Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιανουάριος 2021!!!!


Recommended Posts

Just now, Angelvas είπε:

Πόσο εβδομάδων είσαι;νομίζω κοντά πρέπει να είμαστε.Θα το καταλάβεις που θα παει..όσο μεγαλώνει

 18 και κάτι ημρρες !!Περιμενω με μεγάλη αγωνία αύριο το πρωί έχω ραντεβού στν γιατρό μου...κάθε φορά που πηγαίνω έχω μεγαλύτερο αγχος από την προηγούμενη φορά ..Εσυ ποσο εβδομάδων εισαι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Maria mariaa είπε:

 18 και κάτι ημρρες !!Περιμενω με μεγάλη αγωνία αύριο το πρωί έχω ραντεβού στν γιατρό μου...κάθε φορά που πηγαίνω έχω μεγαλύτερο αγχος από την προηγούμενη φορά ..Εσυ ποσο εβδομάδων εισαι;;

Τι σε αγχωνει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria mariaa είπε:

 18 και κάτι ημρρες !!Περιμενω με μεγάλη αγωνία αύριο το πρωί έχω ραντεβού στν γιατρό μου...κάθε φορά που πηγαίνω έχω μεγαλύτερο αγχος από την προηγούμενη φορά ..Εσυ ποσο εβδομάδων εισαι;;

Αααα τι καλά είμαστε ακριβώς στα ίδια 18 +5 είμαι κ εγώ και αύριο έχω κ εγώ υπέρηχο να δω το μικρουλακι μου μετά από ένα μήνα!!!! ανυπόμονωωωω κ το άγχος παραμένει κάθε φορά να μάθουμε αν αναπτύσσεται σωστά.Σου έχει πει πότε θα κάνεις τη β'επιπεδου?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Suzukaki είπε:

Τι σε αγχωνει;

Έχω σχεδόν μήνα να παω και κάθε φορά έχω αγχος να είναι όλα καλα...Επίσης είχα πέσει και χτύπησα 14 ημέρες και ο γιατρός μου έλειπε όλα αυτά μαζί..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ακόμη δεν το αισθάνομαι καθόλου το μωράκι μου αλλά ελπίζω είναι φυσιολογικό.και τα δίδυμα κάπου στις 20 βδομάδες άρχισα να τα νιώθω. Από κιλά φοβάμαι να ζυγιστω. Όλη μέρα πεινάω. Τώρα που γράφω μόλις γύρισα από βραδυνή βόλτα που έφαγα ψητό καλαμπόκι ,βάφλα με Μερέντα και τώρα λιγουρευομαι πατατάκια!

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 2

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Angelvas είπε:

Αααα τι καλά είμαστε ακριβώς στα ίδια 18 +5 είμαι κ εγώ και αύριο έχω κ εγώ υπέρηχο να δω το μικρουλακι μου μετά από ένα μήνα!!!! ανυπόμονωωωω κ το άγχος παραμένει κάθε φορά να μάθουμε αν αναπτύσσεται σωστά.Σου έχει πει πότε θα κάνεις τη β'επιπεδου?

Ναι έχω κλείσει Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου έμενα ο δικός μου ο γιατρό δν είναι πιστοποιημένος και με στέλνει σε εναν εμβρυολογο(Παφίλης) στην αυχενική μου τα εξήγησε όλα και μου έλεγε ότι θες ρωτάμε.Εγω εχτές εκανα καμπύλη ζαχαρου και βγήκε μια χαρά όπως και η εξέταση τς αντίχα που εκανα για την αιματολόγο 

Just now, butterfly1986 είπε:

Εγώ πάντως ακόμη δεν το αισθάνομαι καθόλου το μωράκι μου αλλά ελπίζω είναι φυσιολογικό.και τα δίδυμα κάπου στις 20 βδομάδες άρχισα να τα νιώθω. Από κιλά φοβάμαι να ζυγιστω. Όλη μέρα πεινάω. Τώρα που γράφω μόλις γύρισα από βραδυνή βόλτα που έφαγα ψητό καλαμπόκι ,βάφλα με Μερέντα και τώρα λιγουρευομαι πατατάκια!

