Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 22 ώρες πρίν, LeneL είπε:

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

Βλαστοκύστες ή Έμβρυα 3ης ημέρας;


Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;   

44

  1. 1. Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;

    • Εμβρυο 3ης μερας
      10
    • Βλαστοκυστη
      34


Recommended Posts

Just now, Moana είπε:

ναι, και τι καταλάβαμε που μας είπαν εξαιρετικής ποιότητας; άσε, μη το ψάχνεις 

Χαχα ελα ντε αλλα ειναι σημαντικό και αυτο και 
πρεπει να εχουμε υποψην μας οτι 2-3 -4 αποτυχιες εμφυτευσης δεν ειναι τραγικό γεγονος ..τα ποσοστα επιτυχιας ειναι σχετικα χαμηλα  ποσο μαλλον στην ηλικια μας αλλα θα το πιασουμε σας λεω σιγουρα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nephelie said:

Χαχα ελα ντε αλλα ειναι σημαντικό και αυτο και 
πρεπει να εχουμε υποψην μας οτι 2-3 -4 αποτυχιες εμφυτευσης δεν ειναι τραγικό γεγονος ..τα ποσοστα επιτυχιας ειναι σχετικα χαμηλα  ποσο μαλλον στην ηλικια μας αλλα θα το πιασουμε σας λεω σιγουρα!!

μ αρέσεις γιατί εισαι αισιόδοξη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας

Είμαι νέο μέλος απλά σας διαβάζω καιρό προσπαθούμε με τον άντρα Μ 1.5 χρόνο χωρίς καμία απολύτως επιτυχία έτσι αποφάσισαμε να ψαχτουμε κάναμε σπέρμοδιαγραμα κ ορμονολογικες κ όλα βγήκαν φυσιολογικα ανεξάρτητη υπογονιμότητα μας λένε έτσι αποφασίσαμε να πάμε σε εξ. Κάναμε ωοληψια έβγαλα 20 ωράρια γονιμοποιηθηκαν τα 14 έγιναν βλαστοκυστες τα 12 άριστης ποιότητας μας είπαν πλησιάζουν οι μέρες για την ετ. Κ έχω αρχίσει να ανγωνομαι αν θα τα καταφέρουμε οι ηλικίες μας είναι στα 33 κ οι 2 μας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα θέλω να πω την εμπειρία μου. Το 2018 με ανεξήγητη υπογονιμότητα προχωρήσαμε σε εξωσωματική με 2 έμβρυα 3 ημερων και έμεινα έγκυος με ένα έμβρυο.Στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου έπρεπε να διακόψω την κύηση.  Και έκανα μετά από λίγους μήνες νέα διέγερση και έβαλα πάλι δύο έμβρυα 3 ημερων και έκανα μια κόρη. Δεν ξέρω να μιλήσω γενικά για το τι είναι καλύτερο σε εμένα όμως και τις δύο φορές έφερε εγκυμοσύνη. Εύχομαι να βοήθησα. @loli93 εύχομαι όλα να πήγαν καλά και να είσαι έγκυος.

