Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, vivi24 είπε:

Κορίτσια  δώστε καμία  συμβουλή να μην πονάμε  στο θηλασμό ΥΠΟΦΕΡΩΩΩΩ...μου έχουν πει θηλή  με θηλαια  αλω αλλα τπτ

 

Συμπάσχω!!!το ένα στήθος σήμερα έχει δύο μεγάλα γρομπαλακια στο πλάι που όσο μαλαξεις ζεστές κομπρεσες να βάλω τπτ!δε φεύγουν όσο και να θηλάζει η μικρή.Θα φύγουν ξέρετε?Και πονάω υπερβολικα στις θηλές!και στο στερνο-πλατη ουφ

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια! Υπαρχουν video ξενα θα τα βρειτε με τιτλο correct latch in breastfeeding.  Το μωρο πρεπει να ανοιξει μεγαλο στομα να μπει πρωτα το κατω μερος της αλω με την θηλη και επειτα σπρωχνουμε το μωρο στο στηθος να πιασει και το πανω μερος της αλω. 

Για τα γρομπαλακια..βαζε το μωρο να θηλασει με την φορα π εχουν τα γρομπαλακια. Κ ταυτοχρονα μασαζ.. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα ψάξω κάποια στιγμή όταν έχω χρόνο για πειράματα προ1 το παρών βάζω παιδικά πετσέτες σεντόνια... αλλά κι τα παιδικά κάποια πήραν λιγάκι... Ο μπέμπης θα ξεκινήσει να φοράει του μεγάλου αν συνεχίσουν να μαζεύουν!! 

Purelan κορίτσια κι λίγο ζεστό χαμομήλι εγώ αυτά βάζω στο στήθος... γτ έχουμε βράδια που ει αι πάνω μου 5 ώρες κι υποφέρω...

Όσες δίνετε προβιοτικα που κάνουν κι για κολικούς έχετε δει αποτελέσματα; (Εγώ δίνω biogaia)


u2Hzp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vivi24 είπε:

Κορίτσια  δώστε καμία  συμβουλή να μην πονάμε  στο θηλασμό ΥΠΟΦΕΡΩΩΩΩ...μου έχουν πει θηλή  με θηλαια  αλω αλλα τπτ

 

Αν υπάρχει  η δυνατότητα βαλε αερινο μπλουζακι η μονο ζακετα και ασε το στηθος εξω με πουρελαν να στεγνωσει λιγο να ηρεμησει... οσο προλαβαινεις...  να ηρεμησουν λιγο οι θηλες!! 

Καποια κοριτσια  λενε βοηθανε σε τετοιες περιπτωσεις και οι ψευδοθηλες δεν ξερω...

Εγω μια πληγη ειχα κανει και για 15λεπτα με πουρελαν που ειχα αφησει το στηθος ελευθερο κατευθειαν αρχισε να ξερενεται θηλη και ενοιωσα καλυτερα... σιγα σιγα στεγνωσε πληγη και εκλεισε με τις μερες... παραλληλα με βοηθησε και το θηλαστρο γτ ο μικρος με δάγκωνε αλύπητα και πονουσα ενω με το θηλαστρο το κουμανταρα εγω... αλλα δεν βοηθαει ιδιαίτερα  απλα.ειχα τον ελεγχο και δεν ξεφευγε η κατασταση.. 

Νομιζω θελει αερα... σωστο πιασιμο απο το νινι... και ισως ψευδοθηλες για λιγες μερες μεχρι να ηρεμησεις... (αν δεν τις θες η δεν μπορεις να αποφασισεις ειναι φθηνες νομιζω τις αγοραζεις τις δοκιμαζεις μια φορα και αν δεν σε βοηθανε ποιος τις γαμ... αστες στην ακρη...

Ποπο ευχομαι γρηγορα να ηρεμησεις σε νοιωθω απολυτα να θες να θηλασει και να μην.μπορεις...

πρίν από 44 λεπτά , Angelvas είπε:

Συμπάσχω!!!το ένα στήθος σήμερα έχει δύο μεγάλα γρομπαλακια στο πλάι που όσο μαλαξεις ζεστές κομπρεσες να βάλω τπτ!δε φεύγουν όσο και να θηλάζει η μικρή.Θα φύγουν ξέρετε?Και πονάω υπερβολικα στις θηλές!και στο στερνο-πλατη ουφ

Φευγουν  γενικα με καλο θηλασμο δλδ να κατσει μεχρι να στο αδιασει...