Εγω ακόμη δεν τα παω καλα με το φαγητο..με ενοχλούν ακόμη και οι μυρωδιές 

Link to comment
Share on other sites

Just now, butterfly1986 είπε:

Εγώ πάντως ακόμη δεν το αισθάνομαι καθόλου το μωράκι μου αλλά ελπίζω είναι φυσιολογικό.και τα δίδυμα κάπου στις 20 βδομάδες άρχισα να τα νιώθω. Από κιλά φοβάμαι να ζυγιστω. Όλη μέρα πεινάω. Τώρα που γράφω μόλις γύρισα από βραδυνή βόλτα που έφαγα ψητό καλαμπόκι ,βάφλα με Μερέντα και τώρα λιγουρευομαι πατατάκια!

Να τρως γλυκιά μου οπότε το έχεις ανάγκη το θέλει το παιδάκι σου(έτσι λέω συνέχεια όταν κάνω παρασπονδίες μπας και ησυχάσω)ήδη μετρω 7 κιλά και είμαι στη μέση ακομα:-?

θα τα χάσουμε που θα πάει...εσύ ειδικά και με 3 ζουζούνια στο σπίτι θα ξεχνάς να φας..:razz:

Βρε κορίτσια άσχετο αλλά θα σας το προτείνω γτ είναι δωρεάν,έψαχνα για σεμινάρια θηλασμού και ανώδυνου τοκετού κτλ και πήρε το μάτι μου της nutricia σεμινάρια(δε με αφήνει να βάλω τη ηλεκτρονική διεύθυνση ο συντονιστής του forum)και δήλωσα συμμετοχή σε όλα τα σεμινάρια!!!Οποία ενδιαφέρεται ας κάνει, απ' ότι διάβασα σε σχόλια πολλές μέλλουσες μανούλες έχουν παρακολουθήσει και τους είναι χρήσιμα αυτά που λέει η μαία.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

Έχω σχεδόν μήνα να παω και κάθε φορά έχω αγχος να είναι όλα καλα...Επίσης είχα πέσει και χτύπησα 14 ημέρες και ο γιατρός μου έλειπε όλα αυτά μαζί..

Ολα καλα θα ειναι να μην αγχωνεσαι υπαρχουν σημαδια οταν κατι δεν παει καλα!

7 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

Ναι έχω κλείσει Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου έμενα ο δικός μου ο γιατρό δν είναι πιστοποιημένος και με στέλνει σε εναν εμβρυολογο(Παφίλης) στην αυχενική μου τα εξήγησε όλα και μου έλεγε ότι θες ρωτάμε.Εγω εχτές εκανα καμπύλη ζαχαρου και βγήκε μια χαρά όπως και η εξέταση τς αντίχα που εκανα για την αιματολόγο 

Εγω ακόμη δεν τα παω καλα με το φαγητο..με ενοχλούν ακόμη και οι μυρωδιές 

Α εκανες την καμπυλη ;πως ειναι σαν εξεταση;εχω ακουσει τα χειροτερα.εγω λογικα μετα την β επιπ θα την κανω.

7 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

Έχω σχεδόν μήνα να παω και κάθε φορά έχω αγχος να είναι όλα καλα...Επίσης είχα πέσει και χτύπησα 14 ημέρες και ο γιατρός μου έλειπε όλα αυτά μαζί..

