Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς είμαστε πλέον 5 μηνών και πριν καμια 10αρια μέρες ξεκινήσαμε στέρεες με φρούτα για αρχή. Τον τελευταίο καιρό δεν έπαιρνε πολύ βάρος ειδικά με το άλμα 15-19 που έκανε και απεργία θηλασμού, οπότε ελπίζω με τα φρούτα που τα τιμάει δεόντως να πάρει τα πάνω της γιατί είναι λίγο πετιτ. Τουλάχιστον τα φρούτα τα τρώει με ευχαρίστηση. Σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω κ λαχανικά να δω πως θα τα πάρει. Επίσης της αρέσει πολύ το νερό, πράγμα που είχα καταλάβει απο το μπάνιο αφού απο πολύ μικρή έβγαζε τη γλωσσίτσα της να γλείψει οσο περισσότερο μπορεί! Όσες αντιμετωπίζουν θέματα με αλλεργίες μόνο κουράγιο και υπομονή μπορώ να πω. Είναι πολύ δύσκολο!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι κάνετε κορίτσια μου;;;

Εκλεισα ραντεβού στο γυναικολόγο για τεστ ΠΑΠ. Μου είχε πει κατά το Μάρτιο και το αμελησα. Επ ευκαιρία θα ρωτήσω και για το αιματακι να μου φύγει η απορία. Απολαμβάνω τόσο το να μην έχω περίοδο που κάθε φορά που το βλέπω ξενερωνω αλλά ευτυχώς άφαντη μέχρι στιγμής.

Εμεις κορίτσια σίγουρα θελουμε δεύτερο παιδάκι. Μεγάλωσα με αδέρφια και πιστεύω δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για ένα παιδί. Βέβαια να περάσουν μερικά χρόνια πρώτα ας γίνει δυο χρόνων τουλάχιστον ο μπέμπης και βλέπουμε. Αυτόν τον πιάσαμε με την πρώτη προσπάθεια όποτε δεν ρισκάρω να δοκιμάσω πιο πριν :razz:. @Υβόννη μου εύχομαι πραγματικά να γίνει το θαύμα! Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Το αξίζεις κορίτσι μου! 

Στα νέα μας τωρα... Ο μικρός ξεκίνησε να χαζομπουσουλαει! Κυρίως σέρνεται αλλά από προχθες ξεκίνησε να στέκεται στα τέσσερα και σιγά σιγά να προσπαθεί να συγχρονίσει χέρια με πόδια. Ποτέ μεγάλωσε τόσο πολύ;;; Σήμερα τον βρήκα κάτω απ το τραπέζι του σαλονιού.  Νομίζω πως πρέπει σιγά σιγά να διαμορφώνω το σπίτι μου και να βάλω προστατευτικά στις γωνιές των επίπλων...

@Depykal είναι πολύ θετικό το ότι ξέρεις τι ενοχλεί τον μικρό. Μη στεναχωριέσαι. Επιλογές υπάρχουν πολλές για όλα. Όταν έρθει η ώρα μπορείς να δοκιμάσεις ζυμαρικά από όσπρια και ρύζι για παράδειγμα και ψωμάκι φτιαγμένο από καλαμποκάλευρο ή βρώμη. Επίσης στο Ίντερνετ υπάρχουν άπειρες συνταγές για κάθε ιδιαιτερότητα. Εγώ με την αποχή έχω δοκιμάσει άπειρους καινούργιους συνδυασμούς κι έχω γίνει πολύ δημιουργική. Και δεν ήμουν ποτέ άνθρωπος που ασχολιόταν ιδιαίτερα με τη μαγειρική...

@Sofaki_88 το βάρος μου ακουγεται τέλειο. Και τα 550 γραμμάτια που πήρε είναι ότι πρέπει για αυτή τη φάση. Στους 4 μηνες ο δικός μου είχε χαμηλότερο βάρος. Σημασία έχει να ακολουθεί την καμπύλη. Στο κομμάτι των στερεών θέλει υπομονή μέχρι να αρχίσει το μωρό να τρώει. Ο δικός μου άλλες μέρες τρώει λίγο άλλες καθόλου. Απ ότι μου ειπε η γιατρός οι στέρεες μέχρι τον χρόνο λειτουργούν συμπληρωματικά και βασική τροφή είναι το γάλα. 

