Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Paris.33 είπε:

Καλη επιστροφή στην κανονικοτητα!! Εγω δεν εχω ξεκινήσει ακομη κατι..  Συνεχίζω με utrogestan και φυλλικο, αλλα υποθετω σιγα σιγα θα κάνουμε κ εμεις εισαγωγή σ αυτα.. Σίγουρα τοσα χαπια θα επιβαρυνουν την κατάσταση :neutral: 

Utrogestan παιρνω κ γω ακομα...ειμαι στην σταδιακη διακοπη του cyclacur & prezolon...Παιρνω και βιταμινη D συν του θυροειδη...αλλα νομιζω οτι τα συμπληρωματα ειναι λιγο βαρια στο στομαχι...νιωθω σαν να ξεκιναει τωρα η εγκυμοσυνη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Geo Jo είπε:

Utrogestan παιρνω κ γω ακομα...ειμαι στην σταδιακη διακοπη του cyclacur & prezolon...Παιρνω και βιταμινη D συν του θυροειδη...αλλα νομιζω οτι τα συμπληρωματα ειναι λιγο βαρια στο στομαχι...νιωθω σαν να ξεκιναει τωρα η εγκυμοσυνη....

Τη βιταμίνη d γιατί;;  είχες κανει κάποιες σχετικές εξετασεις; εχω ακουσει κ απο αλλες κοπελες οτι παιρνουν,  θα του πω να μ γραψει κ εμενα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Τη βιταμίνη d γιατί;;  είχες κανει κάποιες σχετικές εξετασεις; εχω ακουσει κ απο αλλες κοπελες οτι παιρνουν,  θα του πω να μ γραψει κ εμενα

Ειχα κανει κ ηταν χαμηλη, οπως σχεδον σε ολον τον πληθυσμο της Ελλαδας! Την Δευτερα θα ειμαι ακριβως 13 εβδομαδων...ελπιζω τα συμπτωματα που εχω να ειναι μονο απο τον σιδηρο και να μην επανηλθαν οι αναγουλες...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Ειχα κανει κ ηταν χαμηλη, οπως σχεδον σε ολον τον πληθυσμο της Ελλαδας! Την Δευτερα θα ειμαι ακριβως 13 εβδομαδων...ελπιζω τα συμπτωματα που εχω να ειναι μονο απο τον σιδηρο και να μην επανηλθαν οι αναγουλες...

Θα ζητησω κ εγω εξετάσεις γιατι οχι..  Απο περιέργεια..  Κ εγω την Τετάρτη 13 ακριβώς κοντα ειμαστε! Στο εύχομαι αν κ σε μια εγκυμοσύνη ποτε δεν ξέρεις :neutral: υπομονή! Θα φανει με την αλλαγή του σιδηρου,  εκτός αν δεν το παρεις 1 2 μερες κ καταλάβεις..  Εγω οποτε εκανα εμετο δεν το επαιρνα εκεινη τη μερα γιατι με τσακιζε

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Θα ζητησω κ εγω εξετάσεις γιατι οχι..  Απο περιέργεια..  Κ εγω την Τετάρτη 13 ακριβώς κοντα ειμαστε! Στο εύχομαι αν κ σε μια εγκυμοσύνη ποτε δεν ξέρεις :neutral: υπομονή! Θα φανει με την αλλαγή του σιδηρου,  εκτός αν δεν το παρεις 1 2 μερες κ καταλάβεις..  Εγω οποτε εκανα εμετο δεν το επαιρνα εκεινη τη μερα γιατι με τσακιζε

Μου ειπε να το σταματησω μεχρι την Δευτερα που θα μου γραψει αλλο...τι να πω...τρομαξα να συνελθω λιγο...εφαγα μακαρονια κ ηπια λιγοοοοο κοκα κολα...μου ειπε οτι μπορω να πινω δυο γουλιες οταν βλεπω τα σκουρα...ναι να κανεις και εσυ για βιταμίνη D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Geo Jo είπε:

Μου ειπε να το σταματησω μεχρι την Δευτερα που θα μου γραψει αλλο...τι να πω...τρομαξα να συνελθω λιγο...εφαγα μακαρονια κ ηπια λιγοοοοο κοκα κολα...μου ειπε οτι μπορω να πινω δυο γουλιες οταν βλεπω τα σκουρα...ναι να κανεις και εσυ για βιταμίνη D

