Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Balloo είπε:

Η PAPP-A ναι! 11€ πλήρωσα συμμετοχή. Μου την έγραψε η γυναικολόγος.

Πωπω νευριασα τωρα.Δεν το ρωτησα καν αλλα θα επρεπε να μου πει κι η γιατρος μου.Και που την εκανες?Στο ιδιο που εκανες την αυχενικη?


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα βγήκαν οι αιματολογικές μου σήμερα και τα ποσοστά άλλαξαν προς το καλύτερο. Με πήρε τηλ η εμβρυολογος, μίλησα και με τη γιατρό μου και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να το ψάξω παραπάνω. 

Στην αυχενική τα ποσοστά είχαν ως εξής:

Τρισωμια 21: 1 προς 5454

Τρισωμία 18: 1 προς 4328

Τρισωμία 13: 1 προς 20000

Προεκλαμψία: 1 προς 695

Περιορισμός εμβρ. ανάπτυξης: 1 προς 663

Αυτόματος τοκετός: 1 προς 913

 

Μαζί με την PAPP-A άλλαξαν τα εξής:

Τρισωμία 18: 1 προς 13201

Προεκλαμψία: 1 προς 927 και

Περιορισμός εμβρ. ανάπτυξης: 1 προς 1097

Τα υπόλοιπα παρέμειναν ίδια.

 

Just now, Joka είπε:

Πωπω νευριασα τωρα.Δεν το ρωτησα καν αλλα θα επρεπε να μου πει κι η γιατρος μου.Και που την εκανες?Στο ιδιο που εκανες την αυχενικη?

Εντάξει, μαλ..ία ρε συ. Λες και μας περισσεύουν! Εγώ δεν ρώτησα καν. Απλά μου την έγραψε η γραμματέας φεύγοντας. Δεν την έκανα στο ιατρείο που έγινε η αυχενική, λόγω κορονοϊού δε παίρνουν αίμα, αλλά με έστειλε σε ένα μικροβιολογικό που συνεργάζονται.

  • Μου αρέσει 7

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

Κορίτσια εμένα βγήκαν οι αιματολογικές μου σήμερα και τα ποσοστά άλλαξαν προς το καλύτερο. Με πήρε τηλ η εμβρυολογος, μίλησα και με τη γιατρό μου και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να το ψάξω παραπάνω. 

Στην αυχενική τα ποσοστά είχαν ως εξής:

Τρισωμια 21: 1 προς 5454

Τρισωμία 18: 1 προς 4328

Τρισωμία 13: 1 προς 20000

Προεκλαμψία: 1 προς 695

Περιορισμός εμβρ. ανάπτυξης: 1 προς 663

Αυτόματος τοκετός: 1 προς 913

 

Μαζί με την PAPP-A άλλαξαν τα εξής:

Τρισωμία 18: 1 προς 13201

Προεκλαμψία: 1 προς 927 και

Περιορισμός εμβρ. ανάπτυξης: 1 προς 1097

Τα υπόλοιπα παρέμειναν ίδια.

 

Εντάξει, μαλ..ία ρε συ. Λες και μας περισσεύουν! Εγώ δεν ρώτησα καν. Απλά μου την έγραψε η γραμματέας φεύγοντας. Δεν την έκανα στο ιατρείο που έγινε η αυχενική, λόγω κορονοϊού δε παίρνουν αίμα, αλλά με έστειλε σε ένα μικροβιολογικό που συνεργάζονται.

Καλε τι να ψαξεις μ αυτα τα ποσοστα?Εδω εγω με τα δικα μου και ηλικια 42 ετων αν δεν τα μεταβαλλουν κατά πολυ οι αιματολογικες δεν υπαρχει λογος να ψαξω!!!

Παρότι εχω γνωρισει αρκετα παιδακια με διαφορα συνδρομα,προσπαθω να παραμενω ψυχραιμη και ισορροπημενη.

