Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 27 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Να ανησυχήσεις εάν έχεις φριχτους πόνους,αν περάσουν κάποιες ώρες χωρίς να νιώσεις το μωρό,αν έχεις αίμα,αν έχεις πολλά υγρά σαν ούρα και αν κάνεις πολλές συσπάσεις.Το να σου "πέσει" το μωρό δεν γίνεται έτσι απλά.Αν σε κάνει να είσαι πιο ήρεμη,να τον πάρεις τηλ να σε καθησυχάσει 

      υγρά κιτρινωπά στο σερβιετακι εχω καιρό τώρα αλλά οκ με έχει δει! πόνους δεν εχω , το μωράκι το νιώθω όλη μέρα ! συσπάσεις -σφιξιματα εχω έτσι κ αλλιώς όποτε δεν μου κάνει εντυπωση! απλώς αυτό το βάρος μ κάνει εντυπωση , κάθε μέρα το χω! 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Μαρίνα3 είπε:

Παιρνω μόνο το φελισιν το οποίο το έπαιρνα κ πριν 6 μήνες περίπου πριν την εγκυμοσύνη. Είδα διαφορα στο Ίντερνετ περί τοξικότητας και έχω αγχωθει. Εγώ έλεγχο τον θυρεοειδή συχνα για να δούμε αν με το Τ4 είναι οκ ή θέλει αλλαγή στη δοσολογία. 

Τελικα αυτο το ίντερνετ εχει καταστρέψει κοσμο!! Κ εγω επαιρνα το gynotradyferon που εχει κ φυλλικο μέσα χρονια, αλλα δεν το τσέκαρα ποτε να σ πω.  Υπομονη μέχρι αυριο να σε ενημερωσει ο γιατρος σου! Μην αγχώνεσαι ομως!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Μαρίνα3 είπε:

Παιρνω μόνο το φελισιν το οποίο το έπαιρνα κ πριν 6 μήνες περίπου πριν την εγκυμοσύνη. Είδα διαφορα στο Ίντερνετ περί τοξικότητας και έχω αγχωθει. Εγώ έλεγχο τον θυρεοειδή συχνα για να δούμε αν με το Τ4 είναι οκ ή θέλει αλλαγή στη δοσολογία. 

Μαρινα το εχω ρωτησει στο γιατρο μου εμενα μου ειπε οτι δεν εχω θεμα και δεν μου το εκοψε απλα το μειωσε..παιρνω 3 τη βδομαδα..διοτι τα εμβρυα ρουφανε πολυ και εχω κ στιγμα..δε θελουμε να πεσει αποτομα.θα σου πει ο γιατρος σου αλλα μη σε αγχωνει αυτο περι τοξικότητας κλπ πολυ πιο πανω δημιουργει προβλημα κ οχι τωρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Μαρινα το εχω ρωτησει στο γιατρο μου εμενα μου ειπε οτι δεν εχω θεμα και δεν μου το εκοψε απλα το μειωσε..παιρνω 3 τη βδομαδα..διοτι τα εμβρυα ρουφανε πολυ και εχω κ στιγμα..δε θελουμε να πεσει αποτομα.θα σου πει ο γιατρος σου αλλα μη σε αγχωνεις αυτο περι τοξικότητας κλπ πολυ πιο πανω δημιουργει προβλημα κ οχι τωρα !!!!

Μόλις μου είπε κ εμένα να παιρνω 2 την εβδομάδα. Αλλά είδα διαφορα μέσα στο Ίντερνετ και τρομοκρατήθηκα. Εντωμεταξύ η τιμή που αναγράφεται στα αποτελέσματα των εξετάσεων είναι >20. Τι σημαίνει αυτό; Πχ 25 ή 250. Εσυ τι τιμή είχες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίνα3 είπε:

Μόλις μου είπε κ εμένα να παιρνω 2 την εβδομάδα. Αλλά είδα διαφορα μέσα στο Ίντερνετ και τρομοκρατήθηκα. Εντωμεταξύ η τιμή που αναγράφεται στα αποτελέσματα των εξετάσεων είναι >20. Τι σημαίνει αυτό; Πχ 25 ή 250. Εσυ τι τιμή είχες;

Μα αυτο σου γραφει οτι εχεις; Πανω απο 20;; Περιεργο..Εχω φυλλικο οξυ: 20 ng/ml και οι τιμες αναφορας ειναι 3,1-20,5 τις εκανα ιατροπολις.μη σε αγχωνει αφου σου ειπε τα ιδια με μενα σχεδον..τη D τη τσεκαρες; Ειναι εξισου σημαντική με σιδηρο κ φερριτινη..(10+3 ειμαι εγώ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nephelie είπε:

Μα αυτο σου γραφει οτι εχεις; Πανω απο 20;; Περιεργο..Εχω φυλλικο οξυ: 20 ng/ml και οι τιμες αναφορας ειναι 3,1-20,5 τις εκανα ιατροπολις.μη σε αγχωνει αφου σου ειπε τα ιδια με μενα σχεδον..τη D τη τσεκαρες; Ειναι εξισου σημαντική με σιδηρο κ φερριτινη..(10+3 ειμαι εγώ)

