Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

1 hour ago, Ρια new mum said:

Εμένα μόλις μου έκοψαν τον ορό και το γυρίσαμε σε χάπια για να δούμε τι θα γίνει.. Θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο επιτρεπτός αριθμός συσπασεων γιατί αποκλείεται να φτάσω τις 0, έχει καμία ιδέα? 

Κάλε ποιες μηδέν ...; Εγώ κάνω πάνω από 30 σίγουρα κάθε μέρα  ... δεν ξέρω αν υπάρχει επιτρεπτος συγκεκριμένος αριθμός. Ειναι ίσως και ποσό έντονες ή επώδυνες είναι μαζί με τα λοιπά συμπτώματα... σιγά μην καθόμαστε να μετράμε μια μια τις συσπάσεις.

Και στον καρδιοτοκογραφο που με είχαν έβλεπα ότι κάποιες που εγώ τις ένιωθα (πιο light) τις κατέγραψε αλλά ήταν χαμηλές και τον γιατρό δεν τον ενοχλούσαν. Όταν ειχα έντονη όμως και επώδυνη φαινόταν στην καταγραφή μεγάλη διαφορά. Αυτές δεν ήθελε να είναι συχνές. Όποτε είναι υποκειμενικό το πόσες... γνώμη μου πάντα !

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια μου χτες πήγαμε γιατρό το μωρό είχε φτάσει 1460,ο τράχηλος 3,4.εκει που λέγαμε για φυσιολογικά το μωρό δεν είχε γυρίσει τελικά είναι με το κεφάλι προς τα πάνω,90% πάμε για καισαρική μου είπε και από χτες έκανα μια διπλή δόση κορτιζόνης για τα πνευμονία του μωρού και σήμερα άλλη μια διπλή δόση και τέλος.δεν ξέρω αλλά με άγχωσε αυτό με την κορτιζόνη.,κομμένα αλάτι ζάχαρη και λίπος για 15 μέρες.εκτος από αυτό μου ανέβασε η κορτιζόνη το σάκχαρο από χτες και θα πρέπει να κάνω παραπάνω δόση ινσουλίνης.με βάση το μωρό είμαι 30+5 σήμερα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει.Με βαση τον υπέρηχο πάει?Η με βάση την αρχική ΠΗΤ?Αυτό που ήξερα είναι ότι δεν πάει με βαση το μωρό.

Πάει με βάση ποσό σε είχε βγάλει η αυχενική.. εγώ έτσι ξέρω!

Just now, Vasiliki10 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια μου χτες πήγαμε γιατρό το μωρό είχε φτάσει 1460,ο τράχηλος 3,4.εκει που λέγαμε για φυσιολογικά το μωρό δεν είχε γυρίσει τελικά είναι με το κεφάλι προς τα πάνω,90% πάμε για καισαρική μου είπε και από χτες έκανα μια διπλή δόση κορτιζόνης για τα πνευμονία του μωρού και σήμερα άλλη μια διπλή δόση και τέλος.δεν ξέρω αλλά με άγχωσε αυτό με την κορτιζόνη.,κομμένα αλάτι ζάχαρη και λίπος για 15 μέρες.εκτος από αυτό μου ανέβασε η κορτιζόνη το σάκχαρο από χτες και θα πρέπει να κάνω παραπάνω δόση ινσουλίνης.με βάση το μωρό είμαι 30+5 σήμερα

Κορίτσι μου δεν κατάλαβα γιατί έκανες ενέσεις κορτιζόνης; Έχεις κάποιο πρόβλημα που δείχνει ένδειξη για πρόωρο τοκετό;  Α τώρα το διάβασα καλύτερα! Έχεις διαβήτη κύησης!

 

Επίσης μην βιαστεις να στεναχωρηθείς.. κι εγώ είχα πάει 30+2 και δεν είχε γυρίσει. Πήγα ξανά 31+2 για να δούμε τράχηλο και συσπάσεις και ναι ήταν με το κεφάλι κάτω! Μήπως σε φοβησε τζάμπα ο γιατρός;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Joka είπε:

Το θεωρώ απαράδεκτο να λέμε.εμεις στο γιατρό τι να κάνει.Η καισαρική είναι χειρουργείο και δεν είναι θέμα επιλογής.

