Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 15 λεπτά , Alex@ είπε:

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Από το διαγνωστικό μου ειπανε πως οι ακτινολογοι αρνούνται να κάνουν στο 2ο 15νθημερο....

      Οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία να τον ρωτήσω  

      Δεν έχεις πρόβλημα, άλλωστε θα γίνει πριν την ετ. Απλά κλείσε ραντεβού να προλάβεις.

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Τουτουνι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εμείς τελικά χθες καταλήξαμε στο νοσοκομείο! Μείναμε όλη τη νύχτα και σήμερα το πρωί μας άφησαν να φύγουμε!!! Μάλλον ήταν απ' την απότομη αλλαγή της διατροφής...ίσως να ήταν και τυχαίο γεγονός!

Ποναγες τελικα τοσο πολυ;; καλά έκανες και πηγες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια! Όλα πηγαίνουν καλά με παραπάνω ξεκούραση. Και εμένα ο μπέμπης μου του δίνει και καταλαβαίνει! 

Just now, Τουτουνι είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εμείς τελικά χθες καταλήξαμε στο νοσοκομείο! Μείναμε όλη τη νύχτα και σήμερα το πρωί μας άφησαν να φύγουμε!!! Μάλλον ήταν απ' την απότομη αλλαγή της διατροφής...ίσως να ήταν και τυχαίο γεγονός!

Περαστικά σου εύχομαι κορίτσι μου! Είσαι καλά τώρα? Σου πέρασε ο πόνος? 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε κοριτσια?Απο τί είναι αυτοι οι πόνοι??

20 ώρες πρίν, Ρια new mum είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου, και εγώ σκεφτόμουν για διατροφολόγο ελπίζω να βοηθήσει.. Εσείς κορίτσια στα πόσα κιλακια είστε? 

Συνδυασμος διατροφης και λιγου περπατηματος καθημερινα ειναι το καλυτερο.

1 ωρα ηταν αρκετα όμως για καθημερινό περπατημα πιστεύω κι εγω.

Κι εγω περπαταω απ την αρχη της εγκυμοσυνης και προσεχω την ποσοτητα του φαγητού,ετσι εχω παρει 5 κιλα στις 28 βδομαδες.

Οσο μπορούμε προσπαθουμε για το καλυτερο...


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Γιατι βρε κοριτσια?Απο τί είναι αυτοι οι πόνοι??

Συνδυασμος διατροφης και λιγου περπατηματος καθημερινα ειναι το καλυτερο.

1 ωρα ηταν αρκετα όμως για καθημερινό περπατημα πιστεύω κι εγω.

Κι εγω περπαταω απ την αρχη της εγκυμοσυνης και προσεχω την ποσοτητα του φαγητού,ετσι εχω παρει 5 κιλα στις 28 βδομαδες.

Οσο μπορούμε προσπαθουμε για το καλυτερο...

Πω πω εσύ είσαι τέλεια. Εγώ έκανα το λάθος και δεν πρόσεχα στην αρχή, οπότε ότι έμεινε τώρα θα είμαι πιο προσεκτική και ελπίζω να τα χάσω μετά..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Γιατι βρε κοριτσια?Απο τί είναι αυτοι οι πόνοι??

Συνδυασμος διατροφης και λιγου περπατηματος καθημερινα ειναι το καλυτερο.

1 ωρα ηταν αρκετα όμως για καθημερινό περπατημα πιστεύω κι εγω.

Κι εγω περπαταω απ την αρχη της εγκυμοσυνης και προσεχω την ποσοτητα του φαγητού,ετσι εχω παρει 5 κιλα στις 28 βδομαδες.

Οσο μπορούμε προσπαθουμε για το καλυτερο...

Πιθανότατα η απότομη αλλαγή της διατροφής! Μπορεί και τυχαίο περιστατικό! Θα το παρακολουθούμε και θα δούμε!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Πιθανότατα η απότομη αλλαγή της διατροφής! Μπορεί και τυχαίο περιστατικό! Θα το παρακολουθούμε και θα δούμε!

Βρε Τουτουνακι τι έπαθες;;  λαχταρα θα πήρατε ελπίζω τωρα να εισαι καλύτερα!! Και να μην σε ξαναπιασει κατι! 