Εμενα κ παλι χθες με αγχωσε ο αντρας μου μ λεει αντε να γεννησεις να ξαναμεινεις εγκυος κ εγω φρικαρα κοριτσια την πηρα απο φοβο την εγκυμ κ δ ξςεω αν θελω να κανω δευτερο παιδι εκεινος θελει το ξερω αλλα εγω κατα αγχωθηκα δ μπορω να διανοηθω οτι θα ξερναω θα μαι χαλια οπως ημουν κ θα εχω κ ενα μωρο απο πισω δηλ κοντεψα να παθω παλι κριση πανικου στην ιδεα κ μονο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια ανέκαθεν εύκολα κοιμόμουν, βέβαια μόνο μπρούμητα και τώρα που δεν μπορώ μερικές φορές ψάχνω ώρα για να βρω την κατάληλη θέση, αλλά συνήθως στο πλάι και αν κοιμηθώ ανάσκελα πρέπει το ένα πόδι να είναι λυγισμένο διαφορετικά με τραβάει πολυ..

Όσο για τα κιλά, πρέπει να έχω πάρει 3 με 4, βασικά μου κάνουν όλα τα ρούχα που φορούσα κ πριν απλά δεν κουμπώνουν στην κοιλούμπα και τα εγκυμοσύνης είναι πολύ μεγάλα για τώρα, οπότε την βγάζω με κολάν κ πουκαμίσες γιατί εδώ έπιασε χειμώνας..

Το μωρό το έχω καταλάβει μερικές φορές, το ίδιο κ ο άντρας μου, γιατί το  χέρι του είναι κολλημένο πάνω στην κοιλιά μου.. Όταν είμαστε μαζί όλο το χαιδεύει κ του μιλάει..:wub: Αλλά έχω νιώσε κάτι σαν φτερούγισμα, μπουρμπουλήθρες κάτι τέτοιο..

@SuzukakiΚορίτσι μου πάρτο χαλαρά κ εσύ, κ πες δεν γίνεται να το οργανώσουμε, όταν είναι να έρθει θα έρθει κ πρώτα από όλα όταν νιώσει η μητέρα έτοιμη.. Κοίτα τώρα να ευχαριστηθείς αυτή την εγκυμοσύνη και να μην αγχώνεσαι για κάτι που θα γίνει στο μέλλον.. Δεν υπάρχει λόγος να υποβάλεις τον εαυτό σου σε τέτοιο άγχος..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

S4WBp1.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, butterfly1986 είπε:

Εγώ πάντως ακόμη δεν το αισθάνομαι καθόλου το μωράκι μου αλλά ελπίζω είναι φυσιολογικό.και τα δίδυμα κάπου στις 20 βδομάδες άρχισα να τα νιώθω. Από κιλά φοβάμαι να ζυγιστω. Όλη μέρα πεινάω. Τώρα που γράφω μόλις γύρισα από βραδυνή βόλτα που έφαγα ψητό καλαμπόκι ,βάφλα με Μερέντα και τώρα λιγουρευομαι πατατάκια!

Να τρως κοριτσακι μου το ζητάει το παιδάκι σου(έτσι λέω συνέχεια όταν κάνω παρασπονδίες μπας και ησυχάσω)ήδη μετρω 7 κιλά και είμαι στη μέση ακομα:-?

θα τα χάσουμε που θα πάει...εσύ ειδικά και με 3 ζουζούνια στο σπίτι θα ξεχνάς να φας..:razz:

Βρε κορίτσια άσχετο αλλά θα σας το προτείνω γτ είναι δωρεάν,έψαχνα για σεμινάρια θηλασμού και ανώδυνου τοκετού κτλ και πήρε το μάτι μου της nutricia σεμινάρια στο διαδίκτυο (οποία θέλει μου στείλει μήνυμα να της πω) και δήλωσα συμμετοχή σε όλα.

Σε άλλα νέα σήμερα πήγα  για τον υπέρηχο 260gr ΚΟΡΙΤΣΑΡΟΣ και η nipt το επιβεβαιώνει βέβαια και όλες οι μετρήσεις αρνητικές.Τελος καλό όλα καλά.Περιμενουμε τώρα σε ένα μηνα πάλι τη β'επιπεδου αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι όλα ΤΈΛΕΙΑ!!!:x

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Ολα καλα θα ειναι να μην αγχωνεσαι υπαρχουν σημαδια οταν κατι δεν παει καλα!

