Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Δεύτερη μέρα σήμερα και είναι οκ όμως έχω βοήθεια κάποιον συνέχεια. Δρ γίνεται αλλιώς. Σήμερα το βράδυ λέμε με τον άντρα μου να αναλάβει ο καθένας ένα μωρό για να κοιμηθούμε λίγο παραπάνω ... θα  σου πω αύριο πως θα βγει ;) 

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κοπέλα μου!!! Χάρηκα πολύ που τα παιδάκια σου είναι υγιέστατα μετά από όλα όσα πέρασες! 

Με τα μωρά μου το ίδιο κάναμε και εγώ με τον άντρα μου. Είχαμε αναλάβει από ένα το βράδυ για να μπορούμε να κοιμόμαστε λίγο. Δοκιμάσαμε όλους τους τρόπους αλλά αυτό λειτούργησε πιο πολύ! Μια βραδιά ανέλαβα και τα δύο μωρά εγώ και δεν κοιμήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ. Μετά από ένα μήνα άρχισαν να κοιμούνται 5-6 ώρες σερί όποτε ήταν πολύ καλύτερα. Στους 4 μήνες πήγαν στα δωμάτια τους και κοιμήθηκα επιτέλους με τον άντρα μου ξανά.

Με το θηλασμό πως τα πηγαίνεις; 

Εγώ θα γεννήσω την άλλη εβδομάδα την τρίτη μου κόρη και θέλω πολύ να τη θηλάσω αλλά δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω με τα άλλα δύο μου που είναι τόσο μικρά ακόμα (14 μηνών).

Κορίτσια χαίρομαι που ακούω ότι δεν πονάτε με την καισαρική! Μακάρι και εγώ αυτή τη φορά να είμαι καλά γιατί η πρώτη μου εμπειρία δεν ήταν καλή! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 52 λεπτά , Joann είπε:

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κοπέλα μου!!! Χάρηκα πολύ που τα παιδάκια σου είναι υγιέστατα μετά από όλα όσα πέρασες! 

Με τα μωρά μου το ίδιο κάναμε και εγώ με τον άντρα μου. Είχαμε αναλάβει από ένα το βράδυ για να μπορούμε να κοιμόμαστε λίγο. Δοκιμάσαμε όλους τους τρόπους αλλά αυτό λειτούργησε πιο πολύ! Μια βραδιά ανέλαβα και τα δύο μωρά εγώ και δεν κοιμήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ. Μετά από ένα μήνα άρχισαν να κοιμούνται 5-6 ώρες σερί όποτε ήταν πολύ καλύτερα. Στους 4 μήνες πήγαν στα δωμάτια τους και κοιμήθηκα επιτέλους με τον άντρα μου ξανά.

Με το θηλασμό πως τα πηγαίνεις; 

Εγώ θα γεννήσω την άλλη εβδομάδα την τρίτη μου κόρη και θέλω πολύ να τη θηλάσω αλλά δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω με τα άλλα δύο μου που είναι τόσο μικρά ακόμα (14 μηνών).

Κορίτσια χαίρομαι που ακούω ότι δεν πονάτε με την καισαρική! Μακάρι και εγώ αυτή τη φορά να είμαι καλά γιατί η πρώτη μου εμπειρία δεν ήταν καλή! 

Εγω απο την καισαρική πόνεσα λιγο την μερα που γέννησα για ενα δίωρο το μεσημερι που νομιζω ειληκρινα οτι με ξέχασαν αφου δεν περασε καμια μαια απο την ώρα που με ανέβασαν στο δωμάτιο. Αν πόνεσες μηπως ογιατρος σου δεν σου εδωσε ικανοποιητική δόση φαρμάκων ; Χορηγούν οτι τους πει ο θεράπων ιατρός. Φαντάσου την επισκληρίδειο μου την έβγαλαν την επόμενη μερα. Και γενικως δεν πονούσα καθόλου στο μαιευτήριο εκανα μπάνιο κανονικά και βόλτα την επόμενη μερα. Ειχα ενα άγχος οτι θα γυρίσω σπίτι και τι θα κανω χωρις τα φαρμακα και ουτε ντεπον δεν πήρα και με το μωρο συνεχεια αγκαλιά. Συζήτησε το με τον γιατρος απο πριν. Δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι σε μια τοσο σπουδαία στιγμή.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joann είπε:

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κοπέλα μου!!! Χάρηκα πολύ που τα παιδάκια σου είναι υγιέστατα μετά από όλα όσα πέρασες! 