Ξέχασα να πω ότι η πρώτη έμβρυο μεταφορά έγινε στην ηλικία των 36

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλες είμαι νέα στην ομάδα και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου εμπειρία. Είμαι 41 ετών με υπογοναδισμο δηλ δεν κάνω ωορηξια οπότε για εμένα η εξωσωματική ήταν μονόδρομος από την αρχή. Έχω κάνει 4 προσπάθειες τις δύο πρώτες με έμβρυα 3ης κ 4ης ημέρας μοριδια οι οποίες είχαν αρνητική χοριακη κ οι δύο, μια προσπάθεια μόνο με διέγερση ωοθηκων,  με σκοπό να γίνει ωορηξια κ στο διάστημα 3 ημερών που είχα ωορηξια να προσπαθήσουμε με φυσιολογικό τρόπο, κανένα αποτελεσμα την ένατη μέρα μετά την ωορηξια μου ήρθε περίοδος και τώρα ο γιατρός μου μου πρότεινε να ξανακάνουμε διέγερση να βγάλουμε όσα ωάρια μπορούμε να τα γονιμοποιησουμε κ να τα αφήσουμε να γίνουν βλαστοκυστες κ μετά να τα καταψυξουμε. Η διαδικασία να επενεληφθει κάποιες φορές με σκοπό να μαζέψουμε όσες περισσότερες βλαστοκυστες γίνεται για να υπάρχει απόθεμα κ μετά να ξεκινήσουμε τις εμφυτεύσεις. Έτσι μου πήραν 3 ωάρια που ήταν τα μεγαλύτερα κ γονιμοποιηθηκαν τα δύο. Έπειτα από 3 μερες μου είπαν ότι η ανάπτυξη τους προχωράει αργά, μην τα πολυλογώ χτες με πήραν κ μου είπαν ότι δεν τα καταφεραν,  οπότε σε αυτό τον γύρο δεν κατάφερα να συλλέξω κανένα και ο φόβος ότι δεν θα τα καταφέρω πότε με τα δικά μου ωάρια  έχει βαρέσει κόκκινα. Κανένας δεν ξέρει νομίζω να πει ποιο είναι το καλύτερο, 3ης μέρας η βλαστοκυστες, το μόνο σίγουρο είναι ότι με τις βλαστοκυστες υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μην καταφέρουν να φτάσουν σε αυτό το στάδιο. Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Καλή τύχη σε όλες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, dion vanili είπε:

Καλησπέρα σε όλες είμαι νέα στην ομάδα και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου εμπειρία. Είμαι 41 ετών με υπογοναδισμο δηλ δεν κάνω ωορηξια οπότε για εμένα η εξωσωματική ήταν μονόδρομος από την αρχή. Έχω κάνει 4 προσπάθειες τις δύο πρώτες με έμβρυα 3ης κ 4ης ημέρας μοριδια οι οποίες είχαν αρνητική χοριακη κ οι δύο, μια προσπάθεια μόνο με διέγερση ωοθηκων,  με σκοπό να γίνει ωορηξια κ στο διάστημα 3 ημερών που είχα ωορηξια να προσπαθήσουμε με φυσιολογικό τρόπο, κανένα αποτελεσμα την ένατη μέρα μετά την ωορηξια μου ήρθε περίοδος και τώρα ο γιατρός μου μου πρότεινε να ξανακάνουμε διέγερση να βγάλουμε όσα ωάρια μπορούμε να τα γονιμοποιησουμε κ να τα αφήσουμε να γίνουν βλαστοκυστες κ μετά να τα καταψυξουμε. Η διαδικασία να επενεληφθει κάποιες φορές με σκοπό να μαζέψουμε όσες περισσότερες βλαστοκυστες γίνεται για να υπάρχει απόθεμα κ μετά να ξεκινήσουμε τις εμφυτεύσεις. Έτσι μου πήραν 3 ωάρια που ήταν τα μεγαλύτερα κ γονιμοποιηθηκαν τα δύο. Έπειτα από 3 μερες μου είπαν ότι η ανάπτυξη τους προχωράει αργά, μην τα πολυλογώ χτες με πήραν κ μου είπαν ότι δεν τα καταφεραν,  οπότε σε αυτό τον γύρο δεν κατάφερα να συλλέξω κανένα και ο φόβος ότι δεν θα τα καταφέρω πότε με τα δικά μου ωάρια  έχει βαρέσει κόκκινα. Κανένας δεν ξέρει νομίζω να πει ποιο είναι το καλύτερο, 3ης μέρας η βλαστοκυστες, το μόνο σίγουρο είναι ότι με τις βλαστοκυστες υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μην καταφέρουν να φτάσουν σε αυτό το στάδιο. Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Καλή τύχη σε όλες μας!!!!

