Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Soho24 είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Ναι είναι μια χαρά για 1η χοριακή 🤗 Εύχομαι καλό διπλασιασμό. Πότε θα επαναλάβεις? 

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Αγααααπες μου τι όμορφες εικόνες..

Είχε βγάλει το αντράκι σου δοντακια 3ων μηνών?? Μωρέ μπράβο..

Εμείς κορίτσια μου έχουμε δύο φουσκωμένα δοντακια στα ούλα!!!!! Σήμερα τα είδα κ τρελάθηκα!! Έστειλα φωτό στον γιατρό μήπως ήταν κάτι αλλο (τα άγχη της Πρωτομανας) αλλά με διαβεβαίωσε πως είναι δοντακια μέσα στα ούλα! Κ δεν είναι τα κάτω μπροστά που λένε συνήθως βγαίνουν πρώτα. Είναι ένα λίγο πίσω πάνω αριστερά κ ένα κάτω αριστερά πάλι:x

Εσάς τα πρώτα δευτερομανες ποιο δοντακι είχαν βγάλει στην αρχή? Εσένα @elenioz?

Πρώτα είχα βγάλει 2 κάτω κ μετα 2 πάνω,τα μεσαία! 

Αλλάζει από το 1 χέρι στο άλλο??? Ουάου παιδιιι μου!!!

Θα δεις πολλά με το αντράκι...χαχαχα...


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, LadyP είπε:

@Eva137 κορίτσι μου μήπως θηλάζεις γενικά ξαπλωμένη πλάγια? Εμείς που συνήθως τη μέρα και όλο το βράδυ θηλάζουμε ξαπλωμένες και πλάγια όταν ξυπνήσει μέσα στο βράδυ γυρνάει στα πλάγια να με βρει και να κουμπωσει βυζί :grin: και την παίρνει το βάρος και καταλήγει μπρούμυτα! @Renez και εγώ είχα αυτήν την απορία γιατί νομίζω ότι βλέπω λίγο φουσκωμένα τα πάνω! Καλά η αλήθεια είναι ότι δνε μπορώ να δω καλά! Εσείς πώς βλέπετε μέσα στο στόμα τους? Εμένα θα μου φάει και το χέρι το τσουρέκι! παίρνει θέση η γλώσσα για ρουφηγμα με το που ακουμπήσω τα μάγουλα της! Δηλαδή ημαρτον αυτό το παιδί!

 

Το είδα όταν γελάει κ επειδή είναι χασκας μπόρεσα κ έβγαλα κ φωτό :P

 

Just now, Christinα είπε:

Πρώτα είχα βγάλει 2 κάτω κ μετα 2 πάνω,τα μεσαία! 

Αλλάζει από το 1 χέρι στο άλλο??? Ουάου παιδιιι μου!!!

Θα δεις πολλά με το αντράκι...χαχαχα...

Ναι ο άτιμος το κάνει!! 

Κ έχει αρχίσει να παλεύει να κρατήσει το μπιμπερο ο χοντρούλης! Στα χέρια γενικώς έχει εντριφυσει..

Στο tummy time γμτ δε ξέρω πως να τον απασχολισω όμως να μένει περισσότερο..είχε ο άντρας μου την ιδέα κ τον βάζαμε μπροστά από το ενυδρείο (το έχω χαμηλά) κ χαζευε ένα 5' χωρίς κλάμα αλλά τώρα έχει αρχίσει κ δε θέλει ούτε εκεί πφφφφ

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Εμένα δεν μου το κάνει αυτό, αλλά μου κάνει κάτι άλλο τις τελευταίες μέρες: εκεί που τον ξαπλώνω ανάσκελα αυτός γυρνάει στο πλάι και μετά μπρούμυτα και αρχίζει να κλαίει. Εν τω μεταξύ, ξέρω ότι μπορεί να γυρίσει πάλι ανάσκελα αν το θέλει, αλλά ίσως όχι εύκολα, οπότε εκνευρίζεται. Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί γυρνάει μπρούμυτα κατευθείαν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που τον βάζω να ξαπλώσει αν πραγματικά δεν τον βολεύει και γιατί μόλις τον ξαναγυρίσω ανάσκελα αυτός πάλι γυρνάει μπρούμυτα στο δευτερόλεπτο, και αν τελικά όντως τον βολεύει μπρούμυτα γιατί δεν κοιμάται έτσι να ησυχάσουμε όλοι και κλαίει συνέχεια. Χθες το βράδυ τον γύρισα καμιά 20αριά φορές μέχρι που δεν άντεξα άλλο και τον πήρα αγκαλιά στο κρεβάτι, τον έβαλα στο στήθος και κοιμήθηκε αμέσως. Μετά από καμιά ώρα που κοιμόταν βαθιά, επειδή άρχισα να πιάνομαι (και δε θέλω και να μάθει να κοιμάται μαζί μας) τον ξαναέβαλα απαλά στο λίκνο και μέσα σε δευτερόλεπτα γύρισε πάλι μπρούμυτα και άρχισε να κλαίει... αφού τον ξαναγύρισα ανάσκελα καμιά 10αριά φορές και αυτός γυρνούσε πάλι μπρούμυτα και έκλαιγε (μερικές φορές έκλαιγε πρώτα και μετά γυρνούσε μπρούμυτα) τα παράτησα και σηκώθηκα από τα νεύρα μου... ήταν γύρω στις 6 το πρωί. Πείτε μου βρε κορίτσια γιατί θα τρελαθώ, το κάνει και κανένα άλλο μωράκι αυτό ή μόνο ο δικός μου? Το ξέρω ότι δεν οφελεί να ψάχνω να βρω λογική εξήγηση σε συμπεριφορά 4μηνου μωρού, αλλά προσπαθώ για να δω πώς να τον βοηθήσω κι αυτόν κι εμάς. 

