Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Συγνώμη που πετάγομαι στη συζήτηση. Εμένα 32η εβδ ήταν 1600 γρ. Στην 12η εκατοστιαία θέση. Αγχώθηκα βέβαια αλλά ο εμβρυολογος με καθησυχάσει και μου είπε ότι όλα είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Εξάλλου δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια.. Αλλά πιο μικρά και άλλα πιο μεγάλα.. Το εκτιμώμενο βάρος γέννησης 2500 έως 3 κιλά. Από βδομάδα έχω ραντεβού με γυναικολόγο και η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι πάλι... Στο ντομπλερ όλα φυσιολογικά ήταν και πλακουντας grade.1 Τράχηλος 32,αμνιακο υγρό, ροή αίματος όλα τέλεια.. Οπωτε δείχνει ότι τρέφεται καλά. Τι να πω ρε κορίτσια.. Θα γεράσω μέχρι να γεννησω:roll:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 hours ago, Katerina 11 said:

@toutouni @chris79 πως ειστε; Πως είναι τα μωράκια σας;;

Καλησπέρα !

Μια χαρά τα δικά μου !! Τον μπεμπουλη μας θα τον πάρουμε σπίτι αύριο !! Η μπεμπουλα πρέπει να πάρει λίγο βάρος ακόμα .. 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Geonutr-mama είπε:

Κ τα δύο είναι με καλά τεστ. Από κει κ πέρα ότι θες εσύ.. 

Οχι απαραίτητα. Συνήθως γίνεται όταν δυσφορει ή ζορίζεται το μωρο. 

 

Αλήθεια?? Δεν το ήξερα!!

16 ώρες πρίν, Demi Lou είπε:

Δεν άντεξε ο τράχηλος αλλά και ο γιατρός δεν έκανε κάτι για να το καθυστερήσει. Μόνο ξεκούραση μου είπε το οποίο δεν έπιασε κιόλας. Ήταν ησυχος με τις εβδομάδες παρόλο που ιδανικά θέλαμε μια εβδομάδα ακόμα. Επίσης η μέτρηση στα κιλά είχε πέσει έξω στον υπέρηχο τελικά...πριν 7 μέρες έδειξε 2500 αλλά βγήκε παραπάνω. Γενικά νομίζω ότι τα περισσότερα μωράκια γεννιούνται βαρύτερα απ' όσο λένε οι υπέρηχοι...οπότε μην ανησυχείτε

Είχε μείνει πλέον ελάχιστο αμνιακό υγρό και έπρεπε να ξεκινήσει ο τοκετός. Η μήτρα μου είπε δεν ήταν ώριμη ακόμα οπότε υπήρχε εξαιρετικά μικρή πιθανότατα να ξεκινήσει φυσικά ο τοκετός...και μάλιστα ήταν σίγουρος ότι θα μας έπαιρνε και πολλές ώρες μέχρι την τέλεια διαστολή. Πήγαμε αργά σε σχέση με μια μεγαλύτερη κύηση. Ευτυχώς ήμουν τυχερή (θέμα τύχης καθαρά αυτό..) και όλα εξελίχθηκαν πιο γρήγορα. Σε οσες με το καλό ξεπεράσετε τις 38 εβδομάδες,  όλα θα είναι πιο έτοιμα και άρα πιο εύκολα πιστεύω 

Να σου ζήσει το μπεμπακι σου !!! Ο τράχηλος σου πόσο ήταν? Είχες κάνει χοάνη? Εχθές έκανα υπέρηχο και έχω 1,7 τράχηλο με χοάνη και είμαι μόνο 33+4 με δίδυμα βέβαια αλλά είμαι να σκάσω..

17 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Κορίτσια εσάς τι γκρειντ είναι ο πλακούντας σας η τι γκρειντ ήταν στις 32 εβδομάδες; Εμένα τώρα που γύρισα από τον εμβρυολογο κ το ντοπλερ μου είπε ότι ο πλακούντας μου είναι πλέον γκρειντ 2. Επίσης ο μικρός από εκεί που μεγάλωνε αρκετά κ ήταν στα ανώτατα όρια τώρα είναι 37 εκατοστιαία και κιλά 1900.

Τέλος είναι με το κεφάλι κάτω αλλά λίγο μπλεγμένος στον ομφάλιο.αυτο με ανησύχησε λίγο αλλά ο εμβρυολογος δεν το σχολίασε ιδιαίτερα. Πιο πολύ η ανάπτυξη τον απασχόλησε. Μου ζήτησε επανεξεταση

Εμένα εχθές 33+4 ήταν προς 3 ...γερασαν λίγο γρήγορα..