Με τα μωρά μου το ίδιο κάναμε και εγώ με τον άντρα μου. Είχαμε αναλάβει από ένα το βράδυ για να μπορούμε να κοιμόμαστε λίγο. Δοκιμάσαμε όλους τους τρόπους αλλά αυτό λειτούργησε πιο πολύ! Μια βραδιά ανέλαβα και τα δύο μωρά εγώ και δεν κοιμήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ. Μετά από ένα μήνα άρχισαν να κοιμούνται 5-6 ώρες σερί όποτε ήταν πολύ καλύτερα. Στους 4 μήνες πήγαν στα δωμάτια τους και κοιμήθηκα επιτέλους με τον άντρα μου ξανά.

Με το θηλασμό πως τα πηγαίνεις; 

Εγώ θα γεννήσω την άλλη εβδομάδα την τρίτη μου κόρη και θέλω πολύ να τη θηλάσω αλλά δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω με τα άλλα δύο μου που είναι τόσο μικρά ακόμα (14 μηνών).

Κορίτσια χαίρομαι που ακούω ότι δεν πονάτε με την καισαρική! Μακάρι και εγώ αυτή τη φορά να είμαι καλά γιατί η πρώτη μου εμπειρία δεν ήταν καλή! 

κ εγω λιγο πονεσα παρατηρησα οτι οσες κρατησαν την επισκληριδιο πονεσαν μονο για καποιες ωρες κ την επομενη ηταν μια χαρα. Σε καποιες κοπελες την βγαζουν αμεσως την επισκληριδιο δεν ξερω γιατι κ υποφερουν. Ρωτα τον γιατρο γιατι οντως ειναι κριμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες !!!
@chris79 χαίρομαι που τα πήρες σπιτι επιτέλους !!! Σιγά σιγά θα βρείτε τους ρυθμούς σας ! 
@Νινι2019 να σου ζησει !!! 
 