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααα που είστε τι κάνετε? Πως είναι τα μπεμπακια σας? 

Εμείς ξεκινήσαμε κ λαχανικά και μοσχαράκι κ του αρέσει πολύ.στη φρουτοκρεμαα ξινιζει λιγάκι ακόμα αλλά μια χαρά τη τρώει πίνουμε λίγο νεράκι κ το γαλατάκι σταθερά μας άρεσει πολύ χαχα

Κατά τα άλλα θέλει πολύ παιχνίδι αγκαλίτσες κοιμάται λίγο λιγότερο και ναιιιι φαίνεται το πρώτο μας δοντακι ίσα ίσα να ξεπροβάλει...συγκινήθηκα κ κάθε μέρα παρακολουθώ τη πορεία του..

Αντεεε πείτε νεακια κ εσεις

 

  • Μου αρέσει 7

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλεεε δόντια μπουσουλήματα φαγητάρες!!! Ποτέ πέρσι τέτοιες μέρες λέγαμε για ναυτίες και εμετούς κ φέτος είναι έτοιμα να ξεμυτίσουν κ Ολας !!!;;;!!!!

Just now, Gogo1994 είπε:

Κοριτσιααα που είστε τι κάνετε? Πως είναι τα μπεμπακια σας? 

Εμείς ξεκινήσαμε κ λαχανικά και μοσχαράκι κ του αρέσει πολύ.στη φρουτοκρεμαα ξινιζει λιγάκι ακόμα αλλά μια χαρά τη τρώει πίνουμε λίγο νεράκι κ το γαλατάκι σταθερά μας άρεσει πολύ χαχα

Κατά τα άλλα θέλει πολύ παιχνίδι αγκαλίτσες κοιμάται λίγο λιγότερο και ναιιιι φαίνεται το πρώτο μας δοντακι ίσα ίσα να ξεπροβάλει...συγκινήθηκα κ κάθε μέρα παρακολουθώ τη πορεία του..

Αντεεε πείτε νεακια κ εσεις

 

Μπραβο Γωγώ μου για το δοντάκι σας!!! Να κανεις οδοντόπιτα!!! Πάτε πολύ καλά!!!

 

On 19/4/2021 at 10:21 ΜΜ, Eirini1988 είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου;;;

Εκλεισα ραντεβού στο γυναικολόγο για τεστ ΠΑΠ. Μου είχε πει κατά το Μάρτιο και το αμελησα. Επ ευκαιρία θα ρωτήσω και για το αιματακι να μου φύγει η απορία. Απολαμβάνω τόσο το να μην έχω περίοδο που κάθε φορά που το βλέπω ξενερωνω αλλά ευτυχώς άφαντη μέχρι στιγμής.

Εμεις κορίτσια σίγουρα θελουμε δεύτερο παιδάκι. Μεγάλωσα με αδέρφια και πιστεύω δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για ένα παιδί. Βέβαια να περάσουν μερικά χρόνια πρώτα ας γίνει δυο χρόνων τουλάχιστον ο μπέμπης και βλέπουμε. Αυτόν τον πιάσαμε με την πρώτη προσπάθεια όποτε δεν ρισκάρω να δοκιμάσω πιο πριν :razz:. @Υβόννη μου εύχομαι πραγματικά να γίνει το θαύμα! Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Το αξίζεις κορίτσι μου! 

Στα νέα μας τωρα... Ο μικρός ξεκίνησε να χαζομπουσουλαει! Κυρίως σέρνεται αλλά από προχθες ξεκίνησε να στέκεται στα τέσσερα και σιγά σιγά να προσπαθεί να συγχρονίσει χέρια με πόδια. Ποτέ μεγάλωσε τόσο πολύ;;; Σήμερα τον βρήκα κάτω απ το τραπέζι του σαλονιού.  Νομίζω πως πρέπει σιγά σιγά να διαμορφώνω το σπίτι μου και να βάλω προστατευτικά στις γωνιές των επίπλων...

