλι γυρναει με ενοχλει και αυτη με κλωτσαει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια 2 ερωτησεις.....η πρωτη επειδη γενικα βλεπω πολλα κιλα στα μωρακια μηπως εμενα θα ειναι μικρουλα???στις 36 και 5 μου την εβφαλε 2700...και επισης γιατι ολοι με ρωτανε αν εχω διαστολη???θα επρεπε απο τωρα να εχουμε διαστολη??

Οχι βρε γιατι να χεις απο τωρα διαστολη. Καποιες κοπελες ξεκινανε οντως πιο νωρις αλλα μαλλον ειναι η εξαιρεση.

Καθε μωρο γεννιεται διαφορετικο. Τα κοριτσακια σιγουρα μικροτερα απο τα αγορακια. Αφου το μωρακι σου το βρισκει μια χαρα ο γιατρος, δεν τιθεται θεμα συγκρισης του ενος με το αλλο. Θα βγει μια κουκλα και μοντελο! Κ μενα το πρωτο μου ηταν πιο μικρο, τωρα αυτο φαινεται πιο μεγαλο...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια 2 ερωτησεις.....η πρωτη επειδη γενικα βλεπω πολλα κιλα στα μωρακια μηπως εμενα θα ειναι μικρουλα???στις 36 και 5 μου την εβφαλε 2700...και επισης γιατι ολοι με ρωτανε αν εχω διαστολη???θα επρεπε απο τωρα να εχουμε διαστολη??

Μια χαρά είναι το βάρος για τις εβδομαδες σου!!!!μην ξεχνάς ότι υπάρχει κ απόκλιση!!!!για την διαστολή ας μας πει κάποια κοπέλα....

Just now, merl30 είπε:

Κορίτσια καλησπερα.Να σας ρωτήσω κάτι;;;Το βράδυ πως κοιμαστε;;;γυρνάω στο πλάι αριστερά και έρχεται η μπέμπα ολόκληρη στα αριστερά.Δεν μπορώ να βολευτω.Και εσείς το ίδιο πρόβλημα έχετε;;;Χρησιμοποιείτε μαξιλάρια στην κοιλιά σας;

Εγώ κοιμάμαι στο πλάι με ένα μαξιλάρι στα ποδια...εννοείται ότι δεν βολεύομαι ιδιαίτερα αλλά το προσπαθω....κ κάθε φορά που αλλάζω πλευρό είναι λες κ τα κουνάω όλα εκεί μέσα...ε παραπονιέται λίγο ο μπέμπης αλλά του περνάει....ε δεν γίνεται πως θα κοιμηθούμε δηλαδή κ εμείς??....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κοριτσια....γενικα με εχει πιασει ενα αγχος απο προχθες...χθες περπατουσα το βραδυ και με επιασε ενας εντονος πονος χαμηλα και λεω λες να γενναω παναγια μου????και κατι ακομη...μου ειπαν οχι μωρομαντηλα για το μωρο..καλυτερα τοπικο πλυσιμο μετα απο αλλαγη πανας...τι γνωμη εχετε για αυτο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Αχ κοριτσιααα....μου φαίνεται ότι δεν περνάνε οι μέρες ίσως επειδή κοντευουμε δε ξέρω....δεν έχω υπομονή μάλλον....9 μήνες κ αυτά πια...τι κάνουν εκεί μέσα?????Εγώ τρομερή αϋπνία...λες κ βάζω ξυπνητήρι κάθε μέρα στς 3....προετοιμάζομαι μάλλον για μετά!!!!!έβαψα κ μαλλιά θέλω κ κούρεμα κ να βγάλω κ το τζελ μην τρέχω μετά!!!!επίσης οι δικοί μου όλοι λείπουν...κ ο άντρας μου φεύγει 4 το πρωί κ έρχεται 10 το βράδυ.....κ μου την έχει βαρεσει όλη μέρα μέσα στο σπίτι μόνη μου...ίσως γι'αυτό να μου φαίνονται ατελείωτες οι μέρες!!!από πόνους κ εγώ έχω χαμηλά...αλλάζω πλευρό κ βογκαω...κ η κοιλιά όλη μέρα πέτρα!!!!!

