Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Paris.33 είπε:

Παντως.... Αποφασισα ειτε θα κλεισω τα αυτια μου ειτε θα τρελαθω!! Εγω την μπεμπα, ισως επειδή συνηθως κλωτσαει κ προς τα μεσα την νιωθω εσωτερικα πραγματικά σαν σεισμο κ οχι κάθε ωρα κ λεπτο..  Εχω βαρεθει να ακουω κ να μ ρωτανε,  βλέπεις πατουσακια;;  αα εγω εβλεπα! Σε ξυπναει απο τις κλωτσιες;;  ααα εμενα μ ξυπνουσε! Χτυπαει καθε ωρα και λεπτο;;  ααα εμενα συνέχεια! Βαζω stop, κ ουτε πατουσινια βλέπω, ουτε με ξυπναει, ουτε μ δινει παρον καθε δευτερόλεπτο αααα κ η κοιλια μου ειναι μικρη κ πανω και εχω μπεμπα, παρολο που μ λενε οτι ειναι κοιλια για αγορι:P

Καλά μην ακούς κανέναν. Κάθε εγκυμοσύνη και κάθε μωρό είναι διαφορετικο.. Παρεπιπτόντως κι εγώ έχω Μικρή κοιλιά και εγώ δεν  βλέπω πατουσακια (άσε που πιστεύω είναι και νωρίς για να δούμε πατουσακια) και το νοιώθω πολύ εσωτερικα να μου ταρακουνα όλη την κοιλιά. Άμα άκουγα κι εγώ τον καθένα όλο βλακείες λένε απλά κάτι να πουν ώρες ώρες!

 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλά μην ακούς κανέναν. Κάθε εγκυμοσύνη και κάθε μωρό είναι διαφορετικο.. Παρεπιπτόντως κι εγώ έχω Μικρή κοιλιά και εγώ δεν  βλέπω πατουσακια (άσε που πιστεύω είναι και νωρίς για να δούμε πατουσακια) και το νοιώθω πολύ εσωτερικα να μου ταρακουνα όλη την κοιλιά. Άμα άκουγα κι εγώ τον καθένα όλο βλακείες λένε απλά κάτι να πουν ώρες ώρες!

 

Μα κ να θελω να δω πατούσες ειναι αδύνατο, καθως το μωρο είναι με το κεφάλι πάνω... Αλλα αμα  το πω κ αυτο αρχιζει κ το τροπαριο,  ααα εμενα γυρισε απο τη β επιπέδου :huh:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Πατουσακια; Εγώ Κοριτσια νόμιζα ότι αυτές οι φωτογραφίες είναι από Photoshop! Χαχαχα

Love you :rolleyes:;-) χαχαχχαχα νομιζω μας τρομοκρατουν αδικα,  κ σκέφτομαι κ το θεμα θηλασμός κ τι εχει να γίνει μετα..  Ηδη δεχομαι πυρά κ για αυτο, πριν καν γεννησω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ! 
Δε νομίζω ότι προσπαθεί κανείς να τρομοκρατήσει κανέναν .. απλά η καθεμία λέει την εμπειρία της. Μπορεί η άλλη να έβλεπε πατουσάκια αλήθεια. Μην τα βλέπετε κακοπροαίρετα. Εσυ έβλεπες πατουσακια εγώ δε βλέπω ... εσυ θήλαζες εγώ δε θήλασα.
Ο μόνος λόγος που το λέω είναι γιατί αυτό θα γίνεται με ΟΛΑ από δω και στο εξής και δεν αξίζει να χαλιεστε. Η κάθε μαμα είναι διαφορετική και κάθε παιδί επισης... μη συγκρίνετε και μη συγκρίνεστε με κανέναν. Και αυτοί που τα λένε δε νομίζω ότι τα λένε για να συγκρίνουν παρά για να έχουν κάτι να πουν... και χωρίς κάποια επεξεργασία καν. Απλά ανοίγω το άτομα μου και λέω αυτό που μου ήρθε στο μυαλό... 

Προσφατα μου είπε μια γειτόνισσα «αααα εμένα ο γιος μου είναι 10 και δεν το κάνει αυτό ...» και της λέω ατάραχη «μπράβο ! Και εμένα είναι 6 και το κάνει»... ούτε θα τσαντιστω ούτε θα δικαιολογηθώ σε κανέναν. Για τη δίκη μου ηρεμία κυρίως !! ;) 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Paris.33 είπε:

Παντως.... Αποφασισα ειτε θα κλεισω τα αυτια μου ειτε θα τρελαθω!! Εγω την μπεμπα, ισως επειδή συνηθως κλωτσαει κ προς τα μεσα την νιωθω εσωτερικα πραγματικά σαν σεισμο κ οχι κάθε ωρα κ λεπτο..  Εχω βαρεθει να ακουω κ να μ ρωτανε,  βλέπεις πατουσακια;;  αα εγω εβλεπα! Σε ξυπναει απο τις κλωτσιες;;  ααα εμενα μ ξυπνουσε! Χτυπαει καθε ωρα και λεπτο;;  ααα εμενα συνέχεια! Βαζω stop, κ ουτε πατουσινια βλέπω, ουτε με ξυπναει, ουτε μ δινει παρον καθε δευτερόλεπτο αααα κ η κοιλια μου ειναι μικρη κ πανω και εχω μπεμπα, παρολο που μ λενε οτι ειναι κοιλια για αγορι:P

