Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Δε ξέρω αν σε παρηγορεί αλλά έχουμε οικογενειακους φίλους με 9 παιδιά, το ένα λοιπόν κοριτσάκι τους έλεγαν θα έχει θέμα γιατί δεν έχει ρινικο οστό. Καημός στεναχώρια. Κι όμως το παιδί γεννήθηκε, έχει κάτι σαν πλακουτσωτο για μύτη αλλά είναι χωρίς σύνδρομα, Ενα υγιέστατο κορίτσι, μια ΚΟΥΚΛΑΡΑ που μόνο στο προφίλ το καταλαβαίνεις. Προσωπικά δε θα έπαιζα να τερματίσω κύηση αλλά εγώ είμαι εγώ οχι εσύ! Εξάλλου ποτέ δεν ξέρεις πως κ τι φέρνει η ζωή. Η μεγάλη μου πχ είναι αυτιστική αλλά υψηλής λειτουργικοτητας.. 


mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια μου. 

Είχα υπέρηχο σήμερα και δν είναι πολύ καλά τα πράγματα.  Το ένα έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά και έχει 168 παλμούς και το άλλο είναι λίγο μικρότερο και έχει ταχυκαρδία 194 παλμούς... Ο γιατρός μου λέει ότι δεν ξέρει από τι είναι ακόμα. Ο θυρεοειδής μου γύρισε σε υπερθυρεοειδισμο με χάλια τιμές tsh .

Κορίτσια μου δεν πάνε καλά τα πράγματα...

Είμαι να σκάσω 

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Φοβάμαι θα χαλάσω τα ποσοστά μας ... τα μωρά μας έχουν μεγαλώσει κανονικά. Αν και δεν έχει βγει η αιματολογική το ένα μωρό έχει τελειες μετρησεις και τέλεια ποσοστά (1:1300) όμως στο άλλο δεν είδε το ρινικό οστό και το ποσοστό είναι 1:13 για down .... αναμένουμε την αιματολογική αλλά είμαι στα πατώματα και κλαίω συνέχεια ... λογικα πάω για λήψη τροφό βλάστης άμεσα αλλά περιμένω και την αιματολογική... και τέλεια να είναι όμως ποσό θα ανεβάσει το 1:13;;;; 
Οι παλμοί έπεσαν και στα 2 και είναι φυσιολογικοί

Βασικα όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες εκτός από αυτό αλλά είναι πολύ βασικό ... εχω σκάσει και φοβάμαι παρά πολύ 

Όλα θα πάνε μια χαρά μην ανησυχείς.. έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις που τελικά δεν ήταν τίποτα..


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama said:

Δε ξέρω αν σε παρηγορεί αλλά έχουμε οικογενειακους φίλους με 9 παιδιά, το ένα λοιπόν κοριτσάκι τους έλεγαν θα έχει θέμα γιατί δεν έχει ρινικο οστό. Καημός στεναχώρια. Κι όμως το παιδί γεννήθηκε, έχει κάτι σαν πλακουτσωτο για μύτη αλλά είναι χωρίς σύνδρομα, Ενα υγιέστατο κορίτσι, μια ΚΟΥΚΛΑΡΑ που μόνο στο προφίλ το καταλαβαίνεις. Προσωπικά δε θα έπαιζα να τερματίσω κύηση αλλά εγώ είμαι εγώ οχι εσύ! Εξάλλου ποτέ δεν ξέρεις πως κ τι φέρνει η ζωή. Η μεγάλη μου πχ είναι αυτιστική αλλά υψηλής λειτουργικοτητας.. 

Δεν πάω να τερματίσω την κύηση σε αυτή φάση  ... θα κάνω τροφοβλαστη για να δω αν πάσχει. Αν πάσχει θα τερματίσω. Ακούγεται σκληρό αλλά οπως ειπες εσυ είσαι εσυ και εγώ είμαι εγώ ... αν ξέρω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο δεν έχω τις δυνάμεις να το διαχειριστώ .. ξέρω ότι μπορεί να μην είναι αυτό και να είναι κάτι άλλο που δε βλέπω τώρα ή ότι την οποιαδήποτε στιγμή η ζωή μπορεί να σου φέρει κάτι χειρότερο από αυτό αλλά αλλιώς ποιος ο λόγος να κάνω την εξέταση αν όχι για να ξέρω ... 

Just now, Efinikolaou said:

Καλημέρα κορίτσια μου. 

Είχα υπέρηχο σήμερα και δν είναι πολύ καλά τα πράγματα.  Το ένα έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά και έχει 168 παλμούς και το άλλο είναι λίγο μικρότερο και έχει ταχυκαρδία 194 παλμούς... Ο γιατρός μου λέει ότι δεν ξέρει από τι είναι ακόμα. Ο θυρεοειδής μου γύρισε σε υπερθυρεοειδισμο με χάλια τιμές tsh .

