Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Τουτουνι είπε:

Αυτό με.τον ύπνο το έχω κι εγώ !!! Δεν ξέρω που και πως να βολεψω την κοιλιά μου και πονάω... Αφήστε που άρχισα να έχω και νεύρα!!! Η αγωνία μου χτυπάει την πόρτα και είμαι δύσκολα διαχειρησιμη...

Αχ κ εμενα μ ποναει η κοιλια,  οσο καταφέρνω να ξαπλωσω με τις καουρες, για αυτο βαζω απο κατω ενα λεπτό μαξιλαρακι να στηριζει την κοιλια και με βοηθαει πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Joann είπε:

Δε μίλησα για μικρό ή μεγάλο παιδί μόνο για πολύδυμες κυήσεις και επειδή με αφορούσε άμεσα το ζήτημα μιας και έκανα δίδυμα γνωρίζω αυτό που γράφω. 

Δεν ξέρω ποιος σου είπε κάτι τέτοιο,αλλά απλά.δεν ισχύει ότι οι πολύδυμες κυησεις από εξωσωματικη είναι υψηλότερου κινδύνου σε.σχεση με τις φυσιολογικές συλληψεις, επειδή έγιναν "τεχνητά"όπως και δεν ισχύει και για τις υπόλοιπες περιπτώσεις που ανέφερα ως παραδείγματα

 

 

1 ώρα πρίν, Georgia Jo είπε:

Kαλησπερα κοριτσια μου τι κάνετε; Εγώ τελείωσα το σιδέρωμα με τα ρούχα της μικρής. Την Τρίτη αισίως 33 εβδομ. Πέμπτη έχω ραντεβού με την μαία και Παρασκευή το ντομπλερ επιτέλους! Από κιλά είμαι στα συν 7! Όσο για τον ύπνο, πλέον δυσκολεύομαι πάρα πολύ. Ξυπνάω συνέχεια για τουαλέτα και επειδή πιάνονται τα ισχυα μου. Επίσης ότι και αν κάνω λαχανιαζω... Υπομονή, λίγο έμεινε!

Εγώ κορίτσια ξεκινώ την 35η βδομάδα από Τρίτη!Όσες είμαστε πρώτες μέρες κοντεύουμε να μπούμε στο μήνα μας!!!

Πότε έφτασα ως εδώ?!

Συν 7 κιλά κι εγω σύνολο ως τώρα.

Με.υπνο κανένα θέμα ακόμα,κοιμάμαι ξερή και βλέπω κι όνειρα κάθε βράδυ.Γενικα νυστάζω πολύ.Ουτε ξύπνησα ποτέ για να παω τουαλέτα μέσα στη νύχτα..

Λαχανιαζω κι εγώ και κουράζομαι πιο εύκολα τώρα.Ευτυχως,τα κάνει σχεδόν όλα ο άντρας μου.

Κάουρες οχι,ευτυχως.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

 

Just now, Joka είπε:

Δεν ξέρω ποιος σου είπε κάτι τέτοιο,αλλά απλά.δεν ισχύει ότι οι πολύδυμες κυησεις από εξωσωματικη είναι υψηλότερου κινδύνου σε.σχεση με τις φυσιολογικές συλληψεις, επειδή έγιναν "τεχνητά"όπως και δεν ισχύει και για τις υπόλοιπες περιπτώσεις που ανέφερα.

Μια χαρά και μικρόσωμες γυναίκες συλλαμβανουν διδυμα φυσιολογικά.

Δεν πάει έτσι...

 

Εγώ κορίτσια ξεκινώ την 35η βδομάδα από Τρίτη!Όσες είμαστε πρώτες μέρες κοντεύουμε να μπούμε στο μήνα μας!!!

Πότε έφτασα ως εδώ?!

Συν 7 κιλά κι εγω σύνολο ως τώρα.

Με.υπνο κανένα θέμα ακόμα,κοιμάμαι ξερή και βλέπω κι όνειρα κάθε βράδυ.Γενικα νυστάζω πολύ.Ουτε ξύπνησα ποτέ για να παω τουαλέτα μέσα στη νύχτα..

Λαχανιαζω κι εγώ και κουράζομαι πιο εύκολα τώρα.Ευτυχως,τα κάνει σχεδόν όλα ο άντρας μου.

Κάουρες οχι,ευτυχως.

Αχουυυ εχασα το μπερδεμα κοριτσια!!! Την Τριτη μπαινω 34η εβδομαδα και οχι 33η!!!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2020 at 11:08 ΠΜ, Ani!! είπε:

Καλημέρα! Πάμε κορίτσια για περπάτημα και όλα καλά!!

