Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Μακάρι έστω εναλλάξ να τους αφήνουν γτ όπως και εγώ ούτε ο άντρας μου έχει ιδέα και μας είναι όλα άγνωστα... 

Για περπάτημα ο γιατρός μου έχει πει ψυχαγωγίας μόνο... Δλδ πολύ ήρεμα και χαλαρά... Και να μην το κόψω αν δεν προκύψουν συσπάσεις.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, myrina είπε:

36 κ 3 γεννήθηκε η μεγάλη μου, έσπασαν νερά βιαζόταν!! Παρόλο που είχε ικανοποιητικό βάρος 3180, λόγω προωροτητας και ανωριμότητας αντιμετώπισε διαφορά θέματα, έμεινε 15 μερες στα νεογνά.. Η μικρή 40 ακριβώς στην ΠΗΤ είχε μεγάλη διαφορά. Γι αυτό λέω όσο ζόρικος κι αν είναι ο 9ος και γι αυτό το μωράκι τώρα ας μείνει μέσα όσο παραπάνω να βγει γερό και ώριμο! Εύχομαι να περάσετε τις 37 εβδομάδες τουλάχιστον!

@myrina Σε ευχαριστω πολυ και εμενα ο μικρός είναι βιαστικός από αρχές του 7 μήνα αφού περάσαμε τν έβδομο λέω εντάξει!!Η αλήθεια είναι όσο μείνει στη κοιλιά είναι το καλυτερο όπως είχε πει ο γιατρός μου η καλύτερη θερμοκοιτίδα είναι η μήτρα τς μαμάς..Εύχομαι τα καλυτερα για όλες μας 

4 ώρες πρίν, KwnKwn10 είπε:

Κορίτσια ξέρετε καθόλου πως είναι τα πράγματα με συνοδούς; αν επιτρέπουν έστω εναλλάξ να είναι 2 άτομα; 

Ανάλογα που θα γεννήσεις..Εγω ζήτησα στο γιατρό μου να δώσει χαρτι για να έχω δυο συνοδούς και μου ειπε εντάξει 

πρίν από 9 λεπτά , KwnKwn10 είπε:

Και εγώ αυτή την απορία έχω... Αν γίνει απρογραμματιστα πως θα έχει γίνει το τεστ 3 μέρες πριν; εννοείται το βασικό να είναι καλά το μωράκι μας... Απλά εμένα είναι η πρώτη μου γέννα και δεν ξέρω που παν τα 4...ιδανικα ήθελα και τον άντρα μου και την μαμά μου... Ξέρει καμία αν τα ίδια ισχύουν και στα δημόσια νοσοκομεία ή είναι πιο αυστηρά τα ιδιωτικά; 

Εγω στο δημόσιο που θα γεννήσω προγραμματισμένα και εμενα η πρώτη μου γεννα ειπα στν γιατρό μου θέλω δυο άτομα δν γίνεται αλλιώς και μου ειπε θα μου δώσει χαρτι από τς 7 μέχρι 3 η μαμα μου και μετά 3:30 μέχρι 6:30 το πρωί ο άντρας μου 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι η μόνη περίεργη που θέλω μόνο τον άντρα μου; Χαχαχαχαχα!! 

Πάντως μακάρι να σας αφήσουν σίγουρα θα είναι και πιο ξεκούραστο να σας βοηθήσει κάποιος που ξέρει! 

Πάντως σήμερα πεισμωσα... γύρισα από χασάπη χάλια, δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Ξεκουράστηκα και μετά βγήκα μέτρησα μισή ώρα περπάτημα. Δλδ άμα από τώρα κομπιαζω τι θα κάνω στον 9ο?? 

Θα προσπαθήσω να το κάνω κάθε μέρα!

Επίσης να ρωτήσω! Οι άντρες σας τι θα κάνουν; Θα πάρουν άδεια από τις δουλειές τους για να καθίσουν καθόλου μαζί σας ??? Εννοώ μετά το μαιευτήριο! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Είμαι η μόνη περίεργη που θέλω μόνο τον άντρα μου; Χαχαχαχαχα!! 

Πάντως μακάρι να σας αφήσουν σίγουρα θα είναι και πιο ξεκούραστο να σας βοηθήσει κάποιος που ξέρει! 

Πάντως σήμερα πεισμωσα... γύρισα από χασάπη χάλια, δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Ξεκουράστηκα και μετά βγήκα μέτρησα μισή ώρα περπάτημα. Δλδ άμα από τώρα κομπιαζω τι θα κάνω στον 9ο?? 