Μην τρελενεσαι κορίτσι μου.. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου όπως θέλεις.. Η κάθε φορά που νιώθεις το μωρό σου είναι για σένα μοναδική είτε είναι από μέσα είτε βλέπεις πατουσάκια είτε νιώθεις πεταλούδες και σεισμούς... Όλες μας είμαστε διαφορετικές.. Από εδώ και πέρα δυστυχώς έτσι θα είναι, όπως και εμείς λέμε η καθεμία μας την εμπειρια μας και τι μας συμβαίνει στην καθημερινότητα μας (που τα νιώθουμε και ζούμε και πρώτη φορά) έτσι και ο περίγυρος μας που τα έχει ζήσει ρωτάει από ενδιαφέρον και δικές τους εμπειρίες... Μην χαλιέσαι για τους άλλους, δεν αξίζει

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! 
Δε νομίζω ότι προσπαθεί κανείς να τρομοκρατήσει κανέναν .. απλά η καθεμία λέει την εμπειρία της. Μπορεί η άλλη να έβλεπε πατουσάκια αλήθεια. Μην τα βλέπετε κακοπροαίρετα. Εσυ έβλεπες πατουσακια εγώ δε βλέπω ... εσυ θήλαζες εγώ δε θήλασα.
Ο μόνος λόγος που το λέω είναι γιατί αυτό θα γίνεται με ΟΛΑ από δω και στο εξής και δεν αξίζει να χαλιεστε. Η κάθε μαμα είναι διαφορετική και κάθε παιδί επισης... μη συγκρίνετε και μη συγκρίνεστε με κανέναν. Και αυτοί που τα λένε δε νομίζω ότι τα λένε για να συγκρίνουν παρά για να έχουν κάτι να πουν... και χωρίς κάποια επεξεργασία καν. Απλά ανοίγω το άτομα μου και λέω αυτό που μου ήρθε στο μυαλό... 

Προσφατα μου είπε μια γειτόνισσα «αααα εμένα ο γιος μου είναι 10 και δεν το κάνει αυτό ...» και της λέω ατάραχη «μπράβο ! Και εμένα είναι 6 και το κάνει»... ούτε θα τσαντιστω ούτε θα δικαιολογηθώ σε κανέναν. Για τη δίκη μου ηρεμία κυρίως !! ;) 

Συμφωνω οτι καθε εγκυμοσύνη, καθε γυναίκα, καθε παιδι είναι διαφορετικό και δεν πρέπει να γινεται σύγκριση.. Εμενα προσωπικά κατι τετοιες κουβέντες ομως με ταραζουν και με αγχωνουν χωρις λογο και θετω το εξης παράδειγμα..  Η μπέμπα μ δεν γυρισε κ ειμαι στεναχωρημενη γιατι θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα, εχω φιλη που ενω κ αυτη ηθελε φυσιολογικα δεν τα καταφερε και μου εκθειαζει μερονυχτα την καισαρική και τι τελεια που ηταν,  απο την αλλη βέβαια καταφερε να θηλασει και με το παραπάνω θα ελεγα,  οποτε κου εκθειαζει κ τον μητρικο θηλασμο κ ποσο αγωνα εδωσε,  ενω δεν ξερω αν με το καλο γεννησω αν θα τα καφερω να θηλασω 2 χρονια, όπως αυτη και βασικα δεν το σκέφτομαι καν ακομη!! Και αναρωτιέμαι,  γιατι;;;; γιατι να λέγονται ολα αυτα!  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 said:

Συμφωνω οτι καθε εγκυμοσύνη, καθε γυναίκα, καθε παιδι είναι διαφορετικό και δεν πρέπει να γινεται σύγκριση.. Εμενα προσωπικά κατι τετοιες κουβέντες ομως με ταραζουν και με αγχωνουν χωρις λογο και θετω το εξης παράδειγμα..  Η μπέμπα μ δεν γυρισε κ ειμαι στεναχωρημενη γιατι θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα, εχω φιλη που ενω κ αυτη ηθελε φυσιολογικα δεν τα καταφερε και μου εκθειαζει μερονυχτα την καισαρική και τι τελεια που ηταν,  απο την αλλη βέβαια καταφερε να θηλασει και με το παραπάνω θα ελεγα,  οποτε κου εκθειαζει κ τον μητρικο θηλασμο κ ποσο αγωνα εδωσε,  ενω δεν ξερω αν με το καλο γεννησω αν θα τα καφερω να θηλασω 2 χρονια, όπως αυτη και βασικα δεν το σκέφτομαι καν ακομη!! Και αναρωτιέμαι,  γιατι;;;; γιατι να λέγονται ολα αυτα!  

