Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Hope.2019 είπε:

Mε το καλό και σε σένα κορίτσι μου, και γω νωρίτερα θα γεννήσω. Μήπως το αίμα ήταν από την εξέταση ναι, αλλά καλού κακού πρόσεξε το γιατί καμμία φορά συνδέεται με το τραχηλικό βύσμα που έχουμε και το οποίο πέφτει λίγες μέρες ή βδομάδα πριν τον τοκετό. Εγώ θα το ανέφερα στο γιατρό για σιγουριά. Εμένα δεν με είδε από κάτω γιατί δεν ήθελε πάλι να πειράξουμε τον τράχηλο λόγω ότι κονταινει και εμένα θα τον δω την Τετάρτη αλλά και εμένα θα έχει κοντύνει σίγουρα. Με το καλό είμαστε σε ασφαλείς εβδομάδεςΚι εύχομαι να γεννήσουμε από μόνες μας και να μην χρειαστεί πρόκληση.

 

Κι εγώ το σκέφτηκα το τραχηλικο βύσμα γιατί ταίριαζε η περιγραφή μ αυτό που είχα αλλά θα στείλω και στην γιατρο για παν ενδεχόμενο!! Με το καλό εύχομαι και σε σένα και σε όλες μας γιατί πραγματικά μετραμε αντίστροφα μέρες πλεον!! Και να γίνει ο τι είναι καλύτερο για την κάθε μια!:x

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Andri23 είπε:

Κι εγώ το σκέφτηκα το τραχηλικο βύσμα γιατί ταίριαζε η περιγραφή μ αυτό που είχα αλλά θα στείλω και στην γιατρο για παν ενδεχόμενο!! Με το καλό εύχομαι και σε σένα και σε όλες μας γιατί πραγματικά μετραμε αντίστροφα μέρες πλεον!! Και να γίνει ο τι είναι καλύτερο για την κάθε μια!:x

Τέλεια όλα καλά θα πάνε. Έχεις μπει στον 9 και μην φοβάσαι τίποτα. Καλύτερα να προχωρήσει μόνο του πιστεύω! Με το καλό κορίτσι μου και πάλι!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2021 at 10:46 ΜΜ, Demi Lou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!! 

Θα μοιραστώ μια καλή εμπειρία λοιπόν για να είστε όλες λίγο πιο ανάλαφρες με τον επικείμενο τοκετό. 

Σήμερα ήμουν 36+5 και τελικά η μικρή δεν κρατιόταν. Στις 9 το πρωί έσπασαν τα νερά στο κρεβάτι. Ευτυχώς εχθές κοιμήθηκα 8ωρο!!

Έφτασα στο μαιευτήριο χωρίς πόνους εννοείται στις 10:30 και με διαστολή στο 1 και κάτι. Μου έβαλαν ορό και ξεκινήσαμε τη διαδικασία πρόκλησης στις 12. Στις 14:30 περίπου ζήτησα ένεση παυσίπονη. Από εκεί και πέρα ήταν όλα υπέροχα. Σταμάτησα να πονάω και γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στις 16:30 τη μπέμπα με βάρος ευτυχώς 3060!!!! Η συγκίνηση δεν περιγράφεται αν και ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει ότι έγινα μαμά και θα την πάρω μαζί μου φεύγοντας από το μαιευτήριο...Όλα είναι πολύ περίεργα...έχω σχεδόν σοκαριστεί...

Εύχομαι ειλικρινά για όλες μας να είναι τόσο εύκολα και όμορφα!!! Φυσικά πρώτα και πάνω απ' όλα να είναι τα μωρά μας υγιή και γερά!! Ο τοκετός όπως και να χει θα τελειώσει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο. 

(Σκέφτηκα για κάποια λεπτά δεν σας κρύβω ότι θέλω να μπω για καισαρική..και αναρωτιομουν την ίδια στιγμή πως μου ήρθε να γίνω μάνα ...γιατί  μου το κάνω αυτό... είμαι και φοβιτσιαρα γενικώς ...:-)  )

Τέλος καλό όλα καλά όμως !!!

 

 

 

Να σας ζήσει!!! Γερή και καλοτυχη να είναι πάντα στη ζωή της.  Και σε εσένα καλή ανάρρωση τώρα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Andri23 καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί του για να σου φύγει και η σκέψη. Αν και θεωρώ ότι δεν θα είναι τπτ σημαντικό.

Πάντως εμένα δεν μου έχει κάνει ποτε κολπικό υπέρηχο ουτε καν στους πρώτους μήνες. Δεν είχα βέβαια ποτέ και κάποιο ιδιαίτερο θέμα οπότε ίσως να μην χρειάστηκε και η αλήθεια είναι ότι κάπως θα με τρομάζε αυτό. 