Να σας πω τα δικά μου νέα..  μετα απο αύξηση της tsh απο 3.08 σε 4 ξαναπήγ στον ενδοκρινολογο και έκανα κ κάποιες επιπλέον εξετάσεις για θυροειδη..Τελικά μετά και από την ψιλαφιση που μου έκανε είδε πως δεν έχω τίποτα αλλα υποχρεωτικά θα ξεκινήσω χαπάκι.. η αύξηση αυτή έχει έρθει μάλλον απο το αποτομο βάρος που πήρα επειδή δεν μπορώ να περπατήσω κ καθολου 13 κιλα σε 4 μήνες.. οποτε προσοχή στα κιλα.. και όλα καλά!

Εσείς πως ειστε??

Ο θυρεοειδής είναι λοιπον ένας από τους λόγους που δε θέλουν οι γιατροί να παίρνουμε πολλά κιλά στην εγκυμοσυνη,διότι απορρυθμιζεται.

Το λέγαμε απ την αρχή,τα πολλα κιλά δεν τα θέλουμε όχι λόγω εμφάνισης αλλά λόγω υγειας και το περπάτημα βοήθαει πολύ σ αυτό,γι αυτό δεν πρέπει στην εγκυμοσυνη να σταματάμε την ασκηση.Βεβαια,αν δεν τρως δεν παχαίνεις κιόλας.

Δε χρειάζεται να έχεις κάτι άλλο και μόνο η tsh να είναι αυξημένη πρέπει να πάρεις χάπι.Γι αυτό περιλαμβάνεται η μέτρηση της στις εξετάσεις της κύησης.

Πολύ κακώς ο πρώτος γιατρός δε σου έδωσε και την άφησε ν αυξήθει τόσο πάνω από το ανώτατο όριο.

Είναι ν απορείς με κάτι τέτοιους γιατρούς...

 

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Paris.33 είπε:

Αχ κ εμενα μ ποναει η κοιλια,  οσο καταφέρνω να ξαπλωσω με τις καουρες, για αυτο βαζω απο κατω ενα λεπτό μαξιλαρακι να στηριζει την κοιλια και με βοηθαει πολυ

Κι εγώ.βαζω μαξιλάρι αλλά δεν μου κάνει σχεδόν τίποτα!!όταν δε, πάω να.αλλαξω πλευρό ξυπνάω απ' τον πόνο!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Τουτουνι είπε:

Κι εγώ.βαζω μαξιλάρι αλλά δεν μου κάνει σχεδόν τίποτα!!όταν δε, πάω να.αλλαξω πλευρό ξυπνάω απ' τον πόνο!

Κοριτσια  επειδη το κρεβάτι  μας εχει μαλακο στρωμα καποιες εβδομαδες την εβγαλα στον σκληρο καναπε... αν δεν σας πειραζει να κοιμηθειτε μονη δοκιμαστε ενα αλλο στρωμα και γενικα να κοιμηθειτε καπου μονες αν υπαρχει  η δυνατοτητα... εμενα με βοηθησε να εχω τον χωρο μου και πονουσε πολυ η μεση μου με μαλακο στρωμα... με σκληρο εστρωσα... τωρα παλι με βολευει το μαλακο... ευχομαι καπως να βολευτείτε!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Ο θυρεοειδής είναι λοιπον ένας από τους λόγους που δε θέλουν οι γιατροί να παίρνουμε πολλά κιλά στην εγκυμοσυνη,διότι απορρυθμιζεται.

Το λέγαμε απ την αρχή,τα πολλα κιλά δεν τα θέλουμε όχι λόγω εμφάνισης αλλά λόγω υγειας και το περπάτημα βοήθαει πολύ σ αυτό,γι αυτό δεν πρέπει στην εγκυμοσυνη να σταματάμε την ασκηση.Βεβαια,αν δεν τρως δεν παχαίνεις κιόλας.

Δε χρειάζεται να έχεις κάτι άλλο και μόνο η tsh να είναι αυξημένη πρέπει να πάρεις χάπι.Γι αυτό περιλαμβάνεται η μέτρηση της στις εξετάσεις της κύησης.

Πολύ κακώς ο πρώτος γιατρός δε σου έδωσε και την άφησε ν αυξήθει τόσο πάνω από το ανώτατο όριο.

Είναι ν απορείς με κάτι τέτοιους γιατρούς...

 

Στον ίδιο πηγα τελικα κ τωρα..δεν εκφέρω αποψη γιατι δεν εχω γνώσεις σχετικά με τον θυροειδη.. χαίρομαι έστω που ξεκινησαβτωρ το χαπι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Κι εγώ.βαζω μαξιλάρι αλλά δεν μου κάνει σχεδόν τίποτα!!όταν δε, πάω να.αλλαξω πλευρό ξυπνάω απ' τον πόνο!