Γιατί κορίτσι μου να αγχωθείς ; 
Μπορεί να ήταν τέλεια η καισαρική της φίλης σου και εγώ σου λέω ότι ο φυσιολογικός τοκετός μου ήταν τέλειος! Έχω φίλη που δε θήλασε ούτε μια μέρα (δεν ήθελε εξαρχής) και εγώ με πολυυυυ κόπο θήλασα ένα χρόνο. Δεν μου άρεσε και κοπίασα παρα πολύ για να το καταφέρω αλλά το έκανα για το παιδί και επειδη ήθελα να του το προσφέρω αυτό. Τώρα που πρώτα ο Θεός θα έχω 2 δεν ξέρω πως θα βγει. Στο μυαλό μου το έχω να κάνω αντλήσεις και να δίνω όσο περισσότερο μητρικό στο κάθε μωρό με αναπόφευκτο συμπλήρωμα ... αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως θα έρθουν τα πράγματα. Προσπαθω να μην έχω τα πράγματα σε «κουτάκια» και να προσαρμόζομαι σε κάθε κατάσταση όταν την αντιμετωπίζω .. γιατί να αγχωθώ εγώ που η κάθε γνωστή μου έχει και μια τελείως διαφορετική εμπειρία γεννάς , θηλασμού ή γονεϊκότητας; Όπως έρθουν τα πράγματα και ότι καλύτερο καταφέρω χωρίς να τρελαθώ. 
Κοριτσια χωρίς καμία διάθεση τρομοκρατίας η περίοδος της λοχείας είναι ζόρικη. Μην έχετε υψηλές απαιτήσεις από εσάς ή τα μωράκια σας γιατί θα την κάνετε πιο δύσκολη. Με πολλή αγάπη και όλα θα γίνουν. Είναι σημαντικό να ειμαστε ήρεμες εμείς πρώτα ... και τα μωράκια μας θα μεγαλώσουν είτε τα γεννήσουμε φυσιολογικά είτε τα θηλάσουμε είτε όχι ... πάνω απ όλα ηρεμία και προσαρμογή στα δεδομένα. 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Συμφωνω οτι καθε εγκυμοσύνη, καθε γυναίκα, καθε παιδι είναι διαφορετικό και δεν πρέπει να γινεται σύγκριση.. Εμενα προσωπικά κατι τετοιες κουβέντες ομως με ταραζουν και με αγχωνουν χωρις λογο και θετω το εξης παράδειγμα..  Η μπέμπα μ δεν γυρισε κ ειμαι στεναχωρημενη γιατι θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα, εχω φιλη που ενω κ αυτη ηθελε φυσιολογικα δεν τα καταφερε και μου εκθειαζει μερονυχτα την καισαρική και τι τελεια που ηταν,  απο την αλλη βέβαια καταφερε να θηλασει και με το παραπάνω θα ελεγα,  οποτε κου εκθειαζει κ τον μητρικο θηλασμο κ ποσο αγωνα εδωσε,  ενω δεν ξερω αν με το καλο γεννησω αν θα τα καφερω να θηλασω 2 χρονια, όπως αυτη και βασικα δεν το σκέφτομαι καν ακομη!! Και αναρωτιέμαι,  γιατι;;;; γιατι να λέγονται ολα αυτα!  

