Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα παλι προτρεχω σε σκεψεις αλλα απο χθες σκεφτομαι κατι εντονα κ θελω την εμπειρια οσων εχουν γεννησει εισαι στιες μερες σου ετσι;;;;;και αρχιζεις κ νιωθες πονακια τι φαση μεχρι να πας στην κλινικη;;εγω μενω κορινθο ρε.γμτ εχω μια ωρα μεχρι να παω αθηνα κ απο χθες το σκεφτομαι εντονα αγχωτικα διοτι διαβασα οτι σαν συμπτωμα οτι γεννας ειναι και οι διαρροιες εγω να πω δε οτι στην περιοδο οταν ποναγα πολυ μ ερχοταν κ εμετος και διαρροια και σεφτομαι θα κοιλοποναω τοσο μπορει κ να εχω διαρροιες και πως θα φτασω ως εκει.....πφφφφφ εχει συμβει σε καμια σας κατι αντιστοιχο;;;γενικα το αγωστο ειναι πολυ τρομακτικο να μην ξερεις τι θα ζησεις.μια γνωστη απο εδω πηγε επισκεψη στο ιατρειο κ ειχε διαστολη 6 αλλα δ ποναγε καθολου αυτη κ της λεει γεννας πηγαινε στο νοσοκ κ ερχομαι αλλα δ ξερω σε τι φαση ηταν μεχρι να φτασει αθηνα αν ποναγε κτλ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια.. Suzukaki μου μάλλον η γνωστή σου ήταν από τις τυχερές που δεν πόναγε καθόλου εννοώ!!! Προσπάθησε να ηρεμήσεις μπορεί να σου σπάσουν τα νερά και να γεννήσεις μετά από 4 5 ώρες και βάλε!!!!   Θα σου σπάσουν τα νερά και θα το καταλάβεις θα έχεις πονακια στην μέση και στην κοιλιά και ίσως δεις και λίγο αίμα θα σε βλέπει και πιο συχνά η γιατρός τις μέρες εκείνες... Η γιατρός σου που είναι Αθήνα; Να σου πω και ότι στην Ολλανδία που γέννησε η αδερφή μου το πρώτο έσπασαν τα νερά και έπρεπε να φτάσει μέχρι ένα σημείο η διαστολή και μετά να πάει νοσοκομείο.. Οπότε έχεις περιθώριο να πας μην αγχώνεσαι!!!!!! Εμένα έσπασαν τα νερά Τρίτη 6 το πρωί και γέννησα την επόμενη μέρα 9 η ώρα το πρωί..  Εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει που θα γεννήσω και αυτό είναι που με αγχώνει περισσότερο περιμένω να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα με τον ιό για να ξέρω εάν θα είναι ανοιχτή η κλινική του γιατρού μου η όχι αλλά εγώ θα πάω με ραντεβού οπότε είναι άλλη περίπτωση... Εγώ ακόμη δεν έχω πάρει τίποτα απολύτως το πρώτο που θα πάρω είναι το λίκνο και κάποια ρουχαλάκια.. Κούνια θα αγοράσω αργότερα τους πρώτους μήνες θα την έχω μαζί μου την μπεμπούλα μου βέβαια η πεθερά μου άρχισε να παίρνει από τώρα κάποια πράγματα χαζό γιαγιά πρώτο εγγονή και έχει τρελαθεί χάχα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dhmh4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Suzukaki μου μάλλον η γνωστή σου ήταν από τις τυχερές που δεν πόναγε καθόλου εννοώ!!! Προσπάθησε να ηρεμήσεις μπορεί να σου σπάσουν τα νερά και να γεννήσεις μετά από 4 5 ώρες και βάλε!!!!   Θα σου σπάσουν τα νερά και θα το καταλάβεις θα έχεις πονακια στην μέση και στην κοιλιά και ίσως δεις και λίγο αίμα θα σε βλέπει και πιο συχνά η γιατρός τις μέρες εκείνες... Η γιατρός σου που είναι Αθήνα; Να σου πω και ότι στην Ολλανδία που γέννησε η αδερφή μου το πρώτο έσπασαν τα νερά και έπρεπε να φτάσει μέχρι ένα σημείο η διαστολή και μετά να πάει νοσοκομείο.. Οπότε έχεις περιθώριο να πας μην αγχώνεσαι!!!!!! Εμένα έσπασαν τα νερά Τρίτη 6 το πρωί και γέννησα την επόμενη μέρα 9 η ώρα το πρωί..  Εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει που θα γεννήσω και αυτό είναι που με αγχώνει περισσότερο περιμένω να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα με τον ιό για να ξέρω εάν θα είναι ανοιχτή η κλινική του γιατρού μου η όχι αλλά εγώ θα πάω με ραντεβού οπότε είναι άλλη περίπτωση... Εγώ ακόμη δεν έχω πάρει τίποτα απολύτως το πρώτο που θα πάρω είναι το λίκνο και κάποια ρουχαλάκια.. Κούνια θα αγοράσω αργότερα τους πρώτους μήνες θα την έχω μαζί μου την μπεμπούλα μου βέβαια η πεθερά μου άρχισε να παίρνει από τώρα κάποια πράγματα χαζό γιαγιά πρώτο εγγονή και έχει τρελαθεί χάχα... 

