Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

On 14/5/2021 at 9:50 ΠΜ, MumMaria είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Που είστε όλες καλέ; Πώς πάνε τα μωράκια μας; Εδώ έχουμε κάποιες μέρες εύκολες κ άλλες πιο δύσκολες. Έχω τώρα εδώ την μαμά μου για 2-3 μέρες κ είναι κάπως πιο ξεκούραστα. Από Ιούνιο ξεκινάμε κ παιδικό σταθμό στον Βασίλη κ θα είμαι κάποιες ώρες μόνο εγώ κ η κόρη μου,μιας κ ο άντρας μου ήδη δουλεύει αρκετές ώρες την μέρα πλέον.

Τώρα με την μικρή ευτυχώς στον ύπνο το έχουμε βρει σχετικά αλλά στο φαγητό ζοριζομαστε. Μάλλον δεν είναι ακόμα έτοιμη. Προτιμάει το γάλα ακόμα αλλά βλέπω σιγά σιγά ότι δεν της φτάνει μιας κ θέλει να τρώει αρκετά συχνά. Ξεκίνησα πάλι τις κρέμες που καααπως τις τρώει. Ευελπιστώ να βρω κ τίποτα άλλο να αρχίσει να τρώει.

Κατά τα άλλα,ξεκινήσαμε εκτός από τις πρωινές βόλτες ,κ τις απογευματινές,χαίρομαι που άνοιξε κι άλλο ο καιρός κ βρήκαμε ευκαιρία κ κάτσαμε όλη η οικογένεια κ για έναν καφέ! Ο Βασίλης έπινε φυσικό χυμό ,καθόταν στην καρέκλα σαν κι εμάς κ ήταν τρισευτυχισμενος που ήταν κ αυτός 'μεγαλος' σαν κι εμάς.χαχαχα! Περιμένω πως κ πως να πάμε κ για το πρώτο μας μπάνιο οικογενειακώς!! Για τις πρώτες μας διακοπές! Σας φιλώ. Ελπίζω όλες να είσαστε καλά κ μαζί με τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα! :x

Τι ωραια που ηρθε η μαμα σου!!κ ο βασιλακης μεγαλο παιδι ε;χαχα κ εμενα χαζο τρωει ακομα.σιγα σιγα θα μαθουν!σε φιλω κ με το καλο να πατε τις διακοπες σας!!!

  • Μου αρέσει 2

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια μου έχει πέσει ησυχία 

Εμάς τα νέα μας είναι ότι αύριο επιτέλους θα πάμε Ηράκλειο να δούνε τη βαφτιστηρα μας μετά από 8 μήνες...απίστευτο κ όμως...Καλά το τι πήραμε για 2 μέρες δε λέγεται  τελικά διακοπές με μωρό πρεπει να είναι δυνατή εμπειρία χαχαχα 

Να σας πω ότι αρχίσαμε κ γιαούρτι κάτι που φαίνεται να σιχαίνεται κ να του λείπει πολύ το γαλατάκι του που έπινε πριν αντί γιαουρτιού.Προσπαθεια για κούνια ακόμα δε κάναμε δε μπορώ να τον αποχωριστώ δεν είμαι εγώ έτοιμη ακόμα.καθισματακι τελικά πήραμε το Mothercare το Oslo γιατί ήταν μέχρι 11 χρόνων περίπου που πλέον ακούγεται ότι θα γίνει απαραίτητο έως τότε...

Από δοντακια πλέον έχουμε 2 η όπως λέω εγώ 1.5 με κάποιες μέρες απίστευτης γκρίνιας κ πονου που τίποτα δε μας ευχαριστεί

Πείτε τα νέα σας κ εσείς βρε κορίτσια πως τα πάτε?

Αααα υ.γ κορίτσια όποια θέλει να της πω για τα μαλλιά αυτά που είχα πάρει για τη τριχόπτωση τελικά τώρα μετά από ένα μήνα περίπου βλέπω διάφορα κ σε φυτρες κ λιγότερες πέφτουν κ από την αρχή σχεδόν όλοι μου λέγανε ότι μακρυναν

  • Μου αρέσει 7

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου...εμεις εχουμε κ καλες κ κακες μερες κ νυχτες απο αποψη φαγουρας...θα ξεκινησουμε τροφες τον αλλο μηνα...για να δουμε πως θα παει..

Σκεφτομαι κ εγω να φυγουμε κανα τριημερο αλλα μετα σκεφτομαι ολα αυτα που πρεπει να παρω μαζι κ το μετανιωνω...

Κατα τα αλλα εχω χασει 7 κιλα κ μου εχουν μεινει αλλα 3..

  • Μου αρέσει 5

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου έχει πέσει ησυχία 

Εμάς τα νέα μας είναι ότι αύριο επιτέλους θα πάμε Ηράκλειο να δούνε τη βαφτιστηρα μας μετά από 8 μήνες...απίστευτο κ όμως...Καλά το τι πήραμε για 2 μέρες δε λέγεται  τελικά διακοπές με μωρό πρεπει να είναι δυνατή εμπειρία χαχαχα 

Να σας πω ότι αρχίσαμε κ γιαούρτι κάτι που φαίνεται να σιχαίνεται κ να του λείπει πολύ το γαλατάκι του που έπινε πριν αντί γιαουρτιού.Προσπαθεια για κούνια ακόμα δε κάναμε δε μπορώ να τον αποχωριστώ δεν είμαι εγώ έτοιμη ακόμα.καθισματακι τελικά πήραμε το Mothercare το Oslo γιατί ήταν μέχρι 11 χρόνων περίπου που πλέον ακούγεται ότι θα γίνει απαραίτητο έως τότε...

