Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 4/5/2024 at 2:43 ΜΜ, Faith22 είπε:

      Κορίτσια μου πρότειναν έναν γιατρό στο δημόσιο,στο Αλεξάνδρας.Δεν είναι τεράστιο ρίσκο λέτε?

      Πολλές γυναίκες αποφασίζουν να τους παρακολουθεί κ γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο, ώστε να υπάρχει φάκελος τους εκεί, παράλληλα με ιδιώτη έξω.

      Ρίσκο είναι κ στο ιδιωτικό κατα την γνωμη μου παντα, όλα τα σοβαρά τα στέλνουν στο δημόσιο.

      Κλείσε ένα ραντεβού ν δεις πως θα πάει κ αν ο γιατρός σου αποπνέει εμπιστοσύνη κ καλύπτει τις ανάγκες της κατάστασης σου.

      Όλα θα σου πάνε τέλεια!!❤️

       

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Υβόννη είπε:

Δημητορουλα-κουνιαδουλα μου φυσικα εχεις τραυμα δεν περασες και λιγα ..Αλλα οι ορμονες εκεινη την ωρα θα βοηθησουν πολυ! Λες εισια φοβιτσιαρα αλλα εγω δε το πιστευω! Ισως στην ιδεα καποιων θεματων γενικως αλλα στην πραξη εισαι λιονταρι ή μαλλον λεαινα!!!! Η τελεια γιατρος σου σιγουρα θα σε ενημερωσει για ολα!!! 

Καλα ξέρω ότι δεν θα πονάω Ιδιαίτερα  ,,θα φοβάμαι απλως !!!μου είπε κ ο άντρας μου εγώ δεν θα μπω μέσα !!!παλι καλα Έχω την ελληνογερμανιδα γιατρό !!Εάν γεννησω όμως πρόωρα ,,,,εκεί θα πέσει το γέλιο !!!!θα πάω σε νοσοκομείο οεοεοοεοε !!!!το λιοντάρι θα γίνει ποντικάκι !!!

Just now, Geo81 είπε:

Καλε τι όμορφα πράγματα είναι αυτά !!! Να μας τα λες να τα κάνουμε κ εμείς!!!

Και εγώ μαζί σου!!!!!!! Αχαχαχαχαχαχα θα χορεύουμε μαζί διαδικτυακά !!!!!

Να το κανονίσουμε αχχαχαχαψψαα

Just now, Υβόννη είπε:

Θελετε;;;; Αν ναι εννοειται θα σας τα οω πιο αναλυτικα!!!Θα ψαξω να βρω το λουλουδι πως μεταφραζεται για τον ατμο! Τωρα μου τα εστειλαν με μειλ να τα διαβασω να τα συζητησουμε λεει με τη μαια τελη Αυγουστου. Θα τα μεταφρασω να σας τα πω! Οτι θα εκανα και γυμναστικη στο μ...νι μου ε δε το περιμενα χαχαχαα!!! Πιο γυμνασμενο θα ειναι αυτο απο το υπολοιπο σωμα χαχαχα

Τέτοια οργάνωση κ πειθαρχία !!μπραβοοο!!!εσυ για εκδρομή θα πας μου φαίνεται !!!

  • Μου αρέσει 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίνο είπε:

Κοριτσάκι μου καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά το ότι αντέχουμε τους πόνους της γέννας δεν σημαίνει τους επιλέγουμε κιόλας! Με την επισκληριδιο η γέννα έχει γίνει μια ευχάριστη και απολαυστική διαδικασία συγκριτικά με παλιά που οι γυναίκες δεν μπορούσαν να χαρούν καθόλου και να συντονιστούν από τους πόνους μέχρι να βγει το μωρό και για πολλές ήταν μια τραυματική εμπειρία που άφηνε και φοβίες μετέπειτα.. 

Εσύ θα σκεφτείς τι θέλεις να κάνεις και θα αποφασίσεις ή και να το δεις εκείνη τη στιγμή αλλά όχι να έχεις και ενοχές που μπορεί να θέλεις να περάσουν οι πονοι και να χαρείς τη στιγμή του ερχομού του παιδιού σου.. 

