Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

πρίν από 37 λεπτά , Geo Jo είπε:

Τι να σου πω βρε κοριτσι μου! Δεν θελω να τρομαξω κ.τις αλλες κοπελες, οτι μου ειπε σας λεω! Ισως ειναι αυτο που λες, οτι μας τα παιρνουν νωριτερα με καισαρικη!

Πάντως κορίτσια εγώ ξέρω ότι ακόμα κι αν είναι με εξωσωματική αν είναι ένα μωράκι, το αφήνουν να πάρουν όσες περισσότερες βδομάδες γίνεται, όπως επίσης αν είναι διδυμακια και με.φυσιολογικη σύλληψη να είναι τα παίρνουν πιο νωρίς γιατί είναι θέμα χώρου!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mighty86 είπε:

Το πολύτιμη πήγαινε στον διαβήτη κύησης.με το θέμα της εξωσωματικής δεν ασχολήθηκε ποτέ. 

Δεν ξέρω ρε συ,δεν είναι κ εύκολο να βγει από εκεί μέσα παιδί 4 κιλών. Εγώ φοβάμαι να σου πω την αλήθεια...είμαι κ μικροκαμωμένη. Κ φαίνεται μεγάλος για την ώρα.για να δούμε...

Ναι κι εγώ για το διαβήτη το είπα γι αυτό έγραψε ότι είναι πολύ συνηθισμένο.

Δεν έχει σχέση το μικροκαμωμένη με το μέγεθος του παιδιού.Αυτα επίσης τα λένε κάποιοι ως πρόφαση για καισαρική.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Ναι κι εγώ για το διαβήτη το είπα γι αυτό έγραψε ότι είναι πολύ συνηθισμένο.

Δεν έχει σχέση το μικροκαμωμένη με το μέγεθος του παιδιού.Αυτα επίσης τα λένε κάποιοι ως πρόφαση για καισαρική.

Γιατί δεν έχει σχέση; Δεν ισχύει ότι γυναίκες με ανοιχτή λεκάνη γεννάνε πιο εύκολα;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Πάντως κορίτσια εγώ ξέρω ότι ακόμα κι αν είναι με εξωσωματική αν είναι ένα μωράκι, το αφήνουν να πάρουν όσες περισσότερες βδομάδες γίνεται, όπως επίσης αν είναι διδυμακια και με.φυσιολογικη σύλληψη να είναι τα παίρνουν πιο νωρίς γιατί είναι θέμα χώρου!

Στις 38 βδομάδες τα παίρνουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι το πολύ αν ρωτησεις,με διαφορετική προφασή για την καθεμία.

Όσο για τα δίδυμα,δεν υφίσταται θέμα χώρου.Η φυση και σ αυτή την περίπτωση ξέρει καλύτερα.

Είμαστε πρώτοι σε αναιτιες καισαρικές ως χώρα.

Just now, Mighty86 είπε:

Γιατί δεν έχει σχέση; Δεν ισχύει ότι γυναίκες με ανοιχτή λεκάνη γεννάνε πιο εύκολα;

Όχι,δεν ισχύει.Ειναι μια απ τις γνωστές δικαιολογίες των καισαρικακηδων.

Με μια πολύ σύντομη έρευνα θα βεβαιωθείς.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Στις 38 βδομάδες τα παίρνουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι το πολύ αν ρωτησεις,με διαφορετική προφανή για την καθεμία.

Όσο για τα δίδυμα,δεν υφίσταται θέμα χώρου.Η φυση και σ αυτή την περίπτωση ξέρει καλύτερα.

Είμαστε πρώτοι σε αναιτιες καισαρικές ως χώρα.

Όχι,δεν ισχύει.Ειναι μια απ τις γνωστές δικαιολογίες των καισαρικακηδων.

Με μια πολύ σύντομη έρευνα θα βεβαιωθείς.

Οκ το αν είσαι μικροκαμωμένη η πιο νταρντανιτσα δεν παίζει ρόλο αλλά το μέγεθος της λεκάνης παίζει.. εννοείται ότι αυτό δεν σε εμποδίζει από το να γέννησεις φυσιολογικά αλλά όχι ότι δεν θα είναι κ πιο επώδυνο. Καλά ότι όλοι οι γιατροί είναι καισαρικακιδες πριν ελάχιστων εξαιρέσεων ισχύει. Το θέμα μου είναι εγώ τι θέλω εφόσον μου δίνονται τα δεδομένα κ έχω δικαίωμα επιλογης

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Joka είπε:

Στις 38 βδομάδες τα παίρνουν οι περισσότεροι γυναικολόγοι το πολύ αν ρωτησεις,με διαφορετική προφασή για την καθεμία.

