Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

9 hours ago, marianna1986 said:

Απόψε και εμάς μας έκανε κάτι κουλά! Γυρνούσε στον ύπνο του και έκλαιγε. Ήθελε μπρούμυτα, γύριζε ανάσκελα και ξυπνούσε. Είναι το άλμα... Θα περάσει κ θα είναι όπως πριν όλα!!!

Αχ, μακάρι!

 

8 hours ago, Christinα said:

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλό μήνα να έχουμε!

Η μπούκα κάθεται κι η δική μου στο ριλαξ κ στο γυμναστήριο πολύ ώρα και κάνω καμμία δουλειά κ πίνω κ το καφεδάκι μου! Σηκώνει κάπως τη μέση της κ τη δένω πλέον στο ριλαξ. Για tummy time υπάρχει ένα κυλινδρικο μαξιλαράκι που το βάζεις στο στήθος και στέκεται πιο ψηλά κ είναι τα χεράκια πιο ευκινητα κ μπορεί να πιάνει παιχνιδάκια @Renez ,κοίταξε το. Έχω κ ένα μαξιλαράκι σαν καθισματακι αλλά από τον αλλο μήνα θα στέκεται μάλλον εκεί. Στη κούνια και στο γυμναστήριο κουνάει τα κρεμάστα  παιχνιδακια κ τους μιλάει-τσιρίζει! Υψηφωνος θα γίνει...Αχαχαχα Το βράδυ κοιμάται ολο μπορώ να πω κι ξυπνάω κατά τις 2 ή κ νωρίτερα αν δεν αποκοιμηθώ και της δινω 60-90ml για να τη κρατήσει ως τις 8.30.αν δεν της δώσω αυτό ξυπνάει κατά τις 6.  Στις 11 περίπου το βράδυ κοιμάται με τελευταίο γεύμα 210ml στις 8,παραπάνω που έχω προσπαθήσει να δώσω δν το πίνει. 

Τα αγοράκια της παρέας μάλλον είναι πιο ζωηρά, οι ζουζουνες είναι πιο τεμπελουλες!

Κι εμείς μαζί με τον γιο κοιμόμαστε ακόμα και είναι κ ανήσυχος ο ατιμουλης! Μαύρος ύπνος!Θα τον βάλω τώρα πάλι στο κρεβάτι του κι ελπίζω να το δεχτεί σιγά σιγά. Η μπούκα δίπλα μας στη κούνια της! Κοινώς όλοι μαζί! Το πρωί που ξυπνάμε έχω στο ένα πόδι τη μπέμπα να θηλάζει κ στο άλλο πόδι τον μικρό να του δίνω το γάλα του! Μ αρέσει αυτή η πρωινή άβολη μεν αγκαλίτσα!

Άσε, κι εμάς ο μικρός έχει κάνα μήνα τώρα που σηκώνει τη μέση, γυρνάει στο πλάι, γλιστράει από το ριλάξ και τελικά γυρνάει μπρούμυτα με τα πόδια και τον πωπό έξω από το ριλάξ... ε πλέον τον δένω! 

 

5 hours ago, elenioz said:

Καλημέρα! 

@Renez Βγήκε το κάτω το ένα και μάλλον θα βγει και το δεύτερο αλλά όπως λες στα πάνω είναι τα πλαϊνά πρησμένα κ όχι τα μπροστά. Εμάς που τα είδε από κοντά ο γιατρός είπε ότι αυτά έτσι γίνονται αλλά κάνουν πολύ περισσότερο καιρό για να σκάσουν. 

@Elinita Ααα μην σκας κορίτσι μου! Ούτε η δικιά μου γυρνάει (κοντευουμε 4) και δεν το κόβω να γίνεται κ σύντομα. Το μονο που κάνει είναι από ανάσκελα να γυρίσει πλάγια για να πιάσει παιχνίδια κτλπ. 

@Vivi8 Εμένα το κάνει αυτό που λες. Γυρνάει δεξιά αριστερά το κεφάλι με μανία και χτυπάει τα πόδια. Εγώ έχω καταλάβει ότι γίνεται όταν έχει πεινάσει πολύ κ ψάχνει το στήθος. Δεν νομίζω να είναι κάτι πάντως. 