 

@Anastasia05 μου, ελπίζω να είστε καλύτερα κι εσύ και ο μικρούλης!

Καλά είμαστε,ευχαριστούμε! Πήγα κανονικά δουλειά σήμερα κ ο μικρός έχει ηρεμήσει κ έχει κοιμηθεί πολύ σήμερα!

Βρε κορίτσι μου τι περνάς κι εσύ με το μωρό σου?? Εγώ να σου πω πως συχνά καταληγω τα πρωινά με τον μεγάλο αριστερά μου κ τον μικρό δεξιά μου! Απλά φτάνει μια ώρα(πρωινή)που δεν αντέχω να τα κοιμησω χωρίς να κοιμηθώ κ καταλήγουμε οοοολοι μαζί! Όχι κάθε πρωι αλλα συμβαίνει. 

Δεν αγχώνομαι καθόλου. Όσο με χρειάζονται τα μωρά μου θα είμαι εκεί κ θα τα αγκαλιάζω κ θα κοιμηθώ κ μαζί τους. 

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

@Renez η δικιά μου είχε βγάλει πρώτα τα 2 κάτω κεντρικα και μετά τα 2 πάνω κεντρικα! 20 δοντακια βγάζουν συνολικά! Η κόρη μου έχει όμως 19 γιατί ένα δόντι δεν βγήκε ποτέ (το δίπλα από τα κάτω κεντρικα).

Λοιπόν εμένα ο δικός μου είναι πλέον 7 κιλά και γεννήθηκε 2.800! Από επιτεύγματα γυρίζει άνετα πλέον από μπρούμυτα ανάσκελα, το αντίθετο όχι και επίσης, δεν πιάνει πράγματα. Μόνο αν του δώσω κατι στο χέρι θα το κρατήσει για λίγο και θα το αφησει. Ούτε κ πουλί πιανει:lol: 

Κακαριζει όταν παίζουμε και συνεχεια μου λέει κάτι δικά του ακαταλαβιστικα! Κάθεται ώρα στο ριλαξ και με παρακολουθεί να κάνω δουλειές ειδικά αν έχει μόλις ξυπνήσει το πρωί και είναι ξεκούραστος. Κάνω μέχρι και σκούπισμα σφουγγάρισμα σε αυτή τη φάση που αράζει!

Αυτά!

 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vivi8 said:

Με τρομάζει λίγο ο γάτος δίπλα στο μωρό αλλά δεν είμαι εξοικειωμένη με κατοικίδια (παρόλο που αγαπώ πολύ τα ζώα) γιατί δεν είχα ποτε. Σίγουρα εσυ ξέρεις καλύτερα!!

Ναι, εμένα δε με τρομάζει τόσο γιατί τα γατιά μας είναι πολύ αγαπησιάρικα κ αγκαλίτσες και πάντα κοιμόμασταν μαζί με τους, οπότε είμαι σίγουρη ότι το ίδιο θα κάνουν και τα παιδιά μας... απλά θέλω να το καθυστερήσουμε για όταν μεγαλώσει ο μπέμπης λίγο ακόμα και όσο γίνεται με επίβλεψη.

 

6 hours ago, LadyP said:

@Eva137 κορίτσι μου μήπως θηλάζεις γενικά ξαπλωμένη πλάγια? Εμείς που συνήθως τη μέρα και όλο το βράδυ θηλάζουμε ξαπλωμένες και πλάγια όταν ξυπνήσει μέσα στο βράδυ γυρνάει στα πλάγια να με βρει και να κουμπωσει βυζί :grin: και την παίρνει το βάρος και καταλήγει μπρούμυτα! @Renez και εγώ είχα αυτήν την απορία γιατί νομίζω ότι βλέπω λίγο φουσκωμένα τα πάνω! Καλά η αλήθεια είναι ότι δνε μπορώ να δω καλά! Εσείς πώς βλέπετε μέσα στο στόμα τους? Εμένα θα μου φάει και το χέρι το τσουρέκι! παίρνει θέση η γλώσσα για ρουφηγμα με το που ακουμπήσω τα μάγουλα της! Δηλαδή ημαρτον αυτό το παιδί!

