Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Angelvas είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!Τελικά οι περισσότερες έχουμε μωράκια....νυχτοπουλια έχουν κάνει τη νύχτα μέρα!Να ρωτήσω κάτι όσες έχετε λίκνο το έχετε κάνει με κλίση προς τα κάτω για αποφυγή να πνίγει;επίσης να ρωτήσω πως το βάζετε να κοιμάται.Εχω μια ανησυχία γτ ενώ την αλλάζαμε έκανε γουλιες 2 φορές και με έπιασε πανικός.Η μαία Μ είπε ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι και δε χρειάζεται ρέψιμο τη βάζω για ύπνο κατευθείαν γτ το μητρικό γάλα είναι ευπεπτο.Μεχρι τώρα αυτό έκανα αλλά τώρα με τις γουλιες φοβήθηκα.Για πείτε μου απόψεις..

Εμεις το βαζουμε στο πλαι η ανασκελα με το κεφαλακι πλαι.. Εγω π τον θηλαζω ρευεται κανονικα κ τον παμε περα δωθε κανα 20λεπτο κ μετα τον ξαπλωνουμε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 55 λεπτά , Angelvas είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!Τελικά οι περισσότερες έχουμε μωράκια....νυχτοπουλια έχουν κάνει τη νύχτα μέρα!Να ρωτήσω κάτι όσες έχετε λίκνο το έχετε κάνει με κλίση προς τα κάτω για αποφυγή να πνίγει;επίσης να ρωτήσω πως το βάζετε να κοιμάται.Εχω μια ανησυχία γτ ενώ την αλλάζαμε έκανε γουλιες 2 φορές και με έπιασε πανικός.Η μαία Μ είπε ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι και δε χρειάζεται ρέψιμο τη βάζω για ύπνο κατευθείαν γτ το μητρικό γάλα είναι ευπεπτο.Μεχρι τώρα αυτό έκανα αλλά τώρα με τις γουλιες φοβήθηκα.Για πείτε μου απόψεις..

Κι εγώ τον κρατάω όρθιο κανα δεκάλεπτο. Άλλες φορές ρευεται κι άλλες όχι. Αρκετές φορές κοιμάται όσο τον έχω όρθιο κ μετά όταν τον ξαπλώσω βγάζει γουλιτσα...

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angelvas είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!Τελικά οι περισσότερες έχουμε μωράκια....νυχτοπουλια έχουν κάνει τη νύχτα μέρα!Να ρωτήσω κάτι όσες έχετε λίκνο το έχετε κάνει με κλίση προς τα κάτω για αποφυγή να πνίγει;επίσης να ρωτήσω πως το βάζετε να κοιμάται.Εχω μια ανησυχία γτ ενώ την αλλάζαμε έκανε γουλιες 2 φορές και με έπιασε πανικός.Η μαία Μ είπε ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι και δε χρειάζεται ρέψιμο τη βάζω για ύπνο κατευθείαν γτ το μητρικό γάλα είναι ευπεπτο.Μεχρι τώρα αυτό έκανα αλλά τώρα με τις γουλιες φοβήθηκα.Για πείτε μου απόψεις..

Ενω την αλλαζατε εκανε γουλια?? Πανα εννοεις?? Μηπως κατα το σκουπισμα του ποπου σήκωσες τα ποδαρακια προς την κοιλια?? Και πιεστηκε ελαφρα η κοιλια και βγηκε γουλιτσα... ιδιως αν ειχε φαει προηγουμενως δεν ειναι ανησυχητικο το στομαχι απο το στομα είναι απεχει τοσο λιγι που με την παραμικρη  κινησουλα μπορει  να βγαλουν... πχ και αλλη περιπτωση και αν ειναι λαιμαργα παρατρωνε τπυμπανιαζουν, το διαφραγμα του στομαχιου δεν κλεινει καλα ξεκινανε λοξιγγα και η αποσταση ειναι τοσο μικρη απο το στομα που βγαζουν γουλια(το περισσιο)!!