Εμας η μικρή πλέον δεν κάθεται πουθενά. Ειδικά στο ρηλαξ (που ποτέ δεν το συμπάθησε ιδιαίτερα) τώρα δεν το θέλει ούτε λεπτό.... Επίσης θηλάζει όλοι μέρα και δεν θέλετε να ξέρετε πόσα φαγητά έχω κάψει για αυτό το λόγο :mrgreen: Χθες κοιμήθηκε 2 η ώρα το βράδυ. Και ξυπνούσε και συνέχεια μέχρι το πρωί. Επίσης πάλι γέμισε γρουμπαλάκια το στήθος. Το έχω όλοι μέρα από χθες και δεν λέει να ηρεμήσει. Η αλήθεια είναι πως με έχει κουράσει αφάνταστα όλο αυτό. Είναι το μόνο πράγμα που κάνει την ψυχολογία μου χάλια γτ δεν αντέχω ούτε τον πόνο, ούτε την ταλαιπωρία μέχρι να ξανά συνέλθει το στήθος. Αυτά γενικά! Περιμένω να βγούμε από το άλμα μπας και ηρεμήσουμε λίγο. 

Τί περνάς κι εσύ! Το μασάζ βοηθάει καθόλου στα γρομπαλάκια? Μήπως αν αντλούσες λίγο θα βοηθούσε με τον πόνο? Δε ξέρω τί κόλπα έχεις δοκιμάσει ήδη, αλλά κάτι θα πρέπει να βρεις που να βοηθάει, μια και έχουν περάσει ήδη 4 μήνες που γεννήσαμε... κρίμα που παιδεύεσαι ακόμα.:wacko:

 

3 hours ago, Eirini_ka said:

Νομιζω έχει να κάνει με τον ύπνο rem που δεν είναι πολύ βαθύς ο ύπνος τους τότε.. το κάνει κ εμένα μπορώ να πω, ακόμα κ όταν προσπαθεί να κοιμηθεί όχι μόνο όταν κοιμάται..

Ουαου! 3260 γεννηθηκαμε κ εμείς αλλα στους 3 μήνες (πριν ένα μήνα δλδ περίπου) ήμασταν 5750 μας περάσατε για τα καλά! Μπράβο κ υπομονή με τα χέρια εδώ εμένα ήδη με κουραζει πολύ στην αγκαλιά!

Αναστασία μου πόσο.σας βγαίνει το πακέτο τον χρόνο;

Μήπως να δοκίμαζες κανένα μαξιλάρι να βάλεις για να μην γυρνάει; Ή να τον κοιμιζεις στα πλάγια με μαξιλάρι πίσω του; Αν κ ξέρω ότι λένε ότι δεν κάνει, κ εγώ μόνο ανάσκελα τη βάζω, αλλά σαν έσχατη λύση, αφού βέβαια το συζητήσεις κ με παιδίατρο

Κ εμένα από ανάσκελα μπρούμυτα δεν έχει γυρίσει, μόνο από μπρούμυτα ανάσκελα.. να τη βάζεις για εξάσκηση σε μια επιφάνεια με πολύ χώρο είτε ανάσκελα είτε μπρούμυτα και με διάφορα παιχνιδια να προσπαθεί να πιάσει.. επίσης  ενώ είναι ανασκελα να της κρατάς χέρια πόδια και να τη γυρνάς μια δεξιά μια αριστερά σαν βαρελάκι.. το.ειχα δει κάπου π το πρότειναν σαν εξάσκηση για να γυμναστουν οι μύες..

Γαστροσκόπηση τόσο μωρό; Γίνεται τέτοιο πράγμα; Υπέρηχο ξέρω προτείνουν για να δουν αν κάνει παλινδρόμηση

Το δοκίμασα χθες αυτό με το μαξιλάρι για να τον αναγκάσω να κοιμηθεί στο πλάι, αλλά τα ίδια... τσαντίστηκε τόσο που δε μπορούσε να γυρίσει μπρούμυτα που έκλαιγε και τσίριζε. Ο άντρας μου δεν άντεχε να τον ακούει (έχει αρχίσει να παραπονιέται ότι δεν τον αφήνει να κοιμηθεί και μετά δε μπορεί να δουλέψει μέσα στην ημέρα) οπότε τον πήρα πάλι αγκαλιά και κοιμήθηκε αμέσως στο στήθος. Δε ξέρω μέχρι πότε θα τη βγάζουμε έτσι. Εγώ δε μπορώ να βολευτώ καλά εννοείται, αλλά τουλάχιστον κοιμόμαστε όλοι έτσι.