Κορίτσια επειδή είχα πριν 1 χρόνο είχα θέμα με την D και το έψαξα πολύ, λόγω εξωσωματικής! απλά για να ξέρετε υπάρχουν 2 εξετάσεις της βιταμίνης! Η απλή βιταμίνη D και η D25! Να φανταστείτε εγώ είχα φτιάξει την D σε φυσιολογικά επίπεδα μετά από 8 μήνες (έπαιρνα 1 αμπούλα κάθε εβδομάδα, ίδια μέρα) και πήγα στην ενδοκρινολόγο και μου έγραψε να κάνω την D25 και είχα τελικά έλλειψη στην D25 και συνέχισα για άλλους 4 μήνες την θεραπεία!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ κάθε 6 μήνες θέλει επανέλεγχο για να δεις τα επίπεδα!  
 ΥΡ Είχα θέμα με τον θυροειδή γι’ αυτό χάλασαν τα επίπεδα D ( ο οποίος σε πρόσφατες εξετάσεις έφτιαξε τώρα με την εγκυμοσύνη) :rolleyes:
Πάντα με εξετάσεις και έλεγχο σε όλη την εγκυμοσύνη από ενδοκρινολόγο! 

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Geo Jo είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου τι κανετε; Καλησπερα @Paris.33!!! Την Πεμπτη γυρισα απο τις διακοπες μου, αλλα μεχρι να συμμαζεψω ρουχα, απλυτα ηρθε το Σαββατο! Ευχαριστηθηκα μπανια και φαγητο αν και 5 μερες μονο ελειψα. Ευτυχως εχω αδεια μεχρι τις 24. Ξεκινησα εδω και 10 μερες σιδηρο, ασβεστιο, μαγνησιο, φυλλικο και το στομαχι μου ειναι χαλια απο αναγουλες και πονους, οπως ημουν στις αρχες. Την Δευτερα θα παω στον γιατρο να μου αλλαξει τον σιδηρο. Εσεις πως εισαστε με τα συμπληρωματα; Να καλωσορισω και τα καινουργια κοριτσια της ομαδας μας και να ευχηθω μια υπεροχη εγκυμοσυνη!

Ποπό απογοητευτικό. Όχι άλλο κάρβουνο ρε παιδιά. (Όπου κάρβουνο αναγουλες)

  • Χαχα 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!!! Ερχομαι από την ομάδα μανουλες Μαρτίου ‘21. Απλως ήθελα να ρωτήσω κ εσασ. Έκανα αιματολογικές και το φυλλικό οξύ είναι >20. Ενώ οι φυς. τιμές είναι 3,1-20,4. Αγχώθηκα είναι η αλήθεια. Γνωρίζετε κάτι σχετικό, είχε κάποια παρόμοια τιμή;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Stavroulaki είπε:

Kαλησπέρα κι από μένα!!!Εύχομαι σε όλες μια καλή και ευχάριστη όσο το δυνατόν εγκυμοσύνη!!!Εγώ, πρώτα ο Θεός, περιμένω το νινί αρχές Φλεβάρη!!!!

 

Καλως μας ηρθες κοριτσι!Με το καλο!Εγω εχω ΠΗΤ 9/2!!!!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Μαρίνα3 είπε:

Κορίτσια γεια σας!!! Ερχομαι από την ομάδα μανουλες Μαρτίου ‘21. Απλως ήθελα να ρωτήσω κ εσασ. Έκανα αιματολογικές και το φυλλικό οξύ είναι >20. Ενώ οι φυς. τιμές είναι 3,1-20,4. Αγχώθηκα είναι η αλήθεια. Γνωρίζετε κάτι σχετικό, είχε κάποια παρόμοια τιμή;

Καλημέρα δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά οι περισσότερες κοπέλες από την ομάδα είναι διακοπές, στο λέω μην νομίζεις ότι δεν απαντάμε :wub:φιλιά


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Renaki80 είπε:

Κορίτσια επειδή είχα πριν 1 χρόνο είχα θέμα με την D και το έψαξα πολύ, λόγω εξωσωματικής! απλά για να ξέρετε υπάρχουν 2 εξετάσεις της βιταμίνης! Η απλή βιταμίνη D και η D25! Να φανταστείτε εγώ είχα φτιάξει την D σε φυσιολογικά επίπεδα μετά από 8 μήνες (έπαιρνα 1 αμπούλα κάθε εβδομάδα, ίδια μέρα) και πήγα στην ενδοκρινολόγο και μου έγραψε να κάνω την D25 και είχα τελικά έλλειψη στην D25 και συνέχισα για άλλους 4 μήνες την θεραπεία!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ κάθε 6 μήνες θέλει επανέλεγχο για να δεις τα επίπεδα!  
 ΥΡ Είχα θέμα με τον θυροειδή γι’ αυτό χάλασαν τα επίπεδα D ( ο οποίος σε πρόσφατες εξετάσεις έφτιαξε τώρα με την εγκυμοσύνη) :rolleyes:
Πάντα με εξετάσεις και έλεγχο σε όλη την εγκυμοσύνη από ενδοκρινολόγο! 

