Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Εχθες που πήρα χοριακη 142 ρώτησα στο κέντρο πως γίνεται να είχα αχνες γραμμές Σάββατο και Κυριακή? Μου είπαν ότι αχνες γραμμές 2 μέρες πριν τη χοριακη είναι πάντα σιγουρα θετικό και ας είναι αχνες. Εσύ για να έχεις αχνες τόσες μέρες πριν σίγουρα θα έχεις μια καλή χοριακη. Αν σε τρώει πολύ κανε μια τελευταία αύριο πρωί,  2 μέρες πριν, μόλις ξυπνήσεις χωρίς να πιεις νερό. Αν σε χαλάει όμως ψυχολογικά άστο και πήγαινε κατευθείαν για χοριακη την Παρασκευή. 

       

      @Angot σήμερα έχεις το ντοπλερ σωστά? Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να φάτε κσι το φαγάκι με τον άντρα σου!!!!

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Sani είπε:

Θα ρωτήσω τον εμβρυολογο για αυτό προσπαθουμε με τον άντρα μου να έχουμε θετική σκέψη σήμερα είχαμε προγραμματίσει να βαψουμε το παιδικο δωμάτιο και ήδη ο καλός μου ξεκίνησε το βάψιμο πραγματικά δεν θελω να σας μαυριζω και εσας 

Λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα σου...μπράβο σου που έκανες όμως την nipt και δεν έμεινες μόνο με το αποτέλεσμα της αυχενικής. Εύχομαι να διαψευστεί όμως και το μωράκι σου να είναι καλά. Διάγνωση ούτως ή άλλως είναι μόνο η αμνιοπαρακέντηση που εννοείται ότι πρέπει να την κάνεις!

Εγώ έκανα nipt και στα δίδυμα και σε αυτό που είμαι έγκυος τώρα. Θεωρήσαμε ότι αφού μας δινει αυτή τη δυνατότητα  η επιστήμη θα τη χρησιμοποιήσουμε και ας είχα πολύ καλές αυχενικές και μικρή ηλικία.

Επεξεργάστηκαν by Joann
  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joann είπε:

Λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα σου...μπράβο σου που έκανες όμως την nipt και δεν έμεινες μόνο με το αποτέλεσμα της αυχενικής. Εύχομαι να διαψευστεί όμως και το μωράκι σου να είναι καλά. Διάγνωση ούτως ή άλλως είναι μόνο η αμνιοπαρακέντηση που εννοείται ότι πρέπει να την κάνεις!

Εγώ έκανα nipt και στα δίδυμα και σε αυτό που είμαι έγκυος τώρα. Θεωρήσαμε ότι αφού μας δινει αυτή τη δυνατότητα  η επιστήμη θα τη χρησιμοποιήσουμε και ας είχα πολύ καλές αυχενικές και μικρή ηλικία.

Εγω διαφωνω με αυτη τη λογικη.Καθε εξεταση γινεται βαση ενδειξεων και συμφωνα με.τις οδηγιες των γιατρων.Το κοστος εννοειται οτι ειναι αμελητεο μπροστα στο διακυβευμα αλλα ειναι δουλεια των γιατρων να μας κατευθυνουν.Το οτι δεν προτεινουν πχ πλεον αμνιοπαρακεντηση σε ολες ανω των 35 οπως παλια,οφειλεται στην προοδο της επιστημης.Θα επρεπε ολες εμεις να κανουμε απο μονες μας παρ'ολα αυτα?

Μια εξεταση μπορει να σε βαλει σε περιπετειες πολλες φορες αχρειαστες.Ακομα και το ποσοστο αποβολης της αμνιοπαρακεντησης μπορει να ειναι μικρο δεν ειναι ομως καθολου ασημαντο.