Μόνο σε περιπτωση που δεν μπορεί να γίνει ένας τοκετός φυσιολογικά πρέπει να γίνεται κι αυτό είναι σε θέση να το κρίνει μόνο ο γιατρός.

Το Μητέρα καταρχήν κορίτσι μου είναι γνωστό ότι είναι το ακριβότερο από όλα τα μαιευτήρια.

Στα άλλα μαιευτήρια όλα κοστίζουν λιγότερο,ακόμα.και το τεστ κοβιντ.

Στα υπόλοιπα πχ ο συνοδός κάνει των αντισωμάτων μόνο.

Το μοριακό τον κάνεις μονο όταν ετοιμάζεσαι για χειρουργείο.

Αστα το ξέρω! Το έχουμε ξεσκίσει το θέμα εδώ! 
 

Σκέφτομαι ακόμα να κάνω και κλίσμα χαχαχα (πλάκα κάνω) 

Τελικά θα παραμείνω και σήμερα μέσα! Ξανά καρδιοτοκογράφο και αύριο πριν βγω αγωγή, υπερήχους κλπ! 
 

Υπομονή σε όλα τα κορίτσια και γρήγορα σπιτάκι μας! 

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renaki80 είπε:

Αστα το ξέρω! Το έχουμε ξεσκίσει το θέμα εδώ! 
 

Σκέφτομαι ακόμα να κάνω και κλίσμα χαχαχα (πλάκα κάνω) 

Τελικά θα παραμείνω και σήμερα μέσα! Ξανά καρδιοτοκογράφο και αύριο πριν βγω αγωγή, υπερήχους κλπ! 
 

Υπομονή σε όλα τα κορίτσια και γρήγορα σπιτάκι μας! 

Υπομονή!!!!!Είπαμε,λίγο έμεινε!!!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Joka said:

Το θεωρώ απαράδεκτο να λέμε.εμεις στο γιατρό τι να κάνει.Η καισαρική είναι χειρουργείο και δεν είναι θέμα επιλογής.

Μόνο σε περιπτωση που δεν μπορεί να γίνει ένας τοκετός φυσιολογικά πρέπει να γίνεται κι αυτό είναι σε θέση να το κρίνει μόνο ο γιατρός.

Το Μητέρα καταρχήν κορίτσι μου είναι γνωστό ότι είναι το ακριβότερο από όλα τα μαιευτήρια.

Στα άλλα μαιευτήρια όλα κοστίζουν λιγότερο,ακόμα.και το τεστ κοβιντ.

Στα υπόλοιπα πχ ο συνοδός κάνει των αντισωμάτων μόνο.

Το μοριακό τον κάνεις μονο όταν ετοιμάζεσαι για χειρουργείο.

Στο Λητω για να ξέρεις έκανα 120€ εγώ το pcr (rapid αλλά κανονικό pcr) κ ήθελαν αλλά 80€ για το σύζυγο (για το ίδιο πράγμα όχι για αντισωμάτων ή απλό rapid). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Στο Λητω για να ξέρεις έκανα 120€ εγώ το pcr (rapid αλλά κανονικό pcr) κ ήθελαν αλλά 80€ για το σύζυγο (για το ίδιο πράγμα όχι για αντισωμάτων ή απλό rapid). 

Αφού τώρα βάλανε ανώτερο πλαφόν.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Vasiliki10 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια μου χτες πήγαμε γιατρό το μωρό είχε φτάσει 1460,ο τράχηλος 3,4.εκει που λέγαμε για φυσιολογικά το μωρό δεν είχε γυρίσει τελικά είναι με το κεφάλι προς τα πάνω,90% πάμε για καισαρική μου είπε και από χτες έκανα μια διπλή δόση κορτιζόνης για τα πνευμονία του μωρού και σήμερα άλλη μια διπλή δόση και τέλος.δεν ξέρω αλλά με άγχωσε αυτό με την κορτιζόνη.,κομμένα αλάτι ζάχαρη και λίπος για 15 μέρες.εκτος από αυτό μου ανέβασε η κορτιζόνη το σάκχαρο από χτες και θα πρέπει να κάνω παραπάνω δόση ινσουλίνης.με βάση το μωρό είμαι 30+5 σήμερα

Βασιλική μου δεν κατάλαβα γιατί σου κάνανε κορτιζόνη;βρήκανε κάτι στους πνεύομονες;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Joka είπε:

Το θεωρώ απαράδεκτο να λέμε.εμεις στο γιατρό τι να κάνει.Η καισαρική είναι χειρουργείο και δεν είναι θέμα επιλογής.

