Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Marian91 είπε:

Καλημέρα όμορφες μανούλες! Την Τετάρτη πήγαμε για β επιπέδου τον άντρα μου δεν τον άφησαν να μπει οπότε κι στα ιδιωτικά ισχύει ότι στα δημόσια. Η εξέταση βγήκε πολύ καλή όλα είναι στη θέση του μωρού είμαστε αρκετά μεγάλοι είναι 590 γραμμάρια κι εμένα με βρήκε καλά κι τώρα τέλος του μήνα θα πάω κι στη γιατρό μου! Είδα κι το πρόσωπο αλλά όχι καθαρά είχε κι τα δύο τα χεράκια μπροστά (μοιάζει λίγο με το πρώτο μου παιδάκι έτσι όπως τα συγκρινα)100% αγοράκι! Εύχομαι όλες μα έχετε καλά αποτελέσματα!!! 

Τώρα για το παιδικό πάρτυ επειδή μου έτυχε δεν πήγαμε επειδή τα παιδάκια ήταν μέσα σε κλειστό χώρο. Τέλος του μήνα που έχει τις φίλης μου βρήκε έξω χώρο κι λογικά θα πάμε. Αλλά κι αυτό από μακριά από απόσταση με προσοχή! 

Α μια χαρα μπραβο!!!εγω ακομα δεν εχω αγχος για την β επιπεδου δεν ξερω γτ μακαρι να βγει καλη κ εμενα αλλα ειχα αγχος για την αυχενικη ποσο να αλλαξαν τα πραγματα απο τοτε κ να μην παει καλα τωρα σκεφτομαι;!ναι στα ιδιωτικα δεν αφηναν στανταρτ να μπει κ ο μπαμπας μεσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, Lou_ είπε:

@myrina Καλως σας βρηκα! Με το καλο την τεταρτη η β επιπεδου σου! Ευχομαι τελεια αποτελεσματα! Σε ποια εβδομαδα εισαι;

Αύριο κλείνω την 21 βδομάδα!! Περνάει ο καιρός  :)

Είναι το πρώτο σου παιδάκι @Lou_ ?

1 ώρα πρίν, Marian91 είπε:

Καλημέρα όμορφες μανούλες! Την Τετάρτη πήγαμε για β επιπέδου τον άντρα μου δεν τον άφησαν να μπει οπότε κι στα ιδιωτικά ισχύει ότι στα δημόσια. Η εξέταση βγήκε πολύ καλή όλα είναι στη θέση του μωρού είμαστε αρκετά μεγάλοι είναι 590 γραμμάρια κι εμένα με βρήκε καλά κι τώρα τέλος του μήνα θα πάω κι στη γιατρό μου!

Μπράβο κοριτσάκι που ηταν ολα καλα!!! :x

  • Μου αρέσει 1

s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marian91 είπε:

Καλημέρα όμορφες μανούλες! Την Τετάρτη πήγαμε για β επιπέδου τον άντρα μου δεν τον άφησαν να μπει οπότε κι στα ιδιωτικά ισχύει ότι στα δημόσια. Η εξέταση βγήκε πολύ καλή όλα είναι στη θέση του μωρού είμαστε αρκετά μεγάλοι είναι 590 γραμμάρια κι εμένα με βρήκε καλά κι τώρα τέλος του μήνα θα πάω κι στη γιατρό μου! Είδα κι το πρόσωπο αλλά όχι καθαρά είχε κι τα δύο τα χεράκια μπροστά (μοιάζει λίγο με το πρώτο μου παιδάκι έτσι όπως τα συγκρινα)100% αγοράκι! Εύχομαι όλες μα έχετε καλά αποτελέσματα!!! 

Τώρα για το παιδικό πάρτυ επειδή μου έτυχε δεν πήγαμε επειδή τα παιδάκια ήταν μέσα σε κλειστό χώρο. Τέλος του μήνα που έχει τις φίλης μου βρήκε έξω χώρο κι λογικά θα πάμε. Αλλά κι αυτό από μακριά από απόσταση με προσοχή! 

Τι όμορφα τα νέα σου!!!μεγάλωσε πολύ το μικρουλι σου!άντε και στα δικά μας!