Γιατί τον ανισθησιολογο πρέπει να τον κλείσεις από τώρα; Όπως και να χει κλειστον εσύ, πλήρωσε τον και ας μην τον χρησιμοποιήσεις εκείνη την ημέρα αν θέλεις να συνεχίσεις χωρίς αναισθησία δεν έγινε και τίποτα.. Το να ζητάς επισκληριδιο και να μην γίνεται είναι πολύ χειρότερο 

Πρεπει να τον κλεισω τουλαχιστον ενα μηνα πιο πριν  γιατι εδω στο νοσοκομειο δεν σου κανουν αν ζητησεις τελευταια στιγμη..οποτε κ εγω αυτο σκεφτηκα να τον κλεισω κ στην τελικη ας μην κανω.. 

  • Μου αρέσει 2

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo81 είπε:

Γενικά ο πόνος είναι πολύ προσωπική υπόθεση μερικές φορές ο ψυχικός είναι πιο άσχημος από τον σωματικό! Στους τεχνητούς πόνους ουρλιαζα... αλλά με την επισκληρίδειο δεν καταλάβαινα τίποτα... στον φυσικό τοκετό δεν πρόλαβα να νιώσω κ πολλά έγιναν όλα τόσο γρήγορα είχα διαστολή 5 κ δεν πονούσα ... γενικά πέρασα υπέροχα στη γεννα του γιου μου!! Άλλη ψυχολογία τότε...

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα είσαι θεαααααααα!!!!

εγω τα θέλω ολααααα να μου τα πεις!!! Τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!!!

Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου !!!ο καθένας το βιώνει διαφορετικά !

  • Μου αρέσει 1

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

Just now, demifilol said:

Καλα ξέρω ότι δεν θα πονάω Ιδιαίτερα  ,,θα φοβάμαι απλως !!!μου είπε κ ο άντρας μου εγώ δεν θα μπω μέσα !!!παλι καλα Έχω την ελληνογερμανιδα γιατρό !!Εάν γεννησω όμως πρόωρα ,,,,εκεί θα πέσει το γέλιο !!!!θα πάω σε νοσοκομείο οεοεοοεοε !!!!το λιοντάρι θα γίνει ποντικάκι !!!

Να το κανονίσουμε αχχαχαχαψψαα

Τέτοια οργάνωση κ πειθαρχία !!μπραβοοο!!!εσυ για εκδρομή θα πας μου φαίνεται !!!

Εχω καλο προαισθημα στο εχω πει!!! Θα πας ενατο!!! Θα χορευεις μπιτακια με τη @Geo81μεσω σκαιπ μετα!!! Ανεβαστε και τιποτα youtube, ε;

  • Χαχα 3

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depykal είπε:

Πρεπει να τον κλεισω τουλαχιστον ενα μηνα πιο πριν  γιατι εδω στο νοσοκομειο δεν σου κανουν αν ζητησεις τελευταια στιγμη..οποτε κ εγω αυτο σκεφτηκα να τον κλεισω κ στην τελικη ας μην κανω.. 

Εάν δεν είσαι έτοιμη να γεννήσεις φυσικά  ,καλύτερα να κλείσεις αναισθησιολόγο !εγω δεν την ήθελα κ ήξερα ότι Δ κάνουν στο νοσοκομείο !αρα ήμουν προετοιμασμένη !δεν πόνεσα κ πολύ προσωπικά ,,είχα κ εγώ οξύ τοκετό ,,,κ το έχω ξαναπεί πιο πολύ φοβάσαι παρα πονάς !!!κυριως οι γυναίκες που πονάνε στην περιόδο τους ,,,δεν καταλαβαίνουν κ πολλά στην γεννά !!!Να μιλήσεις με τον γιατρό κ τον άντρα σου !!με τις σωστές οδηγίες ,ανάσες,,κ ενημέρωση όπως είπε η @Υβόννη θα δεις ότι θα είναι μια όμορφη εμπειρία !

 

υγ μην βλέπεις εμένα που κλαίγομαι τωρα!!ναζια κάνω 

  • Μου αρέσει 2

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φραουλίνο said:

Νομίζω ότι οι καισαρικες είναι πλέον τόσες γιατί τις προτιμούν οι γιατροί (γρήγορα και ανώδυνα) αλλά και γιατί είναι τόσο απλή η διαδικασία πλέον που οτιδήποτε και αν συμβεί δεν αξίζει να ρισκάρεις το παραμικρό..

