Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Καλημερα εγω μιλησα με γαια για τα διαδικαστικα....θελουν αφμ κ αμκα κ των 2 απλα να ξερουμε τους αριθμους το iban του τραπεζ μας λογαριασμ προφανως για το επιδομα του μητσοτακη ταυτοτητες  και των 2 κ ισως ληξ πραξη γαμου αλλα δ τρελαθηκε κιολας ε φερτε την κ αυτη μ λεει μαλλον δ ειναι πολυ σημαντικη.μιλησε καμια αλλη να της ειπαν κ κατι ακομα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 42 λεπτά , Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Έχετε συζητήσει με το γιατρό σας πόσο θα κοστίσει η γέννα?? ( Για ιδιωτικό νοσοκομείο)!

Καλημέρα! Τα λεφτά για το κάθε μαιευτήριο υπάρχουν στο ίντερνετ. Για το γιατρό εγώ έχω μια εικόνα αφού είχα ξαναγεννησει μαζί του αλλά σήμερα που έχω ραντεβού λέω να τον ρωτήσω γιατί δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , KwnKwn10 είπε:

Καλημέρα!!! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές για θηλασμό... Θα κοιτάξω αν γίνονται μαθήματα ονλινε ή κάτι τέτοιο... Είχα γραφτεί σε κάτι σεμινάρια του νοσοκομείου αλλά δεν με πήραν ακόμα και δν ξέρω λόγω της κατάστασης πως θα γίνουν και αν θα γίνουν... 

Εμένα οι βαλίτσες είναι μισοφτιαγμενες... Περιμένω τα πράγματα που παρειγγειλα για να τις συμπληρώσω... Μόνο νυχτικια δεν έχω πάρει γιατί πραγματικά δεν μ αρέσει καμία και την θεωρώ άχρηστη αφού πέρα από τ νοσοκομείο δεν θα την ξαναβάλω σίγουρα αλλά θα πάρω όταν ανοίξουν τ μαγαζιά μάλλον... Προς τ παρόν έχω μια εφεδρική και βλέπουμε... 

Βρακια μιας χρήσης έχω προμηθευτεί δεν ξέρω όμως αν βολεύουν... 

Εχθές τ βράδυ αισθανόμουν στην κοιλιά μ επί 1 ώρα ρυθμικά κουνηματακια μικρά... Νμζω ότι είχε λοξιγκα η μικρή.... Ήταν ωραία αίσθηση αν και δεν με άφησε να κοιμηθώ... Χαχαχ

@KwnKwn10Καλημέρα! Επειδή είμαι ακριβώς της ίδιας λογικής για τις νυχτικιές βρήκα στο pat pat μια (όχι κάτι σπουδαίο) με δέκα ευρώ. Δεδομένου ότι εδώ βρίσκω με 20-30-40 νομίζω ότι τη δουλειά της την κάνει και είναι και θηλασμού. Σε περίπτωση καισαρικής πάντα που θα νιώθω και ενοχλήσεις από τα παντελόνια. Αλλιώς όπως είπα πήρα φανελάκια θηλασμού από το h&m

πρίν από 52 λεπτά , Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Έχετε συζητήσει με το γιατρό σας πόσο θα κοστίσει η γέννα?? ( Για ιδιωτικό νοσοκομείο)!

@ΤουτουνιΝαι ναι είναι από τα πρώτα πράγματα που είπαμε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Πω πω αγχώθηκα τώρα!βλέπω όλες σχεδόν τα έχετε έτοιμα τα μωρουδιακα. Εγώ ακόμη δεν έχω ασχοληθεί να τα ξεχωρίσω καν. Τα έχω απλά όλα φυλαγμένα σε μια αποθήκη από τα δίδυμα. Απλά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αν χτυπά ξύλο γεννήσω νωρίτερα τα μωρά μέχρι να πάνε 36 βδομάδες δεν βγαίνουν από το μαιευτήριο και αυτό είναι σχεδόν την πρωτοχρονιά οπότε έχω καιρό. Από την άλλη αν τύχει και γεννήσω πρόωρα αυτό που θα χρειαστώ άμεσα είναι η προσωπική μου βαλίτσα. Οπότε εγώ σκέφτομαι πρώτα να φτιάξω τη βαλίτσα μου και να φροντίσω τα μωρουδιακα να τα έχω έτοιμα το αργότερο μέχρι τα Χριστούγεννα.