Καλημερα! Και μενα ενδοκρινολογος μου την εγραψε και εκανα για D25! Ο θυρεοειδης μου απορυθμιστηκε τον προηγουμενο μηνα αλλα με αλλαγη του χαπιου ειναι οκ τωρα! Και ναι, η βιταμινη D θελει επανελεγχο καθε 6 μηνες ενω ο θυρεοειδης τωρα στην εγκυμοσυνη καθε 1 1/2 μηνα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Stavroulaki είπε:

Kαλησπέρα κι από μένα!!!Εύχομαι σε όλες μια καλή και ευχάριστη όσο το δυνατόν εγκυμοσύνη!!!Εγώ, πρώτα ο Θεός, περιμένω το νινί αρχές Φλεβάρη!!!!

 

Καλημέρα!! Με το καλο! Ολα να μας ερθουν δεξιά!!! ❤️ ❤️ 

6 ώρες πρίν, Μαρίνα3 είπε:

Κορίτσια γεια σας!!! Ερχομαι από την ομάδα μανουλες Μαρτίου ‘21. Απλως ήθελα να ρωτήσω κ εσασ. Έκανα αιματολογικές και το φυλλικό οξύ είναι >20. Ενώ οι φυς. τιμές είναι 3,1-20,4. Αγχώθηκα είναι η αλήθεια. Γνωρίζετε κάτι σχετικό, είχε κάποια παρόμοια τιμή;

Μαρίνα μου να σου πω την αλήθεια, ποτε μ δεν μ ζητησε εξετάσεις για φυλλικο ο γιατρος αλλα κυριως για αιματοκριτη! Τώρα παιζει ρολο αν έπαιρνες ή παιρνεις κ καποια συμπληρωματα, βέβαια δεν νομίζω οτι υπάρχει λογος ανησυχιας! 

Just now, Geo Jo είπε:

Καλημερα! Και μενα ενδοκρινολογος μου την εγραψε και εκανα για D25! Ο θυρεοειδης μου απορυθμιστηκε τον προηγουμενο μηνα αλλα με αλλαγη του χαπιου ειναι οκ τωρα! Και ναι, η βιταμινη D θελει επανελεγχο καθε 6 μηνες ενω ο θυρεοειδης τωρα στην εγκυμοσυνη καθε 1 1/2 μηνα!

Θυροειδη καθε πότε ελέγχετε;; εγω μια φορα στην αρχη και δεν ειχα καποιο θεμα,  να ξανακανω λέτε;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Καλημέρα!! Με το καλο! Ολα να μας ερθουν δεξιά!!! ❤️ ❤️ 

Μαρίνα μου να σου πω την αλήθεια, ποτε μ δεν μ ζητησε εξετάσεις για φυλλικο ο γιατρος αλλα κυριως για αιματοκριτη! Τώρα παιζει ρολο αν έπαιρνες ή παιρνεις κ καποια συμπληρωματα, βέβαια δεν νομίζω οτι υπάρχει λογος ανησυχιας! 

Θυροειδη καθε πότε ελέγχετε;; εγω μια φορα στην αρχη και δεν ειχα καποιο θεμα,  να ξανακανω λέτε;; 

Εγω εχω χρονια θυροειδη! Ξαναπηγα οταν ημουν 4 εβδομαδων, μετα στις 11 εβδομαδες και τωρα θα ξαναπαω σε 2 μηνες. Θελει αυστηρα καθε 1 1/2 μηνα γιατι οι τιμες αυξομειωνονται.λογβ εγκυμοσυνης! Εμενα ηρθαν τα πανω κατω στις τιμες μεσα σε 1 μηνα! Να πας οπωσδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Καλημέρα!! Με το καλο! Ολα να μας ερθουν δεξιά!!! ❤️ ❤️ 

Μαρίνα μου να σου πω την αλήθεια, ποτε μ δεν μ ζητησε εξετάσεις για φυλλικο ο γιατρος αλλα κυριως για αιματοκριτη! Τώρα παιζει ρολο αν έπαιρνες ή παιρνεις κ καποια συμπληρωματα, βέβαια δεν νομίζω οτι υπάρχει λογος ανησυχιας! 

Θυροειδη καθε πότε ελέγχετε;; εγω μια φορα στην αρχη και δεν ειχα καποιο θεμα,  να ξανακανω λέτε;; 

Παιρνω μόνο το φελισιν το οποίο το έπαιρνα κ πριν 6 μήνες περίπου πριν την εγκυμοσύνη. Είδα διαφορα στο Ίντερνετ περί τοξικότητας και έχω αγχωθει. Εγώ έλεγχο τον θυρεοειδή συχνα για να δούμε αν με το Τ4 είναι οκ ή θέλει αλλαγή στη δοσολογία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...