Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Καλημέρα,κορίτσια! 

 @Τουτουνι πώς είσαι; Περιμένουμε νέα σου, οπότε μπορείς να μας γράψεις.

Χθες έκανα το Doppler , όλα καλά πήγαν. Η μπεμπα είναι 1900 γρ, έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω(κρίμα που θα γεννήσω με καισαρική).  πλακούντα  υψηλός , grade 1 και τραχήλος 32 mm. 

Πάλι δεν μας έκανε τη χάρη να δούμε φάτσα, θα μας το κρατάει έκπληξη.  Την άλλη Δευτέρα έχω ραντεβού με το γιατρό.

  • Μου αρέσει 3

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Demi Lou είπε:

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλες! 

Εχθές , 35+3 εβδομάδων είχα επίσκεψη στον γιατρό. Η μικρή ζυγίζει πλέον 2500 γρ. και όλα φαίνεται να πηγαίνουν καλά. Ο τράχηλος μου όμως έχει κοντύνει δυστυχώς και έχει φτάσει στα 2,2.…

Ο γιατρός μου είπε για πρώτη φορά να περιορίσω σημαντικά τις δραστηριότητες μου και κυρίως ορθοστασία και σκυψιματα για δύο εβδομάδες. Δεν σας κρύβω ότι έχω αγχωθει και φοβάμαι μηπως σπάσουν τα νερά από τη μια στιγμή στην άλλη. Το είχα παρακάνει τον τελευταίο καιρό είναι η αλήθεια... Μ αρέσει που περίμενα ότι σε αυτή την εξέταση θα μου έδινε το πράσινο φως να ξεσαλωσω σε περπάτημα και σεξ και αντ' αυτού με κάθισε στον καναπέ

Εσάς που βρίσκεται γενικά ο τράχηλος σας ;; Μακάρι να μην κοντύνει αλλο μέχρι τέλος Γενάρη να πάρει κι άλλο  βάρος το έμβρυο

 

 

 

Καλημέρα! Μην αγχώνεσαι ξεκουράσου όπως σου είπε ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά. Έκανες συσπάσεις; Γιατί μπορεί να είναι απο αυτό. Πόσο εβδομάδων είσαι γιατί μετά από ένα σημείο φυσιολογικά αρχίζει ωνα κονταινει ο τράχηλος μέχρι τον τοκετό. Εγώ εδώ και τέσσερις εβδομάδες ανακάλυψα ότι είχε κοντύνει στα 2.3 πήρα κάτι χάπια για τις συσπάσεις και ξεκουράζομαι. Ανέβηκε στο 2.5 και έχει μείνει σταθερά εκεί. Τώρα την άλλη εβδομάδα θα το δούμε, το βλέπουμε κάθε δύο εβδομάδες. Όλα καλά θα πάνε. Απλα κουράστηκες παραπάνω από όσο έπρεπε πιστεύω!

 

@Τουτουνι μου πως είσαι; Κι εμένα ο γιατρός αυτό που περιγράφεις μου έχει πει αν το δω πιθανότατα είναι αμνιακό σαν νερό δηλαδή άχρωμο και άοσμο. Πιστεύω για να ηρεμήσεις καλύτερα να σε δει γιατί μπορεί όντως να ξεκίνησε ο τοκετός. Γράψε μας όταν έχεις νέα!


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Καλημέρα! Μην αγχώνεσαι ξεκουράσου όπως σου είπε ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά. Έκανες συσπάσεις; Γιατί μπορεί να είναι απο αυτό. Πάντως μετά από ένα σημείο φυσιολογικά αρχίζει να κονταινει ο τράχηλος μέχρι τον τοκετό. Εγώ εδώ και τέσσερις εβδομάδες ανακάλυψα ότι είχε κοντύνει στα 2.3 πήρα κάτι χάπια για τις συσπάσεις και ξεκουράζομαι. Ανέβηκε στο 2.5 και έχει μείνει σταθερά εκεί. Τώρα την άλλη εβδομάδα θα το δούμε, το βλέπουμε κάθε δύο εβδομάδες. Όλα καλά θα πάνε. Απλα κουράστηκες παραπάνω από όσο έπρεπε πιστεύω!

 

@Τουτουνι μου πως είσαι; Κι εμένα ο γιατρός αυτό που περιγράφεις μου έχει πει αν το δω πιθανότατα είναι αμνιακό σαν νερό δηλαδή άχρωμο και άοσμο. Πιστεύω για να ηρεμήσεις καλύτερα να σε δει γιατί μπορεί όντως να ξεκίνησε ο τοκετός. Γράψε μας όταν έχεις νέα!