Η αν φανε λαιμαργα καταπινουν αερα και παλι κατα το ρεψιμο μπορει να βγαλουν..

Και αν δεν ρευτουν παλι μπορει να βγαλουν!!

Νομιζω οι Γούλιες δεν ενεχουν κινδυνο... ανησυχητικό  ειναι αν σου κανει ρουκέτα  δλδ εμετο εκσφεντονιζοντας το γαλα απο το στομα σαν νεροπιστολο!! Και αυτο παλι ειναι ανησυχητικο αν στο κανει επανειλημμένα ειδάλλως  ενα μεμονομενο περιστατικό  μπορει να ειναι απλα τυχαιο γεγονος!!!

Υγ: η νεογνολογος μας ειπε 10λεπτο ρεψιμο ακομα και αν δεν ρευτει.. να το εχουμε όρθιο να κατεβαινει γαλα στο στομαχακι...

Εγω κανα 5 λεπτο τον κραταω συνηθως 90% στο πρωτο λεπτο ρευεται...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς αυτό λέμε πως ένα πλάσμα μια σταλιά κάνει τέτοια χαχαχ! Καλό θα ήταν λίγο όρθιο μετά το φαγητό ! Εγώ στο πλάι τον βάζω με είπε η γιατρός ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι αλλά εγώ τον βάζω στο πλάι κι καταλήγει ανάσκελα μόνος του....

Να ρωτήσω όσες έχουν στεγνωτηριο  τα ρουχαλάκια τα σιδερωνεται; κι κάτι ακόμα γτ το πήρα τώρα  (απορώ πως ζούσαμε χωρίς αυτή την ανακάλυψή ειδικά τώρα με δύο μωρά) τα ρούχασε κάθε στέγνωμα θα μαζεύουν; έβαλα του άντρα μου κάτι παντελόνια κι κοντιναν κι μάζεψαν κι λίγο με αγχωσε όλο αυτό. 

(Εμείς εδώ ριλαξ κούνια μπελά μπας κι κοιμηθεί Αλλά τίποτα! )

  • Μου αρέσει 1

u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marian91 είπε:

Κι εμείς αυτό λέμε πως ένα πλάσμα μια σταλιά κάνει τέτοια χαχαχ! Καλό θα ήταν λίγο όρθιο μετά το φαγητό ! Εγώ στο πλάι τον βάζω με είπε η γιατρός ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι αλλά εγώ τον βάζω στο πλάι κι καταλήγει ανάσκελα μόνος του....

Να ρωτήσω όσες έχουν στεγνωτηριο  τα ρουχαλάκια τα σιδερωνεται; κι κάτι ακόμα γτ το πήρα τώρα  (απορώ πως ζούσαμε χωρίς αυτή την ανακάλυψή ειδικά τώρα με δύο μωρά) τα ρούχασε κάθε στέγνωμα θα μαζεύουν; έβαλα του άντρα μου κάτι παντελόνια κι κοντιναν κι μάζεψαν κι λίγο με αγχωσε όλο αυτό. 

(Εμείς εδώ ριλαξ κούνια μπελά μπας κι κοιμηθεί Αλλά τίποτα! )

Καποια ρουχα δεν μπαινουν στεγνωτηριο το γραφει το ταμπελακι τους. Αλλα ναι τα ρουχα καταστρεφονται με το στεγνωτηριο. Ειναι φοβερη συσκευη αλλα ειναι μονο για τα παιδικα ρουχα κ σεντονια κ τετοια που δεν σε νοιαζει. Τα υπολοιπα τα κλαις συντομα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Marian91Πραγματικά δεν το αλλάζω το στεγνωτηριο με τίποτα.. Αλλά έχω να σου πω ότι τα ρούχα μπορεί να γίνονται πιο λεπτά γιατί τραβάει πολύ χνουδι αλλά δεν μπάζουν.. Πρέπει να βρεις το σωστό πρόγραμμα, γιατί για να μπασουν σημαίνει ότι είναι πολύ καυτός ο αέρας.. Κ μενα μου πήρε μερικές φορές αλλά το βρήκα.. Φαντάσου στην αρχή δεν έβαζα δικά μου ρούχα γιατί φοβόμουν ότι δρν θα ξαναμπούν αλλά τώρα κ τα skinny jeans βάζω κ ολα κ βγαίνουν όπως όταν μπήκαν..