σπαμάρω το ποστ σας και κατ' αρχάς ο Φλεβάρης να είναι το ίδιο όμορφος, όσο ήταν ο δικός μου πέρυσι!!! Γενικώς, και χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί, υπάρχουν μαμάδες που έχουν μια τέτοια τάση...σύγκρισης; επίδειξης υπεροχής; συμβουλάτορα; Να είσαι προετοιμασμένη να ακούσεις πολλά...αλλά προετοιμασμένη εννοώ να κλείσεις τα αυτιά σου ή αν απαντήσεις. Πατουσάκια δεν είδα ποτέ...ούτε καν καταλάβαινα αν αυτό που σπρώχνει ήταν χέρι ή κεφάλι ή πωπός...πιθανόν να έχει να κάνει με τον σωματότυπο και τον δείκτη μάζας...τους τελευταίους μήνες επειδή δεν χωρούσε δεν μπορούσε να κουνηθεί πολύ ο καημενούλης...αυτός πάντως ήταν καλά και βολεμένος σαν κουλουράκι...που και που τον τσιγκλούσα για να μου φεύγει εμένα το άγχος...ανταποκρινόταν λίγο και τον άφηνα στην ησυχία του...ο δικός μου γύρισε αλλά δεν εμπεδώθηκε ποτέ...και ευτυχώς είπα στον γιατρό ότι ήθελα καισαρική (φοβίες δικές μου από διάφορα που είχα διαβάσει...μην διαβάσετε ποτέ ιστορίες) και τελικά ήταν η πιο σοφή επιλογή γιατί ο καημένος είχε μπει με τον αγκώνα στη λεκάνη και λουρωδέμενος την τελευταία στιγμή...επομένως και φυσιολογικά να ξεκινούσα πάλι με καισαρική θα κατέληγα...και θα ταλαιπωρούταν το δόλιο...για τον θηλασμό; ένα θα σου πω...είχα εξοπλιστεί με τα πάντα...μπιμπερό, αποστειρωτές...γιατί δεν μου έβγαινε μέχρι τελευταία στιγμή ότι θέλω να θηλάσω...άσε που ούτε σύμβουλο είχα δει ούτε τίποτα...έτοιμη ότι ξεκινάμε με φόρμουλα... ο μικρός με οδήγησε (εννοείται ότι όταν τον έβλεπα πεινασμένο πάντα έδινα και μπουκαλάκι γεμάτο γεμάτο)... Σημασία δεν έχει ο φυσιολογικός ή η καισαιρική. Σημασία έχει να γεννηθεί υγιές. Σημασία δεν έχει αν θηλάσει ή όχι. Σημασία έχει να τρέφεται και να μεγαλώνει σε ασφαλές περιβάλλον με πολλή αγάπη. Και εννοείται σημασία έχει η ψυχολογία της μαμάς. Χαρούμενη μαμά, χαρούμενο μωρό, με καισαρική ή όχι, με φόρμουλα ή όχι, που μπουσούλησε ή όχι, που έβγαλε δόντια νωρίς ή όχι, που μίλησε νωρίς ή όχι, που κοιμάται ή όχι...μπορώ να σου γράψω λίστα ολόκληρη με όσα έχω ακούσει...απόλαυσε τα ωραιότερα σου Χριστούγεννα έστω και με καραντίνα και χάιδευε (με μέτρο ε;) κοιλίτσα!!!:wub:

  • Μου αρέσει 6

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κεγω μπαίνω σπονδα στην κουβέντα πρώτον για να συμφωνήσω με τις προλαλησασες ότι πολύς κόσμος κάνει συγκρίσεις κ καμαρώνει κ εγώ πολλές φορές νιώθω ευαίσθητη κ ενοχλούμε με αγχωνουν κ με πιέζουν κ άλλες φορές τους γράφω κανονικότατα. Ανάλογα με τα κέφια μου. Η αλήθεια είναι ότι είμαστε κάπως υπερευαίσθητες τώρα,εγώ με τις διακυμάνσεις του ζαχάρου καμία φορά χειροτέρευω ακόμα περισσότερο κ αναρωτιέμαι καμία φορά γιατί ο κόσμος δεν κοιτάει να φιλτράρει λίγο περισσότερο τα σχόλια του κ να έχει περισσότερο τακτ.

Μιας κ μιλάτε για θηλασμό, εγώ το έχω τεράστιο άγχος ,έχω φίλες σκληροπυρηνικες κ άλλες που αδιαφόρησαν εντελώς,λέω να κινηθώ σε μια μέση κατάσταση.  Κ ήθελα να σας ρωτήσω έτσι λίγο άσχετα. Πρώτον γύρω από το στήθος μου έχω αρκετές τριχουλες κ από τότε που έμεινα έγκυος δεν τις έχω πειράξει να τις αποτρίχωσω κτλ. Φοβάμαι μην δημιουργήσω καμία κύστη δεν ξέρω... Πώς όμως θα γίνει;να τις κόψω; Δεν θα ενοχλούν αργότερα στον θηλασμό;

Επίσης η μία η ρογα μου είναι προς τα μέσα σχεδόν συνέχεια.αυτο το είχα ανέκαθεν αλλά εξακολουθεί κ τώρα. Θα μου δημιουργήσει πρόβλημα;;

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου τα λετε πολυ ωραια! Με καλυψατε :rolleyes: και μου πήρατε ενα βαρος!! :wub: και θα το ξαναπω,  κριμα που δεν μπορουμε να βρεθουμε!! 

Just now, Mighty86 είπε:

Κορίτσια κεγω μπαίνω σπονδα στην κουβέντα πρώτον για να συμφωνήσω με τις προλαλησασες ότι πολύς κόσμος κάνει συγκρίσεις κ καμαρώνει κ εγώ πολλές φορές νιώθω ευαίσθητη κ ενοχλούμε με αγχωνουν κ με πιέζουν κ άλλες φορές τους γράφω κανονικότατα. Ανάλογα με τα κέφια μου. Η αλήθεια είναι ότι είμαστε κάπως υπερευαίσθητες τώρα,εγώ με τις διακυμάνσεις του ζαχάρου καμία φορά χειροτέρευω ακόμα περισσότερο κ αναρωτιέμαι καμία φορά γιατί ο κόσμος δεν κοιτάει να φιλτράρει λίγο περισσότερο τα σχόλια του κ να έχει περισσότερο τακτ.