@Depykal είναι πολύ θετικό το ότι ξέρεις τι ενοχλεί τον μικρό. Μη στεναχωριέσαι. Επιλογές υπάρχουν πολλές για όλα. Όταν έρθει η ώρα μπορείς να δοκιμάσεις ζυμαρικά από όσπρια και ρύζι για παράδειγμα και ψωμάκι φτιαγμένο από καλαμποκάλευρο ή βρώμη. Επίσης στο Ίντερνετ υπάρχουν άπειρες συνταγές για κάθε ιδιαιτερότητα. Εγώ με την αποχή έχω δοκιμάσει άπειρους καινούργιους συνδυασμούς κι έχω γίνει πολύ δημιουργική. Και δεν ήμουν ποτέ άνθρωπος που ασχολιόταν ιδιαίτερα με τη μαγειρική...

@Sofaki_88 το βάρος μου ακουγεται τέλειο. Και τα 550 γραμμάτια που πήρε είναι ότι πρέπει για αυτή τη φάση. Στους 4 μηνες ο δικός μου είχε χαμηλότερο βάρος. Σημασία έχει να ακολουθεί την καμπύλη. Στο κομμάτι των στερεών θέλει υπομονή μέχρι να αρχίσει το μωρό να τρώει. Ο δικός μου άλλες μέρες τρώει λίγο άλλες καθόλου. Απ ότι μου ειπε η γιατρός οι στέρεες μέχρι τον χρόνο λειτουργούν συμπληρωματικά και βασική τροφή είναι το γάλα. 

Ειρήνη μου τι καταπληκτικός ο όχι και τόσο μικρούλης σου πλέον , τον επόμενο μήνα θα πιάνετε και στα έπιπλα όπως το πάει!!! 
 

Εμεις ξεκινήσαμε από χθες με δίκη μου πρωτοβουλία με 5-6 κουταλιτσες αχλάδι αλεσμένο να δω πως θα το πάρει (μιας κ οι γουλιές μας είναι ασταμάτητες και μεγάλες σε ποσότητα, λερώνει τουλάχιστον 3-5 ρούχα την ημέρα :( ) και φάνηκε να της αρέσει και να καταπίνει!!! Μετά τους 6 μήνες θα της δώσω λαχανικά με τη μέθοδο blw αν και δεν έχω το κουράγιο και την υπομονή που είχα με το Γιώργο γιατί τώρα είναι και δυό(τρία με τον σκύλο αχαχαχαχχα)! Κατά τα αλλά αργήσαμε να κάνουμε την πρώτη μας τουμπα αλλά την καταφέραμε κ αυτή και πήραμε το παράσημο του Γιουβαρελακι χιχιχιχιχιχ γενικά βλέπω αρκετές διάφορες μεταξύ τους τα παιδάκια μου τα αδερφάκια!!! Κοιμόμαστε πολυυυυ φτου φτου φτου και ξεκουράζουμε τη μανούλα και νιώθει πιο ευτυχισμένη και ευλογημένη !!! Απλά την ημέρα μας την περνάμε αγκαλιτσα την παίρνω στο πλάι με το ένα χέρι και τα πόδια της σαν τα γυφτακια κ κάνουμε δουλειές  μαζί, μέχρι να μου πέσει η μέση με την τραγανουλα μου!!! Κατά τα αλλά ελπίζω να ανοίξουν τα σχολεία γιατί όσες δραστηριότητες και να κάνουμε με τον Γιώργο δεν του φτάνουν του καημενου και του λείπουν οι φίλοι του !!!

  • Μου αρέσει 6
  • Χαχα 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου..τι κανετε;; εμεις ακομα δεν εχουμε γυρισει απο ανασκελα μπρουμητα κ το αντιθετο..μπορω να πω οτι δν του αρεσει καθολου να ειναι μπρουμητα...τις τελευταιες μερες τα βραδυα ξενυχταμε γιατι ξυνει συνεχεια το κεφαλακι του με αποτελεσμα να βγαζει πυον στο τελος κ να ειμαστε με ενα αντισηπτικο συνεχεια για να μην μολυνθει...οτι κ να του εχω βαλει δεν κανει τιποτα κ τωρα περιμενω να παρω κεραλοιφη μπας κ δουμε προκοπη κ κοιμηθουμε...τοσα πραγματα εχουν βγαλει μια θεραπεια γι αυτο δεν μπορουσαν να βγαλουν;;;;νινιδα μας ειπε κ η παιδιατρος κ η δερματολογος αλλα ο μπεμπης δεν εχει τις κλασικες πλακες τις νινιδας πιο πολυ σαν ξηροδερμια θα το ελεγα...