@Angelvas εμείς λίκνο έχουμε κ το έχω δύο σκάλες χαμηλότερο στο σώμα, με την μια δεν έβλεπα διαφορά.. Η σύμβουλος μου είπε ότι συνήθως από το μητρικό γάλα δεν ρευονται, η αν ρευτουν θα γίνει στο πρώτο 5λεπτο.. Εμένα δεν ρευεται πάντα αλλά μου είπε να τον κρατάω αγκαλιά για 15 λεπτά πριν τον βάλω για ύπνο κ να ξεκινάω να χτυπάω από χαμηλά στην μεσουλα μέχρι πάνω την πλατουλα.. 

  • Μου αρέσει 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

@Angelvas νομίζω δεν σου ευχήθηκα! Να σου ζήσει η μπεμπούλα! Να είναι υγιής, καλότυχη και ευτυχισμένη στην ζωή της!!

Εμείς έχουμε λίκνο αλλά το έχουμε σε ευθεία, δεν το έχω βάλει σε ανακλιση. Εγώ την κρατάω πολύ ώρα να ρευτει γιατί είχε κάνει εμετό μια φορά μόλις την είχα ξαπλώσει και από τότε φοβάμαι να την αφήσω γρήγορα στο λίκνο. Μεταξύ μας απολαμβάνω που κοιμάται πάνω μου!!! Μικρό κοάλα την φωνάζουμε!!!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2021 at 12:32 ΜΜ, Angelvas είπε:

 

Αχ ναι πείτε αν σιδερωνετε όσες έχετε στεγνωτηριο. Εγω επειδή βγαίνουν καυτα, τα δίπλωνω και τα τακτοποιω αμέσως,  δε τα σιδερωνω

Γενικά νομίζω το στεγνωτηριο και η σκούπα ρομπότ που πήραμε και τη βάζουμε κάθε μέρα, μας έχουν σώσει 

Πάντως εμένα το στργνωτηριο άντε να μου έχει λίγο τσιτώσει1 -2 ρούχα στον 1 χρόνο χρήσης. Είναι αυτό που λέει η @Mikri Ollandeza, θέλει μερικές δοκιμές. Αν κ εγώ να σας πω την αλήθεια πάνω κάτω 2 πράγματα χρησιμοποιώ. Αυτό που μου είπαν όμως και από το κατάστημα είναι να μη το βάζω στο τέρμα καυτό. Πχ για βαμβακερό έχει 3 σκάλες ,  να μη το βάζω στην πιο υψηλή, πάντα να το βάζω στο ενδιάμεσο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι τα τσιτωνει και εγω ειχα χρησιμοποιησει  παλια για ενα 3μηνο αλλα υπηρχε καποιο προγραμμα που στα εβγαζε νορμαλ των ενηλικων...

Ειχα βαλει κ μαλλινη δεν ηξερα κ μου την εκανε νουμερο μπεμπη ενω ηταν δικη μου XL μην σας πω νουμερο μπαρμπι ουτε του μπεμπη δεν χωρουσε...:tongue:

Θα το βρεις σιγα σιγα!! Ειναι φοβερή  εφευρεση αυτο και το αιρκοντισιον τα αγαπωωω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πορδιτσες μας και.εμας μυριζουν απο χλμ... τα κακα επισης...

Κοιμαται η μαζι μου... η στο καροτσακι.. και τον παω περα δώθε η συνηθως τον αφηνω κατω απο απορροφητηρα να κανω δουλειες..

Το λίκνο εινια μαλλον διακοσμητικο στοιχειό του σαλονιου!! Με την τηλ, την φασαρια του μεγαλου και τις συνομιλίες  μου με τον αντρα μου τινάζεται  και δεν κοιμαται... 

