Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

4 hours ago, butterfly1986 said:

Καλημέρα!!!κοριτσάκι μην αγχώνεσαι! Είσαι σε πολύ καλή βδομάδα και τα μωράκια σου έχουν καλό βάρος. Σου εύχομαι βέβαια να μείνουν στην κοιλίτσα σου για αρκετές εβδομάδες ακόμη αλλά μην ανησυχείς ότι κι αν γινει. Εγώ που για άλλους λόγους γέννησα τα διδυμακια μου 32+1 δεν είχαν ποτέ κανένα πρόβλημα και είναι τώρα 2 υγιέστατα και φουλ ανεπτυγμένα 3 χρόνα. 

Κορίτσι μου να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου ! 
Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.. με καθησύχασες πολύ.
Σήμερα είμαι 32+2... και ο γιατρός μου είπε ότι τα μωράκια είναι οκ σε αυτή τη φάση απλά θέλει ιδανικά να πάρουν κ άλλο βάρος. Τα έχουμε καλύψει και με κορτιζονες.

Ευχομαι να αλλάξουμε τη χρονιά για να μεγαλώσουν λίγο ακόμη .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ele@n είπε:

Καλή μου μην ανησυχείς. Ξέρεις πόσες και πόσες γέννησαν υγιή μωράκια με ουρεόπλασμα; Είχα εγώ, αλλά το είχαμε βρει πριν την εγκυμοσύνη και είχα ακολουθήσει αντιβιοτικό σχήμα το όποιο δεν δίνουν κατά την κύηση. Στις περισσότερες περιπτώσεις το αφήνουν έτσι και το ξανακοιτάς μετά τη γέννα. Ο γιατρός θα σου πει αν υπάρχει αντιβίωση συμβατή.

Σε ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι να είναι έτσι κ να πάνε όλα καλά. Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Εγώ είχα στην αρχή της εγκυμοσύνης και πήρα Zithromax για 6 μέρες μετά τις 14 εβδομάδες και μου έφυγε! 

Μπορείς να τις νιώσεις με 2 τρόπους ή σαν πονακια περιόδου ή αυτό που νιώθω εγώ είναι να σκληραίνει όλη η κοιλιά μου από τον αφαλό και κάτω σαν τράβηγμα σαν κάτι να σπρώχνει από μέσα προς τα έξω και γιαυτό πολλές τις μπερδεύουν με τις κινήσεις του μωρού αλλά αν μάθεις να τις ξεχωρίζεις μετά δεν τις μπερδεύεις.. Εγώ πριν καταλάβω ότι είναι συσπάσεις νόμιζα ότι το μωρό πιέζει τον κωλο του ή το κεφάλι του στην κοιλιά μου, μπορεί να κάνει και καρούμπαλο αλλά τελικά είναι συσπάσεις.. 

Σήμερα να σ πω το ειχα αυτο ολη μερα,  αυτη την πιεση που λες,  αλλα ηταν επανω που ειναι και το κεφαλακι της κ το ενιωθα μια αριστερά μια δεξια,  απο τον ομφαλο κ πανω..  Τωρα ποιος ξερει:rolleyes: θα πρέπει να ρωτησω τον γιατρό να ξέρουμε τι μας γινεται

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου πως ησαστε; εγω εχω εδω και 3 μερες αναγουλα και πονο στο στομαχι; Να επανηλθαν ή να ειναι απο την αντιβιωση; Οσο για τις συσπασεις εχω λιγες αλλα οσο δεν ξεκουραζομαι οπως ειπε ο γιατρος, ο πονος χαμηλα επιμενει. Την Τριτη θα ειμαι ακριβως 32 εβδομαδων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Κοριτσια μου πως ησαστε; εγω εχω εδω και 3 μερες αναγουλα και πονο στο στομαχι; Να επανηλθαν ή να ειναι απο την αντιβιωση; Οσο για τις συσπασεις εχω λιγες αλλα οσο δεν ξεκουραζομαι οπως ειπε ο γιατρος, ο πονος χαμηλα επιμενει. Την Τριτη θα ειμαι ακριβως 32 εβδομαδων.