Σε αλλα νεα εχασα 3 κιλα κ συνεχιζω...το πασχα θα ερθουν κ οι γονεις μου κ περιμενω πως κ πως.. 

  • Μου αρέσει 8

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι από εμάς!! 

Σε γενικές γραμμές βλέπω συμβαδιζουμε και πάλι όπως είναι λογικό. 

Τα δύο κάτω δοντακια αχνοφαινονται κι εδώ και περιμένω πως κ πώς να δω το καινούριο μας χαμόγελο. Γενικά, πάει καλά με τη φρουτοκρεμα αφού καταφεραμε να αντικαταστήσουμε έναν θηλασμό άρα τον άλλο μήνα μπαίνουμε και σε γεύμα μεσημεριανό. Θα ξεκινήσω να του δίνω και με το χέρι του να φάει μόλις κλείσει τον έκτο. Ο ύπνος και σε μας λιγοστεύει σταδιακά ,αν και δεν είχαμε και πολλά περιθώρια , αλλά μάλλον πρέπει να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι το παιδί μου χρειάζεται λιγότερο ύπνο από το μέσο μωρό. 

Εν τω μεταξύ έχει αρχίσει και σέρνεται σαν το σκουλήκι και κάθε φορά τον βρίσκω από το γυμναστήριο στο πάτωμα!!:D Γυρνάει άνετα από μπρούμυτα ανάσκελα και από ανάσκελα στο πλάι σαν βαρελάκι. Νομίζω ότι η επόμενη φάση θα έχει πολυυυυυ κυνηγητό!

@Depykal κάνε λίγο υπομονή με τη νινιδα, θα υποχωρήσει σταδιακά. Αν θυμάμαι καλά είναι και λίγο μικρότερο το παιδάκι σου οπότε θα γίνουν όλα στην ώρα τους. Τώρα για τον ύπνο, δεν ξέρω τι να σου πω? Σου εύχομαι όντως να βελτιωθεί !!!

Εμείς μάλλον μέσα στο ΣΚ θα ανέβουμε πάλι Γιάννενα στο πατρικό μας κι ανυπομονώ. Εύχομαι Καλό Πάσχα σε όλες αν και θα τα λέμε πιστεύω. Φιλιά πολλά!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου! Εμείς έχουμε παρει σβαρνα τα φρουτα και 2 Μαΐου θα ξεκινήσουμε κ το μεσημεριανό λαχανικά κ κρέας και θα κάνουμε και το τελευταίο μας εμβολιο..Τα δοντάκια μας αχνοφαινονται ακόμα αλλά κάθε μέρα βλέπω διαφορά.. Εχω τρελαθει με το γέλιο ξεκαρδιστικό κ ποσο ευτυχία νιώθεις όταν το βλεπεις αυτό? :xφιλακιαααα

  • Μου αρέσει 7

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,μιας κ λέτε για διατροφή ,εγώ να σας πω ότι η μικρή μας βγήκε λίγο δύσκολη σε αυτό.τα φρούτα ούτε να τα δει,έχουμε δοκιμάσει μπανάνα,μήλο,αχλάδι,ωμά,βρασμένα,κρύα,χλιαρά,ζεστά,σε συνδυασμούς,με νεράκι,με γαλατάκι,πιο πηκτα,πιο αραιά,έβαλα αβοκάντο,έδωσα πορτοκάλι.μονο το τελευταίο πίνει με ποτηράκι.απο Δευτέρα ξεκινάω κ καρότο κ μετα τα υπόλοιπα λαχανικά κ κρέας. Ρυζαλευρο χαζοετρωγε αλλά της έκανε δυσκοιλιότητα, οπότε της κάνω κρέμα με βρώμη κ γαλατάκι,άλλες φορές την τρώει(όχι όλη) κ άλλες τίποτα. Έκανα μια παραγγελία τώρα με κρέμα 5 δημητριακών κ διαφορα άλλα μπας και..αν έχετε κι εσείς κάτι να προτείνετε που δεν έχω σκεφτεί,μοιραστείτε το:wink:

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,μιας κ λέτε για διατροφή ,εγώ να σας πω ότι η μικρή μας βγήκε λίγο δύσκολη σε αυτό.τα φρούτα ούτε να τα δει,έχουμε δοκιμάσει μπανάνα,μήλο,αχλάδι,ωμά,βρασμένα,κρύα,χλιαρά,ζεστά,σε συνδυασμούς,με νεράκι,με γαλατάκι,πιο πηκτα,πιο αραιά,έβαλα αβοκάντο,έδωσα πορτοκάλι.μονο το τελευταίο πίνει με ποτηράκι.απο Δευτέρα ξεκινάω κ καρότο κ μετα τα υπόλοιπα λαχανικά κ κρέας. Ρυζαλευρο χαζοετρωγε αλλά της έκανε δυσκοιλιότητα, οπότε της κάνω κρέμα με βρώμη κ γαλατάκι,άλλες φορές την τρώει(όχι όλη) κ άλλες τίποτα. Έκανα μια παραγγελία τώρα με κρέμα 5 δημητριακών κ διαφορα άλλα μπας και..αν έχετε κι εσείς κάτι να προτείνετε που δεν έχω σκεφτεί,μοιραστείτε το:wink:

 

Ωχ μωρέ ο κοριτσαρος!!! Να σου πω μήπως δεν της αρέσουν τα γλυκά κ τώρα που θα βάλεις λαχανικά τα θέλει? Αφού πίνει κ πορτοκαλί μήπως της ρίχνεις κ λίγο λεμονακι στα λαχανικά κ της αρέσει. Έτσι λέω μια ιδέα... Εμενα το μεσημεριανό του άρχισε να το τρώει όταν του έβαλα λεμόνι και λάδι. Πριν έτρωγε με το ζόρι 5 κουταλιές με αηδία στο στόμα. Και τελικά μάλλον  του αρέσουν έτσι λίγο ξινά γιατί και στο φρούτο τρώει πορτοκαλί και τρελαίνεται. 

Καλημέρα κορίτσια μου!! Σας διαβάζω κι όλο θέλω να γράψω αλλά τα ξέρετε πολύ καλα... Έφτιαχνα και λαμπάδες αυτές τις μέρες έτσι λίγο για να ξεσκάσω από την κούραση και την αϋπνία. Ο Σπύρος δουλεύει πολλές ώρες κι έχω λαλήσει λιγάκι. Ο καλός μου με το φαγητό του είναι το μόνο πράγμα που τα πάει εξαιρετικά (χάχα αυστηρή μάνα). Κατά τ άλλα δεν ξέρω τι έχει το παιδί μου αλήθεια! Αν δεν τον ενοχλεί κάτι είναι απλά δύσκολος στον ύπνο. Κορίτσια όλο το βράδυ μουγκριζει κλαψουριζιε χλιμιντριζει ξυπνάει και μιλάει... Κλαίει με ουρλιαχτά... Και τρώει 2 φορές τουλάχιστον (δεν την παλεύω με την αϋπνία) Δνε ξερω αν είναι φυσιολογικό ρε γαμωτο. Βεβαια και το πρωί όταν κάτι δεν του αρέσει ουρλιάζει και λέει αντεαντεανε αντί να κλαίει. Κατά τ άλλα είναι υπερκοινωνικος φάτσας κάνει αστείες γκριμάτσες γελάει γάργαριστα... Μιλάει ακατάπαυστα με φράσεις οπως μπα ντα μα... Είναι γλύκας!! Όλη μέρα παίζουμε, κάθεται και λίγο μόνος του με τα παιχνίδια του (πολύ λίγο). Με παππούδες και φίλους είναι τεεελειος. Προσπαθεί να ρολαρει (το είχε καταφέρει πριν κάνα 15ημερο) αλλά μόνος του δεν το κάνει! Προσπαθεί όταν βρίσκει αντίσταση να μπουσουλησει. Κυρίως με το κεφάλι χάχα! Το δόντι το ένα το βλέπω αλλά δεν βγαίνει το ριμαδι να τελειώνουμε. Επιπλέον έχει κ εμάς λίγη δυσκοιλιοτητα αλλά κορίτσια δεν έχει αίμα εδώ και πολλές μέρες!!! Ουφφφ!! Αυτά από μένα!!! Σας φιλώ γλυκαααα!!! 