Από δοντακια πλέον έχουμε 2 η όπως λέω εγώ 1.5 με κάποιες μέρες απίστευτης γκρίνιας κ πονου που τίποτα δε μας ευχαριστεί

Πείτε τα νέα σας κ εσείς βρε κορίτσια πως τα πάτε?

Αααα υ.γ κορίτσια όποια θέλει να της πω για τα μαλλιά αυτά που είχα πάρει για τη τριχόπτωση τελικά τώρα μετά από ένα μήνα περίπου βλέπω διάφορα κ σε φυτρες κ λιγότερες πέφτουν κ από την αρχή σχεδόν όλοι μου λέγανε ότι μακρυναν

Ωραια να περασετε κ πες μας εμπειριες ταξιδι με μωρο χαχα!!τι γιαουρτακι του δινεις;γιατι δεν θελω να δωσω κρεμες ρυζαλευρο κ τετοια.

  • Μου αρέσει 2

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ, επιτέλους!! Νεακια στην ομάδα μας! Ταξίδια ακούω.... Εγώ είμαι έμπειρη και θα σας ενθαρρύνω. Κάναμε 2 μεγάλα ταξίδια και πήγαν πολύ καλά. Όντως είναι σαν μετακόμιση, εμείς εννοείται ότι πήραμε και μπαγκαζιερα παρόλο που επίτηδες αγοράσαμε καινούριο μεγάλο αυτοκίνητο Λίγους μήνες πριν.  Αν ταξιδεύεις χρειάζεται οπωσδήποτε! 

Κατά τα άλλα κι εμείς έχουμε δύσκολες και πιο δύσκολες μέρες και νύχτες . Βασικά, νομίζω είμαι αχάριστη γιατί σε γενικές γραμμές το μωρό συνεργάζεται σε πολλά πράγματα. Με το φαγητό πχ πάει αρκετά καλά. Ο ύπνος ακόμα έχει αρκετές διακοπές και πρόγραμμα μέσα στη μέρα δυσκολεύομαι να βγάλω γιατί όλο και κάτι αλλάζει. Αλλά το χειρότερο είναι ότι νιώθω λίγο σαν να ζω τη μέρα της μαρμότας! Με έχει ζορισει η μητρότητα ,το ομολογώ. Έχει πολλή αγάπη και ζεστασιά αλλά μέσα σε όλα αυτά και μοναξιά. Έτσι νιώθω εγώ. Έχω χάσει τον εαυτό μου , κάποιες μέρες τρώω από υποχρέωση να φανταστείτε. Αλλά , σκέφτομαι συνέχεια ότι είναι φάση και θα περάσει πράγμα το οποίο ξέρω ότι ισχύει. Το παρόν όμως είναι για μένα δύσκολο, πολύ μεγάλη αλλαγή ρε παιδιά. Τέλος πάντων, προσπαθώ να μη γκρινιάζω αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα. Ίσως, αν κοιμόμουν κανένα βράδυ σερί να ήταν καλύτερα. Τι να πω? 

Μου αρέσει η αισιοδοξία και η χαρά σας κι ελπίζω να την ξαναβρώ κι εγώ σύντομα. Καλοκαίρι έρχεται, τι στο καλό? 

Στα πρακτικά θέματα τώρα,  ο μικρός κάθεται μόνος του στον πωπο πράγμα που βολεύει τρελά γιατί μπορεί να απασχοληθεί με τα παιχνιδάκια του για λίγο μέσα στη μέρα. Τρώει όλη τη φρουτοκρεμα, προσπαθούμε να αυξήσουμε ποσότητα σε κρεατοχορτοσουπα και απογευματινό. Το απόγευμα προς το παρόν μας σύστησε η παιδίατρος να μη βάλουμε ακόμη γιαούρτι κι έτσι τρώει μια αηδία κρέμα κεχρί. Παραδόξως το πήρε αρκετά καλά!! Αυτό που δεν χωνεύει μες τπτ είναι το νερό. Το παιδί μου είναι .... κάκτος! Πιστεύω όμως ότι είναι θέμα χρόνου κι αυτό. Γενικά, είναι καλοβολος θα έλεγα , τα θέματα είναι δικά μου μόνο. 

Χάρηκα που ενεργοποιήθηκαμε πάλι λιγάκι... Σας φιλώ πολύ!!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι κάνετε κορίτσια μου;;

Με πήρε η μπάλα με τις ετοιμασίες της βάφτισης και έχω πολύ καιρό να γράψω. Οι μέρες πλέον πλησιάζουν! Την Κυριακή με το καλό ο μικρούλης θα έχει πλέον όνομα!

Σε αλλά νέα, εκτός απ το μπουσούλημα πλέον ξεκίνησε να πιάνεται και να σηκώνεται. Πιστευω αν τον κρατούσαν τα πόδια του θα είχε σίγουρα περπατήσει. Τρέχω όποτε συνεχώς από πίσω του γιατί έκανε μια δυο πτώσεις και τρόμαξα. Προσπαθώ να τον προλάβω όσο γίνεται.