Κ μενα εχει κατσικωθει ενα γρομπαλακι φευγει και ξαναδημιουργειται... μιλαμε εκνευριστικο γτ φοβαμαι θελω να φυγει.. γενικα φεύγουν...

Κοριτσια απο σημερα το βραδυ μου ηρθε να κανω πραξη αυτο που μερες σκεφτομαι... λαθος  ωρα διαλεξα αλλα ειχα ετσι λίγο κουραγιο και ενεργεια και ειπα η τωρα η ποτε γτ και ο σύζυγός  δεν την παλευει αλλο... απειρη γκρινια λογω κουρασης.. λοιπον που λετε ξεκινησα να του δινω 20μλ παραπανω και να το ταιζω ανα 3ωρο αντι 2ωρο... γτ στο διωρο μεχρι να αλλαξω πανα να ζεστανω γαλα να φαει να ρευτει να κοιμηθεί  να αντλησω ερχόταν  σχεδον το επομενο γευμα ε δεν παλευεται...

Προς το παρον ελεγχεται... ο μικρος... η γκρινια του δλδ... οχι ο υπνος του.. λαγοκοιμαται και ξυπνάει.. αλλα δεν το βαζω κατω.... εχω λιγη δύναμη... πηρε πιπιλα παλι καλα μαλλον λογω πεινας γτ μετα το γευμα δεν την παιρνει την φτύνει... και περιμενω να παει 3.. αντι να ταισω 9-11-1-3-5-7 τον εδωσα 9.30-12-3- και μετα 6... 

Για να δουμε... 

Αν δεν κανω λαθος ετσι και αλλιως μετα το 40ημερο νομιζω ξεκιναμε να μεγαλώνουμε τις αποστασεις μεταξυ γευματων τις νυχτες για να κοιμαται σερι τις νυχτες χωρις φαγητο.. η μετα το 3μηνο το κανουμε αυτο?? Τα εχω ξεχασει...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Για τις θηλες αφου επουλωθουν αλατονερο! Εχω παρει αμπουλες αλατονερου απο φαρμακειο με γαζουλα πανω στη θηλη κ σωθηκα!! 

Τις σκληραινει κ δεν τραυματιζονται ουτε πονας! 

Just now, enjoy είπε:

Αν υπάρχει  η δυνατότητα βαλε αερινο μπλουζακι η μονο ζακετα και ασε το στηθος εξω με πουρελαν να στεγνωσει λιγο να ηρεμησει... οσο προλαβαινεις...  να ηρεμησουν λιγο οι θηλες!! 

Καποια κοριτσια  λενε βοηθανε σε τετοιες περιπτωσεις και οι ψευδοθηλες δεν ξερω...

Εγω μια πληγη ειχα κανει και για 15λεπτα με πουρελαν που ειχα αφησει το στηθος ελευθερο κατευθειαν αρχισε να ξερενεται θηλη και ενοιωσα καλυτερα... σιγα σιγα στεγνωσε πληγη και εκλεισε με τις μερες... παραλληλα με βοηθησε και το θηλαστρο γτ ο μικρος με δάγκωνε αλύπητα και πονουσα ενω με το θηλαστρο το κουμανταρα εγω... αλλα δεν βοηθαει ιδιαίτερα  απλα.ειχα τον ελεγχο και δεν ξεφευγε η κατασταση.. 

Νομιζω θελει αερα... σωστο πιασιμο απο το νινι... και ισως ψευδοθηλες για λιγες μερες μεχρι να ηρεμησεις... (αν δεν τις θες η δεν μπορεις να αποφασισεις ειναι φθηνες νομιζω τις αγοραζεις τις δοκιμαζεις μια φορα και αν δεν σε βοηθανε ποιος τις γαμ... αστες στην ακρη...

Ποπο ευχομαι γρηγορα να ηρεμησεις σε νοιωθω απολυτα να θες να θηλασει και να μην.μπορεις...

Φευγουν  γενικα με καλο θηλασμο δλδ να κατσει μεχρι να στο αδιασει...

Κ μενα εχει κατσικωθει ενα γρομπαλακι φευγει και ξαναδημιουργειται... μιλαμε εκνευριστικο γτ φοβαμαι θελω να φυγει.. γενικα φεύγουν...