  • Μου αρέσει 1

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βρε κορίτσια  ήμασταν 1800γρ 35+2!!!!

Όχι 32 που είσαστε.εσεις!!!

Πλακούντας grade 1 ακόμη.

Τράχηλος οκ.Οπως και αμνιακό και ροές.

Μπήκα στο μήνα μου και είμαι 36+1.

Σβήνω μέρες πλέον....

Καροτσι δεν πήραμε.

Δε χρειαζεται από τώρα.Ουτε κούνια.Λίκνο πήραμε. 

Βρεφικο δωματιο θα φτιάξουμε από φθινόπωρο που θα κοιμάται στο δωμάτιο της.

Καθόλου δε μ απασχολουν αυτα.

  • Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Μόλις γύρισα από τον υπέρηχο.

Ευτυχώς παχύνε ο μικρούλης μου πήγε 2486. Έχει μειωθεί σημαντικά το αμνιακό είναι στα κατώτατα φυσιολογικά και έχει κάνει μια περιτύλιξη ο λώρος.

Πάμε τοκετό στις 37 εβδομάδες λόγω αμνιακού. Θα ξανά πάω την άλλη εβδομάδα και βλέπουμε. Αν δεν προκύψει κάτι άλλο ή δεν σπάσουν τα νερά μόνα τους γεννάω στις 37 εβδομάδες.

Πάντως για την περιτύλιξη μουείπε απλά να νοιώθω το μωρό όπως το νοιώθω συνήθως και αν δω διαφορα να τηλεφωνήσω  αλλά μου είπε να μην ανησυχώ πολλά μωρά έχουν περιτύλιξη.

Αυτά τα νέα μου

Επίσης κορίτσια ξέχασα να γράψω. Μου έδωσε να κάνω δύο διπλές ενέσεις κορτιζόνης αύριο και μεθαύριο για τα πνευμονάκια του μωρού. Έχει κάνει καμμία σας; Λογικά πρέπει να προσέξω αλμυρά λόγω φαρμάκου, ξαχασα να ρωτήσω.

  • Μου αρέσει 3

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Μόλις γύρισα από τον υπέρηχο.

Ευτυχώς παχύνε ο μικρούλης μου πήγε 2486. Έχει μειωθεί σημαντικά το αμνιακό είναι στα κατώτατα φυσιολογικά και έχει κάνει μια περιτύλιξη ο λώρος.

Πάμε τοκετό στις 37 εβδομάδες λόγω αμνιακού. Θα ξανά πάω την άλλη εβδομάδα και βλέπουμε. Αν δεν προκύψει κάτι άλλο ή δεν σπάσουν τα νερά μόνα τους γεννάω στις 37 εβδομάδες.

Πάντως για την περιτύλιξη μουείπε απλά να νοιώθω το μωρό όπως το νοιώθω συνήθως και αν δω διαφορα να τηλεφωνήσω  αλλά μου είπε να μην ανησυχώ πολλά μωρά έχουν περιτύλιξη.

Αυτά τα νέα μου

Επίσης κορίτσια ξέχασα να γράψω. Μου έδωσε να κάνω δύο διπλές ενέσεις κορτιζόνης αύριο και μεθαύριο για τα πνευμονάκια του μωρού. Έχει κάνει καμμία σας; Λογικά πρέπει να προσέξω αλμυρά λόγω φαρμάκου, ξαχασα να ρωτήσω.

Άντε με το καλό κορίτσι μου! Πότε θα είσαι 37η;;


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Άντε με το καλό κορίτσι μου! Πότε θα είσαι 37η;;

Ευχαριστώ πολύ! Σε δύο εβδομάδες... Ελπίζω να μην πάει νωρίτερα και να σπάσουν τα νερά. Την επόμενη Τετάρτη θα με δει πάλι και βλέπουμε. Ελπίζω να μην πάει νωρίτερα! Σήμερα είμαι 35 εβδομάδων.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Μόλις γύρισα από τον υπέρηχο.

Ευτυχώς παχύνε ο μικρούλης μου πήγε 2486. Έχει μειωθεί σημαντικά το αμνιακό είναι στα κατώτατα φυσιολογικά και έχει κάνει μια περιτύλιξη ο λώρος.

Πάμε τοκετό στις 37 εβδομάδες λόγω αμνιακού. Θα ξανά πάω την άλλη εβδομάδα και βλέπουμε. Αν δεν προκύψει κάτι άλλο ή δεν σπάσουν τα νερά μόνα τους γεννάω στις 37 εβδομάδες.

