Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Βλαστοκύστες ή Έμβρυα 3ης ημέρας;


Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;   

44

  1. 1. Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;

    • Εμβρυο 3ης μερας
      10
    • Βλαστοκυστη
      34


Recommended Posts

Με τι προσπαθειτε ,μαζευετε και τελικα πετυχατε;; Ποιο δινει μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας; 
Μετά απο τηλ επικοινωνία με ενα μελος με εβαλε σε σκεψεις μηπως δεν εχει νοημα που προσπαθω να μαζεψω εμβρυα κ μου τα καταψυχουν 3ης μερας και πρεπει να τα αφηςουν να φτασουν βλαστοκυστες και αν αντεξουν θα εμφυτευτουν ..αλλιως οχι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσι . Ο γυναικολόγος μου λέει οι βλαστοκυστες είναι καλύτερη επιλογή ( όχι ότι δεν μένουν έγκυες κοπέλες με 3 ης μέρες ) γιατί από την πρώτη ως την δεύτερη μέρα κάνει όλη την δουλειά το ωάριο και από την τρίτη ως την 5 -6 το σπερματοζωάριο. Οπότε λέει αν βάλουμε τρίτης δεν θα δούμε πότε την δυνατότητα των σπερματοζωαρίων.  Θα είναι σαν να βασιζόμαστε καθαρά στην τύχη για το αν θα είναι καλά τα έμβρυα. Επαναλαμβάνω όμως ότι υπάρχουν  πολλές κοπέλες που πέτυχαν με 3ης μέρας ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna Ts είπε:

Καλησπέρα κορίτσι . Ο γυναικολόγος μου λέει οι βλαστοκυστες είναι καλύτερη επιλογή ( όχι ότι δεν μένουν έγκυες κοπέλες με 3 ης μέρες ) γιατί από την πρώτη ως την δεύτερη μέρα κάνει όλη την δουλειά το ωάριο και από την τρίτη ως την 5 -6 το σπερματοζωάριο. Οπότε λέει αν βάλουμε τρίτης δεν θα δούμε πότε την δυνατότητα των σπερματοζωαρίων.  Θα είναι σαν να βασιζόμαστε καθαρά στην τύχη για το αν θα είναι καλά τα έμβρυα. Επαναλαμβάνω όμως ότι υπάρχουν  πολλές κοπέλες που πέτυχαν με 3ης μέρας ..

Αννα σε ευχαριστω ,εμενα δε τα αφησανε ποτε για βλαστοκυστη(μονο μια φορα ειχα μοριδιο 4ης μερας)προφανως δεν αντεχουν και βεβαια δεν εχω και πολλα..τωρα μαζευω..αλλα  στεναχωρηθηκα διοτι μια κοπελα  μου ειπε οτι τα εμβρυα που δε καταφερνουν να φτασουν σε σταδιο βλαστοκυστης δε μπορουν να πετυχουν και εγκυμοσυνη,οπως και να εχει! οποτε αδικα θα κανω ετ!! ειχα σκοπο να μεταφερω 3 εμβρυα 3ης μερας(οταν τα μαζεψω βεβαια)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Αννα σε ευχαριστω ,εμενα δε τα αφησανε ποτε για βλαστοκυστη(μονο μια φορα ειχα μοριδιο 4ης μερας)προφανως δεν αντεχουν και βεβαια δεν εχω και πολλα..τωρα μαζευω..αλλα  στεναχωρηθηκα διοτι μια κοπελα  μου ειπε οτι τα εμβρυα που δε καταφερνουν να φτασουν σε σταδιο βλαστοκυστης δε μπορουν να πετυχουν και εγκυμοσυνη,οπως και να εχει! οποτε αδικα θα κανω ετ!! ειχα σκοπο να μεταφερω 3 εμβρυα 3ης μερας(οταν τα μαζεψω βεβαια)

 