Κοριτσια απο σημερα το βραδυ μου ηρθε να κανω πραξη αυτο που μερες σκεφτομαι... λαθος  ωρα διαλεξα αλλα ειχα ετσι λίγο κουραγιο και ενεργεια και ειπα η τωρα η ποτε γτ και ο σύζυγός  δεν την παλευει αλλο... απειρη γκρινια λογω κουρασης.. λοιπον που λετε ξεκινησα να του δινω 20μλ παραπανω και να το ταιζω ανα 3ωρο αντι 2ωρο... γτ στο διωρο μεχρι να αλλαξω πανα να ζεστανω γαλα να φαει να ρευτει να κοιμηθεί  να αντλησω ερχόταν  σχεδον το επομενο γευμα ε δεν παλευεται...

Προς το παρον ελεγχεται... ο μικρος... η γκρινια του δλδ... οχι ο υπνος του.. λαγοκοιμαται και ξυπνάει.. αλλα δεν το βαζω κατω.... εχω λιγη δύναμη... πηρε πιπιλα παλι καλα μαλλον λογω πεινας γτ μετα το γευμα δεν την παιρνει την φτύνει... και περιμενω να παει 3.. αντι να ταισω 9-11-1-3-5-7 τον εδωσα 9.30-12-3- και μετα 6... 

Για να δουμε... 

Αν δεν κανω λαθος ετσι και αλλιως μετα το 40ημερο νομιζω ξεκιναμε να μεγαλώνουμε τις αποστασεις μεταξυ γευματων τις νυχτες για να κοιμαται σερι τις νυχτες χωρις φαγητο.. η μετα το 3μηνο το κανουμε αυτο?? Τα εχω ξεχασει...

Παντως μιας γειτονισας π γεννησε 2 μερες πριν απο μενα κοιμαται 11 με 7 το πρωι.. Πως γινεται?? 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου καλημέρα! 

Με τις θηλές είμαι ακόμα καλά αλλά με το ξενύχτι, φαι , κακα τα ιδια με εσάς. Χθες ξυπνούσε ανα 1.5 ωρα πχ Κ ειναι αυτα που λέτε. Μέχρι να συνέλθεις έχει έρθει το επόμενο γευμα. Να ρωτήσω οσες κάνουν μεικτο πρόγραμμα Κ με ξενο; ποση ωρακάθε στήθος Κ μετα κάποια μλ. Αλλά αρκετές φορές μου τα βγάζει της σκόνης. Όχι παντα....ειναι οτι τρώει λαιμαργα; οτι πρέπει να φάει λιγότερο ;Αλλά αφού πεινάει είναι δυνατόν να μη δώσω; Επίσης μου είπαν για αυτο μια φιλη ,σας το παραθέτω: "AN ΘEΛEIΣ BOHΘEIA ΓIA TON ΘHΛAΣMO , YΠAPXEI ΠPOΓPAMMA ΠPOΩΘHΣHΣ ΣE EΘNIKO EΠIΠEΔO , ΛEΓETAI AΛKYONH , YΠAΓETAI ΣTO INΣTITOYTO YΓEIAΣ TOY ΠAIΔIOY KAI EXEI ANOIXTH ΓPAMMH TO 10525 (Παρασκευή ειδικά είναι μια καλή που το σηκώνει )

  • Μου αρέσει 3

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lottaki είπε:

Κοριτσάκια μου καλημέρα! 

Με τις θηλές είμαι ακόμα καλά αλλά με το ξενύχτι, φαι , κακα τα ιδια με εσάς. Χθες ξυπνούσε ανα 1.5 ωρα πχ Κ ειναι αυτα που λέτε. Μέχρι να συνέλθεις έχει έρθει το επόμενο γευμα. Να ρωτήσω οσες κάνουν μεικτο πρόγραμμα Κ με ξενο; ποση ωρακάθε στήθος Κ μετα κάποια μλ. Αλλά αρκετές φορές μου τα βγάζει της σκόνης. Όχι παντα....ειναι οτι τρώει λαιμαργα; οτι πρέπει να φάει λιγότερο ;Αλλά αφού πεινάει είναι δυνατόν να μη δώσω; Επίσης μου είπαν για αυτο μια φιλη ,σας το παραθέτω: "AN ΘEΛEIΣ BOHΘEIA ΓIA TON ΘHΛAΣMO , YΠAPXEI ΠPOΓPAMMA ΠPOΩΘHΣHΣ ΣE EΘNIKO EΠIΠEΔO , ΛEΓETAI AΛKYONH , YΠAΓETAI ΣTO INΣTITOYTO YΓEIAΣ TOY ΠAIΔIOY KAI EXEI ANOIXTH ΓPAMMH TO 10525 (Παρασκευή ειδικά είναι μια καλή που το σηκώνει )

