Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Βλαστοκύστες ή Έμβρυα 3ης ημέρας;


Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;   

44

  1. 1. Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;

    • Εμβρυο 3ης μερας
      10
    • Βλαστοκυστη
      34


Recommended Posts

Just now, Thia1985 είπε:

Πόσο σου κόστισε η εξέταση αυτή? 

340€ Πηραν το δειγμα στο κεντρο το βαλανε στο κιτ endometriome λεγεται ,το στελνουν ιταλια και σε 2-3 βδομαδες το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nephelie said:

Ναι δε το κανω κρυφα με τιποτα !  Θα τον ρωτησω εξαλλου για τη περιπτωση μου θα μιλαει γιατι να εχει θεμα εγω δε θα ειχα.κοριτσια μου πηρα μια ανασα βγηκε το ngs καθαρο! !μολις μου τηλ γιουπιι οποτε δεν εχω φλεγμονες , αποκλειστηκε αυτο παω για τα αλλα τωρα..καλα ετρεμα στο τηλ πριν το πει.

Άντε, μπραβο!!!! πωπω πως σε καταλαβαίνω, εδω εμενα έρχονται τα εμαιλς με τις όρμονες που κανω κάθε 3 και λιγο κ τρέμω.

Ενα λιγότερο άγχος για σενα τωρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Πόσο σου κόστισε η εξέταση αυτή? 

340€ Πηραν το δειγμα στο κεντρο το βαλανε στο κιτ endometriome λεγεται ,το στελνουν ιταλια και σε 2-3 βδομαδες το αποτελεσμα.

Just now, Moana είπε:

Άντε, μπραβο!!!! πωπω πως σε καταλαβαίνω, εδω εμενα έρχονται τα εμαιλς με τις όρμονες που κανω κάθε 3 και λιγο κ τρέμω.

Ενα λιγότερο άγχος για σενα τωρα 

Ασε μοανα μου εγω που ποτε δε μασαγα για κανεναν λογο πολυ δυνατη σου λεω και ποτε φοβια για τιποτα ομως κ τωρα τρεμω στο καθε τηλ κ μαιλ οπως λες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Luckystars είπε:

@Nephelie @Moana

Δεν ξερω τι εγινε με αυτα που σου έγραψα. Θα προσπαθησω να σου ξαναγραψω. 

Εν συντομια εκανα παραθεση απο τη @Moana συμφωνοντας σε οσα ανέφερε. Δεν εχω προλαβει να διαβασω οτι εχουν γραψει τα αλλα κορίτσια. Απο αυτα που βιωσα τοσα χρονια σου εγραφα πως δεν υπαρχει πανακεια για το ποιο πρωτοκολλο θα σε φερει στο ευτυχες γεγονος. Στατιστικα οι βλαστοκυστες εχουν μεγαλυτερο αριθμο διαιρεσεων και αρα αλλη δυναμικη. Τα εμβρυα μικροτερης ημερας σίγουρα υπολείπονται διαιρεσεων σε σχεση με τις βλαστοκυστες αλλα και αυτα εχουν την δυναμικη τους. Γενικοτερα να θυμασαι πως καθε εμβρυο εχει μοναδικοτητα στην δυναμική του.Η διαφορά τους ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση η διαδικασια διαίρεσης ελεγχεται εργαστηριακα σε ενα τεχνητό περιβάλλον, ενω στην δεύτερη περιπτωση αφηνεται στην φυση και στο περιβαλλον της μητρας να γινει αυτη η διαδικασια. Μια επιπλεον διαφορα του ενος πρωτοκολλου απο το αλλο είναι η ποσότητα των εμβρυων. Στις βλαστοκυστες χρειάζεται αριθμητικη υπεροχη, τουλαχιστον 6 εμβρυα γτ σταστιστικα τα μισα θα προχωρήσουν. Το πιο πρωτοκολλο θα αποδώσει και σε καθε οργανισμο πιστευω δε μπορει να στο εγγυηθεί κανεις. Διευρευνητικα και πιο στοχευμενα με τον γιατρο σου θα το συζητησετε και θα πραξετε αναλογως. Ο καθε οργανισμος ειναι ξεχωριστος και χρήζει εξατομίκευσης. Σου μεταφερω οτι βίωσα απο προσπάθειες παρα πολλων χρονων. Και μιλωντας εκτενως με εμβρυολογους. Εχω ξαναναφερει στο διλημμα που βρεθηκαμε. Γιατι και ηλικιακα δεν ειμασταν για πειραματα και ημουν και πολυ κουρασμενη σωματικα και ψυχολογικα. Σε εμας ηρθε το θαυμα σε δικη μου μεγαλη ηλικια. Και σκεψου ειχα τελειομηνη εγκυμοσυνη σε μεγαλη ηλικια και οχι σε πολυ μικροτερη που στατιστικά τα έμβρυα ηταν ποιοτικα ανώτερα.Το μονο διαφορετικο που καναμε στην επιτυχή εκβαση ηταν ετ κατεψυγμενων εμβρυων και οχι φρεσκων. Που και αυτο αν το καλοσκεφτεις ενέχει ρίσκο γιατι υπαρχει ένας βαθμος "ταλαιπωρίας " του εμβρυου στην απόψυξη.Και ομως σε αυτη την προσπάθεια ηρθε το θαυμα μας. 