Και εμένα ο δικός μου γιατρός είναι υπέρμαχος του φυσιολογικού αλλά όταν συζητήσαμε ότι ο οφθαλμιατρος δεν με αφήνει μου είπε να σου πω την αλήθεια εντάξει ο φυσιολογικός είναι φυσιολογικός αλλά στην πραγματικότητα η καισαρική έχει πολλά θετικά και για εκείνη την ημέρα αλλά και γενικά μακροπρόθεσμα (κάτι μου έλεγε για τον κόλπο στην εμμηνόπαυση κλπ δεν με πολύ απασχόλησε) αλλά μου είπε μπόλικα πράγματα.. Μου είπε επίσης πως οποιαδήποτε αντενδειξη και αν υπάρχει δεν αξίζει να ρισκάρεις, θα συζητήσουμε τώρα μου λέει για τα μάτια σου; Ούτε να το σκέφτεσαι!

Επίσης μου έλεγαν δυο φίλες μου χθες που έχουν τον ίδιο γυναικολόγο ότι ο δικός τους και 30 ώρες να θες να περιμένεις κάθεται εκεί αν όλα είναι καλά δεν σε βάζει για καισαρική αν δεν θες αλλά η φίλη μου όταν γεννούσε τον άκουγε που έλεγε σε έναν άλλον δίπλα "απορώ τι κάθονται και πονάνε, ενώ σε 7 λεπτά μπορούν να έχουν τελειώσει, δεν υπάρχει κανένας λόγος" προφανώς είναι υπέρ της καισαρικης αλλά όπως μου έλεγαν τα κορίτσια πάνω από όλα είναι υπέρ του τι θέλει η κάθε μανούλα και κάνει τα πάντα καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του τοκετου με σκοπό η μητέρα να είναι καλά πάνω από όλα.. 

Όλα λοιπόν σχετικά είναι, το πιο σημαντικό είναι να έχουμε έναν γιατρό που να είναι υπέρμαχος του τι θέλει η κάθε γυναίκα και να παλεύει μέχρι τέλους να μην της το χαλάσει.. Τώρα τα απρόοπτα εννοείται πως υπάρχουν.. και εγώ φυσιολογικά ήθελα να γεννήσω αν δεν προέκυπτε αυτό το πρόβλημα αλλά τώρα το έχω αποδεχτεί έχω δει και βιντεακια με καισαρικες και πόσο οκ είναι όλα και έχω ηρεμήσει.. Γλιτώνεις και όλα τα προηγούμενα (εξετάσεις τραχήλου, χέρια κλπ) εκτός από το κλύσμα βέβαια που δεν το γλιτώνεις σε κάθε περίπτωση :wacko:

Μαράκι μου γυναίκες που έχουν γεννήσει και με τους δύο τρόπους λένε ότι οι τεχνητοι δεν συγκρίνονται με τους κανονικούς, είναι πολύ πιο δυνατοί! Έχω ακούσει ότι αν σε πιάσουν κανονικά οι πονοι και σπάσουν τα νερά γεννας πολύ πιο άνετα ακόμα και χωρίς επισκληριδιο ενώ με τους τεχνητούς όχι, δεν αντέχονται το ίδιο.. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά το έχω ακούσει από πολλές ότι οι τεχνητοι είναι ανυπόφοροι! 

Συμφωνω απολυτα Φραουλινο μου στο "δε ρισκαρουμε τα ματια σου"! Εχει απολυτο δικιο και μπραβο του που καθισε και σου εξηγησε αναλυτικα τα περι καισαρικης και εχεις ενημερωση πλεον και οκ οσο και να ξενερωσες στην αρχη, πλεον ξερεις. Εννοειται δε ρισκαρεις αν εχεις το οποιο θεμα. Αυτο που ειναι σημαντικο ειναι να ξερεις οτι ο γιατρος σου σε σεβαστηκε και δεν σε ξεπεταξε για τα λεφτα ή την ανεση του αλλα επειδη οντως υπαρχει ρισκο.

