Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Suzukaki είπε:

Mισο μπερδευτηκα εκανες κ φυσιολ τοκετο σε αλλο παιδι;

Εγω είμαι η myrina, έχω κάνει 2 παιδιά με φυσιολογικό τοκετό, φορουσα μπιτζαμες, είχα διαρροές στην πρώτη και προτιμησα τις πάνες βρακακια TENA στην δεύτερη.

Η άλλη κοπέλα είναι η buttefly1986, έχει γεννήσει δίδυμα με καισαρική και προτιμησε νυχτικια γιατι δεν ήθελε να την αγγίζει κάτι στα ραματα, παρόλο που μετά δεν το ξαναχρησιμοποιησε το νυχτικο.

Η κοπέλα δεν μιλησε για διαρροές, εγω το είχα πει. Είμαστε δύο διαφορετικά άτομα!


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, myrina είπε:

Εγω είμαι η myrina, έχω κάνει 2 παιδιά με φυσιολογικό τοκετό, φορουσα μπιτζαμες, είχα διαρροές στην πρώτη και προτιμησα τις πάνες βρακακια TENA στην δεύτερη.

Η άλλη κοπέλα είναι η buttefly1986, έχει γεννήσει δίδυμα με καισαρική και προτιμησε νυχτικια γιατι δεν ήθελε να την αγγίζει κάτι στα ραματα, παρόλο που μετά δεν το ξαναχρησιμοποιησε το νυχτικο.

Η κοπέλα δεν μιλησε για διαρροές, εγω το είχα πει. Είμαστε δύο διαφορετικά άτομα!

Α οκ.να ρωτησω σχετικα με τις διαρροες μπορει μεσα στον υπνο να αιμοραγησεις και να νιωσεις τυπου λιποθυμη λογω χαμηλου αιματοκριτη η οταν εχετε την αιμοραγια το κτλβ οτι τρεχει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Α οκ.να ρωτησω σχετικα με τις διαρροες μπορει μεσα στον υπνο να αιμοραγησεις και να νιωσεις τυπου λιποθυμη λογω χαμηλου αιματοκριτη η οταν εχετε την αιμοραγια το κτλβ οτι τρεχει;

Οταν εχεις περιοδο δεν σου έχει τύχει ποτε να εχεις διαρροες? Δεν έχεις μεγάλη ροή στην περίοδο? Απλα είναι πιο μεγαλη η ροή μετα τη γεννα τις πρώτες μέρες. Ειχα αιματοκρίτη 37 παντως μετά τη γέννα (στον μετράνε), δεν πέφτει ο αιματοκρίτης. Παρολα αυτα σου δίνουν και σίδηρο στο μαιευτήριο.


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

Οταν εχεις περιοδο δεν σου έχει τύχει ποτε να εχεις διαρροες? Δεν έχεις μεγάλη ροή στην περίοδο? Απλα είναι πιο μεγαλη η ροή μετα τη γεννα τις πρώτες μέρες. Ειχα αιματοκρίτη 37 παντως μετά τη γέννα (στον μετράνε), δεν πέφτει ο αιματοκρίτης. Παρολα αυτα σου δίνουν και σίδηρο στο μαιευτήριο.

Εχω χαλια περιοδο με αιμοραγιες και εχω παθει κ αιμοραγια 19 ετων κ νοσηλευτηκα απλα μετα την γεννα δ ξερω πως μπορει να νιωθεις τυπου ζαλη κτλ αν μπορεις να σηκωθεις απο το κρεββατι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Εχω χαλια περιοδο με αιμοραγιες και εχω παθει κ αιμοραγια 19 ετων κ νοσηλευτηκα απλα μετα την γεννα δ ξερω πως μπορει να νιωθεις τυπου ζαλη κτλ αν μπορεις να σηκωθεις απο το κρεββατι...

Προσωπικα γέννησα φυσιολογικά, χωρίς καμία επιπλοκή, ειδικα στο 2ο ήμουν εντελώς μονη και το φρόντιζα, γιατί ο άντρας μου ητανε σπίτι με την πρώτη μας κορη. Μια χαρα ήμουν, ουτε ζαλάδες ουτε τιποτα.