Θα προσπαθήσω να το κάνω κάθε μέρα!

Επίσης να ρωτήσω! Οι άντρες σας τι θα κάνουν; Θα πάρουν άδεια από τις δουλειές τους για να καθίσουν καθόλου μαζί σας ??? Εννοώ μετά το μαιευτήριο! 

Μπα κι εγώ ιδανικά μόνο τον άντρα μου θα ήθελα, αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρουμε, γιατί θα πρέπει να είναι στο σπίτι με τα κορίτσια.. Αλλα ουτε κι εγω θα ήθελα τη μαμα μου, στην πρώτη που κατάφερε να έρθει μου είχε σπάσει τα νεύρα, είχε γνώμη για όλα :razz:

Κι εγώ δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, σήμερα είμαι τέζα όλη μέρα, δεν έχω καταφέρει να σηκωθώ από τον καναπέ καθόλου.. Και ο καιρός εδώ δεν ευνοεί για να βγω για περπάτημα, είχαμε έντονα καιρικά φαινόμενα τις τελευταίες μέρες (Ηράκλειο, Κρήτη).. Φοβάμαι κι εγώ πως θα τη βγάλω ακόμα 2 μηνες αν είμαι ήδη δισκινητή..

Ελπιζω και θέλω να πάρει ο άντρας μου αδεια όταν γεννήσω, επιβάλλεται όσο θα είμαι στο μαιευτήριο για να είναι με τα κορίτσια μας, αλλά ιδανικά θα ήθελα να μείνει και στο σπίτι όταν θα πάμε τουλάχιστον μια βδομάδα,  μέχρι να βρούμε κάπως τους ρυθμούς μας.. Αλλα από το ιδανικό στην πραγματικότητα δεν ξέρω τι θα μας κάτσει!! Μια βδομάδα πιστεύω να του τη δώσουν, για τη δεύτερη θα εξαρτηθεί..


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Είμαι η μόνη περίεργη που θέλω μόνο τον άντρα μου; Χαχαχαχαχα!! 

Πάντως μακάρι να σας αφήσουν σίγουρα θα είναι και πιο ξεκούραστο να σας βοηθήσει κάποιος που ξέρει! 

Πάντως σήμερα πεισμωσα... γύρισα από χασάπη χάλια, δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Ξεκουράστηκα και μετά βγήκα μέτρησα μισή ώρα περπάτημα. Δλδ άμα από τώρα κομπιαζω τι θα κάνω στον 9ο?? 

Θα προσπαθήσω να το κάνω κάθε μέρα!

Επίσης να ρωτήσω! Οι άντρες σας τι θα κάνουν; Θα πάρουν άδεια από τις δουλειές τους για να καθίσουν καθόλου μαζί σας ??? Εννοώ μετά το μαιευτήριο! 

Στα δίδυμα η εταιρεία του είχε δώσει έξτρα δύο βδομάδες άδεια για να κάτσει μαζί μας . Ελπίζω και τώρα το ίδιο. Αλλιώς θα πάρει από την κανονική του αδεια. Μου φαίνεται απαραίτητο αυτό το διάστημα. Τις πρώτες μέρες για να είναι με τα παιδιά και να μπορεί να έρχεται και στο μαιευτήριο και την δεύτερη βδομάδα για να μπούμε λίγο και σε ρυθμούς με το μωράκι.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, dpilo είπε:

Είμαι η μόνη περίεργη που θέλω μόνο τον άντρα μου; Χαχαχαχαχα!! 

Πάντως μακάρι να σας αφήσουν σίγουρα θα είναι και πιο ξεκούραστο να σας βοηθήσει κάποιος που ξέρει! 

Πάντως σήμερα πεισμωσα... γύρισα από χασάπη χάλια, δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Ξεκουράστηκα και μετά βγήκα μέτρησα μισή ώρα περπάτημα. Δλδ άμα από τώρα κομπιαζω τι θα κάνω στον 9ο?? 

Θα προσπαθήσω να το κάνω κάθε μέρα!

Επίσης να ρωτήσω! Οι άντρες σας τι θα κάνουν; Θα πάρουν άδεια από τις δουλειές τους για να καθίσουν καθόλου μαζί σας ??? Εννοώ μετά το μαιευτήριο! 