Οσο για την PappA θα τ ακούσει η γιατρός μου!!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλησπέρα! Άργησα να μπω στην ομάδα σας αλλά περνάνε οι μέρες και αισιόδοξη. Χαίρομαι για τα ευχάριστα που άκουσα με τις αυχενικες αντε με το καλό και οι υπόλοιπες!! Μια ερώτηση έχω. Είμαι στην 11η + εβδομάδα, με διδυμακια, την επόμενη εχω αυχενική, δεν έχω τόσο άγχος για την αυχενική καθώς έχω κάνει προεμφυτευτικο αλλά πέρα από τις ανακατοσουρεσ που έχω συχνά πυκνά δεν έχω ούτε ένα τσίμπημα στη κοιλιά.. Να ανυσηχω?? 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Βρε κοριτσια,άσχετο.

Η αυχενική και η Papp A συνταγογραφούνται;;;;;

Εξαρτάται πού σε στέλνουν να την κάνεις. Υπάρχουν κάποιοι υπερηχογραφιστες που δεν τα δέχονται και πληρώνεις όλο το πακέτο.

Just now, Amugdalo είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Άργησα να μπω στην ομάδα σας αλλά περνάνε οι μέρες και αισιόδοξη. Χαίρομαι για τα ευχάριστα που άκουσα με τις αυχενικες αντε με το καλό και οι υπόλοιπες!! Μια ερώτηση έχω. Είμαι στην 11η + εβδομάδα, με διδυμακια, την επόμενη εχω αυχενική, δεν έχω τόσο άγχος για την αυχενική καθώς έχω κάνει προεμφυτευτικο αλλά πέρα από τις ανακατοσουρεσ που έχω συχνά πυκνά δεν έχω ούτε ένα τσίμπημα στη κοιλιά.. Να ανυσηχω?? 

Είναι πολύ νωρίς για να νιώσεις κάτι. Και μόνο οι ανακατωεουρες που συνεχίζουν είναι ένδειξη ότι όλα βαίνουν καλώς.

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Εξαρτάται πού σε στέλνουν να την κάνεις. Υπάρχουν κάποιοι υπερηχογραφιστες που δεν τα δέχονται και πληρώνεις όλο το πακέτο.

Ναι,κάτι κατάλαβα.Εκ των υστερων βεβαια.

Ειχα την εντυπωση παντως οτι η αυχενικη και η β επιπεδου συμπεριλήφθηκαν προσφατα στις εξετάσεις που καλύπτει ο Εοππυ.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Ναι,κάτι κατάλαβα.Εκ των υστερων βεβαια.

Ειχα την εντυπωση παντως οτι η αυχενικη και η β επιπεδου συμπεριλήφθηκαν προσφατα στις εξετάσεις που καλύπτει ο Εοππυ.

Δεν ισχύει για όλα τα μαιευτήρια, διαγνωστικά κλπ...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Μαλιστα.Σίγουρα ομως θα ισχυει για τα δημοσια μαιευτήρια διοτι ειναι πολλα τα λεφτά...

Βάσει λογικης ναι...δεν έχουμε δημόσια μαιευτήρια έχω και δεν το έχω ψάξει.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amugdalo said:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Άργησα να μπω στην ομάδα σας αλλά περνάνε οι μέρες και αισιόδοξη. Χαίρομαι για τα ευχάριστα που άκουσα με τις αυχενικες αντε με το καλό και οι υπόλοιπες!! Μια ερώτηση έχω. Είμαι στην 11η + εβδομάδα, με διδυμακια, την επόμενη εχω αυχενική, δεν έχω τόσο άγχος για την αυχενική καθώς έχω κάνει προεμφυτευτικο αλλά πέρα από τις ανακατοσουρεσ που έχω συχνά πυκνά δεν έχω ούτε ένα τσίμπημα στη κοιλιά.. Να ανυσηχω?? 

