Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Βλαστοκύστες ή Έμβρυα 3ης ημέρας;


Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;   

44

  1. 1. Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;

    • Εμβρυο 3ης μερας
      10
    • Βλαστοκυστη
      34


Recommended Posts

Just now, Moana είπε:

Έπρεπε να είχα αδιαθετήσει έδω κ 5 μέρες κ ακομη περιμένω, ειναι απο το άγχος μου, ειναι επειδή έκανα υστεροσκοπηση κ μου χάλασε τον κυκλο, ειναι απο την κυστη που είχα κ μου εχει μπλοκάρει την περίοδο, δε ξέρω. Έκανα ορμονικές τη Δευτέρα, τις είδε ο γιατρός, μου ειπε να κανω υπομονή κ θα ερθει σε 2-3 μερεσ αλλα ακομη τπτ. Αν δεν ερθει μέχρι τη Δευτέρα θα παω να μου κανει υπέρηχο, δε μπορώ να περιμένω, θα σκάσω απο το άγχος μου. Αν κ όταν λοιπον αδιαθετησω κ βγουν καλές οι ορμόνες (βασικό) θα κανω κ την ετ

Ειχα κανει και εγώ περυσι υστερο και εβγαλα πολυποδες τοτε δε θυμαμαι αν μου χε χαλασει το κυκλο δεν εδινα σημασια καθολου γιατι δεν εκανα εξως.φετος τη ξεκινησα.η υστεροσκοπηση με σκρατσινγκ ειναι λεει (ο Οικ)πολυ καλο(απλα το αναφερω πληροφοριακα)αλλα να γινεται μεχρι το πολυ 2 μηνες η ετ!εσενα σε εχω σιγουρη τωρα :-) οποτε μην αγχωνεσαι τοσο θα ερθει,να εισαι πιο κοντα στη φυση να περπατας.. Νταξει την αγωνια την καταλαβαινω..αντε να να σου ρθει να ξεκινησεις με το καλό να ησυχασεις ,να παιρνουμε σειρα μία μιά..ο μαιος ειναι θετικος μηνας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nephelie said:

Ειχα κανει και εγώ περυσι υστερο και εβγαλα πολυποδες τοτε δε θυμαμαι αν μου χε χαλασει το κυκλο δεν εδινα σημασια καθολου γιατι δεν εκανα εξως.φετος τη ξεκινησα.η υστεροσκοπηση με σκρατσινγκ ειναι λεει (ο Οικ)πολυ καλο(απλα το αναφερω πληροφοριακα)αλλα να γινεται μεχρι το πολυ 2 μηνες η ετ!εσενα σε εχω σιγουρη τωρα :-) οποτε μην αγχωνεσαι τοσο θα ερθει,να εισαι πιο κοντα στη φυση να περπατας.. Νταξει την αγωνια την καταλαβαινω..αντε να να σου ρθει να ξεκινησεις με το καλό να ησυχασεις ,να παιρνουμε σειρα μία μιά..ο μαιος ειναι θετικος μηνας! 

Μακάρι, να μας βγει καλός ο Μάης. Ωραίος μήνας πάντως, γιορτάζει η φύση 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι με νεώτερα, καθώς η προσπάθεια με 3ης ημέρας, εδωσε μηδενική χοριακη. Δεν ξέρω βέβαια αν έφταιξε ότι ήταν 3ης μέρας και όχι 5ης οπως είχαμε βάλει στην πρώτη επετυχημένη εξωσωματική, καθώς ήταν 3ης 10 κυττάρων και είχαν ήδη αρχίσει να κάνουν συμπτιξη όπως μας είπε η εμβρυολογος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 29/4/2020 at 3:27 ΠΜ, Nephelie είπε:

Αννα σε ευχαριστω ,εμενα δε τα αφησανε ποτε για βλαστοκυστη(μονο μια φορα ειχα μοριδιο 4ης μερας)προφανως δεν αντεχουν και βεβαια δεν εχω και πολλα..τωρα μαζευω..αλλα  στεναχωρηθηκα διοτι μια κοπελα  μου ειπε οτι τα εμβρυα που δε καταφερνουν να φτασουν σε σταδιο βλαστοκυστης δε μπορουν να πετυχουν και εγκυμοσυνη,οπως και να εχει! οποτε αδικα θα κανω ετ!! ειχα σκοπο να μεταφερω 3 εμβρυα 3ης μερας(οταν τα μαζεψω βεβαια)

 

Σύμφωνα με τον τσιριγ σε ηλικίες άνω των 41 ετών πρέπει να μπαίνουν  μόνο βλαστοκυστες.  Τώρα τι να πω . Εμένα έτσι με πάει. Πόσα πρέπει λες να μαζέψεις??? Είναι σημαντικό λες η ποσότητα? Δεν ξέρω πια έχω μπερδευτεί με όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, pocm είπε:

Σύμφωνα με τον τσιριγ σε ηλικίες άνω των 41 ετών πρέπει να μπαίνουν  μόνο βλαστοκυστες.  Τώρα τι να πω . Εμένα έτσι με πάει. Πόσα πρέπει λες να μαζέψεις??? Είναι σημαντικό λες η ποσότητα? Δεν ξέρω πια έχω μπερδευτεί με όλα αυτά. 