Αν μπεις στην διαδικασία να σκεφτεις ποσα πράγματα μπορούν να πανε στραβά ή τι κακό μπορεί να συμβει, αυτά είναι άπειρα! Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να μπαίνεις σε τετοιες διαδικασίες.


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, myrina είπε:

Προσωπικα γέννησα φυσιολογικά, χωρίς καμία επιπλοκή, ειδικα στο 2ο ήμουν εντελώς μονη και το φρόντιζα, γιατί ο άντρας μου ητανε σπίτι με την πρώτη μας κορη. Μια χαρα ήμουν, ουτε ζαλάδες ουτε τιποτα.

Αν μπεις στην διαδικασία να σκεφτεις ποσα πράγματα μπορούν να πανε στραβά ή τι κακό μπορεί να συμβει, αυτά είναι άπειρα! Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να μπαίνεις σε τετοιες διαδικασίες.

Ναι σωστα .λογικο να χασεις.αιμα μετα την γεννα οποτε αν συμβει οκ ψυχραιμια χαχχαχαααχαχ εφτασα κ στην γεννα εγω κιολας....κατσε να κανω την β επιπεδου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου πως είστε εύχομαι όλα καλααα... Χάθηκα για λιγο αλλά σας διαβάζω.. Εγώ όλα καλά σήμερα μπήκα στην 21 πρώτη εβδομάδα!! την Παρασκευή πάω για β επιπέδου.. Νιώθετε το μωράκι; εγώ πολύ λίγο οπότε θέλει κλωτσάει αα δεν σας είπα κοριτσάκι εχωωωω!!!!! Εγώ γέννησα με καισαρική βέβαια δεν ήξερα ότι θα γεννήσω έτσι και είχα πάρει ευτυχώς και τα 2 οπότε βολεύτηκα με τα νυχτικακια.. κοντομανικα είχα πάρει γέννησα χειμώνα αλλά πολυ ζέστη μέσα.. Σερβιέτες είχα πάρει μεγάλες αλλά μόνο όσο ήμουν μέσα τις έβαλα μετά κανονικές σερβιέτες... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dhmh4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου πως είστε εύχομαι όλα καλααα... Χάθηκα για λιγο αλλά σας διαβάζω.. Εγώ όλα καλά σήμερα μπήκα στην 21 πρώτη εβδομάδα!! την Παρασκευή πάω για β επιπέδου.. Νιώθετε το μωράκι; εγώ πολύ λίγο οπότε θέλει κλωτσάει αα δεν σας είπα κοριτσάκι εχωωωω!!!!! Εγώ γέννησα με καισαρική βέβαια δεν ήξερα ότι θα γεννήσω έτσι και είχα πάρει ευτυχώς και τα 2 οπότε βολεύτηκα με τα νυχτικακια.. κοντομανικα είχα πάρει γέννησα χειμώνα αλλά πολυ ζέστη μέσα.. Σερβιέτες είχα πάρει μεγάλες αλλά μόνο όσο ήμουν μέσα τις έβαλα μετά κανονικές σερβιέτες... 

Καλωστηνε κι ας αργησε!!! :grin:

Κι εγώ χθες μπήκα στην 21, και αύριο έχω την β'επιπεδου!!! Κι εσένα στο τρίτο γυρισε το φυλο??? Κι εμενα!!!  

  • Μου αρέσει 2

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

 ναι ναι γύρισε να δούμε και λίγο ροζ στο σπίτι χάχα νέες εμπειρίες.. Αν και έχω κάποιες επιφυλάξεις γιατί και το πρώτο κορίτσι με έλεγαν ότι είναι μέχρι να γεννήσω..  Τελικά άλλαξα ημερομηνία θα πάω Τρίτη 15 για β επιπέδου.. Ξεκινάνε και τα σχολεία εμείς που έχουμε και πιο μεγάλα παιδιά πως το βλέπεται κορίτσια θα την παλέψουν τα παιδιά με την μάσκα;;;;  εγώ δύσκολο το βλέπω να γίνεται μάθημα τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστουν θα πάρει καιρό πιστεύω..   Αντε να δούμε τι θα δούμε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dhmh4 είπε:

 ναι ναι γύρισε να δούμε και λίγο ροζ στο σπίτι χάχα νέες εμπειρίες.. Αν και έχω κάποιες επιφυλάξεις γιατί και το πρώτο κορίτσι με έλεγαν ότι είναι μέχρι να γεννήσω..  Τελικά άλλαξα ημερομηνία θα πάω Τρίτη 15 για β επιπέδου.. Ξεκινάνε και τα σχολεία εμείς που έχουμε και πιο μεγάλα παιδιά πως το βλέπεται κορίτσια θα την παλέψουν τα παιδιά με την μάσκα;;;;  εγώ δύσκολο το βλέπω να γίνεται μάθημα τουλάχιστον μέχρι να προσαρμοστουν θα πάρει καιρό πιστεύω..   Αντε να δούμε τι θα δούμε 

Εμενα νομίζω είναι σίγουρο πως είναι αγόρι, αφού μου το είπανε στην εξέταση nipt που είναι dna test. Ο αντρας μου βεβαια δεν έχει δείξει ακομα ενθουσιασμό (αν και θελει γιο) γιατι φοβάται μην του τα γυρίσουν, λεει κι αν μπέρδεψαν τα δείγματα; :D:P

Δεν σου κρυβω πως ανησυχώ για το άνοιγμα των σχολείων, ειδικα εδω εχουμε κάμποσους ψεκασμενους που δεν πιστεύουν καν οτι υπαρχει ο ιος και δεν τηρούνε τα μέτρα. Θα ένοιωθα μεγαλύτερη ασφαλεια με εξ'αποστασεως εκπαίδευση, παρόλα αυτά δεν θα αφήσω τα παιδια πισω. Κανονικα θα πανε σχολείο με τις μασκούλες τους, ηδη έχουμε αρχισει την εκμάθηση στα μαγαζια όταν πάμε, ξερουν να τη φοράνε. Και αγγλικά που έλεγα να την καθυστερησω την μεγάλη ενα χρόνο (Τρίτη θα παει τωρα ) θα την στείλω τελικά.. Πρέπει να συνεχίσουμε τη ζωη μας χωρίς φόβο, αλλα σίγουρα να τηρούμε μέτρα προστασιας και να αποφεύγουμε περιττές συναναστροφές..

  • Μου αρέσει 3

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσάρες!!! @Dhmh4 μπράβο κοριτσάρα! Συγχαρητήρια! Θα εχετε και φουστανάκια τώρα να τρεχουν μεσα στο σπιτι!!! Εγώ β επιπέδου θα κανω μετά τις 20. Νομίζω είμαι ενα τσακ λιγότερο απο εσάς. 19+4. 
Εμείς κανονικά τη μικρή μας με μασκα στο σχολείο. Θα γλιτώσουν και πολλά παιδάκια απο την εποχική γριπη ετσι. Τα παιδιά πειθαρχούν πολύ περισσότερο απο τους μεγαλους. Εμείς της τη φοράμε για να βγούμε εξω και ούτε καν την ακουμπάει το παιδί... καταλαβαίνει. Τώρα αν βγαζουμε απο το σπιτι αρνητισμό φυσικά θα αντιδρασει και το παιδί. Και σας πληροφορώ μια φορά της είπα οτι πρέπει να κανει υπομονή για καλό της και πως η μαμα τη φοράει ωρες ατελείωτες στη δουλειά και κανει υπομονή. Γι αυτό δεν αρρωσταίνει και αμέσως συνεργαστηκε το παιδί. Φερτε παραδειγμα στα παιδακια σας τους επαγγελματίες υγείας που φορούν, τα πολύ βαριά αρρωστα παιδάκια που επισης φορούν για ασφαλεια και πως όλα τα υπολοιπα θα φορούν και θα εχει και πλάκα και μια χαρα θα τα πάνε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Φωτεινή μου ναι ναι αντε να δούμε και πως είναι τα κοριτσάκια.. Δεν ξέρω εγώ δεν έτυχε να τους βάλω μάσκα ακόμα δεν τους παίρνω και μαζί μου στο σούπερ το αποφεύγω.. Για την γρίπη δεν ξέρω θα την αποφύγουμε η θα έχουν καμία γρίπη τα παιδιά και Θ τρέχουμε αυτό φοβάμαι πιο πολύ μην έχουν μια απλή γρίπη τα παιδιά και τα τρέχουνε σε νοσοκομεία άκουσα ότι θα τα πηγαίνουν σε νοσοκομείο αν έχουν κάποιο σύμπτωμα χωρίς να μας ενημερώσουν έχουν ψηφησει τέτοιο νόμο άκουσα.. το καλό είναι εδώ που μένω είναι χωριό και είναι πολύ λίγα τα παιδιά στην τάξη..  Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά!! 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσουμε τη ζωή μας κανονικά με προφυλάξεις βέβαια.κι εγώ θέλω να τους στείλω παιδικό.κοντευουν τα 3 και βαριουνται πλέον μέσα στο σπίτι.δε νομίζω ότι αντέχουν άλλη χρονιά εδώ μέσα . βέβαια όταν γεννηθεί το μωρό σκέφτομαι αν γίνεται μήπως για κανένα μήνα τους σταματήσω....