Καλώς μας ήρθες ... εμείς οι 2 πάμε μαζί 

Και εγώ έχω διδυμάκια και είμαι 11και6 σήμερα. Αυχενική έχω την επόμενη Τετάρτη 

Τσιμπήματα στην κοιλιά δεν έχω αλλά πονάω σε διαφορά σημεία σχεδόν κάθε μέρα. 
Νομίζω κάθε γυναίκα έχει διαφορετική εγκυμοσύνη και δεν έχει νόημα να ψάχνεις να βρεις τα ίδια συμπτώματα με τα δικά σου.. εδώ η ίδια γυναίκα και δεν έχει τα ίδια συμπτώματα σε διαφορετικές εγκυμοσύνες. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ειχα ανακατωσούρες όπως και τώρα αλλά ελάχιστους πόνους ... τώρα είναι αλλιώς .. 

Αφου όλα πάνε καλά ως τώρα μην φοβάσαι άδικα ... άλλωστε την άλλη εβδομάδα με την αυχενική θα έχουμε κλείσει ουσιαστικά με το 1ο τρίμηνο και τα ποσοστά για κάποια άσχημη έκβαση μειώνονται πολύ ... 

Με το καλό η αυχενική σου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλώς μας ήρθες ... εμείς οι 2 πάμε μαζί 

Και εγώ έχω διδυμάκια και είμαι 11και6 σήμερα. Αυχενική έχω την επόμενη Τετάρτη 

Τσιμπήματα στην κοιλιά δεν έχω αλλά πονάω σε διαφορά σημεία σχεδόν κάθε μέρα. 
Νομίζω κάθε γυναίκα έχει διαφορετική εγκυμοσύνη και δεν έχει νόημα να ψάχνεις να βρεις τα ίδια συμπτώματα με τα δικά σου.. εδώ η ίδια γυναίκα και δεν έχει τα ίδια συμπτώματα σε διαφορετικές εγκυμοσύνες. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ειχα ανακατωσούρες όπως και τώρα αλλά ελάχιστους πόνους ... τώρα είναι αλλιώς .. 

Αφου όλα πάνε καλά ως τώρα μην φοβάσαι άδικα ... άλλωστε την άλλη εβδομάδα με την αυχενική θα έχουμε κλείσει ουσιαστικά με το 1ο τρίμηνο και τα ποσοστά για κάποια άσχημη έκβαση μειώνονται πολύ ... 

Με το καλό η αυχενική σου! 

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Εγώ θα την κάνω την Τρίτη. Αντε να πάνε όλα καλά μήπως λίγο ηρεμήσουμε έστω στο δεύτερο τρίμηνο. Σίγουρα η κάθε εγκυμοσύνη είναι ξεχωριστή αλλά είναι αυτό που όλες σχεδόν εδώ μέσα έχουμε περάσει πολύ δύσκολα μέχρι να φτάσουμε σ αυτό το σημείο και το κακό έρχεται από μόνο του στο μυαλό μας χωρίς να το θέλουμε! 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amugdalo said:

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Εγώ θα την κάνω την Τρίτη. Αντε να πάνε όλα καλά μήπως λίγο ηρεμήσουμε έστω στο δεύτερο τρίμηνο. Σίγουρα η κάθε εγκυμοσύνη είναι ξεχωριστή αλλά είναι αυτό που όλες σχεδόν εδώ μέσα έχουμε περάσει πολύ δύσκολα μέχρι να φτάσουμε σ αυτό το σημείο και το κακό έρχεται από μόνο του στο μυαλό μας χωρίς να το θέλουμε! 

:):):)

Αυτό ξαναπές το ... αυτομαστιγώνομαι κι εγώ κάθε μέρα ... και προσπαθώ να με πείσω ότι όλα θα πάνε καλά ... so far so good και προχωράμε :) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

καλωσηλθες @Amugdalo στην παρεα μας ! ολα καλα θα σου πανε θσ δεις! μην αγχωνεσαι κ προσπαθησε να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου! 

@Balloo μπραβο ολα σουπερ!!

ασχετο μα στρωνει κ εσας το στομαχι σας με ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ σπιτικες;; εφτιαξα σουπα κ δεν την ακουμπησα καν :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...