Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Paris.33 είπε:

Εσυ εχεις κ τον πλακουντα μπροστά ετσι δεν ειναι;;  οπότε λογικο να το νιωθεις κ πιο ηπια! Βασικά δικη μ χαζομάρα που ξεχναω να το συζητησω με τον γιατρό 

Ναι ο πλακουντας ψηλα,πρόσθιος και η μικρη χαμηλά.με.το κεφαλάκι προς τα κάτω.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joka είπε:

Ναι ο πλακουντας ψηλα,πρόσθιος και η μικρη χαμηλά.με.το κεφαλάκι προς τα κάτω.

Κι εμένα έτσι είναι πλακούντας μπροστά και ο μπέμπης με κεφαλάκι κάτω.. αλλα τον καταλαβαίνω μια χαρά γενικα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΣΑ...Τρεχουμε με την μεταθεση τ αδελφου μου!!! ευχομαι ολες να είστε σουπερ!! τα μωρακια γυρναμε οποτε γουσταρουν!! η φιλεναδα μου 40 ετων πρωτο παιδι.. περπατημα εως και 7 χιλομετρα την ημερα και το νινι γυρισε στο τοκετο..!! απροβλεπτα ειναι!!! οποτε stay calm!! πρεπει να εχω γραψει το πρωτο μου γυρισε στο 6μηνα... και το δευτερο στις 33 εβδομαδες... 

επισης με οπισθιο πλακουντα νοιωθεις το μωρο ενω με προσθιο αν ειναι και πρωτο μπορει να μην παιρνεις χαμπαρι ετσι διαβασα στο ιντερνετ!!!

κοριτσια ειμαι 33και5 χθες πηγα καθιερωμενο ραντεβου και ρωτησα για κολπικο ελεγχο ποτε γινεται και μου λεει ξεκιναμε απο την 36 εβδομαδα και μετα για να παρακολουθουμε και τον τραχηλο και 36 και κολπική  καλλιεργεια!!! 

φιλιαααα φουσκες μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακαλώ :

Η σιφινιερε μου δεν έχει βάση για αλλαξιερα.Πιστευεται χρειάζεται;

Επισης προτείνετε μαλακή ή σκληρή αλλαξιερα;

Δεν έχω ιδέα τι είναι καλύτερο.Περακαλω την βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακαλώ :

Η σιφινιερε μου δεν έχει βάση για αλλαξιερα.Πιστευεται χρειάζεται;

Επισης προτείνετε μαλακή ή σκληρή αλλαξιερα;

Δεν έχω ιδέα τι είναι καλύτερο.Περακαλω την βοήθειά σας

Καλησπερα! Εμενα εχει βαση αλλαξιερας κ το παρκοκρεβατο και η πολυμορφικη κουνια.. Και τα δυο εχουν προστατευτικα αριστερα κ δεξια..απλα θα χρησιμοποιησω ενα λεπτο παπλωματακι για να ξαπλωνω το μωρο εκει,  καθως οι αλλαξιερες της αγορας δεν χωρανε.. 'η ειναι μικρες η τεραστιες! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ πήρα συρταριερα απλή χωρίς αλαξιερα και θα μου φτιάξει από πάνω ξυλουργός μια προέκταση για να μπορώ να ξαπλώνω τω μωρό... επιπλέον θα πάρω ένα σκληρό στωματακι να έχει κι πλαϊνά να μην γλιστράει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακαλώ :

Η σιφινιερε μου δεν έχει βάση για αλλαξιερα.Πιστευεται χρειάζεται;

Επισης προτείνετε μαλακή ή σκληρή αλλαξιερα;

Δεν έχω ιδέα τι είναι καλύτερο.Περακαλω την βοήθειά σας

Εγω εχω απο τον πρωτο σκληρη και αδιαβροχη εβαζα πανω μια "πανα" αγκαλιας.. και αν τα κατουρουσε τα καθαριζα... 

αυτο ηταν ακριβως για την συρταριερα μου... με βολεψε!! μου αρεσει!!! θα την ξαναχρησιμοποιησω!! απο την εμπειρια μου ομως το θεωρω και περιττο υπαρχουν αλλες λυσεις αν δεν την ειχα  δλδ δεν θα αγοραζα (προσωπικη αποψη)...

την δανεισα σε πολλες μανουλες ουτε που την χρησιμοποιησαν τα αλλαζαν οπου βρουν κρεβατι καναπε με αδιαβροχο σελτεδακι απο κατω... 