Όσο για τα δίδυμα,δεν υφίσταται θέμα χώρου.Η φυση και σ αυτή την περίπτωση ξέρει καλύτερα.

Είμαστε πρώτοι σε αναιτιες καισαρικές ως χώρα.

Όχι,δεν ισχύει.Ειναι μια απ τις γνωστές δικαιολογίες των καισαρικακηδων.

Με μια πολύ σύντομη έρευνα θα βεβαιωθείς.

Έχεις απόλυτο δίκιο για την καισαρική!!!! Είναι άλλο να επιλέγεις εσύ να κάνεις καισαρική( όπως εγω καλή ώρα που δεν το συζητουσα για φτ ακόμα κι αν ήταν ένα) κι άλλο να στο " επιβάλλει" ο γιατρός με διάφορα κόλπα...εδώ στην Κεφαλονιά το 90% των γυναικών γεννάει με καισαρική, λόγω γιατρού...


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Οκ το αν είσαι μικροκαμωμένη η πιο νταρντανιτσα δεν παίζει ρόλο αλλά το μέγεθος της λεκάνης παίζει.. εννοείται ότι αυτό δεν σε εμποδίζει από το να γέννησεις φυσιολογικά αλλά όχι ότι δεν θα είναι κ πιο επώδυνο. Καλά ότι όλοι οι γιατροί είναι καισαρικακιδες πριν ελάχιστων εξαιρέσεων ισχύει. Το θέμα μου είναι εγώ τι θέλω εφόσον μου δίνονται τα δεδομένα κ έχω δικαίωμα επιλογης

Παραθέτω ένα κείμενο από ιστότοπο γυναικολόγου,γνωστού υποστηρικτη του φυσικού τοκετού.

Δε γράφω όνομα για ευνόητους λόγους.Οποια το θέλει σε πμ.

"Η μάχη του τοκετού


Ένα συννεφιασμένο φθινοπωρινό απόγευμα πριν πέντε περίπου χρόνια, σε ένα νοσοκομείο της Νότιας Σκωτίας ένας κουρασμένος και αρκετά απηυδισμένος Μαιευτήρας βρίσκεται αντιμέτωπος με μια αποφασισμένη-για-όλα Πολωνή ασθενή.

Από τις εκφράσεις και τα αναψοκοκκινισμένα πρόσωπα είναι προφανές ότι υπάρχει έντονη διαφωνία. Η κυρία βρίσκεται στη δεύτερη εγκυμοσύνη της, το θέμα συζήτησης ο τρόπος τοκετού και εξελίσσεται η εξής στιχομυθία:

“Μα γιατί κυρία μου θέλετε σώνει και καλά να γεννήσετε με καισαρική;”
“Γιατί ο γιατρός μου στην Πολωνία κος Χειρουργόφσκι μου το είπε ξεκάθαρα μετά την πρώτη καισαρική – εγώ δεν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά.”
“Και πού το βασίζει αυτό;”
“Δεν ξέρω ακριβώς αλλά ξέρει αυτός. Έχει ξεγεννήσει και τη μάνα μου, με ξέρει από μωρό, τον εμπιστεύομαι απόλυτα.”
“Γιατί κάνατε την πρώτη καισαρική;”
“Γιατί ο γιατρός είπε ότι όπως και η μάνα μου έχω στενή λεκάνη και δεν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά.”
“Είχατε ποτέ τραύματα στη λεκάνη, τροχαία ατυχήματα, πάθατε ραχίτιδα...;”
“Όχι.”
“Ξέρετε ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να κρίνουμε εκ των προτέρων πότε μια λεκάνη είναι υπερβολικά στενή, ακόμα και με αξονική τομογραφία; Και ότι στατιστικά έχετε πιθανότητα πάνω από 70% να γεννήσετε φυσιολογικά, με λιγότερες επιπλοκές, γρηγορότερη ανάρρωση, κλπ. αν δώσετε στον εαυτό σας την ευκαιρία να δοκιμάσει το φυσιολογικό τοκετό;”
“ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!!! Αλλιώς θα πάω στην Πολωνία να γεννήσω αφού δε με καταλαβαίνει κανείς εδώ!”


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να ζητήσω μια χάρη. 