Μιας κ μιλάτε για θηλασμό, εγώ το έχω τεράστιο άγχος ,έχω φίλες σκληροπυρηνικες κ άλλες που αδιαφόρησαν εντελώς,λέω να κινηθώ σε μια μέση κατάσταση.  Κ ήθελα να σας ρωτήσω έτσι λίγο άσχετα. Πρώτον γύρω από το στήθος μου έχω αρκετές τριχουλες κ από τότε που έμεινα έγκυος δεν τις έχω πειράξει να τις αποτρίχωσω κτλ. Φοβάμαι μην δημιουργήσω καμία κύστη δεν ξέρω... Πώς όμως θα γίνει;να τις κόψω; Δεν θα ενοχλούν αργότερα στον θηλασμό;

Επίσης η μία η ρογα μου είναι προς τα μέσα σχεδόν συνέχεια.αυτο το είχα ανέκαθεν αλλά εξακολουθεί κ τώρα. Θα μου δημιουργήσει πρόβλημα;;

Κορίτσι μου κ εγω δεν το εχω ψαξει καθόλου, μια φιλη ομως μου ειπε ειχε το ιδιο θεμα κ στις 2 κιολας αλλα τα καταφερε να θηλασει! Με βοήθεια απο τις μαιες κ νομιζω ψευτοθηλες.. Νομίζω... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2020 at 2:30 ΜΜ, Geo Jo είπε:

Καλημερα! Και γω pharmasept αφρολουτρα εχω παρει και για την αλλαγη πανας της frezyderm! Μου τα προτεινε ανεπιφυλακτα η αδερφη μου που τα χρησιμοποιει εναν χρονο τωρα στον μικρο της και ειναι πολυ ευχαριστημενη!

Frezyderm και εγώ όλη την σειρά ακριβώς τον ίδιο λόγο!!! Η αδελφή μου μετά απο 2 παιδιά και αρκετές δοκιμές κατέληξε εκει οπότε για αρχή θα ακολουθήσω την συμβουλή της. 

On 27/11/2020 at 6:40 ΜΜ, Sofi8 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Έχει πάρει καμία αποστειρωτή; Θα το χρησιμοποιήσουμε από την αρχή η αργότερα; Δεν έχω ιδεα

Θα σου πρότεινα να δανειστείς έναν, αν φυσικα εχει κάποιος στον περίγυρο σου, γιατί αν θηλάσεις δεν θα τον χρειαστείς οπότε πεταμένα λεφτά.

1 hour ago, Paris.33 είπε:

Παντως.... Αποφασισα ειτε θα κλεισω τα αυτια μου θα τρελαθω!! Εγω την μπεμπα, ισως επειδή συνηθως κλωτσαει κ προς τα μεσα την νιωθω εσωτερικα πραγματικά σαν σεισμο κ οχι κάθε ωρα κ λεπτο..  Εχω βαρεθει να ακουω κ να μ ρωτανε,  βλέπεις πατουσακια;;  αα εγω εβλεπα! Σε ξυπναει απο τις κλωτσιες;;  ααα εμενα μ ξυπνουσε! Χτυπαει καθε ωρα και λεπτο;;  ααα εμενα συνέχεια! Βαζω stop, κ ουτε πατουσινια βλέπω, ουτε με ξυπναει, ουτε μ δινει παρον καθε δευτερόλεπτο αααα κ η κοιλια μου ειναι μικρη κ πανω και εχω μπεμπα, παρολο που μ λενε οτι ειναι κοιλια για αγορι

πρίν από 55 λεπτά , Sofi8 είπε:

Πατουσακια; Εγώ Κοριτσια νόμιζα ότι αυτές οι φωτογραφίες είναι από Photoshop! Χαχαχα

Χαχχα και εγώ το ίδιο! Ακομα το νομίζω βασικά! 

Just now, Mighty86 είπε:

Κορίτσια κεγω μπαίνω σπονδα στην κουβέντα πρώτον για να συμφωνήσω με τις προλαλησασες ότι πολύς κόσμος κάνει συγκρίσεις κ καμαρώνει κ εγώ πολλές φορές νιώθω ευαίσθητη κ ενοχλούμε με αγχωνουν κ με πιέζουν κ άλλες φορές τους γράφω κανονικότατα. Ανάλογα με τα κέφια μου. Η αλήθεια είναι ότι είμαστε κάπως υπερευαίσθητες τώρα,εγώ με τις διακυμάνσεις του ζαχάρου καμία φορά χειροτέρευω ακόμα περισσότερο κ αναρωτιέμαι καμία φορά γιατί ο κόσμος δεν κοιτάει να φιλτράρει λίγο περισσότερο τα σχόλια του κ να έχει περισσότερο τακτ.