Δικη μου 1η προσπαθεια με 2 εμβρυα 3ης μερας ( μηδεν χοριακη ) 2η με μοριδιο( 24 χοριακη κ μετα απο 3 μερες 4 -οποτε βιοχημικη  κ 3η και τυχερη με 3 βλαστοκυστες και διδυμα .μαζευα  με φυσικους ,κ εκανα κ ενα τροποποιημενο φυσικο.. δε το περιμενα οτι θα τα καταφέρνανε να φτασουν στο σταδιο της βλαστοκυστης κ φυσικα κ την εμφυτευση ουτε στο ονειρο μου 42 ετων με χαλια ορμονικο ..διοτι  ειχα κανει διεγερση κ κατεβασα 3 ωαρια κ ηταν ακαταλληλα κ τα 3 και μετά κατευθειαν τον επόμενο μηνα  με φυσικο πηραμε εξαιρετικο κ καταψυχαμε ως 3ης μερας παντα κ μετα  τα ρισκαραμε για βλαστοκυστες .Επισης σε αλλο κυκλο ενω γονιμοποιηθηκε κανονικα  την 2η μέρα σταματησε κ στον επομενο μηνα ξανα δοκιμασα κ ηταν εξαιρετικο…οποτε τι συμβαινει ;;; Τυχαινει ο κυκλος καθε μηνα.. μην ανησυχεις ,ειχες κ εσυ δυστυχως  ενα  κακο κυκλο κ την επομενη φορα  θα πας κ εσυ τελεια!!στο ευχομαι ολοψυχα !!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μου έδωσες κουράγιο. Δεν θα το βάλω κάτω θα προσπαθήσω μέχρι να μου πουν ότι δεν μπορώ. Πιστεύω στα θαύματα άλλωστε τα έχω βιώσει πολλές φορές στην ζωή μου. Να σου ζήσουν τα διδυμακια σου,να είναι γερά, δυνατά κ καλότυχα!!! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, dion vanili είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, μου έδωσες κουράγιο. Δεν θα το βάλω κάτω θα προσπαθήσω μέχρι να μου πουν ότι δεν μπορώ. Πιστεύω στα θαύματα άλλωστε τα έχω βιώσει πολλές φορές στην ζωή μου. Να σου ζήσουν τα διδυμακια σου,να είναι γερά, δυνατά κ καλότυχα!!! 

Όχι βεβαια τι κατω να το βαλεεισ ! Μα θα τα καταφερεις σιγουρα ,για καποιο λογο ισως πρεπει κ εσυ να ταλαιπωρηθεις.. Υπομονη κ μανουλα θα γινεις σιγουρα!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2020 at 1:03 ΜΜ, Nephele78 είπε:

@island1Η ωοληψια εγινε τη πεμπτη και το μοριδιο 12 κυτταρων (φρεσκο) το μετεφεραν τη δευτερα. το ιδιο ειχε γινει και με τα 2 κατεψυγμενα 3ης μερας πεμπτη δηλαδή ειχα  ωοληψια(στην οποια τελικα δεν πηραμε κανενα φρεσκο δεν ηταν καλά)και αποψυξαμε 2 εμβρυα κατ. και τα μεταφερανε παλι δευτερα.τωρα εκανα και το ερα τεστ και αναμενω αποτελεσμα.εχω μονο 1 καταψυξη παλι 3ης μερας 10 κυτταρων αλλα μετα απο αυτο δε σου κρυβω σημερα ξυπνησα με αγχος και πανικό.και καθε μηνα παιρνω το ενα ωαριο με φυσικό οποτε καταλαβες τι σκεφτηκα..οτι  αν τα αφησω για βλαστοκυστες δε θα φτασουν ποτε ,οποτε κ αυτα που μαζευω ισως ειναι χαλια ειμαι κ 42.

Τα κατάφερα με έμβρυα 3ης ημέρας 10 κυττάρων με σοβαρό πρόβλημα στο σπέρμα.Το καλό με τα 3ης μέρας είναι ότι η μήτρα μπορεί να διορθώσει κάποιες πιθανές μικροανωμαλιες. Δεν ξέρω βέβαια εάν είναι αποδεδειγμένο, αλλά εάν είναι καλά τα έμβρυα είστε 3ης είτε 5ης θα πιάσουν. Απλα όταν έχεις πολλά τα αφήνουν να πανε 5η μερα για να γίνει ξεσκαρτάρισμα. Εαν έχεις λίγα τα αφήνουν μέχρι 3η και μετά τα βάζουν στη μήτρα γιατί είναι πιο φιλικό το περιβάλλον  από το εργαστήριο. Καλή επιτυχία!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...