 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 said:

Καλημέρα! Μην αγχώνεσαι ξεκουράσου όπως σου είπε ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά. Έκανες συσπάσεις; Γιατί μπορεί να είναι απο αυτό. Πόσο εβδομάδων είσαι γιατί μετά από ένα σημείο φυσιολογικά αρχίζει ωνα κονταινει ο τράχηλος μέχρι τον τοκετό. Εγώ εδώ και τέσσερις εβδομάδες ανακάλυψα ότι είχε κοντύνει στα 2.3 πήρα κάτι χάπια για τις συσπάσεις και ξεκουράζομαι. Ανέβηκε στο 2.5 και έχει μείνει σταθερά εκεί. Τώρα την άλλη εβδομάδα θα το δούμε, το βλέπουμε κάθε δύο εβδομάδες. Όλα καλά θα πάνε. Απλα κουράστηκες παραπάνω από όσο έπρεπε πιστεύω!

 

@Τουτουνι μου πως είσαι; Κι εμένα ο γιατρός αυτό που περιγράφεις μου έχει πει αν το δω πιθανότατα είναι αμνιακό σαν νερό δηλαδή άχρωμο και άοσμο. Πιστεύω για να ηρεμήσεις καλύτερα να σε δει γιατί μπορεί όντως να ξεκίνησε ο τοκετός. Γράψε μας όταν έχεις νέα!

Συσπάσεις δεν έχω καταλάβει καθόλου. Αν έχω κάνει και δεν το συνειδητοποίησα δεν το ξέρω σίγουρα...Ειμαι 35+3 στις εβδομάδες. Μου είπε μάλιστα ο γιατρός ότι ο τράχηλος μπορεί απλά να παραμένει σταθερός ή να επιβραδυνθεί σημαντικά η καθοδική του πορεία με την ξεκούραση με χάπια ή με ενέσεις κορτιζόνης.Σε καμιά περίπτωση όμως να μεγαλώσει ξανά...Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι;; Σου συνέστησε και σένα ξεκούραση ;;

Τι να πω και γω...δεν ξέρω...Βασικά δεν ξέρω αν υπάρχει -και ποιο είναι- το ασφαλές όριο ώστε να μην σπάσουν τα νερά ξαφνικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Demi Lou είπε:

Συσπάσεις δεν έχω καταλάβει καθόλου. Αν έχω κάνει και δεν το συνειδητοποίησα δεν το ξέρω σίγουρα...Ειμαι 35+3 στις εβδομάδες. Μου είπε μάλιστα ο γιατρός ότι ο τράχηλος μπορεί απλά να παραμένει σταθερός ή να επιβραδυνθεί σημαντικά η καθοδική του πορεία με την ξεκούραση με χάπια ή με ενέσεις κορτιζόνης.Σε καμιά περίπτωση όμως να μεγαλώσει ξανά...Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι;; Σου συνέστησε και σένα ξεκούραση ;;

Τι να πω και γω...δεν ξέρω...Βασικά δεν ξέρω αν υπάρχει -και ποιο είναι- το ασφαλές όριο ώστε να μην σπάσουν τα νερά ξαφνικά...

Εφόσον όπως έγραψες παραπάνω κουράστηκες παραπάνω πιστεύω αυτό έφταιξε. Ίσως έκανες συσπάσεις λόγω της κούρασης. Σου έδωσε κάποιο φάρμακο; Εγώ επειδή έκανα συσπάσεις παίρνω ένα χάπι και επιπλέον μαγνήσιο. Σημαντική πολύ και η ξεκούραση. Εμένα με έχει να μην περπατάω καθόλου , να μην κάνω δουλειές μόνο ένα μαγείρεμα το πολύ και μια βόλτα με το αυτοκίνητο που και που. Αλλά στις 36 βδομάδες θα κόψουμε το χάπι για τις συσπάσεις. Με όλα τα παραπάνω από 2.3 σε μια βδομάδα πήγε 2.5 και για τρεις εβδομάδες είναι σταθερός. Τώρα την άλλη εβδομάδα θα δούμε ξανά. Είμαι 34 εβδομάδες

 

  • Μου αρέσει 2

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 said:

Εφόσον όπως έγραψες παραπάνω κουράστηκες παραπάνω πιστεύω αυτό έφταιξε. Ίσως έκανες συσπάσεις λόγω της κούρασης. Σου έδωσε κάποιο φάρμακο; Εγώ επειδή έκανα συσπάσεις παίρνω ένα χάπι και επιπλέον μαγνήσιο. Σημαντική πολύ και η ξεκούραση. Εμένα με έχει να μην περπατάω καθόλου , να μην κάνω δουλειές μόνο ένα μαγείρεμα το πολύ και μια βόλτα με το αυτοκίνητο που και που. Αλλά στις 36 βδομάδες θα κόψουμε το χάπι για τις συσπάσεις. Με όλα τα παραπάνω από 2.3 σε μια βδομάδα πήγε 2.5 και για τρεις εβδομάδες είναι σταθερός. Τώρα την άλλη εβδομάδα θα δούμε ξανά. Είμαι 34 εβδομάδες

 

Μπράβο! Τέλεια το έχεις πάει μέχρι τώρα λοιπόν !!! Ελπίζω να συνεχίσεις έτσι και να φτάσεις στις 38 εβδομάδες!!! Χάπι δεν έδωσε.. Έχω ραντεβού ξανά σε δέκα μέρες για επανέλεγχο. Μου έδωσε βέβαια και ενα χαρτί για το μαιευτήριο όταν φτάσω να γεννήσω να το έχω μαζί μου κατά την εισαγωγή .. μακάρι να μην το χρειαστώ ακόμα ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Demi Lou είπε:

Μπράβο! Τέλεια το έχεις πάει μέχρι τώρα λοιπόν !!! Ελπίζω να συνεχίσεις έτσι και να φτάσεις στις 38 εβδομάδες!!! Χάπι δεν έδωσε.. Έχω ραντεβού ξανά σε δέκα μέρες για επανέλεγχο. Μου έδωσε βέβαια και ενα χαρτί για το μαιευτήριο όταν φτάσω να γεννήσω να το έχω μαζί μου κατά την εισαγωγή .. μακάρι να μην το χρειαστώ ακόμα ..

Ξεκούραση λοιπόν και όλα καλά θα πάνε. Άσε που σε λίγο μπαίνεις στον 9ο, είσαι πολύ κοντά. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Αν ήσουν λίγες βδομάδες πιο πριν εκεί ναι να ανησυχούσες περισσότερο. Για αυτό σου είπε μόνο ξεκούραση γιατί σε τρεις μέρες μπαίνεις στο μήνα σου! Σίγουρα Με ξεκούραση τουλάχιστον δύο βδομάδες το λιγότερο τις έχεις πιστεύω. Με το καλό!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου γλυκά χθες τα ξημερώματα ήρθαν στον κόσμο τα μωρά μου! Έφυγα απ' το σπίτι με πολλούς πόνους, πόνους γέννας μιας και τελικά η διαδικασία τοκετού είχε ξεκινήσει! Μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο είδα κι έπαθα! Δίπλα μου συνεχώς.ειχα το γιατρό μου τη μαία μου και τον άντρα μου!!!! 

Πριν λίγο ξύπνησα και είμαι ακόμα ζαβλακομενη... Θα σας τα πω κάποια άλλη φορά περισσότερες λεπτομεριες!! 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα τουτουνακια.μου θα.μεινουν μέσα για 15 μέρες τουλάχιστον.! 

 

 

 

 

 

 

 

δεν το ποστευω βρε τουτουνι! να σου ζησουν!!! παντα τυχερα!!! μια χαρα θα ειναι τα μωρακια κ θα εχεις κ χρονο να ετοιμαστεις!! δηλαδη εχθες που μιλουσαμε κ το εκλεισες αποτομα αυτο ηταν? κ το σκεφτηκα να σου πω την αληθεια λεω κατι θα εγινε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου γλυκά χθες τα ξημερώματα ήρθαν στον κόσμο τα μωρά μου! Έφυγα απ' το σπίτι με πολλούς πόνους, πόνους γέννας μιας και τελικά η διαδικασία τοκετού είχε ξεκινήσει! Μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο είδα κι έπαθα! Δίπλα μου συνεχώς.ειχα το γιατρό μου τη μαία μου και τον άντρα μου!!!! 

Πριν λίγο ξύπνησα και είμαι ακόμα ζαβλακομενη... Θα σας τα πω κάποια άλλη φορά περισσότερες λεπτομεριες!! 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα τουτουνακια.μου θα.μεινουν μέσα για 15 μέρες τουλάχιστον.! 