Καλημέρα!Τί εννοείς τα μωρά δε βγαίνουν απ το μαιευτήριο μέχρι να πάνε 36 εβδομάδων?!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , enjoy είπε:

φανελακια θηλασμου?? αχα ενδιαφερον δεν τα ηξερα!! 

και εγω τενα πηρα σερβιετες λοχειας... οτι ειχε προσφορά το σουπερ...

@enjoy ναι είναι φανελάκια με λεπτή αποσπώμενη τιραντα. Εγώ τέτοια θα έπαιρνα ούτως ή άλλως και είπα να τα εκμεταλλευτώ στο μαιευτήριο. Αν κατεβάσεις το app του h&m θα τα βρεις πολύ εύκολα. 

 

Λοιπόν σήμερα αισθάνομαι μια σύγχιση! Έχω πολλές ερωτήσεις αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

1. Θα πάρετε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Καλημέρα!Τί εννοείς τα μωρά δε βγαίνουν απ το μαιευτήριο μέχρι να πάνε 36 εβδομάδων?!

Καλημέρα!στο Λητώ που είχα γεννήσει πρόωρα τα διδυμακια μου και μπήκαν θερμοκοιτίδα οι προϋποθέσεις για να βγουν ήταν να φτάσουν τα 2200 και τις 36 και καλά εβδομάδες κύησης. Αυτό έχουν σαν πολιτική .Δηλαδή εγώ που γέννησα 32+1 είχαν μείνει τα μωρά μέσα 4 εβδομάδες.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις διάβασα τα χαρτιά που απαιτούνται για την εισαγωγή στο μαιευτήριο ΜΗΤΕΡΑ. Είναι τα εξής: 

1. Αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο

2. Βιβλιάριο υγείας μητέρα και πατέρα θεωρημένο για το τρέχον έτος (βέβαια αυτά πλέον είναι ηλεκτρονικά) 

3. Ληξιαρχική πράξη γάμου του τελευταίου εξαμήνου και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (τα κατέβασα και τα δύο ηλεκτρονικά από το gov)

4. Ασφαλιστήριο συμβόλαιο ή κάρτα ιδιωτικής ασφάλισης (εάν υπάρχει).

5. Κάρτα υγείας (έχει χορηγηθεί σε προηγούμενη επίσκεψη στο ΜΗΤΕΡΑ)

 

Επίσης θα ζητηθούν ΑΜΚΑ, ΑΦΜ και ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Καλημέρα!στο Λητώ που είχα γεννήσει πρόωρα τα διδυμακια μου και μπήκαν θερμοκοιτίδα οι προϋποθέσεις για να βγουν ήταν να φτάσουν τα 2200 και τις 36 και καλά εβδομάδες κύησης. Αυτό έχουν σαν πολιτική .Δηλαδή εγώ που γέννησα 32+1 είχαν μείνει τα μωρά μέσα 4 εβδομάδες.

Αλήθεια????Αυτό δηλαδή ισχύει για όλα τα μωράκια που γεννιούνται εκεί???!!!!!Πρέπει να ισχύουν και οι 2 προϋποθέσεις?Δηλαδή αν ένα μωράκι γεννηθεί 35 ή 34 εβδομάδων με.καλο βαρος πάλι πρέπει να μείνει μέσα??

Πόσο βάρος είχαν τα μωράκια σου και γιατί γεννήθηκαν τόσο πρόωρα?

Κι εγώ εκεί θα γεννήσω αλλά δεν έχω καμία τέτοια ενημέρωση!!!

Στα άλλα μαιευτήρια ισχύουν τα ίδια?

Θυμάσαι περίπου πόσο κοστίζει η κάθε μέρα στη Μενν?

Επίσης,οι εξετασεις του μωρού αφού γεννηθεί πόσο κοστίζουν??


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo είπε:

@enjoy ναι είναι φανελάκια με λεπτή αποσπώμενη τιραντα. Εγώ τέτοια θα έπαιρνα ούτως ή άλλως και είπα να τα εκμεταλλευτώ στο μαιευτήριο. Αν κατεβάσεις το app του h&m θα τα βρεις πολύ εύκολα. 