Just now, pharmacy είπε:

Τούτουνι πως είσαι σήμερα;;;;εγώ κρεβατωμεμη...σφαδαζω από πόνους σε μέση προς δεξιά

Γιατι κορίτσι;;  με γιατρο μιλησες;; μήπως σου δωσει κατι,  παντως η ξαπλα νομίζω επιβάλλεται μέχρι να ηρεμησεις! 

On 20/11/2020 at 6:58 ΜΜ, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Καινούρια στο γκρουπ σας! Σήμερα μπαίνω στην 26η εβδομάδα με ΠΗΤ 27 Φεβρουαρίου. Χθες πήγα για το μηνιαίο ραντεβού στο γυναικολόγο μου και του ανέφερα για μερικές ήπιες συσπασεις που έχω μέσα στη μέρα με σκληρή κοιλιά και μου είπε να σταματήσω τις δουλειές και το περπάτημα (περπατούσα 1 ώρα τη μέρα). Η αλήθεια είναι ότι είχαν αρχίσει να αυξάνονται οι συσπασεις γιαυτό και το ανέφερα. Εγώ διάβασα ότι μετά την 26η εβδομάδα είναι φυσιολογικό να υπάρχουν αυτές οι συσπασεις αλλά ο γιατρός με αγχωσε. Έχετε εμπειρία στο θέμα? 

Ρια καλως ήρθες στην ομάδα, με το καλο το μωρακι σας!! Εγω συσπασεις δεν εχω καταλαβει προς το παρον,  αλλα θεωρω οτι 1 ωρα την  ημέρα ειναι πολυ..  Ειδικα οσο βαραινουμε..  15 20 λεπτά ειναι καλα.. :wink: μεχρι να ηρεμησεις απο συσπασεις καλύτερα λιγη ξεκούραση! Οσο για τα κιλα, η αλήθεια ειναι 28+3 σήμερα ειμαι στα +6.. Δυστυχώς μπαίνουν εύκολα κ θελει προσοχή, καλύτερα να προσεξεις λιγακι ωστε να τα διατηρησεις,  παρα να τρελαθεις στο περπάτημα και να εχεις συσπασεις! (εγω πολυ απλα φροντιζω να μην εχω γλυκα κ σνακ σπιτι:razz:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Βρε Τουτουνακι τι έπαθες;;  λαχταρα θα πήρατε ελπίζω τωρα να εισαι καλύτερα!! Και να μην σε ξαναπιασει κατι! 

Γιατι κορίτσι;;  με γιατρο μιλησες;; μήπως σου δωσει κατι,  παντως η ξαπλα νομίζω επιβάλλεται μέχρι να ηρεμησεις! 

Ρια καλως ήρθες στην ομάδα, με το καλο το μωρακι σας!! Εγω συσπασεις δεν εχω καταλαβει προς το παρον,  αλλα θεωρω οτι 1 ωρα την  ημέρα ειναι πολυ..  Ειδικα οσο βαραινουμε..  15 20 λεπτά ειναι καλα.. :wink: μεχρι να ηρεμησεις απο συσπασεις καλύτερα λιγη ξεκούραση! Οσο για τα κιλα, η αλήθεια ειναι 28+3 σήμερα ειμαι στα +6.. Δυστυχώς μπαίνουν εύκολα κ θελει προσοχή, καλύτερα να προσεξεις λιγακι ωστε να τα διατηρησεις,  παρα να τρελαθεις στο περπάτημα και να εχεις συσπασεις! (εγω πολυ απλα φροντιζω να μην εχω γλυκα κ σνακ σπιτι:razz:

Αχ αυτά τα γλυκά.. Ποτέ στη ζωή μου δεν έτρωγα ούτε τα είχα ανάγκη, τώρα απλά δεν μπορώ να αντισταθώ! Πάντως ήδη πήρα απόφαση να βελτιώσω τη διατροφή μου και μετά από 4-5 μέρες θα αρχίσω σιγά σιγά να περπατάω λιγάκι.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια... Επιτέλους έκατσα, από το πρωί δουλειά και στο πόδι τώρα βρήκα λίγο χρόνο.. 

@Τουτουνι ευτυχώς είσαι καλύτερα σήμερα και δεν ήταν κάτι πιο σοβαρό.. Περαστικά!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κούκλες!

Ελπίζω να είστε όλες καλά!  πολυ καιρό ειχα να διαβάσω νέα σας, δεν προλαβαίνω τις εξελίξεις!

