Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, νικηαντωνια81 είπε:

Την επισκληρίδειο την φοβόμουν τόσο πολύ.

Τλκα δεν ήταν τιποτα. Νομίζω με ένα τσίμπημα έγινε, δεν θυμάμαι κιόλας. Σίγουρα όμως δεν με ταλαιπώρησε ο αναισθησιολόγος. 

Για τον διαβήτη δεν γνωρίζω αλλά πιστευω ότι αν είναι σταθερός γιατί να μην γεννήσεις κ πιο μετά; Βλέποντας κ κάνοντας όπως είπες φυσικά. Το μωρό θα είναι ολοκληρωμένο αυτό έχει σημασία. Μακαρι να ελευθερωθείς νωρίτερα. 

δεν παίζει τόσο ρόλο ο διαβήτης όσο η ανάπτυξη του μωρού. να μην ξεφύγει από το κανονικό. 

σήμερα βγήκαν κ τα αποτελέσματα της γλυκοζυλιωμένης μου.δυστυχώς είναι 6,07 με όριο το 6. :cry:


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!Εμένα η γέννα δε με πολυαγχωνει,μόνο να πάνε όλα καλά θελω.

Επισκληριδειο μάλλον θα κάνω,γιατί να πονάω?Εκτός κι αν δε χρειαστεί που δε νομίζω.

Ολικη νάρκωση δε θέλω με.τιποτα,διότι ανυπομονώ να ζήσω τη στιγμή που θ ακουστεί το πρώτο κλάμα της και θα την βάλουν πανω μου!!!:x

Αυτό που αρχίζει να με.απασχολει και θέλω να προετοιμαστω είναι ο θηλασμός.

Και κυρίως για τις πρώτες μέρες,να τα καταφέρουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και ανώδυνα.

Αν κάποια κοπέλα έχει πείρα πάνω σ αυτό ή προτάσεις που θα βοηθήσουν,ας τις μοιραστεί μαζί μ εμας,τις άπειρες.

Για την ώρα βλέπω βιντεάκια συμβούλων θηλασμού και ψάχνω στις λίστες πιστοποιημένων να βρω εδώ γύρω στην περιοχή μου.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα κορίτσια.. Περιμένω να έρθει πως και πως η Παρασκευή να πάμε να δούμε τον μπέμπη.. Προχθές μου έκανε και κάτι νούμερα και δεν τον ένιωθα και είχα πανικοβληθει.. Έφαγα σοκολάτα, ξάπλωσα στο πλάι και μετά από ένα τέταρτο αφού η αγωνία είχε χτυπήσει κόκκινο τον ένιωσα ευτυχώς.. 

Για την γέννα και εγώ τώρα αρχίζω και αγχωνομαι.. Είναι η πρώτη φορά και δεν ξέρω τι με περιμένει.. Γενικά θέλω να τα καταφέρω και φυσιολογικά και αν γίνεται χωρίς επισκληριδειο, όμως όσο αντέξω.. Αν δω ότι θέλω κάτι να με ανακουφίσει θα τη ζητήσω.. Ακούγονται πολλά βέβαια για επιπλοκές και μετά την γέννα αλλά εύχομαι να πάνε όλα καλά.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mommytobe είπε:

Καλημέρα και από μένα κορίτσια.. Περιμένω να έρθει πως και πως η Παρασκευή να πάμε να δούμε τον μπέμπη.. Προχθές μου έκανε και κάτι νούμερα και δεν τον ένιωθα και είχα πανικοβληθει.. Έφαγα σοκολάτα, ξάπλωσα στο πλάι και μετά από ένα τέταρτο αφού η αγωνία είχε χτυπήσει κόκκινο τον ένιωσα ευτυχώς.. 

Για την γέννα και εγώ τώρα αρχίζω και αγχωνομαι.. Είναι η πρώτη φορά και δεν ξέρω τι με περιμένει.. Γενικά θέλω να τα καταφέρω και φυσιολογικά και αν γίνεται χωρίς επισκληριδειο, όμως όσο αντέξω.. Αν δω ότι θέλω κάτι να με ανακουφίσει θα τη ζητήσω.. Ακούγονται πολλά βέβαια για επιπλοκές και μετά την γέννα αλλά εύχομαι να πάνε όλα καλά.. 