Εν κατακλειδι, συνδυαστικα η καλύτερη ιατρικα προσεγγιση και το timing  πιστεύω αποδίδουν τα μέγιστα! 

Νταξει καλά σου εχω ξαναπει οτι τα γραφεις τελεια! Ναςαι καλά που μπηκες στο κοπο να απαντησεις!!οπως τα λες ναι ολα ρευστα και το ταιμινγκ  ισχυει σε ολα τελικα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

Με τι προσπαθειτε ,μαζευετε και τελικα πετυχατε;; Ποιο δινει μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας; 
Μετά απο τηλ επικοινωνία με ενα μελος με εβαλε σε σκεψεις μηπως δεν εχει νοημα που προσπαθω να μαζεψω εμβρυα κ μου τα καταψυχουν 3ης μερας και πρεπει να τα αφηςουν να φτασουν βλαστοκυστες και αν αντεξουν θα εμφυτευτουν ..αλλιως οχι;

Εγώ κορίτσι μου έκανα τρεις έμβρυο μεταφορές με έμβρυα 3ης ημέρας και πέτυχα εγκυμοσύνη ενώ έκανα μόνο μία με βλαστοκύστες και δεν τα κατάφερα.... Βγάλε τώρα εσύ τα συμπεράσματά σου Εγώ πιστεύω ότι αν είναι να πιάσει θα πιάσει!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ydroxoos76 είπε:

Εγώ κορίτσι μου έκανα τρεις έμβρυο μεταφορές με έμβρυα 3ης ημέρας και πέτυχα εγκυμοσύνη ενώ έκανα μόνο μία με βλαστοκύστες και δεν τα κατάφερα.... Βγάλε τώρα εσύ τα συμπεράσματά σου Εγώ πιστεύω ότι αν είναι να πιάσει θα πιάσει!

Αχ τι ωραιααα.με εφτιαξες τωρα! Να σου ζησει το μωρακι!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Αχ τι ωραιααα.με εφτιαξες τωρα! Να σου ζησει το μωρακι!! :-)

Δυστυχώς μωρό στην αγκαλιά δεν έχω καταφέρει να πάρω ακόμα..... Ελπίζω όμως να τα καταφέρω την επόμενη φορά τον Ιούνιο σχεδιάζω να κάνω νέα διέγερσηΑπλά τώρα επειδή έχω και μία βλαστοκύστη στην κατάψυξη τα νέα έμβρυα που θα προκύψουν θα τα αφήσω όλα για βλαστοκύστες.  πάντως για μένα μη σε προβληματίζει αυτό αν έχεις πολύ καλό σπέρμα προχωρά και με έμβρυα 3ης ημέρας..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ydroxoos76 said:

Δυστυχώς μωρό στην αγκαλιά δεν έχω καταφέρει να πάρω ακόμα..... Ελπίζω όμως να τα καταφέρω την επόμενη φορά τον Ιούνιο σχεδιάζω να κάνω νέα διέγερσηΑπλά τώρα επειδή έχω και μία βλαστοκύστη στην κατάψυξη τα νέα έμβρυα που θα προκύψουν θα τα αφήσω όλα για βλαστοκύστες.  πάντως για μένα μη σε προβληματίζει αυτό αν έχεις πολύ καλό σπέρμα προχωρά και με έμβρυα 3ης ημέρας..