  1. @Τουτουνι ΠΗΤ :22-29/01 , διδυμάκια (αγοράκι και κοριτσάκι ), Μαιευτήριο : Μητέρα. Γεννήσαμε !!! Πάλι βιαστικά μωράκια !!! 5/01/2021 
  2. @demi Lou  γεννήσαμε !!! 12/01/2021
  3. @niniδιδυμάκια , γεννήσαμε !!!! 16/01/2021
  4. @Katerina 11 ΠΗΤ 4/2 , κοριτσάκι , μαιευτήριο: Έλενα 
  5. @Mari@nna ΠΗΤ :5/2 , κοριτσάκι , Μαιευτήριο :ιδιωτική κλινική επαρχίας
  6. @Renaki80 ΠΗΤ :6/2, κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Μητέρα 
  7. @pharmacy ΠΗΤ : 6/2 ,κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Διαβαλκανικό
  8. @Joka ΠΗΤ :9/2 , κοριτσάκι , Μαιευτήριο : μάλλον Λητώ 
  9. @Νινι2019 ΠΗΤ : 9/2 ,κοριτσάκι , Γερμανία, γεννήσαμε !!! 17/01/2021 
  10. @Paris.33 ΠΗΤ :10/2 , κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Ιασώ 
  11. @chris79 ΠΗΤ:11/2 ,διδυμάκια (αγοράκι και κοριτσάκι ) , Μαιευτήριο : Λητώ Γεννήσαμε !!! βιαστικά μωράκια !!!! 25/12/2020 
  12. @Andri23 ΠΗΤ : 11/2 , αγοράκι , Μαιευτήριο : Ιασώ
  13. @Georgia Jo ΠΗΤ :11-16/2, κοριτσάκι , Μαιευτήριο: Μητέρα 
  14. papaki@ ΠΗΤ :13/2, διδυμάκια (κοριτσάκια ), Μαιευτηριο : Ιπποκράτειο  
  15. Σοφκα7 ΠΗΤ 13-17/2, αγοράκι, Μαιευτηριο : Διαβαλκανικό 
  16. @Mariachi ΠΗΤ :14/2, κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Διαβαλκανικό 
  17. @Hope.2019 ΠΗΤ :16/2 , αγοράκι , Μαιευτήριο : Ρέα
  18.   @Sofi8 ΠΗΤ 17/2 , κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Αρεταίειο 
  19. @mommytobe ΠΗΤ :18/2, αγοράκι
  20. @efinikolaou  ΠΗΤ :24/2 , διδυμάκια (αγοράκι και κοριτσάκι ), Μαιευτηριο : Ιασώ
  21. @kateV ΠΗΤ: 26/2 , κοριτσάκι , Μαιευτηριο : Διαβαλκανικό
  22. @ Ρια new mum ΠΗΤ :27/2 , αγοράκι, μαιευτήριο : Γενεσις 
  23. @ladybag  20 ΠΗΤ:27/2, αγοράκι, Μαιευτηριο : Ιασώ 
  24. @renula ΠΗΤ : 27/2, Μαιευτηριο : Μητέρα 
  25. @Vasiliki10 ΠΗΤ : 1/3, κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Ιασώ 
  26. @BettySt ΠΗΤ :2/3 ,κοριτσάκι , Μαιευτήριο : δημόσιο νος. Κρήτης
  27. @Nephele78 , ΠΗΤ : 5/3 , διδυμάκια (αγοράκι και κοριτσάκι )
  28. @Ani!! ΠΗΤ :14/3 , κοριτσάκι ,Μαιευτήριο : Έλενα
  29. @Geonutr-mama ΠΗΤ : , αγοράκι , Μαιευτήριο : Σπιτι 

  

 Με το καλό να υποδεχτούμε όλες τα θαυματακια μας !!! 

  • Μου αρέσει 2

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κοπέλα μου να σου ζήσουν τα μωρούλια σου ! Πόσο όμορφη η περιγραφή σου! Με το καλό να πάτε σπίτι σας! Θα το βρεις σίγουρα όλες μας έχουμε το μητρικο ένστικτο που μας βοηθά σε κάθε δυσκολία!  Θα τα πάρεις κατευθείαν ή θα πρέπει να παρουν κι άλλος βάρος;

Οχι θα τα πάρω κατευθείαν σπίτι δεν χρειάζεται να μείνουν μου είπαν ! Αυριο βγαίνουμε και ο Θεός Βοηθός :) 

14 ώρες πρίν, Joka είπε:

Να σου ζήσουν κορίτσι μου!Άρα θα μείνουν μέσα τα μωράκια να πάρουν βάρος.

Εννοείται ότι την ώρα του τοκετού με ΚΤ δεν καταλαβαίνεις τίποτα και τελειώνει αμέσως!Ο ΦΤ είναι που διαρκεί ώρες!

Εξ ου και οι γυναίκες ζητάνε την ΚΤ και βολεύει και τους γιατρούς.Για ευκολία και συντομία!

Επίσης,την πρώτη μέρα με τα φάρμακα που σου δίνουν δεν πονάς.

Τις επόμενες είναι λίγο δύσκολα και θελει προσοχή μέχρι να επουλωθεί η τομη...

Οχι θα πάμε σπίτι όλοι μαζί !! Δεν χρειάζεται να μείνουν μου είπαν! Είναι η 3ή μέρα σήμερα κι ειμαι πάρα πολύ καλά ακόμη δεν ένιωσα πόνο και περπατάω κανονικά από την επόμενη μέρα !! 
 