Είναι λογικό να αγχώνεσαι ομως θα σε καθοδηγήσει ο γιατρος σου και όλα θα πάνε καλά! Οσο για την επισκληριδιο απλα αν δεν κάνεις μπορείς να καταλάβεις καλυτερα το σώμα σου στις εξωθησεις.. και διευκολύνεις κ το γιατρό σου. Φυσικα και θα ζητήσεις να σου κάνουν αν δεν αντεξεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! said:

Είναι λογικό να αγχώνεσαι ομως θα σε καθοδηγήσει ο γιατρος σου και όλα θα πάνε καλά! Οσο για την επισκληριδιο απλα αν δεν κάνεις μπορείς να καταλάβεις καλυτερα το σώμα σου στις εξωθησεις.. και διευκολύνεις κ το γιατρό σου. Φυσικα και θα ζητήσεις να σου κάνουν αν δεν αντεξεις!

Καλημέρα ! 
Και στις 2 γέννες μου έκανα επισκληριδιο αλλά και στις 2 μια χαρά καταλάβαινα πότε έρχεται η σύσπαση και βοηθουσα στις εξωθήσεις. 
Η δόση ρυθμίζεται ώστε καταλαβαίνεις σχεδόν τα πάντα χωρίς να πονάς 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα ! 
Και στις 2 γέννες μου έκανα επισκληριδιο αλλά και στις 2 μια χαρά καταλάβαινα πότε έρχεται η σύσπαση και βοηθουσα στις εξωθήσεις. 
Η δόση ρυθμίζεται ώστε καταλαβαίνεις σχεδόν τα πάντα χωρίς να πονάς 

Πολύ βοηθητικό αυτό.. και εφόσον υπαρχει γιατί να καθόμαστε να ποναμε;; 

Εγώ γενικά εχω μια ερώτηση ως προς τα πρακτικά... σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά, γιατί αν πάμε προγραμματισμένα δεν τίθεται θέμα,  το αυτοκίνητο που το αφήνουμε;;;:lol: δηλαδή παμε στα επείγοντα ή μπαίνουμε κυριες απο την γραμματεία στην είσοδο;; και σε αυτή την περίπτωση ο άντρας μας έρχεται μαζί;; γιατί εκείνη την στιγμή δεν γίνεται και η εισαγωγή;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri23 είπε:

Πολύ βοηθητικό αυτό.. και εφόσον υπαρχει γιατί να καθόμαστε να ποναμε;; 

Εγώ γενικά εχω μια ερώτηση ως προς τα πρακτικά... σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά, γιατί αν πάμε προγραμματισμένα δεν τίθεται θέμα,  το αυτοκίνητο που το αφήνουμε;;;:lol: δηλαδή παμε στα επείγοντα ή μπαίνουμε κυριες απο την γραμματεία στην είσοδο;; και σε αυτή την περίπτωση ο άντρας μας έρχεται μαζί;; γιατί εκείνη την στιγμή δεν γίνεται και η εισαγωγή;;

Αν δεν διαθετει πάρκινγκ η κλινικη ειναι ενα θεμα..  Εγω για την περιδεση ειχα μπει απο τα επειγοντα οπως κ αλλοι που ειχαν ραντεβού (για καισαρικη,  εξετάσεις κλπ) , στην είσοδο μας ειπαν που θα κανουμε το τεστ,  χωρις τεστ δεν μπαινεις μεσα,  ευτυχως στο ιασω εχουν μερος για το τεστ,  το καναμε βγήκαν τα αποτελέσματα σε 10 λεπτα, μπήκαμε απο τα επειγοντα (εκει η γραμματεία ηξερε για το ραντεβού βέβαια) μου κρατησαν στοιχεια και μετα με τον ανδρα μου μας οδηγησαν στην αιθουσα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri23 said:

Πολύ βοηθητικό αυτό.. και εφόσον υπαρχει γιατί να καθόμαστε να ποναμε;; 