Στο κομμάτι του φαγητού, κάνουμε blw και πάει πολύ καλά. Τσακίζει κομμάτια λαχανικών και μπιφτεκάκια κοτόπουλο και μοσχάρι. Με τα φρούτα ποτέ έτσι και ποτέ αλλιώς είναι αλλά θα τα καταφέρουμε και με αυτά. Ευτυχώς και με το νερο παεί πολύ καλά.

@Alexandra P. σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το να έχεις μωρό είναι δουλειά από μόνο του. Και λόγω κατάστασης κλειστήκαμε πολύ. Από δω και πέρα θα στρωσουν όμως τα πράγματα. Είμαι σίγουρη.

Σας φιλώ όλες. Θα σας ενημερώσω σχετικά με τη βάφτιση…

 

  • Μου αρέσει 11

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! 

@Alexandra P.σε καταλαβαίνω απόλυτα! Υπάρχουν μερες πολύ δύσκολες! Εγώ ακόμα περνάω από διάφορες φάσεις ψυχολογικά (και είμαι πολύ σίγουρη πως-για  κάποιες γυναίκες τουλάχιστον-παίζουν ρόλο τα ορμονικα του θηλασμου).Κι εμένα πολύ βαριά μου πέσε η μητρότητα. Και η έλλειψη προγράμματος στην καθμερινοτητα είναι ένα σοκ για μένα. Βασικά υπάρχουν μερες που η ώρα πάει 10 το βράδυ και πέφτω να κοιμηθώ και πραγματικά δεν έχω κάνει τίποτα αλλο. Υπάρχουν μερες που τον βλέπω να κοιμάται ήρεμος και τα ξεχνάω όλα και άλλες μέρες που απλά δεν θέλω να ξυπνήσω (νταξει όχι καθόλου αλλά σίγουρα όχι την ώρα που ουρλιάζει αξημερωτα). 

@Eirini1988αχναι να μας πεις! Τι ωραία! Εμείς 27 Ιουνίου θα την κάνουμε τρέχω να τα ετοιμάσω όλα αλλά δεν μου φτάνει ο χρόνος! Ιάσονα θα τον πούμε! Συνειδητοποίησα ότι δεν σας το έχω πει!

Σε άλλα νέα! Τα κακά μας ναι μεν είναι μια χαρά αλλά με το που άρχισα να τρώω κανονικά όλα τα γαλακτοκομικα επανεμφανιστηκε το συγκαμα πςριπρωκτικα! Οπότε τα ξαναεκοψα! Επίσης την άλλη βδομάδα πάμε να κάνει τα τεστ τα δερματικα στα αλλεργιογονα να δούμε. Με το ζόρι τα κάνει όλα ο δικός μου! Με το ζόρι ρολαρει, με το ζόρι κάθεται, τα δόντια κάθε φορά που τα βλέπει η γιατρός μας λέει ότι βγαίνουν...με το ζόρι κι αυτα! Μονο τα ουρλιαχτά και τα ντα-μπα-γκα-μα πάνε κ έρχονται!!! Με τις στερεες πάει καλά αλλά προτιμά ξεκάθαρα τα αλεσμένα από τα κομμάτια. Βασικά πιάνει το κουτάλι και το βάζει στο στόμα να φάει αλλά τα κομματια δεν τα πλησιάζει στο στόμα. Να δούμε πως θα πάει κι αυτό...Νερο ούτε εμένα πίνει Αλεξάνδρα! Ούτε ml! Οπότε συνεχίζουμε και θηλάζουμε σχεδόν το ίδιο. Αρααα... Δεν κάνω τίποτα άλλο από το πρωί! Απλά μαγειρεύω ταΐζω πλένω ξαναταιζω ξεχεζω ταΐζω παίζω ταΐζω...αααχχχ! Ωραία σεντόνια μου είχαν λείψει! 

Φιλάκια κοριτσαρες!!! 

  • Μου αρέσει 9

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια μου όλες πανω κάτω τα ίδια θέματα έχουμε!! Κ εμάς τα δόντια τώρα είναι να βγουν έχουν φουσκώσει επικίνδυνα!! Με τα αλεσμενα τρώει βέβαια το μεσημεριανό το σνομπάρει αρκετά σε σχέση με τα αλλά!! Εμείς βάφτιση έχουμε 4 Ιουλίου!! Αργυρουλα 27 Ιουνίου έχω επέτειο γάμου χαχα.. Εμείς θα τη βγάλουμε Ευαγγελία! Κ τ αλλά μέσα στη μέρα κοιμάται 3 μισαωρα.. Είναι να ξεκινήσω κ δουλειά τώρα κ σκέφτομαι πως θα την αφήσω, η μαμά μου θα την έχει βέβαια αλλά νομίζω ότι θα μου κακοφανει είμαστε αυτό κολλητες από την αρχη:P

  • Μου αρέσει 6

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Argyroula είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! 

@Alexandra P.σε καταλαβαίνω απόλυτα! Υπάρχουν μερες πολύ δύσκολες! Εγώ ακόμα περνάω από διάφορες φάσεις ψυχολογικά (και είμαι πολύ σίγουρη πως-για  κάποιες γυναίκες τουλάχιστον-παίζουν ρόλο τα ορμονικα του θηλασμου).Κι εμένα πολύ βαριά μου πέσε η μητρότητα. Και η έλλειψη προγράμματος στην καθμερινοτητα είναι ένα σοκ για μένα. Βασικά υπάρχουν μερες που η ώρα πάει 10 το βράδυ και πέφτω να κοιμηθώ και πραγματικά δεν έχω κάνει τίποτα αλλο. Υπάρχουν μερες που τον βλέπω να κοιμάται ήρεμος και τα ξεχνάω όλα και άλλες μέρες που απλά δεν θέλω να ξυπνήσω (νταξει όχι καθόλου αλλά σίγουρα όχι την ώρα που ουρλιάζει αξημερωτα). 

