Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Thaliamp είπε:

Δεν ισχύει αυτό.....η ξαδέρφη μου το θήλαζε μέχρι 2,5 χρόνων..ενώ ήταν έγκυος κ στη μικρή της..ο γιατρός της είπε κανένα πρόβλημα!!!

Ναι το ξέρω πως όταν δεν υπάρχει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται αλλά δυστυχώς βλέπω πως είναι πολλοί γυναικολογοι αρνητικοί προληπτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, 19Ρένα89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Πριν μια βδομάδα έμαθα πως θα γίνω και εγώ μανούλα τον Σεπτέμβριο.... Χ2 (διδυμακια δλδ). Όλοι οι γύρω μου με έχουν αγχώσει. "Θα ζοριστείς, είναι δύσκολο κλπ κλπ..." Αναγούλες και τέτοια δεν έχω ιδιαίτερα σχεδόν καθόλου μπορώ να πω. Και από χάπια 3 διαφορετικά μου έδωσε. 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Τέλεια τα διδυμακια, μπορεί να είναι ίσως λίγο πιο κουραστικό στην αρχή από θέμα φροντίδας κ ταισματος αλλά είναι υπέροχο κ για εκείνα να μεγαλώσουν μαζί!! Τι χάπια σου έδωσε? εγώ παίρνω fenicil και σίδηρο..

3 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Κοριτσια να ρωτήσω σας ζήτησε ο γιατρός σας καλλιέργεια κολπικού υγρού???εμένα όχι....κ αν ναι τι είναι???

Εμένα όχι ακόμη αλλά κ στις δύο μου φίλες που είναι στον 5ο και 7ο μήνα τους έχουν ζητήσει..γύρω στον 3ο μήνα νομίζω.. αιματολογικές και ούρων έκανες?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Σου είπε ο γιατρός να σταματήσεις τον θηλασμό λόγω εγκυμοσύνης;γιατί ακούω πως από την αρχή πολλοί λένε στοπ χωρίς κάποιον λόγο.

Όχι όχι αν δεν με ενοχλεί μου είπε να τον συνεχίσω.  Απλά όταν θηκαζει , νιώθω ταχυκαρδία πλέον κ δεν μπορώ...

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου από εχτές έχω αίμα σαν περίοδο. Πήρα τον γιατρό μου το πρωι&πηγα στο ιατρείο του για υπέρηχο. Βραδυκαρδία, με το ζόρι χτυπά η καρδιά&έχει μικρύνει κιόλας. Σήμερα-αύριο θα αποβαλω. Τα χάπια (utrogestan, cyclacur κλπ) το κρατάνε ζωντανό, τα οποια&τα σταματάω. Η φύση θα κάνει την δουλειά της... Επειδή είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω, οτι βγάλω θα το βάλω σε ουροσυλλεκτη & θα το στείλω για ανάλυση.. 

Αυτά από μένα..!!! Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη!! Αποχωρώ απτην ομάδα!! Σας εύχομαι μια υπέροχη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 9
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Renez είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Τέλεια τα διδυμακια, μπορεί να είναι ίσως λίγο πιο κουραστικό στην αρχή από θέμα φροντίδας κ ταισματος αλλά είναι υπέροχο κ για εκείνα να μεγαλώσουν μαζί!! Τι χάπια σου έδωσε? εγώ παίρνω fenicil και σίδηρο.. 

Ευχαριστώ πολύ.... 

Εμένα μου έδωσε trofocard fanolit και utrogestan. Πιθανών επειδή είναι δύο μου έδωσε τόσα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, 19Ρένα89 είπε:

Ευχαριστώ πολύ.... 

Εμένα μου έδωσε trofocard fanolit και utrogestan. Πιθανών επειδή είναι δύο μου έδωσε τόσα... 

Ίσως..πότε έχεις τελική ημερομηνία?

4 ώρες πρίν, Bbboob είπε:

Κορίτσια μου από εχτές έχω αίμα σαν περίοδο. Πήρα τον γιατρό μου το πρωι&πηγα στο ιατρείο του για υπέρηχο. Βραδυκαρδία, με το ζόρι χτυπά η καρδιά&έχει μικρύνει κιόλας. Σήμερα-αύριο θα αποβαλω. Τα χάπια (utrogestan, cyclacur κλπ) το κρατάνε ζωντανό, τα οποια&τα σταματάω. Η φύση θα κάνει την δουλειά της... Επειδή είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνω, οτι βγάλω θα το βάλω σε ουροσυλλεκτη & θα το στείλω για ανάλυση.. 

Αυτά από μένα..!!! Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη!! Αποχωρώ απτην ομάδα!! Σας εύχομαι μια υπέροχη και τελειομηνη εγκυμοσύνη! 

Να είσαι πάντα καλά..όταν είναι η ώρα του θα έρθει κ θα είναι όπως πρέπει να είναι..υπομονή κορίτσι..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Renez είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!! Τέλεια τα διδυμακια, μπορεί να είναι ίσως λίγο πιο κουραστικό στην αρχή από θέμα φροντίδας κ ταισματος αλλά είναι υπέροχο κ για εκείνα να μεγαλώσουν μαζί!! Τι χάπια σου έδωσε? εγώ παίρνω fenicil και σίδηρο..

Εμένα όχι ακόμη αλλά κ στις δύο μου φίλες που είναι στον 5ο και 7ο μήνα τους έχουν ζητήσει..γύρω στον 3ο μήνα νομίζω.. αιματολογικές και ούρων έκανες?