Η βλαστοκύστη σου είναι καλή; δεν θέλεις να την βάλεις μόνη της; 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Luckystars said:

@Nephelie @Moana

Δεν ξερω τι εγινε με αυτα που σου έγραψα. Θα προσπαθησω να σου ξαναγραψω. 

Εν συντομια εκανα παραθεση απο τη @Moana συμφωνοντας σε οσα ανέφερε. Δεν εχω προλαβει να διαβασω οτι εχουν γραψει τα αλλα κορίτσια. Απο αυτα που βιωσα τοσα χρονια σου εγραφα πως δεν υπαρχει πανακεια για το ποιο πρωτοκολλο θα σε φερει στο ευτυχες γεγονος. Στατιστικα οι βλαστοκυστες εχουν μεγαλυτερο αριθμο διαιρεσεων και αρα αλλη δυναμικη. Τα εμβρυα μικροτερης ημερας σίγουρα υπολείπονται διαιρεσεων σε σχεση με τις βλαστοκυστες αλλα και αυτα εχουν την δυναμικη τους. Γενικοτερα να θυμασαι πως καθε εμβρυο εχει μοναδικοτητα στην δυναμική του.Η διαφορά τους ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση η διαδικασια διαίρεσης ελεγχεται εργαστηριακα σε ενα τεχνητό περιβάλλον, ενω στην δεύτερη περιπτωση αφηνεται στην φυση και στο περιβαλλον της μητρας να γινει αυτη η διαδικασια. Μια επιπλεον διαφορα του ενος πρωτοκολλου απο το αλλο είναι η ποσότητα των εμβρυων. Στις βλαστοκυστες χρειάζεται αριθμητικη υπεροχη, τουλαχιστον 6 εμβρυα γτ σταστιστικα τα μισα θα προχωρήσουν. Το πιο πρωτοκολλο θα αποδώσει και σε καθε οργανισμο πιστευω δε μπορει να στο εγγυηθεί κανεις. Διευρευνητικα και πιο στοχευμενα με τον γιατρο σου θα το συζητησετε και θα πραξετε αναλογως. Ο καθε οργανισμος ειναι ξεχωριστος και χρήζει εξατομίκευσης. Σου μεταφερω οτι βίωσα απο προσπάθειες παρα πολλων χρονων. Και μιλωντας εκτενως με εμβρυολογους. Εχω ξαναναφερει στο διλημμα που βρεθηκαμε. Γιατι και ηλικιακα δεν ειμασταν για πειραματα και ημουν και πολυ κουρασμενη σωματικα και ψυχολογικα. Σε εμας ηρθε το θαυμα σε δικη μου μεγαλη ηλικια. Και σκεψου ειχα τελειομηνη εγκυμοσυνη σε μεγαλη ηλικια και οχι σε πολυ μικροτερη που στατιστικά τα έμβρυα ηταν ποιοτικα ανώτερα.Το μονο διαφορετικο που καναμε στην επιτυχή εκβαση ηταν ετ κατεψυγμενων εμβρυων και οχι φρεσκων. Που και αυτο αν το καλοσκεφτεις ενέχει ρίσκο γιατι υπαρχει ένας βαθμος "ταλαιπωρίας " του εμβρυου στην απόψυξη.Και ομως σε αυτη την προσπάθεια ηρθε το θαυμα μας. 

Εν κατακλειδι, συνδυαστικα η καλύτερη ιατρικα προσεγγιση και το timing  πιστεύω αποδίδουν τα μέγιστα! 

Εισαι αστέρι, το luckystars δεν ειναι τυχαίο! Πάντα μας διαφωτίζεις και δίνεις κ δύναμη. Παρόλο που εχεις το παιδάκι σου πια, εισαι εδω κ μας τα λες κ τα ξαναλες! Ευχαριστούμε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ydroxoos76 είπε:

Δυστυχώς μωρό στην αγκαλιά δεν έχω καταφέρει να πάρω ακόμα..... Ελπίζω όμως να τα καταφέρω την επόμενη φορά τον Ιούνιο σχεδιάζω να κάνω νέα διέγερσηΑπλά τώρα επειδή έχω και μία βλαστοκύστη στην κατάψυξη τα νέα έμβρυα που θα προκύψουν θα τα αφήσω όλα για βλαστοκύστες.  πάντως για μένα μη σε προβληματίζει αυτό αν έχεις πολύ καλό σπέρμα προχωρά και με έμβρυα 3ης ημέρας..