Καλα σίγουρα οι αντιβιωσεις δεν βοηθανε στο στομαχι..  Αλλα ειναι κ θεμα εγκυμοσύνης σίγουρα..  Κ εγω αναγουλες καμια φορα,  στομαχοπονο δε σε μονιμη βαση, παλινδρομηση και καουρες δε,  αστο.. Γιατι δεν ξεκουραζεσαι;;;;  λίγη προσοχη και υπομονή  ειμαστε προς το τελος..!:wink:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Paris.33 είπε:

Καλα σίγουρα οι αντιβιωσεις δεν βοηθανε στο στομαχι..  Αλλα ειναι κ θεμα εγκυμοσύνης σίγουρα..  Κ εγω αναγουλες καμια φορα,  στομαχοπονο δε σε μονιμη βαση, παλινδρομηση και καουρες δε,  αστο.. Γιατι δεν ξεκουραζεσαι;;;;  λίγη προσοχη και υπομονή  ειμαστε προς το τελος..!:wink:

Ξεκουραζομαι, αλλα ολο κ κατι θα ψιλοκανω...Δεν παω κ πουθενα, ειμαι σε αναστολη 1 μηνα τωρα κ απο Τριτη ξεκιναει η αδεια του ΙΚΑ...αντε να περασει ο καιρος να γεννησουμε❤

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου, εγώ πήγα χθες σούπερ μάρκετ με όλη την οικογένεια μετα από πολύ καιρό...φυσικά μετά έκανα κ την τακτοποίηση των πραγμάτων.. μην σας τα πολυλογώ πιάσανε το βραδάκι συσπάσεις που σκληραίνει η κοιλιά...κι φυσικά είχα κ σήμερα κάτι περίεργους πόνους.

Αυτό που θέλω να σας πω είναι να ακούτε το σώμα σας και να συμπεριφερεστε βάση αυτού.. Όσες μπορούν έστω κ δεν έχουν κ μικρά ζουζουνακια σπίτι...

Όσες πηγαινοερχονται στα νοσοκομεία απλά επιβεβαιωνουμε ποσο δυνατές είστε!!!! 

Καλό Σ/Κ να έχουμε.. φτιάχνω μακαρονάδα γιατί από τις μεσημεριανές φακές πεινάω σαν λύκος:)

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπημένες μου! Τελικά βγήκαμε από το νοσοκομείο χθες, όμως ήμουν πτώμα για να σας πω νέα μου! 
Το κυριότερο, η μπέμπα είναι μια χαρά με το κεφάλι προς τα κάτω, τράχηλος μακρύς και κλειστός 43 τον μέτρησε!!! Είπε ότι έχει πολύ μαλλί και με τέτοιο τράχηλο εάν προσέχω θα τις πάρω όλες τις ημέρες και πάω και για φυσιολογικό τοκετό!!! (Εκτός απροόπτου) 

κορίτσια τέτοια ταλαιπωρία να μην περάσει καμία σας! Πολύ φάρμακο, λες και τόσους μήνες δεν έπαιρνα τόσαααα και πολύ ένεση ρε παιδάκι μου!!! Εντάξει το καταλαβαίνω έπρεπε να με σταθεροποιήσουν! Τώρα αγωγή στο σπίτι! 
 Το ωραιότερο της εμπειρίας αυτής ήταν το ότι από τις 10 το πρωί μεχρι τις 6 το απόγευμα στον καρδιοτοκογράφο! Άκουγα όλη την ώρα το μωράκι μου, βέβαια και τις βρωμοσυσπάσεις! 
 

Ελπίζω να είστε όλες καλά! Θέλει προσοχή αυτό το διάστημα! Ξέρω όλες είμαστε διαφορετικές και στην ανοχή και στην αντοχή, απλά η κάθε μια να ακούει το σώμα της! 
 