Πάντως για την περιτύλιξη μουείπε απλά να νοιώθω το μωρό όπως το νοιώθω συνήθως και αν δω διαφορα να τηλεφωνήσω  αλλά μου είπε να μην ανησυχώ πολλά μωρά έχουν περιτύλιξη.

Αυτά τα νέα μου

Επίσης κορίτσια ξέχασα να γράψω. Μου έδωσε να κάνω δύο διπλές ενέσεις κορτιζόνης αύριο και μεθαύριο για τα πνευμονάκια του μωρού. Έχει κάνει καμμία σας; Λογικά πρέπει να προσέξω αλμυρά λόγω φαρμάκου, ξαχασα να ρωτήσω.

Ευχομαι όλα καλα να πάνε!!! Με το καλο να το παρεις αγκαλίτσα!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Efinikolaou said:

Αλήθεια?? Δεν το ήξερα!!

Να σου ζήσει το μπεμπακι σου !!! Ο τράχηλος σου πόσο ήταν? Είχες κάνει χοάνη? Εχθές έκανα υπέρηχο και έχω 1,7 τράχηλο με χοάνη και είμαι μόνο 33+4 με δίδυμα βέβαια αλλά είμαι να σκάσω..

Εμένα εχθές 33+4 ήταν προς 3 ...γερασαν λίγο γρήγορα..

Στην τελευταία μέτρηση που έκανα, μια εβδομάδα ακριβώς δλδ πριν σπάσουν τα νερά, ήταν 2,2. Βέβαια δεν μου έδωσε καθόλου χάπια που θα μπορούσαν να επιβραδύνουν την εξάλειψη του τραχήλου. Συνέστησε μόνο ξεκούραση. Στο αναφέρω γιατί κοπέλες εδώ στην ομάδα έχουν πει ότι με εξίσου μικρό τράχηλο και κατάλληλη αγωγή κατάφεραν να τον διατηρήσουν και να αποφύγουν για ολόκληρες εβδομάδες το σπάσιμο των νερών. 

Γενικά να μην ανησυχείς! Ο γιατρός σου σίγουρα ξέρει τι κάνει και δεν θα ρισκάρει να συμβεί κάτι που θα είναι μη αναστρέψιμο...Είσαι στην 34η εβδομάδα, ακόμα και όλα να πάνε στραβά τα μωράκια σου θα είναι μια χαρά. 

Η αδερφή μου πάντως γέννησε τα δίδυμα της ακριβώς στην εβδομάδα σου. Το ένα από τα δύο μπήκε για δύο μέρες στη θερμοκοιτίδα. Αυτό ήταν όλο !!!! Ήταν δύο πανέμορφα υγιέστατα ελάχιστα πρόωρα μωράκια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Σε δύο εβδομάδες... Ελπίζω να μην πάει νωρίτερα και να σπάσουν τα νερά. Την επόμενη Τετάρτη θα με δει πάλι και βλέπουμε. Ελπίζω να μην πάει νωρίτερα! Σήμερα είμαι 35 εβδομάδων.

Ωραία οπότε έχεις κ τον χρόνο σου να προετοιμαστείς! Εγώ αύριο μπαίνω στην 37η και έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό.. για να δούμε!

  • Μου αρέσει 2

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Katerina 11 είπε:

Ωραία οπότε έχεις κ τον χρόνο σου να προετοιμαστείς! Εγώ αύριο μπαίνω στην 37η και έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό.. για να δούμε!

Μωρέ έχω αγωνία να πάνε όλα καλά! Αλλά όπως και να έχει είμαστε σε ασφαλες στάδιο! Περιμένουμε νέα σου αύριο! Εσύ έχεις καμμία ένδειξη;


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Μόλις γύρισα από τον υπέρηχο.

Ευτυχώς παχύνε ο μικρούλης μου πήγε 2486. Έχει μειωθεί σημαντικά το αμνιακό είναι στα κατώτατα φυσιολογικά και έχει κάνει μια περιτύλιξη ο λώρος.

Πάμε τοκετό στις 37 εβδομάδες λόγω αμνιακού. Θα ξανά πάω την άλλη εβδομάδα και βλέπουμε. Αν δεν προκύψει κάτι άλλο ή δεν σπάσουν τα νερά μόνα τους γεννάω στις 37 εβδομάδες.

Πάντως για την περιτύλιξη μουείπε απλά να νοιώθω το μωρό όπως το νοιώθω συνήθως και αν δω διαφορα να τηλεφωνήσω  αλλά μου είπε να μην ανησυχώ πολλά μωρά έχουν περιτύλιξη.

