Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Marilou77 είπε:

Υβόννη μου το βρακι το εδωσα στην εμβρυολογο που μου μετρησε τραχηλο, τωρα δε χρειαστηκε, ευτυχως, :tongue: μονο υπερηχο στη κοιλια καναμε. Αμαν βρε κορίτσι μου τι πηγες να παθεις στα καλα καθουμενα, σε διαβαζα κ κανω ενα ιιιιχχχ κ γυρνάει ο Χρήστος κ μου λεει τι επαθες, το εκανα ολο εικονα ευτυχως ολα καλα κ ειδε κ ο μελλοντικός πατερας τον γιο του, παντως η αληθεια ειναι θελει προσοχη !!!!!

Αχ δεν ξερω εγω ήλπιζα επειδή ειναι κ μεγαλο το μωρο δε θα υπαρχει προβλημα κ για νωριτερα, αλλα με βλεπει για το Νοέμβρη, σταματησα κ την προγεστερόνη υποθετο παλι καλα γιατι δυσκολευομουν καθε βραδυ με τη κοιλουμπα ...... νιωθω λιγο τυψεις γιατι ηθελα να βγει νωριτερα, επειδη πραγματικα τα βραδια δεν κοιμάμαι απο τη δύσπνοια κ δεν ξερω πως θα αντεξω κι αλλο, λετε να μην ειμαι καλη μανα; ολες θυσιαζονται για τα παιδια τους κι εγω κοιταω που δεν μπορω να κοιμηθω, παντως χωρις ιχνος υπερβολης υποφερω!!!!!!!!!

 

Κοριτσάκι μου καλό μιλάς εσυ για θυσίες; Ποσό έκατσες κρεβάτι μου λες; Ενέσεις εξετάσεις τράχηλο, κ όλα αυτά μέσα σε πένθος για τη μανούλα σου ; Μη τρελαθω !!! Δεν είναι κ ότι καλύτερο να έχεις δυσφορία και είναι ανυπόφορο να σου κόβεται η ανάσα κορίτσι μου! Μην ξανά ακούσω να αμφισβητείς τον εαυτό σου❤️
το να βγει ένα μωράκι πριν τις 37+6 δεν είναι κ ότι καλύτερο! Η μεγαλύτερη «ασφάλεια» έρχεται στο 38+1 για τους γιατρούς γι αυτό σε αφήνει ακόμα! Ο Γιώργος γεννήθηκε 36+6 4030 και θερμοκοιτίδα μπήκε κ θεματάκια είχαμε μετέπειτα !! Επειδή ένα μωράκι είναι μεγάλο δεν παύει να φεύγει ο «κίνδυνος» πριν τις 37 εβδομάδες ειδικά αν είσαι πρωτομανούλα

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Marilou77 said:

Υβόννη μου το βρακι το εδωσα στην εμβρυολογο που μου μετρησε τραχηλο, τωρα δε χρειαστηκε, ευτυχως, :tongue: μονο υπερηχο στη κοιλια καναμε. Αμαν βρε κορίτσι μου τι πηγες να παθεις στα καλα καθουμενα, σε διαβαζα κ κανω ενα ιιιιχχχ κ γυρνάει ο Χρήστος κ μου λεει τι επαθες, το εκανα ολο εικονα ευτυχως ολα καλα κ ειδε κ ο μελλοντικός πατερας τον γιο του, παντως η αληθεια ειναι θελει προσοχη !!!!!

Αχ δεν ξερω εγω ήλπιζα επειδή ειναι κ μεγαλο το μωρο δε θα υπαρχει προβλημα κ για νωριτερα, αλλα με βλεπει για το Νοέμβρη, σταματησα κ την προγεστερόνη υποθετο παλι καλα γιατι δυσκολευομουν καθε βραδυ με τη κοιλουμπα ...... νιωθω λιγο τυψεις γιατι ηθελα να βγει νωριτερα, επειδη πραγματικα τα βραδια δεν κοιμάμαι απο τη δύσπνοια κ δεν ξερω πως θα αντεξω κι αλλο, λετε να μην ειμαι καλη μανα; ολες θυσιαζονται για τα παιδια τους κι εγω κοιταω που δεν μπορω να κοιμηθω, παντως χωρις ιχνος υπερβολης υποφερω!!!!!!!!!

 

Με καλυψε η @Geo81 μας!!! Σε ολα!!  Και θα συμπληρωσω οτι εισαι ηδη πολυ καλη μαμα μαμα γιατι...εχεις τυψεις ηδη!!!!! Μητροτητα και τυψεις πανε μαζι αν εχω καταλαβει σωστα εχεχεχεχ!!!! Πολυ καλα το παει ο γιστρος σου, οσο μεσα μεινει ο μικρος κερδος ειναι!!!!

  • Μου αρέσει 2

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo81 είπε:

Phillips Avent εγγύηση! Μεγάλη ασύρματη εμβέλεια , γερή (την έχει πετάξει ο Γιώργος άπειρες φορές κάτω) είναι λίγο ακριβή , αλλά εμάς τα έχει ήδη βγάλει τα λεφτά της!

Καλούς υπερήχους σήμερα σε όλα τα κορίτσια μας!!!! @Υβόννη κορίτσι μου τι τρομάρα θα πήρες; Όλα καλά όμως τώρα είδες και τον Ραφαηλ❤️ 
Περιμένω να σκάσει το μήνυμα της @demifilol ❤️❤️❤️❤️

Με προλαβες χιχιχιχχι

Αρα εσύ το έχεις δοκιμασμένο!! Τέλεια!!

Just now, Marilou77 είπε:

Υβόννη μου το βρακι το εδωσα στην εμβρυολογο που μου μετρησε τραχηλο, τωρα δε χρειαστηκε, ευτυχως, :tongue: μονο υπερηχο στη κοιλια καναμε. Αμαν βρε κορίτσι μου τι πηγες να παθεις στα καλα καθουμενα, σε διαβαζα κ κανω ενα ιιιιχχχ κ γυρνάει ο Χρήστος κ μου λεει τι επαθες, το εκανα ολο εικονα ευτυχως ολα καλα κ ειδε κ ο μελλοντικός πατερας τον γιο του, παντως η αληθεια ειναι θελει προσοχη !!!!!

Αχ δεν ξερω εγω ήλπιζα επειδή ειναι κ μεγαλο το μωρο δε θα υπαρχει προβλημα κ για νωριτερα, αλλα με βλεπει για το Νοέμβρη, σταματησα κ την προγεστερόνη υποθετο παλι καλα γιατι δυσκολευομουν καθε βραδυ με τη κοιλουμπα ...... νιωθω λιγο τυψεις γιατι ηθελα να βγει νωριτερα, επειδη πραγματικα τα βραδια δεν κοιμάμαι απο τη δύσπνοια κ δεν ξερω πως θα αντεξω κι αλλο, λετε να μην ειμαι καλη μανα; ολες θυσιαζονται για τα παιδια τους κι εγω κοιταω που δεν μπορω να κοιμηθω, παντως χωρις ιχνος υπερβολης υποφερω!!!!!!!!!