Μην απελπίζεται και μην προδικαζεις τίποτα ! Ξέρω πάρα πολλές κοπέλες που πέτυχαν με 3ης μέρας. Απλά εγώ προσωπικά λόγω χαμηλής αμης και ενός όχι σούπερ σπέρματος ( λόγω διακυμάνσεων από μήνα σε μήνα ) προτιμώ να πάω με βλαστοκυστες . Η αλήθεια είναι τις πιστεύουν περισσότερο οι γυναικολόγοι. Όμως μην ξεχνάς ότι αρκετές κοπέλες έκαναν προσπάθειες με βλαστοκυστες κι ενώ ήταν άριστες δεν πέτυχαν κύηση ενώ σε άλλη προσπάθεια μετέπειτα με 3ης μέρας έμβρυα μείνανε έγκυες!! Αυτό να κρατήσεις και να το πιστέψεις ! Δεν χρειάζονται πολλά ωάρια αλλά 1 και καλό για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη ! Είμαι σίγουρη ότι θα πετύχεις το καλό ωάριο ! Επίσης σκέψου ότι ζευγάρια χωρίς κανένα πρόβλημα ( ανεξήγητη υπογονιμότητα ) δεν τα κατάφεραν ενώ άλλοι με χίλια δυο προβλήματα κατάφεραν να κάνουμε παιδάκι.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Anna Ts μακαρι γιατί εγω δε ξερω καποια που να πετυχε με 3ης για αυτο εφτιαξα και αυτο το γκαλοπ ,αλλα η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα πολυ σημερα διαβασα και κατι αρθρα για πιθανοτητες και τελικα ειναι δυσκολα τα πραγματα.μου ειπε και η αλλη ετσι και λεω οπα τι γινεται..παω ενα ενα το μηνα ,και τι κανω ;! νασαι καλά κοπελα μου οτι καλυτερο ευχομαι και για σενα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nephelie είπε:

@Anna Ts μακαρι γιατί εγω δε ξερω καποια που να πετυχε με 3ης για αυτο εφτιαξα και αυτο το γκαλοπ ,αλλα η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα πολυ σημερα διαβασα και κατι αρθρα για πιθανοτητες και τελικα ειναι δυσκολα τα πραγματα.μου ειπε και η αλλη ετσι και λεω οπα τι γινεται..παω ενα ενα το μηνα ,και τι κανω ;! νασαι καλά κοπελα μου οτι καλυτερο ευχομαι και για σενα 

Μην απογοητευεσαι ! Ξέρω είναι δύσκολο πολυ..κι εγώ η ίδια δυσκολεύομαι να το κάνω κοιμάμαι ξυπνάω και ο εγκέφαλος μου δεν κλείνει να ηρεμήσω. Οι βλαστοκυστες χρησιμοποιούνται τα τελευταία χρόνια. Παλιότερα μόνο 3ης μέρας βαζανε. Κι όμως υπάρχουν τόσα παιδιά που γεννήθηκαν από έμβρυα 3ης μέρας. Επίσης η μήτρα είναι πιο κατάλληλο περιβάλλον από το εργαστήριο. Κάποια έμβρυα που δεν κατάφεραν να διαιρεθούν στο εργαστήρι μπορεί στη μήτρα να έχουν περισσότερες πιθανότητες να εξελιχθούν. Κοπέλα μου σε αυτό το παιχνίδι δεν παίζουμε με κανόνες αλλά με πιθανότητες ! Μόνο ο θεός ξέρει τι θα γίνει . Οι ίδιοι οι γυναικολόγοι δεν είναι σίγουροι για κάτι..απλά βασίζονται σε στατιστικές και σε αυτό που βλέπουν ! Δεν είναι μέσα στο ωάριο ή μέσα στην μητρα !Όμως πάντα υπαρχει η εξαίρεση στον κανόνα ! Η παιδική μου φίλη έπαθε στην τρίτη δημοτικού ένα άσχημο ατύχημα ενώ παίζαμε με αποτέλεσμα να χάσει την μια σαλπιγα και να τραυματίσει ανεπανόρθωτα την μήτρα της. Της είπαν ότι δεν θα μείνει ποτέ έγκυος ! Οπότε σκεφτόταν την παρένθετη ! Κι όμως μια μέρα είχε καθυστέρηση κι όντως τα κατάφερε, ήταν έγκυος  κι ας τραβούσαν τα μαλλιά τους οι γιατροί !Οπότε να σκέφτεσαι θετικά και να μην το βάζεις κάτω ! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@Anna TsΑυτο που λες κοιμαμαι ξυπναω κ τα ιδια ..σκεψη..Πωπω απιστευτο για τη κοπελα !Ο θεος ειναι μεγαλος Ναι εχεις δικιο , ποτε δε ξερεις τι γινεται ..ο χρονος θα δειξει..επιμονη υπομονη και δυναμη να εχουμε..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

@Anna TsΑυτο που λες κοιμαμαι ξυπναω κ τα ιδια ..σκεψη..Πωπω απιστευτο για τη κοπελα !Ο θεος ειναι μεγαλος Ναι εχεις δικιο , ποτε δε ξερεις τι γινεται ..ο χρονος θα δειξει..επιμονη υπομονη και δυναμη να εχουμε..