Αυτά τα νέα μου

Επίσης κορίτσια ξέχασα να γράψω. Μου έδωσε να κάνω δύο διπλές ενέσεις κορτιζόνης αύριο και μεθαύριο για τα πνευμονάκια του μωρού. Έχει κάνει καμμία σας; Λογικά πρέπει να προσέξω αλμυρά λόγω φαρμάκου, ξαχασα να ρωτήσω.

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να κρατήσεις το μικρακι σου αγκαλίτσα :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Μωρέ έχω αγωνία να πάνε όλα καλά! Αλλά όπως και να έχει είμαστε σε ασφαλες στάδιο! Περιμένουμε νέα σου αύριο! Εσύ έχεις καμμία ένδειξη;

Τίποτα! Μακρύς κλειστός τράχηλος, λίγες αλλά ανώδυνες συσπάσεις και στον καρδιοτοκογραφο η μήτρα σε βαθύ ύπνο! Καμία ένδειξη ότι πλησιάζει κάτι! Βέβαια η μικρή μου είναι με ισχιακη προβολή οπότε αν δε γυρίσει θα πάμε για καισαρική κ εμείς 39-40η εβδομάδα μου είπε ο γιατρός.

Όλα καλά θα πάνε κ ακόμη κ αν ζοριστεις η πονέσεις θα τα ξεχάσεις γρήγορα όλα! Στο πρώτο βλέμμα!!


Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα.

Μόλις γύρισα από τον υπέρηχο.

Ευτυχώς παχύνε ο μικρούλης μου πήγε 2486. Έχει μειωθεί σημαντικά το αμνιακό είναι στα κατώτατα φυσιολογικά και έχει κάνει μια περιτύλιξη ο λώρος.

Πάμε τοκετό στις 37 εβδομάδες λόγω αμνιακού. Θα ξανά πάω την άλλη εβδομάδα και βλέπουμε. Αν δεν προκύψει κάτι άλλο ή δεν σπάσουν τα νερά μόνα τους γεννάω στις 37 εβδομάδες.

Πάντως για την περιτύλιξη μουείπε απλά να νοιώθω το μωρό όπως το νοιώθω συνήθως και αν δω διαφορα να τηλεφωνήσω  αλλά μου είπε να μην ανησυχώ πολλά μωρά έχουν περιτύλιξη.

Αυτά τα νέα μου

Επίσης κορίτσια ξέχασα να γράψω. Μου έδωσε να κάνω δύο διπλές ενέσεις κορτιζόνης αύριο και μεθαύριο για τα πνευμονάκια του μωρού. Έχει κάνει καμμία σας; Λογικά πρέπει να προσέξω αλμυρά λόγω φαρμάκου, ξαχασα να ρωτήσω.

Μια χαρά κορίτσι. Ναι αν κάνεις ενέσεις να αποφύγεις γλυκά κ αλμυρά εκείνη την μερα

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Τίποτα! Μακρύς κλειστός τράχηλος, λίγες αλλά ανώδυνες συσπάσεις και στον καρδιοτοκογραφο η μήτρα σε βαθύ ύπνο! Καμία ένδειξη ότι πλησιάζει κάτι! Βέβαια η μικρή μου είναι με ισχιακη προβολή οπότε αν δε γυρίσει θα πάμε για καισαρική κ εμείς 39-40η εβδομάδα μου είπε ο γιατρός.

Όλα καλά θα πάνε κ ακόμη κ αν ζοριστεις η πονέσεις θα τα ξεχάσεις γρήγορα όλα! Στο πρώτο βλέμμα!!

Άρα ένδειξη φαίνεται ότι θα φτάσει μέχρι τέλους.. ναι μωρέ μην ανησυχείς και να μην γυρίσει σημασία έχει να είναι υγιες το μωράκι σου και ας γεννηθεί με όποιο τρόπο! Με το καλό και το δικό σου μωράκι!

Just now, Sofi8 είπε:

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να κρατήσεις το μικρακι σου αγκαλίτσα :)

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Και σε εσένα με το καλό να πάνε όλα! 

Just now, Mighty86 είπε:

Μια χαρά κορίτσι. Ναι αν κάνεις ενέσεις να αποφύγεις γλυκά κ αλμυρά εκείνη την μερα

Σε ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ αυτό σκέφτηκα αφού είναι κορντιζονη! Θέλω μόνο να πάνε όλα καλά και να γεννηθεί το μωρό μου υγιές... Για αυτό καλύτερα να γεννηθεί στις 37 γιατί με τόσο μειωμένο αμνιακό μόνο καλό δεν κάνει. Φοβάμαι λίγο και για το λώρο αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...