Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Σου επιστρεφω την ειρωνεία.Και ναι ενδοκρινολογος που βγαίνει η tsh εγκύου εκτός ορίου και δεν την αρχίζει χάπι είναι άσχετος.

Και γι αυτό δε χρειάζεται να συνεκτιμηθεί κανένας άλλος παράγοντας.

Αυτό στο λέει κι ο γυναικολόγος,για αυτό κάνουμε εξέταση tsh.

Κι επειδη και πολλοί γυναικολόγοι είναι άσχετοι και κακοί γιατροί γι αυτο οφειλουμε να ενημερωνόμαστε,να παίρνουμε δεύτερες γνώμες και γενικά να έχουμε μάτια και μυαλά ανοιχτά!!!

Αλλιώς είμαστε αξίες της μοίρας μας!!!

Δυστυχώς,δεν είναι όλοι οι γιατροί άξιοι εμπιστοσύνης.

Καλημερα...εχω θυροειδη πανω απο 10 χρονια. Η tsh γενικα πρεπει να ειναι κατω απο 2,5. Και ειδικα αν εισαι και εγκυος! Οποιαδηποτε τιμη ειναι πανω απο 2,5 χρηζει αμεσης ληψης χαπιου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια! Κ εγώ πολύ παιδεμα στον ύπνο.. Πόνος και στα ισχία και στην κοιλιά, δε βολευομαι πουθενά! Σηκώνομαι 3-4 φορές για τουαλέτα και κατά τις 3-4 το βράδυ γίνομαι μούσκεμα στον ιδρώτα..

 

Για το θέμα ενδοκρινολόγος θυρεοειδής έχω να πω ότι στη δική μου περίπτωση που είχα από πριν αυτοάνοση θυρεοειδιτιδα αλλά με ρυθμισμένη tsh και έχω πάρει και 12 κιλά, δεν υπήρξε καμία μεταβολή ούτε στις τιμές μου οπότε ούτε και στην αγωγή μου αλλά κάθε μήνα με παρακολουθούσε ο ενδοκρινολόγος και έκανα τις ανάλογες εξετάσεις. Μετά την 11η εβδομάδα το έμβρυο παράγει τις δικές του ορμόνες γιατί έχει τον δικό του λειτουργικό θυρεοειδή οπότε η αγωγή αφορά καθαρά και μόνο εμάς τις μανουλες που η εγκυμοσύνη μας δημιουργεί επιπλέον ανάγκες! Αυτά λέει η δική μου εμπειρία και ο γιατρός μου! Κάθε περίπτωση όμως διαφορετική και ξεχωριστή!

  • Μου αρέσει 3

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Katerina 11 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κ εγώ πολύ παιδεμα στον ύπνο.. Πόνος και στα ισχία και στην κοιλιά, δε βολευομαι πουθενά! Σηκώνομαι 3-4 φορές για τουαλέτα και κατά τις 3-4 το βράδυ γίνομαι μούσκεμα στον ιδρώτα..

 

Για το θέμα ενδοκρινολόγος θυρεοειδής έχω να πω ότι στη δική μου περίπτωση που είχα από πριν αυτοάνοση θυρεοειδιτιδα αλλά με ρυθμισμένη tsh και έχω πάρει και 12 κιλά, δεν υπήρξε καμία μεταβολή ούτε στις τιμές μου οπότε ούτε και στην αγωγή μου αλλά κάθε μήνα με παρακολουθούσε ο ενδοκρινολόγος και έκανα τις ανάλογες εξετάσεις. Μετά την 11η εβδομάδα το έμβρυο παράγει τις δικές του ορμόνες γιατί έχει τον δικό του λειτουργικό θυρεοειδή οπότε η αγωγή αφορά καθαρά και μόνο εμάς τις μανουλες που η εγκυμοσύνη μας δημιουργεί επιπλέον ανάγκες! Αυτά λέει η δική μου εμπειρία και ο γιατρός μου! Κάθε περίπτωση όμως διαφορετική και ξεχωριστή!