Ευχαριστω πολύ κορίτσι μου ❤️

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Nini- είπε:

Οχι θα τα πάρω κατευθείαν σπίτι δεν χρειάζεται να μείνουν μου είπαν ! Αυριο βγαίνουμε και ο Θεός Βοηθός :) 

Οχι θα πάμε σπίτι όλοι μαζί !! Δεν χρειάζεται να μείνουν μου είπαν! Είναι η 3ή μέρα σήμερα κι ειμαι πάρα πολύ καλά ακόμη δεν ένιωσα πόνο και περπατάω κανονικά από την επόμενη μέρα !! 
 

Ευχαριστω πολύ κορίτσι μου ❤️

Τέλεια κορίτσι μου! Τι ευτυχία! Όλα καλά λοιπόν! Να σου ζήσουν και πάλι τα παιδάκια σου ! 

Άντε κορίτσια φτάνουμε κοντά όλες σιγά σιγά.. εύχομαι όλες να γεννήσουμε έτσι ήρεμα, χωρίς πολύ πόνο και να έχουμε όλες υγιή μωράκια στην αγκαλιά μας!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Καντι είπε:

Εγω απο την καισαρική πόνεσα λιγο την μερα που γέννησα για ενα δίωρο το μεσημερι που νομιζω ειληκρινα οτι με ξέχασαν αφου δεν περασε καμια μαια απο την ώρα που με ανέβασαν στο δωμάτιο. Αν πόνεσες μηπως ογιατρος σου δεν σου εδωσε ικανοποιητική δόση φαρμάκων ; Χορηγούν οτι τους πει ο θεράπων ιατρός. Φαντάσου την επισκληρίδειο μου την έβγαλαν την επόμενη μερα. Και γενικως δεν πονούσα καθόλου στο μαιευτήριο εκανα μπάνιο κανονικά και βόλτα την επόμενη μερα. Ειχα ενα άγχος οτι θα γυρίσω σπίτι και τι θα κανω χωρις τα φαρμακα και ουτε ντεπον δεν πήρα και με το μωρο συνεχεια αγκαλιά. Συζήτησε το με τον γιατρος απο πριν. Δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεσαι σε μια τοσο σπουδαία στιγμή.

Εγώ κορίτσια την πρώτη μέρα δεν μπορώ να πω ότι πονούσα ιδιαίτερα. Μου είπαν όμως να μη σηκωθώ. Τη δεύτερη ερχεται η νοσοκόμα να με σηκώσει και πονούσα παρά πολύ. Άσε που λερωσα τα πάντα πατώμα, κρεβάτι με πολύ αίμα. Με έβαλαν στο μπάνιο να με πλύνουν και εγώ έτρεμα! Ξάπλωσα ξανά και φοβόμουν να ξανασηκωθω. Ένα χαλί σας λέω... Ε σιγά σιγά από τρίτη τετάρτη μέρα καλυτέρευα... εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρα και μου έβαζαν συνέχεια παυσίπονα. Όταν τους είπα ότι θέλω και άλλο μου έβαλαν με το ζόρι γιατί είχα πάρει ήδη πολλά.

Δεν ξέρω γιατί ήμουν έτσι πραγματικά όταν συζητάω με άλλες κοπέλες δεν το έχουν ζήσει έτσι!

Κορίτσια δε θέλω να σας φοβισω εγώ μάλλον ήμουν η εξαίρεση!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joann είπε:

Εγώ κορίτσια την πρώτη μέρα δεν μπορώ να πω ότι πονούσα ιδιαίτερα. Μου είπαν όμως να μη σηκωθώ. Τη δεύτερη ερχεται η νοσοκόμα να με σηκώσει και πονούσα παρά πολύ. Άσε που λερωσα τα πάντα πατώμα, κρεβάτι με πολύ αίμα. Με έβαλαν στο μπάνιο να με πλύνουν και εγώ έτρεμα! Ξάπλωσα ξανά και φοβόμουν να ξανασηκωθω. Ένα χαλί σας λέω... Ε σιγά σιγά από τρίτη τετάρτη μέρα καλυτέρευα... εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρα και μου έβαζαν συνέχεια παυσίπονα. Όταν τους είπα ότι θέλω και άλλο μου έβαλαν με το ζόρι γιατί είχα πάρει ήδη πολλά.