Τα απογευματα συνηθως στα χερια αγκαλιτσα... 

Μονο χθες και σημερα κοιμηθηκε στο λίκνο που το εβαλα γυρω γυρω το παντα(το ειδικο μαξιλαρι για να μην χτυπαει) και η αληθεια ειναι οτι ενοιωσε ασφαλεια μαλλον σαν το καροτσάκι  και κοιμηθηκε.. αλλα επικρατουσε σχετικη ησυχια γτ ο αντρας μου κοιμοταν η τηλ ηταν στο χαμηλο και με τον μεγαλο παιζαμε ησυχα...

Κοριτσια τις καλυτερες ωρες υπνου ειναι ξυπνιο!! 2-5 νυχτα και μεσημερι!! Και ειναι η ωρα για φαγητο και κακα.. και αναλογα την μερα επεκτεινεται η 11-5 η 2-7... εχει χορτασει υπνο κανει κακα και κοιτιομαστε ποτε ποτε γκρινιαζουμε... στα ορια υπερκοπωσης εμεις!!! Ίλιγγος μας επιασε, ποτε ποτε τρέμουλο  απο την αυπνια.. με χαπακια την βγαζουμε μην ανεβασουμε πυρετο!!! Μια ωραια ατμοσφαιρα!!

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, enjoy είπε:

Οι πορδιτσες μας και.εμας μυριζουν απο χλμ... τα κακα επισης...

Κοιμαται η μαζι μου... η στο καροτσακι.. και τον παω περα δώθε η συνηθως τον αφηνω κατω απο απορροφητηρα να κανω δουλειες..

Το λίκνο εινια μαλλον διακοσμητικο στοιχειό του σαλονιου!! Με την τηλ, την φασαρια του μεγαλου και τις συνομιλίες  μου με τον αντρα μου τινάζεται  και δεν κοιμαται... 

Τα απογευματα συνηθως στα χερια αγκαλιτσα... 

Μονο χθες και σημερα κοιμηθηκε στο λίκνο που το εβαλα γυρω γυρω το παντα(το ειδικο μαξιλαρι για να μην χτυπαει) και η αληθεια ειναι οτι ενοιωσε ασφαλεια μαλλον σαν το καροτσάκι  και κοιμηθηκε.. αλλα επικρατουσε σχετικη ησυχια γτ ο αντρας μου κοιμοταν η τηλ ηταν στο χαμηλο και με τον μεγαλο παιζαμε ησυχα...

Κοριτσια τις καλυτερες ωρες υπνου ειναι ξυπνιο!! 2-5 νυχτα και μεσημερι!! Και ειναι η ωρα για φαγητο και κακα.. και αναλογα την μερα επεκτεινεται η 11-5 η 2-7... εχει χορτασει υπνο κανει κακα και κοιτιομαστε ποτε ποτε γκρινιαζουμε... στα ορια υπερκοπωσης εμεις!!! Ίλιγγος μας επιασε, ποτε ποτε τρέμουλο  απο την αυπνια.. με χαπακια την βγαζουμε μην ανεβασουμε πυρετο!!! Μια ωραια ατμοσφαιρα!!

Πανω π θα εγραφα.. Εχω πελαγωσει.. Βλεπω τον μπεμπη να κλαει κ δεν μπορω.. Μας ειπε η παιδιατρος οτι ο δευτερος μηνας ειναι χαλια με τους κολικους.. Τι κανετε εσεις π δεν εχετε βοηθεια τα πρωινα? Το αφηνετε να κλαιει εκτος απο αγκαλιτσα? Πως οργανωνετε τις δουλειες σας? 

Οι πορδιτσες τα ιδια! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klegeo είπε:

Πανω π θα εγραφα.. Εχω πελαγωσει.. Βλεπω τον μπεμπη να κλαει κ δεν μπορω.. Μας ειπε η παιδιατρος οτι ο δευτερος μηνας ειναι χαλια με τους κολικους.. Τι κανετε εσεις π δεν εχετε βοηθεια τα πρωινα? Το αφηνετε να κλαιει εκτος απο αγκαλιτσα? Πως οργανωνετε τις δουλειες σας? 