Έκλεισα τις 27 εβδομάδες, όλα καλά με τη μικρή μου, μεγαλώνει και δυναμώνει, αν κρίνω από τις κλωτσιές της και την μεγάλη, πεταχτή κοιλιά μου! Το βράδυ έχει την περισσότερη δραστηριότητα, και διαπίστωσα ότι της αρέσει πολύ η τζάζ, το ρόδι και η μαύρη σοκολάτα! Η καμπύλη μου σε ασφαλή επίπεδα, 76-116-106. Η πίεσή μου σταθερά χαμηλή, 9-5. Από την άλλη, τα κιλά αυξάνονται, έχω πάρει οκτώ ίσως εννιά. Πλέον δεν ζυγίζομαι κάθε μέρα γιατί αυτό με άγχωσε πολύ τον προηγούμενο μήνα. Συζήτησα το θέμα των κιλών και με τον ενδοκρινολόγο μου και με τη γυναικολόγο μου. Η αύξηση είναι αναμενόμενη εώς και αναπόφευκτη μου είπαν, καθώς ο μεταβολισμός στην κύηση πέφτει πάρα πολύ, καύσεις δεν γίνονται όπως πριν και ούτε είναι φρόνιμο να τις επιδιώξουμε... Φυσικά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός οπότε και η καθεμιά μας μοναδική σε όλα. 

Το πιο άσχημο για μένα είναι ο πόνος στην ηβική σύμφυση καθώς οι αλλαγές στη λεκάνη αυξάνονται εκθετικά - κι αυτό αναμενόμενο. Το βράδυ δυσκολεύομαι να διατηρήσω συνεχόμενο ύπνο διότι κάθε φορα που αλλάζω πλευρό πονάω. Το περπάτημα και τις δραστηριότητες τις έχω μειώσει ακριβώς γι’αυτό το λόγο. Μόνο 20-25 λεπτά τη μέρα περπάτημα αντέχω (και πηγαίνω και σαν πιγκουίνος!) από μια ώρα που έκανα πριν. Ίσως κάποιες από εσάς να το βιώνετε ήδη ή ίσως το νιώσετε στο επόμενο διάστημα. Όλα τελειώνουν μετά τον τοκετό, με διαβεβαίωσε ένας χειρουργός ορθοπαιδικός στον οποίο απευθύνθηκα.

Όσο κι αν είναι δύσκολο να το αποδεχτούμε, απόλυτο έλεγχο στα σώματά μας δεν μπορούμε πλέον να έχουμε - σκέφτομαι πολύ τα κορίτσια που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το σάκχαρό τους και μπαίνουν στη διαδικασία αλλεπάλληλων μετρήσεων, στερήσεων, και συνεχούς εγρήγορσης... είστε όλες υπέροχες και κάνετε ό,τι καλύτερο για εσάς και τα εμβρυάκια σας! Υπομονή και αισιοδοξία σε όλες!
Φιλιά!

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Αχ αυτά τα γλυκά.. Ποτέ στη ζωή μου δεν έτρωγα ούτε τα είχα ανάγκη, τώρα απλά δεν μπορώ να αντισταθώ! Πάντως ήδη πήρα απόφαση να βελτιώσω τη διατροφή μου και μετά από 4-5 μέρες θα αρχίσω σιγά σιγά να περπατάω λιγάκι.. 

Ειμαι σίγουρη θα τα καταφέρεις!! Εδω που φτάσαμε η απωλεια ειναι δυσκολη και δεν υπάρχει λογος πιεσης.  Και να ανεβαινει η ζυγαρια με πιο αργους ρυθμους,  γιατι καλως η κακως θα ανεβει,  οφελος θα ειναι! ❤️ σου εύχομαι να έχεις τα επιθυμητα αποτελέσματα που θα σε κανουν να νιώθεις καλα ψυχολογικά γιατι αυτο μετραει!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Bellinda είπε:

Γεια σας κούκλες!

Ελπίζω να είστε όλες καλά!  πολυ καιρό ειχα να διαβάσω νέα σας, δεν προλαβαίνω τις εξελίξεις!

