Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Και για εσένα το ίδιο εύχομαι... 

εσυ τώρα πας για αυχενική ή θα σε ξαναδεί ; 

 

κοριτσι λοιποv ειχε συμβει ακριβως το ιδιο στηv ξαδερφη μου κ επαvελαβε τηv εξεταση στις 16 εβδομαδες κ εμφαvιστηκε το ριvικο οστο απλα το μωρο ηταv μικροτερο . Τωρα που εχεις διδιμα το πιο πιθαvο το εvα μωρο vα ειvαι λιγο πιο μικρο απο οτι το υπολογιζουv στηv αvαπτυξη. Συμβαιvει παρα πολυ συχvα . Εχω ακουσει απειρες ιστοριες με ο ιδιο θεμα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, chris79 είπε:

Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν πολύ καλές. Καθόλου στριμωχτέ δεν ήταν και το προσπάθησε παρά πολλή ώρα ... η θέση του μωρού ήταν μια χαρά. Ήμουν στο ιατρείο μέσα 55 λεπτά ... όχι δε σκέφτομαι για δεύτερη γνώμη 

Αρα καο μηκος αυχενικης διαφάνειας, καλη καρδια, γιατι μ ειπε η εμβρυολογος κάτι που ελεγχουν στην καρδιακη λειτουργία υποδειλωνει συνδρομο down και το θεμα ειναι το ρινικο.. Ελπίζω οι επόμενες εξετάσεις σου να αποδειξουν οτι επρόκειτο για μια ατυχη συγκυρία και ολα ειναι τελεια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν πολύ καλές. Καθόλου στριμωχτέ δεν ήταν και το προσπάθησε παρά πολλή ώρα ... η θέση του μωρού ήταν μια χαρά. Ήμουν στο ιατρείο μέσα 55 λεπτά ... όχι δε σκέφτομαι για δεύτερη γνώμη 

απλα δωσε λιγο χροvο γιατι κ οι επεμβατικες εξετασεις εζουv ρισκο κ για το αλλο μωρο . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa said:

απλα δωσε λιγο χροvο γιατι κ οι επεμβατικες εξετασεις εζουv ρισκο κ για το αλλο μωρο . 

Βγήκαν και οι αιματολογικές και το ποσοστό παραμένει 1:13. Δεν ξέρω αν κάποια εδώ μέσα θα ρίσκαρε να περιμένει με ένα τέτοιο ποσοστό αλλά εγώ δεν μπορώ .. κανόνισα την τροφοβλαστη για την άλλη εβδομάδα και ο Θεός βοηθός ... 

Just now, Paris.33 said:

Αρα καο μηκος αυχενικης διαφάνειας, καλη καρδια, γιατι μ ειπε η εμβρυολογος κάτι που ελεγχουν στην καρδιακη λειτουργία υποδειλωνει συνδρομο down και το θεμα ειναι το ρινικο.. Ελπίζω οι επόμενες εξετάσεις σου να αποδειξουν οτι επρόκειτο για μια ατυχη συγκυρία και ολα ειναι τελεια! 

Ναι όλες οι άλλες μετρήσεις ήταν μια χαρά αλλά και η αίματος που βγήκε πριν λίγο δε με βοηθά ... το ποσοστό παρέμεινε πολύ υψηλό ... αν ήταν όλα καλά πιθανόν η αίματος να διόρθωνε λίγο το ποσοστό αλλά δεν το έκανε ... και αυτό με ανησυχεί ακόμη περισσότερο. Δε νομίζω ότι υπάρχει γιατρός που θα άφηνε ασθενή χωρίς περαιτέρω εξέταση με αυτό το ποσοστό

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Βγήκαν και οι αιματολογικές και το ποσοστό παραμένει 1:13. Δεν ξέρω αν κάποια εδώ μέσα θα ρίσκαρε να περιμένει με ένα τέτοιο ποσοστό αλλά εγώ δεν μπορώ .. κανόνισα την τροφοβλαστη για την άλλη εβδομάδα και ο Θεός βοηθός ... 

Ναι όλες οι άλλες μετρήσεις ήταν μια χαρά αλλά και η αίματος που βγήκε πριν λίγο δε με βοηθά ... το ποσοστό παρέμεινε πολύ υψηλό ... αν ήταν όλα καλά πιθανόν η αίματος να διόρθωνε λίγο το ποσοστό αλλά δεν το έκανε ... και αυτό με ανησυχεί ακόμη περισσότερο. Δε νομίζω ότι υπάρχει γιατρός που θα άφηνε ασθενή χωρίς περαιτέρω εξέταση με αυτό το ποσοστό

Ναι κοριτσι μου εννοείται και θα κανεις ληψη τροφοβλαστης, πρωτα απο ολα για σένα να εχεις ησυχη συνείδηση! Δεν ειμαι ενημερη σχετικα με την εξεταση,  αργουν τα αποτελέσματα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Paris.33 said:

Ναι κοριτσι μου εννοείται και θα κανεις ληψη τροφοβλαστης, πρωτα απο ολα για σένα να εχεις ησυχη συνείδηση! Δεν ειμαι ενημερη σχετικα με την εξεταση,  αργουν τα αποτελέσματα; 

Τα βασικά σύνδρομα βγαίνουν σε 2 μέρες όποτε θα ξέρω άμεσα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Μακαρι ... αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι μη χάσω και τα 2!! 