@Eirini1988αχναι να μας πεις! Τι ωραία! Εμείς 27 Ιουνίου θα την κάνουμε τρέχω να τα ετοιμάσω όλα αλλά δεν μου φτάνει ο χρόνος! Ιάσονα θα τον πούμε! Συνειδητοποίησα ότι δεν σας το έχω πει!

Σε άλλα νέα! Τα κακά μας ναι μεν είναι μια χαρά αλλά με το που άρχισα να τρώω κανονικά όλα τα γαλακτοκομικα επανεμφανιστηκε το συγκαμα πςριπρωκτικα! Οπότε τα ξαναεκοψα! Επίσης την άλλη βδομάδα πάμε να κάνει τα τεστ τα δερματικα στα αλλεργιογονα να δούμε. Με το ζόρι τα κάνει όλα ο δικός μου! Με το ζόρι ρολαρει, με το ζόρι κάθεται, τα δόντια κάθε φορά που τα βλέπει η γιατρός μας λέει ότι βγαίνουν...με το ζόρι κι αυτα! Μονο τα ουρλιαχτά και τα ντα-μπα-γκα-μα πάνε κ έρχονται!!! Με τις στερεες πάει καλά αλλά προτιμά ξεκάθαρα τα αλεσμένα από τα κομμάτια. Βασικά πιάνει το κουτάλι και το βάζει στο στόμα να φάει αλλά τα κομματια δεν τα πλησιάζει στο στόμα. Να δούμε πως θα πάει κι αυτό...Νερο ούτε εμένα πίνει Αλεξάνδρα! Ούτε ml! Οπότε συνεχίζουμε και θηλάζουμε σχεδόν το ίδιο. Αρααα... Δεν κάνω τίποτα άλλο από το πρωί! Απλά μαγειρεύω ταΐζω πλένω ξαναταιζω ξεχεζω ταΐζω παίζω ταΐζω...αααχχχ! Ωραία σεντόνια μου είχαν λείψει! 

Φιλάκια κοριτσαρες!!! 

Αργυρουλα ιδια ημερομηνια κ εμεις εχουμε την βαπτιση!! Θα το βρουνε το προγραμμα τους ειναι τοσο μωρακια ακομα κ εχουν να προσαρμοστουν σε νεες καταστασεις.

 

  • Μου αρέσει 2

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου,

Για βαφτίσεις ακούω,μπράβο!! Εμείς λέγαμε για Μάη αλλά τελικά πήγε κατά Σεπτέμβρη/Οκτώβρη,όχι ότι θα κάνουμε κάτι γκράντε.

Εμάς η μικρή δόντια ακόμα τίποτα,κ ενώ πριν καμιά δεκαριά μέρες είχε αφηνιαζει κ λέγαμε μάλλον ετοιμάζονται να βγούμε,τώρα ηρέμησε. Ξεκίνησε επιτέλους να τρώει στερεες,λαχανικά το μεσημέρι,απογευμα κρέμα με γάλα κ βρώμη,αλλά το πρωί στα φρούτα ούτε για πλάκα. Περιμένω τα καλοκαιρινά,μπας κ βρω κάτι τις να της αρέσει να τρώει 5 κουταλάκια. Γάλα όμως τρελαινεται ενώ πιο μικρή όχι τόσο.τι να πω;ανάποδο το παιδί μου,χαχαχα. Με τον ύπνο πάμε πολύ καλά, σταθηκα τυχερη μάλλον κ με τα δύο παιδιά μου,μοιαξανε στην μάνα τους την υπναρου. Παρασκευή έχουμε παιδίατρο αλλά την βλέπω εγώ,μεγαλωσε:-P μπουσουληματα κ τα άλλα,έχουν μείνει λίγο πίσω ,κατάφερε κ κάθεται στον κωλαρικο της κ χαίρεται που βλέπει πιο άνετα τον αδελφό της που παίζει.αυτα από εμάς!

Μανουλες με τα ζόρια σας,σας καταλαβαίνω πάρα πολύ,απλά συνήθως στέλνω όταν είμαι στα καλά μου.πολλα σκαμπανεβασματα,περίεργη ψυχολογία σε στιγμές,κούραση κ από την όλη κατάσταση με τον κοβιντ ,μου λείπει πολύ η δουλειά μου,οι φίλοι μας,οι έξοδοι μας,όλα αυτά είναι τόσο λογικά. Αλλά τα δύσκολα πέρασαν πιστεύω,σιγά σιγά μεγαλώνουν τα μωρά μας,άνοιξαν οι νόμοι θα μπορούμε να κάνουμε κ καμία εξόρμηση,διακοπές,βόλτες,κάνουμε τα εμβόλια μας (αλήθεια εσείς κάνατε/θα κάνετε;; ) και στο τέλος της ημέρας σκεφτόμαστε τι τύχη που καταφέραμε να φτιάξουμε αυτήν την οικογένεια. Ίσως όχι κάθε βράδυ,αλλά τα περισσότερα πιστευω:wink:

 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου,

Για βαφτίσεις ακούω,μπράβο!! Εμείς λέγαμε για Μάη αλλά τελικά πήγε κατά Σεπτέμβρη/Οκτώβρη,όχι ότι θα κάνουμε κάτι γκράντε.