 

34 minutes ago, Eirini_ka said:

Κορίτσια μου ερώτηση.. όσες λέτε ότι κάθονται τα μικρά σας στο γυμναστήριο ή ρηλαξ πόση ώρα εννοείται; Γιατί εμένα αν κάτσει 5-10 λεπτά στο καθένα πλεον είναι κατόρθωμα.. σκέφτομαι μήπως τα ψιλοβαρεθηκε.. με τι αλλο τα απασχολειτε; Κανένα παιχνίδι να προτείνετε;! Ή τπτ άλλο που να το αγοράσω;! Είχα παρει κ τα βιβλία που πρότεινε η @Elinita πολύ ωραία.. btw @Elinita της μιλάς κιόλας για την κάθε εικόνα ή τις δείχνεις και την αφήνεις να τις βλέπει απλα;!

Στο γυμναστήριο και μένα έτσι, 5-10 λεπτά το πολύ θα κάτσει, γιατί ή βαριέται ή γυρνάει αμέσως μπρούμυτα και μετά από λίγο κουράζεται. Στο ριλάξ κάθεται περισσότερο, αλλά δεν είναι ήσυχος όλη την ώρα... δηλαδή λίγο θα κάτσει ήσυχος, λίγο θα του μιλάω-τραγουδάω-γαργαλάω, θα του δίνω και θα του κουνάω τα παιχνίδια του (μπάλα, κουδουνίστρες, μασητικά), όταν τον βλέπω κουρασμένο και να τρίβεται του βάζω την πιπίλα, τον σκεπάζω, τον κουνάω και συνήθως κοιμάται λίγο. Έχω και μια κούνια αυτόματη που τον βάζω εκεί να κάνει κούνια μπέλα μπρος-πίσω και του αρέσει. Τελευταία τον απλώνω και ανάσκελα να ξαπλώσει δίπλα μου στον καναπέ (είναι μεγάλος γωνιακός καναπές που τον έχουμε ενωμένο με το σκαμπό του οπότε είναι ένας ενιαίος μεγάλος χώρος σαν διπλό κρεβάτι) και έτσι έχει χώρο να γυρνάει στο πλάι ή μπρούμυτα να τεντώνεται και να κάνει ό,τι του αρέσει.. μερικές φορές τον παίρνει κι ο ύπνος έτσι. Κι εγώ του διαβάζω βιβλιαράκια που και που, κυρίως του δείχνω τις εικόνες και του εξηγώ τί βλέπουμε, τί χρώματα είναι, πώς κάνει το κάθε ζώο κτλ. Του αρέσει πολύ ένα μικρό υφασμάτινο βιβλιαράκι που έχει ασπρόμαυρο φόντο με έντονα σχέδια και κάνεις κου κου τσα και ανοίγουν σελίδες από πίσω με διάφορα ζωάκια σε διαφορετικά χρώματα (δε ξέρω αν το εξηγώ καλά). Γενικά του αρέσει να παίζουμε κου κου τσα! 

 

Just now, Elinita said:

Εξαρτάται τα κέφια :oops: μετα το φαι που δυσφορει λιγο της το χω μπροστά να ξεχνιέται. Όταν παίζουμε της μιλάω για τα ζωάκια πχ τα χρώματα κλπ.

Κοριτσια που θηλάζετε, ποσες φορές την μέρα τρώνε τα μωρά σας και ποση ωρα; είμαστε καλά στα κιλά μας,  τουλάχιστον με βάση την μέτρηση του 3μηνου, απλα τρωει συνήθως κανενα 10λεπτο και δεν ξερω αν ειναι αρκετό. Πριν καθόταν μισάωρο και.

Εμένα διαφέρει αναλόγως τη μέρα, αλλά συνήθως τώρα τρώει γύρω στις 7-9 φορές συνολικά. Μου κάνει κάποια μισάωρα, αλλά τελευταία συνήθως τρώει μόνο κάνα 10λεπτο. Νομίζω ότι επειδή έχουν μεγαλώσει και έχουν εξοικιωθεί με το θηλασμό τρώνε πιο αποτελεσματικά και πιο γρήγορα τώρα, οπότε αν δε σου ζητάει παραπάνω, γεμίζει πάνες και βάζει βάρος, μην ανησυχείς. Απλά εγώ τελευταία προσφέρω και το 2ο στήθος σε κάποια γεύματα, ενώ μέχρι τώρα έδινα μόνο το ένα στήθος σε κάθε γεύμα.