 

Όχι, πάντα τον θηλάζω καθιστή. Ξαπλωμένη πλάγια τον έχω θηλάσει μόνο τις λίγες φορές που αναγκάστηκα να τον πάρω στο κρεβάτι μαζί μας και μπορώ να πω ότι μας έσωσε αυτή η στάση γιατί μόνο έτσι μπορέσαμε να κοιμηθούμε λίγο εκείνα τα βράδια. 

Χαχα, η δικιά σου είναι ρουφήχτρα και βδελίτσα (όπως λέω και τον δικό μου)! Και μένα δε με αφήνει να δω τα δόντια του... μόλις πλησιάζει το χέρι μου (ή οτιδήποτε άλλο) στο στόμα του αρχίζει το ρούφηγμα!

 

4 hours ago, Anastasia05 said:

Καλά είμαστε,ευχαριστούμε! Πήγα κανονικά δουλειά σήμερα κ ο μικρός έχει ηρεμήσει κ έχει κοιμηθεί πολύ σήμερα!

Βρε κορίτσι μου τι περνάς κι εσύ με το μωρό σου?? Εγώ να σου πω πως συχνά καταληγω τα πρωινά με τον μεγάλο αριστερά μου κ τον μικρό δεξιά μου! Απλά φτάνει μια ώρα(πρωινή)που δεν αντέχω να τα κοιμησω χωρίς να κοιμηθώ κ καταλήγουμε οοοολοι μαζί! Όχι κάθε πρωι αλλα συμβαίνει. 

Δεν αγχώνομαι καθόλου. Όσο με χρειάζονται τα μωρά μου θα είμαι εκεί κ θα τα αγκαλιάζω κ θα κοιμηθώ κ μαζί τους. 

Ναι μωρέ, τί να κάνουμε... τα μωρά μας είναι, για ό,τι χρειάζονται θα είμαστε εκεί!

 

3 hours ago, marianna1986 said:

Καλησπέρα!!!

@Renez η δικιά μου είχε βγάλει πρώτα τα 2 κάτω κεντρικα και μετά τα 2 πάνω κεντρικα! 20 δοντακια βγάζουν συνολικά! Η κόρη μου έχει όμως 19 γιατί ένα δόντι δεν βγήκε ποτέ (το δίπλα από τα κάτω κεντρικα).

Λοιπόν εμένα ο δικός μου είναι πλέον 7 κιλά και γεννήθηκε 2.800! Από επιτεύγματα γυρίζει άνετα πλέον από μπρούμυτα ανάσκελα, το αντίθετο όχι και επίσης, δεν πιάνει πράγματα. Μόνο αν του δώσω κατι στο χέρι θα το κρατήσει για λίγο και θα το αφησει. Ούτε κ πουλί πιανει:lol: 

Κακαριζει όταν παίζουμε και συνεχεια μου λέει κάτι δικά του ακαταλαβιστικα! Κάθεται ώρα στο ριλαξ και με παρακολουθεί να κάνω δουλειές ειδικά αν έχει μόλις ξυπνήσει το πρωί και είναι ξεκούραστος. Κάνω μέχρι και σκούπισμα σφουγγάρισμα σε αυτή τη φάση που αράζει!

Αυτά!

 

Τυχερή! Εμάς ο μπέμπης δεν κάθεται για πολλή ώρα πουθενά πλέον. Ειδικά στο ριλάξ σπάνια θα κάτσει ήσυχος για πάνω από 5-10 λεπτά... τίποτα δεν προλαβαίνω να κάνω! Κάνουμε όμως πια πολλές αγκαλίτσες και παιχνίδια!

Και ο δικός μας 7 κιλά είναι περίπου τώρα. Θα τον ζυγίσουμε ακριβώς στον γιατρό που έχουμε ραντεβού στις 12 Φεβρουαρίου!

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Eva137 είπε:

Ναι, εμένα δε με τρομάζει τόσο γιατί τα γατιά μας είναι πολύ αγαπησιάρικα κ αγκαλίτσες και πάντα κοιμόμασταν μαζί με τους, οπότε είμαι σίγουρη ότι το ίδιο θα κάνουν και τα παιδιά μας... απλά θέλω να το καθυστερήσουμε για όταν μεγαλώσει ο μπέμπης λίγο ακόμα και όσο γίνεται με επίβλεψη.

 

Όχι, πάντα τον θηλάζω καθιστή. Ξαπλωμένη πλάγια τον έχω θηλάσει μόνο τις λίγες φορές που αναγκάστηκα να τον πάρω στο κρεβάτι μαζί μας και μπορώ να πω ότι μας έσωσε αυτή η στάση γιατί μόνο έτσι μπορέσαμε να κοιμηθούμε λίγο εκείνα τα βράδια. 