  • Μου αρέσει 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Εχω καλο προαισθημα στο εχω πει!!! Θα πας ενατο!!! Θα χορευεις μπιτακια με τη @Geo81μεσω σκαιπ μετα!!! Ανεβαστε και τιποτα youtube, ε;

Με το που γεννησω πρώτα ο θεός !!!!θα κάνω πάρτυ μόνη μου !!!αληθεια σας το λέω !!!
 

 

  • Μου αρέσει 3

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

Just now, demifilol είπε:

Εάν δεν είσαι έτοιμη να γεννήσεις φυσικά  ,καλύτερα να κλείσεις αναισθησιολόγο !εγω δεν την ήθελα κ ήξερα ότι Δ κάνουν στο νοσοκομείο !αρα ήμουν προετοιμασμένη !δεν πόνεσα κ πολύ προσωπικά ,,είχα κ εγώ οξύ τοκετό ,,,κ το έχω ξαναπεί πιο πολύ φοβάσαι παρα πονάς !!!κυριως οι γυναίκες που πονάνε στην περιόδο τους ,,,δεν καταλαβαίνουν κ πολλά στην γεννά !!!Να μιλήσεις με τον γιατρό κ τον άντρα σου !!με τις σωστές οδηγίες ,ανάσες,,κ ενημέρωση όπως είπε η @Υβόννη θα δεις ότι θα είναι μια όμορφη εμπειρία !

 

υγ μην βλέπεις εμένα που κλαίγομαι τωρα!!ναζια κάνω 

Ναι Δήμητρα μου αλλά αν μπεις με πρόκληση πονάς πολύ περισσότερο λόγω τεχνητών σε σχέση με το να σε πιάσουν οι πονοι φυσιολογικά.. Αυτό έλεγα και πριν ότι δεν συγκρίνονται οι πονοι και το αν θα πας με πρόκληση δεν μπορείς να το ξέρεις παρά τελευταία στιγμή.. Για την @Depykal το λέω που πρέπει να έχει κλείσει τον αναισθησιολογο από νωρίς.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, demifilol said:

Με το που γεννησω πρώτα ο θεός !!!!θα κάνω πάρτυ μόνη μου !!!αληθεια σας το λέω !!!
 

 

Ναι κοριτσακι μου να κανεις!!!!!!! Μεγαλη αγωνιστρια εισαι!!!! Εγω σε θαυμαζω και το ξερεις και το λεω ξανα και ξανα!! Κι εμεις μαζι σου παρτυ για τη χαρα σου!!!!

  • Μου αρέσει 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Ναι Δήμητρα μου αλλά αν μπεις με πρόκληση πονάς πολύ περισσότερο λόγω τεχνητών σε σχέση με το να σε πιάσουν οι πονοι φυσιολογικά.. Αυτό έλεγα και πριν ότι δεν συγκρίνονται οι πονοι και το αν θα πας με πρόκληση δεν μπορείς να το ξέρεις παρά τελευταία στιγμή.. Για την @Depykal το λέω που πρέπει να έχει κλείσει τον αναισθησιολογο από νωρίς.. 

Είτε τεχνητά είτε φυσικά θα πονέσεις όπως κ να έχει !γεννα είναι !!εαν όμως είσαι προετοιμασμένος ναι θα συμφωνήσω μαζί σ να τον κλείσει !

  • Μου αρέσει 3

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, demifilol είπε:

Είτε τεχνητά είτε φυσικά θα πονέσεις όπως κ να έχει !γεννα είναι !!εαν όμως είσαι προετοιμασμένος ναι θα συμφωνήσω μαζί σ να τον κλείσει !

Ναι δίκιο έχεις θα πονέσει η γέννα όπως και να χει αλλά για κάποιο λόγο λένε ότι οι τεχνητοι είναι πολύ πιο δυνατοί και σκληροί δεν αντέχονται το ίδιο.. Δεν ξέρω ιατρικά γιατί συμβαίνει αλλά κάποια βάση θα έχει! Μάλλον γιατί η φύση ξέρει καλύτερα όπως πάντα.. 