Κορίτσια έχετε κάνει καμία αγορά???εμένα μου φαίνεται πολύ νωρίς ακόμη και ιδανικά θα ήθελα μετά τον 6-7 μήνα. Αλλά ο άντρας μου σαν υπερβολικά βιαστικος που είναι επέμενε όλο τον Αύγουστο να παραγγείλουμε το καρότσι και εν τέλει δεν κρατήθηκε και το παρήγγειλε.του είπα μόλις έρθει να το εξαφανίσει και να μου το δείξει μετά από κάνα δίμηνο.χαχα!!

  • Μου αρέσει 3

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Τι όμορφα τα νέα σου!!!μεγάλωσε πολύ το μικρουλι σου!άντε και στα δικά μας!

Κορίτσια έχετε κάνει καμία αγορά???εμένα μου φαίνεται πολύ νωρίς ακόμη και ιδανικά θα ήθελα μετά τον 6-7 μήνα. Αλλά ο άντρας μου σαν υπερβολικά βιαστικος που είναι επέμενε όλο τον Αύγουστο να παραγγείλουμε το καρότσι και εν τέλει δεν κρατήθηκε και το παρήγγειλε.του είπα μόλις έρθει να το εξαφανίσει και να μου το δείξει μετά από κάνα δίμηνο.χαχα!!

Εγω μια συρταριερα για αλλαξιερα κ μια ντουλαπα για το δωματιο της.ρουχαλακια κτλ τπτ ακομα θα μου παρει και τπτ η μανα μου στανταρτ σε λιγες μερες που επιστρεφει.....καροτσι κοιταμε ακομα που για μενα ειναι και το πιο σημαντικο.γεννησε καμια αλλη χειμωνα να μας πει για το μαιευτηριο αν την βολεψε νυχτικο καλυτερα;;;ολες λενε νυχτικο να παρω κοντομανικο γτ εχει πολυ ζεστη εκει μεσα.και μια ρομπιτσα αν θες να πας λιγο παραπερα ....γενικως να μας πει καποια τα sos ενταξει εχω δει κ βιντεακια εχω διαβασει για τη βαλιτσα του μαιευτηριου αλλα μπορει να ναι και κατι που δεν το εχουμε σκεφτει 

**οχι οτι θα την φτιαξω απο τωρα ετσι κουβεντα να γινεται.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Κορίτσια έχετε κάνει καμία αγορά???

Προχθες κατεβηκα κέντρο να παρω βρακια εγκυμοσύνης από το mothercare, έχει φουσκώσει η κοιλίτσα και δεν μου κάνουν τα δικα μου. Βρακια δεν βρήκα αλλα είχε εκπτώσεις στα βρεφικα και πήρα ένα ολόσωμο μπουφανακι απο 49.9 στα 9 ευρώ!! Ητανε παρορμητική αγορά βέβαια, δεν είχα σκοπό να ψωνισω κάτι πριν την β'επιπεδου αλλα νομίζω δεν κρατιέμαι πια!! :-D

 

Just now, Suzukaki είπε:

γενικως να μας πει καποια τα sos ενταξει εχω δει κ βιντεακια εχω διαβασει για τη βαλιτσα του μαιευτηριου αλλα μπορει να ναι και κατι που δεν το εχουμε σκεφτει 

Νυχτικια λενε για αν κάνεις καισαρική, εμένα με βολεψαν οι μπιτζαμες, γέννησα φυσιολογικά  και στις 2. Κατι που μου φανηκε χρήσιμο είναι σερβιέτες ακρατειας που είναι βρακάκι, της ΤΕΝΑ. Μετα τον τοκετό εχεις πολυ αιμα τις πρώτες μέρες, με αυτα τα βρακακια ΤΕΝΑ εγω γλυτωσα διαρροές και δεν λερώσα σεντονια, μπιτζαμες, κοκ.