 

Αν σε παρηγορεί κι εγώ ευχομουν να βγει νωρίτερα γιατί υποφέρω κι οταν με έπιασαν προχθές οι συσπάσεις ένιωσα πολλές ενοχές... Νομίζω όλα είναι στο παιχνίδι, στο ταξίδι αυτό της μητρότητας. Κι όλες δικαιούμαστε να φτάνουμε στα όρια μας, δεν μας καθορίζει αυτό! Χαλάρωσε και κάνε απλά υπομονή λοιπόν ,το ίδιο κάνω κι εγώ . Μη σου πω ότι μερικές φορές τον μαλώνω, ακόμα και αγέννητο,  γιατί με πονάει έτσι που κοπανιεται!!:P

@Υβόννη περαστικά να είναι τα μικροτραυματα σου! Ελπίζω να μην τρόμαξες πολύ! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandra P. said:

Αρα εσύ το έχεις δοκιμασμένο!! Τέλεια!!

Αν σε παρηγορεί κι εγώ ευχομουν να βγει νωρίτερα γιατί υποφέρω κι οταν με έπιασαν προχθές οι συσπάσεις ένιωσα πολλές ενοχές... Νομίζω όλα είναι στο παιχνίδι, στο ταξίδι αυτό της μητρότητας. Κι όλες δικαιούμαστε να φτάνουμε στα όρια μας, δεν μας καθορίζει αυτό! Χαλάρωσε και κάνε απλά υπομονή λοιπόν ,το ίδιο κάνω κι εγώ . Μη σου πω ότι μερικές φορές τον μαλώνω, ακόμα και αγέννητο,  γιατί με πονάει έτσι που κοπανιεται!!:P

@Υβόννη περαστικά να είναι τα μικροτραυματα σου! Ελπίζω να μην τρόμαξες πολύ! 

Κοριτσια εγω τι ειχα ξεχασει τελειως το θεμα ενδοεπικοινωνια! Ευτυχως το θιξατε! Μπραβο @Depykal μας!! Και αφου ειναι δοκιμασμενο απο Γιωργακη θα το παρω κι εγω το συγκεκριμενο χιχιχι!

Ολα.καλα.κοριτσι μου τωρα! Ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι τί να κανουμε; Εσυ με τις συσπασουλες; Ελπιζω πλεον ηρεμια!

  • Μου αρέσει 1

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marilou77 είπε:

Υβόννη μου το βρακι το εδωσα στην εμβρυολογο που μου μετρησε τραχηλο, τωρα δε χρειαστηκε, ευτυχως, :tongue: μονο υπερηχο στη κοιλια καναμε. Αμαν βρε κορίτσι μου τι πηγες να παθεις στα καλα καθουμενα, σε διαβαζα κ κανω ενα ιιιιχχχ κ γυρνάει ο Χρήστος κ μου λεει τι επαθες, το εκανα ολο εικονα ευτυχως ολα καλα κ ειδε κ ο μελλοντικός πατερας τον γιο του, παντως η αληθεια ειναι θελει προσοχη !!!!!

Αχ δεν ξερω εγω ήλπιζα επειδή ειναι κ μεγαλο το μωρο δε θα υπαρχει προβλημα κ για νωριτερα, αλλα με βλεπει για το Νοέμβρη, σταματησα κ την προγεστερόνη υποθετο παλι καλα γιατι δυσκολευομουν καθε βραδυ με τη κοιλουμπα ...... νιωθω λιγο τυψεις γιατι ηθελα να βγει νωριτερα, επειδη πραγματικα τα βραδια δεν κοιμάμαι απο τη δύσπνοια κ δεν ξερω πως θα αντεξω κι αλλο, λετε να μην ειμαι καλη μανα; ολες θυσιαζονται για τα παιδια τους κι εγω κοιταω που δεν μπορω να κοιμηθω, παντως χωρις ιχνος υπερβολης υποφερω!!!!!!!!!

 

Γλυκούλα μου φυσικά δεν είμαι για να νιώθεις τύψεις.Προσωπικα το να μην εκμηδενιζουμε τον εαυτό μας είναι σημαντικό για τα μωρά μας...αλλά σε καταλαβαίνω ένιωσα κ εγώ τύψεις τις προηγούμενες βδομάδες που είχα το θέμας το ουρικό ότι σκεφτόμουν και σκέφτομαι το θέμα της γέννας κ τους πόνους κ τελικά θα πηγαίναμε καισαρική για το ουρικό.Ακομα να σας πω ότι σκέφτομαι το τοκετό βέβαια.Θα σας πω παρακάτω κ τι είπαμε με τη γιατρό σήμερα.

@ΥβόννηΚοριτσακι μου μωρέ τρομάρα που θα πήρες...θέλει προσοχή κ με τα γλιστρηματα το βλέπω έχω γίνει ατσουμπαλη εγώ τελείως.σκονταφτω παντού γλιστράω...περαστικά για το γόνατο κ χέρι.Ευτυχως όλα καλά κ τον είδες κ πιο σύντομα.ηρεμισε κ ξεκουράσου σήμερα 

Λοιπόνννν εμείς είμαστε 2700 πήραμε 200 γραμμάριακια σε μια βδομάδα.μια Χαρούλα.εγωκοριτσια έχασα κ ένα κιλό.πολυυυ καλό νέο για τρίτη κ 13 κ 2020  χαχαχα.κ καλό κ για το ουρικό σαν ένδειξη ...πιάνει τόπο η διατροφή κ τα ασπράδια αυγού βοηθάνε στις κατακρατήσεις.οποτε με όλες αυτές τις ενδείξεις θα το εξετασουμε ξανά την άλλη βδομάδα όχι αυτή.Κανανε κ επίδειξη ένα νέο μηχάνημα στη γιατρό κ με ήθελε για να το τσεκαρει.μοντελο ο μικρός από τώρα για αυτό προσέχει τη κοιλιά του.εγω άλλο που δεν ήθελα τον είδα περισσότερο κ διπλοτσεκαρα κ τα γραμμάρια.Συσπασεις δεν έχω για αυτό δε νιώθω κιόλας δεν έχει κατέβει χαμηλά ακόμα οπότε έχουμε ακόμα.πονακια περιόδου μου είπε μπορεί να αρχίσουν τώρα.περπατημα όχι ακόμα μου είπε.αυτααα.και τώρα το θέμα τοκετός

Βρισκομαι πάλι στο δίλημμα.φυσιολογικα η καισαρική από επιλογή? 

  • Μου αρέσει 5

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Gogo1994 είπε:

Γλυκούλα μου φυσικά δεν είμαι για να νιώθεις τύψεις.Προσωπικα το να μην εκμηδενιζουμε τον εαυτό μας είναι σημαντικό για τα μωρά μας...αλλά σε καταλαβαίνω ένιωσα κ εγώ τύψεις τις προηγούμενες βδομάδες που είχα το θέμας το ουρικό ότι σκεφτόμουν και σκέφτομαι το θέμα της γέννας κ τους πόνους κ τελικά θα πηγαίναμε καισαρική για το ουρικό.Ακομα να σας πω ότι σκέφτομαι το τοκετό βέβαια.Θα σας πω παρακάτω κ τι είπαμε με τη γιατρό σήμερα.