Ήσουν ρυθμισμένη κοριτσι μου,αυτό είναι το καλύτερο.

Όσο για τα κιλά,παίζει ρόλο και πόσα ήσουν πριν.Αν ήσουν πχ αδύνατη,τα 12 είναι μια χαρά!

Επίσης νομίζω για τους πόνους στη μέση και τα ισχια,επίσης παιζουν.ρολο τα κιλά.

Εγώ που είμαι σταθερή στα κιλά με αυξομειώσεις 2-3 κιλών 20 χρόνια τώρα και τα 7 νιώθω ότι με επιβάρυναν αρκετά.

Πλεον κουράζομαι εύκολα αλλά ευτυχώς στον ύπνο δεν έχω θέμα ακόμα.Βεβαια,έχω και καιρό ακόμα μπροστά μου..

 

 


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Annouli είπε:

Καλημέρα γονείς και καλή χρονιά σε όλους. ο γιος μου είναι ενός έτους και τριών μηνών και μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος ξανά . Έχω φοβηθεί λίγο γιατί ο μικρός δεν έχει ξεπεταχτεί ακόμα καλά και νομίζω θα μου φαίνεται βουνό με άλλο ένα μωράκι εδώ. Πέρα από την απερίγραπτη χαρά μου έχω τον προβληματισμό αυτό και θα ήθελα να μου πείτε τα δικά σας μωράκια πόση διαφορά έχουν; Και πώς το διαχειριστήκατε; Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

 Γιά σου κορίτσι! Το ίδιο και εγώ στην αρχή είχα άγχος πώς θα βγει. Όταν ξανά έμεινα έγκυος η κόρη μου ήταν 13 μηνών και ούτε περπατουσε. Όλη μέρα ήμουν μόνη μαζί τής και έπρεπε να τη σηκώνω τακτικά. Ακόμα τη σηκώνω και ακόμα τη θηλαζω επίσης. Αισίως μπήκα στον 8 μήνα και όλα πήγαν μια χαρά. Μην ανησυχείς, με λίγη προσοχή θα τα καταφέρεις και εσύ, ποσο μάλλον αν είναι ήσυχο το παιδάκι σου( εμένα είναι δύσκολη σε όλα και τα κατάφερα).

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις!


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Πως εισαστε; Να σας ρωτησω...αγχωνεστε και φοβαστε για την ωρα του τοκετου ή ειμαι η μονη;;; Εβλεπα χθες βιντεακια με το πως γινεται η επισκληριδιος και τρεμω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Georgia Jo είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Πως εισαστε; Να σας ρωτησω...αγχωνεστε και φοβαστε για την ωρα του τοκετου ή ειμαι η μονη;;; Εβλεπα χθες βιντεακια με το πως γινεται η επισκληριδιος και τρεμω...

Εγώ! Το έγραψα κ χθες αλλά δεν μου απάντησε καμία κοπελα κ λέω μάλλον μόνο εγώ θα φοβάμαι. 

Εγώ δεν θέλω να κάνω επισκληριδιο η αλήθεια είναι... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Εγώ! Το έγραψα κ χθες αλλά δεν μου απάντησε καμία κοπελα κ λέω μάλλον μόνο εγώ θα φοβάμαι. 

Εγώ δεν θέλω να κάνω επισκληριδιο η αλήθεια είναι... 