Στο νοσοκομειο μας ειχαν πει: γευματα ανα 3ωρο στο μεικτό.. και θηλασμο μιση ωρα νωριτερα 15λεπτα στο καθε στηθος...

δλδ πχ:

11μιση δινεις στηθος εναλλαξ και 12 συμπληρωμα...

Μετα 2μιση στηθος 3 συμπληρωμα..

5μιση στηθος 6 συμπληρωμα... κοκ..

Εγω δινω αντληση και συμπληρωμα.. στηθος 2 φορες το πολυ... οποτε ξερω ποσο τρωει περιπου η ξερω οτι στο 10λεπτο βγαζω απο καθε στηθος 50 μλ μαχ... οποτε  και με θηλασμο ξερω περίπου  ποσο τρώει αναλογα την ωρα που θηλαζει και την σκληρότητα τ στηθους μετα το γευμα... 

Για σενα... τωρα ισως η παιδιατρος η μαια εχει καποια λυση... αναλογα τα κιλα του μωρου υπάρχει  max και min μλ γευματων οποτε  στο περιπου το ρυθμιζεις...

Απο αυτα που μαθαινω καλο ειναι παντως να το ρευεις μετα το στήθος... και συμπληρωμα αν τρωει πχ 40 στα πρωτα 20 να το ρευεις μας ειπαν μαιες στο νοσοκομειο και μετα στα 40παλι... λιγο στα ορθια και ας μην ρευτει τουλαχιστον να κατεβει... και εμενα που τρωει λαιμαργα χθες που τον πηγα ανα 3ωρο τον ανεβασα μλ στα 100 και τον ρευω 2 φορες κ δεν μου εβγαλε προς το παρον... ενω ο αντρας μου π τον ταισε στις 6 δεν με ακουσε δεν τον ερεψε 2 φορες και εβγαλε λιγουλακι... παιζει και αυτο το ρολο του ισως...

Και επισης καποτε που μου εβγαζε στα 90μλ του το ειχα κατεβασει 70μλ... αλλα στα 70πεινουσε ανα 3ωρο και τον ταιζα ανα διωρο... γλυτωσα τις γουλιες και την υπερχειληση του στομαχιού αλλα γαμησα το προγραμμα μου και δεν προλαβαινα ουτε ανασα να παρω... τωρα που μεγαλωσε λιγο το στομαχακι του κ βλεπω οτι θελει λιγα μλ παραπανω ξαναδοκιμαζω το 3ωρο για να δουμε... το βραδυ μας κυλησε ανελπιστα καλα λαγοκοιμαται απο τις 1μιση και βαθυ υπνο απο τις 3.. φτου μην το ματιαξω... κοιμηθηκα 2 ωρες σερι και νομιζω οτι ημουν διακοπες στις μπαχαμες...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστώ enjoy  θα το βρούμε....Αλλά κάπως έτσι κινιομασταν, αλλά το tip με τα ενδιάμεσα ρεψιματα ειναι βοηθητικο. Εμείς απλά σταματούσαμε να πινει κ ξαναδιναμε για  να μην έχουμε το μονοκομματο κ βγάζει. Θα το βρούμε....

  • Μου αρέσει 1

Kgt5p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Αν υπάρχει  η δυνατότητα βαλε αερινο μπλουζακι η μονο ζακετα και ασε το στηθος εξω με πουρελαν να στεγνωσει λιγο να ηρεμησει... οσο προλαβαινεις...  να ηρεμησουν λιγο οι θηλες!! 

Καποια κοριτσια  λενε βοηθανε σε τετοιες περιπτωσεις και οι ψευδοθηλες δεν ξερω...