Εγώ έμεινα έγκυος με 3ης μέρας.....παλλινρομησε βέβαια για άλλο λόγο..έφτασα έως3ων μηνών... .  

κ επίσης έμεινα έγκυος με βαλστοκυστη κ τώρα η κόρη μ κοιμάται....

ΜΗΝ ΨΆΧΝΕΙΣ........Μπόρις να μείνει έγκυος ακόμα κ με 2ημερας κ 6ης....κτλ....όλα είναι νούμερα.....

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Με τι προσπαθειτε ,μαζευετε και τελικα πετυχατε;; Ποιο δινει μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας; 
Μετά απο τηλ επικοινωνία με ενα μελος με εβαλε σε σκεψεις μηπως δεν εχει νοημα που προσπαθω να μαζεψω εμβρυα κ μου τα καταψυχουν 3ης μερας και πρεπει να τα αφηςουν να φτασουν βλαστοκυστες και αν αντεξουν θα εμφυτευτουν ..αλλιως οχι;

Καλημερα κοριτσι μου. 

Υπαρχουν περιπτωσεις που πέτυχαν με εμβρυα 3ης ημερας και περιπτωσεις με βλαστοκυστες. Η επιτυχια ειναι σχετικο καθοτι εξαρταται απο το τι ταιριάζει σε καθε οργανισμό. Επι προσωπικου εχω ξαναναφερει τα έμβρυα που αφηναμε για βλαστοκυστες δεν εκαναν τις απολυτες διαιρεσεις στο εργαστηριο. Συζητωντας εκτενως με εμβρυολογους καταληξαμε στο συμπέρασμα οτι στην δικη μας περίπτωση λειτουργεί το πρωτοκολλο 3ης ημερας πιθανοτατα λογω της καταλληλοτητας της μητρας και παραθυρου εμφυτευσης. Τα εμβρυα που ενω στο εργαστήριο δεν διαιρουνταν, στο φυσικο περιβαλλον της μήτρας λειτουργουσε ιδανικά η διαδικασία. Ενδεικτικά αναφερω και παλι ειχα δυο μη τελειομηνες εγκυμοσυνες με ετ φρεσκων εμβρυων 2ης και 3ης ημερας αντιστοιχα και μια ετ με κατεψυγμενα έμβρυα 3ης ημέρας και εχουμε την κόρη μας.Επιτυχεις εκβασεις υπάρχουν και με εμβρυα 3ης ημερας και με βλαστοκυστες. Το θεμα ειναι τι ταιριάζει στο δικο σου οργανισμο. Συζητησε το με το γιατρο σου να βρείτε ποιο ειναι το καταλληλοτερο πρωτοκολλο για την δικη σου περιπτωση. Καθε οργανισμος ειναι ξεχωριστός και χρειάζεται εξατομικευση. Καλη επιτυχια! 

Τωρα διαβασα και τις  αναρτήσεις απο τα κορίτσια @Anna tsltsl (λαθος παραθεση ονοματος) @Anna Tsκαι @Rafaelatarzan και θα συμφωνήσω με όσα αναφέρουν. 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Αννα σε ευχαριστω ,εμενα δε τα αφησανε ποτε για βλαστοκυστη(μονο μια φορα ειχα μοριδιο 4ης μερας)προφανως δεν αντεχουν και βεβαια δεν εχω και πολλα..τωρα μαζευω..αλλα  στεναχωρηθηκα διοτι μια κοπελα  μου ειπε οτι τα εμβρυα που δε καταφερνουν να φτασουν σε σταδιο βλαστοκυστης δε μπορουν να πετυχουν και εγκυμοσυνη,οπως και να εχει! οποτε αδικα θα κανω ετ!! ειχα σκοπο να μεταφερω 3 εμβρυα 3ης μερας(οταν τα μαζεψω βεβαια)

 

Σου πάτησα το βλαστοκυστες στην έρευνα σου παραπάνω αλλά σου παραθέτω κάποια πραγματα:

1. Πετυχαίνουν κ με τρίτης μέρας κ στα τελευταία συνεδρία είναι τάση στο εξωτερικό να βάζουν 3 μέρας( μου το είπε φίλη μου εμβριολογος έξω.