Link to comment
Share on other sites

Κ τωρα μολις εμαθα ευχαριστα...ερχονται οι γονεις μου σε 10 μερες κ σημερα μου εστειλε η μαμα φωτογραφιες με τα πραγματα που πηρε στον μπεμπη...σαλιαριτσες,κορμακια,μπουρνουζακι,καλτσακια κ ενα ελεφαντακι με πετσετουλα παρηγοριας...τοσο μικρα κ τοσο ωραια...τα πρωτα μας ψωνια.. 

  • Μου αρέσει 6

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Νομίζω ότι οι καισαρικες είναι πλέον τόσες γιατί τις προτιμούν οι γιατροί (γρήγορα και ανώδυνα) αλλά και γιατί είναι τόσο απλή η διαδικασία πλέον που οτιδήποτε και αν συμβεί δεν αξίζει να ρισκάρεις το παραμικρό..

Και εμένα ο δικός μου γιατρός είναι υπέρμαχος του φυσιολογικού αλλά όταν συζητήσαμε ότι ο οφθαλμιατρος δεν με αφήνει μου είπε να σου πω την αλήθεια εντάξει ο φυσιολογικός είναι φυσιολογικός αλλά στην πραγματικότητα η καισαρική έχει πολλά θετικά και για εκείνη την ημέρα αλλά και γενικά μακροπρόθεσμα (κάτι μου έλεγε για τον κόλπο στην εμμηνόπαυση κλπ δεν με πολύ απασχόλησε) αλλά μου είπε μπόλικα πράγματα.. Μου είπε επίσης πως οποιαδήποτε αντενδειξη και αν υπάρχει δεν αξίζει να ρισκάρεις, θα συζητήσουμε τώρα μου λέει για τα μάτια σου; Ούτε να το σκέφτεσαι!

Επίσης μου έλεγαν δυο φίλες μου χθες που έχουν τον ίδιο γυναικολόγο ότι ο δικός τους και 30 ώρες να θες να περιμένεις κάθεται εκεί αν όλα είναι καλά δεν σε βάζει για καισαρική αν δεν θες αλλά η φίλη μου όταν γεννούσε τον άκουγε που έλεγε σε έναν άλλον δίπλα "απορώ τι κάθονται και πονάνε, ενώ σε 7 λεπτά μπορούν να έχουν τελειώσει, δεν υπάρχει κανένας λόγος" προφανώς είναι υπέρ της καισαρικης αλλά όπως μου έλεγαν τα κορίτσια πάνω από όλα είναι υπέρ του τι θέλει η κάθε μανούλα και κάνει τα πάντα καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του τοκετου με σκοπό η μητέρα να είναι καλά πάνω από όλα.. 

Όλα λοιπόν σχετικά είναι, το πιο σημαντικό είναι να έχουμε έναν γιατρό που να είναι υπέρμαχος του τι θέλει η κάθε γυναίκα και να παλεύει μέχρι τέλους να μην της το χαλάσει.. Τώρα τα απρόοπτα εννοείται πως υπάρχουν.. και εγώ φυσιολογικά ήθελα να γεννήσω αν δεν προέκυπτε αυτό το πρόβλημα αλλά τώρα το έχω αποδεχτεί έχω δει και βιντεακια με καισαρικες και πόσο οκ είναι όλα και έχω ηρεμήσει.. Γλιτώνεις και όλα τα προηγούμενα (εξετάσεις τραχήλου, χέρια κλπ) εκτός από το κλύσμα βέβαια που δεν το γλιτώνεις σε κάθε περίπτωση :wacko:

Μαράκι μου γυναίκες που έχουν γεννήσει και με τους δύο τρόπους λένε ότι οι τεχνητοι δεν συγκρίνονται με τους κανονικούς, είναι πολύ πιο δυνατοί! Έχω ακούσει ότι αν σε πιάσουν κανονικά οι πονοι και σπάσουν τα νερά γεννας πολύ πιο άνετα ακόμα και χωρίς επισκληριδιο ενώ με τους τεχνητούς όχι, δεν αντέχονται το ίδιο.. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά το έχω ακούσει από πολλές ότι οι τεχνητοι είναι ανυπόφοροι! 