Εγω μια πληγη ειχα κανει και για 15λεπτα με πουρελαν που ειχα αφησει το στηθος ελευθερο κατευθειαν αρχισε να ξερενεται θηλη και ενοιωσα καλυτερα... σιγα σιγα στεγνωσε πληγη και εκλεισε με τις μερες... παραλληλα με βοηθησε και το θηλαστρο γτ ο μικρος με δάγκωνε αλύπητα και πονουσα ενω με το θηλαστρο το κουμανταρα εγω... αλλα δεν βοηθαει ιδιαίτερα  απλα.ειχα τον ελεγχο και δεν ξεφευγε η κατασταση.. 

Νομιζω θελει αερα... σωστο πιασιμο απο το νινι... και ισως ψευδοθηλες για λιγες μερες μεχρι να ηρεμησεις... (αν δεν τις θες η δεν μπορεις να αποφασισεις ειναι φθηνες νομιζω τις αγοραζεις τις δοκιμαζεις μια φορα και αν δεν σε βοηθανε ποιος τις γαμ... αστες στην ακρη...

Ποπο ευχομαι γρηγορα να ηρεμησεις σε νοιωθω απολυτα να θες να θηλασει και να μην.μπορεις...

Φευγουν  γενικα με καλο θηλασμο δλδ να κατσει μεχρι να στο αδιασει...

Κ μενα εχει κατσικωθει ενα γρομπαλακι φευγει και ξαναδημιουργειται... μιλαμε εκνευριστικο γτ φοβαμαι θελω να φυγει.. γενικα φεύγουν...

Κοριτσια απο σημερα το βραδυ μου ηρθε να κανω πραξη αυτο που μερες σκεφτομαι... λαθος  ωρα διαλεξα αλλα ειχα ετσι λίγο κουραγιο και ενεργεια και ειπα η τωρα η ποτε γτ και ο σύζυγός  δεν την παλευει αλλο... απειρη γκρινια λογω κουρασης.. λοιπον που λετε ξεκινησα να του δινω 20μλ παραπανω και να το ταιζω ανα 3ωρο αντι 2ωρο... γτ στο διωρο μεχρι να αλλαξω πανα να ζεστανω γαλα να φαει να ρευτει να κοιμηθεί  να αντλησω ερχόταν  σχεδον το επομενο γευμα ε δεν παλευεται...

Προς το παρον ελεγχεται... ο μικρος... η γκρινια του δλδ... οχι ο υπνος του.. λαγοκοιμαται και ξυπνάει.. αλλα δεν το βαζω κατω.... εχω λιγη δύναμη... πηρε πιπιλα παλι καλα μαλλον λογω πεινας γτ μετα το γευμα δεν την παιρνει την φτύνει... και περιμενω να παει 3.. αντι να ταισω 9-11-1-3-5-7 τον εδωσα 9.30-12-3- και μετα 6... 

Για να δουμε... 

Αν δεν κανω λαθος ετσι και αλλιως μετα το 40ημερο νομιζω ξεκιναμε να μεγαλώνουμε τις αποστασεις μεταξυ γευματων τις νυχτες για να κοιμαται σερι τις νυχτες χωρις φαγητο.. η μετα το 3μηνο το κανουμε αυτο?? Τα εχω ξεχασει...

Είναι καλύτερα σε σχέση με πριν αλλά τα ψηλαφω ακόμα εκεί.Και εγώ φοβάμαι για μαστίτιδες κτλ Εγώ τη μικρή τη ξυπνάω ανά 3 ωρο να φάει από τότε που φύγαμε από το μαιευτήριο.Αυτη την οδηγία μου έδωσαν ο παιδίατρος που την είδε εκεί.Και 4 να είναι καμιά φορά οκ.Αλλα πότε περισσότερο από 5 γτ πέφτει το σακχαρο τους.Ανα 2 ώρες δε θα τη πάλευα.. είμαι που μου είμαι σα ζόμπι.Σημερα θα έρθει παιδίατρος στο σπίτι μετά από 8 μέρες να δούμε και να κάνω ο,τιιι κουλή ερώτηση με καίει.Γτ ας πούμε τρώνε στήθος 3 ώρες συνεχόμενα,εμένα προσωπικά αυτό με διαλυει.Αυτο με τη γκρίνια το έχω και εγώ με το σύζυγό όσο δε μαλώναμε γενικά ποτέ τώρα όλο διαφωνούμε για το παιδί.Εγω του κάνω όλο παρατηρήσεις και εκείνος ενώ θέλει να συμμετέχει συναντά λογοκρισια. Ορμόνες  χελοου???θα έπρεπε να μας φοβούνται..δε πάμε καλά γενικά....