2. Θεωρητικά βλέπεις τη δυναμική τους αλλά ποιότητα δε βλέπεις.Εχω μεταφέρει πάντα βλαστοκυστες κ έχω πολλές ατυχείς εμφυτεύσεις κ μόνο μια κόρη.

3. Προφανώς όλα αυτά τα εμβρια κ τρίτη μέρα να τα έβαζα θα έπιαναν.

4 στο Ρέα μου είχε πει ο εμβριολογος ότι αυτό που λέμε καλύτερα στο περιβάλλον της μήτρας έχει πολλά ερωτηματικά διότι 3 μέρα δεν είναι στην μήτρα κανονικά το εμβριο οπότε δεν είναι στην πραγματικότητα στο φυσικό του περιβάλλον.

5 Ειναι γεγονός ότι δεν έχουν πολλές γυναίκες βλαστοκυστες ή για την ακρίβεια δε ρισκάρει ο γιατρός να τα αφήσει οπότε εκ των πραγμάτων είναι μονόδρομος.

Ωστόσο η ταπεινή μου γνώμη κ αυτό που έκανα εγώ ήταν να παίρνω το ρίσκο( μάλιστα μια φορά υπογραψα κι όλας ότι με δική μου ευθύνη τα αφήνω όλα με φυσική γονιμοποίηση να φτάσουν βλαστοκυστες). Ίσως όμως επειδή εγώ έβλεπα εμφυτεύσεις αυτή τη μέρα.Εαν μείνουν όλα βλαστοκυστες έχεις βέβαια την παγίδα ότι δεν μπορείς να δοκιμάσεις άλλες μέρες ετ εάν δεν πετύχεις με Πέμπτης.Ακομα όμως κ σήμερα να πήγαινα εγώ θα έπαιρνα αυτό το ρίσκο.Θα μάζευα κ θα τα άφηνα κ θα μετέφερα όσα έφταναν.Με κίνδυνο ναη φτάσω στην ετ.Αυτο όμως είναι καθαρά υποκειμενικό 

6 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Αννα σε ευχαριστω ,εμενα δε τα αφησανε ποτε για βλαστοκυστη(μονο μια φορα ειχα μοριδιο 4ης μερας)προφανως δεν αντεχουν και βεβαια δεν εχω και πολλα..τωρα μαζευω..αλλα  στεναχωρηθηκα διοτι μια κοπελα  μου ειπε οτι τα εμβρυα που δε καταφερνουν να φτασουν σε σταδιο βλαστοκυστης δε μπορουν να πετυχουν και εγκυμοσυνη,οπως και να εχει! οποτε αδικα θα κανω ετ!! ειχα σκοπο να μεταφερω 3 εμβρυα 3ης μερας(οταν τα μαζεψω βεβαια)

 

Το μοριδιο το έβαλες 4 μέρας ή περίμεναν ως την Πέμπτη κ είχε φτάσει μοριδιο κ το μετέφεραν;

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@island1Η ωοληψια εγινε τη πεμπτη και το μοριδιο 12 κυτταρων (φρεσκο) το μετεφεραν τη δευτερα. το ιδιο ειχε γινει και με τα 2 κατεψυγμενα 3ης μερας πεμπτη δηλαδή ειχα  ωοληψια(στην οποια τελικα δεν πηραμε κανενα φρεσκο δεν ηταν καλά)και αποψυξαμε 2 εμβρυα κατ. και τα μεταφερανε παλι δευτερα.τωρα εκανα και το ερα τεστ και αναμενω αποτελεσμα.εχω μονο 1 καταψυξη παλι 3ης μερας 10 κυτταρων αλλα μετα απο αυτο δε σου κρυβω σημερα ξυπνησα με αγχος και πανικό.και καθε μηνα παιρνω το ενα ωαριο με φυσικό οποτε καταλαβες τι σκεφτηκα..οτι  αν τα αφησω για βλαστοκυστες δε θα φτασουν ποτε ,οποτε κ αυτα που μαζευω ισως ειναι χαλια ειμαι κ 42.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