Κορίτσια μου δεν πάνε καλά τα πράγματα...

Είμαι να σκάσω 

Όλα θα πάνε μια χαρά μην ανησυχείς.. έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις που τελικά δεν ήταν τίποτα..

Μήπως είναι από τον θυρεοειδή ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Αν βγει τροφοβλαστη που δείχνει ότι έχει θέμα τερματίζεις το ένα (δρν ξερ πως ...) και το αφήνεις εκεί ...  το άλλο συνεχίζει (και ελπίζεις να μην επηρεαστεί) 

Το διάβασα κι εγώ αυτό.
Το μικρουλι είναι. Βασικά το μικρό είναι 6,6 (157 παλμοί) και το μεγάλο 7,2 σχεδόν (160 παλμοί) 

Ανησυχουσα για τους παλμούς αλλά ήταν οκ ... 

Μεγαλες διαφορες οντως σε μηκη και παλμους.

Εμενα 6 μερες πισω βεβαια ,στις 12 βδομαδες ακριβως,το δικο μου 52 εκ. μόνο!!!

Και 165 παλμοί!

Κανε υπομονη κοριτσι μου....


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Δεν πάω να τερματίσω την κύηση σε αυτή φάση  ... θα κάνω τροφοβλαστη για να δω αν πάσχει. Αν πάσχει θα τερματίσω. Ακούγεται σκληρό αλλά οπως ειπες εσυ είσαι εσυ και εγώ είμαι εγώ ... αν ξέρω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο δεν έχω τις δυνάμεις να το διαχειριστώ .. ξέρω ότι μπορεί να μην είναι αυτό και να είναι κάτι άλλο που δε βλέπω τώρα ή ότι την οποιαδήποτε στιγμή η ζωή μπορεί να σου φέρει κάτι χειρότερο από αυτό αλλά αλλιώς ποιος ο λόγος να κάνω την εξέταση αν όχι για να ξέρω ... 

Μήπως είναι από τον θυρεοειδή ; 

Μου είπε πως αν ήταν από αυτό θα επηρέαζε και τα 2..Αλλά τώρα έχει επηρεαστεί μόνο το ένα. Κουράγιο για σένα κορίτσι μου και εύχομαι όλα να πάνε καλά..


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Efinikolaou said:

Μου είπε πως αν ήταν από αυτό θα επηρέαζε και τα 2..Αλλά τώρα έχει επηρεαστεί μόνο το ένα. Κουράγιο για σένα κορίτσι μου και εύχομαι όλα να πάνε καλά..

Και για εσένα το ίδιο εύχομαι... 

εσυ τώρα πας για αυχενική ή θα σε ξαναδεί ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Efinikolaou είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου. 

Είχα υπέρηχο σήμερα και δν είναι πολύ καλά τα πράγματα.  Το ένα έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά και έχει 168 παλμούς και το άλλο είναι λίγο μικρότερο και έχει ταχυκαρδία 194 παλμούς... Ο γιατρός μου λέει ότι δεν ξέρει από τι είναι ακόμα. Ο θυρεοειδής μου γύρισε σε υπερθυρεοειδισμο με χάλια τιμές tsh .

Κορίτσια μου δεν πάνε καλά τα πράγματα...

Είμαι να σκάσω 

Όλα θα πάνε μια χαρά μην ανησυχείς.. έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις που τελικά δεν ήταν τίποτα..

Τι έγινε βρε κορίτσια σήμερα??? Μακάρι να πανε όλα καλά! 

Τι θα κάνεις τώρα Efi μου?


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Και για εσένα το ίδιο εύχομαι... 

εσυ τώρα πας για αυχενική ή θα σε ξαναδεί ; 

 

Πήγα μπας και είναι μετρήσιμα σήμερα αλλά τελικά δεν ήταν και θα πάω την επόμενη εβδομάδα όπως είχα κλείσει και το ραντεβού..

Just now, Τουτουνι είπε:

Τι έγινε βρε κορίτσια σήμερα??? Μακάρι να πανε όλα καλά! 

Τι θα κάνεις τώρα Efi μου?

Θα περιμένω.. Περιμένω και κάτι εξετάσεις του θυρεοειδή σήμερα και βλέπουμε. 


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Efinikolaou είπε:

Πήγα μπας και είναι μετρήσιμα σήμερα αλλά τελικά δεν ήταν και θα πάω την επόμενη εβδομάδα όπως είχα κλείσει και το ραντεβού..

Θα περιμένω.. Περιμένω και κάτι εξετάσεις του θυρεοειδή σήμερα και βλέπουμε. 

Μακάρι να πάνε όλα καλά!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , chris79 είπε:

Και για εσένα το ίδιο εύχομαι... 