Α σοβαρα; Ο Παντος παντως μου ειπε να μην ανησυχω καθολου ,δεν ειναι απολυτο..Και οτι παιζει ρολο η μερα παραθυρου και ο συντονισμος με τονενδομητριο σε καποιες παει καλυτερα 3ης παρα 5ης κλπ.Εχω ηδη 2 καταψυξη και θα δειξει τον επομενο μηνα πως θα παει και το αλλο.Σκεφτομαι να μεταφερω 4.Αλλα παω με φυσικους καθε μηνα γιατί δυστυχως σε διεγερση δε ανταποκρινομαι λογω fsh17 κ χαμηλη αμη.εσυ τι κανεις; Ε πως να μη μπερδευτεις ολα ρευστα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Α σοβαρα; Ο Παντος παντως μου ειπε να μην ανησυχω καθολου ,δεν ειναι απολυτο..Και οτι παιζει ρολο η μερα παραθυρου και ο συντονισμος με τονενδομητριο σε καποιες παει καλυτερα 3ης παρα 5ης κλπ.Εχω ηδη 2 καταψυξη και θα δειξει τον επομενο μηνα πως θα παει και το αλλο.Σκεφτομαι να μεταφερω 4.Αλλα παω με φυσικους καθε μηνα γιατί δυστυχως σε διεγερση δε ανταποκρινομαι λογω fsh17 κ χαμηλη αμη.εσυ τι κανεις; Ε πως να μη μπερδευτεις ολα ρευστα ειναι..

Εμένα κάθετος ήταν για βλαστοκυστες. Με διεγερση εκανα 2 (Πριν πάω τσιριγωτη τον Μάρτιο διέγερση σε δημοσιο Αλλά ωοληψία ΑΚΕΣ γιατί όταν άκουσα 2 πανικοβληθηκα ) και με φυσικο (Μάιο με τσιριγ ) με χαπακια κ λίγο μενοπουρ 6 εκανα

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2020 at 4:44 ΜΜ, Zoibil είπε:

Επανέρχομαι με νεώτερα, καθώς η προσπάθεια με 3ης ημέρας, εδωσε μηδενική χοριακη. Δεν ξέρω βέβαια αν έφταιξε ότι ήταν 3ης μέρας και όχι 5ης οπως είχαμε βάλει στην πρώτη επετυχημένη εξωσωματική, καθώς ήταν 3ης 10 κυττάρων και είχαν ήδη αρχίσει να κάνουν συμπτιξη όπως μας είπε η εμβρυολογος. 

Μολις τωρα ειδα το μηνυμα σου γιατί δεν ειχες κανει παραθεση κ δεν ηρθε ειδοποιηση...πολυ λυπαμαι κοπελα μου.!!πως εισαι; Ηταν η δευτερη σου προσπαθεια; 
ποσα μεταφερατε; Και εγώ εχω 10 κυτταρων στη καταψυξη..σου ειπε ειναι καλό; Γιατί σε ενα ξενο αρθρο διαβασα διαφορα στο στελνω σε μηνυμα γιατι εδω δε με αφηνει..

Just now, pocm είπε:

Εμένα κάθετος ήταν για βλαστοκυστες. Με διεγερση εκανα 2 (Πριν πάω τσιριγωτη τον Μάρτιο διέγερση σε δημοσιο Αλλά ωοληψία ΑΚΕΣ γιατί όταν άκουσα 2 πανικοβληθηκα ) και με φυσικο (Μάιο με τσιριγ ) με χαπακια κ λίγο μενοπουρ 6 εκανα

Καθετος Ααααα!! Με διεγερση αν εβγαζα 6 θα εκανα παρτυ χαχα.Ευτυχως σου ταιριαξε.δηλαδη τροποποιημενο 150 μενοπουρ σωστα; Και απο τα 6 ποσα πανε βλαστοκυστες δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2020 at 4:55 ΜΜ, Ekok είπε:

Καλησπέρα. 

Είμαι 36με ανεξήγητη υπογονιμοτητα. Εννοώ ότι ναι μεν έχουν βρεθεί ψιλοθεματακια αλλά όχι κάτι το οποίο να αιτιολογει αδυναμία σύλληψης. Όλοι οι γιατροί που μας έχουν δει ήταν κάθετοι ότι θα μείνω έγκυος πράγμα που μετά από μια παλινδρομη δεν έγινε ποτέ. Γιαυτό ψάχνω τώρα να δω τι πιο εξειδικευμένο μπορεί να γίνει μήπως και εντοπίσουμε το πρόβλημα. 