Εγώ πονουσα αρκετά με τους τεχνητούς η αλήθεια είναι.αφου έλεγα σιγα μην καταφέρω να γεννήσω χωρίς επισκληριδιο,αλλά τουλάχιστον να το κάνω γύρω στο 7 διαστολή.ε όταν άρχισαν οι καλοί πόνοι,ρωτάω την μαία πόσο διαστολή έχω κ μου λέει 3!!!!μοοοονο;;;;;σοκ εγώ.ε κρατήθηκα κάνα δυωρο ακόμα αλλά μετά ζήτησα επισκληριδιο.βεβαια κ εκεί νιώθεις πονακια αλλά καμία σχέση.αν έχεις καλό αναισθησιολογο σου βαζει δόση τόσο ώστε να μην είσαι τελείως παράλυτη,να έχεις συναίσθηση να σπρώχνεις κτλ.εγω τις συσπάσεις τις ένιωθα κανονικά,αφού το θυμάμαι ότι ρωτούσα την μαία τι είναι αυτό που νιώθω ακριβώς κάτω από το βυζί (γιατί μου φαινόταν κ πολύ ψηλά) κ μου έλεγε η σύσπαση.κ όντως ήταν θεοσκληρο εκεί το σημείο.

Τώρα για τους μη τεχνητούς πόνους,δεν ξέρω ποοσο πονάνε,δεν έχω μέτρο σύγκρισης.αλλα κι εγώ το ίδιο έχω ακούσει.

Just now, Υβόννη είπε:

Γεια σας αγαπημενες μου!!! Σημερα ειχα φουλ σκαιπ με τους φοιτητες .ου λογω επαναληπτικης εξεταστικης! Αυτο που ειμαι διαθεσιμη ολο το εξαμηνο αλλα οι αποριες προκυπτουν παντα πριν δωσουν και τρεχουμε;  Θα πειτε βεβαια, τα ιδια δεν καναμε κι εμεις; Εγω ημουν φυτοοοοο ομως χαχχαχα!!!

Εμενα κοριτσια μου με εχουν ξεκινησει προετοιμασια ηδη για τον τοκετο. Κανω στη γιογκα απο την προηγουμενη βδομαδα ασκησεις Κεγκελ για τον τοκετο και απο την αλλη βδομαδα θα κανω και λιγο μονη μου ειπαν. Μου εδωσαν να πινω ενα τσαι εγκυμοσυνης με κατι βοτανα απο αυτη τη βδομαδα και μετα την 35 βδομαδα θα εχω καθημερινο μασαζ με ενα ειδικο λαδακι στο περινεο και θα βραζω ενα βοτανο καθε τρεις μερες, θα το βαζω σε ενα μπολ και θα καθομαι πανω του κανα τεταρτο ωστε με τον ατμο να μαλακωσει το συστημα. 

Τωρα εννοειται αν το μωρακι μου δεν παρει θεση ή πεφτουν οι σφιγμοι μου ειπαν οτι παμε για Καισαρικγ αλλα θα το δουμε τοτε ειπαν. Στην τσαντα μαιευτηριου παντως μου ειπαν να εχω μουσικη μαζι μου, σνακ για μενα και τον αντρα μου, κανενα μικρο επιτραπεζιο, λαδι για μασαζ χαχαχ! Μονο κερακια δεν μας ζητησαν χχαχα!

Μπράβο στην προετοιμασία τους ρε συ!!!αυτό θα πει οργάνωση!πολύ καλά κάνουν να σου πω την αλήθεια,αυξάνουν την πιθανότητα να αποφευχθεί έτσι η καισαρική.

Just now, Depykal είπε:

Ειναι κατα της επισκληριδιου.. πιστευει οτι αφου οι μαναδες μας καταφεραν να γεννησουν φυσιολογικα ετσι μπορουμε ολες απο θεμα πονων...εκτος αν προκυψει κατι κ χρειαστει καισαρικη.. 

Σκεφτομαι να αρχισω να το συζηταω απο τον αλλο μηνα που εχω ραντεβου με τον γιατρο γιατι τον ανισθησιολογο πρεπει να τον κλεισω..