 

 

 

 

 

 

 

Κορίτσι μου να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!!!! Να είναι καλοτυχα!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι said:

Κορίτσια μου γλυκά χθες τα ξημερώματα ήρθαν στον κόσμο τα μωρά μου! Έφυγα απ' το σπίτι με πολλούς πόνους, πόνους γέννας μιας και τελικά η διαδικασία τοκετού είχε ξεκινήσει! Μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο είδα κι έπαθα! Δίπλα μου συνεχώς.ειχα το γιατρό μου τη μαία μου και τον άντρα μου!!!! 

Πριν λίγο ξύπνησα και είμαι ακόμα ζαβλακομενη... Θα σας τα πω κάποια άλλη φορά περισσότερες λεπτομεριες!! 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα τουτουνακια.μου θα.μεινουν μέσα για 15 μέρες τουλάχιστον.! 

 

 

 

 

 

 

 

Κορίτσι μου γλυκό να σου ζήσουν τα μωράκια σου !!! Να είναι γερά και τυχερά!! 
Δε σου κρύβω ότι χθες σε ειχα συνέχεια στο μυαλό μου.. με πέτυχες σε άντληση όταν έστειλες το μήνυμα κ ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι είναι αμνιακα τα υγρά που έλεγες αλλά όπως σου γράψαμε ή που θα εξελισσόταν και θα το καταλάβαινες ή θα  αργούσε μέχρι το πρωί. Χαιρομαι που όλα πήγαν καλά! Ξεκουράσου κορίτσι μου για τώρα!!

Σε αυτή την ομαδούλα τα διδυμάκια είναι λίγο βιαστικά !! :) :) 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου γλυκά χθες τα ξημερώματα ήρθαν στον κόσμο τα μωρά μου! Έφυγα απ' το σπίτι με πολλούς πόνους, πόνους γέννας μιας και τελικά η διαδικασία τοκετού είχε ξεκινήσει! Μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο είδα κι έπαθα! Δίπλα μου συνεχώς.ειχα το γιατρό μου τη μαία μου και τον άντρα μου!!!! 

Πριν λίγο ξύπνησα και είμαι ακόμα ζαβλακομενη... Θα σας τα πω κάποια άλλη φορά περισσότερες λεπτομεριες!! 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα τουτουνακια.μου θα.μεινουν μέσα για 15 μέρες τουλάχιστον.! 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου να είναι γερά και υγιή!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου γλυκά χθες τα ξημερώματα ήρθαν στον κόσμο τα μωρά μου! Έφυγα απ' το σπίτι με πολλούς πόνους, πόνους γέννας μιας και τελικά η διαδικασία τοκετού είχε ξεκινήσει! Μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο είδα κι έπαθα! Δίπλα μου συνεχώς.ειχα το γιατρό μου τη μαία μου και τον άντρα μου!!!! 

Πριν λίγο ξύπνησα και είμαι ακόμα ζαβλακομενη... Θα σας τα πω κάποια άλλη φορά περισσότερες λεπτομεριες!! 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα τουτουνακια.μου θα.μεινουν μέσα για 15 μέρες τουλάχιστον.! 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζήσουν τα μικρουλια σου!!!!!γερά και καλότυχα να είναι πάντα!!!!!!

  • Μου αρέσει 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου γλυκά χθες τα ξημερώματα ήρθαν στον κόσμο τα μωρά μου! Έφυγα απ' το σπίτι με πολλούς πόνους, πόνους γέννας μιας και τελικά η διαδικασία τοκετού είχε ξεκινήσει! Μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο είδα κι έπαθα! Δίπλα μου συνεχώς.ειχα το γιατρό μου τη μαία μου και τον άντρα μου!!!! 

Πριν λίγο ξύπνησα και είμαι ακόμα ζαβλακομενη... Θα σας τα πω κάποια άλλη φορά περισσότερες λεπτομεριες!! 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα τουτουνακια.μου θα.μεινουν μέσα για 15 μέρες τουλάχιστον.! 

 

 

 

 

 

 

 

ωωωωωω ηρθαν τα τουτουνακιααααα τι ωραια! ενταξει ας μεινουν μεσα αφου ειναι για καλο!!! ενημερωσε μας για λεπτομερειες οποτε θες μπορεις! καλη αναρρωση!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΙΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ ΣΑΑΑΑΑΑΑΣΣΣΣΣΣ.... ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ!

Ασχετο αλλα εψαχνα παλιες συνομιλιες να δω ποσο βαρος ειχαν φτασει τα τουτουνακια..θυμαται καμια?

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...