Σε καταλαβαινω! Ο συζυγος γυριζει στη δουλεια στις 24 και λείπει απο 12 ωρες καθε μερα!! Πριν την αδεια του ειχα τρελαθει! Τωρα οσο υπολοιπο μου μενει το σκεφτομαι παλι οως θα ειμαι!! Ολοι λειπουν η δουλευουν!! Σημερα το πρωί κουνιοταν το μωρο και το ενιωθα πιο κατω απο ποτε!!! Εχει παρει αλλη κλιση κ η κοιλια!!! Θελω κι εγω να γεννησω σημερα αυτο ειπα! Αφου ξερω πω θα παω με προκληση νωριτερα εκτος απροοπτου ας ηταν το συντομότερο! Πχ να παω τριτη  και να μου πει μεχει 1 σεπτεμβριου οτι θα γεννησω!! Εννοειται οτι ειναι καλυτερο και για το μωρο!! 

Just now, ada32 είπε:

Ευχαριστώ! Όχι δεν είναι μεγάλο το μωρό, το πολύ να βγει 3700(εννουσα 1.5 κιλό να πάρει το μωρό μαζί με υγρά) Απλά την  ρώτησα αν μπορούμε να παμε με πρόκληση πιο νωρίς . Η αλήθεια είναι ότι υπολόγιζα να μου πει για τέλη Αυγούστου αλλά μου είπε ότι αν πάμε τόσο νωρίς ακόμα κ πριν τις 15.9 (πητ έχω 23.9) , έχω πολλές πιθανότητες να παμε για καισαρική γτ δεν είναι έτοιμο το σώμα. Εφόσον μου είπε δεν έχω κάποιο πρόβλημα να περιμένω να σπάσουν τα νερά κ να κάνω υπομονή! 

Εσύ όντως έχεις μεγάλο μωρό κ διαβήτη , οπότε για αυτό πάτε κ με πρόκληση. Σίγουρα θα έχει πάρει 1 κιλό+ σε ένα μήνα κ μέχρι την πητ σου ακόμα 1 κιλό. Έχεις καθόλου συσπάσεις?

Όντως αν κατέβει το γάλα κατευθείαν , θα γινόμαστε χάλια οπότε θα χρειαστούμε σουτιέν κ ρούχα.. εγώ το πρώτο δεν το θηλάσει κατευθείαν  , στο σπίτι μου κατέβηκε το γάλα κ γινόμουν  μούσκεμα , φορούσα τα φανελάκια του άντρα μου!!

Ααα τωρα καταλαβα!! Ξερω πως ανυπομονεις κι εσυ αλλα καλυτερα να κανεις λιγη υπομονη ακομη!! Εχω συσπασεις μερικες ειναι αρκετα επωδυνες και η κοιλια πετρα!! Θα δω απο βδομαδα τι μετρησεις θα εχω!! 

Just now, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια 2 ερωτησεις.....η πρωτη επειδη γενικα βλεπω πολλα κιλα στα μωρακια μηπως εμενα θα ειναι μικρουλα???στις 36 και 5 μου την εβφαλε 2700...και επισης γιατι ολοι με ρωτανε αν εχω διαστολη???θα επρεπε απο τωρα να εχουμε διαστολη??

Μην αγχωνεσαι κοριτσι μου εχει να κανει με πολλα το μεγεθος του μωρου! Εμενα πχ ειναι αγορακι συνηθως βγαινουν πιο μεγαλα, δευτερον ειμαστε ψηλοι και οι 2 και ο αντρας μου γεννηθηκε 4μισι σχεδον κι εγω σχεδον 4! Ειναι και ο διαβητης γι αυτο αυτες οι μετρησεις!! Πολλα μωρακια γεννιουνται και 2600 υγιεστατα και πολυ πιο κατω!! Για τη διαστολη το ξερω ως εξης.... Ουσιαστικά ο τοκετος σαν διαδικασια μπορεί να ξεκινησει μεχρι κ 2 βδομαδες πιο πριν απο τη μερα που γεννιεται το μωρο! Πχ μπορει για 2 βδομαδες να εισαι με διαστολη 2 χωρις να εχουν σπασει νερα απλως αρχιζεις να ανοιγεις!! 

Just now, merl30 είπε:

Κορίτσια καλησπερα.Να σας ρωτήσω κάτι;;;Το βράδυ πως κοιμαστε;;;γυρνάω στο πλάι αριστερά και έρχεται η μπέμπα ολόκληρη στα αριστερά.Δεν μπορώ να βολευτω.Και εσείς το ίδιο πρόβλημα έχετε;;;Χρησιμοποιείτε μαξιλάρια στην κοιλιά σας;

8 μαξιλαρια ειναι στο κρεβατι... Σαν να ειμαι στο συνεργειο για επισκευη!! Λυση δεν εχω βρει!! Οπου κι αν γυρισω τον ενοχλω τον μπεμπη!!! Ακουω χαλαρωτικη μουσικη η ηχους της φυσης (πχ βροχη βροντεςκλπ) ειτε με ακουστικα ειτε στην τηλεόραση και ετσι οταν με ξυπναει με παιρνει πιο ευκολα ξανα ο υπνος!  Και ειδικα με τοση τουαλετα που παω! Καποια στιγμη λες δεν μπορω ας μεινω ξυπνια!! 

