Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Sofi8 είπε:

Κοριτσια γυρισαμε. Ολα καλα μας ειπε ο γιατρος! Αυχενικη διαφανεια 2,2 

Παλμοι 163 και μηκος 71mm 

Αυριο περιμενω τις απαντησεις απο το αιμα. Ελπιζω να ειναι καλες! 

Ωραια εμπειρια ειναι ! Ειδαμε κ ποδαρακια, χερακια, το κρανιο, ολα τα μετρησε :)

Μπράβο κοπέλα μου! Όλα μια χαρά! Τώρα απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου :wub:

@chris79 εάν δεν κάνω λάθος σήμερα δεν θα πήγαινες για έλεγχο να δεις τα μικρά; Τι έγινε τελικά; Τι σου είπε ο γιατρός;; Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να είναι καλά!!!!

  • Ευχαριστώ 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renaki80 said:

Μπράβο κοπέλα μου! Όλα μια χαρά! Τώρα απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου :wub:

@chris79 εάν δεν κάνω λάθος σήμερα δεν θα πήγαινες για έλεγχο να δεις τα μικρά; Τι έγινε τελικά; Τι σου είπε ο γιατρός;; Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να είναι καλά!!!!

Καλησπέρα! 
Εχεις δίκιο κορίτσι μου. 
Ειχα να κάνω την τροφοβλαστη αλλά τελικά δεν την έκανα. Ο γιατρός δεν ήθελε να την κάνει λόγω θέσης του πλακούντα και δυσκολίας και δεν ήθελε να ρισκάρει επιπλοκές. Το ρινικό οστό άρχισε να φαίνεται. Τελικά έκλεισα αμνιοπαρακέντηση στις 5 Σεπτέμβρη. Τώρα το βράδυ πήρα και δεύτερη γνώμη από έναν άλλο εξίσου καλο εμβρυολογο και μου είπε τα ίδια. Οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας και πάμε για αμνιοπαρακέντηση. 
Επισης τα μωρά είναι ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι ... ❤️❤️

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλησπέρα! 
Εχεις δίκιο κορίτσι μου. 
Ειχα να κάνω την τροφοβλαστη αλλά τελικά δεν την έκανα. Ο γιατρός δεν ήθελε να την κάνει λόγω θέσης του πλακούντα και δυσκολίας και δεν ήθελε να ρισκάρει επιπλοκές. Το ρινικό οστό άρχισε να φαίνεται. Τελικά έκλεισα αμνιοπαρακέντηση στις 5 Σεπτέμβρη. Τώρα το βράδυ πήρα και δεύτερη γνώμη από έναν άλλο εξίσου καλο εμβρυολογο και μου είπε τα ίδια. Οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας και πάμε για αμνιοπαρακέντηση. 
Επισης τα μωρά είναι ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι ... ❤️❤️

Αα εχασα σελιδες...πολλες κανανε αμνιο κ πηγανε ολα μια χαρα...αα φαινονται με τη μια τα φυλα; Αααα Τελεια ενα κ ενα! Να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλησπέρα! 
Εχεις δίκιο κορίτσι μου. 
Ειχα να κάνω την τροφοβλαστη αλλά τελικά δεν την έκανα. Ο γιατρός δεν ήθελε να την κάνει λόγω θέσης του πλακούντα και δυσκολίας και δεν ήθελε να ρισκάρει επιπλοκές. Το ρινικό οστό άρχισε να φαίνεται. Τελικά έκλεισα αμνιοπαρακέντηση στις 5 Σεπτέμβρη. Τώρα το βράδυ πήρα και δεύτερη γνώμη από έναν άλλο εξίσου καλο εμβρυολογο και μου είπε τα ίδια. Οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας και πάμε για αμνιοπαρακέντηση. 
Επισης τα μωρά είναι ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι ... ❤️❤️

Μπραβο!Ευχαριστα τα νεα δηλαδη.Αν και απο την αυχενικη ετσι που μας τα περιεγραψες μας με το γιατρό εκείνο μας τρομαξες πολυ!

Η αμνιοπαρακεντηση δηλαδη ειναι πιο ασφαλής?

Just now, bcd18 είπε:

Και εγω είχα σκεφτεί να παω σε δυο για αυχενικη! Δεν εισαι η μόνη! Τελικά θα παω  σε έναν την επόμενη εβδομάδα. Είμαστε συνομιληκες και εγω σκέφτομαι ότι και καλη να είναι η αυχενικη, κάτι πρέπει να κάνω. Τροφοβλαστη και αμνιοπαρακέντηση έχουν κίνδυνο αποβολής 0,5- 1%, ενώ νιπτ είναι μια απλή αιμοληψία. Νιπτ σκέφτομαι και εγω για ολο το πακέτο, αν και πολλα τα 900. Αν ομως νιπτ δειξει κάτι, σημαίνει κάνουμε αμνιοπαρακέντηση; 
ευχομαι όλες κοριτσια να αποκτήσουμε υγιή μωράκια!!!