Για αυτο εγω λεω ολα μετα απο οδηγιες των γιατρων.Εκεινοι ειναι αυτοι που ειναι αρμοδιοι να κατευθυνουν.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Εγω διαφωνω με αυτη τη λογικη.Καθε εξεταση γινεται βαση ενδειξεων και συμφωνα με.τις οδηγιες των γιατρων.Το κοστος εννοειται οτι ειναι αμελητεο μπροστα στο διακυβευμα αλλα ειναι δουλεια των γιατρωννα μας κατευθυνουν.Το οτι δεν προτεινουν πχ πλεον αμνιοπαρακεντηση σε ολες ανω των 35 οπως παλια,οφειλεται στην προοδο της επιστημης.

Μια εξεταση μπορει να σε βαλει σε περιπετειες πολλες φορες αχρειαστες.Ακομα και το ποσοστο αποβολης της αμνιοπαρακεντησης μπορει να ειναι μικρο δεν ειναι ομως καθολου ασημαντο.

Για αυτο εγω λεω ολα μετα απο οδηγιες των γιατρων.

Παρόλα αυτά όμως ο γιατρός δεν μπορεί να αποφασίσει για εσένα. 
Σου προτείνει και μπορεί να σου πει ότι βάσει ενδείξεων όλα καλά αλλά μπορεί εσυ να πεις «θέλω να ξέρω στα σιγουρα γιατί δε θέλω να ρισκάρω με τίποτα». 
Ακουω το γιατρό μου και αυτά που μου λέει αλλά είναι η ζωή μου και αποφασίζω εγώ. Και φυσικά παίρνω την ευθύνη των αποφάσεων μου εγώ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Παρόλα αυτά όμως ο γιατρός δεν μπορεί να αποφασίσει για εσένα. 
Σου προτείνει και μπορεί να σου πει ότι βάσει ενδείξεων όλα καλά αλλά μπορεί εσυ να πεις «θέλω να ξέρω στα σιγουρα γιατί δε θέλω να ρισκάρω με τίποτα». 
Ακουω το γιατρό μου και αυτά που μου λέει αλλά είναι η ζωή μου και αποφασίζω εγώ. Και φυσικά παίρνω την ευθύνη των αποφάσεων μου εγώ 

Αυτο εννοειται!Η αποφαση ειναι παντα του ζευγαριου.Αυτο ομως ειναι άλλο.Εγω δε θεωρω τον εαυτό μου γνώστη του αντικειμενου και θεωρω υποχρεωση του γιατρου να μου εξηγησει και να μου προτεινει.

Αλλο ομως αυτο και άλλο να κάνω άλλα απο τις οδηγιες απο μόνη μου.Προσωπικα φοβαμαι κιολας να παρω τετοια ευθυνη.

Εμενα ας πουμε η γιατρος μου ειπε η αυχενικη σου ειναι εξαιρετικη.Δε μου προτεινε κατι άλλο.Γιατι εγω να μπω απο μονη σε κυκεωνα εξετάσεων και ενδεχομενων περιπετειων?

Αυτη ειναι η λογικη μου.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Εγώ θα συμφωνήσω εν μέρει με τη6 @Joka. Ο γιατρός πρέπει να σε ενημερώσει όλες τις παραμέτρους και να σε καθοδηγήσει! Αυτός είναι γιατρός και ξέρει. Μετά βέβαια η απόφαση είναι δική σου!

Απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση που το 2020 η αυχενική μπορεί να πέσει τόσο έξω ως προς το θετικό αποτέλεσμα! Να δείξει κάτι περίεργο και να κάνεις αμνιο και να δείξει ότι όλα είναι καλά έχει συμβεί και το ξέρω. Το αντίθετο όχι! 

Δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να κάνουν το nipt και δεν το προτείνουν ή το ξέρουν όλοι... 

@Sani μου θα δεις όλα καλά θα είναι.. Το πιστεύω κορίτσι μου!! 

  • Ευχαριστώ 1

Xr0Qp3.png

7yzup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ioanna27 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Εγώ θα συμφωνήσω εν μέρει με τη6 @Joka. Ο γιατρός πρέπει να σε ενημερώσει όλες τις παραμέτρους και να σε καθοδηγήσει! Αυτός είναι γιατρός και ξέρει. Μετά βέβαια η απόφαση είναι δική σου!