Τον καρδιοτοκογραφο και εμένα τον κάνει δωρεάν στο πλαίσιο της εξέτασης και όπως και η @Mariachiέτσι κ εγώ πληρώνω μια φορά τον μήνα την επίσκεψη, ακόμα και τώρα που πάω καθε εβδομάδα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Andri23 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Κι εμείς ειχαμε γιατρο σήμερα! Μπηκα στην 36 εβδομάδα...! Ο μικρός εχει φτάσει τα 3.086 κιλα... μετρησε και τον τράχηλο κολπικα μου είπ οτι ειναι γύρω στο 1 με 1,5 και οτι εχω πολυ καλες προϋποθέσεις να γεννησω μόνη μου μεχρι και την 38η εβδομάδα.. αλλιώς την 38η θα παμε με πρόκληση  γιατί έχει πολύ μεγάλο κεφάλι και βρίσκεται ήδη μια βδομάδα πιο μπροστά απο την ηλικία της κύησης οπότε για να μην δυσκολευτω κι εγω πολύ να γεννησω θα το κάνουμε ετσι... επίσης όταν γύρισα σπίτι είδα οτι ειχα κάποια μικρή αιμορραγία αλλα πιστεύω οτι ήταν επειδη με εξέτασε κολπικά και δεν ήταν οτι πιο ευχάριστο μπορω να πω... δεν ξέρω αν εχει συμβει σε καμια αλλη...!

@Andri23 και @Hope.2019 κορίτσια με το καλό να φέρετε στον κόσμο τα μωράκια σας σε λίγο καιρό.  Οι εβδομάδες σας είναι μια χαρά,  όπως και τα  κιλακια στα μπεμπακια σας.  Όλα καλά θα πάνε και στις 2 σας!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mari@nna είπε:

@Andri23 καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί του για να σου φύγει και η σκέψη. Αν και θεωρώ ότι δεν θα είναι τπτ σημαντικό.

Πάντως εμένα δεν μου έχει κάνει ποτε κολπικό υπέρηχο ουτε καν στους πρώτους μήνες. Δεν είχα βέβαια ποτέ και κάποιο ιδιαίτερο θέμα οπότε ίσως να μην χρειάστηκε και η αλήθεια είναι ότι κάπως θα με τρομάζε αυτό. 

Τον καρδιοτοκογραφο και εμένα τον κάνει δωρεάν στο πλαίσιο της εξέτασης και όπως και η @Mariachiέτσι κ εγώ πληρώνω μια φορά τον μήνα την επίσκεψη, ακόμα και τώρα που πάω καθε εβδομάδα. 

Αμ δεν ήταν υπέρηχος!! :-D ήταν εξεταση με το χέρι της γι αυτό φαντάζομαι ήταν και η αιμορραγία... δεν ήταν τόσο τραγικό, δεν πόνεσε αλλα ήταν περίεργη η κατάσταση 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Εμεις πρώτα ο Θεός θα πάμε μεχρι τελους!

Έκανα και το καρδιοτοκογραφημα και όντως δεν είμαι στην κοσμάρα μου!

Συσπασεις:0!

Τράχηλος -μήτρα σε ύπνο βαθύ!

Ταλαιπωρήθηκα κι εγω λίγο γιατί κοιμόταν η μικρή κι έκατσα 1 ώρα ανάσκελα.

Πάμε λοιπόν για τέλος Γενάρη αρχές Φλεβάρη ο τοκετός,39η με 40η βδομάδα.Ισως ξεπεράσουμε και την ΠΗΤ!

Άλλωστε είμαστε μονο 2 κιλακια και θέλουμε να μεγαλωσουμε!!!!

Το ένστικτο μου με δικαίωσε ότι δε θα γεννούσα νωρίς.

  • Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Καλημερα κοριτσια.Εμεις πρώτα ο Θεός θα πάμε μεχρι τελους!

Έκανα και το καρδιοτοκογραφημα και όντως δεν είμαι στην κοσμάρα μου!

Συσπασεις:0!

Τράχηλος -μήτρα σε ύπνο βαθύ!

Ταλαιπωρήθηκα κι εγω λίγο γιατί κοιμόταν η μικρή κι έκατσα 1 ώρα ανάσκελα.

Πάμε λοιπόν για τέλος Γενάρη αρχές Φλεβάρη ο τοκετός,39η με 40η βδομάδα.

Το ένστικτο μου με δικαίωσε ότι δε θα γεννούσα νωρίς.

σου είπανε τι grade είναι ο πλακούντας; εγκυκλοπαιδικά ρωτάω. στις βδομάδες σου δεν παίζει κ τόσο ρόλο φαντάζομαι. μπράβο όλα καλά. γιατι καλέ να μην πας μέχρι τέλους; είχες θέμα με τράχηλο;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

σου είπανε τι grade είναι ο πλακούντας; εγκυκλοπαιδικά ρωτάω. στις βδομάδες σου δεν παίζει κ τόσο ρόλο φαντάζομαι. μπράβο όλα καλά. γιατι καλέ να μην πας μέχρι τέλους; είχες θέμα με τράχηλο;

Grade 1 35+2,μια βδομάδα.πριν.