Α εκανες την καμπυλη ;πως ειναι σαν εξεταση;εχω ακουσει τα χειροτερα.εγω λογικα μετα την β επιπ θα την κανω.

Εμενα κ παλι χθες με αγχωσε ο αντρας μου μ λεει αντε να γεννησεις να ξαναμεινεις εγκυος κ εγω φρικαρα κοριτσια την πηρα απο φοβο την εγκυμ κ δ ξςεω αν θελω να κανω δευτερο παιδι εκεινος θελει το ξερω αλλα εγω κατα αγχωθηκα δ μπορω να διανοηθω οτι θα ξερναω θα μαι χαλια οπως ημουν κ θα εχω κ ενα μωρο απο πισω δηλ κοντεψα να παθω παλι κριση πανικου στην ιδεα κ μονο

Εκανα την Καμπύλη..Σου γράφει ο γιατρός τα γραμμάρια της  γλυκόζη(πας στο μικροβιολόγο σου πέρνει αίμα,μετά πίνεις το υγρό που φτιάχνουν από την γλυκόζη με κάτι αλλο...εμενα ήταν η αδερφή μου πήγε στο φαρμακείο και το πήρε είναι χλιαρό και πολυ γλυκό το πίνεις αυτο και μετά από μια ώρα σου ξανά πέρνει αίμα και μετά πρέπει να περάσει άλλη μια ώρα και σου ξαναπάρουν  αίμα..

12 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Ολα καλα θα ειναι να μην αγχωνεσαι υπαρχουν σημαδια οταν κατι δεν παει καλα!

Α εκανες την καμπυλη ;πως ειναι σαν εξεταση;εχω ακουσει τα χειροτερα.εγω λογικα μετα την β επιπ θα την κανω.

Εμενα κ παλι χθες με αγχωσε ο αντρας μου μ λεει αντε να γεννησεις να ξαναμεινεις εγκυος κ εγω φρικαρα κοριτσια την πηρα απο φοβο την εγκυμ κ δ ξςεω αν θελω να κανω δευτερο παιδι εκεινος θελει το ξερω αλλα εγω κατα αγχωθηκα δ μπορω να διανοηθω οτι θα ξερναω θα μαι χαλια οπως ημουν κ θα εχω κ ενα μωρο απο πισω δηλ κοντεψα να παθω παλι κριση πανικου στην ιδεα κ μονο

Εγω πάλι λέω πλέον μετά από κάποια ‘χαστούκια’που έχω φάει λεω μακάρι να έρθουν και αλλά και γρήγορα 

Καλησπέρα κορίτσια άργησα σήμερα και λέω θα σας γράψω το βραδυ..Πήγα στο γιατρό μου είδα τν μπέμπη μου είναι όλα τελεια !!!Ειναι 200 γραμμάρια και ύψος 17  μου ειπε ότι είναι ψηλό και αδύνατο...25 Σεπτεμβρίου έκλεισα Β’επιπεδου.Εμενα με ζύγισε και έχω πάρει 3 κιλά η αλήθεια είναι ότι δεν τρωω και πολυ δεν μπορώ.Απο χάπια μου έκοψε το μαγνήσιο και τα χάπια για την αποκόλληση...και μου πρόσθεσε ασβέστιο..Από κρέατα μου είμαι να τρωω κοτόπουλο και μοσχάρι..Ψάρια να τρωω (εκτός σολομό και μπακαλιάρο)Αυτά  τα νέα μας!!

 

Link to comment
Share on other sites

:wub:

21 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Ολα καλα θα ειναι να μην αγχωνεσαι υπαρχουν σημαδια οταν κατι δεν παει καλα!

Α εκανες την καμπυλη ;πως ειναι σαν εξεταση;εχω ακουσει τα χειροτερα.εγω λογικα μετα την β επιπ θα την κανω.