@ΥβόννηΚοριτσακι μου μωρέ τρομάρα που θα πήρες...θέλει προσοχή κ με τα γλιστρηματα το βλέπω έχω γίνει ατσουμπαλη εγώ τελείως.σκονταφτω παντού γλιστράω...περαστικά για το γόνατο κ χέρι.Ευτυχως όλα καλά κ τον είδες κ πιο σύντομα.ηρεμισε κ ξεκουράσου σήμερα 

Λοιπόνννν εμείς είμαστε 2700 πήραμε 200 γραμμάριακια σε μια βδομάδα.μια Χαρούλα.εγωκοριτσια έχασα κ ένα κιλό.πολυυυ καλό νέο για τρίτη κ 13 κ 2020  χαχαχα.κ καλό κ για το ουρικό σαν ένδειξη ...πιάνει τόπο η διατροφή κ τα ασπράδια αυγού βοηθάνε στις κατακρατήσεις.οποτε με όλες αυτές τις ενδείξεις θα το εξετασουμε ξανά την άλλη βδομάδα όχι αυτή.Κανανε κ επίδειξη ένα νέο μηχάνημα στη γιατρό κ με ήθελε για να το τσεκαρει.μοντελο ο μικρός από τώρα για αυτό προσέχει τη κοιλιά του.εγω άλλο που δεν ήθελα τον είδα περισσότερο κ διπλοτσεκαρα κ τα γραμμάρια.Συσπασεις δεν έχω για αυτό δε νιώθω κιόλας δεν έχει κατέβει χαμηλά ακόμα οπότε έχουμε ακόμα.πονακια περιόδου μου είπε μπορεί να αρχίσουν τώρα.περπατημα όχι ακόμα μου είπε.αυτααα.και τώρα το θέμα τοκετός

Βρισκομαι πάλι στο δίλημμα.φυσιολογικα η καισαρική από επιλογή? 

Μια χαρα κοπελα μου ο μπεμπουκος... Η αληθεια ειναι οτι κ εγω ακριβως το ιδιο σκεφτομαι...Απο τη μια ειμαι αποφασισμενη για φυσιολογικα με η χωρις επισκληριδιο κ απο την αλλη λεω μηπως να πω για καισαρικη να τελειωνουμε...σκεφτομαι κ το μετα βεβαια...


BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

Γλυκούλα μου φυσικά δεν είμαι για να νιώθεις τύψεις.Προσωπικα το να μην εκμηδενιζουμε τον εαυτό μας είναι σημαντικό για τα μωρά μας...αλλά σε καταλαβαίνω ένιωσα κ εγώ τύψεις τις προηγούμενες βδομάδες που είχα το θέμας το ουρικό ότι σκεφτόμουν και σκέφτομαι το θέμα της γέννας κ τους πόνους κ τελικά θα πηγαίναμε καισαρική για το ουρικό.Ακομα να σας πω ότι σκέφτομαι το τοκετό βέβαια.Θα σας πω παρακάτω κ τι είπαμε με τη γιατρό σήμερα.

@ΥβόννηΚοριτσακι μου μωρέ τρομάρα που θα πήρες...θέλει προσοχή κ με τα γλιστρηματα το βλέπω έχω γίνει ατσουμπαλη εγώ τελείως.σκονταφτω παντού γλιστράω...περαστικά για το γόνατο κ χέρι.Ευτυχως όλα καλά κ τον είδες κ πιο σύντομα.ηρεμισε κ ξεκουράσου σήμερα 

Λοιπόνννν εμείς είμαστε 2700 πήραμε 200 γραμμάριακια σε μια βδομάδα.μια Χαρούλα.εγωκοριτσια έχασα κ ένα κιλό.πολυυυ καλό νέο για τρίτη κ 13 κ 2020  χαχαχα.κ καλό κ για το ουρικό σαν ένδειξη ...πιάνει τόπο η διατροφή κ τα ασπράδια αυγού βοηθάνε στις κατακρατήσεις.οποτε με όλες αυτές τις ενδείξεις θα το εξετασουμε ξανά την άλλη βδομάδα όχι αυτή.Κανανε κ επίδειξη ένα νέο μηχάνημα στη γιατρό κ με ήθελε για να το τσεκαρει.μοντελο ο μικρός από τώρα για αυτό προσέχει τη κοιλιά του.εγω άλλο που δεν ήθελα τον είδα περισσότερο κ διπλοτσεκαρα κ τα γραμμάρια.Συσπασεις δεν έχω για αυτό δε νιώθω κιόλας δεν έχει κατέβει χαμηλά ακόμα οπότε έχουμε ακόμα.πονακια περιόδου μου είπε μπορεί να αρχίσουν τώρα.περπατημα όχι ακόμα μου είπε.αυτααα.και τώρα το θέμα τοκετός

Βρισκομαι πάλι στο δίλημμα.φυσιολογικα η καισαρική από επιλογή? 

Τον χαρηκες τον κουκλο!!μια χαρα τα νεα και για τα κιλα χαχαχα!!οσον αφορα το διλημμα θα σου πω την σκεψη μου για εμενα.στην αρχη το θεμα καισαρικης απο επιλογη το εβλεπα πολυ θετικα.ομως μετα τα σεμιναρια που εκανα με την μαια αλλαξα εντελως τροπο σκεψης και λεω να κανω αυτα που πρέπει,περπατημα ασκησεις κ οτι αλλη συμβουλη μας εδωσε κ να το προσπαθησω φυσιολογικα.Απο εκει κ περα δεν ειναι 100% στο χερι μας εννοειται. 

  • Μου αρέσει 3

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΕΥΑ! είπε:

Τον χαρηκες τον κουκλο!!μια χαρα τα νεα και για τα κιλα χαχαχα!!οσον αφορα το διλημμα θα σου πω την σκεψη μου για εμενα.στην αρχη το θεμα καισαρικης απο επιλογη το εβλεπα πολυ θετικα.ομως μετα τα σεμιναρια που εκανα με την μαια αλλαξα εντελως τροπο σκεψης και λεω να κανω αυτα που πρέπει,περπατημα ασκησεις κ οτι αλλη συμβουλη μας εδωσε κ να το προσπαθησω φυσιολογικα.Απο εκει κ περα δεν ειναι 100% στο χερι μας εννοειται. 

@Depykal χαίρομαι που το σκέφτεστε κ εσείς λίγο.ενιωθα περίεργα που το σκέφτομαι μόνο εγώ.να σας πω ότι μου τα είπε ωμά και η γιατρός.Πολυς πόνος μέχρι να κάνεις επισκληριδιο.πολυς όμως.κ θέλει συγκέντρωση για καλή συνεργασία.τη καισαρική μου τη παρουσίασε ως κάτι εύκολο καλά ως χειρουργείο είναι λογικά τόσα κάνουν κ όταν ρώτησα για μετά ότι πονάει πολύ μου είπε ότι παυσίπονα απλά τύπου ντεπον χρειάζονται 2-3 μέρες.δε ξέρω ρε κορίτσια βάσει αυτών που έχω ακούσει εγώ μου φαίνεται ότι κ η γιατρός μου τα είπε πολύ ωραιοποιημένα τα πράγματα για τη καισαρική.για τον φ.τ οκ ναι ξέρω ότι πονάει.δεν ξέρω αν μπορώ να το διαχειριστώ με την απαραίτητη αυτοσυγκέντρωση για να συνεργάζομαι γιατί δεν το έχω ξαναζήσει.δε ξέρω κορίτσια φοβάμαι κ πρέπει να πάρω μια απόφαση