  • Μου αρέσει 3

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, LadyP είπε:

Καλα είναι τα δεκάλεπτο! Εμένα κάθεται 5-7 λεπτά κάθε φορά! Κάνουμε γύρω στους 11-13 θηλασμους την ημέρα βέβαια τώρα που είμαστε στο άλμα κάποιες μέρες είμαι κλάμα. Τρώει τόσο πολύ που μετά όλο τα βγάζει.  @elenioz έχεις δοκιμάσει να πάρεις λεκιθίνη? Εγώ παίρνω 1-2 τη μέρα και βοηθάει λεει στο στήθος! Εγώ νομίζω ότι με βοηθάει πάντως γιατί ακόμα δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός και συνεχίζω με block feeding.

Ναι λαίδη μου! Παίρνω και εγώ, αρχικά ένα την ημέρα τώρα το έχω κάνει δυο. Να σου πω εγώ ένιωθα ότι με βοηθάει στην αρχή. Γτ είχα φτάσει σε ένα σημείο που ήταν απελπιστική η κατάσταση. Πάθαινα συνέχεια μπορεί να συνερχόμουν για μια μέρα και μετά ξανά. Για δύο εβδομάδες από όταν τα πήρα είχα ηρεμήσει. Αλλά τώρα ξανά.... Θα δείξει τι να πω. Τι τραβάμε κ εμείς οι μάνες γενικά :D Πάντως ρε φίλη εγώ νμζ κάνει και δουλειά με τα κιλά. Εσύ παρατηρήσες κάτι; Το είχα διαβάσει κιόλας αλλά δεν έδωσα σημασία. Αλλά από όταν τα ξεκίνησα εξαφανίστηκε η λιγοστή κοιλίτσα που μου είχε μείνει. Ίσως να είχε έρθει κ απλά η ώρα. 

@Elinita Ααα εμείς δεν έχουμε στάνταρ! Μπορεί να φάει μόνο για πέντε λεπτά, μπορεί μισή ώρα, σαράντα λεπτά και το βράδυ τώρα που είναι σε άλμα τρωει κ 2-3 ώρες σερι. Το πρωί κάθε μία με μιάμιση ώρα ζητάει στήθος. 

@Eirini_ka Και η δικιά μου δεν κάθεται ιδιαίτερα. Μόνο σε μεγάλα κέφια. Νομίζω πάντως στην ηλικία που είναι τα μωρά μας, μόνο το γυμναστήριο/ρηλαξ μπορεί να τα απασχολήσει κάπως χωρίς εμάς ακριβώς από πάνω τους. Δοκίμασε να τα αλλάζεις συχνά θέση. π.χ μια στο σαλόνι, μια στην κουζίνα, μια στο υπνοδωμάτιο για να βλέπει κ διαφορικά πράγματα γύρω γύρω. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka said:

Α μάλλον εννοείς στην περίπτωση σου που είναι μέσω της δουλειάς του άντρα σου είχες πει; Γτ έχω μια προσφορά της Εθνικης που είναι στα 400 περίπου ευρώ το χρόνο δεν μου είπαν κάτι για δωρεαν, καλά θα ταν..

Μμ εξαρτάται δεν είναι πάντα ίδιο.. επιδιώκω η αλήθεια είναι εδώ κ ένα μήνα να την ταιζω ανά δυωρο περίπου μέσα στη μέρα μπας κ μου βάλει κανένα γραμμάριο.. αν πεινάει πολύ μπορεί να κάτσει κ είκοσι λεπτά  ή στον βραδινό ύπνο μπορεί κ μισή ώρα 40 λεπτά (βέβαια πιπιλαει κιόλας) αλλιώς συνήθως στο 5λεπτο 10λεπτο Μαξ..

Εμένα κοιμάται μόνο με θηλασμό ρε κορίτσια κ φοβάμαι για μετά θα έχουμε θέμα... Αφήστε που κοιμάται στην αγκαλιά μου μέσα στη μέρα, μόλις την ξαπλωσω ξυπνάει..  Σε εσάς κοιμούνται κ μόνα τους;

 

Επίσης εσείς τα ταιζετε μονο μόλις δείξουν σημάδια ή κλάμα;

Εγώ έχω στο νου μου να τον ταίζω κάθε 2μιση ώρες περίπου (τα σημειώνω και σε app στο κινητό), αλλά φυσικά εξαρτάται και από τις ορέξεις του.

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka είπε:

Α μάλλον εννοείς στην περίπτωση σου που είναι μέσω της δουλειάς του άντρα σου είχες πει; Γτ έχω μια προσφορά της Εθνικης που είναι στα 400 περίπου ευρώ το χρόνο δεν μου είπαν κάτι για δωρεαν, καλά θα ταν..