Εγώ είμαι στην επαρχία. Αύριο θα πάρω στο μικροβιολογικό για διευκρινίσεις. Τα υπόλοιπα είναι μια χαρά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίνα3 είπε:

Μόλις μου είπε κ εμένα να παιρνω 2 την εβδομάδα. Αλλά είδα διαφορα μέσα στο Ίντερνετ και τρομοκρατήθηκα. Εντωμεταξύ η τιμή που αναγράφεται στα αποτελέσματα των εξετάσεων είναι >20. Τι σημαίνει αυτό; Πχ 25 ή 250. Εσυ τι τιμή είχες;

Γι αυτο κανουμε τις εξετάσεις κοριτσι μου Αν εισαι πανω απ το ανωτατο οριο,θα στο μειωσει ή θα στο κοψει,μην αγχωνεσαι.

πρίν από 2 λεπτά , Paris.33 είπε:

Τελικα αυτο το ίντερνετ εχει καταστρέψει κοσμο!! Κ εγω επαιρνα το gynotradyferon που εχει κ φυλλικο μέσα χρονια, αλλα δεν το τσέκαρα ποτε να σ πω.  Υπομονη μέχρι αυριο να σε ενημερωσει ο γιατρος σου! Μην αγχώνεσαι ομως!! 

Καλο ειναι να μην παιρνουμε μονες μας τιποτα χωρις να το ελεγχουμε με εξετασεις κοριτσι νομιζω.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Μαρίνα3 είπε:

Κορίτσια γεια σας!!! Ερχομαι από την ομάδα μανουλες Μαρτίου ‘21. Απλως ήθελα να ρωτήσω κ εσασ. Έκανα αιματολογικές και το φυλλικό οξύ είναι >20. Ενώ οι φυς. τιμές είναι 3,1-20,4. Αγχώθηκα είναι η αλήθεια. Γνωρίζετε κάτι σχετικό, είχε κάποια παρόμοια τιμή;

Καλησπέρα! Εμένα το φυλλικό ήταν 63! Αυτό γιατί η ενδοκρινολόγος μου αποφάσισε αυθαίρετα να μου δώσει πριν μείνω έγκυος χωρίς να χρειάζεται. Το σταμάτησα αμέσως και δεν έχω ξαναπάρει από τότε. Αν παίρνεις συμπλήρωμα ο γιατρός σου θα σου πει να σταματήσεις και βλέπετε αν χρειαστεί στην πορεία. Μην ανησυχείς όμως.

  • Μου αρέσει 2

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Paris.33 said:

Θυροειδη καθε πότε ελέγχετε;; εγω μια φορα στην αρχη και δεν ειχα καποιο θεμα,  να ξανακανω λέτε;; 

Κ εγω τον ελεγχω καθε μηνα - η ενδοκρινολογος το θεωρει πολυ σημαντικο’

για να μη πληρωνω καθε μηνα την ενδοκρινολογο, μια μου τις γραφει ο γυναικολογος και τις ελεγχει η ενδοκρινολογος μεσω μαιλ και τον επομενο μηνα μου τις γραφει η ιδια και πηγαινω επισκεψη. Εγω ειμαι στον 5ο και ηδη μου εχει αλλαξει μια φορα τη θεραπεια!

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Καλησπέρα! Εμένα το φυλλικό ήταν 63! Αυτό γιατί η ενδοκρινολόγος μου αποφάσισε αυθαίρετα να μου δώσει πριν μείνω έγκυος χωρίς να χρειάζεται. Το σταμάτησα αμέσως και δεν έχω ξαναπάρει από τότε. Αν παίρνεις συμπλήρωμα ο γιατρός σου θα σου πει να σταματήσεις και βλέπετε αν χρειαστεί στην πορεία. Μην ανησυχείς όμως.

Μου είπε προς το παρόν να παιρνω 2 φορές την εβδομάδα. Και εγώ το είχα ξεκινήσει πριν μείνω έγκυος, όπως κ πολλές κοπελες. Χωρίς να έχω κάνει εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Γι αυτο κανουμε τις εξετάσεις κοριτσι μου Αν εισαι πανω απ το ανωτατο οριο,θα στο μειωσει ή θα στο κοψει,μην αγχωνεσαι.

Καλο ειναι να μην παιρνουμε μονες μας τιποτα χωρις να το ελεγχουμε με εξετασεις κοριτσι νομιζω.