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

@Depykal χαίρομαι που το σκέφτεστε κ εσείς λίγο.ενιωθα περίεργα που το σκέφτομαι μόνο εγώ.να σας πω ότι μου τα είπε ωμά και η γιατρός.Πολυς πόνος μέχρι να κάνεις επισκληριδιο.πολυς όμως.κ θέλει συγκέντρωση για καλή συνεργασία.τη καισαρική μου τη παρουσίασε ως κάτι εύκολο καλά ως χειρουργείο είναι λογικά τόσα κάνουν κ όταν ρώτησα για μετά ότι πονάει πολύ μου είπε ότι παυσίπονα απλά τύπου ντεπον χρειάζονται 2-3 μέρες.δε ξέρω ρε κορίτσια βάσει αυτών που έχω ακούσει εγώ μου φαίνεται ότι κ η γιατρός μου τα είπε πολύ ωραιοποιημένα τα πράγματα για τη καισαρική.για τον φ.τ οκ ναι ξέρω ότι πονάει.δεν ξέρω αν μπορώ να το διαχειριστώ με την απαραίτητη αυτοσυγκέντρωση για να συνεργάζομαι γιατί δεν το έχω ξαναζήσει.δε ξέρω κορίτσια φοβάμαι κ πρέπει να πάρω μια απόφαση

Εμενα οταν μου τα ειπε η μαια μου φαινοταν ολα καλα..μου εδειξε κ βιντεο πως ηταν αυτη στους πονους της χωρις επισκληριδιο κ φαινοταν οτι ποναγε αλλα το διαχειριζοταν τελεια...Οσο περναει ο καιρος ομως το σκεφτομαι γιατι κ εγω γενικα δεν διαχειριζομαι κ πολυ καλα τους πονους κ δεν ξερω εκει τι θα γινει που ειναι κ το πιο σημαντικο πιστευω που πρεπει να διαχειριστης κ να συγκεντρωθεις...Εκτος αν ξεκινησουμε για φυσιολογικο κ μετα μπορουμε να τους πουμε οτι δεν μπορω να συνεργαστω παμε για καισαρικη...


BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

@Depykal χαίρομαι που το σκέφτεστε κ εσείς λίγο.ενιωθα περίεργα που το σκέφτομαι μόνο εγώ.να σας πω ότι μου τα είπε ωμά και η γιατρός.Πολυς πόνος μέχρι να κάνεις επισκληριδιο.πολυς όμως.κ θέλει συγκέντρωση για καλή συνεργασία.τη καισαρική μου τη παρουσίασε ως κάτι εύκολο καλά ως χειρουργείο είναι λογικά τόσα κάνουν κ όταν ρώτησα για μετά ότι πονάει πολύ μου είπε ότι παυσίπονα απλά τύπου ντεπον χρειάζονται 2-3 μέρες.δε ξέρω ρε κορίτσια βάσει αυτών που έχω ακούσει εγώ μου φαίνεται ότι κ η γιατρός μου τα είπε πολύ ωραιοποιημένα τα πράγματα για τη καισαρική.για τον φ.τ οκ ναι ξέρω ότι πονάει.δεν ξέρω αν μπορώ να το διαχειριστώ με την απαραίτητη αυτοσυγκέντρωση για να συνεργάζομαι γιατί δεν το έχω ξαναζήσει.δε ξέρω κορίτσια φοβάμαι κ πρέπει να πάρω μια απόφαση
 


Ολα ειναι αναλογως τον οργανισμο πιστευω .σιγουρα ο φτ χρειαζεται παραπανω ωρα και υπομονη,αλλα κ η καισαρικη ειναι ενα χειρουργειο με τομη κ πονο επουλωσης.τωρα ο πονος και εδω παλι αναλογα τον οργανισμο.δεν ξερω ειναι μπερδεμα.θα σου ελεγα να σκεφτεις τι θελεις εσυ πιο πολυ χωρις να επηρεαστεις και να κινηθεις αναλογως.

 

  • Μου αρέσει 3

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ θέλω να μοιραστώ τις σκέψεις μου σε σχέση με το θέμα καισαρικής-φυσιολογικού. Εχω κολλήσει πολύ ότι θέλω να γεννήσω φυσιολογικά. Όσες περιγραφές έχω από φίλες είναι μαγικες πραγματικά (με όλο τον πόνο και τα γύρω γύρω βέβαια δεν το αρνείται καμία για το πρώτο τουλάχιστον. Έχω και 2 που γέννησαν σπίτι με μαία. Αυτές στα περιγράφουν απίστευτα όλα! ). Προσπαθώ να με προετοιμάσω ότι μπορεί να προκύψει οποιοσδήποτε σοβαρός λόγος για να πάμε για καισαρική. Αλλά σε σχέση με το θέμα "προσέγγισης γιατρού" θεωρώ ότι υπάρχουν ακόμα κάποιοι που πάνε εύκολα σε καισαρική. Και σε εκείνη την φάση δεν θα μπορώ να το κρίνω εγώ αν είναι σοβαρός ο λόγος η όχι. Παλιά γενναγανε 20 ώρες... Τωρα δεν το έχω ακούσει αυτό όλες από μια ώρα και μετά τους το παίρνουν. Εμένα ας πούμε δεν μου λέει για σεξ τίποτα ενώ ξέρουμε ότι κάνει καλό στο να μαλακώσει ο τραχηλος. Γενικά επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα το αν θα σε ξαπλώσουν κατευθείαν η θα μπορείς να κινείσαι το αν θα σου βάλουν ωκυτοκινη νωρίτερα όλα αυτά παίζουν τον ρόλο τους για το πως θα καταλήξει αυτό που αποκαλουν "συνεργασία". Εχω εξηγήσει στον γιατρό μου την επιθυμία μου και μου είπε ότι προς το παρόν μόνο το βάρος μπορεί να μας αποτρέψει (και ότι δεν υπάρχει άλλη ένδειξη εφόσον είναι με το κεφάλι κάτω). Αλλά και μόνο που μου είπε εμείς ξεκινάμε για φυσιολογικά και βλέπουμε ξενέρωσα. Ξέρω ότι το πιο σημαντικό είναι να το κρατήσω και να είναι καλά. Είμαι πολύ συνεοδητοποιημενη...και ότι στην τελική ο, τι είναι να γίνει θα γίνει εκείνη την στιγμή. Απλά σας λέω πως το έχω μέσα μου...ας πούμε έχω ξενερώσει που λόγω ιού δεν μπορώ να έχω μια μαία που να ξέρω μέσα και που μπορεί να μην έχω και τον άντρα μου γιατί αυτά από μόνα τους με πάνε πιο μακριά από τον φυσιολογικό στο μυαλό μου. Η αποκατάσταση είναι πολύ σχετικο θέμα. Ξέρω από κάποιες τα χειρότερα και από κάποιες άλλες ότι σε μια βδομάδα ήταν μια χαρά! Το είχα ανάγκη ένα σεντόνι! Και δεν έχω γράψει και σε καμία ακόμα ξεχωριστά ξεκινάω... 

2 ώρες πρίν, Υβόννη είπε:

Καλημερα κοριτσακια μου ομορφα! Με το καλο η @demifilol μας σημερα! Να εχεις μια ονειρεμενη γεννα κοριτσι μου!!

@Gogo1994 με το καλο κοριτσακι μου σημερα! Λες να κλεισετε και ημερομηνια; Θα ειναι ολα μια χαρα παντως με τον μικρουλη σου! Θα εχει μεγαλωσει ο γλυκουλης μας! 

@Nina13με το καλο κι εσυ κοπελα μου σημερα και να δεις το κοριτσακι σου!