Μιας κ μιλάτε για θηλασμό, εγώ το έχω τεράστιο άγχος ,έχω φίλες σκληροπυρηνικες κ άλλες που αδιαφόρησαν εντελώς,λέω να κινηθώ σε μια μέση κατάσταση.  Κ ήθελα να σας ρωτήσω έτσι λίγο άσχετα. Πρώτον γύρω από το στήθος μου έχω αρκετές τριχουλες κ από τότε που έμεινα έγκυος δεν τις έχω πειράξει να τις αποτρίχωσω κτλ. Φοβάμαι μην δημιουργήσω καμία κύστη δεν ξέρω... Πώς όμως θα γίνει;να τις κόψω; Δεν θα ενοχλούν αργότερα στον θηλασμό;

Επίσης η μία η ρογα μου είναι προς τα μέσα σχεδόν συνέχεια.αυτο το είχα ανέκαθεν αλλά εξακολουθεί κ τώρα. Θα μου δημιουργήσει πρόβλημα;;

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Mighty86 είπε:

Κορίτσια κεγω μπαίνω σπονδα στην κουβέντα πρώτον για να συμφωνήσω με τις προλαλησασες ότι πολύς κόσμος κάνει συγκρίσεις κ καμαρώνει κ εγώ πολλές φορές νιώθω ευαίσθητη κ ενοχλούμε με αγχωνουν κ με πιέζουν κ άλλες φορές τους γράφω κανονικότατα. Ανάλογα με τα κέφια μου. Η αλήθεια είναι ότι είμαστε κάπως υπερευαίσθητες τώρα,εγώ με τις διακυμάνσεις του ζαχάρου καμία φορά χειροτέρευω ακόμα περισσότερο κ αναρωτιέμαι καμία φορά γιατί ο κόσμος δεν κοιτάει να φιλτράρει λίγο περισσότερο τα σχόλια του κ να έχει περισσότερο τακτ.

Μιας κ μιλάτε για θηλασμό, εγώ το έχω τεράστιο άγχος ,έχω φίλες σκληροπυρηνικες κ άλλες που αδιαφόρησαν εντελώς,λέω να κινηθώ σε μια μέση κατάσταση.  Κ ήθελα να σας ρωτήσω έτσι λίγο άσχετα. Πρώτον γύρω από το στήθος μου έχω αρκετές τριχουλες κ από τότε που έμεινα έγκυος δεν τις έχω πειράξει να τις αποτρίχωσω κτλ. Φοβάμαι μην δημιουργήσω καμία κύστη δεν ξέρω... Πώς όμως θα γίνει;να τις κόψω; Δεν θα ενοχλούν αργότερα στον θηλασμό;

Επίσης η μία η ρογα μου είναι προς τα μέσα σχεδόν συνέχεια.αυτο το είχα ανέκαθεν αλλά εξακολουθεί κ τώρα. Θα μου δημιουργήσει πρόβλημα;;

Ψαλίδακι και πάλι ψαλίδακι....μην το γαργαλανε κιόλας καλέ... Τη ρώγα θα τη βγάλει το μωρό έξω...

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Παντως.... Αποφασισα ειτε θα κλεισω τα αυτια μου ειτε θα τρελαθω!! Εγω την μπεμπα, ισως επειδή συνηθως κλωτσαει κ προς τα μεσα την νιωθω εσωτερικα πραγματικά σαν σεισμο κ οχι κάθε ωρα κ λεπτο..  Εχω βαρεθει να ακουω κ να μ ρωτανε,  βλέπεις πατουσακια;;  αα εγω εβλεπα! Σε ξυπναει απο τις κλωτσιες;;  ααα εμενα μ ξυπνουσε! Χτυπαει καθε ωρα και λεπτο;;  ααα εμενα συνέχεια! Βαζω stop, κ ουτε πατουσινια βλέπω, ουτε με ξυπναει, ουτε μ δινει παρον καθε δευτερόλεπτο αααα κ η κοιλια μου ειναι μικρη κ πανω και εχω μπεμπα, παρολο που μ λενε οτι ειναι κοιλια για αγορι:P

Καλημέρα και καλή Κυριακή να έχουμε!!!!!

@Paris.33 κοριτσάκι μου μην ακούς κανέναν μόνο το ένστικτο σου! 

Ούτε εμένα με ξυπνάει, ούτε μεγάλη κοιλιά έχω, ούτε πατούσες βλέπω! 

Η κάθε κοιλίτσα και το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό, όπως και η ευαισθησία της μανούλας και η ρυθμοί της ζωής μας επίσης που παίζουν ρόλο! 

11 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Love you :rolleyes:;-) χαχαχχαχα νομιζω μας τρομοκρατουν αδικα,  κ σκέφτομαι κ το θεμα θηλασμός κ τι εχει να γίνει μετα..  Ηδη δεχομαι πυρά κ για αυτο, πριν καν γεννησω

Α εγώ δέχομαι πυρά επειδή μου λένε να περπατάω συνέχεια και η γιατρός μου λέει να περπατάω όσο νιώθω ότι αντέχω! Νταξει έχουμε γίνει ειδικοί για την κάθε εγκυμοσύνη όλοι πλέον χαχαχαχα

Δλδ το ότι εγώ πονάω ας πούμε συχνά στο περπάτημα να το παραβλέψω!!!