Εννοείται! Το gynotradyferon ειναι σιδηρο με επικαλυψη φυλλικου,  το παιρνω 20 μερες το μήνα λογω εντονης περιόδου, ετσι καταφερα να ανεβασω αιματοκριτη! Τώρα για θυροειδη, που λετε ολες οτι ελεγχετε συχνα θορυβηθηκα,  γιατι, δεν ειχα ποτε θεμα στις ετησιες εξετάσεις μου κ τωρα τον ειδαμε μια φορα.  Νομίζω ξανα στον 4ο τωρα θα μ ξαναγραψει σχετικες εξετάσεις αιματος..  Ελπίζω να μην δω τίποτα παραξενες τιμες:neutral:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Καλησπέρα! Εμένα το φυλλικό ήταν 63! Αυτό γιατί η ενδοκρινολόγος μου αποφάσισε αυθαίρετα να μου δώσει πριν μείνω έγκυος χωρίς να χρειάζεται. Το σταμάτησα αμέσως και δεν έχω ξαναπάρει από τότε. Αν παίρνεις συμπλήρωμα ο γιατρός σου θα σου πει να σταματήσεις και βλέπετε αν χρειαστεί στην πορεία. Μην ανησυχείς όμως.

Συμφωνω κοριτσι!Ποτέ αυθαίρετα κανένα χάπι και το παρακολουθούμε πάντα.

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2020 at 5:17 ΜΜ, Τουτουνι είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια μου. 

Ζω ένα δράμα. Τρέχω σε γιατρούς συνέχεια να δούμε τι στο καλό είναι αυτό με την ταχυκαρδία. Άλλαξα γιατρό διότι αυτός που είχα με τάραξε πάρα πολύ λέγοντας μου ότι πρέπει να τα περιμένω όλα και ότι είναι να γίνει, να γίνει τώρα που είναι μικρό. Με αγχωσε πάρα πολύ. Ο θυρεοειδής μου γύρισε σε υπερθυρεοειδισμο και είναι πολύ επικίνδυνο για τα μωράκια μου. Προσπαθούσα να βρω Ενδοκρινολογο καλό μέχρι χθες και τελικά βρήκα. Μου έκοψε το χάπι για λίγο και σε μια βδομάδα εξετάσεις πάλι...

Τα μωρά έχουν διαφορά και το μικρό δεν μεγαλώνει όπως θα θέλαμε..βέβαια από την αρχή είχαν διαφορά ακόμα και σαν κύτταρα..

Δεν ξέρω αλλά εύχομαι να μου πάνε όλα καλά. Την Τρίτη έχω Αυχενική αν είναι μετρήσιμο και το μικρό μωρό..


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Efinikolaou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου. 

Ζω ένα δράμα. Τρέχω σε γιατρούς συνέχεια να δούμε τι στο καλό είναι αυτό με την ταχυκαρδία. Άλλαξα γιατρό διότι αυτός που είχα με τάραξε πάρα πολύ λέγοντας μου ότι πρέπει να τα περιμένω όλα και ότι είναι να γίνει, να γίνει τώρα που είναι μικρό. Με αγχωσε πάρα πολύ. Ο θυρεοειδής μου γύρισε σε υπερθυρεοειδισμο και είναι πολύ επικίνδυνο για τα μωράκια μου. Προσπαθούσα να βρω Ενδοκρινολογο καλό μέχρι χθες και τελικά βρήκα. Μου έκοψε το χάπι για λίγο και σε μια βδομάδα εξετάσεις πάλι...

Τα μωρά έχουν διαφορά και το μικρό δεν μεγαλώνει όπως θα θέλαμε..βέβαια από την αρχή είχαν διαφορά ακόμα και σαν κύτταρα..

Δεν ξέρω αλλά εύχομαι να μου πάνε όλα καλά. Την Τρίτη έχω Αυχενική αν είναι μετρήσιμο και το μικρό μωρό..

Αχ βρε κοριτσι που εισαι;;  ο καινούργιος γιατρος τι σ ειπε για την ταχυκαρδια;;  τόσο πάνω απο το οριο ειναι;  να εχεις πίστη στο μωρακι σου! 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Paris.33 said:

Καλημέρα!! Με το καλο! Ολα να μας ερθουν δεξιά!!! ❤️ ❤️ 

Μαρίνα μου να σου πω την αλήθεια, ποτε μ δεν μ ζητησε εξετάσεις για φυλλικο ο γιατρος αλλα κυριως για αιματοκριτη! Τώρα παιζει ρολο αν έπαιρνες ή παιρνεις κ καποια συμπληρωματα, βέβαια δεν νομίζω οτι υπάρχει λογος ανησυχιας! 

Θυροειδη καθε πότε ελέγχετε;; εγω μια φορα στην αρχη και δεν ειχα καποιο θεμα,  να ξανακανω λέτε;; 

 

6 hours ago, Paris.33 said:

Καλημέρα!! Με το καλο! Ολα να μας ερθουν δεξιά!!! ❤️ ❤️ 

Μαρίνα μου να σου πω την αλήθεια, ποτε μ δεν μ ζητησε εξετάσεις για φυλλικο ο γιατρος αλλα κυριως για αιματοκριτη! Τώρα παιζει ρολο αν έπαιρνες ή παιρνεις κ καποια συμπληρωματα, βέβαια δεν νομίζω οτι υπάρχει λογος ανησυχιας! 

Θυροειδη καθε πότε ελέγχετε;; εγω μια φορα στην αρχη και δεν ειχα καποιο θεμα,  να ξανακανω λέτε;; 

@Paris.33 αμήν!Για όλες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...