Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Hope.2019 είπε:

Κοριτσι μου ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.Η μαία είπε καλύτερα να πάω για να δούμε τι γίνεται μιας που είναι Σάββατο. Αλλά μου είπε να μιλήσει και με τον γιατρό και να με πάρουν τηλέφωνο. Περιμένω τηλέφωνο του και λογικά θα πάω για υπέρηχο. Είχα πολύ άγχος αυτές τις μέρες και μια κακή αίσθηση. Μακάρι όντως να μην είναι τίποτα το αίμα. Αλλά έχω μια κακιά αίσθηση.

Αντε βρε τίποτα δεν θα ναι.... Είμαι σιγουρη... Αν παίρνεις σαλοσπιρ η αν κάνεις ένεση αντιπηκτικη το πιο πιθανό να στο κόψουν... Σε πολλές κοπέλες έτσι έγινε... Σου εύχομαι όλα να ναι μια χαρά που θα είναι... :) θα περιμένουμε νέα σου ❤️


Ecjtp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Katzei1982 είπε:

Αντε βρε τίποτα δεν θα ναι.... Είμαι σιγουρη... Αν παίρνεις σαλοσπιρ η αν κάνεις ένεση αντιπηκτικη το πιο πιθανό να στο κόψουν... Σε πολλές κοπέλες έτσι έγινε... Σου εύχομαι όλα να ναι μια χαρά που θα είναι... :) θα περιμένουμε νέα σου ❤️

Παίρνω παιδική ασπιρίνη από την οωληψια και μετά.. Αχ θα σκάσω και αυτός ο γιατρός ακόμα να με πάρει..


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Παίρνω παιδική ασπιρίνη από την οωληψια και μετά.. Αχ θα σκάσω και αυτός ο γιατρός ακόμα να με πάρει..

Όλα καλά θα είναι,  μην ανησυχείς.  Πολλά κορίτσια το είχαν και όλα πήγαν καλά.  Μπορεί κάποιο αγγείο να έσπασε,  η μήτρα μεγαλώνει , δεν είναι κάτι.  Και εγώ είχα κάποια καφέ και μου έκοψε το σαλοσπιρ.  Επίσης,  πονακια έχω μερικές φορές και στη μέση.  Και όταν κάποια μέρα δεν νιώθω κάτι ανησυχώ.  Όλες πάνω κάτω τα ίδια περνάμε.  Να μην ανησυχείς,  με το καλό ο υπέρηχος σου και να μας ενημερώσεις μετά.!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Παίρνω παιδική ασπιρίνη από την οωληψια και μετά.. Αχ θα σκάσω και αυτός ο γιατρός ακόμα να με πάρει..

Λογικά θα σου πει να την σταματήσεις. 

Μην ανησυχείς το περάσαμε όλες σχεδόν..δεν θα είναι τίποτα. Παρόλα αυτά εγώ θα πήγαινα για υπέρηχο είτε με είχε πάρει ο γιατρός είτε όχι...οπότε μήπως να πας τώρα?

  • Ευχαριστώ 1

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hope.2019 είπε:

Κοριτσια μου είμαι πολύ στεναχωρημένη. Πήγα πριν μισή ώρα τουαλέτα και είδα κόκκινο αίμα  πολύ στο χαρτί και λίγο στη λεκάνη. Ξανά πήγα τώρα και είναι ροζ αλλά έχω και πονάκια. 

Μίλησα με την μαία του γιατρού και μου είπε να πάω στο Ρέα να κάνω έναν υπέρηχο καλύτερα. Αλλά θα μιλήσει με το γιατρό να με πάρει τηλέφωνο να δούμε τι θα μου πει. 

Είχα πολύ άγχος αυτές τις μέρες ακυρώθηκε και το ραντεβού της Πέμπτης και δεν έκανα υπέρηχο λόγω έκτακτου περιστατικού. Έχω να κάνω υπέρηχο από 6+5

Κοριτσια φοβάμαι ότι παλινδρομισε το μωρό μου.. Και δεν ξέρω και τι έχει γίνει και με το δεύτερο που περιμέναμε να μικρύνει. Θα σκάσω. 

Έχω και ενα ελαφρυ πόνο.

Κοριτσάκι μου είμαι σίγουρη ότι όλα θα είναι μια χαρά. Οι περισσότερες από εμάς είδαν αίμα και όλα ήταν καλά. Εγώ στη θέση σου θα ζητούσα να κάνω υπέρηχο ούτως η άλλως γιατί δεν είναι καλό να είσαι μέσα στο άγχος και τη στενοχώρια.. Θα περιμένουμε νέα σου!