 

 

Just now, Nephelie είπε:

Μολις τωρα ειδα το μηνυμα σου γιατί δεν ειχες κανει παραθεση κ δεν ηρθε ειδοποιηση...πολυ λυπαμαι κοπελα μου.!!πως εισαι; Ηταν η δευτερη σου προσπαθεια; 
ποσα μεταφερατε; Και εγώ εχω 10 κυτταρων στη καταψυξη..σου ειπε ειναι καλό; Γιατί σε ενα ξενο αρθρο διαβασα διαφορα στο στελνω σε μηνυμα γιατι εδω δε με αφηνει..

Καθετος Ααααα!! Με διεγερση αν εβγαζα 6 θα εκανα παρτυ χαχα.Ευτυχως σου ταιριαξε.δηλαδη τροποποιημενο 150 μενοπουρ σωστα; Και απο τα 6 ποσα πανε βλαστοκυστες δηλαδη;

Εν αναμονή... Τώρα απλά προσευχομαι.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, pocm είπε:

 

Εν αναμονή... Τώρα απλά προσευχομαι.  

Αααα περιμενεις να δεις ποσα.αχ αυτη η αγωνία σου ευχομαι να πανε ολα σε βλαστοκυστες και να μη χρειαστεις διεγερση ξανα ποτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 24/5/2020 at 3:59 ΠΜ, Nephelie είπε:

Αααα περιμενεις να δεις ποσα.αχ αυτη η αγωνία σου ευχομαι να πανε ολα σε βλαστοκυστες και να μη χρειαστεις διεγερση ξανα ποτε

3 βλαστοκυστες (από 7 γονιμοποιημένα)  και ξαναπροσευχομαι. Νομίζω το 30 με 40% γίνονται βλαστοκυστες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, pocm είπε:

3 βλαστοκυστες (από 7 γονιμοποιημένα)  και ξαναπροσευχομαι. Νομίζω το 30 με 40% γίνονται βλαστοκυστες. 

Μπραβοοο!! Ναι ετσι ειναι οποτε μια χαρα εινΑι !!! Σου ειπαν και ποιοτητα ,γιατι εμενα με το ζορι μου λενε..παρασκευη ετ;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, pocm said:

3 βλαστοκυστες (από 7 γονιμοποιημένα)  και ξαναπροσευχομαι. Νομίζω το 30 με 40% γίνονται βλαστοκυστες. 

Ειναι πολυ καλο το σκορ σου νομιζω. Εμενα απο τα 7 έφταναν πάντα τα 2 κ ενα που ηταν μονίμως πιο πίσω στη φάση μοριδιου την 5η μερα 

Just now, Nephelie said:

Μπραβοοο!! Ναι ετσι ειναι οποτε μια χαρα εινΑι !!! Σου ειπαν και ποιοτητα ,γιατι εμενα με το ζορι μου λενε..παρασκευη ετ;;

ξερεις γιατί δε μας λένε; γιατί στην 3η μερα δεν μπορούν να μιλήσουν για ποιότητα. μπορούν να σου πουν διαιρέσεις κ άντε στο τσακίρ κέφι αν εχει φράγματα. οι βλαστοκυστες εχουν grades 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Ειναι πολυ καλο το σκορ σου νομιζω. Εμενα απο τα 7 έφταναν πάντα τα 2 κ ενα που ηταν μονίμως πιο πίσω στη φάση μοριδιου την 5η μερα 

ξερεις γιατί δε μας λένε; γιατί στην 3η μερα δεν μπορούν να μιλήσουν για ποιότητα. μπορούν να σου πουν διαιρέσεις κ άντε στο τσακίρ κέφι αν εχει φράγματα. οι βλαστοκυστες εχουν grades 

Μα 2 φορες μετα απο πρηξιμο μου ειπανε Εξαιρετικης ποιοτητας Α 10 κυτταρων και μια αλλη φορα λεει μα τι να σας πω δε θα καταλαβετε της λεω πες εσυ και θα το ψαξω χαχχαχα Κ μου ειπε Α 8 κυτταρων.ε κατι ηταν και αυτο γιατί το φεβρουαριο μου ειχανε πει απλα καλη ποιοτητα οποτε μαλλον θα ηταν C!?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie said:

Μα 2 φορες μετα απο πρηξιμο μου ειπανε Εξαιρετικης ποιοτητας Α 10 κυτταρων και μια αλλη φορα λεει μα τι να σας πω δε θα καταλαβετε της λεω πες εσυ και θα το ψαξω χαχχαχα Κ μου ειπε Α 8 κυτταρων.ε κατι ηταν και αυτο γιατί το φεβρουαριο μου ειχανε πει απλα καλη ποιοτητα οποτε μαλλον θα ηταν C!?

ναι, και τι καταλάβαμε που μας είπαν εξαιρετικής ποιότητας; άσε, μη το ψάχνεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...