 

Λοιπόν σήμερα αισθάνομαι μια σύγχιση! Έχω πολλές ερωτήσεις αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

1. Θα πάρετε μαζί σας και κανονικά εσώρουχα; Προτιμάτε τα εσώρουχα μιας χρήσης? Πάνες ακράτειας που είναι σαν βρακάκια ααή σερβιετες ειδικές για λόχεια; έχω διαβάσει κάπου για τις πάνες ακράτειας ότι είναι πολύ βολικες ενώ τα εσώρουχα όχι τόσο. Επίσης στα ιδιωτικά μαιευτήρια θυμάμαι ότι δίνουν εσώρουχα μιας χρήσης οπότε μάλλον περιττό να ψωνίσω. Αν ξέρει κάποια να μου πει.

2. Σε ιδιωτικό μαιευτήριο η βαλίτσα καμπίνας, δλδ η μικρή επαρκεί?

3. Κοιτάζω αλλαξιερες. Δεν θα ψωνίσω συρταριερα γιατί έχω δική μου. Έλεγα να πάρω αυτό το στρωματακι και να το μετακινώ από δωμάτιο σε δωμάτιο και κυρίως στο μπάνιο πάνω στο πλυντήριο σκεφτόμουν ότι βολεύει δίπλα από το νιπτήρα. Τι λέτε; Πρέπει να βάζω και κάποιο κάλυμμα από πάνω αδιάβροχο?

4. Πιπίλες πρέπει να έχω μόλις γεννηθεί; Είναι οκ για το θηλασμό ή παίζει να μπερδευτεί; Και αν πάρω πιπίλες παίρνω και απιστειρωτή????

Αυτααααάα! Φρίκη σήμερα!!! 

Εχω παρει και κανονικα εσωρουχα αλλα κ σερβιετες λοχειας.  Τα μαιευτηρια δινουν οντως βρακακια μιας χρησης. 

Πηρα κ δικη μου μικρη βαλιτσα αλλα κ του μωρου ξεχωριστη. 

Στην αλλαξιερα μπορεις να βαζεις και πανες υποσεντονα αντι για αδιαβροχο καλυμα. 

Πιπιλες εχω παρει αν χρειαστει. Θα τις αποστειρωνω στον αποστειρωτη μπιμπερο που μου εχει δωσει μια φιλη. Επισης εχουν και την αντιστοιχη θηκη τους. 

Just now, Joka είπε:

Αλήθεια????Αυτό δηλαδή ισχύει για όλα τα μωράκια που γεννιούνται εκεί???!!!!!

Πόσο βάρος είχαν τα μωράκια σου και γιατί γεννήθηκαν τόσο πρόωρα?

Κι εγώ εκεί θα γεννήσω αλλά δεν έχω καμία τέτοια ενημέρωση!!!

Θυμάσαι περίπου πόσο κοστίζει η κάθε μέρα στη Μενν?

Επίσης,οι εξετασεις του μωρού αφού γεννηθεί πόσο κοστίζουν??

Οι εξετασεις τ μωρου δεν ειναι μεσα στα λεφτα του τοκετου?? 

Just now, Suzukaki είπε:

Καλημερα εγω μιλησα με γαια για τα διαδικαστικα....θελουν αφμ κ αμκα κ των 2 απλα να ξερουμε τους αριθμους το iban του τραπεζ μας λογαριασμ προφανως για το επιδομα του μητσοτακη ταυτοτητες  και των 2 κ ισως ληξ πραξη γαμου αλλα δ τρελαθηκε κιολας ε φερτε την κ αυτη μ λεει μαλλον δ ειναι πολυ σημαντικη.μιλησε καμια αλλη να της ειπαν κ κατι ακομα;

Αφμ και αμκα θα ειναι στην ληξιαρχικη πραξη γαμου ηδη, τουλαχιστον ετσι προσεξα το πρωι π την κατεβασα απο το gov. Gr

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klegeo είπε:

Εχω παρει και κανονικα εσωρουχα αλλα κ σερβιετες λοχειας.  Τα μαιευτηρια δινουν οντως βρακακια μιας χρησης. 

Πηρα κ δικη μου μικρη βαλιτσα αλλα κ του μωρου ξεχωριστη. 

Στην αλλαξιερα μπορεις να βαζεις και πανες υποσεντονα αντι για αδιαβροχο καλυμα. 