Λέω να το συζητήσεις ξανά με τον καλό σου κ ειμαι σίγουρη ότι θα δείξει κατανόηση!παλιότερα γεννουσαμε κ σε σπηλιές,αυτό δεν είναι επιχείρημα ρε συ.τελος πάντων επιμένω ότι την τελική απόφαση την παίρνεις εσύ κοπέλα μου κ αν είναι η επισκληριδιος σου επιτρέψει να έχεις μια μοναδική ανάμνηση από την γέννα του παιδιού σου ,το θεωρώ άδικο να την επισκιάσει ίσως το άγχος κ ο φόβος σου.στο λέω με καλή καρδιά ,έτσι;

Just now, demifilol είπε:

 

Ναι ναι εγώ η φοβιτσιαρα!!!Περα από την πλάκα ,νομίζω απέκτησα τραύμα με ανοιχτά τα πόδια ,,,θα πρέπει να κάνω ψυχοθεραπεία με τον εαυτό μου και θα αποφασίζω !!το πολύ πολύ να γεννάω κ να παθαίνω κρίση πανικού κ με το που βγει η Μπέμπα να αρχίσω να χορεύω μπιτακια!!!
η σχιζοφρενής του φορουμ !!!!

Καλά ο,τι κι αν λες,είμαι τόσο σίγουρη ότι εκείνη την στιγμή θα είσαι η πιο ψύχραιμη από όλες μας!!!θα υποδεχτείς την μπέμπα σου με ένα πλατύ χαμογελο κ δάκρυα συγκίνησης στα ματια:x

Just now, Υβόννη είπε:

Θελετε;;;; Αν ναι εννοειται θα σας τα οω πιο αναλυτικα!!!Θα ψαξω να βρω το λουλουδι πως μεταφραζεται για τον ατμο! Τωρα μου τα εστειλαν με μειλ να τα διαβασω να τα συζητησουμε λεει με τη μαια τελη Αυγουστου. Θα τα μεταφρασω να σας τα πω! Οτι θα εκανα και γυμναστικη στο μ...νι μου ε δε το περιμενα χαχαχαα!!! Πιο γυμνασμενο θα ειναι αυτο απο το υπολοιπο σωμα χαχαχα

Ελιωσααααααα!χαχααχαχαα

Just now, Geo81 είπε:

Γενικά ο πόνος είναι πολύ προσωπική υπόθεση μερικές φορές ο ψυχικός είναι πιο άσχημος από τον σωματικό! Στους τεχνητούς πόνους ουρλιαζα... αλλά με την επισκληρίδειο δεν καταλάβαινα τίποτα... στον φυσικό τοκετό δεν πρόλαβα να νιώσω κ πολλά έγιναν όλα τόσο γρήγορα είχα διαστολή 5 κ δεν πονούσα ... γενικά πέρασα υπέροχα στη γεννα του γιου μου!! Άλλη ψυχολογία τότε...

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα είσαι θεαααααααα!!!!

εγω τα θέλω ολααααα να μου τα πεις!!! Τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!!!

Κι εγώ κι εγω:D

Just now, demifilol είπε:

Με το που γεννησω πρώτα ο θεός !!!!θα κάνω πάρτυ μόνη μου !!!αληθεια σας το λέω !!!
 

 

Μόνη σου;;;;τι μας λες καλέ;;;!!!είμαστε κι εμείς εδω:-D Θεσσαλονίκη  θα είσαι ,θα σου κουβαληθω.κ Κιλκίς να έχεις γυρίσει, Θεσσαλονίκη- Κιλκίς ένα τσιγάρο δρόμος που λένε! αχαχαχαχαχα

Just now, Depykal είπε:

Κ τωρα μολις εμαθα ευχαριστα...ερχονται οι γονεις μου σε 10 μερες κ σημερα μου εστειλε η μαμα φωτογραφιες με τα πραγματα που πηρε στον μπεμπη...σαλιαριτσες,κορμακια,μπουρνουζακι,καλτσακια κ ενα ελεφαντακι με πετσετουλα παρηγοριας...τοσο μικρα κ τοσο ωραια...τα πρωτα μας ψωνια.. 