Χαχα, η δικιά σου είναι ρουφήχτρα και βδελίτσα (όπως λέω και τον δικό μου)! Και μένα δε με αφήνει να δω τα δόντια του... μόλις πλησιάζει το χέρι μου (ή οτιδήποτε άλλο) στο στόμα του αρχίζει το ρούφηγμα!

 

Ναι μωρέ, τί να κάνουμε... τα μωρά μας είναι, για ό,τι χρειάζονται θα είμαστε εκεί!

 

Τυχερή! Εμάς ο μπέμπης δεν κάθεται για πολλή ώρα πουθενά πλέον. Ειδικά στο ριλάξ σπάνια θα κάτσει ήσυχος για πάνω από 5-10 λεπτά... τίποτα δεν προλαβαίνω να κάνω! Κάνουμε όμως πια πολλές αγκαλίτσες και παιχνίδια!

Και ο δικός μας 7 κιλά είναι περίπου τώρα. Θα τον ζυγίσουμε ακριβώς στον γιατρό που έχουμε ραντεβού στις 12 Φεβρουαρίου!

Απόψε και εμάς μας έκανε κάτι κουλά! Γυρνούσε στον ύπνο του και έκλαιγε. Ήθελε μπρούμυτα, γύριζε ανάσκελα και ξυπνούσε. Είναι το άλμα... Θα περάσει κ θα είναι όπως πριν όλα!!!


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Ναι, εμένα δε με τρομάζει τόσο γιατί τα γατιά μας είναι πολύ αγαπησιάρικα κ αγκαλίτσες και πάντα κοιμόμασταν μαζί με τους, οπότε είμαι σίγουρη ότι το ίδιο θα κάνουν και τα παιδιά μας... απλά θέλω να το καθυστερήσουμε για όταν μεγαλώσει ο μπέμπης λίγο ακόμα και όσο γίνεται με επίβλεψη.

 

Όχι, πάντα τον θηλάζω καθιστή. Ξαπλωμένη πλάγια τον έχω θηλάσει μόνο τις λίγες φορές που αναγκάστηκα να τον πάρω στο κρεβάτι μαζί μας και μπορώ να πω ότι μας έσωσε αυτή η στάση γιατί μόνο έτσι μπορέσαμε να κοιμηθούμε λίγο εκείνα τα βράδια. 

Χαχα, η δικιά σου είναι ρουφήχτρα και βδελίτσα (όπως λέω και τον δικό μου)! Και μένα δε με αφήνει να δω τα δόντια του... μόλις πλησιάζει το χέρι μου (ή οτιδήποτε άλλο) στο στόμα του αρχίζει το ρούφηγμα!

 

Ναι μωρέ, τί να κάνουμε... τα μωρά μας είναι, για ό,τι χρειάζονται θα είμαστε εκεί!

 

Τυχερή! Εμάς ο μπέμπης δεν κάθεται για πολλή ώρα πουθενά πλέον. Ειδικά στο ριλάξ σπάνια θα κάτσει ήσυχος για πάνω από 5-10 λεπτά... τίποτα δεν προλαβαίνω να κάνω! Κάνουμε όμως πια πολλές αγκαλίτσες και παιχνίδια!

Και ο δικός μας 7 κιλά είναι περίπου τώρα. Θα τον ζυγίσουμε ακριβώς στον γιατρό που έχουμε ραντεβού στις 12 Φεβρουαρίου!

Εγώ τον λέω βυζοτσιμπουρο!:lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα να έχουμε!

Η μπούκα κάθεται κι η δική μου στο ριλαξ κ στο γυμναστήριο πολύ ώρα και κάνω καμμία δουλειά κ πίνω κ το καφεδάκι μου! Σηκώνει κάπως τη μέση της κ τη δένω πλέον στο ριλαξ. Για tummy time υπάρχει ένα κυλινδρικο μαξιλαράκι που το βάζεις στο στήθος και στέκεται πιο ψηλά κ είναι τα χεράκια πιο ευκινητα κ μπορεί να πιάνει παιχνιδάκια @Renez ,κοίταξε το. Έχω κ ένα μαξιλαράκι σαν καθισματακι αλλά από τον αλλο μήνα θα στέκεται μάλλον εκεί. Στη κούνια και στο γυμναστήριο κουνάει τα κρεμάστα  παιχνιδακια κ τους μιλάει-τσιρίζει! Υψηφωνος θα γίνει...Αχαχαχα Το βράδυ κοιμάται ολο μπορώ να πω κι ξυπνάω κατά τις 2 ή κ νωρίτερα αν δεν αποκοιμηθώ και της δινω 60-90ml για να τη κρατήσει ως τις 8.30.αν δεν της δώσω αυτό ξυπνάει κατά τις 6.  Στις 11 περίπου το βράδυ κοιμάται με τελευταίο γεύμα 210ml στις 8,παραπάνω που έχω προσπαθήσει να δώσω δν το πίνει. 

Τα αγοράκια της παρέας μάλλον είναι πιο ζωηρά, οι ζουζουνες είναι πιο τεμπελουλες!