η αλλαξιερα εντωμεταξυ εχει δυο αρνητικα που θυμαμαι: 1ον ειναι 80 ποντους και το παιδι ξεπεταγεται γρηγορα... και 2ον αμα αρχισει να κουνιεται (δεν θυμαμαι σε ποιο μηνα) φοβασαι να το αφησεις πανω στην συρταριερα και να απομακρυνθεις εστω και λιγο... (δηλαδη ειναι για τους πρωτους μηνες σαν το λίκνο-εχω αλλα τσαμπα λεφτα το θεωρω και αυτο)

τα θετικα: 1 οτι ηταν αγορακι και μου κατουσουσε το τοιχο.... αλλιως θα μου πετυχαινε κρεβατια  καναπεδες και ποιος τα καθαριζει μετα... για κοριτσακια φανταζομαι ειναι περιττο.. και 2ο ειχα μονιμα ενα καθαρο σημειο για την αλλαγη του δεν εψαχνα κρέμες  πανες σελτεδακια να τα παρω σαλονι πχ να το αλλαξω και αν ξεχασω κατι ξανα πισω... η αν κατουρηθει πισω στο δωματιο για αλλαξια.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Καλη κυριακη! Ξυπνια απο τις 3:00 π πηγα τουαλετα.. Ο μπεμπης εκανε παρτυ στην κοιλια μου:x

Να ρωτησω αλλα μη γελασετε.. :-D. Σχετικα με το θηλασμο.. Τι γινεται οταν οι θηλες στο στηθος δεν εξεχουν?  Πως μπορει το μωρο να θηλασει? Θα αλλαξει αυτο με την γεννα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Καλημερα κοριτσια! Καλη κυριακη! Ξυπνια απο τις 3:00 π πηγα τουαλετα.. Ο μπεμπης εκανε παρτυ στην κοιλια μου:x

Να ρωτησω αλλα μη γελασετε.. :-D. Σχετικα με το θηλασμο.. Τι γινεται οταν οι θηλες στο στηθος δεν εξεχουν?  Πως μπορει το μωρο να θηλασει? Θα αλλαξει αυτο με την γεννα? 

Αν και είναι το πρώτο μου παιδί μου... Έχω διαβάσει και αγόρασα κιόλας επιθέματα στήθους σαν έξτρα θηλες... Είδα τις τοποθετείς πάνω στο στήθος είναι πολύ λεπτές και έτσι κάπως το μωρό ρουφάει... Αν ψάξεις στο σκρουτζ κάνουν γύρω στα 8 ευρώ και λένε αναλυτικά για την χρήσιμοτητα τους. Εγώ επίσης θέλω να ρωτήσω πάνω στον θηλασμό αν ξέρει καμία κοπέλα κνα κόλπο κάτι που να μην πληγωνονται οι θηλες ή να μας είναι πιο ευκολο γιατί είμαι πολύ αισθητή στο στήθος και φοβάμαι.. 

Ψευδοθηλες λέγονται.. Τώρα μ ήρθε χαχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, KwnKwn10 είπε:

Αν και είναι το πρώτο μου παιδί μου... Έχω διαβάσει και αγόρασα κιόλας επιθέματα στήθους σαν έξτρα θηλες... Είδα τις τοποθετείς πάνω στο στήθος είναι πολύ λεπτές και έτσι κάπως το μωρό ρουφάει... Αν ψάξεις στο σκρουτζ κάνουν γύρω στα 8 ευρώ και λένε αναλυτικά για την χρήσιμοτητα τους. Εγώ επίσης θέλω να ρωτήσω πάνω στον θηλασμό αν ξέρει καμία κοπέλα κνα κόλπο κάτι που να μην πληγωνονται οι θηλες ή να μας είναι πιο ευκολο γιατί είμαι πολύ αισθητή στο στήθος και φοβάμαι.. 

 

10 ώρες πρίν, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακαλώ :

Η σιφινιερε μου δεν έχει βάση για αλλαξιερα.Πιστευεται χρειάζεται;

Επισης προτείνετε μαλακή ή σκληρή αλλαξιερα;

Δεν έχω ιδέα τι είναι καλύτερο.Περακαλω την βοήθειά σας

Καλημέρα!!εγώ αλλαξιερα που είχε η κούνια χρησιμοποίησα το πολύ για ένα δύο μήνες και κυρίως τα βράδια. Μέσα στη μέρα τους άλλαζα πάντα πάνω στον καναπέ με ένα αδιάβροχο σελτεδακι.μου φαινόταν πολύ πιο άνετο και ασφαλές.