Πιπιλες εχω παρει αν χρειαστει. Θα τις αποστειρωνω στον αποστειρωτη μπιμπερο που μου εχει δωσει μια φιλη. Επισης εχουν και την αντιστοιχη θηκη τους. 

Οι εξετασεις τ μωρου δεν ειναι μεσα στα λεφτα του τοκετου?? 

Αφμ και αμκα θα ειναι στην ληξιαρχικη πραξη γαμου ηδη, τουλαχιστον ετσι προσεξα το πρωι π την κατεβασα απο το gov. Gr

@Klegeo οι εξετάσεις του μωρού δεν είναι στην τιμή του τοκετού. Εμάς μας έδωσε η γυναικολόγος ένα χαρτί να το δείξουμε στον παιδίατρο. Μας υπέδειξε να βρούμε παιδίατρο πριν τη γέννα. Ο παιδίατρος μας είπε ποιες προτείνει οι οποίες χρεώνονται επιπλέον στο μαιευτήριο.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, dpilo είπε:

@Klegeo οι εξετάσεις του μωρού δεν είναι στην τιμή του τοκετού. Εμάς μας έδωσε η γυναικολόγος ένα χαρτί να το δείξουμε στον παιδίατρο. Μας υπέδειξε να βρούμε παιδίατρο πριν τη γέννα. Ο παιδίατρος μας είπε ποιες προτείνει οι οποίες χρεώνονται επιπλέον στο μαιευτήριο.

Να σας ρωτησω βρε κοριτσια εσεις που εχετε βαλιτσα για το μωρο ξεχωριστη γεννατε σε δημοσιο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Να σας ρωτησω βρε κοριτσια εσεις που εχετε βαλιτσα για το μωρο ξεχωριστη γεννατε σε δημοσιο;

Εγω που γενναω σε δημόσιο μου έδωσαν μια λίστα με τα πράγματα του μωρού και της μαμάς... Οπότε 2 βαλίτσες μια για την καθεμία μας.. 

3 ώρες πρίν, Klegeo είπε:

Δευτερη μερα π δεν κοιμαμαι  καθολου απο τις κλωτσιες στην κυστη μου και τα στριφογυρισματα του μικρου.. :huh:

Κ να πεις οτι εχα φαει γλυκο.. Τιποτα δεν ειχα φαει! 

Καλημερα κ σε σενα! Το Ιασω εχει τιμοκαταλογο στο site αν θυμαμαι καλα.. Αλλα μας ειπε κ ο γιατρος..εκτος απο αυτο ειναι κ η αμοιβη γιατρου ξεχωριστα.. 

Καλά αυτό με τον ύπνο άστα βραστα...αφου λέω μήπως αφού γεννηθει επιτέλους κοιμηθώ πιο νορμάλ.. Ξυπνάω μεσα στο βράδυ πόσες φορές ειδικά για τουαλέτα... Και συνήθως και η μικρή με κλωτσάει βράδυ... Χαχαχα μαρτυριο

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Κ εχεις φτιαξει ξεχωριστη βαλιτσα;;;τι εχετε βαλει μεσα κ θελετε τοσο χωρο;;εμενα μ ειπαν ρουχαλακι εξοδου μονο σκουφακι αυτα.

Η δικια μου δεν χωραει τ μικρου:-D.. Εχω βαλει εσωρουχα νεσεσερ σερβιετες ρουχα νυχτικα 2, παντοφλες μια ρομπα (αν χρειαστει)  και πετσετες σωματος προσώπου (αν χρειαστω) οδοντοκρεμα οδοντοβουρτσα σαμπουαν.. Η βαλιτσα η δικη μ μη φανταστεις οτι ειναι καμμια τεραστια! Ειναι απο αυτες για ολιγοημερα ταξιδια. Του μωρου ειναι βαλιτσα μαιευτηριου μικρη.. Την εχω πλυνει με του μωρου τα απορρυπαντικα και εχω μεσα 2αλλαξιες με ζιπουνακια,  δεν ξερω ποιο μεγεθος θα του κανει αναλογα μ τα κιλα π θα γεννηθει. Μια φορμα εξοδου που περιμενω.. Ενα μπουρνουζακι αν χρειαστει.. Πανουλες αν χρειαστουν,  κρεμες μαντηλακια, πανες αγκαλιας,  λαβετες ωμου..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...