Ακομη κι αν δεν είναι καλά το ένα θα το αντιμετωπίσω , αλλά αν χάσω και τα 2 θα τρελαθώ ... μετά από τόσο κόπο , αγωνία και προσπάθεια .. να έχω φτάσει ως εδώ ... προσπαθω να σκέφτομαι θετικά αλλά ξέρω ότι ο γιατρός δεν έχει κάνει λάθος ... το έψαχνε πολληηηηη ώρα. Καταλάβαινα ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί επέμενε στο ένα μωρό πολλή ώρα... 

Σου στέλνω πμ


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Τώρα διάβασα τα νέα και στεναχωρήθηκα,αλλά ελπίζω όλα να είναι απλά μια άτυχη στιγμή και όλα να πάνε καλά . Συμφωνώ με τα υπόλοιπα κορίτσια σε  αυτά που είπαν. 

Κουράγιο και υπομονή @chris79 και @Efinikolaou!

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, chris79 είπε:

Βγήκαν και οι αιματολογικές και το ποσοστό παραμένει 1:13. Δεν ξέρω αν κάποια εδώ μέσα θα ρίσκαρε να περιμένει με ένα τέτοιο ποσοστό αλλά εγώ δεν μπορώ .. κανόνισα την τροφοβλαστη για την άλλη εβδομάδα και ο Θεός βοηθός ... 

Ναι όλες οι άλλες μετρήσεις ήταν μια χαρά αλλά και η αίματος που βγήκε πριν λίγο δε με βοηθά ... το ποσοστό παρέμεινε πολύ υψηλό ... αν ήταν όλα καλά πιθανόν η αίματος να διόρθωνε λίγο το ποσοστό αλλά δεν το έκανε ... και αυτό με ανησυχεί ακόμη περισσότερο. Δε νομίζω ότι υπάρχει γιατρός που θα άφηνε ασθενή χωρίς περαιτέρω εξέταση με αυτό το ποσοστό

υπομοvη ειμαι σιγουρη οτι ολα καλα συvηθως τα συvδρομα εχουv κ αλλες εvδειξεις . ξερεις η αυχεvικη κ οι αιματολογικες που καvουv διvουv απλα ποσοστα κ πεφτουv εξω . ολα καλα θα παvε. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! 

Θα δείτε στο τέλος όλα καλά θα είναι!! 

Εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των αιματολογικων! Όλα μια χαρά μόνο η tsh 3,09. Κορίτσια έχει καμία άλλη εμπειρία? Μου είπαν είναι λίγο τσιμπημένη 


Xr0Qp3.png

7yzup3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ioanna27 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Θα δείτε στο τέλος όλα καλά θα είναι!! 

Εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των αιματολογικων! Όλα μια χαρά μόνο η tsh 3,09. Κορίτσια έχει καμία άλλη εμπειρία? Μου είπαν είναι λίγο τσιμπημένη 

Nαι ειναι.Μεχρι 2.5 επιτρεπεται για το α τριμηνο.Θα σου δωσει απλως Τ4.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. @chris79 και @Efinikolaou εύχομαι την καλύτερη δυνατή εξέλιξη. 

Μόλις πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου. Βλέπω αντισώματα ερυθράς igg 85 θετικό. Είναι κάτι ανησυχητικό πιστεύετε; απότι τσέκαρα στον γκούκλι είναι λόγω εμβολιασμού που μπορεί να έχω κάνει μικρή. Το igm είναι αρνητικο. επίσης έχω αυξημένα λευκά αίματος. αυτό μάλλον ο γιατρός μπορεί να μου το απαντήσει εκτός κ αν κάποια από εσάς είχε αυξημένα λευκά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty said:

Καλημέρα σας. @chris79 και @Efinikolaou εύχομαι την καλύτερη δυνατή εξέλιξη. 

Μόλις πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου. Βλέπω αντισώματα ερυθράς igg 85 θετικό. Είναι κάτι ανησυχητικό πιστεύετε; απότι τσέκαρα στον γκούκλι είναι λόγω εμβολιασμού που μπορεί να έχω κάνει μικρή. Το igm είναι αρνητικο. επίσης έχω αυξημένα λευκά αίματος. αυτό μάλλον ο γιατρός μπορεί να μου το απαντήσει εκτός κ αν κάποια από εσάς είχε αυξημένα λευκά.

Καλημέρα 

Τα igG δείχνουν ότι έχεις αντισώματα και δεν είναι πρόβλημα. Αν ήταν τα igM θετικά είναι πρόβλημα γιατί θα έδειχνε ότι την περνάς τώρα. Εγώ που την έχω περάσει όταν ήμουν 19 έχω πάντα θετικά  igG (στην τελευταία εξέταση ήταν 117). 
Τα αυξημένα λευκά δείχνουν συνηθως κάποια ίωση που μπορεί να περνάς , ανάλογα και ποσό αυξημένα. Θα σου πει ο γιατρός αν είναι κάτι ανησυχητικό. 

7 hours ago, ioanna27 said:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Θα δείτε στο τέλος όλα καλά θα είναι!! 

Εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα των αιματολογικων! Όλα μια χαρά μόνο η tsh 3,09. Κορίτσια έχει καμία άλλη εμπειρία? Μου είπαν είναι λίγο τσιμπημένη 

Καλημέρα 

μακάρι να πάνε όλα καλά ! 
γενικά στην εγκυμοσύνη τη θελουμε λίγο πιο χαμηλή. Κάτω από 2-2,5 είναι το ιδανικό (για εγκυμοσύνη αλλιώς το 3 νομίζω είναι φυσιολογικό). Λογικά θα σου αυξήσουν τη δόση Τ4 αν ήδη παίρνεις ή μπορεί να σου δώσουν αν δεν παίρνεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...