Δεν ξέρω γιατί ήμουν έτσι πραγματικά όταν συζητάω με άλλες κοπέλες δεν το έχουν ζήσει έτσι!

Κορίτσια δε θέλω να σας φοβισω εγώ μάλλον ήμουν η εξαίρεση!

Σίγουρα η καθε γυναίκα ειναι διαφορετική. Ουτε αιμα ειχα να σου πω ελάχιστο ακομα καιτωρα σχεδόν τιποτα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασμα του.μωρου από τον κόλπο είναι το πρώτο πολυτιμο δώρο που παίρνει από τη μαμα του.

Στη συνέχεια ο αποκλειστικός θηλασμός είναι το δευτερο,εξίσου πολύτιμο.

Εγώ κορίτσια το έχω ρίξει στη μελέτη.Είδα όλα τα βιντεάκια Πατσουρου και Παπαβεντση περί μητρικού θηλασμού.Νομιζω ως προς τις ορθές πρακτικές έχω καλυφθεί.Μενει να τις εφαρμόσω.

Αύριο αισίως ξεκινώ την 37η βδομάδα.κι όπως συμφωνήσαμε με τη γιατρό μου δεν προβλέπεται να γεννήσω πριν την 39-40η βδομάδα!!

Με.καμια απολύτως δικαιολογία!

Ειναι πάντως νομίζω παρα πολύ διαφωτιστικές οι πληροφορίες αυτές ώστε να μην πάθουμε πανικό όταν έρθει η ώρα που θα πρέπει να θηλάσουν.

Προτείνω ιδιαιτέρως το βιντεάκι Παπαβεντση "Θηλασμός 15 λανθασμενές οδηγιες".

Στεκεται ιδιαιτερως στο μεγάλο μύθο ότι κάποιες γυναίκες δεν παράγουν αρκετό γάλα και στο ότι αν ένα μωράκι γεννηθεί μικρό πρέπει να πάρει συμπληρωμα για να πάρει βάρος.

Επίσης,όπως τονίζει,8 θηλασμοί την ημέρα τουλαχιστον είναι απαραίτητοι και ο ΠΟΥ συστήνει τουλάχιστον 6.μήνες αποκλειστικού θηλασμού.

Με την παράλληλη στήριξη της παιδιάτρου μας.η οποία είναι και πιστοποιημένη Σύμβουλος θηλασμού πιστεύω ότι θα τα πάμε μια χαρά!!Κι ας.είμαστε petite!

Όπως είπε και ο Παπαβεντσης,ο θηλασμός είναι παιχνίδι αυτοπεποίθησης!!!;-)

 

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Joka είπε:

Το πέρασμα του.μωρου από τον κόλπο είναι το πρώτο πολυτιμο δώρο που παίρνει από τη μαμα του.

Στη συνέχεια ο αποκλειστικός θηλασμός είναι το δευτερο,εξίσου πολύτιμο.

Εγώ κορίτσια το έχω ρίξει στη μελέτη.Είδα όλα τα βιντεάκια Πατσουρου και Παπαβεντση περί μητρικού θηλασμού.Νομιζω ως προς τις ορθές πρακτικές έχω καλυφθεί.Μενει να τις εφαρμόσω.

Αύριο αισίως ξεκινώ την 37η βδομάδα.κι όπως συμφωνήσαμε με τη γιατρό μου δεν προβλέπεται να γεννήσω πριν την 39-40η βδομάδα!!

Με.καμια απολύτως δικαιολογία!

Ειναι πάντως νομίζω παρα πολύ διαφωτιστικές οι πληροφορίες αυτές ώστε να μην πάθουμε πανικό όταν έρθει η ώρα που θα πρέπει να θηλάσουν.