 


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, myrina είπε:

Προχθες κατεβηκα κέντρο να παρω βρακια εγκυμοσύνης από το mothercare, έχει φουσκώσει η κοιλίτσα και δεν μου κάνουν τα δικα μου. Βρακια δεν βρήκα αλλα είχε εκπτώσεις στα βρεφικα και πήρα ένα ολόσωμο μπουφανακι απο 49.9 στα 9 ευρώ!! Ητανε παρορμητική αγορά βέβαια, δεν είχα σκοπό να ψωνισω κάτι πριν την β'επιπεδου αλλα νομίζω δεν κρατιέμαι πια!! :-D

 

Νυχτικια λενε για αν κάνεις καισαρική, εμένα με βολεψαν οι μπιτζαμες, γέννησα φυσιολογικά  και στις 2. Κατι που μου φανηκε χρήσιμο είναι σερβιέτες ακρατειας που είναι βρακάκι, της ΤΕΝΑ. Μετα τον τοκετό εχεις πολυ αιμα τις πρώτες μέρες, με αυτα τα βρακακια ΤΕΝΑ εγω γλυτωσα διαρροές και δεν λερώσα σεντονια, μπιτζαμες, κοκ.

 

Εμενα μ εχουν πει κ στον φυσιολογικο νυχτικο γτ σε κοιτανε απο κατω στα ραμματα.σου δινουν κατι τεραστιες σερβιετες και στο μαιευτηριο αν εχουμε διαρροες κ απο αυτες λογικα θελουμε μεταγγιση αιματος χαχαχαχαχχαχαα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Εμενα μ εχουν πει κ στον φυσιολογικο νυχτικο γτ σε κοιτανε απο κατω στα ραμματα.σου δινουν κατι τεραστιες σερβιετες και στο μαιευτηριο αν εχουμε διαρροες κ απο αυτες λογικα θελουμε μεταγγιση αιματος χαχαχαχαχχαχαα 

Εγω στην πρώτη γεννα είχα διαρροες γι αυτο το λεω, στην δεύτερη βολεύτηκα με τα βρακακια ΤΕΝΑ. Μετάγγιση δεν χρειάστηκα :wink:

Ράμματα στην πρώτη γεννα δεν είχα καθόλου, στην δεύτερη είχα μολις 3 και δεν μου τα ελεγξαν ποτε. Την κοιλιά νομίζω μου έλεγχαν αν θυμάμαι καλά, αλλα από κάτω δεν με ξαναεξετασαν.


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, myrina είπε:

Εγω στην πρώτη γεννα είχα διαρροες γι αυτο το λεω, στην δεύτερη βολεύτηκα με τα βρακακια ΤΕΝΑ. Μετάγγιση δεν χρειάστηκα :wink:

Ράμματα στην πρώτη γεννα δεν είχα καθόλου, στην δεύτερη είχα μολις 3 και δεν μου τα ελεγξαν ποτε. Την κοιλιά νομίζω μου έλεγχαν αν θυμάμαι καλά, αλλα από κάτω δεν με ξαναεξετασαν.

Αα οκ δεν ξερω κ εγω δεν εχω εμπειρια καθολου ολες οσες μ το ειπαν τις ειδαν απο κατω λεει αντε να ξερεις τωρα τι βολευει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Angelvas είπε:

Καλωσηρθες κορίτσι!!!θα γεννήσεις απ'τις πρώτες νομίζω.Ευχομαι όλα να σου πάνε καλά και να έχεις το παιδάκι σου αγκαλίτσα.Στις 25/9 β'επιπεδου. Μολις μπήκα στην 20η εβδομάδα. Είδες και φατσούλα 3d?

 

Καλησπερα @Angelvas! Ναι, μαλλον απο τις πρωτες θα ειμαι!Με το καλο ολες μας! Ναι 3d καθαρα και φατσουλα ειδαμε! Αν και απο οτι μου ειπε η εμβρυολογος ολα ιδια ειναι σε αυτες τις εβδομαδες! Χιχιχι

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Suzukaki είπε:

Εγω μια συρταριερα για αλλαξιερα κ μια ντουλαπα για το δωματιο της.ρουχαλακια κτλ τπτ ακομα θα μου παρει και τπτ η μανα μου στανταρτ σε λιγες μερες που επιστρεφει.....καροτσι κοιταμε ακομα που για μενα ειναι και το πιο σημαντικο.γεννησε καμια αλλη χειμωνα να μας πει για το μαιευτηριο αν την βολεψε νυχτικο καλυτερα;;;ολες λενε νυχτικο να παρω κοντομανικο γτ εχει πολυ ζεστη εκει μεσα.και μια ρομπιτσα αν θες να πας λιγο παραπερα ....γενικως να μας πει καποια τα sos ενταξει εχω δει κ βιντεακια εχω διαβασει για τη βαλιτσα του μαιευτηριου αλλα μπορει να ναι και κατι που δεν το εχουμε σκεφτει 