Ψυχραιμια κοριτσι.Κι εγω ειμαι 42 αλλά πολύ κουλ!Βασικα εμπιστευομαι απολυτα τοσο τη γιατρο μου οσο και τη γιατρο που μου εκανε την αυχενικη,η οποια ειναι συνεργατης του Κ.Νικολαιδη.

Εξαιρετικη κατα τη γιατρο μου η αυχενικη,ολα φανηκαν πολυ καλα συμφωνα με την αλλη γιατρο.

Η αυχενικη πεφτει μεσα κατα 95% κι οταν τα ποσοστα ειναι πολυ καλα δε συντρεχει κανενας λογος για επαναληψη ή άλλο τεστ.

Οσο.μπορούμε λοιπον ηρεμία για να πανε τα πραγματα καλα ως το τελος...

  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω μια απορια. Εσεις που εχετε ηδη παιδακια, στην αυχενικη τα ποσοστα που δινει ο γιατρος για το φυλο πεφτει μεσα;

Εμενα μου πε ενα 70/30 αλλα νιωθω σαν να μην ξερω ακομα το φυλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka said:

Μπραβο!Ευχαριστα τα νεα δηλαδη.Αν και απο την αυχενικη ετσι που μας τα περιεγραψες μας με το γιατρό εκείνο μας τρομαξες πολυ!

Η αμνιοπαρακεντηση δηλαδη ειναι πιο ασφαλής?

Ψυχραιμια κοριτσι.Κι εγω ειμαι 42 αλλά πολύ κουλ!Βασικα εμπιστευομαι απολυτα τοσο τη γιατρο μου οσο και τη γιατρο που μου εκανε την αυχενικη,η οποια ειναι συνεργατης του Κ.Νικολαιδη.

Εξαιρετικη κατα τη γιατρο μου η αυχενικη,ολα φανηκαν πολυ καλα συμφωνα με την αλλη γιατρο.

Η αυχενικη πεφτει μεσα κατα 95% κι οταν τα ποσοστα ειναι πολυ καλα δε συντρεχει κανενας λογος για επαναληψη ή άλλο τεστ.

Οσο.μπορούμε λοιπον ηρεμία για να πανε τα πραγματα καλα ως το τελος...

Το ποσοστό της αυχενικής μου για το κοριτσάκι ήταν και είναι 1:13. Απλά οι ενδείξεις σήμερα στον υπέρηχο ήταν πιο καλές από της προηγούμενης εβδομάδας. Ο ίδιος γιατρός της αυχενικής πήγε να μου κάνει την τροφοβλαστη και δεν την έκανε. Και αυτός είδε καλύτερη εικόνα στο υπέρηχο. Αυτό δε λέει κάτι όμως. Αν δεν ήταν 1:13 θα ήταν 1:50 σήμερα μου είπε ο δεύτερος γιατρός. Δεν είναι ότι ηρεμείς με το νούμερο αυτό... απλά λες αν έχω 1:50 σημαίνει ότι 49 στις 50 το μωρό είναι καλά. 
Αλλα είμαι πιο αισιόδοξη και θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πανε καλά! 

Just now, Sofi8 said:

Κοριτσια εχω μια απορια. Εσεις που εχετε ηδη παιδακια, στην αυχενικη τα ποσοστα που δινει ο γιατρος για το φυλο πεφτει μεσα;

Εμενα μου πε ενα 70/30 αλλα νιωθω σαν να μην ξερω ακομα το φυλο. 

Με το ποσοστό που σου είπε δεν είναι σίγουρο .. υπάρχει μεγάλη πιθανότητα. Ανάλογα τη στάση του μωρού , την εμπειρία του γιατρού και την εβδομάδα που είσαι μπορεί να το δει με μεγαλύτερη σιγουριά ή όχι... μην αγχώνεσαι αν δεν το δει στην αυχενική σύντομα στους υπερήχους θα το δεις 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Το ποσοστό της αυχενικής μου για το κοριτσάκι ήταν και είναι 1:13. Απλά οι ενδείξεις σήμερα στον υπέρηχο ήταν πιο καλές από της προηγούμενης εβδομάδας. Ο ίδιος γιατρός της αυχενικής πήγε να μου κάνει την τροφοβλαστη και δεν την έκανε. Και αυτός είδε καλύτερη εικόνα στο υπέρηχο. Αυτό δε λέει κάτι όμως. Αν δεν ήταν 1:13 θα ήταν 1:50 σήμερα μου είπε ο δεύτερος γιατρός. Δεν είναι ότι ηρεμείς με το νούμερο αυτό... απλά λες αν έχω 1:50 σημαίνει ότι 49 στις 50 το μωρό είναι καλά. 
Αλλα είμαι πιο αισιόδοξη και θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πανε καλά! 