Εμάς η μικρή δόντια ακόμα τίποτα,κ ενώ πριν καμιά δεκαριά μέρες είχε αφηνιαζει κ λέγαμε μάλλον ετοιμάζονται να βγούμε,τώρα ηρέμησε. Ξεκίνησε επιτέλους να τρώει στερεες,λαχανικά το μεσημέρι,απογευμα κρέμα με γάλα κ βρώμη,αλλά το πρωί στα φρούτα ούτε για πλάκα. Περιμένω τα καλοκαιρινά,μπας κ βρω κάτι τις να της αρέσει να τρώει 5 κουταλάκια. Γάλα όμως τρελαινεται ενώ πιο μικρή όχι τόσο.τι να πω;ανάποδο το παιδί μου,χαχαχα. Με τον ύπνο πάμε πολύ καλά, σταθηκα τυχερη μάλλον κ με τα δύο παιδιά μου,μοιαξανε στην μάνα τους την υπναρου. Παρασκευή έχουμε παιδίατρο αλλά την βλέπω εγώ,μεγαλωσε:-P μπουσουληματα κ τα άλλα,έχουν μείνει λίγο πίσω ,κατάφερε κ κάθεται στον κωλαρικο της κ χαίρεται που βλέπει πιο άνετα τον αδελφό της που παίζει.αυτα από εμάς!

Μανουλες με τα ζόρια σας,σας καταλαβαίνω πάρα πολύ,απλά συνήθως στέλνω όταν είμαι στα καλά μου.πολλα σκαμπανεβασματα,περίεργη ψυχολογία σε στιγμές,κούραση κ από την όλη κατάσταση με τον κοβιντ ,μου λείπει πολύ η δουλειά μου,οι φίλοι μας,οι έξοδοι μας,όλα αυτά είναι τόσο λογικά. Αλλά τα δύσκολα πέρασαν πιστεύω,σιγά σιγά μεγαλώνουν τα μωρά μας,άνοιξαν οι νόμοι θα μπορούμε να κάνουμε κ καμία εξόρμηση,διακοπές,βόλτες,κάνουμε τα εμβόλια μας (αλήθεια εσείς κάνατε/θα κάνετε;; ) και στο τέλος της ημέρας σκεφτόμαστε τι τύχη που καταφέραμε να φτιάξουμε αυτήν την οικογένεια. Ίσως όχι κάθε βράδυ,αλλά τα περισσότερα πιστευω:wink:

 

Αχχχ όπως τα λες!! Τι ωραία που το βρήκε το κορίτσι με το φαγάκι του! Τέλεια!!! 

Εγώ θέλω να το κάνω χθες! Περιμένω λίγο ακόμα κ αν δεν ανοίξουν σύντομα οι άλλες εταιρείες θα κάνω αστρα ζενεκα (το οποίο δεν έχω κάνει γιατί όλοι μου οι φίλοι είχαν ένα διήμερο με πυρετό κλπ και δεν έχω όρεξη καλοκαίριατικα) .! Δεν αντέχω άλλο εδώ μέσα! Θέλω να βγω για καφέ. Καλά στα βαφτίσια δεν ξέρω καν πως θα το κάνουμε. Θα είμαστε 60 άτομα περίπου σε ανοιχτό χώρο με μάσκες εννοείται και παραπάνω από τους μίσους θα είναι εμβολιασμενοι. Και πάλι όμως έχω τεράστια ανασφάλεια!  Η παιδίατρος μου είπε να μην το σκέφτομαι καθόλου και να το κάνω (το λέω για τις θηλαζουσες). Ο γυναικολόγος μου είπε να μην κάνω αστρα ζενεκα καλύτερα. Εσύ τι σκέφτεσαι? 

  • Μου αρέσει 2

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2021 at 11:51 ΠΜ, MumMaria είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια μου,

Για βαφτίσεις ακούω,μπράβο!! Εμείς λέγαμε για Μάη αλλά τελικά πήγε κατά Σεπτέμβρη/Οκτώβρη,όχι ότι θα κάνουμε κάτι γκράντε.

Εμάς η μικρή δόντια ακόμα τίποτα,κ ενώ πριν καμιά δεκαριά μέρες είχε αφηνιαζει κ λέγαμε μάλλον ετοιμάζονται να βγούμε,τώρα ηρέμησε. Ξεκίνησε επιτέλους να τρώει στερεες,λαχανικά το μεσημέρι,απογευμα κρέμα με γάλα κ βρώμη,αλλά το πρωί στα φρούτα ούτε για πλάκα. Περιμένω τα καλοκαιρινά,μπας κ βρω κάτι τις να της αρέσει να τρώει 5 κουταλάκια. Γάλα όμως τρελαινεται ενώ πιο μικρή όχι τόσο.τι να πω;ανάποδο το παιδί μου,χαχαχα. Με τον ύπνο πάμε πολύ καλά, σταθηκα τυχερη μάλλον κ με τα δύο παιδιά μου,μοιαξανε στην μάνα τους την υπναρου. Παρασκευή έχουμε παιδίατρο αλλά την βλέπω εγώ,μεγαλωσε:-P μπουσουληματα κ τα άλλα,έχουν μείνει λίγο πίσω ,κατάφερε κ κάθεται στον κωλαρικο της κ χαίρεται που βλέπει πιο άνετα τον αδελφό της που παίζει.αυτα από εμάς!