Όχι δεν είχα κάποια ένδειξη απλά τα κορίτσια λέγανε ότι και χωρίς καμία ένδειξη μπορεί να γεννήσεις νωρίτερα.

Η γιατρός μου πάντως μου είπε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών γεννάει μετά τις 38 βδομαδες.

Εμείς έχουμε πάλι ραντεβού σε 1 βδομάδα,όταν θα είμαι 37+2.

Α θα κάνω και την κολπική καλλιέργεια τώρα. 

Κορίτσια πλέον δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας εδώ που φτάσαμε.

Μόνο να πανε όλα καλά και στον τοκετό και να υποδεχτούμε τα μωρά μας.:x


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Grade 1 35+2,μια βδομάδα.πριν.

Όχι δεν είχε κάποια ένδειξη απλά τα κορίτσια λέγανε ότι και χωρίς καμία ένδειξη μπορεί να γεννήσεις νωρίτερα.

Η γιατρός μου πάντως μου είπε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γυναικών γεννάει μετά τις 38βδομαδες.

Εμείς έχουμε πάλι ραντεβού σε 1 βδομάδα,όταν θα είμαι 37+2.

Α θα κάνω και την κολπική καλλιέργεια τώρα.

ε καλά όλα είναι πιθανά. αλλά αφού δεν έχεις κάποιο θέμα το λογικό είναι να πας μέχρι τέλους.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Andri23 είπε:

Αμ δεν ήταν υπέρηχος!! :-D ήταν εξεταση με το χέρι της γι αυτό φαντάζομαι ήταν και η αιμορραγία... δεν ήταν τόσο τραγικό, δεν πόνεσε αλλα ήταν περίεργη η κατάσταση 

Α ήταν με το χέρι; Κορίτσι μου να ξέρεις αυτό είναι πολύ σημαντικό. Μπορεί όντως να φταίει. Μα γιατί έκανε κάτι τέτοιο τόσο νωρίς δεν καταλαβαίνω! Πάρε οπωσδήποτε τηλέφωνο να ρωτήσεις 


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Α ήταν με το χέρι; Κορίτσι μου να ξέρεις αυτό είναι πολύ σημαντικό. Μπορεί όντως να φταίει. Μα γιατί έκανε κάτι τέτοιο τόσο νωρίς δεν καταλαβαίνω! Πάρε οπωσδήποτε τηλέφωνο να ρωτήσεις 

Όντως,γιατί η κολπική εξέταση??

Πολλές φορές γνωρίζω ότι μπορεί να προκαλέσει έναρξη τοκετού το πείραγμα του τραχήλου.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Όντως,γιατί η κολπική εξέταση??

Πολλές φορές γνωρίζω ότι μπορεί να προκαλέσει έναρξη τοκετού το πείραγμα του τραχήλου.

Βέβαια και εγώ για αυτό το είπα. Δεν θέλω να αγχωσω την κοπέλα βέβαια αλλά καλύτερα να ρωτήσει να είναι ήρεμη!

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα! Έτρεχα από το πρωί στο ΙΚΑ και για μιανκολπικη εξέταση και είμαι πτώμα..  ξεμπέρδεψα ομως με ολα!

Και επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω την κοπέλα που μου είπε να παραγγείλω από το Λητώ το κάθισμα της μπεμπας..και ήταν πιο φτηνό μα κυριως ήρθε σε 3 μέρες! Απίστευτο!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Καλημερα κοριτσια.Εμεις πρώτα ο Θεός θα πάμε μεχρι τελους!

Έκανα και το καρδιοτοκογραφημα και όντως δεν είμαι στην κοσμάρα μου!

Συσπασεις:0!

Τράχηλος -μήτρα σε ύπνο βαθύ!

Ταλαιπωρήθηκα κι εγω λίγο γιατί κοιμόταν η μικρή κι έκατσα 1 ώρα ανάσκελα.

Πάμε λοιπόν για τέλος Γενάρη αρχές Φλεβάρη ο τοκετός,39η με 40η βδομάδα.Ισως ξεπεράσουμε και την ΠΗΤ!

Άλλωστε είμαστε μονο 2 κιλακια και θέλουμε να μεγαλωσουμε!!!!

Το ένστικτο μου με δικαίωσε ότι δε θα γεννούσα νωρίς.

Μπράβο κορίτσι μου, είδες το ένστικτο; Δεν πέφτει ποτέ έξω....μια χαρά θα τα πας


KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...