Μμ εξαρτάται δεν είναι πάντα ίδιο.. επιδιώκω η αλήθεια είναι εδώ κ ένα μήνα να την ταιζω ανά δυωρο περίπου μέσα στη μέρα μπας κ μου βάλει κανένα γραμμάριο.. αν πεινάει πολύ μπορεί να κάτσει κ είκοσι λεπτά  ή στον βραδινό ύπνο μπορεί κ μισή ώρα 40 λεπτά (βέβαια πιπιλαει κιόλας) αλλιώς συνήθως στο 5λεπτο 10λεπτο Μαξ..

Εμένα κοιμάται μόνο με θηλασμό ρε κορίτσια κ φοβάμαι για μετά θα έχουμε θέμα... Αφήστε που κοιμάται στην αγκαλιά μου μέσα στη μέρα, μόλις την ξαπλωσω ξυπνάει..  Σε εσάς κοιμούνται κ μόνα τους;

 

Επίσης εσείς τα ταιζετε μονο μόλις δείξουν σημάδια ή κλάμα;

Ναι μέσω της δουλειάς του άντρα μου!:)

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι κ εγω πρώτη φορά τωρα άρχισα να δίνω που κ που και το 2ο στηθος. Δίνετε και κάθε μια ώρα ε; εγω γενικα προσπαθώ να της κρατάω ένα 2ωρο οχι για κανένα άλλο λόγο αλλα επειδή την έχω όρθια μετα το φαι τουλάχιστον ένα μισάωρο (συνήθως ωρα) οποτε θα κουλαθουν τα χέρια μου στο τέλος.

Εμενα στο ριλαξ κάθεται αρκετά. Δηλαδη μέσα στην μέρα εκεί την έχω γιατι έχει κλιση και μας βολεύει να μην βγάζει πολυ. Απλα βαριέται πολυ γρήγορα και πρέπει ολη την  ωρα να την απασχολώ. Είτε με κουδουνίστρα ή με τα βιβλιαράκια που της αρέσουν πολύ κλπ. Γενικα θελει να βλεπει κόσμο, αγκαλια δεν της αρέσει και παρα πολυ.

  • Μου αρέσει 4

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κορίτσια το πρωί στο ριλάξ κάθεται πολλή ώρα! Μπορεί και να την πάρει ο υπνος εκεί! Όσο προχωράει η μέρα βέβαια έχουμε γκρίνια αλλά είναι λογικό! Έχει αρχίσει να προσπαθεί να σηκωθεί βέβαια οποτε λογικά είναι μετρημένα τα ψωμιά του ριλάξ!:-P Στο γυμναστήριο πάλι μπορεί να κάτσει 2 λεπτά αλλά μπορεί να κάτσει και μισή ώρα! Ανάλογα τα κέφια το μικρούλι!

Ρε παιδιά βγάζουν κραυγές κι εσάς τα μικρά σας;; Σαν σκυλάκι που αλυχτά κάνει! :-) Αν της αρχίσουμε κι εμείς τις κραυγές απαντάει κιόλας! Πεθαίνουμε στο γέλιο!   

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Ναι λαίδη μου! Παίρνω και εγώ, αρχικά ένα την ημέρα τώρα το έχω κάνει δυο. Να σου πω εγώ ένιωθα ότι με βοηθάει στην αρχή. Γτ είχα φτάσει σε ένα σημείο που ήταν απελπιστική η κατάσταση. Πάθαινα συνέχεια μπορεί να συνερχόμουν για μια μέρα και μετά ξανά. Για δύο εβδομάδες από όταν τα πήρα είχα ηρεμήσει. Αλλά τώρα ξανά.... Θα δείξει τι να πω. Τι τραβάμε κ εμείς οι μάνες γενικά :D Πάντως ρε φίλη εγώ νμζ κάνει και δουλειά με τα κιλά. Εσύ παρατηρήσες κάτι; Το είχα διαβάσει κιόλας αλλά δεν έδωσα σημασία. Αλλά από όταν τα ξεκίνησα εξαφανίστηκε η λιγοστή κοιλίτσα που μου είχε μείνει. Ίσως να είχε έρθει κ απλά η ώρα. 