On 22/4/2021 at 2:31 ΜΜ, Depykal είπε:

Καλημερα κοριτσια μου..τι κανετε;; εμεις ακομα δεν εχουμε γυρισει απο ανασκελα μπρουμητα κ το αντιθετο..μπορω να πω οτι δν του αρεσει καθολου να ειναι μπρουμητα...τις τελευταιες μερες τα βραδυα ξενυχταμε γιατι ξυνει συνεχεια το κεφαλακι του με αποτελεσμα να βγαζει πυον στο τελος κ να ειμαστε με ενα αντισηπτικο συνεχεια για να μην μολυνθει...οτι κ να του εχω βαλει δεν κανει τιποτα κ τωρα περιμενω να παρω κεραλοιφη μπας κ δουμε προκοπη κ κοιμηθουμε...τοσα πραγματα εχουν βγαλει μια θεραπεια γι αυτο δεν μπορουσαν να βγαλουν;;;;νινιδα μας ειπε κ η παιδιατρος κ η δερματολογος αλλα ο μπεμπης δεν εχει τις κλασικες πλακες τις νινιδας πιο πολυ σαν ξηροδερμια θα το ελεγα...

Σε αλλα νεα εχασα 3 κιλα κ συνεχιζω...το πασχα θα ερθουν κ οι γονεις μου κ περιμενω πως κ πως.. 

Πιστεύω θα βοηθήσει η κεραλοιφη!! Ο μπεμπης μόνο με μια κρέμα της λαρος ηρέμησε από τον κνησμο του στα εκζεματα και βάζω αυτή και σε 1 σημείο στο κεφάλι που του έχει μείνει νινιδα και την ξύνει με την όπισθεν στα στρώματα και δεν φεύγει. Σε μας αυτή η κρέμα έκανε θαύματα!! Υπομονή κορίτσι μου! Θα ξεκουραστείς σίγουρα τώρα το πασχα με την βοήθεια απ τους γονείς!! Αντε να τους καλόδεχτείς!! Και μπράβο για τα κιλά. Εγώ λέω να τραβήξω βιντεακια έχω ανακαλύψει απίστευτες ασκήσεις με το καρότσι. Έχει σφίξει ο πωπος χάχα!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Argyroula είπε:

Ωχ μωρέ ο κοριτσαρος!!! Να σου πω μήπως δεν της αρέσουν τα γλυκά κ τώρα που θα βάλεις λαχανικά τα θέλει? Αφού πίνει κ πορτοκαλί μήπως της ρίχνεις κ λίγο λεμονακι στα λαχανικά κ της αρέσει. Έτσι λέω μια ιδέα... Εμενα το μεσημεριανό του άρχισε να το τρώει όταν του έβαλα λεμόνι και λάδι. Πριν έτρωγε με το ζόρι 5 κουταλιές με αηδία στο στόμα. Και τελικά μάλλον  του αρέσουν έτσι λίγο ξινά γιατί και στο φρούτο τρώει πορτοκαλί και τρελαίνεται. 

Καλημέρα κορίτσια μου!! Σας διαβάζω κι όλο θέλω να γράψω αλλά τα ξέρετε πολύ καλα... Έφτιαχνα και λαμπάδες αυτές τις μέρες έτσι λίγο για να ξεσκάσω από την κούραση και την αϋπνία. Ο Σπύρος δουλεύει πολλές ώρες κι έχω λαλήσει λιγάκι. Ο καλός μου με το φαγητό του είναι το μόνο πράγμα που τα πάει εξαιρετικά (χάχα αυστηρή μάνα). Κατά τ άλλα δεν ξέρω τι έχει το παιδί μου αλήθεια! Αν δεν τον ενοχλεί κάτι είναι απλά δύσκολος στον ύπνο. Κορίτσια όλο το βράδυ μουγκριζει κλαψουριζιε χλιμιντριζει ξυπνάει και μιλάει... Κλαίει με ουρλιαχτά... Και τρώει 2 φορές τουλάχιστον (δεν την παλεύω με την αϋπνία) Δνε ξερω αν είναι φυσιολογικό ρε γαμωτο. Βεβαια και το πρωί όταν κάτι δεν του αρέσει ουρλιάζει και λέει αντεαντεανε αντί να κλαίει. Κατά τ άλλα είναι υπερκοινωνικος φάτσας κάνει αστείες γκριμάτσες γελάει γάργαριστα... Μιλάει ακατάπαυστα με φράσεις οπως μπα ντα μα... Είναι γλύκας!! Όλη μέρα παίζουμε, κάθεται και λίγο μόνος του με τα παιχνίδια του (πολύ λίγο). Με παππούδες και φίλους είναι τεεελειος. Προσπαθεί να ρολαρει (το είχε καταφέρει πριν κάνα 15ημερο) αλλά μόνος του δεν το κάνει! Προσπαθεί όταν βρίσκει αντίσταση να μπουσουλησει. Κυρίως με το κεφάλι χάχα! Το δόντι το ένα το βλέπω αλλά δεν βγαίνει το ριμαδι να τελειώνουμε. Επιπλέον έχει κ εμάς λίγη δυσκοιλιοτητα αλλά κορίτσια δεν έχει αίμα εδώ και πολλές μέρες!!! Ουφφφ!! Αυτά από μένα!!! Σας φιλώ γλυκαααα!!! 