12 ώρες πρίν, Sofi8 είπε:

Πατουσακια; Εγώ Κοριτσια νόμιζα ότι αυτές οι φωτογραφίες είναι από Photoshop! Χαχαχα

@Sofi8 να σου πω κι εγώ δεν ήμουν σίγουρη ότι γινόταν αυτό! Αλλά και πάλι κάπου κάποτε χωρίς να ξέρω αν είναι αλήθεια είχα ακούσει/διαβάσει ότι πρέπει να έχεις και λεπτό δέρμα για να δεις κάτι τέτοιο. Τώρα τι ισχύει δεν ξέρω! Εγώ δεν έχω δει κάτι σε εμένα  :tongue:

11 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! 
Δε νομίζω ότι προσπαθεί κανείς να τρομοκρατήσει κανέναν .. απλά η καθεμία λέει την εμπειρία της. Μπορεί η άλλη να έβλεπε πατουσάκια αλήθεια. Μην τα βλέπετε κακοπροαίρετα. Εσυ έβλεπες πατουσακια εγώ δε βλέπω ... εσυ θήλαζες εγώ δε θήλασα.
Ο μόνος λόγος που το λέω είναι γιατί αυτό θα γίνεται με ΟΛΑ από δω και στο εξής και δεν αξίζει να χαλιεστε. Η κάθε μαμα είναι διαφορετική και κάθε παιδί επισης... μη συγκρίνετε και μη συγκρίνεστε με κανέναν. Και αυτοί που τα λένε δε νομίζω ότι τα λένε για να συγκρίνουν παρά για να έχουν κάτι να πουν... και χωρίς κάποια επεξεργασία καν. Απλά ανοίγω το άτομα μου και λέω αυτό που μου ήρθε στο μυαλό... 

Προσφατα μου είπε μια γειτόνισσα «αααα εμένα ο γιος μου είναι 10 και δεν το κάνει αυτό ...» και της λέω ατάραχη «μπράβο ! Και εμένα είναι 6 και το κάνει»... ούτε θα τσαντιστω ούτε θα δικαιολογηθώ σε κανέναν. Για τη δίκη μου ηρεμία κυρίως !! ;) 

@chris79 θα συμφωνήσω εν μέρη με όσα λες. Προφανώς και η στάση σου είναι μια χαρά για να μη σε πρίζει κανένας αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν μάθει σε ένα μοτίβο και όταν γύρω τους συμβαίνει κάτι διαφορετικό είναι δύσκολο να το αποδεχτούν. Δλδ εγώ δέχτηκα αρκετές φορές επικριτικά βλέμματα και σιωπηλές αντιδράσεις που υποδείκνυαν ότι είμαι "υπερβολική" επειδή δεν θέλησα να βάψω τα μαλλιά μου αμέσως μόλις μου έδωσε το οκ η γιατρός. (Και όχι δεν ήταν ιδέα μου γιατί ήταν άτομα από το στενό μου κύκλο που γνωρίζω μια ζωή). 

Πολλές φορές ο άνθρωπος δεν απαντάει έτσι απλά για να απαντήσει αλλά γιατί φοβάται το διαφορετικό. Βλέπει στο διαφορετικό τις φοβίες του και τις ανησυχίες του. Χωρίς να σημαίνει φυσικά ότι η δική σου στάση είναι λάθος. Απλά εκφράζω τη δική μου εμπειρία.

10 ώρες πρίν, Paris.33 είπε:

Συμφωνω οτι καθε εγκυμοσύνη, καθε γυναίκα, καθε παιδι είναι διαφορετικό και δεν πρέπει να γινεται σύγκριση.. Εμενα προσωπικά κατι τετοιες κουβέντες ομως με ταραζουν και με αγχωνουν χωρις λογο και θετω το εξης παράδειγμα..  Η μπέμπα μ δεν γυρισε κ ειμαι στεναχωρημενη γιατι θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα, εχω φιλη που ενω κ αυτη ηθελε φυσιολογικα δεν τα καταφερε και μου εκθειαζει μερονυχτα την καισαρική και τι τελεια που ηταν,  απο την αλλη βέβαια καταφερε να θηλασει και με το παραπάνω θα ελεγα,  οποτε κου εκθειαζει κ τον μητρικο θηλασμο κ ποσο αγωνα εδωσε,  ενω δεν ξερω αν με το καλο γεννησω αν θα τα καφερω να θηλασω 2 χρονια, όπως αυτη και βασικα δεν το σκέφτομαι καν ακομη!! Και αναρωτιέμαι,  γιατι;;;; γιατι να λέγονται ολα αυτα!  