Αχ κ γω φοβαμαι...πολλες λενε οτι δεν καταλαβαινεις τιποτα...η αδερφη μου δεινοπαθησε στην επισκληριδιο, την τρυπησαν 6 φορές...αυτα σκεφτομαι...αλλες κοπελες μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα ουτε η επισκληριδιος ουτε η καισαρικη. Να γινοταν να μου κανουν ολικη ναρκωση να ξεμπερδευα,!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia Jo είπε:

Αχ κ γω φοβαμαι...πολλες λενε οτι δεν καταλαβαινεις τιποτα...η αδερφη μου δεινοπαθησε στην επισκληριδιο, την τρυπησαν 6 φορές...αυτα σκεφτομαι...αλλες κοπελες μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα ουτε η επισκληριδιος ουτε η καισαρικη. Να γινοταν να μου κανουν ολικη ναρκωση να ξεμπερδευα,!!

καλε την επισκληριδιο φοβασε? μερικα τσιμπηματα ειναι δεν ειναι τιποτα . λιγο ανατριχιαστικο επειδη ειναι στην πλατη αλλα δεν πονας πια τοσο πολυ.... 

Just now, Sofi8 είπε:

Εγώ! Το έγραψα κ χθες αλλά δεν μου απάντησε καμία κοπελα κ λέω μάλλον μόνο εγώ θα φοβάμαι. 

Εγώ δεν θέλω να κάνω επισκληριδιο η αλήθεια είναι... 

αμα πονας πολυ θα ζητας κατι να σε ανακουφησει. ειναι εξαντλητικοι οι πονοι της γεννας κ οι περισσοτερες θελουν κατι για ανακουφηση η αληθεια ειναι ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

καλε την επισκληριδιο φοβασε? μερικα τσιμπηματα ειναι δεν ειναι τιποτα . λιγο ανατριχιαστικο επειδη ειναι στην πλατη αλλα δεν πονας πια τοσο πολυ.... 

αμα πονας πολυ θα ζητας κατι να σε ανακουφησει. ειναι εξαντλητικοι οι πονοι της γεννας κ οι περισσοτερες θελουν κατι για ανακουφηση η αληθεια ειναι ... 

Κορίτσια εγω δεν έκανα επισκληριδιο στην  πρώτη μου γεννα παρόλο που πόναγα παρα πολυ.. προσπαθήσαμε με τον γιατρό να την αποφύγουμε.. έχετε λοιπόν κ αυτή την επιλογή!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia Jo είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Πως εισαστε; Να σας ρωτησω...αγχωνεστε και φοβαστε για την ωρα του τοκετου ή ειμαι η μονη;;; Εβλεπα χθες βιντεακια με το πως γινεται η επισκληριδιος και τρεμω...

Κι εγώ φοβόμουν πολύ πριν την πρώτη γέννα αλλά πραγματικά δεν είναι τίποτα. Πιο πολύ με πόνεσε ο όρος που μου βάλανε στο χέρι. Στην επισκληρηδιο αυτό που θυμάμαι είναι ότι γύρισα στο πλάι μου είπαν να μην κουνηθώ καθόλου και για 2-3 δευτερόλεπτα ένιωσα ένα σαν πάγωμα στην πλάτη κι αυτό ήταν όλο. Η καισαρική την ώρα που γινόταν επίσης δεν πονάει καθόλου.  Εγώ που έχω δοκιμάσει αυτά φοβάμαι το φυσιολογικό επειδή δεν ξέρω τη διαδικασία εννοω ;-P 

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ani!! είπε:

Κορίτσια εγω δεν έκανα επισκληριδιο στην  πρώτη μου γεννα παρόλο που πόναγα παρα πολυ.. προσπαθήσαμε με τον γιατρό να την αποφύγουμε.. έχετε λοιπόν κ αυτή την επιλογή!