Καλή Κυριακή σε όλες, σας φιλώ

 

  • Μου αρέσει 10

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Καλημέρα αγαπημένες μου! Τελικά βγήκαμε από το νοσοκομείο χθες, όμως ήμουν πτώμα για να σας πω νέα μου! 
Το κυριότερο, η μπέμπα είναι μια χαρά με το κεφάλι προς τα κάτω, τράχηλος μακρύς και κλειστός 43 τον μέτρησε!!! Είπε ότι έχει πολύ μαλλί και με τέτοιο τράχηλο εάν προσέχω θα τις πάρω όλες τις ημέρες και πάω και για φυσιολογικό τοκετό!!! (Εκτός απροόπτου) 

κορίτσια τέτοια ταλαιπωρία να μην περάσει καμία σας! Πολύ φάρμακο, λες και τόσους μήνες δεν έπαιρνα τόσαααα και πολύ ένεση ρε παιδάκι μου!!! Εντάξει το καταλαβαίνω έπρεπε να με σταθεροποιήσουν! Τώρα αγωγή στο σπίτι! 
 Το ωραιότερο της εμπειρίας αυτής ήταν το ότι από τις 10 το πρωί μεχρι τις 6 το απόγευμα στον καρδιοτοκογράφο! Άκουγα όλη την ώρα το μωράκι μου, βέβαια και τις βρωμοσυσπάσεις! 
 

Ελπίζω να είστε όλες καλά! Θέλει προσοχή αυτό το διάστημα! Ξέρω όλες είμαστε διαφορετικές και στην ανοχή και στην αντοχή, απλά η κάθε μια να ακούει το σώμα της! 
 

Καλή Κυριακή σε όλες, σας φιλώ

 

Renaki καλημέρα! Πολύ χαίρομαι που γύρισες σπιτάκι σου κ είστε καλά με την μαλλιαρή μπεμπούλα σου!!! Εύχομαι η επόμενη επίσκεψη στο νοσοκομείο να είναι όταν με το καλο σπάσουν τα νερά. 

Εγώ σηκώθηκα για τουαλέτα κ έχω αϋπνίες... Κ μια καούρα τρελή από χθες... Άσε που όλο το βράδυ σκεφτόμουν αυτό το κωλο ουρεοπλασμα..  :( αλλά προσπαθώ να εχω θετική σκέψη.

Καλη Κυριακή να έχουμε ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα κορίτσια μου! Ακόμα στην κλινική εγώ με τράχηλο 33 από 4 αλλά και πάλι είναι καλά, το μωράκι με το κεφάλι κάτω πιέζει τράχηλο και βιάζεται να βγει! Από συσπάσεις στα ίδια κάνω μέσα στη μέρα αλλά μικρής έντασης προς το παρόν! @Ani!! Άσε σε παρακαλώ τα σούπερ και τις δουλειές, ήδη είσαι λίγο πιο δύσκολα γιατί έχεις και άλλο ζουζούνι να φροντίσεις! 

@Renaki80 με το καλό σου εύχομαι, όντως ο τράχηλος σου είναι πολύ καλός με ξεκούραση και προσοχή θα τα καταφέρουμε! Τι φάρμακα σου έδωσε για το σπίτι? Πόσες περίπου συσπάσεις έχεις? Πολλές ή μετριούνται?

@Sofi8 μην αγχώνεσαι για το ουρεοπλασμα, και εγώ όταν το είχα μάθει νόμιζα ότι ήρθε το τέλος! Με μια αντιβίωση θα σου περάσει και όσο πιο προχωρημένη είναι η εγκυμοσύνη τόσο πιο ασφαλής είναι η αντιβίωση! Εγώ σκέψου την πήρα στις 14 βδομάδες και φοβόμουν μην κάνει κακό στη διάπλαση του μωρό, εσένα έχει ήδη σχηματιστεί! Εδώ στην κλινική που είμαι είναι μια κοπέλα που έχει πρόβλημα με εντερικα και παίρνει 3 αντιβιωσεις ενδοφλέβια! Δεν πειράζουν σε τίποτα.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , Sofi8 είπε:

Renaki καλημέρα! Πολύ χαίρομαι που γύρισες σπιτάκι σου κ είστε καλά με την μαλλιαρή μπεμπούλα σου!!! Εύχομαι η επόμενη επίσκεψη στο νοσοκομείο να είναι όταν με το καλο σπάσουν τα νερά. 