Αχ  βρε Τουτουνι μου,  εδω ποναω εγω με ενα που θα εχει φτασει καπου τα 2,5 εσυ με 2, λογικο.. Τουλάχιστον εμενα με βοηθαει να βαζω κατι απο κατω,  η το μαξιλαρι ή το παπλωμα κατι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Joka είπε:

Δεν ξέρω ποιος σου είπε κάτι τέτοιο,αλλά απλά.δεν ισχύει ότι οι πολύδυμες κυησεις από εξωσωματικη είναι υψηλότερου κινδύνου σε.σχεση με τις φυσιολογικές συλληψεις, επειδή έγιναν "τεχνητά"όπως και δεν ισχύει και για τις υπόλοιπες περιπτώσεις που ανέφερα ως παραδείγματα

 

 

Εγώ κορίτσια ξεκινώ την 35η βδομάδα από Τρίτη!Όσες είμαστε πρώτες μέρες κοντεύουμε να μπούμε στο μήνα μας!!!

Πότε έφτασα ως εδώ?!

Συν 7 κιλά κι εγω σύνολο ως τώρα.

Με.υπνο κανένα θέμα ακόμα,κοιμάμαι ξερή και βλέπω κι όνειρα κάθε βράδυ.Γενικα νυστάζω πολύ.Ουτε ξύπνησα ποτέ για να παω τουαλέτα μέσα στη νύχτα..

Λαχανιαζω κι εγώ και κουράζομαι πιο εύκολα τώρα.Ευτυχως,τα κάνει σχεδόν όλα ο άντρας μου.

Κάουρες οχι,ευτυχως.

Πραγματικά μάλλον εδώ έχουμε να κάνουμε με ειδήμων ιατρό δεν εξηγείται και εμείς όλες οι υπόλοιπες ταπεινές εγκυμονούσες ακούμε ότι μας λέει κάποιος άσχετος! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλή χρονιά με υγεία και αγάπη! 

Εγώ καούρες δεν έχω συχνά. Δύο φορές μου συνέβη το τελευταίο διάστημα κ όταν πήγα για ύπνο. Απαίσιο συναισθημα ...

Το δε ισχίο πονάει κι εμενα όταν αλλάζω πλευρό.

Έχω πολλή αγωνία και φόβο για το πώς θα είναι η γέννα... Σήμερα είδα ένα βίντεο με την εμπειρία μιας κοπέλας και με πιάσανε τα κλάματα... γενικά έχω γίνει πολύ ευσυγκίνητη. Σας συμβαίνει κι εσάς;

Το καλύτερο όμως είναι ότι από δύο άτομα άκουσα το "έχεις μυτερή κοιλιά, τι θα κάνεις αγόρι;" Ενώ εγώ έχω κοριτσάκι! Ούτε μυτερή κοιλιά έχω! Με έχουν πιάσει αμφιβολίες που μου έρχεται να πω στον γιατρό στον επόμενο υπέρηχο να μου το ξανά διαβεβαιώσει! Όχι τίποτα άλλο, χαϊδεύω την κοιλιά μου κ την λέω μπέμπα! 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Paris.33 είπε:

Αχ  βρε Τουτουνι μου,  εδω ποναω εγω με ενα που θα εχει φτασει καπου τα 2,5 εσυ με 2, λογικο.. Τουλάχιστον εμενα με βοηθαει να βαζω κατι απο κατω,  η το μαξιλαρι ή το παπλωμα κατι

Βάζω κι εγώ ένα μαξιλάρι στην.κοιλια κι ένα ανάμεσα στα πόδια.μου!!! Βολεύομαι  για λίγο και πάλι πιάνομαι μετά!!! 

 

 

 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα σας και κακη χρονιά. Έλειψα λιγάκι γιατι ειχα κάτι τρεξίματα ομως σας διάβαζα.

Εγω για τις καουρες έχω να προτείνω γάλα φρέσκο θερμοκρασία ψυγείου και κόκκινα μήλα. Για κάποιο λόγο εμένα με βοηθάνε. Επίσης αποφεύγω όσπρια κυρίως φακιες και τα πολύ κοκκινιστα φαγητά. 

Την βαλίτσα επίσης την έχω ετοιμάσει κανένα μήνα τώρα ήθελα να είμαι σίγουρη, έτσι ειχα χρόνο να βάζω μέσα διαφορά που μπορεί να ξέχασα στην αρχή. Γενικά όσες δεν την έχετε ετοιμάσετε να το κάνετε θα σας φύγει ενα βάρος. 