Εγώ γενικά εχω μια ερώτηση ως προς τα πρακτικά... σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά, γιατί αν πάμε προγραμματισμένα δεν τίθεται θέμα,  το αυτοκίνητο που το αφήνουμε;;;:lol: δηλαδή παμε στα επείγοντα ή μπαίνουμε κυριες απο την γραμματεία στην είσοδο;; και σε αυτή την περίπτωση ο άντρας μας έρχεται μαζί;; γιατί εκείνη την στιγμή δεν γίνεται και η εισαγωγή;;

Εμένα που πηγα με σπασμένα νερά με άφησε ο άντρας μου απ έξω από τα επείγοντα (στο Λητω άλλωστε αυτή η μοναδική είσοδος είναι ανοιχτή) κ πήγε να παρκάρει. Μη νομίζεις ότι επειδη έσπασαν τα νερά θα πας εκεί φωνάζοντας από τον πόνο ... ούτε καν. Εγώ άρχισα να πονάω μετά από ώρες ... 

Μπαίνεις κανονικά κ σε πάνε μέσα ενώ ο σύζυγος κάνει τα διαδικαστικά της εισαγωγής κ το τεστ. Μέχρι να βγει το αποτέλεσμα είναι εκτός νοσοκομείου κ όταν βγει μπαίνει μέσα. Και εσυ είσαι στα εξωτερικά ιατρεία μέχρι να βγει το τεστ κ μετά πάτε μαζί στο δωμάτιο ωδινων. Αυτό έγινε σε εμάς στο Λητω. Για τα αλλά μαιευτήρια δεν ξέρω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα ! 
Και στις 2 γέννες μου έκανα επισκληριδιο αλλά και στις 2 μια χαρά καταλάβαινα πότε έρχεται η σύσπαση και βοηθουσα στις εξωθήσεις. 
Η δόση ρυθμίζεται ώστε καταλαβαίνεις σχεδόν τα πάντα χωρίς να πονάς 

Εγω σας είπα την άποψη μου και την αποψη του γιατρού μου... επίσης η επισκληριδιος μπορεί να βγάλει επιπτώσεις στη μέση αργοτερα για αυτο το αναφέρω..  Ο,τι θέλει θα κάνει η καθεμια σας απλα δεν είναι κ ντεπον. Η καθεμια μας είναι διαφορετική οπως κ οι γέννες.  Νομίζω εδώ ανταλλάζουμε απόψεις κ εμπειρίες.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! said:

Εγω σας είπα την άποψη μου και την αποψη του γιατρού μου... επίσης η επισκληριδιος μπορεί να βγάλει επιπτώσεις στη μέση αργοτερα για αυτο το αναφέρω..  Ο,τι θέλει θα κάνει η καθεμια σας απλα δεν είναι κ ντεπον. Η καθεμια μας είναι διαφορετική οπως κ οι γέννες.  Νομίζω εδώ ανταλλάζουμε απόψεις κ εμπειρίες.

Κορίτσι μου κ εγώ την άποψη μου είπα. 
Δεν αμφισβητώ τη δίκη σου και ναι δεν είναι ντεπόν (που ακόμη κ αυτό φάρμακο είναι έσω που τα λέμε  ..) η επισκληριδιος. Γνωρίζω ότι μπορεί να έχει επιπτώσεις. 
Απλα ανέφερα ότι μπορείς να νιώσεις ποτέ έρχεται η σύσπαση κ να βοηθήσεις.