Εγώ σηκώθηκα για τουαλέτα κ έχω αϋπνίες... Κ μια καούρα τρελή από χθες... Άσε που όλο το βράδυ σκεφτόμουν αυτό το κωλο ουρεοπλασμα..  :( αλλά προσπαθώ να εχω θετική σκέψη.

Καλη Κυριακή να έχουμε ! 

Ρε γαμώτο είδες πως δουλεύει το μυαλό μέσα στο βράδυ; μην σε τρώνε αυτές οι σκέψεις! Μια χαρά θα είναι όλα θα το δείς!!
Καούρες και δύσπνοια ξεκίνησα και εγώ και είναι ένα δράμα! 
ειλικρινά είμαστε τόσο κοντά και έχουμε περάσει τόσα που μόνο η θετική σκέψη μπορεί να μας κάνει να τα ξεπεράσουμε όλα! 
 

Just now, Ρια new mum είπε:

Καλημέρα και από μένα κορίτσια μου! Ακόμα στην κλινική εγώ με τράχηλο 33 από 4 αλλά και πάλι είναι καλά, το μωράκι με το κεφάλι κάτω πιέζει τράχηλο και βιάζεται να βγει! Από συσπάσεις στα ίδια κάνω μέσα στη μέρα αλλά μικρής έντασης προς το παρόν! @Ani!! Άσε σε παρακαλώ τα σούπερ και τις δουλειές, ήδη είσαι λίγο πιο δύσκολα γιατί έχεις και άλλο ζουζούνι να φροντίσεις! 

@Renaki80 με το καλό σου εύχομαι, όντως ο τράχηλος σου είναι πολύ καλός με ξεκούραση και προσοχή θα τα καταφέρουμε! Τι φάρμακα σου έδωσε για το σπίτι? Πόσες περίπου συσπάσεις έχεις? Πολλές ή μετριούνται?

@Sofi8 μην αγχώνεσαι για το ουρεοπλασμα, και εγώ όταν το είχα μάθει νόμιζα ότι ήρθε το τέλος! Με μια αντιβίωση θα σου περάσει και όσο πιο προχωρημένη είναι η εγκυμοσύνη τόσο πιο ασφαλής είναι η αντιβίωση! Εγώ σκέψου την πήρα στις 14 βδομάδες και φοβόμουν μην κάνει κακό στη διάπλαση του μωρό, εσένα έχει ήδη σχηματιστεί! Εδώ στην κλινική που είμαι είναι μια κοπέλα που έχει πρόβλημα με εντερικα και παίρνει 3 αντιβιωσεις ενδοφλέβια! Δεν πειράζουν σε τίποτα.. 

Φαρμακάκια τα βασικά (Σίδηρο-μαγνήσιοΧ2 -ασβέστιο) μου σταμάτησε την ασπιρίνη, και ξεκίνησα Vasclor Πρωί-βράδυ. Πολλά νερά μου είπε και μόνο σπίτι χαλαρά! ΗΡΘΕ και η μαμά μου για βοήθεια και είμαι πολύ χαλαρή!

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Ρε γαμώτο είδες πως δουλεύει το μυαλό μέσα στο βράδυ; μην σε τρώνε αυτές οι σκέψεις! Μια χαρά θα είναι όλα θα το δείς!!
Καούρες και δύσπνοια ξεκίνησα και εγώ και είναι ένα δράμα! 
ειλικρινά είμαστε τόσο κοντά και έχουμε περάσει τόσα που μόνο η θετική σκέψη μπορεί να μας κάνει να τα ξεπεράσουμε όλα! 
 