Αχ τι καλά γλυκούλα μου!!!θα μετράς δέκα μέρες αντίστροφα,τι όμορφα!!!με γεια κ τα πραγματακια σας:x

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, MumMaria είπε:

Εγώ πονουσα αρκετά με τους τεχνητούς η αλήθεια είναι.αφου έλεγα σιγα μην καταφέρω να γεννήσω χωρίς επισκληριδιο,αλλά τουλάχιστον να το κάνω γύρω στο 7 διαστολή.ε όταν άρχισαν οι καλοί πόνοι,ρωτάω την μαία πόσο διαστολή έχω κ μου λέει 3!!!!μοοοονο;;;;;σοκ εγώ.ε κρατήθηκα κάνα δυωρο ακόμα αλλά μετά ζήτησα επισκληριδιο.βεβαια κ εκεί νιώθεις πονακια αλλά καμία σχέση.αν έχεις καλό αναισθησιολογο σου βαζει δόση τόσο ώστε να μην είσαι τελείως παράλυτη,να έχεις συναίσθηση να σπρώχνεις κτλ.εγω τις συσπάσεις τις ένιωθα κανονικά,αφού το θυμάμαι ότι ρωτούσα την μαία τι είναι αυτό που νιώθω ακριβώς κάτω από το βυζί (γιατί μου φαινόταν κ πολύ ψηλά) κ μου έλεγε η σύσπαση.κ όντως ήταν θεοσκληρο εκεί το σημείο.

Τώρα για τους μη τεχνητούς πόνους,δεν ξέρω ποοσο πονάνε,δεν έχω μέτρο σύγκρισης.αλλα κι εγώ το ίδιο έχω ακούσει.

Μπράβο στην προετοιμασία τους ρε συ!!!αυτό θα πει οργάνωση!πολύ καλά κάνουν να σου πω την αλήθεια,αυξάνουν την πιθανότητα να αποφευχθεί έτσι η καισαρική.

Λέω να το συζητήσεις ξανά με τον καλό σου κ ειμαι σίγουρη ότι θα δείξει κατανόηση!παλιότερα γεννουσαμε κ σε σπηλιές,αυτό δεν είναι επιχείρημα ρε συ.τελος πάντων επιμένω ότι την τελική απόφαση την παίρνεις εσύ κοπέλα μου κ αν είναι η επισκληριδιος σου επιτρέψει να έχεις μια μοναδική ανάμνηση από την γέννα του παιδιού σου ,το θεωρώ άδικο να την επισκιάσει ίσως το άγχος κ ο φόβος σου.στο λέω με καλή καρδιά ,έτσι;

Καλά ο,τι κι αν λες,είμαι τόσο σίγουρη ότι εκείνη την στιγμή θα είσαι η πιο ψύχραιμη από όλες μας!!!θα υποδεχτείς την μπέμπα σου με ένα πλατύ χαμογελο κ δάκρυα συγκίνησης στα ματια:x

Ελιωσααααααα!χαχααχαχαα

Κι εγώ κι εγω:D

Μόνη σου;;;;τι μας λες καλέ;;;!!!είμαστε κι εμείς εδω:-D Θεσσαλονίκη  θα είσαι ,θα σου κουβαληθω.κ Κιλκίς να έχεις γυρίσει, Θεσσαλονίκη- Κιλκίς ένα τσιγάρο δρόμος που λένε! αχαχαχαχαχα

Αχ τι καλά γλυκούλα μου!!!θα μετράς δέκα μέρες αντίστροφα,τι όμορφα!!!με γεια κ τα πραγματακια σας:x

Ευχαριστω.. :)

Περιμενω πως κ πως...ερχονται 9 Αυγουστου κ στις 12 Αυγουστου κανονισα β επιπεδου οποτε μετα θα παμε να δουμε κ για καροτσι κ κουνια κ ολα τα υπολοιπα να αρχισουμε να τα παιρνουμε σιγα σιγα...

  • Μου αρέσει 1

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Depykal είπε:

Ευχαριστω.. :)

Περιμενω πως κ πως...ερχονται 9 Αυγουστου κ στις 12 Αυγουστου κανονισα β επιπεδου οποτε μετα θα παμε να δουμε κ για καροτσι κ κουνια κ ολα τα υπολοιπα να αρχισουμε να τα παιρνουμε σιγα σιγα...

Καλά θα κάνετε κοπέλα μου.ολα καλά να είναι.εχετε κ πολύ ωραία μαγαζιά με μωρουδιακα στα Γιάννενα απ' όσο θυμάμαι.;-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...