Οι πορδιτσες τα ιδια! 

Εγώ προς το παρόν δεν νομίζω ότι καταφέρνω να βρω χρόνο για δουλειές. Ο μπέμπης είναι τόσο πολλές ώρες στο στήθος η αγκαλιά που με το ζόρι βρίσκω χρόνο για τουαλέτα η για μπάνιο. Και το φαγητό συνήθως πάνω από το κεφάλι του μικρού το τρώω την ώρα που θηλαζω. Ο άντρας μου βάζει πλυντήρια ρούχων και πιάτων,βάζει καμία σκούπα μια στο τόσο και η μαμά μου σιδερωνει ρούχα του μωρού κ μας δίνει κάνα φαι. Και κάπως έτσι επιβιώνουμε!!!! :P

 

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια  δώστε καμία  συμβουλή να μην πονάμε  στο θηλασμό ΥΠΟΦΕΡΩΩΩΩ...μου έχουν πει θηλή  με θηλαια  αλω αλλα τπτ

On 5/2/2021 at 1:40 ΜΜ, Angelvas είπε:

Δε κοιμάμαι εννοείται γτ έχω την έννοια αλλά τουλάχιστον δε σκύβω και δε πονάει η πλάτη και τα χέρια από το να τη κρατάω.

Μου είπαν ότι τρεχούμενο νερό κάνει να πέσει αρκεί να μη βυθιστεί σε νερό σε και μουλιασει,έτσι δε θα πέσει.

Όχι πάνω μου ξαπλωμένη στο πλάι και οι δυο.ειναι πιο εύκολο αναλόγως τη μεριά δεξί αριστερό μαστό.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , vivi24 είπε:

Κορίτσια  δώστε καμία  συμβουλή να μην πονάμε  στο θηλασμό ΥΠΟΦΕΡΩΩΩΩ...μου έχουν πει θηλή  με θηλαια  αλω αλλα τπτ

 

Κ γω θέλω..το ένα στήθος το έχει διαλύσει κ όταν δεν αντέχω δίνω ξανά κ ξανά το άλλο Κ φοβάμαι ότι θα πάθω ζημιά σε αυτό..  Οπο τε λέω να πάρω θήλαστρο κ για αυτό αλλά και για να έχω αν χρειαστεί να πάω πχ σεκάποια δουλειά κτλ 

Πειτε μου όσες έχετε θήλαστρο λίγο τα διαδικαστικά, για medela κοιτάω, ίσως νοικιάσω 2 βδομάδες να δω αν μπορώ κτλ.. πονάει? Πως το διατηρείται κ ζεσταίνεται? Εγώ πήρα κ θερμνατηρα αλλά ούτε το έχουμε ανοίξει πως λειτουργεί.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Opheliav είπε:

Κ γω θέλω..το ένα στήθος το έχει διαλύσει κ όταν δεν αντέχω δίνω ξανά κ ξανά το άλλο Κ φοβάμαι ότι θα πάθω ζημιά σε αυτό..  Οπο τε λέω να πάρω θήλαστρο κ για αυτό αλλά και για να έχω αν χρειαστεί να πάω πχ σεκάποια δουλειά κτλ 

Πειτε μου όσες έχετε θήλαστρο λίγο τα διαδικαστικά, για medela κοιτάω, ίσως νοικιάσω 2 βδομάδες να δω αν μπορώ κτλ.. πονάει? Πως το διατηρείται κ ζεσταίνεται? Εγώ πήρα κ θερμνατηρα αλλά ούτε το έχουμε ανοίξει πως λειτουργεί.. 

 

Εμένα είναι τόσο ερεθισμένο  το στήθος που ούτε στο μασάζ δεν αντέχω το θήλαστρο... εγώ 2 φορές που έβγαλα το  ζέστανα  λίγο σε μπρίκι  που είχα βράσει  νερό 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...