Έκλεισα τις 27 εβδομάδες, όλα καλά με τη μικρή μου, μεγαλώνει και δυναμώνει, αν κρίνω από τις κλωτσιές της και την μεγάλη, πεταχτή κοιλιά μου! Το βράδυ έχει την περισσότερη δραστηριότητα, και διαπίστωσα ότι της αρέσει πολύ η τζάζ, το ρόδι και η μαύρη σοκολάτα! Η καμπύλη μου σε ασφαλή επίπεδα, 76-116-106. Η πίεσή μου σταθερά χαμηλή, 9-5. Από την άλλη, τα κιλά αυξάνονται, έχω πάρει οκτώ ίσως εννιά. Πλέον δεν ζυγίζομαι κάθε μέρα γιατί αυτό με άγχωσε πολύ τον προηγούμενο μήνα. Συζήτησα το θέμα των κιλών και με τον ενδοκρινολόγο μου και με τη γυναικολόγο μου. Η αύξηση είναι αναμενόμενη εώς και αναπόφευκτη μου είπαν, καθώς ο μεταβολισμός στην κύηση πέφτει πάρα πολύ, καύσεις δεν γίνονται όπως πριν και ούτε είναι φρόνιμο να τις επιδιώξουμε... Φυσικά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός οπότε και η καθεμιά μας μοναδική σε όλα. 

Το πιο άσχημο για μένα είναι ο πόνος στην ηβική σύμφυση καθώς οι αλλαγές στη λεκάνη αυξάνονται εκθετικά - κι αυτό αναμενόμενο. Το βράδυ δυσκολεύομαι να διατηρήσω συνεχόμενο ύπνο διότι κάθε φορα που αλλάζω πλευρό πονάω. Το περπάτημα και τις δραστηριότητες τις έχω μειώσει ακριβώς γι’αυτό το λόγο. Μόνο 20-25 λεπτά τη μέρα περπάτημα αντέχω (και πηγαίνω και σαν πιγκουίνος!) από μια ώρα που έκανα πριν. Ίσως κάποιες από εσάς να το βιώνετε ήδη ή ίσως το νιώσετε στο επόμενο διάστημα. Όλα τελειώνουν μετά τον τοκετό, με διαβεβαίωσε ένας χειρουργός ορθοπαιδικός στον οποίο απευθύνθηκα.

Όσο κι αν είναι δύσκολο να το αποδεχτούμε, απόλυτο έλεγχο στα σώματά μας δεν μπορούμε πλέον να έχουμε - σκέφτομαι πολύ τα κορίτσια που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το σάκχαρό τους και μπαίνουν στη διαδικασία αλλεπάλληλων μετρήσεων, στερήσεων, και συνεχούς εγρήγορσης... είστε όλες υπέροχες και κάνετε ό,τι καλύτερο για εσάς και τα εμβρυάκια σας! Υπομονή και αισιοδοξία σε όλες!
Φιλιά!

Νιώθω ακριβώς όπως νιώθεις κι εσύ!!! Με κάλυψες απόλυτα!!! Καλή συνέχεια να έχουμε στην εγκυμοσύνη μας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Joka είπε:

Το έντερο δηλαδή ε??Περαστικά!!

Πιθανότατα ναι!!! ευχαριστώ πολύ, τώρα είμαι μια χαρά!!!

πρίν από 4 λεπτά , Paris.33 είπε:

Βρε Τουτουνακι τι έπαθες;;  λαχταρα θα πήρατε ελπίζω τωρα να εισαι καλύτερα!! Και να μην σε ξαναπιασει κατι! 

Γιατι κορίτσι;;  με γιατρο μιλησες;; μήπως σου δωσει κατι,  παντως η ξαπλα νομίζω επιβάλλεται μέχρι να ηρεμησεις! 

Ρια καλως ήρθες στην ομάδα, με το καλο το μωρακι σας!! Εγω συσπασεις δεν εχω καταλαβει προς το παρον,  αλλα θεωρω οτι 1 ωρα την  ημέρα ειναι πολυ..  Ειδικα οσο βαραινουμε..  15 20 λεπτά ειναι καλα.. :wink: μεχρι να ηρεμησεις απο συσπασεις καλύτερα λιγη ξεκούραση! Οσο για τα κιλα, η αλήθεια ειναι 28+3 σήμερα ειμαι στα +6.. Δυστυχώς μπαίνουν εύκολα κ θελει προσοχή, καλύτερα να προσεξεις λιγακι ωστε να τα διατηρησεις,  παρα να τρελαθεις στο περπάτημα και να εχεις συσπασεις! (εγω πολυ απλα φροντιζω να μην εχω γλυκα κ σνακ σπιτι:razz:

Άστα φοβήθηκα πολύ!!! Αλλά τωρα είμαι μια χαρά! Μακάρι να είμαστε ολες καλά!!!!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...