@island1Η ωοληψια εγινε τη πεμπτη και το μοριδιο 12 κυτταρων (φρεσκο) το μετεφεραν τη δευτερα. το ιδιο ειχε γινει και με τα 2 κατεψυγμενα 3ης μερας πεμπτη δηλαδή ειχα  ωοληψια(στην οποια τελικα δεν πηραμε κανενα φρεσκο δεν ηταν καλά)και αποψυξαμε 2 εμβρυα κατ. και τα μεταφερανε παλι δευτερα.τωρα εκανα και το ερα τεστ και αναμενω αποτελεσμα.εχω μονο 1 καταψυξη παλι 3ης μερας 10 κυτταρων αλλα μετα απο αυτο δε σου κρυβω σημερα ξυπνησα με αγχος και πανικό.και καθε μηνα παιρνω το ενα ωαριο με φυσικό οποτε καταλαβες τι σκεφτηκα..οτι  αν τα αφησω για βλαστοκυστες δε θα φτασουν ποτε ,οποτε κ αυτα που μαζευω ισως ειναι χαλια ειμαι κ 42.

Παντως εγω με τόσες ωοληψιες που εχω κανει δεκάρι την τριτη μερα δεν μου έφτασε ποτε, έως 9 και πολυ μου ηταν.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Παντως εγω με τόσες ωοληψιες που εχω κανει δεκάρι την τριτη μερα δεν μου έφτασε ποτε, έως 9 και πολυ μου ηταν.

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα εμβρυα..εψαχνα συνεχως να κανω εξετασεις και δε κοιταζα το πιο σημαντικο για αυτο ψιλοφρικαρα.και στο γενεσεις δεν αναφερουν αν ειναι ΑΑ δε ξερω πως και τι.τη τελευταια φορα που το παγωσανε με το ζορι μου ειπανε το ποσο κυτταρων ειναι γιατί εγω ρωτησα  και της λεω τι grade κλπ με το τσιγκελι δηλαδη κ μου ειπε εξαιρετικο.οποτε λογικό δεν ειναι να εχω γινει δυςπιστη ; Εγω φταιω;λες και το κρυβει ελεος 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα εμβρυα..εψαχνα συνεχως να κανω εξετασεις και δε κοιταζα το πιο σημαντικο για αυτο ψιλοφρικαρα.και στο γενεσεις δεν αναφερουν αν ειναι ΑΑ δε ξερω πως και τι.τη τελευταια φορα που το παγωσανε με το ζορι μου ειπανε το ποσο κυτταρων ειναι γιατί εγω ρωτησα  και της λεω τι grade κλπ με το τσιγκελι δηλαδη κ μου ειπε εξαιρετικο.οποτε λογικό δεν ειναι να εχω γινει δυςπιστη ; Εγω φταιω;λες και το κρυβει ελεος 

Όντως δεν λένε , τον γιατρο σου μονο άμα ζορίσεις και στην ετ θα πάρεις φωτογραφία τι βάλατε.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τον ίδιο προβληματισμό. Στην πρώτη εξωσωματική είχα αρκετά ωάρια και την 3η μερα είχα 6 έμβρυα, οπότε τα άφησαν για βλαστοκυστες και έφτασαν μόνο τα 2,τα οποία βάλαμε και είχα εγκυμοσύνη αλλά πάλινδρομη τελικά. Τώρα στη δεύτερη εξωσωαμτικη, η μία ωοθήκη έδωσε μόνο 1 ωάριο, η άλλη 5 και τώρα έχω 3 έμβρυα, θα βάλω τα 2 αύριο 3ης μέρας, τα οποία μου είπαν ότι έχουν ξεχωρίσει και το άλλο που πάει πιο αργά θα το αφήσουμε μηοως γίνει βλαστοκυστη και το καταψυξουμε μετά. Με προβλημάτισε αν έχω πιθανότητες με 3ης,αφου είχα εγκυμοσύνη με 5ης, αλλά θα το δοκιμάσω και αυτό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...