Προτείνω ιδιαιτέρως το βιντεάκι Παπαβεντση "Θηλασμός 15 λανθασμενές οδηγιες".

Στεκεται ιδιαιτερως στο μεγάλο μύθο ότι κάποιες γυναίκες δεν παράγουν αρκετό γάλα και στο ότι αν ένα μωράκι γεννηθεί μικρό πρέπει να πάρει συμπληρωμα για να πάρει βάρος.

Επίσης,όπως τονίζει,8 θηλασμοί την ημέρα τουλαχιστον είναι απαραίτητοι.

Με την παράλληλη στήριξη της παιδιάτρου μας.η οποία είναι και πιστοποιημένη Σύμβουλος θηλασμού πιστεύω ότι θα τα πάμε μια χαρά!!

 

αχ τι ωραία. όλα καλά όλα ανθηρά! :mrgreen::-P

ο παπαβέντσης είναι κορυφή η αλήθεια να λέγεται. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Το πέρασμα του.μωρου από τον κόλπο είναι το πρώτο πολυτιμο δώρο που παίρνει από τη μαμα του.

Στη συνέχεια ο αποκλειστικός θηλασμός είναι το δευτερο,εξίσου πολύτιμο.

Εγώ κορίτσια το έχω ρίξει στη μελέτη.Είδα όλα τα βιντεάκια Πατσουρου και Παπαβεντση περί μητρικού θηλασμού.Νομιζω ως προς τις ορθές πρακτικές έχω καλυφθεί.Μενει να τις εφαρμόσω.

Αύριο αισίως ξεκινώ την 37η βδομάδα.κι όπως συμφωνήσαμε με τη γιατρό μου δεν προβλέπεται να γεννήσω πριν την 39-40η βδομάδα!!

Με.καμια απολύτως δικαιολογία!

Ειναι πάντως νομίζω παρα πολύ διαφωτιστικές οι πληροφορίες αυτές ώστε να μην πάθουμε πανικό όταν έρθει η ώρα που θα πρέπει να θηλάσουν.

Προτείνω ιδιαιτέρως το βιντεάκι Παπαβεντση "Θηλασμός 15 λανθασμενές οδηγιες".

Στεκεται ιδιαιτερως στο μεγάλο μύθο ότι κάποιες γυναίκες δεν παράγουν αρκετό γάλα και στο ότι αν ένα μωράκι γεννηθεί μικρό πρέπει να πάρει συμπληρωμα για να πάρει βάρος.

Επίσης,όπως τονίζει,8 θηλασμοί την ημέρα τουλαχιστον είναι απαραίτητοι.

Με την παράλληλη στήριξη της παιδιάτρου μας.η οποία είναι και πιστοποιημένη Σύμβουλος θηλασμού πιστεύω ότι θα τα πάμε μια χαρά!!

Όπως είπε και ο Παπαβεντσης,ο θηλασμός είναι παιχνίδι αυτοπεποίθησης!!!;-)

 

ποια παιδιατρο βρηκες;

Just now, Joann είπε:

Εγώ κορίτσια την πρώτη μέρα δεν μπορώ να πω ότι πονούσα ιδιαίτερα. Μου είπαν όμως να μη σηκωθώ. Τη δεύτερη ερχεται η νοσοκόμα να με σηκώσει και πονούσα παρά πολύ. Άσε που λερωσα τα πάντα πατώμα, κρεβάτι με πολύ αίμα. Με έβαλαν στο μπάνιο να με πλύνουν και εγώ έτρεμα! Ξάπλωσα ξανά και φοβόμουν να ξανασηκωθω. Ένα χαλί σας λέω... Ε σιγά σιγά από τρίτη τετάρτη μέρα καλυτέρευα... εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρα και μου έβαζαν συνέχεια παυσίπονα. Όταν τους είπα ότι θέλω και άλλο μου έβαλαν με το ζόρι γιατί είχα πάρει ήδη πολλά.