Ναι αμέ αυτές μου τις ζήτησε κ όλα καλά....οπότε θα τις κάνουμε κ εμείς....!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.... 

Λοιπόν χθες η πεθερά μου με κούφανε μπορεί να έχει και δίκιο αλλά εμένα μου φαίνεται κουλό... Μου είπε να μην βάζω πλυντήριο στις γιορτές (π.χ. Σήμερα του αγ. Χαράλαμπου αύριο του αγ. Βλάση) τώρα που είμαι έγκυος. Τον λόγο δεν μου τον είπε. Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό??? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ρένα μου..λοιπόν γενικά ξέρω ότι στις γιορτές δεν κάνει να κάνουμε δουλειές.. Δεν έχω ακούσει κάτι για την εγκυμοσύνη.. Αλλά αφού λέει να μην βάζουν οι έγκυες πλυντήριο στις γιορτές μήπως να τα πάρει αυτή να τα βάλει??χαχαχα

  • Χαχα 2

NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, 19Ρένα89 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.... 

Λοιπόν χθες η πεθερά μου με κούφανε μπορεί να έχει και δίκιο αλλά εμένα μου φαίνεται κουλό... Μου είπε να μην βάζω πλυντήριο στις γιορτές (π.χ. Σήμερα του αγ. Χαράλαμπου αύριο του αγ. Βλάση) τώρα που είμαι έγκυος. Τον λόγο δεν μου τον είπε. Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό??? 

Προκαταλήψεις είναι τύπου μη κοινωνήσεις ενώ είσαι αδιαθετη,μην αγγίξει το μωρό πριν σαραντησει γυναίκα με περίοδο γτ του αφήνει σημάδια κ χαζομάρες.. πίστη να έχεις αληθινή, να προσεύχεσαι για εσένα,το παιδάκι σ κ όλες τις μανουλες κ μη φοβάσαι τίποτε!! Γνώμη μου πάντα..

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια εκτός του ότι σήμερα ακόμη μια φορά σπίτι λόγο Ενετών ακούω αλλά πράγματα.. Όπως Ε εντάξει δεν παθαίνεις και τίποτα με τα συμπτώματα...ή όπως δεν νομίζω να κάνεις καμμία υστερική και να μην βγαίνεις έξω η να μην δέχεσαι κόσμο...ότι να ναι..helloooo νεογέννητο και χωρίς αντισώματα πολύ μυαλό θέλει ρε κορίτσια???

  • Μου αρέσει 1

NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Εμένα κορίτσια εκτός του ότι σήμερα ακόμη μια φορά σπίτι λόγο Ενετών ακούω αλλά πράγματα.. Όπως Ε εντάξει δεν παθαίνεις και τίποτα με τα συμπτώματα...ή όπως δεν νομίζω να κάνεις καμμία υστερική και να μην βγαίνεις έξω η να μην δέχεσαι κόσμο...ότι να ναι..helloooo νεογέννητο και χωρίς αντισώματα πολύ μυαλό θέλει ρε κορίτσια???

Θα κάνουμε ότι θέλουμε η κάθε μία κ όπως νιώθουμε γιατί δικό μας παιδί θα είναι κ δική μας επιλογή. Απλά μου φαίνονται τα πράγματα!! Καλοδεχούμενοι βέβαια πάντα όσοι κρατάνε φαι κ έχουν όρεξη για τις δουλειές του σπιτιού που εμείς θα αφήνουμε χαχαχ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Θα κάνουμε ότι θέλουμε η κάθε μία κ όπως νιώθουμε γιατί δικό μας παιδί θα είναι κ δική μας επιλογή. Απλά μου φαίνονται τα πράγματα!! Καλοδεχούμενοι βέβαια πάντα όσοι κρατάνε φαι κ έχουν όρεξη για τις δουλειές του σπιτιού που εμείς θα αφήνουμε χαχαχ

Χαχα καλό...Δηλαδή μόνο η μανουλιτσες μας που ήδη έρχονται...κορίτσια σήμερα πάω και γιατρό....καμμία ερώτηση να του κάνουμε???Εγώ σημείωσα μια λίστα γιατί κάθε φορά τα ξεχνάω όταν βλέπω το σπορακι...

  • Μου αρέσει 1

NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενω μέχρι χθες εκτός του στηθους και μερικούς πόνους τύπου περιόδου δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα ,χθες κ σήμερα έχω τρομερή υπνηλία κ ανακατοσουρα..οχι εμετό αλλά ανακάτεμα ενοχλητικό σαν να είμαι άρρωστη :-/

Just now, Fofi29 είπε:

Χαχα καλό...Δηλαδή μόνο η μανουλιτσες μας που ήδη έρχονται...κορίτσια σήμερα πάω και γιατρό....καμμία ερώτηση να του κάνουμε???Εγώ σημείωσα μια λίστα γιατί κάθε φορά τα ξεχνάω όταν βλέπω το σπορακι...

Χμμμ τι να σ πω..εγώ ρώτησα αν επιτρέπεται κ πόσο ο καφές,βάψιμο μαλλιών,νυχιών,λέιζερ,ποια καλλυντικα, κρέμες κτλ τι δεν επιτρέπεται να τρώω,αν επιτρέπεται το σεξ,να σκύβω,το βάρος,να έρχομαι σε επαφή με παιδάκια ,πόσο θα κοστίσει η γέννα το νοσοκομείο κτλ..αυτά πάνω κάτω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...