@Marilou77φυσικα εκανες αθλο κοριτσι μου!!!! Εισαι κι εσυ μια αγωνιστρια! Πλεον να πανε ολα ευκολα ευχομαι!!! Ασε τον εκει ακομη τον μπεμπακο.μας στην κοιλιτσα! Θα σου πει ημερομηνια την επομενη φορα χιχι! Αυτη τη φορα το βρακι το εδωσες στο Χρηστο;

Κοριτσια μου εγω χτες πηγα για περπατημα με τον αντρα μου, πατησα ενα καστανο και τσουυυπ επεσα κατω...Πηγαμε νοσοκομειο για σιγουρια, μια χαρα ειναι το μωρο και ο πλακουντας και δεν εκανα συσπασεις. Μου εκαναν ντοπλερ, υπερηχο και ολα. 3321γρ πηγε!!! Οποτε θα παρω τη γιατρο σε.λιγο που ανοιγει μηοως παω αλλη μερα εφοσον ειδα το παιδι χτες. Τρομαξα πολυ οτσν επεσα αλλα τελος καλο ολα καλα. Και επισης ειδε τον υπερηχο και ο αντρας μου!!!! Δεν εχει ξαναδει πλην της β'επιπεδου και τον πρωτο χτυπο καρδιας!

Πολύ τρομακτικο ακούστηκε Ειρήνη μου... Πω πω... Εννοείται καλά έκανες και πήγες κατευθείαν και σούπερ ο μπεμπαρος! Και τον είδε και ο μπαμπάκας του που έχει κάνει τόση υπομονή που δεν τον βλέπει. Τέλος καλό όλα καλά. Πονάς εκεί που χτύπησες?? Το ριμαδιασμενο το κάστανο! Το λιγουρευομαι τώρα βέβαια... Χάχα...

πρίν από 33 λεπτά , Marilou77 είπε:

Υβόννη μου το βρακι το εδωσα στην εμβρυολογο που μου μετρησε τραχηλο, τωρα δε χρειαστηκε, ευτυχως, :tongue: μονο υπερηχο στη κοιλια καναμε. Αμαν βρε κορίτσι μου τι πηγες να παθεις στα καλα καθουμενα, σε διαβαζα κ κανω ενα ιιιιχχχ κ γυρνάει ο Χρήστος κ μου λεει τι επαθες, το εκανα ολο εικονα ευτυχως ολα καλα κ ειδε κ ο μελλοντικός πατερας τον γιο του, παντως η αληθεια ειναι θελει προσοχη !!!!!

Αχ δεν ξερω εγω ήλπιζα επειδή ειναι κ μεγαλο το μωρο δε θα υπαρχει προβλημα κ για νωριτερα, αλλα με βλεπει για το Νοέμβρη, σταματησα κ την προγεστερόνη υποθετο παλι καλα γιατι δυσκολευομουν καθε βραδυ με τη κοιλουμπα ...... νιωθω λιγο τυψεις γιατι ηθελα να βγει νωριτερα, επειδη πραγματικα τα βραδια δεν κοιμάμαι απο τη δύσπνοια κ δεν ξερω πως θα αντεξω κι αλλο, λετε να μην ειμαι καλη μανα; ολες θυσιαζονται για τα παιδια τους κι εγω κοιταω που δεν μπορω να κοιμηθω, παντως χωρις ιχνος υπερβολης υποφερω!!!!!!!!!

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι μου...κι εγώ κάνω τέτοιες σκέψεις. Εγώ κατηγορώ τον Σπύρο που ροχαλίζει προς το παρόν αλλά ο μπεμπης με κρατάει ξύπνια κάθε βράδυ.! Και τύψεις θα νιώθουμε για αυτά που σκεφτόμαστε και νιώθουμε και κάνουμε και όλα τα συναφή. Εισαι μαμά! Και όλες οι μαμάδες έτσι νομίζω πως νιώθουν. Είναι το πιο ωραίο πράγμα στον κόσμο μια μέρα Να ξυπνάς και να αναρωτιέσαι αν είσαι καλή μαμά!? Είναι τρανταχτη απόδειξη ότι είσαι στον δρόμο για να γίνεις! Ε αργότερα για καλό και δικό μας και των παιδιών μας ίσως καταφέρουμε να αποβαλλουμε αυτές τις τύψεις που μόνο αρρώστια φέρνουν. Επιπλέον το "καλή" δεν υπάρχει κάν αλλά νταξει καταλαβαίνουμε όλες πως το λες! Σίγουρα κάνεις το καλύτερο που μπορείς και έχει κάθε δικαίωμα να μην αντέχεις άλλο. Δεν σου λέω όλα όσα ξέρεις καλύτερα από μας για όσες προσπαθείες ήδη έχεις κάνει. 

  • Μου αρέσει 4

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 said:

Γλυκούλα μου φυσικά δεν είμαι για να νιώθεις τύψεις.Προσωπικα το να μην εκμηδενιζουμε τον εαυτό μας είναι σημαντικό για τα μωρά μας...αλλά σε καταλαβαίνω ένιωσα κ εγώ τύψεις τις προηγούμενες βδομάδες που είχα το θέμας το ουρικό ότι σκεφτόμουν και σκέφτομαι το θέμα της γέννας κ τους πόνους κ τελικά θα πηγαίναμε καισαρική για το ουρικό.Ακομα να σας πω ότι σκέφτομαι το τοκετό βέβαια.Θα σας πω παρακάτω κ τι είπαμε με τη γιατρό σήμερα.

@ΥβόννηΚοριτσακι μου μωρέ τρομάρα που θα πήρες...θέλει προσοχή κ με τα γλιστρηματα το βλέπω έχω γίνει ατσουμπαλη εγώ τελείως.σκονταφτω παντού γλιστράω...περαστικά για το γόνατο κ χέρι.Ευτυχως όλα καλά κ τον είδες κ πιο σύντομα.ηρεμισε κ ξεκουράσου σήμερα 

Λοιπόνννν εμείς είμαστε 2700 πήραμε 200 γραμμάριακια σε μια βδομάδα.μια Χαρούλα.εγωκοριτσια έχασα κ ένα κιλό.πολυυυ καλό νέο για τρίτη κ 13 κ 2020  χαχαχα.κ καλό κ για το ουρικό σαν ένδειξη ...πιάνει τόπο η διατροφή κ τα ασπράδια αυγού βοηθάνε στις κατακρατήσεις.οποτε με όλες αυτές τις ενδείξεις θα το εξετασουμε ξανά την άλλη βδομάδα όχι αυτή.Κανανε κ επίδειξη ένα νέο μηχάνημα στη γιατρό κ με ήθελε για να το τσεκαρει.μοντελο ο μικρός από τώρα για αυτό προσέχει τη κοιλιά του.εγω άλλο που δεν ήθελα τον είδα περισσότερο κ διπλοτσεκαρα κ τα γραμμάρια.Συσπασεις δεν έχω για αυτό δε νιώθω κιόλας δεν έχει κατέβει χαμηλά ακόμα οπότε έχουμε ακόμα.πονακια περιόδου μου είπε μπορεί να αρχίσουν τώρα.περπατημα όχι ακόμα μου είπε.αυτααα.και τώρα το θέμα τοκετός

Βρισκομαι πάλι στο δίλημμα.φυσιολογικα η καισαρική από επιλογή? 