εσυ τώρα πας για αυχενική ή θα σε ξαναδεί ; 

 

λυπηθηκα αρκετα η αληθεια ειναι κ για ωρες σε εχω στο μυαλο μου..παρολα αυτα τα οσα λενε τα κοριτσια ειναι ελπιδοφορα! σου ευχομαι οτι καλυτερο απο καρδιας! δεν εχω αποψη επι του θεματος οποτε δεν μπορω να σε καθυσηχασω καπως.. απλα προσπαθησε να ηρεμισεις απο το ολο σοκ! εχες ολη τη θετική μοη ενεργεια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Efinikolaou είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Τουτουνακι

καλα αποτελεσματα και σε εσενα κοριτσι μου! ευχομαι οτι καλυτερο! χωρις να γνωριζω θεωρω πως ειναι ενα τυχαιο περιστατικό!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Φοβάμαι θα χαλάσω τα ποσοστά μας ... τα μωρά μας έχουν μεγαλώσει κανονικά. Αν και δεν έχει βγει η αιματολογική το ένα μωρό έχει τελειες μετρησεις και τέλεια ποσοστά (1:1300) όμως στο άλλο δεν είδε το ρινικό οστό και το ποσοστό είναι 1:13 για down .... αναμένουμε την αιματολογική αλλά είμαι στα πατώματα και κλαίω συνέχεια ... λογικα πάω για λήψη τροφό βλάστης άμεσα αλλά περιμένω και την αιματολογική... και τέλεια να είναι όμως ποσό θα ανεβάσει το 1:13;;;; 
Οι παλμοί έπεσαν και στα 2 και είναι φυσιολογικοί

Βασικα όλες οι μετρήσεις ήταν τέλειες εκτός από αυτό αλλά είναι πολύ βασικό ... εχω σκάσει και φοβάμαι παρά πολύ 

Κορίτσι μου, η αυχενικη διαφάνεια  ποσο ήταν;;  μηπως επειδή είναι 2 κ στριμωχτα δεν μπορουσε να κάνει καλα τη μετρηση;; σκέφτεσαι κ για μια 2η γνώμη;

1 hour ago, Efinikolaou είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου. 

Είχα υπέρηχο σήμερα και δν είναι πολύ καλά τα πράγματα.  Το ένα έμβρυο αναπτύσσεται κανονικά και έχει 168 παλμούς και το άλλο είναι λίγο μικρότερο και έχει ταχυκαρδία 194 παλμούς... Ο γιατρός μου λέει ότι δεν ξέρει από τι είναι ακόμα. Ο θυρεοειδής μου γύρισε σε υπερθυρεοειδισμο με χάλια τιμές tsh .

Κορίτσια μου δεν πάνε καλά τα πράγματα...

Είμαι να σκάσω 

Όλα θα πάνε μια χαρά μην ανησυχείς.. έχω ακούσει πολλές τέτοιες περιπτώσεις που τελικά δεν ήταν τίποτα..

Για 11 εβδομαδων δλδ ποσο θα ηταν τι ανώτατο οριο;; σε παλμους;  μήπως επειδή μεγαλώνει λιγακι πιο αργα το εμβρυακι θα του πέσουν λιγακι αργότερα;;  υπάρχει δυνατότητα να σ χορηγησει κάτι σχετικά μ αυτο;; 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μου, μόλις διάβασα τα νέα σας! Μην πανικοβάλλεστε! Και κυρίως μην κλαίτε! Ξέρω ότι είναι δύσκολες καταστάσεις αυτές αλλά θέλουν ψυχραιμία και δύναμη! Θα προσευχηθώ για σας να πάνε όλα καλά και να ξεπεράσουν τα μωράκια σας όλους τους κινδύνους! Εμείς είμαστε εδώ για ό,τι χρειαστείτε!! Όλα καλά θα πάνε, είμαι σίγουρη! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 said:

Κορίτσι μου, η αυχενικη διαφάνεια  ποσο ήταν;;  μηπως επειδή είναι 2 κ στριμωχτα δεν μπορουσε να κάνει καλα τη μετρηση;; σκέφτεσαι κ για μια 2η γνώμη;

Για 11 εβδομαδων δλδ ποσο θα ηταν τι ανώτατο οριο;; σε παλμους;  μήπως επειδή μεγαλώνει λιγακι πιο αργα το εμβρυακι θα του πέσουν λιγακι αργότερα;;  υπάρχει δυνατότητα να σ χορηγησει κάτι σχετικά μ αυτο;; 

Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν πολύ καλές. Καθόλου στριμωχτέ δεν ήταν και το προσπάθησε παρά πολλή ώρα ... η θέση του μωρού ήταν μια χαρά. Ήμουν στο ιατρείο μέσα 55 λεπτά ... όχι δε σκέφτομαι για δεύτερη γνώμη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...