@Elinita Ααα εμείς δεν έχουμε στάνταρ! Μπορεί να φάει μόνο για πέντε λεπτά, μπορεί μισή ώρα, σαράντα λεπτά και το βράδυ τώρα που είναι σε άλμα τρωει κ 2-3 ώρες σερι. Το πρωί κάθε μία με μιάμιση ώρα ζητάει στήθος. 

@Eirini_ka Και η δικιά μου δεν κάθεται ιδιαίτερα. Μόνο σε μεγάλα κέφια. Νομίζω πάντως στην ηλικία που είναι τα μωρά μας, μόνο το γυμναστήριο/ρηλαξ μπορεί να τα απασχολήσει κάπως χωρίς εμάς ακριβώς από πάνω τους. Δοκίμασε να τα αλλάζεις συχνά θέση. π.χ μια στο σαλόνι, μια στην κουζίνα, μια στο υπνοδωμάτιο για να βλέπει κ διαφορικά πράγματα γύρω γύρω. 

Κοίτα αν σκεφτείς ότι τρώω σαν να μην πω... Και χάνω αργά και σταθερά ακόμα ( θέλω αλλά 3 να φτάσω προ εγκυμοσύνης ακριβώς) και γενικά αλλά 8 να είμαι στα του γάμου! Νομίζω ότι βοηθάει λίγο! Αλλά πραγματικά εγώ τρώω πολύ! Πιο πολύ από την εγκυμοσύνη! Block feeding έχεις προσπαθήσει? Εγώ είμαι εδώ και 2 μήνες στις 5-6 ώρες να αλλάζω στήθος! Είμαι καλύτερα αρκετά αλλά σίγουρα πρήζονται! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eirini_ka said:

Α μάλλον εννοείς στην περίπτωση σου που είναι μέσω της δουλειάς του άντρα σου είχες πει; Γτ έχω μια προσφορά της Εθνικης που είναι στα 400 περίπου ευρώ το χρόνο δεν μου είπαν κάτι για δωρεαν, καλά θα ταν..

Μμ εξαρτάται δεν είναι πάντα ίδιο.. επιδιώκω η αλήθεια είναι εδώ κ ένα μήνα να την ταιζω ανά δυωρο περίπου μέσα στη μέρα μπας κ μου βάλει κανένα γραμμάριο.. αν πεινάει πολύ μπορεί να κάτσει κ είκοσι λεπτά  ή στον βραδινό ύπνο μπορεί κ μισή ώρα 40 λεπτά (βέβαια πιπιλαει κιόλας) αλλιώς συνήθως στο 5λεπτο 10λεπτο Μαξ..

Εμένα κοιμάται μόνο με θηλασμό ρε κορίτσια κ φοβάμαι για μετά θα έχουμε θέμα... Αφήστε που κοιμάται στην αγκαλιά μου μέσα στη μέρα, μόλις την ξαπλωσω ξυπνάει..  Σε εσάς κοιμούνται κ μόνα τους;

 

Επίσης εσείς τα ταιζετε μονο μόλις δείξουν σημάδια ή κλάμα;

Έτσι κοιμόταν και εμένα μόνο στην αγκαλιά μου.μεχρι που άρχισε να την πάω στην κούνια της κάθε φορά που την επερνε ο ύπνος  .και με το που ξυπνάγε την ξαναεπερνά πάλι αγκαλιά να κοιμηθεί πάλι, με το που την επερνε ο υπνος παλι την ξανααφινα. 2 3 μέρες πειρε και έστρωσε. Τωρα  κοιματε μόνη της εκτως αν είναι ανήσυχη από κάποια ενόχληση  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Εμένα κορίτσια το πρωί στο ριλάξ κάθεται πολλή ώρα! Μπορεί και να την πάρει ο υπνος εκεί! Όσο προχωράει η μέρα βέβαια έχουμε γκρίνια αλλά είναι λογικό! Έχει αρχίσει να προσπαθεί να σηκωθεί βέβαια οποτε λογικά είναι μετρημένα τα ψωμιά του ριλάξ!:-P Στο γυμναστήριο πάλι μπορεί να κάτσει 2 λεπτά αλλά μπορεί να κάτσει και μισή ώρα! Ανάλογα τα κέφια το μικρούλι!

Ρε παιδιά βγάζουν κραυγές κι εσάς τα μικρά σας;; Σαν σκυλάκι που αλυχτά κάνει! :-) Αν της αρχίσουμε κι εμείς τις κραυγές απαντάει κιόλας! Πεθαίνουμε στο γέλιο!   

Αν βγάζει κραυγή?? Καπετάν φασαρίας,!!!! Όλο φωνή κ νεύρο αλλά κ δυνατά γέλια!!