Μανουλες με τα ζόρια σας,σας καταλαβαίνω πάρα πολύ,απλά συνήθως στέλνω όταν είμαι στα καλά μου.πολλα σκαμπανεβασματα,περίεργη ψυχολογία σε στιγμές,κούραση κ από την όλη κατάσταση με τον κοβιντ ,μου λείπει πολύ η δουλειά μου,οι φίλοι μας,οι έξοδοι μας,όλα αυτά είναι τόσο λογικά. Αλλά τα δύσκολα πέρασαν πιστεύω,σιγά σιγά μεγαλώνουν τα μωρά μας,άνοιξαν οι νόμοι θα μπορούμε να κάνουμε κ καμία εξόρμηση,διακοπές,βόλτες,κάνουμε τα εμβόλια μας (αλήθεια εσείς κάνατε/θα κάνετε;; ) και στο τέλος της ημέρας σκεφτόμαστε τι τύχη που καταφέραμε να φτιάξουμε αυτήν την οικογένεια. Ίσως όχι κάθε βράδυ,αλλά τα περισσότερα πιστευω:wink:

 

Αφου ειναι χαρουμενη κ καλα μη σε νοιάζει το φαγητό είναι ολιγοφαγη μάλλον σαν της κουμπαρας μ τη μικρή.. Μας περναει 3 μήνες κ εμείς την περναμε στα κιλά χαχα.. Κ εγώ θέλω να κάνω το εμβόλιο μόλις βγει για την ηλικία μ.. Όλοι οι φίλοι μας το έχουν περασει εκτός από εμάς και τις οικογένειες μας.. Κ το σκέφτομαι γτ τώρα κ με τις μεταλλάξεις έχουν γίνει σοβαρά τα πραγματα.. Η φίλη μ που είναι μοναχοκόρη έχασε το μπαμπά της 50 χρονών από τ ιό χωρίς άλλο νόσημα..γ αυτό όσο μπορώ να προστατευτω θα το κανω

  • Μου αρέσει 3

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα κορίτσια μου τα όμορφα με τα μπεμπακια μας!!! Βλέπω πάνω κάτω όλες τις ίδιες ανησυχίες!!! Φαγητό ύπνος ταξίδι με μωρό , ψυχολογία μαμάς … δεν θα πρωτοτυπήσω… θα πω σε όλα ότι σας καταλαβαίνω και το μόνο που ξέρω με σιγουριά είναι ότι θα καλυτερέψουν τα πράγματα σε κάποια θέματα πρακτικά !!! Τα υπόλοιπα θα τα ανακαλύπτεται μαγικά με το πέρασμα του χρόνου!!! Το μόνο σίγουρο είναι ότι μας περιμένουν πολλές εκπλήξεις καλές κ λιγότερο καλες(είδατε το παρουσιάζω ομαλά χιχιχιχιχιχι)!

Εγω στις 11/6 εμβολιάζομαι την πρώτη δόση και στις 2/7 την τελευταία!!! Μιας κ 30/8 επιστρέφω στη δουλειά θα ήθελα να είμαι καλυμμένη!!! 
κατα τα αλλά επειδή ο μεγάλος μου άρχισε σχολείο προλαβαίνω κ καμία δουλειά στο σπίτι κ να ασχοληθώ με την μικρή Εμμέλεια λίγο παραπάνω!

με το καλό στις βαφτίσεις σας κορίτσια μου!! Φωτισμένα τα παιδάκια σας!!! Εμείς του χρόνου λέμε :) να μας κάνει καλύτερα το φόρεμα κ να το αναδείξουμε περπατώντας αχαχαχαχχαχαχ 

μου λείπετε!!! Και ένα μεγάλο μπράβο σας σε όλες σας!!! Είστε οι καλύτερες μανούλες!!! 

  • Μου αρέσει 9

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Argyroula είπε:

Αχχχ όπως τα λες!! Τι ωραία που το βρήκε το κορίτσι με το φαγάκι του! Τέλεια!!! 

Εγώ θέλω να το κάνω χθες! Περιμένω λίγο ακόμα κ αν δεν ανοίξουν σύντομα οι άλλες εταιρείες θα κάνω αστρα ζενεκα (το οποίο δεν έχω κάνει γιατί όλοι μου οι φίλοι είχαν ένα διήμερο με πυρετό κλπ και δεν έχω όρεξη καλοκαίριατικα) .! Δεν αντέχω άλλο εδώ μέσα! Θέλω να βγω για καφέ. Καλά στα βαφτίσια δεν ξέρω καν πως θα το κάνουμε. Θα είμαστε 60 άτομα περίπου σε ανοιχτό χώρο με μάσκες εννοείται και παραπάνω από τους μίσους θα είναι εμβολιασμενοι. Και πάλι όμως έχω τεράστια ανασφάλεια!  Η παιδίατρος μου είπε να μην το σκέφτομαι καθόλου και να το κάνω (το λέω για τις θηλαζουσες). Ο γυναικολόγος μου είπε να μην κάνω αστρα ζενεκα καλύτερα. Εσύ τι σκέφτεσαι? 