Πιστεψε με δε μου αρέσουν καθόλου οι αντιπαραθέσεις και ούτε θα επιμείνω να πείσω τον άλλο ότι έχω δίκιο για κάτι ενώ εκείνος άδικο. 
Και πολλές φορές ειδικά τελευταία θα πω την αμαρτία μου διαβάζοντας κάποια σχόλια στην ομάδα χαλιέμαι που υπάρχει αυτού του τύπου η αντιπαράθεση για το ποια έχει δίκιο και ποια όχι. 
Δεν ειχα καμία πρόθεση να πω ότι έχεις άδικο απλά εξέθεσα την εμπειρία μου. 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και καλή εβδομάδα και από εμένα, σήμερα έχω ραντεβού στον γιατρό για καρδιοτοκογράφημα  και υπέρηχο της μπέμπας μας και έχω να τον ρωτήσω 1000 πράγματα

αύριο αισίως μπαίνω στον 9ο!!!!!! Ελαααα και πλησιάζουμε.....:wub:

Κορίτσια τι πράγμα αυτό το κατούρημα, έλεος δηλαδή! Καλά όλη μέρα, μα και όλο το βράδυ;;; Ένας ύπνος μας είχε μείνει, χάθηκε και αυτός! :P

Εσείς πότε έχετε υπέρηχους, καρδιοτοκογραφήματα κλπ;;

 

  • Μου αρέσει 5
  • Χαχα 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Κορίτσι μου κ εγώ την άποψη μου είπα. 
Δεν αμφισβητώ τη δίκη σου και ναι δεν είναι ντεπόν (που ακόμη κ αυτό φάρμακο είναι έσω που τα λέμε  ..) η επισκληριδιος. Γνωρίζω ότι μπορεί να έχει επιπτώσεις. 
Απλα ανέφερα ότι μπορείς να νιώσεις ποτέ έρχεται η σύσπαση κ να βοηθήσεις.

Πιστεψε με δε μου αρέσουν καθόλου οι αντιπαραθέσεις και ούτε θα επιμείνω να πείσω τον άλλο ότι έχω δίκιο για κάτι ενώ εκείνος άδικο. 
Και πολλές φορές ειδικά τελευταία θα πω την αμαρτία μου διαβάζοντας κάποια σχόλια στην ομάδα χαλιέμαι που υπάρχει αυτού του τύπου η αντιπαράθεση για το ποια έχει δίκιο και ποια όχι. 
Δεν ειχα καμία πρόθεση να πω ότι έχεις άδικο απλά εξέθεσα την εμπειρία μου. 

Τελείωσε το θεμα..Συμφωνουμε σε πολλά..προχωραμε παρακάτω λοιπον ♡ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα και από εμένα, σήμερα έχω ραντεβού στον γιατρό για καρδιοτοκογράφημα  και υπέρηχο της μπέμπας μας και έχω να τον ρωτήσω 1000 πράγματα

αύριο αισίως μπαίνω στον 9ο!!!!!! Ελαααα και πλησιάζουμε.....:wub:

Κορίτσια τι πράγμα αυτό το κατούρημα, έλεος δηλαδή! Καλά όλη μέρα, μα και όλο το βράδυ;;; Ένας ύπνος μας είχε μείνει, χάθηκε και αυτός! :P

Εσείς πότε έχετε υπέρηχους, καρδιοτοκογραφήματα κλπ;;

 

Καλησπερα κ από εμάς! Πωπω μπηκες κιολας στον 9ο απίστευτο! Αυτό με την Τουαλέτα έλεος πραγματι ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα και από εμένα, σήμερα έχω ραντεβού στον γιατρό για καρδιοτοκογράφημα  και υπέρηχο της μπέμπας μας και έχω να τον ρωτήσω 1000 πράγματα

αύριο αισίως μπαίνω στον 9ο!!!!!! Ελαααα και πλησιάζουμε.....:wub:

Κορίτσια τι πράγμα αυτό το κατούρημα, έλεος δηλαδή! Καλά όλη μέρα, μα και όλο το βράδυ;;; Ένας ύπνος μας είχε μείνει, χάθηκε και αυτός! :P

Εσείς πότε έχετε υπέρηχους, καρδιοτοκογραφήματα κλπ;;

 

Γεια σου κοριτσι μου! Με το καλο σημερα!  Αυτο το κατουρημα αστοοοοο!!!! Με πιανει ιδιαιτερα ολο το βραδυ....την Παρασκευη εχω ντομπλερ..αισιως αυριο θα ειμαι 34 εβδομαδων...κοριτσια απο ορεξη για φαγητο πως πατε;;;;εγω εχω λυσσαξει το τελευταιο διαστημα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...