Οι θηλές δυστυχώς τον πρώτο καιρό μέχρι να σκλυρηνουν λίγο πληγώνονται συνήθως. Τις πρώτες μέρες έβαζα την αλοιφή purelan της medela. Θαυματουργή και δεν θέλει ξέπλυμα. Μόλις άρχισα να έχω πιο πολύ γάλα αλοιφα πάνω στις θηλές λίγο από το γάλα. Είναι το καλύτερο γιατρικό. Αλλά εντάξει δεν κρατάει πολύ καιρό αυτό.

  • Μου αρέσει 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, KwnKwn10 είπε:

Αν και είναι το πρώτο μου παιδί μου... Έχω διαβάσει και αγόρασα κιόλας επιθέματα στήθους σαν έξτρα θηλες... Είδα τις τοποθετείς πάνω στο στήθος είναι πολύ λεπτές και έτσι κάπως το μωρό ρουφάει... Αν ψάξεις στο σκρουτζ κάνουν γύρω στα 8 ευρώ και λένε αναλυτικά για την χρήσιμοτητα τους. Εγώ επίσης θέλω να ρωτήσω πάνω στον θηλασμό αν ξέρει καμία κοπέλα κνα κόλπο κάτι που να μην πληγωνονται οι θηλες ή να μας είναι πιο ευκολο γιατί είμαι πολύ αισθητή στο στήθος και φοβάμαι.. 

Ψευδοθηλες λέγονται.. Τώρα μ ήρθε χαχα

Καλημέρα και καλή Κυριακή να έχουμε!!! 

@KwnKwn10 δεν έχω θηλάσει ποτέ και είναι το πρώτο μωράκι που περιμένω, ωστόσο από όσα έχω διαβάσει χωρίς να θέλω να ενστερνιστείς αυτά που θα σου πω, είναι ότι εάν τραυματιστεί η θηλή είναι γιατί δεν έχει πιάσει το μωρό το στήθος σωστά. Θα σου πρότεινα να κάνεις κάποιο σεμινάριο θηλασμού. 

Πχ στο μητέρα πριν το lockdown έκαναν εβδομαδιαία δωρεάν αλλά τώρα νομίζω τα έχουν σταματήσει για λίγο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα.εγω πηρα μια συρταριερα που θα μ μεινει κ μετα κ πανω εβαλα στρωματακι σκληρο με πλαινα απο τα τζαμπο θα στρωνω τα υποστρωματα μιας χρησης τα sani  εχω κ σελτεδακια και ολα τα απαραιτητα θα τα εχω στα συρταρια κ δ χρειαζεται να απομακρυνθω ουτε για ενα ευτερολεπτο γτ δεν αργει να γινει το κακο.στην αλλαξιερα θα πηγαινουμε αφου ειναι ολα ετοιμα δ αφηνουμε ποτε το παιδι μονο του κανοντας κατι αλλο μακρυα του μας το τονισαν κ στο σεμιναριο!!!!εχουν σκοτωθει πολλα βρεφη πεφτοντας απο αλλαξιερες.σχετικα με τις θηλες κ εμενα δ εξεχουν ιδιαιτερα βαζω μια κρεμα που μαλακωνει τις θηλες κ καλα κ εγω εχω σκεφτει τις ψευδοθηλες αν κ οι μαιες ειναι κατα τις βρισκουν αβολες αλλα ισως τις δοκιμασω

Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

Καλημέρα και καλή Κυριακή να έχουμε!!! 

@KwnKwn10 δεν έχω θηλάσει ποτέ και είναι το πρώτο μωράκι που περιμένω, ωστόσο από όσα έχω διαβάσει χωρίς να θέλω να ενστερνιστείς αυτά που θα σου πω, είναι ότι εάν τραυματιστεί η θηλή είναι γιατί δεν έχει πιάσει το μωρό το στήθος σωστά. Θα σου πρότεινα να κάνεις κάποιο σεμινάριο θηλασμού. 

Πχ στο μητέρα πριν το lockdown έκαναν εβδομαδιαία δωρεάν αλλά τώρα νομίζω τα έχουν σταματήσει για λίγο.