@Paris.33 σε ταράζουν γιατί σου βγάζουν τις φοβίες προς τα έξω. Δε στο λέω για να στο παίξω ξερολας αλλά νιώθω ακριβώς όπως εσύ και σε όλη την εγκυμοσύνη έχω στεναχωρηθεί, θυμώσει κλάψει για όλα αυτά που έχω ακούσει. Έχω αισθανθεί ότι δεν έχω στηρίξει με όσα έχω ακούσει. Προσπαθώ απλά τώρα να βάλω έναν τοίχο γιατί δεν πάει άλλο πια αυτή η ευαισθησία μου χαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpilo said:

Καλημέρα και καλή Κυριακή να έχουμε!!!!!

@Paris.33 κοριτσάκι μου μην ακούς κανέναν μόνο το ένστικτο σου! 

Ούτε εμένα με ξυπνάει, ούτε μεγάλη κοιλιά έχω, ούτε πατούσες βλέπω! 

Η κάθε κοιλίτσα και το κάθε μωράκι είναι διαφορετικό, όπως και η ευαισθησία της μανούλας και η ρυθμοί της ζωής μας επίσης που παίζουν ρόλο! 

Α εγώ δέχομαι πυρά επειδή μου λένε να περπατάω συνέχεια και η γιατρός μου λέει να περπατάω όσο νιώθω ότι αντέχω! Νταξει έχουμε γίνει ειδικοί για την κάθε εγκυμοσύνη όλοι πλέον χαχαχαχα

Δλδ το ότι εγώ πονάω ας πούμε συχνά στο περπάτημα να το παραβλέψω!!!

@Sofi8 να σου πω κι εγώ δεν ήμουν σίγουρη ότι γινόταν αυτό! Αλλά και πάλι κάπου κάποτε χωρίς να ξέρω αν είναι αλήθεια είχα ακούσει/διαβάσει ότι πρέπει να έχεις και λεπτό δέρμα για να δεις κάτι τέτοιο. Τώρα τι ισχύει δεν ξέρω! Εγώ δεν έχω δει κάτι σε εμένα  :tongue:

@chris79 θα συμφωνήσω εν μέρη με όσα λες. Προφανώς και η στάση σου είναι μια χαρά για να μη σε πρίζει κανένας αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν μάθει σε ένα μοτίβο και όταν γύρω τους συμβαίνει κάτι διαφορετικό είναι δύσκολο να το αποδεχτούν. Δλδ εγώ δέχτηκα αρκετές φορές επικριτικά βλέμματα και σιωπηλές αντιδράσεις που υποδείκνυαν ότι είμαι "υπερβολική" επειδή δεν θέλησα να βάψω τα μαλλιά μου αμέσως μόλις μου έδωσε το οκ η γιατρός. (Και όχι δεν ήταν ιδέα μου γιατί ήταν άτομα από το στενό μου κύκλο που γνωρίζω μια ζωή). 

Πολλές φορές ο άνθρωπος δεν απαντάει έτσι απλά για να απαντήσει αλλά γιατί φοβάται το διαφορετικό. Βλέπει στο διαφορετικό τις φοβίες του και τις ανησυχίες του. Χωρίς να σημαίνει φυσικά ότι η δική σου στάση είναι λάθος. Απλά εκφράζω τη δική μου εμπειρία.

@Paris.33 σε ταράζουν γιατί σου βγάζουν τις φοβίες προς τα έξω. Δε στο λέω για να στο παίξω ξερολας αλλά νιώθω ακριβώς όπως εσύ και σε όλη την εγκυμοσύνη έχω στεναχωρηθεί, θυμώσει κλάψει για όλα αυτά που έχω ακούσει. Έχω αισθανθεί ότι δεν έχω στηρίξει με όσα έχω ακούσει. Προσπαθώ απλά τώρα να βάλω έναν τοίχο γιατί δεν πάει άλλο πια αυτή η ευαισθησία μου χαχαχαχαχα

Καλημέρα σε ολες!!! 
Κορίτσι μου φυσικά και δε λέω ότι είναι όλοι καλοπροεραιτοι αλλά γιατί θα πρέπει να αγχωθώ / στενοχωρηθώ / θυμώσω εγώ γι αυτό. Ο καθένας μας επιλέγει για τον εαυτό του τι θέλει να είναι και πως θέλει να ζει. 
Και ναι με έχουν επηρεάσει και εμένα σε πολλά πράγματα άλλοι και ναι έχουν βγάλει τις φοβίες μου και τους έχω απαντήσει και έχω χαλαστεί πολλές φορές αλλά με μια πιο ψύχραιμη στάση τελικά  βλεπω ότι το αντιμετωπίζω καλύτερα. Άνθρωπος είμαι και καποιες φορές θα με επηρεάσει και εμένα κάποιος αλλά μετά πάντα μετανιώνω γι αυτό. 
Γιατι πρέπει να απολογούμαστε (ακόμη και στους πιο κοντινούς) για όλα ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...