Πιστεύω θα βοηθήσει η κεραλοιφη!! Ο μπεμπης μόνο με μια κρέμα της λαρος ηρέμησε από τον κνησμο του στα εκζεματα και βάζω αυτή και σε 1 σημείο στο κεφάλι που του έχει μείνει νινιδα και την ξύνει με την όπισθεν στα στρώματα και δεν φεύγει. Σε μας αυτή η κρέμα έκανε θαύματα!! Υπομονή κορίτσι μου! Θα ξεκουραστείς σίγουρα τώρα το πασχα με την βοήθεια απ τους γονείς!! Αντε να τους καλόδεχτείς!! Και μπράβο για τα κιλά. Εγώ λέω να τραβήξω βιντεακια έχω ανακαλύψει απίστευτες ασκήσεις με το καρότσι. Έχει σφίξει ο πωπος χάχα!! 

Θελω κ εγω τα βιντεακια...μπας κ βγουμε νορμαλ στην παραλια...χαχαχαχααχαχ...ασε κ εμεις με την la roche ξεκινησαμε αλλα τον εκανε χειροτερα...

Χτες εβαλα πρωτη φορα κεραλοιφη..για 4 ωρες το απογευμα δεν εβαλε καθολου τα χερια του στο κεφαλι..με το που ηρθε η ωρα για υπνο ξεκινησε το πανηγυρι...ηταν πιο ηπιο βεβαια,ξυπνησε μονο 2 φορες κ μετα απο λιγο σταματησε..μακαρι να δω αποτελεσματα γιατι η αυπνια με εχει χτυπησει στα νευρα..

Εγω δεν εχω καταλαβει κατι,θα μου τα πει βεβαια κ η παιδιατρος αλλα πειτε μου κ εσεις που ξεκινησατε στερεες..οταν θα τρωει κρεμες, λαχανικα κτλ μετα θα πινει κ γαλα η κοβεται το γαλα εκεινες τις ωρες κ πινει μονο πρωι κ βραδυ; εμενα πχ τωρα τρωει γυρω στα 1100 ml την ημερα,οταν ξεκινησουμε τροφες θα μειωθει;

  • Μου αρέσει 2

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Θελω κ εγω τα βιντεακια...μπας κ βγουμε νορμαλ στην παραλια...χαχαχαχααχαχ...ασε κ εμεις με την la roche ξεκινησαμε αλλα τον εκανε χειροτερα...

Χτες εβαλα πρωτη φορα κεραλοιφη..για 4 ωρες το απογευμα δεν εβαλε καθολου τα χερια του στο κεφαλι..με το που ηρθε η ωρα για υπνο ξεκινησε το πανηγυρι...ηταν πιο ηπιο βεβαια,ξυπνησε μονο 2 φορες κ μετα απο λιγο σταματησε..μακαρι να δω αποτελεσματα γιατι η αυπνια με εχει χτυπησει στα νευρα..