Εμενα κ παλι χθες με αγχωσε ο αντρας μου μ λεει αντε να γεννησεις να ξαναμεινεις εγκυος κ εγω φρικαρα κοριτσια την πηρα απο φοβο την εγκυμ κ δ ξςεω αν θελω να κανω δευτερο παιδι εκεινος θελει το ξερω αλλα εγω κατα αγχωθηκα δ μπορω να διανοηθω οτι θα ξερναω θα μαι χαλια οπως ημουν κ θα εχω κ ενα μωρο απο πισω δηλ κοντεψα να παθω παλι κριση πανικου στην ιδεα κ μονο

Κάθε εγκυμοσύνη και κάθε εμβρυο είναι διαφορετικός... όποτε θα πρέπει να σκέφτεσαι και Εσυ θετικά,με το καλό να ερθει το μωράκι σου και το συζητάτε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Maria mariaa είπε:

:wub:

Κάθε εγκυμοσύνη και κάθε εμβρυο είναι διαφορετικός... όποτε θα πρέπει να σκέφτεσαι και Εσυ θετικά,με το καλό να ερθει το μωράκι σου και το συζητάτε πάλι.

Γεια σε ολες σας.το ξερω οτι ειναι βιαστικο σαν σκεψη αλλα λενε οτι ενα ειχες εμετους στην πρωτη θα εχεις κ στην αλλη κ προς το παρον κ μονο στην σκεψη μ βγαινει.αρνηση.σχετικα με τα σεμιναρια ξερω οτι της nutricia δεν σε ειδοποιουν ποτε εχει πολυ αναμονη εγω ηθελα να παω σε ενα νεα σμυρνη απο κορινθο αλλα με οσα γινονται φετος με κορονοιο δ θα το ρισκαρω κ λεω μηπως το κανω online.να σας ρωτησω βγαζετε κ σεις σπυρακια;;;εγω δ εβγαζα ποτε κοκκινο σπυρι πανω μ δεν ξερω τι θα πει κ εχω βγαλει στην κοιλια αρκετα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σεμινάρια της nutricia είναι πολύ καλά!!εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη τα είχα παρακολουθήσει όλα!!!!και είσαι και από το σπιτάκι σου με την ησυχία σου!!!! βέβαια πάνε και 3 χρόνια.δεν ξέρω αν τώρα έχει αλλάξει κάτι. Τότε δεν είχε πάντως αναμονή.

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Καρότσι είχα πάρει το 3 in 1 της bebe stars, είναι ελληνική εταιρεία, βέβαια δεν ξέρω που κατασκευάζονται, αλλα με 300 ευρώ είχα όλο το σετ

https://www.bebestars.gr/προϊόν/modular-system-aluminium-malibu-3-in-1-grey/?lang=en

Όσον αφορά τον ύπνο με τις μερες μου ειμαι στο αν βολευτω, αλλα γενικα εχω πολυ υπνηλία..

Για τα κιλα η εμπειρία μου απο τις αλλες εγκυμοσύνες είναι ότι αν πάρεις ΜΟΝΟ τα κιλα της εγκυμοσύνης (5-12 μέχρι τελους) το πολυ σε μια βδομάδα εχεις επανέλθει. Το πρόβλημα είναι αν ξεφύγεις. Εγώ ευτυχώς σε καμία εγκυμοσύνη δεν πήρα περισσότερα οποτε δεν είχα και πρόβλημα να τα χάσω. Και τώρα είμαι ακόμα μειον απο όσο ξεκίνησα, αφού εκανα προσπάθεια με διατροφή..

Κατα τα αλλα κι εγώ το νοιώθω το μωράκι πιο συχνά,  αλλα εξωτερικά δεν είναι ακομα αισθητό, πχ αν βάλει ο άντρας μου το χέρι του δεν το νοιώθει..

Σε 10 μερες εχω την β'επιπεδου και ανυπομωνω!!! Αν είναι όλα καλά και εδω τοτε θα αρχίσω κι εγω να παραγγέλνω πράγματα σιγα σιγά, μην τα αφήσω τελευταία ωρα και αγχωθω..


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...