Κι εμείς μαζί με τον γιο κοιμόμαστε ακόμα και είναι κ ανήσυχος ο ατιμουλης! Μαύρος ύπνος!Θα τον βάλω τώρα πάλι στο κρεβάτι του κι ελπίζω να το δεχτεί σιγά σιγά. Η μπούκα δίπλα μας στη κούνια της! Κοινώς όλοι μαζί! Το πρωί που ξυπνάμε έχω στο ένα πόδι τη μπέμπα να θηλάζει κ στο άλλο πόδι τον μικρό να του δίνω το γάλα του! Μ αρέσει αυτή η πρωινή άβολη μεν αγκαλίτσα!

  • Μου αρέσει 5
  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

@Renez Βγήκε το κάτω το ένα και μάλλον θα βγει και το δεύτερο αλλά όπως λες στα πάνω είναι τα πλαϊνά πρησμένα κ όχι τα μπροστά. Εμάς που τα είδε από κοντά ο γιατρός είπε ότι αυτά έτσι γίνονται αλλά κάνουν πολύ περισσότερο καιρό για να σκάσουν. 

@Elinita Ααα μην σκας κορίτσι μου! Ούτε η δικιά μου γυρνάει (κοντευουμε 4) και δεν το κόβω να γίνεται κ σύντομα. Το μονο που κάνει είναι από ανάσκελα να γυρίσει πλάγια για να πιάσει παιχνίδια κτλπ. 

@Vivi8 Εμένα το κάνει αυτό που λες. Γυρνάει δεξιά αριστερά το κεφάλι με μανία και χτυπάει τα πόδια. Εγώ έχω καταλάβει ότι γίνεται όταν έχει πεινάσει πολύ κ ψάχνει το στήθος. Δεν νομίζω να είναι κάτι πάντως. 

Εμας η μικρή πλέον δεν κάθεται πουθενά. Ειδικά στο ρηλαξ (που ποτέ δεν το συμπάθησε ιδιαίτερα) τώρα δεν το θέλει ούτε λεπτό.... Επίσης θηλάζει όλοι μέρα και δεν θέλετε να ξέρετε πόσα φαγητά έχω κάψει για αυτό το λόγο :mrgreen: Χθες κοιμήθηκε 2 η ώρα το βράδυ. Και ξυπνούσε και συνέχεια μέχρι το πρωί. Επίσης πάλι γέμισε γρουμπαλάκια το στήθος. Το έχω όλοι μέρα από χθες και δεν λέει να ηρεμήσει. Η αλήθεια είναι πως με έχει κουράσει αφάνταστα όλο αυτό. Είναι το μόνο πράγμα που κάνει την ψυχολογία μου χάλια γτ δεν αντέχω ούτε τον πόνο, ούτε την ταλαιπωρία μέχρι να ξανά συνέλθει το στήθος. Αυτά γενικά! Περιμένω να βγούμε από το άλμα μπας και ηρεμήσουμε λίγο. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Vivi8 είπε:

Κι εγώ μέσω της δουλειάς μου έχω ασφαλίσει τον άντρα μου και τη μπεμπα στην εθνική. 

Εμένα κορίτσια πίνει 930-960 ml σκόνη αντιαναγωγικο γάλα μπερδεμένο με κανονικό. Μας βοήθησε παρα πολύ αυτό το γάλα!

Ερωτηση: έχω πει και στο παρελθόν ότι η μπεμπα δε θέλει με τιποτα λίκνο, κούνια κλπ και κοιμάται η πάνω μου η δίπλα μου. Όταν τη βάλω στο λίκνο η ακόμα και όταν είναι δίπλα μου κάποιες φορές, γυρίζει το κεφαλάκι της με φορά αριστερα και δεξιά και τινάζει τα ποδαράκια της. Σας το κάνουν εσάς ρε κορίτσια αυτό; Την Τετάρτη έχω γιατρό και θα ρωτήσω αλλά έχω ανησυχήσει λίγο.. 

Νομιζω έχει να κάνει με τον ύπνο rem που δεν είναι πολύ βαθύς ο ύπνος τους τότε.. το κάνει κ εμένα μπορώ να πω, ακόμα κ όταν προσπαθεί να κοιμηθεί όχι μόνο όταν κοιμάται..