Απλά μου κάνει τρομερή εντύπωση που το 2020 η αυχενική μπορεί να πέσει τόσο έξω ως προς το θετικό αποτέλεσμα! Να δείξει κάτι περίεργο και να κάνεις αμνιο και να δείξει ότι όλα είναι καλά έχει συμβεί και το ξέρω. Το αντίθετο όχι! 

Δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να κάνουν το nipt και δεν το προτείνουν ή το ξέρουν όλοι... 

@Sani μου θα δεις όλα καλά θα είναι.. Το πιστεύω κορίτσι μου!! 

Ετσι ακριβως.Συμφωνω σε ολα.Το συζηταμε απ το πρωι με τον αντρα μου.Το ιδιο μας κανει κι εμας εντυπωση,το ποσοστο της αυχενικης δεν δικαιολογει αυτο του νιπτ.

Οπως και να χει,εγω περιμενω τις απαντησεις της γιατρου μου και καλη επιτυχια στα κοριτσια μας.

Προσωπικα ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Κι εγώ έχω ραντεβού στις 5/9

Εμενα πάντως το ποσοστό ήταν 1:13 όποτε δεν ειχα άλλη επιλογή.. μακαρι να πάνε καλά τα πράγματα και για τις 2 μας 

Υποτίθεται στις μόνες κυήσεις έχει 99% και στις διπλές 90 αλλά και πάλι είναι πιθανότητα ... και όχι διάγνωση 

Και εγώ προσπαθώ να μην χάνω την πίστη μου να μας πάνε ολα καλά κοριτσάκι μου

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Τουτουνι είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου σας έχω νέα!!! Ο σημερινός υπέρηχος πήγε τέλεια!!! Είδαμε και ρηνικο οστό και η αυχενική ήταν 1.4 οπότε σε μια βδομάδα στην κανονική αυχενική δεν περιμένουμε καμία έκπληξη!!! Δόξα το Θεό!!!

Μπράβο τουτούνάκι! Τέλεια όλα! Σου έφυγε το άγχος τώρα;;

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Ετσι ακριβως.Συμφωνω σε ολα.Το συζηταμε απ το πρωι με τον αντρα μου.Το ιδιο μας κανει κι εμας εντυπωση,το ποσοστο της αυχενικης δεν δικαιολογει αυτο του νιπτ.

Οπως και να χει,εγω περιμενω τις απαντησεις της γιατρου μου και καλη επιτυχια στα κοριτσια μας.

Προσωπικα ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα.

Ξεχνάτε ότι μιλάμε για ποσοστά. Ο χθεσινός γιατρός μας είπε «μπορεί το μωράκι σας με το 1:13 να είναι καλά και να έχει για πχ πρόβλημα το άλλο με το 1:1305. Δεν το ξέρεις αυτό. Αυτό το 1 στα 1305 κάποιος το πετυχαίνει». Ναι είναι το σπάνιο αλλά τυχαίνει και εκτός αυτού μην ξεχνάς επίσης ότι η αυχενική σου δίνει με μια καλή ακρίβεια (όχι 100%) ένα ποσοστό για 3 βασικά σύνδρομα αλλά ξέρεις ποσά αλλά ύπαρχουν ;; 
Κανένας μα κανένας δεν μπορεί να σου πει με ασφάλεια ότι είναι καλά το μωρό ότι ποσοστό και να βγάλεις στην αυχενική. Παίζουμε με τις πιθανότητες. Ότι ποσοστό και να έχουμε βγάλει. Συμφωνώ ότι δεν μπορεί κανείς να τρελαθεί στις εξετάσεις για όλα αλλά ειδικά το νιπτ που είναι μη επεμβατικό είναι μια καλή περίπτωση παρότι και αυτό ΔΕΝ είναι διάγνωση. 
Κι εγώ πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά στο τέλος απλά θεωρώ ότι με τα δεδομένα που έχουμε (και εγώ και η άλλη κοπέλα) κάνουμε καλά που το ψάχνουμε παραπάνω. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Μπράβο τουτούνάκι! Τέλεια όλα! Σου έφυγε το άγχος τώρα;;

Εντάξει δεν μπορώ να πω ψέματα...είμαι.πολυ καλύτερα!! Τώρα θα περιμένουμε και την αυχενική σε 6 μέρες για να ησυχασω εντελώς, πρώτα ο Θεός!