Εμενα θα παρει 2 εβδ αδεια ναι.θα πεσει πολυ ξενυχτι τον πρωτο καιρο δεν θα μπορουσε να αποδωσει κιολας τον πρωτο καιρο αν ειναι ταλαιπωρημενος κ κανει επικινδυνη δουλεια.κ εγω θελω να περπαταω αλλα οι αντοχες μ δ ειναι καλες πλεον παρολο που πριν γυμναζομουν το μονο καλο εχω διαδρομο γυμναστ γτ εξω με κρυο κ με μασκα δ πολυ παλευεται.μου εχει ανοιξει κ η ορεξη ρε γμτ τι θα γινει μεχρι τον 9;!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου,ελπίζω να είστε και να νιώθετε καλά.Εγω νιώθω σα να καταπια πέτρες,δυσφορία μέχρι όσο δε πάει,πλάτη μέση πόνοι και δύσπνοια ώρες ώρες αν είμαι τελείως ξάπλα.Προσπαθω να περπατάω γιατί βοηθάει τη κατάσταση αλλά σκληραίνει όντως η κοιλιά και λαχανιαζω πολύ εύκολα.Αχ αχ όσο εύκολα ήταν η εγκυμοσύνη από την αρχή τα έχω δει δύσκολα στο τρίτο τρίμηνο.Υπομονη γτ διαβάζω παρόμοια περνάτε κι εσείς.Λιγο μας εμεινε.

Θέλω να σας ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με καρότσι. μου είπε ο αδερφός Μ για της εταιρείας Graco ότι κ στα δύο ζουζούνια μας βόλευε λόγω ευχρηστίας και για βόλτα γτ αν πάρω κάτι οικονομικό κ είναι βαρύ κ δε μπαίνει εύκολα πορτ παγκαζ  κτλ ενδέχεται να ξενερώνω να με κουράζει. Επίσης κάτι άλλο air condition θα βάζετε στα μωρούλια σας στο δωμάτιο η πρέπει να ψάχνουμε να αγοράσουμε θερμοπομπο? συγνώμη για το μακρύ κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelvas είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου,ελπίζω να είστε και να νιώθετε καλά.Εγω νιώθω σα να καταπια πέτρες,δυσφορία μέχρι όσο δε πάει,πλάτη μέση πόνοι και δύσπνοια ώρες ώρες αν είμαι τελείως ξάπλα.Προσπαθω να περπατάω γιατί βοηθάει τη κατάσταση αλλά σκληραίνει όντως η κοιλιά και λαχανιαζω πολύ εύκολα.Αχ αχ όσο εύκολα ήταν η εγκυμοσύνη από την αρχή τα έχω δει δύσκολα στο τρίτο τρίμηνο.Υπομονη γτ διαβάζω παρόμοια περνάτε κι εσείς.Λιγο μας εμεινε.

Θέλω να σας ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με καρότσι. μου είπε ο αδερφός Μ για της εταιρείας Graco ότι κ στα δύο ζουζούνια μας βόλευε λόγω ευχρηστίας και για βόλτα γτ αν πάρω κάτι οικονομικό κ είναι βαρύ κ δε μπαίνει εύκολα πορτ παγκαζ  κτλ ενδέχεται να ξενερώνω να με κουράζει. Επίσης κάτι άλλο air condition θα βάζετε στα μωρούλια σας στο δωμάτιο η πρέπει να ψάχνουμε να αγοράσουμε θερμοπομπο? συγνώμη για το μακρύ κείμενο.

Air condit εννοεις για το καλοκαιρι για ψυξη;κοιτα για τα Καροτσια αναλογα ποσα διαθετεις τι θες κτλ...εγω το εψαξα παρα πολυ πηγαμε σε 7 μαγαζια ειδαμε πολλά.δηλ κ καταληξαμε στο camarelo.zeo.αυτο που γραφεις δ το ξερω καθολου.εγω ηθελα με.μεγαλες ροδες πχ κ καλες αναρτησεις να μην τρανταζεται το μωρο οταν θα ανεβαινω σε πεζοδρομια κτλ .στο αμαξι μας χωραει βγαινουν κ οι ροδες οποτε ενταξει.εχει απειρα στην.αγορα πρεπει να πας λιγο στοχευμενα με.τα θελω σου γτ θα χασεις την μπαλα.επισης δ θελω να σε αγχωσω αλλα πρεπει να το βιαστεις λιγο γτ αντε κ το ειδες αντε και κατεληξες δεν εινα παντα ολα ετοιμοπαραδοτα....σε καποια μου ειπαν 1 με 1.5μηνα για να μ το φερουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maria mariaa είπε:

@myrina Σε ευχαριστω πολυ και εμενα ο μικρός είναι βιαστικός από αρχές του 7 μήνα αφού περάσαμε τν έβδομο λέω εντάξει!!Η αλήθεια είναι όσο μείνει στη κοιλιά είναι το καλυτερο όπως είχε πει ο γιατρός μου η καλύτερη θερμοκοιτίδα είναι η μήτρα τς μαμάς..Εύχομαι τα καλυτερα για όλες μας 

Ανάλογα που θα γεννήσεις..Εγω ζήτησα στο γιατρό μου να δώσει χαρτι για να έχω δυο συνοδούς και μου ειπε εντάξει 

Εγω στο δημόσιο που θα γεννήσω προγραμματισμένα και εμενα η πρώτη μου γεννα ειπα στν γιατρό μου θέλω δυο άτομα δν γίνεται αλλιώς και μου ειπε θα μου δώσει χαρτι από τς 7 μέχρι 3 η μαμα μου και μετά 3:30 μέχρι 6:30 το πρωί ο άντρας μου 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.. Στο επομενο ραντεβού με τν γιατρό θα του πω και εγώ ότι θέλω δύο συνοδούς... Και μακάρι να γίνεται..!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Η Graco ειναι πολυ καλη εταιρεία ειδικά στην Αμερική που ζω οι περισσότεροι το προτιμούν ..εγω πήρα καρότσι και car seat μαζι γύρω στα 450 δολλάρια. Για τους 12 μήνες το car seat προσαρμόζεται στο καρότσι και έτσι δεν χρειάζεται να βγάζω το μωρό για να το βάζω στο αμάξι....ειναι και ελαφρύ.  


xGjWm4.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Angelvas είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου,ελπίζω να είστε και να νιώθετε καλά.Εγω νιώθω σα να καταπια πέτρες,δυσφορία μέχρι όσο δε πάει,πλάτη μέση πόνοι και δύσπνοια ώρες ώρες αν είμαι τελείως ξάπλα.Προσπαθω να περπατάω γιατί βοηθάει τη κατάσταση αλλά σκληραίνει όντως η κοιλιά και λαχανιαζω πολύ εύκολα.Αχ αχ όσο εύκολα ήταν η εγκυμοσύνη από την αρχή τα έχω δει δύσκολα στο τρίτο τρίμηνο.Υπομονη γτ διαβάζω παρόμοια περνάτε κι εσείς.Λιγο μας εμεινε.

Θέλω να σας ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με καρότσι. μου είπε ο αδερφός Μ για της εταιρείας Graco ότι κ στα δύο ζουζούνια μας βόλευε λόγω ευχρηστίας και για βόλτα γτ αν πάρω κάτι οικονομικό κ είναι βαρύ κ δε μπαίνει εύκολα πορτ παγκαζ  κτλ ενδέχεται να ξενερώνω να με κουράζει. Επίσης κάτι άλλο air condition θα βάζετε στα μωρούλια σας στο δωμάτιο η πρέπει να ψάχνουμε να αγοράσουμε θερμοπομπο? συγνώμη για το μακρύ κείμενο.

στο περπατημα και μενα σκληραινει πετρα γινεται...

το κλιματιστικο στεγνωνει την ατμοσφαιρα και το λαιμο δεν συνίσταται για μωρακια... ειναι λιγακι επιφοβο... θα μου πεις και αν δεν εχεις αλλη λυση??? τι να κανειςςςς... συζητα το με παιδιατρο η δίκη μου ηταν καθετη.... εγω το αναβα μεχρι αηδιας... μαζι με το πετρέλαιο στο πρωτο σπιτι... για θερμανση....μετα στο δευτερο σπιτι για ψυξη του δινα και καταλαβαινε... αλλα τα θεματακια του τα ειχε τα βηχαλακια του τα παρουσίαζε τον ενοχλούσε.... αλλα παιδια δεν παλευοταν αλλιως... ακαρδη μανα εγω.... και μενα γ.... ο λαιμος με το κλιματιστικο....

ισως με μετρο κατι να γινεται...

η ως υποβοηθεια για λιγη ωρα αλλα για μόνιμη λυση δεν συνισταται απο την παιδιατρο μου τουλαχιστον... ειναι πολυ κατα... εγω δεν ζω χωρις αυτην την ανακαλυψη της τεχνολογιας...