Just now, Fofi! είπε:

Τι να πω βρε κοριτσια....γενικα με εχει πιασει ενα αγχος απο προχθες...χθες περπατουσα το βραδυ και με επιασε ενας εντονος πονος χαμηλα και λεω λες να γενναω παναγια μου????και κατι ακομη...μου ειπαν οχι μωρομαντηλα για το μωρο..καλυτερα τοπικο πλυσιμο μετα απο αλλαγη πανας...τι γνωμη εχετε για αυτο?

Κι εμενα ετσι μου εχουν πει ειδικα αν εχεις κοριτσακι οτι ειναι καλυτερο το πλυσιμο απο τα μωρομαντηλα ειδικα στα κακακια!! Επισης κατι ακομα που δεν ηξερα μου προτειναν μωρομαντηλα sensitive χωρις αρωμα δλδ!! Δεν ηξερα και πηρα τα κανονικα! 

  • Μου αρέσει 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Τι να πω βρε κοριτσια....γενικα με εχει πιασει ενα αγχος απο προχθες...χθες περπατουσα το βραδυ και με επιασε ενας εντονος πονος χαμηλα και λεω λες να γενναω παναγια μου????και κατι ακομη...μου ειπαν οχι μωρομαντηλα για το μωρο..καλυτερα τοπικο πλυσιμο μετα απο αλλαγη πανας...τι γνωμη εχετε για αυτο?

Εχω και γι αυτο γνωμη! :-D Πρωτα να σου πω τι καναμε εμεις. Χρησιμοποιησαμε αρκετα μωρομαντηλα, ειδικα εγω μετα την καισαρικη και εναλλακτικα ξεπλεναμε με χλιαρο νερακι. Και στις δυο περιπτωσεις αφηναμε το μωρο να στεγνωσει πολυ καλα.  Βαζαμε Κρεμα σχεδον μετα απο καθε αλλαγμα ( αυτο δεν το καλοθυμομουν μου το θυμισε ο αντρας μου:grin:). Δεν συγκαηκε ποτε. Το βασικο ειναι να μενει στεγνη η περιοχη.

Ομως να μας πει μια μαμα με γνωσεις για κοριτσακι γτ ειναι πιο ευαισθητα! Τωρα εχουν βγει και απο πολλες μαρκες μωρομαντηλα που ειναι σχεδον σκετο νερο, δε βλεπω το λογο γιατι να μην χρησιμοποιουνται εστω μια στο τοσο.

@nairobi οντως στα κακα συνηθως πλενομασταν! Καποιες φορες ειναι και άπειρα δεν γινεται αλλιως

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μωρομαντηλα και κοριτσάκι εδώ ο ειδικός χαχαχα

Λοιπόν αρχικά προτείνω να πάρετε μωρομαντηλα χώρις άρωμα γιατί από ένα σημείο και μετά σας έρχεται αναγουλα συνδυάζεται και τις μυρωδιές και....

Εγώ όταν η μικρή μου έκανε πιπι την έπλενα με νερακι τη στεγνώνα καλά μη θωρακίσει η κρέμα την υγρασία κ μετά κρεμουλα...

Στα κακάκια τώρα τη σκουπιζα με μωρομαντηλο να καθαρίσει το πωπουδακι και μετά με σαπούνι και άφθονο νερό ξέπλυμα . Μετά τα κλασικά σχολαστικό στέγνωμα...κρέμα...

Τα κορίτσια είναι πολύ ευαίσθητα η αλήθεια είναι όσο την είχα εγώ και τα εκανα ήταν τούμπανο το ζουζούνι όταν γύρισα στη δουλειά και ανέλαβε η πεθερά πάθαμε ουρολοίμωξη....

Γενικά τα μωρομαντηλα θα  είναι η προέκταση του χεριού ειδικά όσο μεγαλώνει... εγώ έχω ένα πακέτο σε κάθε δωμάτιο χαχα....