Εγώ έχει δύο βδομάδες που το έκανα,κ ο άντρας μου το ίδιο. Βασικά με το που άνοιξε η κατηγορία μας 30-39 βούρρ! Το άστρα κάναμε κ οι δύο. Δύο γιατρούς που εμπιστεύομαι ,μου είπαν να το κάνω.παρ'ολα αυτά να αναφέρω ότι δεν θηλάζω. Ο άντρας μου το πέρασε λίγο πιο βαριά,είχε πυρετό κ πονοκέφαλο,εγώ οκ έκανα δέκατα αλλά με παναντολ ήμουν οκ. Εδώ γεννησαμε ορε,το εμβόλιο θα φοβηθούμε;;αχαχαχαχα! Όλοι οι φίλοι μας κάνανε το άστρα πάντως. Οι φίλες μας λίγο πιο δύσκολα,κάποιες περιμένανε να ανοίξουν τα άλλα,το οποίο είναι απολύτως σεβαστό.

On 18/5/2021 at 5:09 ΜΜ, Eirini1988 είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου;;

Με πήρε η μπάλα με τις ετοιμασίες της βάφτισης και έχω πολύ καιρό να γράψω. Οι μέρες πλέον πλησιάζουν! Την Κυριακή με το καλό ο μικρούλης θα έχει πλέον όνομα!

Σε αλλά νέα, εκτός απ το μπουσούλημα πλέον ξεκίνησε να πιάνεται και να σηκώνεται. Πιστευω αν τον κρατούσαν τα πόδια του θα είχε σίγουρα περπατήσει. Τρέχω όποτε συνεχώς από πίσω του γιατί έκανε μια δυο πτώσεις και τρόμαξα. Προσπαθώ να τον προλάβω όσο γίνεται.

Στο κομμάτι του φαγητού, κάνουμε blw και πάει πολύ καλά. Τσακίζει κομμάτια λαχανικών και μπιφτεκάκια κοτόπουλο και μοσχάρι. Με τα φρούτα ποτέ έτσι και ποτέ αλλιώς είναι αλλά θα τα καταφέρουμε και με αυτά. Ευτυχώς και με το νερο παεί πολύ καλά.

@Alexandra P. σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το να έχεις μωρό είναι δουλειά από μόνο του. Και λόγω κατάστασης κλειστήκαμε πολύ. Από δω και πέρα θα στρωσουν όμως τα πράγματα. Είμαι σίγουρη.

Σας φιλώ όλες. Θα σας ενημερώσω σχετικά με τη βάφτιση…

 

Ήθελα να σχολιάσω κ το ξέχασα!!!τι παλικαρος είναι αυτός;;;!! Κ μετά σου λέει τα κορίτσια τα κάνουν όλα νωρίς,καλέ αυτός σε λίγο καιρό θα περπατάει,ετοιμάσου για κυνηγητό,χαχαχαχα!μπράβο κ για το φαγητό!!φτου φτου!

Με το καλό η βάφτιση σας κ την Κυριακή κοπέλα μου!!!να τα περάσετε υπεροχα:x

On 16/5/2021 at 5:42 ΜΜ, ΕΥΑ! είπε:

Ωραια να περασετε κ πες μας εμπειριες ταξιδι με μωρο χαχα!!τι γιαουρτακι του δινεις;γιατι δεν θελω να δωσω κρεμες ρυζαλευρο κ τετοια.

Αν δεν θες ρυζαλευρο ,έχει βρώμη κ 5δημητριακα η hipp. Την φτιάχνεις μόνη σου την κρεμουλα είτε με νερό αλλά μπορείς κ με γαλατάκι. Δεν έχει καθόλου ζάχαρη. Εμένα την τρώει ευχάριστα. 

On 18/5/2021 at 11:27 ΜΜ, Argyroula είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! 

@Alexandra P.σε καταλαβαίνω απόλυτα! Υπάρχουν μερες πολύ δύσκολες! Εγώ ακόμα περνάω από διάφορες φάσεις ψυχολογικά (και είμαι πολύ σίγουρη πως-για  κάποιες γυναίκες τουλάχιστον-παίζουν ρόλο τα ορμονικα του θηλασμου).Κι εμένα πολύ βαριά μου πέσε η μητρότητα. Και η έλλειψη προγράμματος στην καθμερινοτητα είναι ένα σοκ για μένα. Βασικά υπάρχουν μερες που η ώρα πάει 10 το βράδυ και πέφτω να κοιμηθώ και πραγματικά δεν έχω κάνει τίποτα αλλο. Υπάρχουν μερες που τον βλέπω να κοιμάται ήρεμος και τα ξεχνάω όλα και άλλες μέρες που απλά δεν θέλω να ξυπνήσω (νταξει όχι καθόλου αλλά σίγουρα όχι την ώρα που ουρλιάζει αξημερωτα). 

@Eirini1988αχναι να μας πεις! Τι ωραία! Εμείς 27 Ιουνίου θα την κάνουμε τρέχω να τα ετοιμάσω όλα αλλά δεν μου φτάνει ο χρόνος! Ιάσονα θα τον πούμε! Συνειδητοποίησα ότι δεν σας το έχω πει!