21 ώρες πρίν, LadyP είπε:

Καλησπέρα! Και εμείς έχουμε κάνει της εθνικής! Όλοι οικογενειακός αν και εγώ είχα ήδη από τη δική μου δουλειά! Εμείς την έχουμε για τα επείγοντα νοσηλεία και τα πιο βαριά νομίζω θέματα( μακρυά από εμάς)

Γεννήθηκαμε 3260 και φύγαμε από το μαιευτήριο 3160 αλλά της έδινα και λίγο ξένο γιατί το παιδί μου γεννήθηκε πεινασμένο. Τώρα με αποκλειστικό θηλασμό κοντεύουμε να βγούμε εκτός της ανώτατης καμπύλης! Τα χέρια μου και η μέση μου είναι ένα χάλι. Πρέπει να υιοθετήσω έναν χειροπρακτη να τον έχω στο σπίτι. Σήμερα είναι ακριβώς 3 μισή μηνών το μπουλούκι. Κορίτσια δειλά δειλά 3 μέρες τώρα έκοψε έναν βραδινό θηλασμο και πήγαμε στους 3 από τις 12 μέχρι τις 8!!!! Το βράδυ κοιμήθηκα πρώτη φορά 4 μισή ώρες σερί! Στείλτε θετική ενέργεια μπας και το κρατήσει! Κατά τα άλλα πλέον γυρνάει άνετα από ανάσκελα μπρούμυτα και μου κάνει λίγο την δύσκολη στο φαγητό .. τρώει πολύ λίγο μετά γελάει φωνάζει και ξανά πάλι... Νόμιζα ότι θα είχαμε χάσει αλλά σήμερα την ζυγισα ξανά και πήγαμε 7260 δεν μπορώ να καταλάβω πώς τα βάζει έτσι! 

Ουαου! 3260 γεννηθηκαμε κ εμείς αλλα στους 3 μήνες (πριν ένα μήνα δλδ περίπου) ήμασταν 5750 μας περάσατε για τα καλά! Μπράβο κ υπομονή με τα χέρια εδώ εμένα ήδη με κουραζει πολύ στην αγκαλιά!

On 31/1/2021 at 1:44 ΠΜ, Anastasia05 είπε:

Τι εννοείς όλα?? Γιατρούς ,εξετάσεις κ νοσηλεία μέχρι ένα ποσό, αρκετά μεγάλο..

Μας κάλυψε ακόμη κ το μπεξερο! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη,νιώθω ασφάλεια για τα παιδάκια μου.

Στην εθνική είμαστε!

Αναστασία μου πόσο.σας βγαίνει το πακέτο τον χρόνο;

20 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Εμένα δεν μου το κάνει αυτό, αλλά μου κάνει κάτι άλλο τις τελευταίες μέρες: εκεί που τον ξαπλώνω ανάσκελα αυτός γυρνάει στο πλάι και μετά μπρούμυτα και αρχίζει να κλαίει. Εν τω μεταξύ, ξέρω ότι μπορεί να γυρίσει πάλι ανάσκελα αν το θέλει, αλλά ίσως όχι εύκολα, οπότε εκνευρίζεται. Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί γυρνάει μπρούμυτα κατευθείαν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που τον βάζω να ξαπλώσει αν πραγματικά δεν τον βολεύει και γιατί μόλις τον ξαναγυρίσω ανάσκελα αυτός πάλι γυρνάει μπρούμυτα στο δευτερόλεπτο, και αν τελικά όντως τον βολεύει μπρούμυτα γιατί δεν κοιμάται έτσι να ησυχάσουμε όλοι και κλαίει συνέχεια. Χθες το βράδυ τον γύρισα καμιά 20αριά φορές μέχρι που δεν άντεξα άλλο και τον πήρα αγκαλιά στο κρεβάτι, τον έβαλα στο στήθος και κοιμήθηκε αμέσως. Μετά από καμιά ώρα που κοιμόταν βαθιά, επειδή άρχισα να πιάνομαι (και δε θέλω και να μάθει να κοιμάται μαζί μας) τον ξαναέβαλα απαλά στο λίκνο και μέσα σε δευτερόλεπτα γύρισε πάλι μπρούμυτα και άρχισε να κλαίει... αφού τον ξαναγύρισα ανάσκελα καμιά 10αριά φορές και αυτός γυρνούσε πάλι μπρούμυτα και έκλαιγε (μερικές φορές έκλαιγε πρώτα και μετά γυρνούσε μπρούμυτα) τα παράτησα και σηκώθηκα από τα νεύρα μου... ήταν γύρω στις 6 το πρωί. Πείτε μου βρε κορίτσια γιατί θα τρελαθώ, το κάνει και κανένα άλλο μωράκι αυτό ή μόνο ο δικός μου? Το ξέρω ότι δεν οφελεί να ψάχνω να βρω λογική εξήγηση σε συμπεριφορά 4μηνου μωρού, αλλά προσπαθώ για να δω πώς να τον βοηθήσω κι αυτόν κι εμάς. 

 

@Anastasia05 μου, ελπίζω να είστε καλύτερα κι εσύ και ο μικρούλης!

Μήπως να δοκίμαζες κανένα μαξιλάρι να βάλεις για να μην γυρνάει; Ή να τον κοιμιζεις στα πλάγια με μαξιλάρι πίσω του; Αν κ ξέρω ότι λένε ότι δεν κάνει, κ εγώ μόνο ανάσκελα τη βάζω, αλλά σαν έσχατη λύση, αφού βέβαια το συζητήσεις κ με παιδίατρο

19 ώρες πρίν, Elinita είπε:

Ρε κοριτσια, σας διαβάζω όλες με τα μωρα σας να έχουν γυρίσει... εμας 3μιση και ακόμα τίποτα... το βράδυ λιγο που την βρίσκω καθετα στο λίκνο και την βλέπω να προσπαθεί στο ανάσκελα αλλά είμαστε μακρυα από το να το πετύχει...