  • Ευχαριστώ 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κοριτσια μου είμαι πολύ στεναχωρημένη. Πήγα πριν μισή ώρα τουαλέτα και είδα κόκκινο αίμα  πολύ στο χαρτί και λίγο στη λεκάνη. Ξανά πήγα τώρα και είναι ροζ αλλά έχω και πονάκια. 

Μίλησα με την μαία του γιατρού και μου είπε να πάω στο Ρέα να κάνω έναν υπέρηχο καλύτερα. Αλλά θα μιλήσει με το γιατρό να με πάρει τηλέφωνο να δούμε τι θα μου πει. 

Είχα πολύ άγχος αυτές τις μέρες ακυρώθηκε και το ραντεβού της Πέμπτης και δεν έκανα υπέρηχο λόγω έκτακτου περιστατικού. Έχω να κάνω υπέρηχο από 6+5

Κοριτσια φοβάμαι ότι παλινδρομισε το μωρό μου.. Και δεν ξέρω και τι έχει γίνει και με το δεύτερο που περιμέναμε να μικρύνει. Θα σκάσω. 

Έχω και ενα ελαφρυ πόνο.

Μην ανησυχείς άδικα!!

Την 6η είχα 2 φορες αίμα κ πόνους...

Πήγα 2 φορές για υπέρηχο, δεν ήταν τίποτα, απλά ο ντοκ μου έκοψε τις αντιπηκτικές!!!

  • Ευχαριστώ 1

urI6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες ! Μόλις γύρισα από το ΡΕΑ. 

Μια μικρή αποκόλληση σάκου. Μου εκαναν και μια ένεση προγεστερόνης. Ακούσαμε καρδούλα ξανά και πιο δυνατά από πριν δύο εβδομάδες 169 παλμοί.. Είχε μεγαλωσει το μωράκι μου.. 

Κορίτσια πήγε η ψυχή μου στην κουλουρη.. Μέχρι να ακούσω την καρδούλα και ότι δεν είχα αποβάλει είχα σκάσει..

Ξεκούραση είπε ο γιατρός και θα με πάρει Δευτέρα να μου πει πότε θέλει να με δει..Μου είπε δεν είναι τίποτα σοβαρό απλά ξεκούραση και θα πάνε όλα καλά

  • Μου αρέσει 9

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κοριτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες ! Μόλις γύρισα από το ΡΕΑ. 

Μια μικρή αποκόλληση σάκου. Μου εκαναν και μια ένεση προγεστερόνης. Ακούσαμε καρδούλα ξανά και πιο δυνατά από πριν δύο εβδομάδες 169 παλμοί.. Είχε μεγαλωσει το μωράκι μου.. 

Κορίτσια πήγε η ψυχή μου στην κουλουρη.. Μέχρι να ακούσω την καρδούλα και ότι δεν είχα αποβάλει είχα σκάσει..

Ξεκούραση είπε ο γιατρός και θα με πάρει Δευτέρα να μου πει πότε θέλει να με δει..Μου είπε δεν είναι τίποτα σοβαρό απλά ξεκούραση και θα πάνε όλα καλά

Είδες κοριτσάκι μου???ηρέμησε τώρα.. το πέρασα κ εγώ κ ξέρω πώς νιώθεις...ήρεμα να ηρεμήσουν όλα τώρα.. μη σκέφτεσαι τίποτα άλλο από το ότι το μωράκι σου είναι εκεί!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, natassaki2006 είπε:

Είδες κοριτσάκι μου???ηρέμησε τώρα.. το πέρασα κ εγώ κ ξέρω πώς νιώθεις...ήρεμα να ηρεμήσουν όλα τώρα.. μη σκέφτεσαι τίποτα άλλο από το ότι το μωράκι σου είναι εκεί!!!

Ναι κοριτσάκι μου.  Μόλις άκουσα την καρδούλα του πήγε και η δικιά μου στη θέση της. Το κλάμα που έριξα μόνο.  Νόμιζα ότι το είχα χάσει!! Όλα καλά θα πάνε , όλα καλά! Εσύ πως είσαι κορίτσι μου;

 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κοριτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες ! Μόλις γύρισα από το ΡΕΑ. 

Μια μικρή αποκόλληση σάκου. Μου εκαναν και μια ένεση προγεστερόνης. Ακούσαμε καρδούλα ξανά και πιο δυνατά από πριν δύο εβδομάδες 169 παλμοί.. Είχε μεγαλωσει το μωράκι μου.. 