Φαρμακάκια τα βασικά (Σίδηρο-μαγνήσιοΧ2 -ασβέστιο) μου σταμάτησε την ασπιρίνη, και ξεκίνησα Vasclor Πρωί-βράδυ. Πολλά νερά μου είπε και μόνο σπίτι χαλαρά! ΗΡΘΕ και η μαμά μου για βοήθεια και είμαι πολύ χαλαρή!

Αα δεν σου έδωσε ούτε glopir? Δεν έχεις καθόλου συσπάσεις? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Καλημέρα και από μένα κορίτσια μου! Ακόμα στην κλινική εγώ με τράχηλο 33 από 4 αλλά και πάλι είναι καλά, το μωράκι με το κεφάλι κάτω πιέζει τράχηλο και βιάζεται να βγει! Από συσπάσεις στα ίδια κάνω μέσα στη μέρα αλλά μικρής έντασης προς το παρόν! @Ani!! Άσε σε παρακαλώ τα σούπερ και τις δουλειές, ήδη είσαι λίγο πιο δύσκολα γιατί έχεις και άλλο ζουζούνι να φροντίσεις! 

@Renaki80 με το καλό σου εύχομαι, όντως ο τράχηλος σου είναι πολύ καλός με ξεκούραση και προσοχή θα τα καταφέρουμε! Τι φάρμακα σου έδωσε για το σπίτι? Πόσες περίπου συσπάσεις έχεις? Πολλές ή μετριούνται?

@Sofi8 μην αγχώνεσαι για το ουρεοπλασμα, και εγώ όταν το είχα μάθει νόμιζα ότι ήρθε το τέλος! Με μια αντιβίωση θα σου περάσει και όσο πιο προχωρημένη είναι η εγκυμοσύνη τόσο πιο ασφαλής είναι η αντιβίωση! Εγώ σκέψου την πήρα στις 14 βδομάδες και φοβόμουν μην κάνει κακό στη διάπλαση του μωρό, εσένα έχει ήδη σχηματιστεί! Εδώ στην κλινική που είμαι είναι μια κοπέλα που έχει πρόβλημα με εντερικα και παίρνει 3 αντιβιωσεις ενδοφλέβια! Δεν πειράζουν σε τίποτα.. 

Καλημέρα κοριτσι μου! Αντε με το καλό να βγεις και εσύ σαν το Ρενακι μας! Τέλος τα σούπερ για εμένα...πήγα μετα από πολύ καιρό και φυσικά το μετάνιωσα.. φιλιά σε όλες τις υπόλοιπες υπναρούδες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια κορίτσια κι από μένα!!! Τέρμα τα ψέματα, αύριο πάω Αθήνα να είμαι δίπλα στο γιατρό μου και την Τρίτη έχουμε ραντεβού 5 το απόγευμα!!!! Θα δούμε επιτέλους τα μωράκια μας!!! 

Καλή υπομονη στα κορίτσια με.τις συσπάσεις, όλα θα πάνε καλά για όλες μας και σε λίγο θα λέμε τα ευχάριστα για τα μωράκια μας!!!

  • Μου αρέσει 7

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Καλημέρα κορίτσια κορίτσια κι από μένα!!! Τέρμα τα ψέματα, αύριο πάω Αθήνα να είμαι δίπλα στο γιατρό μου και την Τρίτη έχουμε ραντεβού 5 το απόγευμα!!!! Θα δούμε επιτέλους τα μωράκια μας!!! 

Καλή υπομονη στα κορίτσια με.τις συσπάσεις, όλα θα πάνε καλά για όλες μας και σε λίγο θα λέμε τα ευχάριστα για τα μωράκια μας!!!

Καλημερα Τουτουνακι! Να έρθεις να είσαι πιο κοντά μας! Ποσων εβδομάδων είσαι τώρα? Και που θα μείνετε αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...