Κ εμένα από ανάσκελα μπρούμυτα δεν έχει γυρίσει, μόνο από μπρούμυτα ανάσκελα.. να τη βάζεις για εξάσκηση σε μια επιφάνεια με πολύ χώρο είτε ανάσκελα είτε μπρούμυτα και με διάφορα παιχνιδια να προσπαθεί να πιάσει.. επίσης  ενώ είναι ανασκελα να της κρατάς χέρια πόδια και να τη γυρνάς μια δεξιά μια αριστερά σαν βαρελάκι.. το.ειχα δει κάπου π το πρότειναν σαν εξάσκηση για να γυμναστουν οι μύες..

16 ώρες πρίν, mariapap1986 είπε:

Σας έδωσε το γάλα χωρίς εξέταση; εμάς μας είπε πως μπορεί να χρειαστεί να κάνουμε γαστροσκοπιση 

Γαστροσκόπηση τόσο μωρό; Γίνεται τέτοιο πράγμα; Υπέρηχο ξέρω προτείνουν για να δουν αν κάνει παλινδρόμηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου ερώτηση.. όσες λέτε ότι κάθονται τα μικρά σας στο γυμναστήριο ή ρηλαξ πόση ώρα εννοείται; Γιατί εμένα αν κάτσει 5-10 λεπτά στο καθένα πλεον είναι κατόρθωμα.. σκέφτομαι μήπως τα ψιλοβαρεθηκε.. με τι αλλο τα απασχολειτε; Κανένα παιχνίδι να προτείνετε;! Ή τπτ άλλο που να το αγοράσω;! Είχα παρει κ τα βιβλία που πρότεινε η @Elinita πολύ ωραία.. btw @Elinita της μιλάς κιόλας για την κάθε εικόνα ή τις δείχνεις και την αφήνεις να τις βλέπει απλα;!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eirini_ka είπε:

Νομιζω έχει να κάνει με τον ύπνο rem που δεν είναι πολύ βαθύς ο ύπνος τους τότε.. το κάνει κ εμένα μπορώ να πω, ακόμα κ όταν προσπαθεί να κοιμηθεί όχι μόνο όταν κοιμάται..

Ουαου! 3260 γεννηθηκαμε κ εμείς αλλα στους 3 μήνες (πριν ένα μήνα δλδ περίπου) ήμασταν 5750 μας περάσατε για τα καλά! Μπράβο κ υπομονή με τα χέρια εδώ εμένα ήδη με κουραζει πολύ στην αγκαλιά!

Αναστασία μου πόσο.σας βγαίνει το πακέτο τον χρόνο;

Μήπως να δοκίμαζες κανένα μαξιλάρι να βάλεις για να μην γυρνάει; Ή να τον κοιμιζεις στα πλάγια με μαξιλάρι πίσω του; Αν κ ξέρω ότι λένε ότι δεν κάνει, κ εγώ μόνο ανάσκελα τη βάζω, αλλά σαν έσχατη λύση, αφού βέβαια το συζητήσεις κ με παιδίατρο

Κ εμένα από ανάσκελα μπρούμυτα δεν έχει γυρίσει, μόνο από μπρούμυτα ανάσκελα.. να τη βάζεις για εξάσκηση σε μια επιφάνεια με πολύ χώρο είτε ανάσκελα είτε μπρούμυτα και με διάφορα παιχνιδια να προσπαθεί να πιάσει.. επίσης  ενώ είναι ανασκελα να της κρατάς χέρια πόδια και να τη γυρνάς μια δεξιά μια αριστερά σαν βαρελάκι.. το.ειχα δει κάπου π το πρότειναν σαν εξάσκηση για να γυμναστουν οι μύες..

Γαστροσκόπηση τόσο μωρό; Γίνεται τέτοιο πράγμα; Υπέρηχο ξέρω προτείνουν για να δουν αν κάνει παλινδρόμηση

Το βασικό πακέτο είναι δωρεάν. Το επιπλέον είναι 100€


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eirini_ka said:

Κορίτσια μου ερώτηση.. όσες λέτε ότι κάθονται τα μικρά σας στο γυμναστήριο ή ρηλαξ πόση ώρα εννοείται; Γιατί εμένα αν κάτσει 5-10 λεπτά στο καθένα πλεον είναι κατόρθωμα.. σκέφτομαι μήπως τα ψιλοβαρεθηκε.. με τι αλλο τα απασχολειτε; Κανένα παιχνίδι να προτείνετε;! Ή τπτ άλλο που να το αγοράσω;! Είχα παρει κ τα βιβλία που πρότεινε η @Elinita πολύ ωραία.. btw @Elinita της μιλάς κιόλας για την κάθε εικόνα ή τις δείχνεις και την αφήνεις να τις βλέπει απλα;!