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, chris79 είπε:

Ξεχνάτε ότι μιλάμε για ποσοστά. Ο χθεσινός γιατρός μας είπε «μπορεί το μωράκι σας με το 1:13 να είναι καλά και να έχει για πχ πρόβλημα το άλλο με το 1:1305. Δεν το ξέρεις αυτό. Αυτό το 1 στα 1305 κάποιος το πετυχαίνει». Ναι είναι το σπάνιο αλλά τυχαίνει και εκτός αυτού μην ξεχνάς επίσης ότι η αυχενική σου δίνει με μια καλή ακρίβεια (όχι 100%) ένα ποσοστό για 3 βασικά σύνδρομα αλλά ξέρεις ποσά αλλά ύπαρχουν ;; 
Κανένας μα κανένας δεν μπορεί να σου πει με ασφάλεια ότι είναι καλά το μωρό ότι ποσοστό και να βγάλεις στην αυχενική. Παίζουμε με τις πιθανότητες. Ότι ποσοστό και να έχουμε βγάλει. Συμφωνώ ότι δεν μπορεί κανείς να τρελαθεί στις εξετάσεις για όλα αλλά ειδικά το νιπτ που είναι μη επεμβατικό είναι μια καλή περίπτωση παρότι και αυτό ΔΕΝ είναι διάγνωση. 
Κι εγώ πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά στο τέλος απλά θεωρώ ότι με τα δεδομένα που έχουμε (και εγώ και η άλλη κοπέλα) κάνουμε καλά που το ψάχνουμε παραπάνω. 

Πολυ σωστά κοριτσι.Η γιατρος της αυχενικης μου το ειπε οτι καλύπτει το 95%.Με ενημερωσε και πολύ καλα εκανε.

Αν το δεις ομως κι απ την αλλη πλευρα,γνωριζω προσώπικα περιπτωση κοπελας η οποια δεν ειχε καμια ενδειξη ουτε στην αυχενικη ουτε στη β επιπεδου κι εκανε παιδακι με down,ακριβως επειδη δεν υπαρχει το 100% στην ιατρικη διαγνωση.

Αυτο ομως ισχυει για καθε ιατρικο τομεα.Η κοπελα αυτη επεσε στο απειρολαχιστο ποσοστο μη διαγνωσης.

Η ιατρικη ομως δε λειτουργεί ετσι.Νομιζω οτι το προσφατο παραδειγμα με την αλλαγη πορειας οσον αφορα την κατευθυνση για την αμνιοπαρακεντηση το φανερωνει ξεκαθαρα.

Συνυπολογιζονται παντα διαφοροι παραγοντες και κινδυνοι.Θα επρεπε ας πουμε επειδη πχ μια κοπελα επεσε σ αυτο το απειροελαχιστο ποσοστο να συνισταται σε ολες ως εξεταση ρουτινας?Προφανως όχι...

Για τους ιδιους λογους και το νιπτ δε συνισταται σε όλες.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Πολυ σωστά κοριτσι.Η γιατρος της αυχενικης μου το ειπε οτι καλύπτει το 95%.Με ενημερωσε και πολύ καλα εκανε.

Αν το δεις ομως κι απ την αλλη πλευρα,γνωριζω προσώπικα περιπτωση κοπελας η οποια δεν ειχε καμια ενδειξη ουτε στην αυχενικη ουτε στη β επιπεδου κι εκανε παιδακι με down,ακριβως επειδη δεν υπαρχει το 100% στην ιατρικη διαγνωση.

Αυτο ομως ισχυει για καθε ιατρικο τομεα.Η κοπελα αυτη επεσε στο απειρολαχιστο ποσοστο μη διαγνωσης.