Επίσης άσχετο αλλά χρήσιμο θυμάμαι στη πρώτη γεννα  σου κάνουν και μια επίδειξη πως πλένεις το μωρό... Μη σοκαριστείτε δείχνουν κατι τρελο... Είναι απλά τα πράγματα  ο ένας το κρατάει από τις μασχαλιτσες και ο αλλος λίγο με το ντουζ... Δε σκαυουν άλλωστε όλη μέρα κοιμούνται στα μυρωδάτα σεντόνια τους.... 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3 είπε:

Μωρομαντηλα και κοριτσάκι εδώ ο ειδικός χαχαχα

Λοιπόν αρχικά προτείνω να πάρετε μωρομαντηλα χώρις άρωμα γιατί από ένα σημείο και μετά σας έρχεται αναγουλα συνδυάζεται και τις μυρωδιές και....

Εγώ όταν η μικρή μου έκανε πιπι την έπλενα με νερακι τη στεγνώνα καλά μη θωρακίσει η κρέμα την υγρασία κ μετά κρεμουλα...

Στα κακάκια τώρα τη σκουπιζα με μωρομαντηλο να καθαρίσει το πωπουδακι και μετά με σαπούνι και άφθονο νερό ξέπλυμα . Μετά τα κλασικά σχολαστικό στέγνωμα...κρέμα...

Τα κορίτσια είναι πολύ ευαίσθητα η αλήθεια είναι όσο την είχα εγώ και τα εκανα ήταν τούμπανο το ζουζούνι όταν γύρισα στη δουλειά και ανέλαβε η πεθερά πάθαμε ουρολοίμωξη....

Γενικά τα μωρομαντηλα θα  είναι η προέκταση του χεριού ειδικά όσο μεγαλώνει... εγώ έχω ένα πακέτο σε κάθε δωμάτιο χαχα....

Επίσης άσχετο αλλά χρήσιμο θυμάμαι στη πρώτη γεννα  σου κάνουν και μια επίδειξη πως πλένεις το μωρό... Μη σοκαριστείτε δείχνουν κατι τρελο... Είναι απλά τα πράγματα  ο ένας το κρατάει από τις μασχαλιτσες και ο αλλος λίγο με το ντουζ... Δε σκαυουν άλλωστε όλη μέρα κοιμούνται στα μυρωδάτα σεντόνια τους.... 

 

Η μανα παιδι μου ξερει καλυτερα...

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

@Efakiefaki να σου ζήσει, ότι καλύτερο εύχομαι!

@Fofi! μου και εμένα στις 36+1 2700 ήταν περίπου! Όσο για τις ερωτήσεις για τη διαστολή μην δίνεις σημασία! Ο καθένας ρώτα ότι θέλει είτε επειδή δεν ξέρει τι άλλο να ρωτήσει είτε επειδή αυτό θεωρεί σημαντικό! Ο κάθε γιατρός είναι διαφορετικός και εξετάζει με το δικό του τρόπο και η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, και να μην επηρεάζεσαι από άλλες περιπτώσεις.. Εννοείτε πως θέλουμε να μαθαίνουμε από τις εμπειρίες άλλων αλλά πολλές φορές η συγκριση μας αγχώνει περισσότερο..

Όσο για τον ύπνο.. Δεν το σχολιάζω.. Είναι ανύπαρκτος! 

Μωρομαντηλα πήρα αυτά χωρίς αλκοόλ.. Μόνο με νερό και χωρίς μυρωδιά.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Χαχαχα ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω..για αυτο παρεμεινα ανασκελα αν και δεν μπορω....και που εχω μαξιλαρια παλι γυρναει με ενοχλει και αυτη με κλωτσαει..

Ναι.σε οποίο πλευρό ειμαι εγώ είναι και η μπέμπα.Και το ωραίο είναι ότι όταν γυρίσω ανάσκελα βλέπω ότι η κοιλιά προεξέχει στο πλευρό που ημουν πριν.Μετα από λίγα λεπτά απλώνεται ξανά σε όλη την κοιλια.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Επισης κοριτσια τριτη μερα σημερα με ακαθαρισιες....μετα απο την δαχτυλικη εξεταση του γιατρου...ας μην μπω σε λεπτομερειες που μου ειπε ο αντρας μου τον οποιο δεν τον ηθελα μεσα αλλα ο γιατρος επεμενε για να εχει μια ιδεα..

Just now, merl30 είπε:

Ναι.σε οποίο πλευρό ειμαι εγώ είναι και η μπέμπα.Και το ωραίο είναι ότι όταν γυρίσω ανάσκελα βλέπω ότι η κοιλιά προεξέχει στο πλευρό που ημουν πριν.Μετα από λίγα λεπτά απλώνεται ξανά σε όλη την κοιλια.

Ετσι και εμενα οπως το λες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...