Πλέον μετράμε αντίστροφα! Να είμαστε αισιόδοξες και να εμπιστευτουμε τους γιατρούς μας, γιατί κανένα φόρουμ και κανένα προφίλ δεν μπορεί να τους αντικαταστήσει, όσο ψαγμένο κ αν είναι. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ οι γιατροί δεν εξετάζουν απλά αριθμούς αλλα συνεκτιμούν την συνολική εικόνα μας. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γονείς και καλή χρονιά σε όλους. ο γιος μου είναι ενός έτους και τριών μηνών και μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος ξανά . Έχω φοβηθεί λίγο γιατί ο μικρός δεν έχει ξεπεταχτεί ακόμα καλά και νομίζω θα μου φαίνεται βουνό με άλλο ένα μωράκι εδώ. Πέρα από την απερίγραπτη χαρά μου έχω τον προβληματισμό αυτό και θα ήθελα να μου πείτε τα δικά σας μωράκια πόση διαφορά έχουν; Και πώς το διαχειριστήκατε; Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Joann είπε:

Πραγματικά μάλλον εδώ έχουμε να κάνουμε με ειδήμων ιατρό δεν εξηγείται και εμείς όλες οι υπόλοιπες ταπεινές εγκυμονούσες ακούμε ότι μας λέει κάποιος άσχετος! 

Σου επιστρεφω την ειρωνεία.Και ναι ενδοκρινολογος που βγαίνει η tsh εγκύου εκτός ορίου και δεν την αρχίζει χάπι είναι άσχετος.

Και γι αυτό δε χρειάζεται να συνεκτιμηθεί κανένας άλλος παράγοντας.

Αυτό στο λέει κι ο γυναικολόγος,για αυτό κάνουμε εξέταση tsh.

Κι επειδη και πολλοί γυναικολόγοι είναι άσχετοι και κακοί γιατροί γι αυτο οφειλουμε να ενημερωνόμαστε,να παίρνουμε δεύτερες γνώμες και γενικά να έχουμε μάτια και μυαλά ανοιχτά!!!

Αλλιώς είμαστε αξίες της μοίρας μας!!!

Δυστυχώς,δεν είναι όλοι οι γιατροί άξιοι εμπιστοσύνης.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annouli είπε:

Καλημέρα γονείς και καλή χρονιά σε όλους. ο γιος μου είναι ενός έτους και τριών μηνών και μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος ξανά . Έχω φοβηθεί λίγο γιατί ο μικρός δεν έχει ξεπεταχτεί ακόμα καλά και νομίζω θα μου φαίνεται βουνό με άλλο ένα μωράκι εδώ. Πέρα από την απερίγραπτη χαρά μου έχω τον προβληματισμό αυτό και θα ήθελα να μου πείτε τα δικά σας μωράκια πόση διαφορά έχουν; Και πώς το διαχειριστήκατε; Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Καλημέρα κοριτσι μου και καλή χρονιά! Εμένα θα ειναι 3 ακριβώς όταν θα γεννήσω και αν με ρωτάς ειναι καλή διαφορα ηλικίας..παρόλα αυτά εχω φίλη που έμεινε έγκυος στους 9 μήνες όταν είχε ήδη μωρουλι και της πήγε καλά.. δεδομένου πως κ τα μωρα της ειναι υπναραδες χαχα..ειναι κ στο παιδι δηλαδη. Όπως και να εχει με το καλο! Θεωρω πως η ΚΘε ηλικία έχει τα θετικά και τα αρνητικά της.

2 ώρες πρίν, Mari@nna είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα σας και κακη χρονιά. Έλειψα λιγάκι γιατι ειχα κάτι τρεξίματα ομως σας διάβαζα.

Εγω για τις καουρες έχω να προτείνω γάλα φρέσκο θερμοκρασία ψυγείου και κόκκινα μήλα. Για κάποιο λόγο εμένα με βοηθάνε. Επίσης αποφεύγω όσπρια κυρίως φακιες και τα πολύ κοκκινιστα φαγητά. 

Την βαλίτσα επίσης την έχω ετοιμάσει κανένα μήνα τώρα ήθελα να είμαι σίγουρη, έτσι ειχα χρόνο να βάζω μέσα διαφορά που μπορεί να ξέχασα στην αρχή. Γενικά όσες δεν την έχετε ετοιμάσετε να το κάνετε θα σας φύγει ενα βάρος. 

Πλέον μετράμε αντίστροφα! Να είμαστε αισιόδοξες και να εμπιστευτουμε τους γιατρούς μας, γιατί κανένα φόρουμ και κανένα προφίλ δεν μπορεί να τους αντικαταστήσει, όσο ψαγμένο κ αν είναι. Επίσης να μην ξεχνάμε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ οι γιατροί δεν εξετάζουν απλά αριθμούς αλλα συνεκτιμούν την συνολική εικόνα μας. 

Πολύ καλά τα λες όλα! Καλημέρα και καλή χρονιά και σε εσένα!♡

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...