Οταν σπασουν τα νερα πονας αραγε;;;;;ειναι παλεψιμοι οι πονοι;με κανα παυσιπονο μηπως ελεγχονται μεχρι να φτασεις στον προορισμο καλο θα ηταν.οχι ο γιατρος μ ειναι κορινθο αλλα θα με ξεγεννησει αθηνα.που ξεγενναει ο γιατρος σ τωρα λογω του ιου;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν σπάσουν τα νερά μετά θα ξεκινήσουν και τα πονακια!!!!!! Είναι σαν να σου φεύγουν τα τσισα χωρίς να μπορείς να τα κρατήσεις δεν νιώθεις πόνο.. Παυσίπονο όχι  δεν νομίζω.. ανάσες και υπομονή στην αρχή με μικρή διαστολή παλεύονται μετά είναι πιο έντονη!!!! Ωραία αφου έχεις κοντά τον γιατρό μην ανησυχείς...  Δεν ξέρω έχει κλινική αλλά τις μικρές κλινικές τις κλείνουν λόγο ιου με είπε θα με πει γιατί περιμένει οδηγίες από τον εοδυ και μέχρι τότε θα έχουν αλλάξει πολλές φορές τα πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dhmh4 είπε:

Όταν σπάσουν τα νερά μετά θα ξεκινήσουν και τα πονακια!!!!!! Είναι σαν να σου φεύγουν τα τσισα χωρίς να μπορείς να τα κρατήσεις δεν νιώθεις πόνο.. Παυσίπονο όχι  δεν νομίζω.. ανάσες και υπομονή στην αρχή με μικρή διαστολή παλεύονται μετά είναι πιο έντονη!!!! Ωραία αφου έχεις κοντά τον γιατρό μην ανησυχείς...  Δεν ξέρω έχει κλινική αλλά τις μικρές κλινικές τις κλείνουν λόγο ιου με είπε θα με πει γιατί περιμένει οδηγίες από τον εοδυ και μέχρι τότε θα έχουν αλλάξει πολλές φορές τα πράγματα 

Καλα ναι αμα φτασω στο σημειο να μ σπασουν τα νερα θα φυγω κ για κλινικη σε μια ωρα δρομο ποσο να πονεσω πια;;;!!!τι να πω αγνωστο!!ο γιατρος ειναι κοντα αλλα το ιατρειο του τι να μ κανει στο ιατρειο κλινικη θα με στειλει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ άγχος βγάζεις!!!! Όλα θα πάνε καλά.. Θα σε καθησυχάσει εκείνη την στιγμή λογικά θα σε δει κιόλας. Στην αρχή δεν νομίζω να πονας και πολύ... Εμένα όταν έσπασαν πήγα με είδε η γιατρός μ μετά πήγα σπίτι έκανα μπάνιο ετοίμασα βαλίτσα και έφυγα.. Είχαν σπάσει νωριτερα από ότι έπρεπε.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dhmh4 είπε:

Πολύ άγχος βγάζεις!!!! Όλα θα πάνε καλά.. Θα σε καθησυχάσει εκείνη την στιγμή λογικά θα σε δει κιόλας. Στην αρχή δεν νομίζω να πονας και πολύ... Εμένα όταν έσπασαν πήγα με είδε η γιατρός μ μετά πήγα σπίτι έκανα μπάνιο ετοίμασα βαλίτσα και έφυγα.. Είχαν σπάσει νωριτερα από ότι έπρεπε.. 

Αγχωνομαι λογω αποστασης 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Κοριτσια καλημερα παλι προτρεχω σε σκεψεις αλλα απο χθες σκεφτομαι κατι εντονα κ θελω την εμπειρια οσων εχουν γεννησει εισαι στιες μερες σου ετσι;;;;;και αρχιζεις κ νιωθες πονακια τι φαση μεχρι να πας στην κλινικη;;εγω μενω κορινθο ρε.γμτ εχω μια ωρα μεχρι να παω αθηνα κ απο χθες το σκεφτομαι εντονα αγχωτικα διοτι διαβασα οτι σαν συμπτωμα οτι γεννας ειναι και οι διαρροιες εγω να πω δε οτι στην περιοδο οταν ποναγα πολυ μ ερχοταν κ εμετος και διαρροια και σεφτομαι θα κοιλοποναω τοσο μπορει κ να εχω διαρροιες και πως θα φτασω ως εκει.....πφφφφφ εχει συμβει σε καμια σας κατι αντιστοιχο;;;γενικα το αγωστο ειναι πολυ τρομακτικο να μην ξερεις τι θα ζησεις.μια γνωστη απο εδω πηγε επισκεψη στο ιατρειο κ ειχε διαστολη 6 αλλα δ ποναγε καθολου αυτη κ της λεει γεννας πηγαινε στο νοσοκ κ ερχομαι αλλα δ ξερω σε τι φαση ηταν μεχρι να φτασει αθηνα αν ποναγε κτλ