  • Χαχα 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!! Κι εγώ δύο φορές έχω πάθει στο ίδιο στήθος αυτό το πράγμα σα να φράζει κάποιος πόρος. Πολύ πόνος στη θηλή. Αλλά κ τις δύο φορές με μπάνιο και καυτή πετσέτα πριν το θηλασμό κ μετά άπειρο μασάζ την ώρα του θηλασμού μου πέρασε κ τις δύο φορές μέσα σε μια μέρα.

Πώς καταφέρνετε και σας κοιμούνται 3-4 ώρες????????? Εμένα κάθε 1,5-2 ώρες ουρλιάζει κυριολεκτικά για φαγητό.ολο το 24 Ώρο. Με έχει ξεζουμισει!!!! Αν και δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με τον αποκλειστικό θηλασμό. Τα δίδυμα μου πχ που έκαναν μικτή διατροφή ξυπναγαν ανά 4 ώρες κι έτρωγαν!!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Καλημέρα!! Κι εγώ δύο φορές έχω πάθει στο ίδιο στήθος αυτό το πράγμα σα να φράζει κάποιος πόρος. Πολύ πόνος στη θηλή. Αλλά κ τις δύο φορές με μπάνιο και καυτή πετσέτα πριν το θηλασμό κ μετά άπειρο μασάζ την ώρα του θηλασμού μου πέρασε κ τις δύο φορές μέσα σε μια μέρα.

Πώς καταφέρνετε και σας κοιμούνται 3-4 ώρες????????? Εμένα κάθε 1,5-2 ώρες ουρλιάζει κυριολεκτικά για φαγητό.ολο το 24 Ώρο. Με έχει ξεζουμισει!!!! Αν και δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με τον αποκλειστικό θηλασμό. Τα δίδυμα μου πχ που έκαναν μικτή διατροφή ξυπναγαν ανά 4 ώρες κι έτρωγαν!!! 

Και εγώ αποκλειστικο κάνω και έχει φτάσει  και 4ωρα ... είναι 12  ημερών και έχει πάρει 500 γρ εσάς???

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi24 είπε:

Και εγώ αποκλειστικο κάνω και έχει φτάσει  και 4ωρα ... είναι 12  ημερών και έχει πάρει 500 γρ εσάς???

Τι να πω??? Τότε το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν έχω τόσο πολύ γάλα ...εμένα μια δυο φορές μόνο έχει φτάσει 3 Ώρο βράδυ και ίσα που δεν έκανα πάρτυ.

Εμένα στις 17 μέρες που τον είχα μετρήσει τελευταία φορά είχε πάρει 500γρ.

Ευτυχώς τώρα άρχισε να παίρνει πιπίλα κ χαλαρώνει λίγο γιατί πριν έκλαιγε πολύ.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , butterfly1986 είπε:

Καλημέρα!! Κι εγώ δύο φορές έχω πάθει στο ίδιο στήθος αυτό το πράγμα σα να φράζει κάποιος πόρος. Πολύ πόνος στη θηλή. Αλλά κ τις δύο φορές με μπάνιο και καυτή πετσέτα πριν το θηλασμό κ μετά άπειρο μασάζ την ώρα του θηλασμού μου πέρασε κ τις δύο φορές μέσα σε μια μέρα.

Πώς καταφέρνετε και σας κοιμούνται 3-4 ώρες????????? Εμένα κάθε 1,5-2 ώρες ουρλιάζει κυριολεκτικά για φαγητό.ολο το 24 Ώρο. Με έχει ξεζουμισει!!!! Αν και δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με τον αποκλειστικό θηλασμό. Τα δίδυμα μου πχ που έκαναν μικτή διατροφή ξυπναγαν ανά 4 ώρες κι έτρωγαν!!! 

Σιγουρα παιζει ρολο ο θηλασμος! Ο θηλασμος ειναι 24ωρο αθλημα!!! 

Just now, vivi24 είπε:

Και εγώ αποκλειστικο κάνω και έχει φτάσει  και 4ωρα ... είναι 12  ημερών και έχει πάρει 500 γρ εσάς???