Σε άλλα νέα! Τα κακά μας ναι μεν είναι μια χαρά αλλά με το που άρχισα να τρώω κανονικά όλα τα γαλακτοκομικα επανεμφανιστηκε το συγκαμα πςριπρωκτικα! Οπότε τα ξαναεκοψα! Επίσης την άλλη βδομάδα πάμε να κάνει τα τεστ τα δερματικα στα αλλεργιογονα να δούμε. Με το ζόρι τα κάνει όλα ο δικός μου! Με το ζόρι ρολαρει, με το ζόρι κάθεται, τα δόντια κάθε φορά που τα βλέπει η γιατρός μας λέει ότι βγαίνουν...με το ζόρι κι αυτα! Μονο τα ουρλιαχτά και τα ντα-μπα-γκα-μα πάνε κ έρχονται!!! Με τις στερεες πάει καλά αλλά προτιμά ξεκάθαρα τα αλεσμένα από τα κομμάτια. Βασικά πιάνει το κουτάλι και το βάζει στο στόμα να φάει αλλά τα κομματια δεν τα πλησιάζει στο στόμα. Να δούμε πως θα πάει κι αυτό...Νερο ούτε εμένα πίνει Αλεξάνδρα! Ούτε ml! Οπότε συνεχίζουμε και θηλάζουμε σχεδόν το ίδιο. Αρααα... Δεν κάνω τίποτα άλλο από το πρωί! Απλά μαγειρεύω ταΐζω πλένω ξαναταιζω ξεχεζω ταΐζω παίζω ταΐζω...αααχχχ! Ωραία σεντόνια μου είχαν λείψει! 

Φιλάκια κοριτσαρες!!! 

Οι τελευταίες προτάσεις σου περιγράφουν την μέρα μου,χααχαχαχαχααχα!με δύο μωρά! τρέλα!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εκτός από γκρίνια νομίζω ότι χρωστάω και κανένα καλό νέο...οπότε επανηλθα!

Εγω φαίνεται ότι έχω έναν μικρό φαταουλα! Ο,τι έχει δοκιμάσει μέχρι στιγμής το τσακίζει σε τρέλες ποσότητες και πεινάει ανά 3 ώρες πάντα. Συνεχίζουμε το θηλασμό αλλά πλέον πρωί και βράδυ μόνο εκτός από κάποιες φορές που του δίνω ενδιάμεσα γιατί κάνει ζέστη και δεν πίνει σχεδόν καθόλου νερό. 

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμη σοβαρά με το blw γιατί δεν τον βλέπω ώριμο. Του δίνω κομματάκια αχλάδι, πεπόνι κλπ αλλά τρώει μόνο μια μπουκιά και μετά τα παρατάει. Μόνο με το διχτακι καταφέρνει να φάει μικροποσότητες χωρίς να τα αλεθω. Έτσι, δεκατιανο τρώει φρουτοκρεμα, μεσημεριανό μοσχάρι με λαχανικά και απόγευματινο είτε το κεχρί της hipp είτε πάλι το ίδιο με το μεσημέρι. Την άλλη εβδομάδα θα δοκιμάσω να του φτιάξω κρέμα με βρώμη για το απόγευμα. Γενικά, η παιδίατρος με αποθάρρυνε για γλουτένη και γαλακτοκομικά προς το παρόν. Προσπαθώ να του δίνω τα πάντα βιολογικά και βρήκα και μοσχάρι ελευθέρας βοσκής .Μέχρι στιγμής πάντως τα έχει καταφέρει πολύ καλά ενώ τολμώ να πω ότι βελτιώθηκε και ο ύπνος του. 

Βάφτιση οργανώνουμε για 17 Ιουλίου κι έχω κάνει τα πολύ βασικά μόνο. Δεν έχω και πολλή όρεξη για κάποιο λόγο. 

Σε άλλα νέα, εμβόλιο έχω αρχές και τέλη Ιουνίου. Βρήκα πολύ εύκολα Pfizer το οποίο ήταν και η συμβουλή του γυναικολόγου μου. Δεν ξέρω γιατί το βρήκα έτσι εύκολα, υποψιάζομαι ότι μπορεί να έχει σχέση το αυτοάνοσο μου. Οπότε τέλος Ιουνίου μαζεύουμε τα μπογαλακια μας και φεύγουμε για θάλασσες και βουνά. Ανυπομονώ πραγματικά και δεν θέλω να σκέφτομαι την επιστροφή μας.... Πρώτη Σεπτεμβρίου γυρίζω εγώ στη δουλειά κι ο μικρός πάει βρεφονηπιακό  σταθμό. Συνεπώς, η διατροφή του γενικά δεν θα εξαρτάται τόσο από μένα και για αυτό δεν επιμενω πολύ με  το blw ούτε σκάω αν δε βρω βιολογικά αβοκάντο :grin:.Θα είναι μόλις 9 μηνών όταν πάει σταθμό αλλά δεν έχω επιλογή ρε γμτ! Απλά μέχρι τότε κάνω ο,τι καλύτερο μπορώ. Το καλό είναι ότι δείχνει κοινωνικός κι εξωστρεφής κι εύχομαι να μην ζοριστει πολύ. 

Πάντως, τώρα φαίνεται σιγά σιγά ο χαρακτήρας του και οι προτιμήσεις του. Διεκδικεί αυτό που θέλει, με "μαλώνει" αν του πάρω κάτι, ξεκαρδιζεται με τις γκριμάτσες, λατρεύει να του τραγουδάω (ενώ πραγματικά είμαι πιο φάλτσα πεθαίνεις), χαμογελάει όταν βλέπει λιονταράκια , ανατριχιαζει όταν του χαϊδεύω  την πλατουλα, μπορει να κάνει κούνια για ωωωρες....και πολλά άλλα που κάνουν κάθε παιδί μοναδικό!!

Χαλάλι του , λοιπόν, το ατελείωτο τρέξιμο,πηξιμο και η μοναξιά κάποιων (πολλών)  ημερών. Θα έρθουν και οι ισορροπίες που γυρεύω. Καλή δύναμη σε όλες !!!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...