**οχι οτι θα την φτιαξω απο τωρα ετσι κουβεντα να γινεται.....

Εγώ δεν είχα γεννήσει χειμώνα αλλά τέλος Οκτωβρίου. Η αλήθεια είναι ότι στο μαιευτήριο μέσα είχε τρομερή ζεστή. Είχα πάρει και κοντομανικο και μακρυμάνικο νυχτικο.εβαλα κυρίως το κοντομανικο. Πυτζάμες δεν έβαλα.ημουνα από καισαρική και δεν ήθελα τίποτα να ακουμπά στην κοιλιά μου. Προσοχή είτε πυτζάμες είτε νυχτικό να έχουν οπωσδήποτε κουμπιά μπροστά να ανοίγουν. Σωτήριο σε περίπτωση που θες να θηλασεις.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 59 λεπτά , butterfly1986 είπε:

Εγώ δεν είχα γεννήσει χειμώνα αλλά τέλος Οκτωβρίου. Η αλήθεια είναι ότι στο μαιευτήριο μέσα είχε τρομερή ζεστή. Είχα πάρει και κοντομανικο και μακρυμάνικο νυχτικο.εβαλα κυρίως το κοντομανικο. Πυτζάμες δεν έβαλα.ημουνα από καισαρική και δεν ήθελα τίποτα να ακουμπά στην κοιλιά μου. Προσοχή είτε πυτζάμες είτε νυχτικό να έχουν οπωσδήποτε κουμπιά μπροστά να ανοίγουν. Σωτήριο σε περίπτωση που θες να θηλασεις.

Ναι για τα κουμπια το εχω υποψην σκεφτομαι οτι νυχτικο δ θα το ξαναβαλω ποτε ενω τα πυτζαμακια θα τα κανω χρηση κ μετα

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Ναι για τα κουμπια το εχω υποψην σκεφτομαι οτι νυχτικο δ θα το ξαναβαλω ποτε ενω τα πυτζαμακια θα τα κανω χρηση κ μετα

Ναι έχεις δίκιο.ουτε εγώ τα ξαναχησιμοποιησα ποτέ αλλα τι να έκανα.αν δεν τα είχα πάρει απλά θα κατεληγα να κυκλοφορώ μόνο με μπλούζα.με τίποτα δεν μπορώ να σκεφτώ να φορούσα παντελόνι κ να ακουμπάει λάστιχο στην κοιλιά μου.επισης τις πρώτες 2 μέρες που μπορεί να έχεις καθετήρα η να σε αλλάζουν οι μαίες δεν βολεύει το παντελόνι.ισως βέβαια στη φυσιολογική γεννά να μην ισχύουν αυτά.εγω μόνο για καισαρική ξέρω.


wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Ναι έχεις δίκιο.ουτε εγώ τα ξαναχησιμοποιησα ποτέ αλλα τι να έκανα.αν δεν τα είχα πάρει απλά θα κατεληγα να κυκλοφορώ μόνο με μπλούζα.με τίποτα δεν μπορώ να σκεφτώ να φορούσα παντελόνι κ να ακουμπάει λάστιχο στην κοιλιά μου.επισης τις πρώτες 2 μέρες που μπορεί να έχεις καθετήρα η να σε αλλάζουν οι μαίες δεν βολεύει το παντελόνι.ισως βέβαια στη φυσιολογική γεννά να μην ισχύουν αυτά.εγω μόνο για καισαρική ξέρω.

Εχω ακουσει καθετηρα σ βαζουν στην καισαρικη τωρα κ εγω δ ξερω δ εχω ιδεα τι γινεται.να σε ρωτησω εσυ πως ειχες διαρροες αφου εκανες καισαρικη;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Εχω ακουσει καθετηρα σ βαζουν στην καισαρικη τωρα κ εγω δ ξερω δ εχω ιδεα τι γινεται.να σε ρωτησω εσυ πως ειχες διαρροες αφου εκανες καισαρικη;;;;;;;

Εγω ειπα για διαρροές με φυσιολογικούς τοκετους


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...