εγω που θηλασα με συμβουλο θηλασμου μου ελεγε ακριβως αυτο... μου εκανε 4-5 επισκεψεις... 

καθε φορα μου ελεγε αν πονας δεν ειναι φυσιολογικο... αν πονεσεις θα ειναι γτ δεν πιανει σωστα την θηλη...

πρεπει ολο το στομα να ανοίξει  και να μπουκωσει.. πονας αν πιασει μονο την ακρη και την πιπιλαει... αν πιάσει  ολη την καφε περιοχη απλα κανει θηλαστικες κινησεις χωρις να σε πιπιλαει και επομενως χωρις να σε ποναει...

δεν πονεσα ποτε!!! 

και αν αρχισεις  και πονας μου ελεγε θα προσεχεις αν αρχιζει και ζεσταινεται το στηθος σου.. ειναι σημαδια μαστιτιδας.... θελει αδιασμα αμεσως το στηθος και το προλαβαινεις... 

αναθεμα μα αν τον θηλασα ποτε σωστα... αλλα το προσπαθουσα.... 

Υγ: για τις φουσκωκοιλιτσες στο 1ο για να δειτε αν τρωει γαλα θα βλεπετε τον λαιμο εαν καταπινει τοτε πινει αλλιως καλοπερναει στο ζιζι...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, enjoy είπε:

εγω που θηλασα με συμβουλο θηλασμου μου ελεγε ακριβως αυτο... μου εκανε 4-5 επισκεψεις... 

καθε φορα μου ελεγε αν πονας δεν ειναι φυσιολογικο... αν πονεσεις θα ειναι γτ δεν πιανει σωστα την θηλη...

πρεπει ολο το στομα να ανοίξει  και να μπουκωσει.. πονας αν πιασει μονο την ακρη και την πιπιλαει... αν πιάσει  ολη την καφε περιοχη απλα κανει θηλαστικες κινησεις χωρις να σε πιπιλαει και επομενως χωρις να σε ποναει...

δεν πονεσα ποτε!!! 

και αν αρχισεις  και πονας μου ελεγε θα προσεχεις αν αρχιζει και ζεσταινεται το στηθος σου.. ειναι σημαδια μαστιτιδας.... θελει αδιασμα αμεσως το στηθος και το προλαβαινεις... 

αναθεμα μα αν τον θηλασα ποτε σωστα... αλλα το προσπαθουσα.... 

Υγ: για τις φουσκωκοιλιτσες στο 1ο για να δειτε αν τρωει γαλα θα βλεπετε τον λαιμο εαν καταπινει τοτε πινει αλλιως καλοπερναει στο ζιζι...

 

@enjoy σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? Πώς θα βρω κι εγώ κάποιο σύμβουλο θηλασμού? Θα σύστηνες γενικά σε νέες μανούλες να έχουν κάποιον για αρχή; Εγώ σίγουρα έχω διαβάσει κλπ αλλά η εμπειρία μου λείπει και θα ήθελα κάποιον για καθοδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

@enjoy σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? Πώς θα βρω κι εγώ κάποιο σύμβουλο θηλασμού? Θα σύστηνες γενικά σε νέες μανούλες να έχουν κάποιον για αρχή; Εγώ σίγουρα έχω διαβάσει κλπ αλλά η εμπειρία μου λείπει και θα ήθελα κάποιον για καθοδήγηση.

σ εστειλα πμ..

στο ιντερνετ εψαξα συμβουλο και την επισκεφτηκα 1 βδομαδα πριν γεννησω και δεν με χρεωσε για πληροφοριες...

αφου γεννησα ηρθε σπιτι..

εισεχουσες θηλες: συστηνω συμβουλο και δοκιμη με ψευδοθηλες αν ο σκοπος σ ειναι αποκλειστικος θηλασμος..  γτ μονη σου μπορει να απελπιστεις...

μη εισεχουσες: καποιο μαθημα θηλασμου.. κ προσπαθεια... δεν ειναι και πυρηνικη επιστημη... το γαλα θα ρεει αφθονο και ολα σουπερ...

εγω εχω οριακα εισεχουσες μου ειπε.. δεν εβαλα ψευδοθηλες αλλα ηταν δύσκολο... αυτην το εβαζε καπως και ετρωγε σαν γουρουνι με το που με αφηνε το εχανα...

με βοηθησε παρα πολυ... αυτην την φορα λεω να δοκιμασω και ψευδοθηλες.. και να το παλεψω μονη μου...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...