Γωγουλα μου πολυ χαρηκα με τα νεα σου! Αρα η κατακρατηση φευγει με τη διατροφουλα και το σημαντικοτερο...παιρνει βαρος ο μικρος κανονικοτατα!!!! Με τις συσπασουλες, κι εγω στην ιδια φαση ειμαι ακομη τουρλα η κοιλια! Αυτο σημαινει οτι μαλλον εχουμε ακομη λιγο μελλον χιχιχι! Γι'αυτο ξεκινησα να περπαταω για να κατεβει ο μικρος, ασχετα που πατησα το ατιμο το καστανο!!

Γωγουλα μου διαβασα και τι εγραψαν τα κοριτσια μας παρακατω για φτ ή κτ! Καταρχην ολες μας και ειδικα οι πρωταρες εχουμε αγχος! Και αν δεν εχουμε πολυ ακομη οταν ξεκινησει η γεννα ε θα αγχωθουμε! Ανθρωπινο ειναι! Λοιπον, εγω θα ελεγα βασικα μηπως μιλουσες κ εσυ με καποια μαια, ισως καποια που θα σε βοηθησει μετα και με το μωρακι ή θα ειναι στο μαιευτηριο. Να σου εξηγουσε λιγο τον φτ, να ρωτουσες οτι εχεις να ρωτησεις και αν δεις οτι δεν νιωθεις ανετα με ολο αυτο εννοειται θα επιλεξεις οτι σε κανει να νιωθεις εσυ ανετα, χωρις τυψεις και ενοχες. H μαια επισης θα σου πει και για την κτ! Η ενημερωση για μενα ειναι το κλειδι για να αποφασισεις! Εγω δηλαδη αυτο εκανα προσωπικα! Μιλησα με τη μαια, διαβασα και διαλεξα (εφοσον μπορω λογω θεσης του μωρου και αλλων παραγοντων να διαλεξω γιατι δεν ειναι παντα στο χερι μας) το φτ! Αλλα αν πχ εσυ μετα την ενημερωση δεις οτι δεν σε εκφραζει αυτο θα κανεις αυτο που σε εκφραζει! Απλα να ενημερωθεις κοριτσι μου απο καποιον που θα εχει χρονο να σου εξηγησει και θα ειναι ειδικος!

Τωρα το θεμα πονος! Εγω νομιζω οπως και να εχει θα πονεσουμε σε καποια φαση! Γεννα ειναι! Αλλα θα σου πω κατι που εγινε χτες οταν επεσα! Εχω χτυπησει ψιλοασχημα το γονατο και ξερεις ποτε ενιωσα πονο; Οταν ειδα οτι ο μικρος ειναι καλα! Δεν ειχα καταλαβει οτι χτυπησα τοσο πολυ μεχρι να δω το παιδι, να ηρεμησω και μετα ενιωσα τον πονο! Με σοκαρε αυτο να σου πω! Και λεω ειδες, απο τωρα η φυση βαζει το μωρο παραπανω απο μενα!! Οποτε ισως σαν μαμαδες εχουμε πλεον αλλη αντοχη στον πονο. Η μαια μου ειπε οτι δεν πονας συνεχομενα, οτι η φυση σου δινει διαλειμματα αναμεσα στον πονο για να αντεξεις.

Επισης οσες θελετε να προσπαθησετε φτ! Κοριτσια μου μασαζ στο περινεο! Παρτε ενα αμυγδαλελαιο ή της βελεντα το αντιστοιχο λαδακι! Εμενα μου κανει ο αντρας μου 5 λεπτα μερα παρα μερα! Εχει βιντεακια στο youtube πως να το κανεις! Θα μου πειτε οκ και θα βοηθησει αυτο; Λενε βοηθαει πολυ και προσωπικα νιωθω πολυ ομορφα να κανω κατι να προετοιμαζομαι για τη μερα εκεινη, οτι και να γινει τελικα και οπως και να πανε τα πραγματα! Νομιζω οσο πιο πολυ ασχολεισαι με την ιδεα του τοκετου τοσο την απομυθοποιεις!

και κλεινω τη σεντοναρα λεγοντας Γωγοτλα μου οτι εδω και καιρο ξερω οτι σε αγχωνει ο τοκετος! Πολυ φυσιολογικο ειναι αυτο! Νομιζω αν σου μιλησει ομως ενας ειδικος οπως η μαια θα βαλεις τις σκεψεις σου σε ταξη και θα ηρεμησεις κι εσυ! Χρειαζεται νομιζω καποιος να σε ακουσει με ηρεμια και να σου εξηγησει τα παντα για να ηρεμησεις κι εσυ μεσα σου

 

  • Μου αρέσει 7

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

Γλυκούλα μου φυσικά δεν είμαι για να νιώθεις τύψεις.Προσωπικα το να μην εκμηδενιζουμε τον εαυτό μας είναι σημαντικό για τα μωρά μας...αλλά σε καταλαβαίνω ένιωσα κ εγώ τύψεις τις προηγούμενες βδομάδες που είχα το θέμας το ουρικό ότι σκεφτόμουν και σκέφτομαι το θέμα της γέννας κ τους πόνους κ τελικά θα πηγαίναμε καισαρική για το ουρικό.Ακομα να σας πω ότι σκέφτομαι το τοκετό βέβαια.Θα σας πω παρακάτω κ τι είπαμε με τη γιατρό σήμερα.

@ΥβόννηΚοριτσακι μου μωρέ τρομάρα που θα πήρες...θέλει προσοχή κ με τα γλιστρηματα το βλέπω έχω γίνει ατσουμπαλη εγώ τελείως.σκονταφτω παντού γλιστράω...περαστικά για το γόνατο κ χέρι.Ευτυχως όλα καλά κ τον είδες κ πιο σύντομα.ηρεμισε κ ξεκουράσου σήμερα 

Λοιπόνννν εμείς είμαστε 2700 πήραμε 200 γραμμάριακια σε μια βδομάδα.μια Χαρούλα.εγωκοριτσια έχασα κ ένα κιλό.πολυυυ καλό νέο για τρίτη κ 13 κ 2020  χαχαχα.κ καλό κ για το ουρικό σαν ένδειξη ...πιάνει τόπο η διατροφή κ τα ασπράδια αυγού βοηθάνε στις κατακρατήσεις.οποτε με όλες αυτές τις ενδείξεις θα το εξετασουμε ξανά την άλλη βδομάδα όχι αυτή.Κανανε κ επίδειξη ένα νέο μηχάνημα στη γιατρό κ με ήθελε για να το τσεκαρει.μοντελο ο μικρός από τώρα για αυτό προσέχει τη κοιλιά του.εγω άλλο που δεν ήθελα τον είδα περισσότερο κ διπλοτσεκαρα κ τα γραμμάρια.Συσπασεις δεν έχω για αυτό δε νιώθω κιόλας δεν έχει κατέβει χαμηλά ακόμα οπότε έχουμε ακόμα.πονακια περιόδου μου είπε μπορεί να αρχίσουν τώρα.περπατημα όχι ακόμα μου είπε.αυτααα.και τώρα το θέμα τοκετός

Βρισκομαι πάλι στο δίλημμα.φυσιολογικα η καισαρική από επιλογή? 