  • Μου αρέσει 4

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eirini_ka είπε:

Κορίτσια μου ερώτηση.. όσες λέτε ότι κάθονται τα μικρά σας στο γυμναστήριο ή ρηλαξ πόση ώρα εννοείται; Γιατί εμένα αν κάτσει 5-10 λεπτά στο καθένα πλεον είναι κατόρθωμα.. σκέφτομαι μήπως τα ψιλοβαρεθηκε.. με τι αλλο τα απασχολειτε; Κανένα παιχνίδι να προτείνετε;! Ή τπτ άλλο που να το αγοράσω;! Είχα παρει κ τα βιβλία που πρότεινε η @Elinita πολύ ωραία.. btw @Elinita της μιλάς κιόλας για την κάθε εικόνα ή τις δείχνεις και την αφήνεις να τις βλέπει απλα;!

Εμένα τη βγάζει όλη μέρα στο γυμναστήριο..από πάντα..από ημερών εννοώ..

Φροντίζω κάθε 3-4 μέρες να αλλάζω τα παιχνίδια που κρέμονται να μη τα βαριέται,επίσης του βάζω μουσική,διαβάζω παραμύθια (τον έχω στα πόδια μου να ακουμπάει η πλατουλα του τη κοιλιά μου για να βλέπει εικόνες κ όσο είναι ήρεμος του εξηγώ μετά κ τις εικόνες πχ του λέω τα ζωάκια,χρώματα κτλ), του έχω κάρτες με ασπρόμαυρες εικόνες που χαζεύει κ πάλι του εξηγώ τη βλέπει (σχήματα/ζώα κτλ) τον βάζω κ χαζεύει το ενυδρείο (είναι η δική του τηλεόραση!!) Εμμμμ τι άλλο..? Αυτά κάνουμε βασικά..

Είναι κ στο παιδί όμως πόσο κάθεται κ που..όταν κάνω δουλειές κάποιες φορές δε θέλει μόνος του στο γυμναστήριο κ τον παίρνω στο ριλαξ του κ με παρακολουθεί..

2 ώρες πρίν, Eirini_ka είπε:

Α μάλλον εννοείς στην περίπτωση σου που είναι μέσω της δουλειάς του άντρα σου είχες πει; Γτ έχω μια προσφορά της Εθνικης που είναι στα 400 περίπου ευρώ το χρόνο δεν μου είπαν κάτι για δωρεαν, καλά θα ταν..

Μμ εξαρτάται δεν είναι πάντα ίδιο.. επιδιώκω η αλήθεια είναι εδώ κ ένα μήνα να την ταιζω ανά δυωρο περίπου μέσα στη μέρα μπας κ μου βάλει κανένα γραμμάριο.. αν πεινάει πολύ μπορεί να κάτσει κ είκοσι λεπτά  ή στον βραδινό ύπνο μπορεί κ μισή ώρα 40 λεπτά (βέβαια πιπιλαει κιόλας) αλλιώς συνήθως στο 5λεπτο 10λεπτο Μαξ..

Εμένα κοιμάται μόνο με θηλασμό ρε κορίτσια κ φοβάμαι για μετά θα έχουμε θέμα... Αφήστε που κοιμάται στην αγκαλιά μου μέσα στη μέρα, μόλις την ξαπλωσω ξυπνάει..  Σε εσάς κοιμούνται κ μόνα τους;

 

Επίσης εσείς τα ταιζετε μονο μόλις δείξουν σημάδια ή κλάμα;

Εγώ ναι μόνο όταν πεινάσει τον ταιζω..πλέον ανά 3.5-4 ώρες δλδ..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα! Χάθηκα αρκετές μέρες γιατί έγραφα εξετάσεις και ειχα διαβασμα πολύ.. Ευτυχώς τελειώσε!!! 

Διαβάσα ο, τι περισσότερο μπόρεσα!

Χαίρομαι που ο, τι ιώσεις περάσατε ήταν ελαφρές και ξεπεράστηκαν γρήγορα! 

Για ιδιώτικη ασφάλεια δ κοίταξα αλλα με βάλατε σε σκέψεις αν και εμπιστεύομαι περισσότερο τα νοσοκομεία. 

Για τα κιλά! Και μεις 3 μηνών παρα κατι ηταν 5850 και τώρα μ μειώνει γαλα.. Ωστόσο μίλησα χθες με το γιατρό μ πε για 3 μερες να τσεκάρω ανα 24ωρο τι τρώει και τρώει περίπου 820ml (8 με 8το πρωί). Θα δούμε τι θα μου πει σε 3μερες.. 