Ο αδερφός μου προσπαθεί με την γυναίκα του για παιδάκι εδώ και πέντε μισή χρόνια. Έκανε ένα χειρουργείο αλλά δεν βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση στο σπέρμα του. Ψάχνουν λοιπόν τώρα για κάποιον γιατρό για εξωσωματική. Μήπως μπορείτε, όσες κοπέλες έχετε κάνει εξωσωματική να μου στείλετε σε μήνυμα τον γιατρό σας ; πόσες προσπάθειες κανατε, Καθώς κ το κόστος ; 

Όσο χαίρομαι για την εγκυμοσύνη μου άλλο τόσο στεναχωριέμαι για εκείνους... 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Παραθέτω ένα κείμενο από ιστότοπο γυναικολόγου,γνωστού υποστηρικτη του φυσικού τοκετού.

Δε γράφω όνομα για ευνόητους λόγους.Οποια το θέλει σε πμ.

"Η μάχη του τοκετού


Ένα συννεφιασμένο φθινοπωρινό απόγευμα πριν πέντε περίπου χρόνια, σε ένα νοσοκομείο της Νότιας Σκωτίας ένας κουρασμένος και αρκετά απηυδισμένος Μαιευτήρας βρίσκεται αντιμέτωπος με μια αποφασισμένη-για-όλα Πολωνή ασθενή.

Από τις εκφράσεις και τα αναψοκοκκινισμένα πρόσωπα είναι προφανές ότι υπάρχει έντονη διαφωνία. Η κυρία βρίσκεται στη δεύτερη εγκυμοσύνη της, το θέμα συζήτησης ο τρόπος τοκετού και εξελίσσεται η εξής στιχομυθία:

“Μα γιατί κυρία μου θέλετε σώνει και καλά να γεννήσετε με καισαρική;”
“Γιατί ο γιατρός μου στην Πολωνία κος Χειρουργόφσκι μου το είπε ξεκάθαρα μετά την πρώτη καισαρική – εγώ δεν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά.”
“Και πού το βασίζει αυτό;”
“Δεν ξέρω ακριβώς αλλά ξέρει αυτός. Έχει ξεγεννήσει και τη μάνα μου, με ξέρει από μωρό, τον εμπιστεύομαι απόλυτα.”
“Γιατί κάνατε την πρώτη καισαρική;”
“Γιατί ο γιατρός είπε ότι όπως και η μάνα μου έχω στενή λεκάνη και δεν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά.”
“Είχατε ποτέ τραύματα στη λεκάνη, τροχαία ατυχήματα, πάθατε ραχίτιδα...;”
“Όχι.”
“Ξέρετε ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να κρίνουμε εκ των προτέρων πότε μια λεκάνη είναι υπερβολικά στενή, ακόμα και με αξονική τομογραφία; Και ότι στατιστικά έχετε πιθανότητα πάνω από 70% να γεννήσετε φυσιολογικά, με λιγότερες επιπλοκές, γρηγορότερη ανάρρωση, κλπ. αν δώσετε στον εαυτό σας την ευκαιρία να δοκιμάσει το φυσιολογικό τοκετό;”
“ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!!! Αλλιώς θα πάω στην Πολωνία να γεννήσω αφού δε με καταλαβαίνει κανείς εδώ!”

Χαχαχα χειρουργοφσκι!!πάντως στην Ελλάδα αποκλείεται να υπάρξει τέτοια στιχομυθία. Να του λες του γιατρού θέλω καισαρική κ να σου λέει φτ. 

Εν πάση περιπτώσει δεν είπα ότι η στενή λεκάνη είναι από μόνη της λόγος για να πάει κάποιος σε καισαρική. Είπα ότι γεννάει πιο εύκολα μια γυναίκα με φαρδιά λεκάνη.

 

Just now, Sofi8 είπε:

Κορίτσια θέλω να ζητήσω μια χάρη. 

Ο αδερφός μου προσπαθεί με την γυναίκα του για παιδάκι εδώ και πέντε μισή χρόνια. Έκανε ένα χειρουργείο αλλά δεν βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση στο σπέρμα του. Ψάχνουν λοιπόν τώρα για κάποιον γιατρό για εξωσωματική. Μήπως μπορείτε, όσες κοπέλες έχετε κάνει εξωσωματική να μου στείλετε σε μήνυμα τον γιατρό σας ; πόσες προσπάθειες κανατε, Καθώς κ το κόστος ; 

Όσο χαίρομαι για την εγκυμοσύνη μου άλλο τόσο στεναχωριέμαι για εκείνους... 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Για Αθήνα μιλάμε;εγώ ξέρω για θεσσ μονο


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mighty86 είπε:

Χαχαχα χειρουργοφσκι!!πάντως στην Ελλάδα αποκλείεται να υπάρξει τέτοια στιχομυθία. Να του λες του γιατρού θέλω καισαρική κ να σου λέει φτ. 