εννοειτε οτι υπαρχει παντα η επιλογη δεν ειναι υποχρεωτικο. απλα η επισκληρηδιος ανακαληφθηκε για να ανακουφηστεις απο τον πονο . οπως κ το ντεπον για τον πυρετο ενα πραγμα ο πυρετος θα πεσει κ χωρις ντεπον απλα γιατι να υποφερουμε κ να μην παρουμε ενα ντεπον ... ετσι κ με την επισκληριδιο εννοειτε οτι θα γεννησεις κ χωρις αυτην απλα γιατι να μην ανακουφιστεις αφου υπαρχει κ αυρη η επιλογη..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Georgia Jo είπε:

Αχ κ γω φοβαμαι...πολλες λενε οτι δεν καταλαβαινεις τιποτα...η αδερφη μου δεινοπαθησε στην επισκληριδιο, την τρυπησαν 6 φορές...αυτα σκεφτομαι...αλλες κοπελες μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα ουτε η επισκληριδιος ουτε η καισαρικη. Να γινοταν να μου κανουν ολικη ναρκωση να ξεμπερδευα,!!

Σορυ που πετάγομαι ανήκω στις μανουλες του Μαρτίου αλλά μάλλον θα γεννήσω Φεβρουάριο.τωρα είχα μια συζήτηση με μια φίλη μου,μπορεί οποία θέλει να γεννήσει με ολική νάρκωση απλά εκεί δεν καταλαβαίνεις τίποτα από την διαδικασία της γέννας.

Αχ νόμιζα ότι έγραφα στις μανουλες Γενάρη.χαχαχαχα 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Σορυ που πετάγομαι ανήκω στις μανουλες του Μαρτίου αλλά μάλλον θα γεννήσω Φεβρουάριο.τωρα είχα μια συζήτηση με μια φίλη μου,μπορεί οποία θέλει να γεννήσει με ολική νάρκωση απλά εκεί δεν καταλαβαίνεις τίποτα από την διαδικασία της γέννας.

Αχ νόμιζα ότι έγραφα στις μανουλες Γενάρη.χαχαχαχα 

Κορίτσι σκέφτεσαι την επισκληρίδειο ;;;

Θα γεννήσεις φυσιολογικά ;;;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Κορίτσι σκέφτεσαι την επισκληρίδειο ;;;

Θα γεννήσεις φυσιολογικά ;;;

Ναι την επισκληριδιο σκέφτομαι. Δεν ξέρω αν θα γεννήσω φυσιολογικά. Το μωρό αναπτύσσεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς. (Έχω κ διαβήτη κύησης) και λογικά θα πρέπει να βγει νωρίτερα. Το έχουμε αφήσει ακόμα στο θα δούμε με τον γιατρό αλλά δεν νομίζω να τον αφήσουμε να μείνει μέσα μετά την 37 38 εβδομάδα. Κ εν τω μεταξύ ακόμα δεν έχει πάρει κ θέση περιμένουμε τώρα τον επομενο υπέρηχο να δούμε.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ναι την επισκληριδιο σκέφτομαι. Δεν ξέρω αν θα γεννήσω φυσιολογικά. Το μωρό αναπτύσσεται με πολύ γρήγορους ρυθμούς. (Έχω κ διαβήτη κύησης) και λογικά θα πρέπει να βγει νωρίτερα. Το έχουμε αφήσει ακόμα στο θα δούμε με τον γιατρό αλλά δεν νομίζω να τον αφήσουμε να μείνει μέσα μετά την 37 38 εβδομάδα. Κ εν τω μεταξύ ακόμα δεν έχει πάρει κ θέση περιμένουμε τώρα τον επομενο υπέρηχο να δούμε.

Την επισκληρίδειο την φοβόμουν τόσο πολύ.

Τλκα δεν ήταν τιποτα. Νομίζω με ένα τσίμπημα έγινε, δεν θυμάμαι κιόλας. Σίγουρα όμως δεν με ταλαιπώρησε ο αναισθησιολόγος. 

Για τον διαβήτη δεν γνωρίζω αλλά πιστευω ότι αν είναι σταθερός γιατί να μην γεννήσεις κ πιο μετά; Βλέποντας κ κάνοντας όπως είπες φυσικά. Το μωρό θα είναι ολοκληρωμένο αυτό έχει σημασία. Μακαρι να ελευθερωθείς νωρίτερα. 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...