Το ασπράδι κάνει την δουλειά του!!! Ολα πολύ καλά λοιπόν! Παίρνει βάρος όσο χρειάζεται!! Και το ουρικο θα παραμένει σταθερό λογικά! Μπράβο Γωγουλα τέλεια!! Υπομονή κι εσύ με την διατροφή βρε τι τραβάμε! Εγώ έφαγα χθες δύο μικρά μακαρόν και όλες οι μετρήσεις των γευμάτων μου ήταν τσιμπημενες όλη την ημέρα μετά από αυτό... ΞΙΝΌ ΜΟΥ ΒΓΉΚΕ! :/  Όσο για τον τοκετό κάνε τις σκέψεις σου αλλά ζητά από την γιατρό να σου εξηγήσει το θέμα της συνεργασίας πως το βλέπει. Είναι πολύ σημαντικό πιστεύω! Το σώμα μας είναι προγραμματισμένο για αυτο. Η καισαρική είναι παρεμβατικη ιατρική και ευτυχώς που έχουμε και αυτή την δυνατότητα. Αλλά ο τοκετός από μόνος του αν δεν υπάρχει λόγος παρέμβασης μπορεί να επιτευχθεί. Και σου τονίζω οτι φοβάμαι πάρα πάρα πολύ την διαδικασία δεν το λέω έτσι χαλαρα... Επίσης στα λέω αυτά γιατί όπως είδες από πάνω με βασανίζουν κι εμένα οι σκέψεις... 

Just now, Υβόννη είπε:

Γωγουλα μου πολυ χαρηκα με τα νεα σου! Αρα η κατακρατηση φευγει με τη διατροφουλα και το σημαντικοτερο...παιρνει βαρος ο μικρος κανονικοτατα!!!! Με τις συσπασουλες, κι εγω στην ιδια φαση ειμαι ακομη τουρλα η κοιλια! Αυτο σημαινει οτι μαλλον εχουμε ακομη λιγο μελλον χιχιχι! Γι'αυτο ξεκινησα να περπαταω για να κατεβει ο μικρος, ασχετα που πατησα το ατιμο το καστανο!!

Γωγουλα μου διαβασα και τι εγραψαν τα κοριτσια μας παρακατω για φτ ή κτ! Καταρχην ολες μας και ειδικα οι πρωταρες εχουμε αγχος! Και αν δεν εχουμε πολυ ακομη οταν ξεκινησει η γεννα ε θα αγχωθουμε! Ανθρωπινο ειναι! Λοιπον, εγω θα ελεγα βασικα μηπως μιλουσες κ εσυ με καποια μαια, ισως καποια που θα σε βοηθησει μετα και με το μωρακι ή θα ειναι στο μαιευτηριο. Να σου εξηγουσε λιγο τον φτ, να ρωτουσες οτι εχεις να ρωτησεις και αν δεις οτι δεν νιωθεις ανετα με ολο αυτο εννοειται θα επιλεξεις οτι σε κανει να νιωθεις εσυ ανετα, χωρις τυψεις και ενοχες. H μαια επισης θα σου πει και για την κτ! Η ενημερωση για μενα ειναι το κλειδι για να αποφασισεις! Εγω δηλαδη αυτο εκανα προσωπικα! Μιλησα με τη μαια, διαβασα και διαλεξα (εφοσον μπορω λογω θεσης του μωρου και αλλων παραγοντων να διαλεξω γιατι δεν ειναι παντα στο χερι μας) το φτ! Αλλα αν πχ εσυ μετα την ενημερωση δεις οτι δεν σε εκφραζει αυτο θα κανεις αυτο που σε εκφραζει! Απλα να ενημερωθεις κοριτσι μου απο καποιον που θα εχει χρονο να σου εξηγησει και θα ειναι ειδικος!

Τωρα το θεμα πονος! Εγω νομιζω οπως και να εχει θα πονεσουμε σε καποια φαση! Γεννα ειναι! Αλλα θα σου πω κατι που εγινε χτες οταν επεσα! Εχω χτυπησει ψιλοασχημα το γονατο και ξερεις ποτε ενιωσα πονο; Οταν ειδα οτι ο μικρος ειναι καλα! Δεν ειχα καταλαβει οτι χτυπησα τοσο πολυ μεχρι να δω το παιδι, να ηρεμησω και μετα ενιωσα τον πονο! Με σοκαρε αυτο να σου πω! Και λεω ειδες, απο τωρα η φυση βαζει το μωρο παραπανω απο μενα!! Οποτε ισως σαν μαμαδες εχουμε πλεον αλλη αντοχη στον πονο. Η μαια μου ειπε οτι δεν πονας συνεχομενα, οτι η φυση σου δινει διαλειμματα αναμεσα στον πονο για να αντεξεις.

Επισης οσες θελετε να προσπαθησετε φτ! Κοριτσια μου μασαζ στο περινεο! Παρτε ενα αμυγδαλελαιο ή της βελεντα το αντιστοιχο λαδακι! Εμενα μου κανει ο αντρας μου 5 λεπτα μερα παρα μερα! Εχει βιντεακια στο youtube πως να το κανεις! Θα μου πειτε οκ και θα βοηθησει αυτο; Λενε βοηθαει πολυ και προσωπικα νιωθω πολυ ομορφα να κανω κατι να προετοιμαζομαι για τη μερα εκεινη, οτι και να γινει τελικα και οπως και να πανε τα πραγματα! Νομιζω οσο πιο πολυ ασχολεισαι με την ιδεα του τοκετου τοσο την απομυθοποιεις!

 

Πολύ ωραία τα λες!! Εγώ νομίζω ότι έχω κολλήσει ότι το θέλω τόσο γιατο έτσι ξορκιζω τον φόβο! Εμένα αντίστοιχα η θεραπεύτρια μου μου είπε όσο είμαι σπίτι ενώ έχουν σπάσει νερά η έχω συσπάσεις και περιμένω να γίνουν πιο συχνές και κάνω τις ασκήσεις να φιλιεμαι η έστω να αφήνω τον Σπύρο να με φιλάει και να με αγκαλιάζει..για να αρχίζει να παράγεται η ωκυτοκινη από μόνη της! Νταξει φαντάζομαι γνωρίζοντας με ότι αυτό δεν θα το καταφέρω αλλά οκ... Είναι μια πληροφορία που θεωρησα πολύ χρήσιμη.! Κρατάω το μασάζ και το γκουγκλαρω. 

  • Μου αρέσει 2

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το συζητάμε κορίτσια μου κ βλέπω ότι κ εσείς έχετε φόβο κ δεν είμαι τρελή που όλες λένε αμέσως όχι στη καισαρική.Αλλα φταίει πιστεύω ότι είναι η πρώτη μας φορά οπότε διακιολογημενα το βλέπουμε βουνό.Ειρηνη @Υβόννη νομίζω έχεις πολύ δίκιο ότι όσο ασχολούμαστε στο μυαλό μας με αυτό το απομυθοποιουμε.Στο κάτω κάτω θα έχουμε στο μυαλό μας ότι είναι φρικτό ώστε εκείνη την ώρα κάθε λίγο που θα περνάει θα νιώθουμε ότι κερδίσαμε μια μικρή νίκη.βλεπετε προσπαθώ κ εγώ να βρω καλές σκέψεις να κάνουμε.