Μόνο σε περιπτωση που δεν μπορεί να γίνει ένας τοκετός φυσιολογικά πρέπει να γίνεται κι αυτό είναι σε θέση να το κρίνει μόνο ο γιατρός.

Το Μητέρα καταρχήν κορίτσι μου είναι γνωστό ότι είναι το ακριβότερο από όλα τα μαιευτήρια.

Στα άλλα μαιευτήρια όλα κοστίζουν λιγότερο,ακόμα.και το τεστ κοβιντ.

Στα υπόλοιπα πχ ο συνοδός κάνει των αντισωμάτων μόνο.

Το μοριακό τον κάνεις μονο όταν ετοιμάζεσαι για χειρουργείο.

Οπως ειπα ειναι το ψυχολογικο υποβαθρο,  η κοπελα πασχει κ επασχε απο ψυχολογικο νοσημα,  ειχε σταματησει τα αντικαταθλιπτικα μονο κ μονο για την εγκυμοσύνη κ ειχε κυριευτει απο φοβιες προς το τελος! Για αυτο καλύτερα να μην είμαστε αυστηροι και να μην κρίνουμε ποιοι λογοι οδηγουν σε τετοιες αποφασεις

πρίν από 19 λεπτά , Vasiliki10 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια μου χτες πήγαμε γιατρό το μωρό είχε φτάσει 1460,ο τράχηλος 3,4.εκει που λέγαμε για φυσιολογικά το μωρό δεν είχε γυρίσει τελικά είναι με το κεφάλι προς τα πάνω,90% πάμε για καισαρική μου είπε και από χτες έκανα μια διπλή δόση κορτιζόνης για τα πνευμονία του μωρού και σήμερα άλλη μια διπλή δόση και τέλος.δεν ξέρω αλλά με άγχωσε αυτό με την κορτιζόνη.,κομμένα αλάτι ζάχαρη και λίπος για 15 μέρες.εκτος από αυτό μου ανέβασε η κορτιζόνη το σάκχαρο από χτες και θα πρέπει να κάνω παραπάνω δόση ινσουλίνης.με βάση το μωρό είμαι 30+5 σήμερα

Μεχρι ποια εβδομάδα υπολογιζει να σε κρατησει;  καθε ποτε πας για παρακολούθηση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Paris.33 είπε:

Οπως ειπα ειναι το ψυχολογικο υποβαθρο,  η κοπελα πασχει κ επασχε απο ψυχολογικο νοσημα,  ειχε σταματησει τα αντικαταθλιπτικα μονο κ μονο για την εγκυμοσύνη κ ειχε κυριευτει απο φοβιες προς το τελος! Για αυτο καλύτερα να μην είμαστε αυστηροι και να μην κρίνουμε ποιοι λογοι οδηγουν σε τετοιες αποφασεις

Εντάξει,προφανώς αναφέρεσαι σε ειδική περιπτωση.Και πάλι όμως,οι γιατροί είναι οι κατεξοχήν.αρμόδιοι να αποφασισουν,ιδίως εφόσον πρόκειται για έγκυο με.διαταραγμενη ψυχολογία.

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Αφού τώρα βάλανε ανώτερο πλαφόν.

Την προηγούμενη Κυριακή που είχα κάνει εισαγωγή δεν είχε βγει το ΦΕΚ ακόμη .. δεν ξέρω αν έχει βγει τώρα. 
Αλλα τότε γιατί στο μητέρα πλήρωσε τόσα η κοπέλα αφού έχει ανώτερο πλαφόν ; 

Just now, Joka said:

Εντάξει,προφανώς αναφέρεσαι σε ειδική περιπτωση.Και πάλι όμως,οι γιατροί είναι οι κατεξοχήν.αρμόδιοι να αποφασισουν,ιδίως εφόσον πρόκειται για έγκυο με.διαταραγμενη ψυχολογία.