2 ώρες πρίν, Fotini82 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάρες!!! @Dhmh4 μπράβο κοριτσάρα! Συγχαρητήρια! Θα εχετε και φουστανάκια τώρα να τρεχουν μεσα στο σπιτι!!! Εγώ β επιπέδου θα κανω μετά τις 20. Νομίζω είμαι ενα τσακ λιγότερο απο εσάς. 19+4. 
!

Καλέ τι σύμπτωση!!!κι εγώ είμαι 19+4 και με λένε και μένα Φωτεινή!!!! :-)

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έστειλα παιδικό χθες πρώτη φορά... Δεν μου ανέφεραν τπτ από όσα λένε απλά αν υπάρχει κάποιος άρρωστος στο σπίτι να μην πάει ο μικρός παιδικό....κ όσο για την γέννα θα σταματήσει λίγο πριν γεννήσω κ θα ξαναξεκινησει μόλις κάνει το μωρό τα πρώτα εμβόλια αυτό είναι το καλύτερο μου είπε ο γιατρός γιατί είμαστε κ μέσα στον χειμώνα.....

Όσο για τον παιδικό δεν υπάρχει θέμα μου είπαν αρκεί να υπογραφεί κάποιος για το ΕΣΠΑ κ να τους ενημερώσω πότε θα σταματήσει 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2020 at 6:52 ΜΜ, butterfly1986 είπε:

Τι όμορφα τα νέα σου!!!μεγάλωσε πολύ το μικρουλι σου!άντε και στα δικά μας!

Κορίτσια έχετε κάνει καμία αγορά???εμένα μου φαίνεται πολύ νωρίς ακόμη και ιδανικά θα ήθελα μετά τον 6-7 μήνα. Αλλά ο άντρας μου σαν υπερβολικά βιαστικος που είναι επέμενε όλο τον Αύγουστο να παραγγείλουμε το καρότσι και εν τέλει δεν κρατήθηκε και το παρήγγειλε.του είπα μόλις έρθει να το εξαφανίσει και να μου το δείξει μετά από κάνα δίμηνο.χαχα!!

Καλημερα κορίτσια εγω σήμερα επιστρέφω από τς διακοπές μου,να πω με την σειρά μου να έχουμε καλό χειμώνα και ήρεμο!!Εγω πήρα πήρα μια συρταριερα(από τα Ικεα) τώρα μετα τν Β επιπέδου θέλω να παραγγείλω την κουνια...Από ρουχα και διαφορά αλλά θα τα δανειστώ τα περισσότερα οπτε μετά την εξέταση θα αρχίσω να τα μαζεύω σιγά σιγά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...