εναλλακτικα λιγη ανοιχτη μπαλκονοπορτα 2-3δαχτυλα να μην ξερενεται η ατμοσφαιρα η υγραντηρας... καπως ετσι λεγεται ειχε μια γνωστη μου... 

μμμμ αυτα ξερω επι του θεματος

οσον αφορα τους συνοδους.... εχω ακουστα οτι στα ιδιωτικα οπως τα λετε με τεστακια αφηνουν εναν... να μπαινοβγαινει υπο ορους και ενας εξ αυτον να παρεις μονοκλινο.. μου το ειπε η γυναικολογος μου...

στα δημοσια εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ αυστηρα... δεν διαθετουν καν μονοκλινα.... τα κρατανε για τις μανουλες με κοβιντ και τις υγιεις τις βαζουν σε τρίκλινα στην καλύτερη δίκλινα..

για θεσαλονικη μιλωντας απο μεμονομενα περιστατικα.... με καθε επιφυλαξη οι πληροφοριες...

τα δεδομενα αλλαζουν συνεχεια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε καλά και εσείς και τα ζουζούνια σας! Και χρόνια πολλά σε όσες γιόρταζαν σήμερα! 

Και εγώ δεν περπατάω καθόλου και το πήρα απόφαση από αύριο θα περπατάω μισή ώρα κάθε μέρα! Έστω και με διαλείμματα! Έχω πόνους στην πλάτη, φανταστείτε κοιμάμαι καθιστή ( όσο κοιμάμαι δηλαδή) τα περισσότερα βράδια! 

Επίσης, καούρες έχετε καθόλου; Τις τελευταίες δυο εβδομάδες ξεκίνησα να έχω και από αυτές και σήμερα είδα τα πόδια μου να έχουν πρηστεί!! 

Και εδώ στην Αγγλία επιτρέπεται μόνο ένας σύνοδος στο νοσοκομείο, κατά την διάρκεια του τοκετού να είναι παρών και μπορεί να μείνει κάποιες ώρες μετά την γέννα. Μετά θα πρέπει να φύγει! Και εγώ μόνη μου θα είμαι και είναι και το πρώτο μου παιδάκι, άρα δεν ξέρω που παν τα τέσσερα! Αλλά προς το παρόν το αντιμετωπίζω με αισιοδοξία!

Για το air-condition και εγώ έχω ακούσει ότι δεν είναι καλό για το αναπνευστικό του μωρού γιατί ξηραίνει τον αέρα! Αλλά, νομίζω ο παιδίατρος σου θα σου δώσει την πιο σωστή απάντηση @Angelvas

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Να σας πω εμενα προτεραιοτητα μου ειναι να ναι καλα ο μπεμπης,  δεν θα αγχωθω ποιος θα ερθει κ οχι η αληθεια ειναι.. Σχετικα με την θερμανση,  εμεις βαλαμε πετρελαιο 600lt σε μονοκατοικια..αλλα ειμαστε σιγουροι οτι θα χρειαστουμε κι αλλο μεχρι την ανοιξη:roll: παντως σκεφτομαστε κ την χρηση aircondition.. Αφου ρωτησουμε κ την παιδιατρο πρωτα.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Klegeo είπε:

Καλημερα! Να σας πω εμενα προτεραιοτητα μου ειναι να ναι καλα ο μπεμπης,  δεν θα αγχωθω ποιος θα ερθει κ οχι η αληθεια ειναι.. Σχετικα με την θερμανση,  εμεις βαλαμε πετρελαιο 600lt σε μονοκατοικια..αλλα ειμαστε σιγουροι οτι θα χρειαστουμε κι αλλο μεχρι την ανοιξη:roll: παντως σκεφτομαστε κ την χρηση aircondition.. Αφου ρωτησουμε κ την παιδιατρο πρωτα.. 

Εμάς μας είχε επιτρέψει πάντως η παιδίατρος air condition στα μικρά. Απλά μας είχε πει αν γίνεται να αφήνουμε κάποιο παράθυρο 1-2 δάχτυλα ανοιχτό για να μην ξερενεται η ατμόσφαιρα.

  • Μου αρέσει 5

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νιωθετε καθολου τις συσπασεις braxton hicks?  Τις προπαρασκευαστικες που λενε? Επιπλεον εχετε παρει τα ρουχαλακια εξοδου απο το μαιευτηριο? :x σημερα πηρα κ μια φορμα εξοδου σαν μπουφανακι γιατι τον Ιανουαριο μπορει να χει ψοφο! :shock:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...