 

Πάντως είναι δικαίωμα κάθε γυναίκας αν εκείνη θέλει να πάει με καισαρική να πάει. Ξέρω κάποιες που δεν ήθελαν φυσιολογικό τοκετό. Εμένα μου φαίνεται παράλογο αλλά έτσι ήθελαν. Γιατί να μην έχουν το δικαίωμα να αποφασίσουν για το σώμα τους ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Την προηγούμενη Κυριακή που είχα κάνει εισαγωγή δεν είχε βγει το ΦΕΚ ακόμη .. δεν ξέρω αν έχει βγει τώρα. 
Αλλα τότε γιατί στο μητέρα πλήρωσε τόσα η κοπέλα αφού έχει ανώτερο πλαφόν ; 

Πάντως είναι δικαίωμα κάθε γυναίκας αν εκείνη θέλει να πάει με καισαρική να πάει. Ξέρω κάποιες που δεν ήθελαν φυσιολογικό τοκετό. Εμένα μου φαίνεται παράλογο αλλά έτσι ήθελαν. Γιατί να μην έχουν το δικαίωμα να αποφασίσουν για το σώμα τους ; 

Αποφασεις για το σώμα μας είναι άλλες.

Οι γυναίκες ανέκαθεν γεννούσαν φυσιολογικά,όπως προστάζει η φύση.Προκειται για μια φυσιολογική διαδικασία.

Το να επιλέγεις ένα χειρουργείο,μια ιατρική πράξη δλδ, δε θεωρώ ότι δεν πρεπει στο χέρι μας να είναι στο χέρι μας να αποφασίζουμε,θέμα επιλογής του ασθενούς δηλαδή πάρα μόνο εάν επιβάλλεται ιατρικώς.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Αποφασεις για το σώμα μας είναι άλλες.

Οι γυναίκες ανέκαθεν γεννούσαν φυσιολογικά,όπως προστάζει η φύση.Προκειται για μια φυσιολογική διαδικασία.

Το να επιλέγεις ένα χειρουργείο,μια ιατρική πράξη δλδ, δε θεωρώ ότι πρεπει να είναι ούτε στο χέρι μας να αποφασίζουμε ούτε θέμα επιλογής του ασθενούς πάρα μόνο εάν επιβάλλεται ιατρικώς.

Άμα το πάμε γενικώς με την φύση κ το φυσικό κ οι εξωσωματικές παρά φύση είναι. Εγώ τώρα που έχω διαβήτη κύησης αφού ο γιατρός κ ο ενδοκρινολόγος με συμβουλεύουν καλύτερα καισαρική λέω να πάω με καισαρική.θα πάρω το ρίσκο να πάω παραφυση για ακόμα μια φορά.δεν θα τρέξω να ανακαλύψω τον γιατρό που είναι υπέρ του φτ προκειμένου να μην νιώθω ότι κάποιος πάει να με ξεγελάσει με την εύκολη λύση. Στην τελική είναι δικαίωμα μας να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς μας.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka said:

Αποφασεις για το σώμα μας είναι άλλες.

Οι γυναίκες ανέκαθεν γεννούσαν φυσιολογικά,όπως προστάζει η φύση.Προκειται για μια φυσιολογική διαδικασία.

Το να επιλέγεις ένα χειρουργείο,μια ιατρική πράξη δλδ, δε θεωρώ ότι δεν πρεπει στο χέρι μας να είναι στο χέρι μας να αποφασίζουμε,θέμα επιλογής του ασθενούς δηλαδή πάρα μόνο εάν επιβάλλεται ιατρικώς.

Οκ συμφωνούμε ότι διαφωνούμε ... ;) 

Κορίτσια μόλις τελείωσα το ντοπλερ.

Τα μωράκια είναι 1600 και 1800.Το κακό είναι ότι ο τράχηλος από 2,2 τη Δευτέρα είναι 1,1 σήμερα ... αρα δε με βλέπω ούτε στις μανούλες Ιανουαρίου να φτάνω ... αγχώθηκα πολύ με αυτή την πτώση ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...