Μαλιστα,καταλαβα,Αρα στον υπερηχο σημερα μια βδομαδα αργοτερα ο γιατρος ειδε το ρινικο οστο,ισως δηλαδη το μωρακι μεγαλωνει πιο αργά,σωστά?

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Μαλιστα,καταλαβα,Αρα στον υπερηχο σημερα μια βδομαδα αργοτερα ο γιατρος ειδε το ρινικο οστο,ισως δηλαδη το μωρακι μεγαλωνει πιο αργά,σωστά?

 

Δεν ξέρω αν είναι αυτό .. μάλλον έχει πιο λεπτή μυτούλα ... εγώ αυτό κατάλαβα. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ioanna27 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! 

Καλή Επιτυχία σε όσες έχουν υπέρηχο και αυχενική αυτή την εβδομάδα!! 

Αντε να μαζευτούμε σιγά σιγά και πλέον να φτιάξουμε λίστα με πητ!! 

Εγώ όταν γυρίσω από εβδομάδα θα μιλήσω με το γιατρό μου να με δει! Δεν μπορώ να περιμένω 1 μήνα από τις 7/8 που έκανα την αυχενική! Άσε που θέλω να τη δει και ο άντρας μου! Δυστυχώς στην αυχενική ήμουν μόνη μου λόγω δουλειάς! 

Εμενα ο αντρας μου ουτε στον υπερηχο ουτε στην αυχενικη ειδε το μωρο.Το απαγορευουν και οι 2 γιατροι και τωρα θα ξαναπαω σ ενα μήνα.

Ας ειναι ολα καλα και δε μας πειραζουν αυτα,ισα ισα,καλυτερα,νιώθουμε ολοι πιο ασφαλεις.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sani είπε:

Καλησπέρα εμένα τα νέα μου δεν είναι καλά βγήκε το αποτέλεσμα του νιπτ δειχνει αυξημένο κίνδυνο για νταουν και θα κάνω αμνιο είμαι χίλια κομμάτια

Βγηκε θετικο κοριτσι,;οτι κ να πεις εχεις δικιο, αλλα εχω παραδειγμα γνωστης το ιδιο πολυ προσφατα και εκανε αμνιο και ολα ηταν μια χαρα αλλα την εφαγε η αγωνια μεχρι να βγει το αποτελεσμα,θελει 3 μερες νομιζω αν θυμαμαι καλα; Κουραγιο ,ευχομαι να σου πανε ολα κάλά !το νιπτ το εκανες τελειως  προληπτικα ή λογω Αυχενικης;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Βγηκε θετικο κοριτσι,;οτι κ να πεις εχεις δικιο, αλλα εχω παραδειγμα γνωστης το ιδιο πολυ προσφατα και εκανε αμνιο και ολα ηταν μια χαρα αλλα την εφαγε η αγωνια μεχρι να βγει το αποτελεσμα,θελει 3 μερες νομιζω αν θυμαμαι καλα; Κουραγιο ,ευχομαι να σου πανε ολα κάλά !το νιπτ το εκανες τελειως  προληπτικα ή λογω Αυχενικης;

Το έκανα προληπτικά η αυχενικη ηταν καλή η γνωστη σου ειχε κανει νιπτ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sani είπε:

Το έκανα προληπτικά η αυχενικη ηταν καλή η γνωστη σου ειχε κανει νιπτ?

Οχι δεν ειχε κανει !!με την αυχενική της το ειπανε!!ειχε πολυ χαμηλο ποσοστο για νταουν και ο γιατρος με τη μια της το ειπε και σου λεω ολα καλά κ ησυχασε το κοριτσι,ετσι θα ησυχασεις και εσυ..να περασει γρηγοραααααα ,μονο αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Οχι δεν ειχε κανει !!με την αυχενική της το ειπανε!!ειχε πολυ χαμηλο ποσοστο για νταουν και ο γιατρος με τη μια της το ειπε και σου λεω ολα καλά κ ησυχασε το κοριτσι,ετσι θα ησυχασεις και εσυ..να περασει γρηγορααα

Απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί σε ευχαριστώ που μου απάντησες❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sofi8 είπε:

Κοριτσια εχω μια απορια. Εσεις που εχετε ηδη παιδακια, στην αυχενικη τα ποσοστα που δινει ο γιατρος για το φυλο πεφτει μεσα;

Εμενα μου πε ενα 70/30 αλλα νιωθω σαν να μην ξερω ακομα το φυλο. 

Σε όλα έπεσε μέσα. Στα αγόρια μου στην αυχενική φαινόταν πεντακάθαρα το τσουτσουνακι :), τώρα σ αυτό δεν είδε κάτι, έχει κ παραααα πολλά χρόνια εμπειρία ως υπερηχογραφιστης, με τη μία μου το είπε. Ήταν κ η στάση τέτοια βέβαια της μικρής 

  • Μου αρέσει 1

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...