Δεν ξέρω γιατί ήμουν έτσι πραγματικά όταν συζητάω με άλλες κοπέλες δεν το έχουν ζήσει έτσι!

Κορίτσια δε θέλω να σας φοβισω εγώ μάλλον ήμουν η εξαίρεση!

κ γω οχι απλα πονουσα...υπεφερα...κ οχι μονο στο νοσοκ...αλλα κ για ποοοολλες ακομα ημερες στο σπιτι...στο νοσοκ παντως παρα τα παυσιπονα καθε μορφης δεν αντεχα ουτε να μιλησω απο τον πονο...ημουν κατασπρη κ δν μπορουσα ουτε να στριψω κυριολεκτικα..οποτε ειναι καθαρα θεμα οργανισμου...οπως κ ο φτ, π καποιες γυναικες πονουν πλ, ενω αλλες ελαχιστα ..ετσι κ η κτ...καθε γυναικα το βιωνει διαφορετικα.αλλα οσο κ να πεις στην 2η περιπτωση μιλαμε για μια εγχειρηση, οποτε μετεγχειριτικα θελει κ προσοχη κ δν ξερεις ουτως η αλλως την αντιδραση, οπως σε οποιαδηποτε επεμβαση δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι ωραία που σιγα σιγα έχουμε όλες και περισσότερες μανούλες! Να σας ζήσουν! Και με το καλο και οι υπόλοιπες!

Εμεις έχουμε το απογευμα doppler και ανυπομονώ..

Οι υπόλοιπες εγκυουλες ειστε καλα;;

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2021 at 12:06 ΜΜ, Nini- είπε:

Κορίτσια μου και εγώ χθές γέννησα τα δίδυμακια μου με ΚΤ στις 37+2 !!! Ήταν η πιο όμορφη επέμβαση της ζωής μου!! Όλα πήγαν καλά δόξα το Θεό !! Με το καλό και επόμενες να ζήσουν το θαύμα ❤️

Να σου ζήσουν!!! Πες μας εμπειρία από την καισαρική οπότε μπορέσεις γιατι εγώ βλέπω όλο εφιάλτες!!!

On 13/1/2021 at 11:05 ΜΜ, Demi Lou είπε:

Στην τελευταία μέτρηση που έκανα, μια εβδομάδα ακριβώς δλδ πριν σπάσουν τα νερά, ήταν 2,2. Βέβαια δεν μου έδωσε καθόλου χάπια που θα μπορούσαν να επιβραδύνουν την εξάλειψη του τραχήλου. Συνέστησε μόνο ξεκούραση. Στο αναφέρω γιατί κοπέλες εδώ στην ομάδα έχουν πει ότι με εξίσου μικρό τράχηλο και κατάλληλη αγωγή κατάφεραν να τον διατηρήσουν και να αποφύγουν για ολόκληρες εβδομάδες το σπάσιμο των νερών. 

Γενικά να μην ανησυχείς! Ο γιατρός σου σίγουρα ξέρει τι κάνει και δεν θα ρισκάρει να συμβεί κάτι που θα είναι μη αναστρέψιμο...Είσαι στην 34η εβδομάδα, ακόμα και όλα να πάνε στραβά τα μωράκια σου θα είναι μια χαρά. 

Η αδερφή μου πάντως γέννησε τα δίδυμα της ακριβώς στην εβδομάδα σου. Το ένα από τα δύο μπήκε για δύο μέρες στη θερμοκοιτίδα. Αυτό ήταν όλο !!!! Ήταν δύο πανέμορφα υγιέστατα ελάχιστα πρόωρα μωράκια. 

Καλε τώρα είδα την απάντηση σου !!! 

Την προηγούμενη εβδομάδα έπεσε και άλλο ο τράχηλος μου και έκανε και χοανη.... Είμαι ξάπλα και αναμένω .. Σήμερα έχω ντομπλερ πάλι το.απογευμα να δούμε πως πάμε!


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...