Και μενα ακόμα ούτε καν για να γυρίσει αλλά είναι 3 και 7 ημερών. Τον βαζω μπρούμυτα περισσότερο από πριν αλλα παντα γκρινιάζει.. Μεση και ορθιος είναι οκ. 

Ρηλαξ και gym μπορεί να κάτσει αρκετά αναλογα με τα κέφια του.. 

Έχουν φούσκωσει τα ουλα του και φαίνεται απο μεσα το άσπρο στα 2 πανω κεντρικα και ένα πλάι.. 

Ελπίζω να είστε όλες πολύ πολυ καλα!!! 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

@Eva137 Αχχ τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά. Ζεστά μπάνια, μασάζ στο στήθος, κρύα κομπρεσα μετά ή λάχανο. Να βάζω την μικρή να πίνει με το πηγούνι στο σημείο που είναι τα γρουμπαλάκια που συνήθως πιανει από την πάνω πλευρά (οποτε κάνουμε ακροβατικά εγώ, η μικρή και ο άνδρας μου για να το καταφέρουμε) από μια πλευρά αν μας δει είναι για γέλια. Να αλλάζω στάσεις για να αδειάζουν καλύτερα όλοι οι αδένες γάλατος από μέσα. Βοηθάνε λίγο όλα αυτά αλλά πρέπει να τα κάνω όλοι μέρα ή μπορεί και 2-3 μέρες συνεχώς για να αρχίσω να συνερχομαι.... Και εξετάσεις έχω κάνει μήπως οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο κτλπ. Όλα καθαρά βγήκαν. Έχω αρχίσει να πιστεύω πως μέχρι να αποθηλασω κάποια στιγμή, θα μου συμβαίνει.... 

@LadyP Άσε και εγώ έτσι γουρουνιάζω συνέχεια :mrgreen: Γι'αυτό μου έκανε εντύπωση πως έστρωσε το σώμα ξαφνικά. Τουλάχιστον αν δεν πιάσουν τόπο για το στήθος να πιάσουν εκει! Ναι το έχω δοκιμάσει. Αλλά συνήθως μετά γέμιζε σβόλους κ το άλλο στήθος και φοβήθηκα (δεν θα άντεχα να είναι κ τα δύο!) με πρήξιμο αντέχετε γτ μόλις την βάζω να πιει λίγο φεύγει... Αλλά τα καρουμπλαα είναι άλλη ιστορία τα άτιμα. 

@Vivi8 Ουυυ και εμείς τσιριζουμε όλοι μέρα! Και εγώ την φωνάζω μπορείς ακόμα πιο δυνατά. Και σαν καλή κόρη που είναι ανεβάζει κ άλλο τα ντεσιμπέλ !!! 

 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα, ελπίζω να είστε εσείς κ τα μπεμπακια σας καλά. 

Να σας ρωτήσω, στο περίπου πόσα φορμακια αλλάζετε την ημέρα; Έχω απελπιστει, αλλάζουμε όλη την ώρα. Παρόλο που βάζω σαλιαρα γεμίζουν με σάλια κ γουλιες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, ελπίζω να είστε εσείς κ τα μπεμπακια σας καλά. 

Να σας ρωτήσω, στο περίπου πόσα φορμακια αλλάζετε την ημέρα; Έχω απελπιστει, αλλάζουμε όλη την ώρα. Παρόλο που βάζω σαλιαρα γεμίζουν με σάλια κ γουλιες. 

Εγώ εκτός απροόπτου μια φορά αλλάζω όταν μπαινουμε για μπανάκι..

Εφόσον έχετε θεματακι με τις γουλιες κτλ γτ δε του φοράς σαλιαρα να ησυχασεις?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Εγώ εκτός απροόπτου μια φορά αλλάζω όταν μπαινουμε για μπανάκι..

Εφόσον έχετε θεματακι με τις γουλιες κτλ γτ δε του φοράς σαλιαρα να ησυχασεις?

 

 

 

 

Με σαλιαρα και αλλάζω όλη την ώρα! Όχι μόνο φορμακια αλλά και τα φανελάκια από μέσα.. μιλάμε πολλές γουλιες κ σάλια. Δεν ξέρω τί να κάνω. Αλλάζω τουλάχιστον 5-6 φορές κάποιες μέρες

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...