Αααα λυπαμαι για αυτο! Ναι την επομενη φορα θα γινει.!!στον ευχομαι ολοψυχα!!ναι το σπερμα ειναι αρκετα καλό.ναι αυτο θα κανω λογικα ,γιατί δεν εχω επιλογη με διεγερση εχω φοθηθεί με τις ενεσεις δεν ειχα ανταποκριση με 300 πουρεγκον 3 κ ακαταλληλα κ τωρα μου ειπε να δομιμασω 150 pergoveris αλλα φοβαμαι πολυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ydroxoos76 said:

Δυστυχώς μωρό στην αγκαλιά δεν έχω καταφέρει να πάρω ακόμα..... Ελπίζω όμως να τα καταφέρω την επόμενη φορά τον Ιούνιο σχεδιάζω να κάνω νέα διέγερσηΑπλά τώρα επειδή έχω και μία βλαστοκύστη στην κατάψυξη τα νέα έμβρυα που θα προκύψουν θα τα αφήσω όλα για βλαστοκύστες.  πάντως για μένα μη σε προβληματίζει αυτό αν έχεις πολύ καλό σπέρμα προχωρά και με έμβρυα 3ης ημέρας..

Να ρωτήσω εγω κατι χαζό; Δε μπορεις να βάλεις 3 κ 5ης μέρας έμβρυα μαζι; Εύχομαι η επομενη να ειναι η τυχερή σου! Καλη επιτυχία στη νέα διέγερση 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Ναι ισχύει... Απλά επειδή εγώ θα πάω με δότρια και οι φίλοι Κ οι γνωστοί έχουν διαφορετικές απόψεις (δε σου λέω για γονείς, πχ για γονείς μου εγγόνι τους θα ναι) λέω μαζεύω έμβρυα κι έχω ήδη στην κατάψυξη. Φίλη μου καλή που είχα πετάξει πριν χρόνια οτι ισως πάω με δότρια, μου είπε πρόσφατα χωρίς να το σκεφτεί καλύτερα βρε παιδί μου που δε πας, να μεγαλώνεις παιδί άλλης γυναίκας!! Οπότε φυλαω τα ρούχα μου γιατί μπορεί κάλλιστα αύριο μεθαύριο να της ξεφύγει κάτι στο παιδι. Γι αυτήν Κ για όλους εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Επειδή καθαρά δε θα πούμε κάτι στο παιδι, είναι απόφαση δική μου και του άντρα μου αυτή, δεν ντρεπόμαστε για κάτι η δε το θεωρούμε κακό απλά προστατεύουμε το παιδί ή τα παιδιά που θα προκύψουν από την κακία ορισμένων. 

Αχ πότε δεν κατάλαβα πως κάποιοι άνθρωποι μπορούν να πετάνε τέτοια μαργαριτάρια !Ιδίως άμα γνωρίζουν πόσο έχει ταλαιπωρηθεί και στεναχωρεί ο άλλος! Όχι δεν έχει σημασία αν είναι παιδί από δικό σου ωάριο ή άλλης ! Τι είναι πια μωρέ το ωάριο ;;; Ένα κύτταρο!!! Αυτό το παιδί θα είναι μόνο δικό σου ! Θα μεγαλώνει μέσα σου και θα γνωρίζει εσένα για μαμά του ! Εσύ θα το μεγαλώσεις και θα το καθοδηγείς στη ζωή του ! Και να πω και κάτι λίγο βαρύ ;; Ποιος μας εγγυατε ότι τα "βιολογικά" δικά μας  παιδιά θα βγούνε καλύτεροι άνθρωποι ; Τόσο τέλειες είμαστε όλες μας ;;;όχι τόσο εγωιστρια δεν είμαι ! Εγώ προσωπικά το έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι αν δεν καταφέρω με δικά μου να κάνω δεύτερο παιδάκι τότε ίσως να πάω με δανεικά ! Τι πειράζει που έχω ήδη ένα ολοδικο μου παιδάκι ; Αφού εμένα με ενδιαφέρει να δινω αγάπη και να μεγαλώνω ακόμη ένα παιδί.. Όσον αφορά αν πρέπει να το πεις ή όχι στους άλλους πιστεύω καλύτερα όχι γιατί ο κόσμος είναι σκληρός και κακός .