Απλα τυχερη...!! Φτου σκορδα!!! Εμενα ο πρωτος εκανε αποκλειστικο και ουτε τουαλετα δεν προλαβαινα να παω.. ουτε να φαω με ξεζουμιζε και ειχα τασεις λιποθυμιας μονιμως...!! Τον επαιρνε η μανα μου να τον κοιμισει!! Κοιμοταν ενα 10λεπτο και ξανα στηθος!! Οχι 4ωρο δεν επαιζε ουτε μισαωρο υπνου δεν επαιζε!! Παιζουν ρολο πολλα η παραγωγη το φυλο τ μωρου τα κιλα τ μωρου!!! Εμενα επαιρνε κιλα αλλα δεν χορταινε!!! Οταν στις 40 μερες καναμε εισαγωγη ξενο σαν τωρα τ θυμαμαι ειχε κανει τον πρωτο του υπνο!!! Πο πο τι μου θυμησατε πρεπει μα ειχε κοιμηθει ολοκληρο 3ωρο τοτε...

Στα παροντα ομως απο χθες που ξεκινησα 3ωρο εχω να πω... απο θεμα γκρινιας καλυτερος... λοιπον στο στο 2ωρο πανω ξυπνάει απο συνηθεια... και μεχρι να κλεισει 3ωρο μπορει να ξυπνήσει 5 φορες επειδη πεταει την πιπιλα μπορει και μια... την ξαναβαζω... καμια φορα λιγο αγκαλια και κουνημα και νανι ευκολουτσικα... κοριτσια ακομα καλα το ανα 3ωρο αλλα κραταω μικρο καλαθι... με το 3ωρο θετικα: και μωρο και εγω πιο ευτυχισμενοι κ ηρεμοι... παίρνει  πιπίλα  η αν τον δω πολυ ανησυχο για λιγο στήθος 5-10λεπτα και ηρεμει ξανακοιμαται και ξαναμπαινει καροτσι.. δεν έχουμε  ατελειωτη γκρινια οπως τις προηγ μερες προφανως λογω πιπιλας!!! κοιμαται πιο πολυ υποθετω παλι λογω πιπιλας... ενω πριν οταν ετρωγε στο 2ωρο χορτασμενος κωλος που λεει ο αντρας μου δεν ηθελε πιπιλα η μονη τ παρηγοριά ηταν η αγκαλια... θα δειξει κραταω μικρο καλαθι... 

Κλεγεο μετα την μαστιτιδα λιγο ζορικα με το γαλα παλι προσπαθω να το βρω... το γυρισες μονκ θηλασμο?? 

Αντλω καθε 3ωρο 100 η ποτε 150 και στην επομενη 70 οποτε βολευομαι... τοσο του δινω 100/3ωρο αλλα στο 5ο γευμα στερευω το χανω το γευμα και ξανα στο 7ο μαζευω χανω καποια γευματα δλδ ενδιαμεσα και του δινω ξενο σε αυτα που δεν εχω... 

 Ο θηλασμος βοηθαει την παραγωγη πολυ εχω παρατηρησει αλλα τον αποφευγω η αληθεια ειναι... δεν εχω υπομονη!!! Κανα αλλο τιπ που να παρατηρησες?? Επισης ο υπνος και το νερο κανουν θαυματα αλλα και και για μενα θαυμα θα ειναι να κοιμηθω η να πιω νερο το σιχάθηκε η ψυχη.μου... αχααχαα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2η ερωτηση προς ολες απαξ και κοιμηθει... τον βαζω κατω απο απορρόφητηρα και κανει συνεχομενο υπνο... αλλα οταν τον μεταφερω στα αλλα δωματια το αιρκοντισιον και το αεροθερμο πλεον δεν τον συγκινουν... για να μην αγορασω απορρόφητηρες για ολα τα δωματια αχαχαχα:D εσεις εχετε καμια ιδεα να μιυ προτεινετε... περα απο την αγκαλιτσα!!!! Τον εβαλα στο YouTube τα πρωτα βιντεο με απορρόφητηρα αλλα δεν επιασε γουρλωσε τα ματια του και τρομαξε ηταν διαφορετικο πολυ τρομακτικό... ο ηχος διεφερε απο τον πραγματικο..

3ον LOTTAKI τι νεα απο γουλιες

4ον ΒΙΒΙ πως παει με το στηθος καμια θετικη εξελιξη???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...