Κορίτσια πήγε η ψυχή μου στην κουλουρη.. Μέχρι να ακούσω την καρδούλα και ότι δεν είχα αποβάλει είχα σκάσει..

Ξεκούραση είπε ο γιατρός και θα με πάρει Δευτέρα να μου πει πότε θέλει να με δει..Μου είπε δεν είναι τίποτα σοβαρό απλά ξεκούραση και θα πάνε όλα καλά

Μπράβο κοπέλα μου.  Είδες το μωράκι σου,  όλα είναι μια χαρά!!! Πήγε και η δικιά σου καρδούλα στη θέση της . Ξεκουράσου τώρα γιατί αναστατωθηκες σήμερα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κοριτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες ! Μόλις γύρισα από το ΡΕΑ. 

Μια μικρή αποκόλληση σάκου. Μου εκαναν και μια ένεση προγεστερόνης. Ακούσαμε καρδούλα ξανά και πιο δυνατά από πριν δύο εβδομάδες 169 παλμοί.. Είχε μεγαλωσει το μωράκι μου.. 

Κορίτσια πήγε η ψυχή μου στην κουλουρη.. Μέχρι να ακούσω την καρδούλα και ότι δεν είχα αποβάλει είχα σκάσει..

Ξεκούραση είπε ο γιατρός και θα με πάρει Δευτέρα να μου πει πότε θέλει να με δει..Μου είπε δεν είναι τίποτα σοβαρό απλά ξεκούραση και θα πάνε όλα καλά

Μπράβο κοριτσάκι μου είδες?? Είναι πολύ σύνηθες όλο αυτό... Εγώ σκέψου έχω ακόμα το αιμάτωμα από τη  αποκόλληση.. έκανες την ένεση lentogest και εγώ αυτή κάνω ακόμα κάθε 3 μέρες!!! Ξάπλα και ξεκούραση!


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ladybag20 είπε:

Μπράβο κοπέλα μου.  Είδες το μωράκι σου,  όλα είναι μια χαρά!!! Πήγε και η δικιά σου καρδούλα στη θέση της . Ξεκουράσου τώρα γιατί αναστατωθηκες σήμερα 

Ναι ναι τώρα ξεκούραση.  Κι όσο σκέφτομαι τι κλάμα έριξα σήμερα. Τέλος καλό όλα καλά! Αφού το μωράκι μου είναι καλά!

Just now, Efinikolaou είπε:

Μπράβο κοριτσάκι μου είδες?? Είναι πολύ σύνηθες όλο αυτό... Εγώ σκέψου έχω ακόμα το αιμάτωμα από τη  αποκόλληση.. έκανες την ένεση lentogest και εγώ αυτή κάνω ακόμα κάθε 3 μέρες!!! Ξάπλα και ξεκούραση!

Ναι αυτή την ένεση έκανα. Μου είπαν είναι μικρή η αποκόλληση. Έγραφε περιφερειακή αποκόλληση σάκου. Καλά όταν πήγα πρώτη φορά τουαλέτα και είδα στη λεκάνη και το χαρτί κατακόκκινο αίμα χλωμιασα. Αφού και ο άντρας μου το είδε και τρόμαξε.

Ο γιατρός είπε σε χιλιοστά είναι μικρή.  Είπε λογικά θα βλέπω για μια βδομάδα ακόμα ροζ και καφε. Θα με πάρει και Δευτέρα τηλέφωνο. 

Εσύ πως πας κορίτσι μου; Έχει μικρύνει;

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κοριτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες ! Μόλις γύρισα από το ΡΕΑ. 

Μια μικρή αποκόλληση σάκου. Μου εκαναν και μια ένεση προγεστερόνης. Ακούσαμε καρδούλα ξανά και πιο δυνατά από πριν δύο εβδομάδες 169 παλμοί.. Είχε μεγαλωσει το μωράκι μου.. 

Κορίτσια πήγε η ψυχή μου στην κουλουρη.. Μέχρι να ακούσω την καρδούλα και ότι δεν είχα αποβάλει είχα σκάσει..

Ξεκούραση είπε ο γιατρός και θα με πάρει Δευτέρα να μου πει πότε θέλει να με δει..Μου είπε δεν είναι τίποτα σοβαρό απλά ξεκούραση και θα πάνε όλα καλά

Κορίτσι μου γλυκό μπράβο σου!!!! Δόξα το Θεό όλα.πηγαν καλά!!! Λοιπόν ξεκούραση τώρα και τίποτε άλλο!!!!

  • Ευχαριστώ 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...