Just now, Argyroula είπε:

Το ασπράδι κάνει την δουλειά του!!! Ολα πολύ καλά λοιπόν! Παίρνει βάρος όσο χρειάζεται!! Και το ουρικο θα παραμένει σταθερό λογικά! Μπράβο Γωγουλα τέλεια!! Υπομονή κι εσύ με την διατροφή βρε τι τραβάμε! Εγώ έφαγα χθες δύο μικρά μακαρόν και όλες οι μετρήσεις των γευμάτων μου ήταν τσιμπημενες όλη την ημέρα μετά από αυτό... ΞΙΝΌ ΜΟΥ ΒΓΉΚΕ! :/  Όσο για τον τοκετό κάνε τις σκέψεις σου αλλά ζητά από την γιατρό να σου εξηγήσει το θέμα της συνεργασίας πως το βλέπει. Είναι πολύ σημαντικό πιστεύω! Το σώμα μας είναι προγραμματισμένο για αυτο. Η καισαρική είναι παρεμβατικη ιατρική και ευτυχώς που έχουμε και αυτή την δυνατότητα. Αλλά ο τοκετός από μόνος του αν δεν υπάρχει λόγος παρέμβασης μπορεί να επιτευχθεί. Και σου τονίζω οτι φοβάμαι πάρα πάρα πολύ την διαδικασία δεν το λέω έτσι χαλαρα... Επίσης στα λέω αυτά γιατί όπως είδες από πάνω με βασανίζουν κι εμένα οι σκέψεις... 

Πολύ ωραία τα λες!! Εγώ νομίζω ότι έχω κολλήσει ότι το θέλω τόσο γιατο έτσι ξορκιζω τον φόβο! Εμένα αντίστοιχα η θεραπεύτρια μου μου είπε όσο είμαι σπίτι ενώ έχουν σπάσει νερά η έχω συσπάσεις και περιμένω να γίνουν πιο συχνές και κάνω τις ασκήσεις να φιλιεμαι η έστω να αφήνω τον Σπύρο να με φιλάει και να με αγκαλιάζει..για να αρχίζει να παράγεται η ωκυτοκινη από μόνη της! Νταξει φαντάζομαι γνωρίζοντας με ότι αυτό δεν θα το καταφέρω αλλά οκ... Είναι μια πληροφορία που θεωρησα πολύ χρήσιμη.! Κρατάω το μασάζ και το γκουγκλαρω. 

Χαχαχα και εγώ για φιλιά κ αγκαλιές δε ξέρω.μη τσακωθούμε κιόλας γιατί δε ξέρω τι θα του λεω

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Υβόννη είπε:

Γωγουλα μου πολυ χαρηκα με τα νεα σου! Αρα η κατακρατηση φευγει με τη διατροφουλα και το σημαντικοτερο...παιρνει βαρος ο μικρος κανονικοτατα!!!! Με τις συσπασουλες, κι εγω στην ιδια φαση ειμαι ακομη τουρλα η κοιλια! Αυτο σημαινει οτι μαλλον εχουμε ακομη λιγο μελλον χιχιχι! Γι'αυτο ξεκινησα να περπαταω για να κατεβει ο μικρος, ασχετα που πατησα το ατιμο το καστανο!!

Γωγουλα μου διαβασα και τι εγραψαν τα κοριτσια μας παρακατω για φτ ή κτ! Καταρχην ολες μας και ειδικα οι πρωταρες εχουμε αγχος! Και αν δεν εχουμε πολυ ακομη οταν ξεκινησει η γεννα ε θα αγχωθουμε! Ανθρωπινο ειναι! Λοιπον, εγω θα ελεγα βασικα μηπως μιλουσες κ εσυ με καποια μαια, ισως καποια που θα σε βοηθησει μετα και με το μωρακι ή θα ειναι στο μαιευτηριο. Να σου εξηγουσε λιγο τον φτ, να ρωτουσες οτι εχεις να ρωτησεις και αν δεις οτι δεν νιωθεις ανετα με ολο αυτο εννοειται θα επιλεξεις οτι σε κανει να νιωθεις εσυ ανετα, χωρις τυψεις και ενοχες. H μαια επισης θα σου πει και για την κτ! Η ενημερωση για μενα ειναι το κλειδι για να αποφασισεις! Εγω δηλαδη αυτο εκανα προσωπικα! Μιλησα με τη μαια, διαβασα και διαλεξα (εφοσον μπορω λογω θεσης του μωρου και αλλων παραγοντων να διαλεξω γιατι δεν ειναι παντα στο χερι μας) το φτ! Αλλα αν πχ εσυ μετα την ενημερωση δεις οτι δεν σε εκφραζει αυτο θα κανεις αυτο που σε εκφραζει! Απλα να ενημερωθεις κοριτσι μου απο καποιον που θα εχει χρονο να σου εξηγησει και θα ειναι ειδικος!

Τωρα το θεμα πονος! Εγω νομιζω οπως και να εχει θα πονεσουμε σε καποια φαση! Γεννα ειναι! Αλλα θα σου πω κατι που εγινε χτες οταν επεσα! Εχω χτυπησει ψιλοασχημα το γονατο και ξερεις ποτε ενιωσα πονο; Οταν ειδα οτι ο μικρος ειναι καλα! Δεν ειχα καταλαβει οτι χτυπησα τοσο πολυ μεχρι να δω το παιδι, να ηρεμησω και μετα ενιωσα τον πονο! Με σοκαρε αυτο να σου πω! Και λεω ειδες, απο τωρα η φυση βαζει το μωρο παραπανω απο μενα!! Οποτε ισως σαν μαμαδες εχουμε πλεον αλλη αντοχη στον πονο. Η μαια μου ειπε οτι δεν πονας συνεχομενα, οτι η φυση σου δινει διαλειμματα αναμεσα στον πονο για να αντεξεις.

Επισης οσες θελετε να προσπαθησετε φτ! Κοριτσια μου μασαζ στο περινεο! Παρτε ενα αμυγδαλελαιο ή της βελεντα το αντιστοιχο λαδακι! Εμενα μου κανει ο αντρας μου 5 λεπτα μερα παρα μερα! Εχει βιντεακια στο youtube πως να το κανεις! Θα μου πειτε οκ και θα βοηθησει αυτο; Λενε βοηθαει πολυ και προσωπικα νιωθω πολυ ομορφα να κανω κατι να προετοιμαζομαι για τη μερα εκεινη, οτι και να γινει τελικα και οπως και να πανε τα πραγματα! Νομιζω οσο πιο πολυ ασχολεισαι με την ιδεα του τοκετου τοσο την απομυθοποιεις!

και κλεινω τη σεντοναρα λεγοντας Γωγοτλα μου οτι εδω και καιρο ξερω οτι σε αγχωνει ο τοκετος! Πολυ φυσιολογικο ειναι αυτο! Νομιζω αν σου μιλησει ομως ενας ειδικος οπως η μαια θα βαλεις τις σκεψεις σου σε ταξη και θα ηρεμησεις κι εσυ! Χρειαζεται νομιζω καποιος να σε ακουσει με ηρεμια και να σου εξηγησει τα παντα για να ηρεμησεις κι εσυ μεσα σου

 

Αυτο με το μασαζ ειναι οντως βασικο και σιγουρα βοηθητικο,το είπε κ σε εμας στο σεμιναριο.και εχεις πολυ δικιο για την ενημερωση κ εγω ακουσα πραγματα για πρωτη φορα κ μου αλλαξαν το σκεπτικο. Ενα αλλο tip που ειπε να τρωμε μερικους χουρμαδες την ημερα απο την 38η εβδομαδα κ μετα,μαλακωνει τον τραχηλο.θα κοιταξω τις σημειωσεις μου κ αν εχω κατι αλλο θα το γραψω.

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...