Η ιατρικη ομως δε λειτουργεί ετσι.Νομιζω οτι το προσφατο παραδειγμα με την αλλαγη πορειας οσον αφορα την κατευθυνση για την αμνιοπαρακεντηση το φανερωνει ξεκαθαρα.

Συνυπολογιζονται παντα διαφοροι παραγοντες και κινδυνοι.Θα επρεπε ας πουμε επειδη πχ μια κοπελα επεσε σ αυτο το απειροελαχιστο ποσοστο να συνισταται σε ολες?Προφανως όχι...

Για τους ιδιους λογους και το νιπτ δε συνισταται σε όλες.

Συμφωνούμε 

Δε συνίσταται σε όλες αλλά όλες μπορούμε να το κάνουμε είτε έχουμε άσχημα ποσοστά ή όχι 

Και εμάς μια τέτοια περίπτωση μας έλεγε χθες ο γιατρός με τέλεια αυχενική (1:10.000) και β επιπέδου με τελειες ενδείξεις που έκανε τυχαία το νιπτ και το μωρό πράγματι έπασχε. Είναι μη σου κάτσει .. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Καλησπέρα! 
Εχεις δίκιο κορίτσι μου. 
Ειχα να κάνω την τροφοβλαστη αλλά τελικά δεν την έκανα. Ο γιατρός δεν ήθελε να την κάνει λόγω θέσης του πλακούντα και δυσκολίας και δεν ήθελε να ρισκάρει επιπλοκές. Το ρινικό οστό άρχισε να φαίνεται. Τελικά έκλεισα αμνιοπαρακέντηση στις 5 Σεπτέμβρη. Τώρα το βράδυ πήρα και δεύτερη γνώμη από έναν άλλο εξίσου καλο εμβρυολογο και μου είπε τα ίδια. Οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας και πάμε για αμνιοπαρακέντηση. 
Επισης τα μωρά είναι ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι ... ❤️❤️

Αχ τελεια , τι υπέροχα νέα! Μπράβο κορίτσι μου! Χάρηκα πάρα πολύ!


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Συμφωνούμε 

Δε συνίσταται σε όλες αλλά όλες μπορούμε να το κάνουμε είτε έχουμε άσχημα ποσοστά ή όχι 

Και εμάς μια τέτοια περίπτωση μας έλεγε χθες ο γιατρός με τέλεια αυχενική (1:10.000) και β επιπέδου με τελειες ενδείξεις που έκανε τυχαία το νιπτ και το μωρό πράγματι έπασχε. Είναι μη σου κάτσει .. 

Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω ! Εμένα και κ γυναικολόγος μου αλλά και ο εμβρυομητρικος σήμερα, μου πρότειναν το νιπτ έχω δεν έχω θέμα 


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Συμφωνούμε 

Δε συνίσταται σε όλες αλλά όλες μπορούμε να το κάνουμε είτε έχουμε άσχημα ποσοστά ή όχι 

Και εμάς μια τέτοια περίπτωση μας έλεγε χθες ο γιατρός με τέλεια αυχενική (1:10.000) και β επιπέδου με τελειες ενδείξεις που έκανε τυχαία το νιπτ και το μωρό πράγματι έπασχε. Είναι μη σου κάτσει 

Just now, chris79 είπε:

 

Να το κανουμε ολες απο μονες μας δηλαδή?Αυτο ηθελε να πει ο γιατρος σου?

Αρα ειναι λαθος οι γιατροι που δεν το λενε σε ολες,γιατι οντως οπως ειπε και η Ιωαννα παραπανω πολλες κοπελες δεν το ξερουν καν...

Just now, Efinikolaou είπε:

Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω ! Εμένα και κ γυναικολόγος μου αλλά και ο εμβρυομητρικος σήμερα, μου πρότειναν το νιπτ έχω δεν έχω θέμα 

Εχεις ενδειξεις?Ποσο βγηκε η αυχενικη και τα ποσοστα?

Ας μας πουν κι οι αλλες κοπελες που εκαναν αυχενικες.Το εκαναν?Τους το προτεινε ο γιατρος τους?Η από μόνες τους?

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...