Εξαρτάται τα κέφια :oops: μετα το φαι που δυσφορει λιγο της το χω μπροστά να ξεχνιέται. Όταν παίζουμε της μιλάω για τα ζωάκια πχ τα χρώματα κλπ.

Κοριτσια που θηλάζετε, ποσες φορές την μέρα τρώνε τα μωρά σας και ποση ωρα; είμαστε καλά στα κιλά μας,  τουλάχιστον με βάση την μέτρηση του 3μηνου, απλα τρωει συνήθως κανενα 10λεπτο και δεν ξερω αν ειναι αρκετό. Πριν καθόταν μισάωρο και.

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα είναι τα δεκάλεπτο! Εμένα κάθεται 5-7 λεπτά κάθε φορά! Κάνουμε γύρω στους 11-13 θηλασμους την ημέρα βέβαια τώρα που είμαστε στο άλμα κάποιες μέρες είμαι κλάμα. Τρώει τόσο πολύ που μετά όλο τα βγάζει.  @elenioz έχεις δοκιμάσει να πάρεις λεκιθίνη? Εγώ παίρνω 1-2 τη μέρα και βοηθάει λεει στο στήθος! Εγώ νομίζω ότι με βοηθάει πάντως γιατί ακόμα δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός και συνεχίζω με block feeding.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Το βασικό πακέτο είναι δωρεάν. Το επιπλέον είναι 100€

Α μάλλον εννοείς στην περίπτωση σου που είναι μέσω της δουλειάς του άντρα σου είχες πει; Γτ έχω μια προσφορά της Εθνικης που είναι στα 400 περίπου ευρώ το χρόνο δεν μου είπαν κάτι για δωρεαν, καλά θα ταν..

Just now, Elinita είπε:

Εξαρτάται τα κέφια :oops: μετα το φαι που δυσφορει λιγο της το χω μπροστά να ξεχνιέται. Όταν παίζουμε της μιλάω για τα ζωάκια πχ τα χρώματα κλπ.

Κοριτσια που θηλάζετε, ποσες φορές την μέρα τρώνε τα μωρά σας και ποση ωρα; είμαστε καλά στα κιλά μας,  τουλάχιστον με βάση την μέτρηση του 3μηνου, απλα τρωει συνήθως κανενα 10λεπτο και δεν ξερω αν ειναι αρκετό. Πριν καθόταν μισάωρο και.

Μμ εξαρτάται δεν είναι πάντα ίδιο.. επιδιώκω η αλήθεια είναι εδώ κ ένα μήνα να την ταιζω ανά δυωρο περίπου μέσα στη μέρα μπας κ μου βάλει κανένα γραμμάριο.. αν πεινάει πολύ μπορεί να κάτσει κ είκοσι λεπτά  ή στον βραδινό ύπνο μπορεί κ μισή ώρα 40 λεπτά (βέβαια πιπιλαει κιόλας) αλλιώς συνήθως στο 5λεπτο 10λεπτο Μαξ..

Εμένα κοιμάται μόνο με θηλασμό ρε κορίτσια κ φοβάμαι για μετά θα έχουμε θέμα... Αφήστε που κοιμάται στην αγκαλιά μου μέσα στη μέρα, μόλις την ξαπλωσω ξυπνάει..  Σε εσάς κοιμούνται κ μόνα τους;

 

Just now, Eirini_ka είπε:

Α μάλλον εννοείς στην περίπτωση σου που είναι μέσω της δουλειάς του άντρα σου είχες πει; Γτ έχω μια προσφορά της Εθνικης που είναι στα 400 περίπου ευρώ το χρόνο δεν μου είπαν κάτι για δωρεαν, καλά θα ταν..

Μμ εξαρτάται δεν είναι πάντα ίδιο.. επιδιώκω η αλήθεια είναι εδώ κ ένα μήνα να την ταιζω ανά δυωρο περίπου μέσα στη μέρα μπας κ μου βάλει κανένα γραμμάριο.. αν πεινάει πολύ μπορεί να κάτσει κ είκοσι λεπτά  ή στον βραδινό ύπνο μπορεί κ μισή ώρα 40 λεπτά (βέβαια πιπιλαει κιόλας) αλλιώς συνήθως στο 5λεπτο 10λεπτο Μαξ..

Εμένα κοιμάται μόνο με θηλασμό ρε κορίτσια κ φοβάμαι για μετά θα έχουμε θέμα... Αφήστε που κοιμάται στην αγκαλιά μου μέσα στη μέρα, μόλις την ξαπλωσω ξυπνάει..  Σε εσάς κοιμούνται κ μόνα τους;

 

Επίσης εσείς τα ταιζετε μονο μόλις δείξουν σημάδια ή κλάμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...