Εν πάση περιπτώσει δεν είπα ότι η στενή λεκάνη είναι από μόνη της λόγος για να πάει κάποιος σε καισαρική. Είπα ότι γεννάει πιο εύκολα μια γυναίκα με φαρδιά λεκάνη.

 

Για Αθήνα μιλάμε;εγώ ξέρω για θεσσ μονο

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω, για Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Χαχαχα χειρουργοφσκι!!πάντως στην Ελλάδα αποκλείεται να υπάρξει τέτοια στιχομυθία. Να του λες του γιατρού θέλω καισαρική κ να σου λέει φτ. 

Εν πάση περιπτώσει δεν είπα ότι η στενή λεκάνη είναι από μόνη της λόγος για να πάει κάποιος σε καισαρική. Είπα ότι γεννάει πιο εύκολα μια γυναίκα με φαρδιά λεκάνη.

 

Για Αθήνα μιλάμε;εγώ ξέρω για θεσσ μονο

Εάν σ ενδιαφέρει,γενικά μιλάω,οχι εσένα,στην Αθήνα πλέον υπάρχουν αρκετοί γυναικολόγοι οι οποίοι αποδεδειγμένα είναι υπέρμαχοι του Φ.Τ.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Εάν σ ενδιαφέρει,γενικά μιλάω,οχι εσένα,στην Αθήνα πλέον υπάρχουν αρκετοί γυναικολόγοι οι οποίοι αποδεδειγμένα είναι υπέρμαχοι του Φ.Τ.

Κοίτα κ εμενα όλες οι φίλες μου και εδώ στην θεσσαλονικη με μια μονο εξαίρεση γέννησαν φυσιολογικά. Τώρα κατά πόσο είναι υπέρμαχοι οι γιατροί τους δεν ξέρω. Φυσικά καμία δεν είχε δ.κ. κ είχαν όλες φυσιολογικό ΔΜΣ.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Renaki80ευχομαι περαστικά και μπράβο που βάζεις το χιούμορ σου και σε κάθε δύσκολη συνθήκη που αντιμετωπίζεις! 

Το ίδιο εύχομαι και για όλα τα κορίτσια μας που ταλαιπωρούνται με πόνους και συσπάσεις..

Δυστυχώς κορίτσια έχουμε πρωτιά σε καισαρικές πράγματι που δεν είχαν κανένα λόγο να γίνουν κ όμως πολλές γυναίκες πείστηκαν να κάνουν. Είναι φυσικά επιλογή της καθεμιάς να επιλέξει τον τρόπο που θα γεννήσει και να μη νιώθει καμία ενοχή γι αυτή της την επιλογή. Το άσχημο είναι όταν μας επιβάλλεται και νομίζουμε ότι δεν έχουμε επιλογή ενώ πάντα έχουμε. 


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου μόλις τώρα γύρισα από τον γιατρό πήγα στις 10. Λοιπόν τα νέα μου είναι ευχάριστα. Μάλλον δούλεψε το glopir σε μένα. Μου είπε να το συνεχίσω μέχρι και την Τρίτη και ξανά μιλάμε.. αν και ενοιωσα συσπάσεις σήμερα το μεσημέρι το βράδυ ο καρδιοτοκογράφος δεν έδειξε κάτι. Ο τράχηλος από 2.3 ανέβηκε λίγο στο 2.5

Γύρισε και το αγοράκι μου με το κεφαλάκι κάτω μέσα σε μια βδομάδα που είχα να το δω. Μου είπε ο γιατρός βοήθησε η ξεκούραση αλλά βοήθησε και ότι άλλαξε θέση το μωρό και δεν πιέζεται τόσο ο τράχηλος.

Το μόνο ότι είπαμε να προσέξω το αλάτι και να παίρνω την πίεση μου μια φορά την εβδομάδα και αργότερα πιο συχνά γιατί έχω κόμβους αμφω είχε δείξει στο ντοπλερ οπότε έχω αυξημένο κίνδυνο προεκλαμψίας. Ως τώρα ευτυχώς είναι καλά και ελπίζουμε αν εκδηλωθεί να είναι έστω στον 9ο μήνα όχι νωρίτερα.

Αυτά τα νέα μου!

  • Μου αρέσει 11

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...