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Εισαι αστέρι, το luckystars δεν ειναι τυχαίο! Πάντα μας διαφωτίζεις και δίνεις κ δύναμη. Παρόλο που εχεις το παιδάκι σου πια, εισαι εδω κ μας τα λες κ τα ξαναλες! Ευχαριστούμε!

Αυτή είναι η κοριτσάρα μας..το αστέρι μας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna Ts είπε:

Αχ πότε δεν κατάλαβα πως κάποιοι άνθρωποι μπορούν να πετάνε τέτοια μαργαριτάρια !Ιδίως άμα γνωρίζουν πόσο έχει ταλαιπωρηθεί και στεναχωρεί ο άλλος! Όχι δεν έχει σημασία αν είναι παιδί από δικό σου ωάριο ή άλλης ! Τι είναι πια μωρέ το ωάριο ;;; Ένα κύτταρο!!! Αυτό το παιδί θα είναι μόνο δικό σου ! Θα μεγαλώνει μέσα σου και θα γνωρίζει εσένα για μαμά του ! Εσύ θα το μεγαλώσεις και θα το καθοδηγείς στη ζωή του ! Και να πω και κάτι λίγο βαρύ ;; Ποιος μας εγγυατε ότι τα "βιολογικά" δικά μας  παιδιά θα βγούνε καλύτεροι άνθρωποι ; Τόσο τέλειες είμαστε όλες μας ;;;όχι τόσο εγωιστρια δεν είμαι ! Εγώ προσωπικά το έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι αν δεν καταφέρω με δικά μου να κάνω δεύτερο παιδάκι τότε ίσως να πάω με δανεικά ! Τι πειράζει που έχω ήδη ένα ολοδικο μου παιδάκι ; Αφού εμένα με ενδιαφέρει να δινω αγάπη και να μεγαλώνω ακόμη ένα παιδί.. Όσον αφορά αν πρέπει να το πεις ή όχι στους άλλους πιστεύω καλύτερα όχι γιατί ο κόσμος είναι σκληρός και κακός .

Μπορώ να το κατανοήσω ως ένα βαθμό γιατί κι εγώ έτσι σκεφτόμουν αρχικά, υπήρξα εγωίστρια, ίσως και λόγω του νεαρού της ηλικίας μου(31 όταν το έμαθα) όμως είναι κουβέντες που δε τις λες, τις κρατάς για τον εαυτό σου γιατί όταν μια γυναίκα έχει πάρει την απόφαση, μια τέτοια κουβέντα μπορεί να πυροδοτήσει πολλά. Έχω ακούσει πάρα πολλά μαργαριτάρια στα τόσα χρόνια που προσπαθώ, στην αρχή με ενοχλούσαν Κ χαλιομουν πολύ όμως από ένα σημείο Κ μετα όπως είπα αδιαφορώ σε κάποια άλλα δεν αδιαφορώ σε όσα σχόλια γίνονται για να με πληγώσουν. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Αααα λυπαμαι για αυτο! Ναι την επομενη φορα θα γινει.!!στον ευχομαι ολοψυχα!!ναι το σπερμα ειναι αρκετα καλό.ναι αυτο θα κανω λογικα ,γιατί δεν εχω επιλογη με διεγερση εχω φοθηθεί με τις ενεσεις δεν ειχα ανταποκριση με 300 πουρεγκον 3 κ ακαταλληλα κ τωρα μου ειπε να δομιμασω 150 pergoveris αλλα φοβαμαι πολυ

Μη φοβάσαι γιατί αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ....

Just now, Moana είπε:

Να ρωτήσω εγω κατι χαζό; Δε μπορεις να βάλεις 3 κ 5ης μέρας έμβρυα μαζι; Εύχομαι η επομενη να ειναι η τυχερή σου! Καλη επιτυχία στη νέα διέγερση 

Δεν μπορείς να βάλεις έμβρυα διαφορετικών ημερών την ίδια μέρα...έχει να κάνει σε ποια μέρα του κύκλου σου είσαι το λεγόμενο παράθυρο εμφύτευσης που λένε. 

Just now, Zoibil είπε:

Η βλαστοκύστη σου είναι καλή; δεν θέλεις να την βάλεις μόνη της; 

Η βλαστοκύστη μου δεν είναι και άριστη είναι 4ΒΒ Οπότε καλά θα ήταν για να αυξήσω και τις πιθανότητες λόγω ηλικίας να βάλω τουλάχιστον τρεις μαζί. Είμαι ήδη 44!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...