Καλησπέρα δν έχω γεννήσει αλλά ο γιατρός μου ειπε ότι θα πρόκληση τοκετού επειδή είμαι από επαρχία μην συμβεί κάτι τέτοιο.Μιλα με τν γιατρό σου και πες του αυτά που σε απασχολούν εξάλλου για αυτο το λόγο τους έχουμε,θα δεις θα στα εξηγήσει Όλα..Εγω εάν και περιμένω το πρώτο μου παιδάκι δεν έχω καθόλου αγχος και ο λόγος επειδή δεν μου έχει ξανασυμβεί όποτε θα πω χαλαρά...Επειδή είναι άγνωστο όλο αυτο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

Καλησπέρα δν έχω γεννήσει αλλά ο γιατρός μου ειπε ότι θα πρόκληση τοκετού επειδή είμαι από επαρχία μην συμβεί κάτι τέτοιο.Μιλα με τν γιατρό σου και πες του αυτά που σε απασχολούν εξάλλου για αυτο το λόγο τους έχουμε,θα δεις θα στα εξηγήσει Όλα..Εγω εάν και περιμένω το πρώτο μου παιδάκι δεν έχω καθόλου αγχος και ο λόγος επειδή δεν μου έχει ξανασυμβεί όποτε θα πω χαλαρά...Επειδή είναι άγνωστο όλο αυτο..

Κοιτα εμενα ολες του οι πελατισσες  απο επαρχια ειναι.λογικα θα μ πει ναι......

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα παρόλο που είναι δεύτερη εγκυμοσύνη λόγω του ότι η πρώτη ήταν προγραμματισμένη καισαρική είναι σα να είναι η πρώτη. Εμένα ο μόνος μου φόβος είναι ότι δεν θα καταλάβω ποτέ έφτασε η ώρα αλλά όλοι μου λένε ότι αποκλείεται οπότε ηρεμώ.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!!!Έκανα κ εγώ β επιπέδου!Ειμαι 21+3!Ολα καλά πήγαν είδαμε και την φατσούλα του μικρού μας!!!

Το μόνο που μου είπε είναι να προσέχω με το αλάτι και τα κιλά

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!Έκανα κ εγώ β επιπέδου!Ειμαι 21+3!Ολα καλά πήγαν είδαμε και την φατσούλα του μικρού μας!!!

Το μόνο που μου είπε είναι να προσέχω με το αλάτι και τα κιλά

Συγχαρητήρια!!!! Τι μετράνε στην β επιπέδου?? Είναι ωραία εξέταση?


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Κι εμένα παρόλο που είναι δεύτερη εγκυμοσύνη λόγω του ότι η πρώτη ήταν προγραμματισμένη καισαρική είναι σα να είναι η πρώτη. Εμένα ο μόνος μου φόβος είναι ότι δεν θα καταλάβω ποτέ έφτασε η ώρα αλλά όλοι μου λένε ότι αποκλείεται οπότε ηρεμώ.

Όταν έρθει εκείνη η ώρα με το καλό θα τα καταλάβουμε όλα πιστεύω!!Εγω περιμένω με αγωνία πως και πως να φτάσει ο καιρός και να γυρίσουμε στα σπίτια μας 3 άτομα πίσω 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Συγχαρητήρια!!!! Τι μετράνε στην β επιπέδου?? Είναι ωραία εξέταση?

Ουσιαστικά στην Β επιπέδου γίνονται όλες οι μέτρησης και βλέπουμε εαν οκά είναι φυσιολογικά...μετράμε οκά τα όργανα του μωρού αλλά ελέγχει και την μήτρα της μαμάς για να δούμε τυχόν προωροτητα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω ήδη μπει στην εβδομάδα 21 και δεν έχει κάνει ακόμα ο μπεμπάκος μου την παρουσία του τόσο έντονη ώστε να με ηρεμεί κ να καταλαβαίνω ότι όλα είναι καλά.. Είναι φυσιολογικό? Εσείς τα νιώθετε συνέχεια? Να πω ότι είναι το πρώτο.. Επίσης το καταλαβαίνω κυρίως το βράδυ αλλά πολύ απαλά.. Για πείτε μου, γιατί νομίζω ότι θα μετακομίσω στο ιατρείο κ θα έχω τον υπέρυχο όλη μέρα..


S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...