Εγω δεν εχω καταλαβει κατι,θα μου τα πει βεβαια κ η παιδιατρος αλλα πειτε μου κ εσεις που ξεκινησατε στερεες..οταν θα τρωει κρεμες, λαχανικα κτλ μετα θα πινει κ γαλα η κοβεται το γαλα εκεινες τις ωρες κ πινει μονο πρωι κ βραδυ; εμενα πχ τωρα τρωει γυρω στα 1100 ml την ημερα,οταν ξεκινησουμε τροφες θα μειωθει;

Εμένα πχ που δεν τρώει ολόκληρο γεύμα στερεές ακόμα,δίνω μετά γάλα.δηλαδη αν φάει 90μλ κρέμα ,κάνω μετά 120μλ γάλα κ όσο πιει. Αυτό γιατί η δικιά μου πλέον πίνει 210μλ γάλα οπότε βγαίνει έτσι,90+120μλ . Ρώτησα την παιδίατρο μήπως να δίνω μετά νερό αλλά μου λέει αφού ακόμα δεν τρώει όπως πρέπει ,καλό είναι να προσφέρω γάλα κ όσο πιει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Θελω κ εγω τα βιντεακια...μπας κ βγουμε νορμαλ στην παραλια...χαχαχαχααχαχ...ασε κ εμεις με την la roche ξεκινησαμε αλλα τον εκανε χειροτερα...

Χτες εβαλα πρωτη φορα κεραλοιφη..για 4 ωρες το απογευμα δεν εβαλε καθολου τα χερια του στο κεφαλι..με το που ηρθε η ωρα για υπνο ξεκινησε το πανηγυρι...ηταν πιο ηπιο βεβαια,ξυπνησε μονο 2 φορες κ μετα απο λιγο σταματησε..μακαρι να δω αποτελεσματα γιατι η αυπνια με εχει χτυπησει στα νευρα..

Εγω δεν εχω καταλαβει κατι,θα μου τα πει βεβαια κ η παιδιατρος αλλα πειτε μου κ εσεις που ξεκινησατε στερεες..οταν θα τρωει κρεμες, λαχανικα κτλ μετα θα πινει κ γαλα η κοβεται το γαλα εκεινες τις ωρες κ πινει μονο πρωι κ βραδυ; εμενα πχ τωρα τρωει γυρω στα 1100 ml την ημερα,οταν ξεκινησουμε τροφες θα μειωθει;

Κορίτσι μου ναι όταν φτάσει να τρώει όλο το μπολακι θα κόψεις το γάλα σε αυτά τα γεύματα κ θα μείνουν 2-3 μόνο με γάλα ανάλογα ποσά σου κάνει.εμενα που κάνει 5 σύνολο στα 2 τρώει κ άλλες 3 φορές πίνει γαλα κ πάλι λίγο όχι όσο επινε

  • Μου αρέσει 3

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Καλημερα κοριτσια μου,τι κανετε;; να σας ρωτησω,τι θερμοκρασια εχετε σπιτι σας τωρα;;

@MumMaria εσυ που χρησιμοποιεις υπνοσακους, στον ανοιξιατικο τι τους φορας;;

Γεια σ κοπέλα μ.. Η αλήθεια είναι ότι έξω έχει ζέστη κ μέσα στο σπίτι εμείς κρυώνουμε το έχω στο 22 με 23 ακόμα εγώ!! Το βράδυ το κατεβάζω στ 21 γιατί έχει ζέστη! Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο το φανελάκι από μέσα ποτε το σταματάμε? Όταν θα βάλουμε κοντομάνικο ας πουμε? 

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!ελπιζω να ειστε ολες καλα!ξεκινησε κ ο μπεμπης με μηλο,καλα τα παει αλλα ελαχιστη ποσοτητα του δινω γιατι κανει που κ που μια φατσα αηδιας κ δεν τον φορτωνω.4 κοφτες προς το παρον.αυριο μπαινει κ το αχλαδι.εσας πως πανε με το φαγητο;ο υπνος σταθερα αυπνια δεν αλλαζουν καποια πραγματα :D ξυπναει στις 12 στις 3 στις 5 στις 7.εχω καταρευσει με αυτο το θεμα.ακομα περιμενω το σερι..αχ!!

εγω με σεντονακι κ κουβερτουλα τον σκεπαζω γιατι το βραδυ εχει λιγο κρυο ακομα.για υπνοσακο ανοιξιατικο αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι 1,5 tog.

 

  • Μου αρέσει 3

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...