Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Katerina 11 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Οριστικά επισήμως τα γενέθλια μας κ θα είναι στις 29/1 την άλλη Παρασκευή! Η μικρή μου έφτασε τα 3300 κ έχει πάρει θέση στη λεκάνη μου αλλά με τα ποδαράκια της. Θα με δει μια ακόμη φορά ο γιατρός για υπέρηχο, nst και τεστ covid την ερχόμενη Τετάρτη και Παρασκευή 29 θα κάνουμε καισαρική. Έχω πάρα πολλή αγωνία αλλά θα το δουλέψω αυτή τη βδομάδα που μου μένει..! Δε μπορώ να το πιστέψω πως πέρασε ο καιρός κ από τη μία συζητούσαμε για χοριακες και σε λίγο θα κρατάμε τα μωράκια μας.. Είμαι πολύ συγκινημένη..

Με το καλό Κατερίνα..να δεις ότι τώρα θα ζήσεις την πιο όμορφη στιγμή της ζωής σου.με το καλό το Υδροχόοακι σου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια! Σήμερα είμαι 36+1 κ έχω ραντεβού με τον γιατρό. Έχω μεγάλη αγωνία για την ώρα της γέννας. Θα ήθελα ιδανικα να γεννήσω φυσιολογικά. Δεν θα ήθελα ούτε επισκληριδιο. Όσες κοπέλες είχατε εμπειρία με Φτ χωρίς επισκληριδιο, πως ήταν οι πονοι; Βλέπω διαφορα βίντεο με εμπειρίες αλλά η κάθε κοπέλα το περιγράφει διαφορετικά. Κάποιες λένε δεν είναι τίποτα, καποιες ότι πέθαιναν στον πόνο... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, pharmacy είπε:

Καλημέρα κι από εμένα.εχω κάνει δύο παιδιά με πρόκληση.μην σαν φοβίζει καθόλου...όλα πήγαν καλά κ τα γεννησα κ φυσιολογικά.το θέμα είναι πότε απλά θ μπεις γ πρόκληση.δηλ ν μην μπεις νωρίς γιατί τότε κατά ένα μεγάλο ποσοστό θ καταλήξει σε καισαρική.εγω όταν πήγα γ καρδιοτοκογραφο σε 40βδοναδα που είπε ο Ντοκ πως όλα είναι ακόμα πολύ καλά κ ανώριμα γ τοκετό,κ πως αν έκανα τότε πρόκληση κατά 90%θ καταλήγαμε σε καισαρική...ε λοιπόν μέσα σε εκείνη βδομάδα έκανα άλλους δύο καρδιοτοκογραφους κ μετά από μια βδομάδα ορίσαμε ημέρα προκλήσεις.στις 41βδομαδες δηλ..κι αυτό γιατί επεμνα εγώ ..αυτός θ με άφηνε κι άλλο αλλά εγώ δεν άντεχα..έτσι μπήκα στις 24.00ταεσανυχτα γ πρόκληση κ γέννησα μετα από 15ωρες κ τα δυο παιδιά..

Οπότε γνώμη μου μην ακούτε πάρα πολύ την πλειοψηφία γιατρών που παίρνουν το όχημα τους μόνο την Πητ..γιατί όπως λέει κ η ερμηνεία της λέξης είναι κ ΠΙΘΑΝΗ ημερομηνία τοκετού.οχι η απόλυτη..η βιβλιογραφία λέει ότι αφήνουμε περιθώριο 2 βδομάδες μετά την Πητ.....

Αυτά από εμένα κ σας τα λέει μια γυναίκα που έχει ήδη 2παιδθα κ δεν είμαι παθιασμένη ούτε με το φτ,ούτε Μ τον θηλασμό..δεν κατάφερα ν θηλάσω κανένα παιδί παρά μόνο 40ηνερεςκ αυτό μεικτό...που κοντεψανα πάθω κ κατάθλιψη από τύψεις που δεν θήλασα...πόσο χαζή..σημασία έχει να είμαστε εμείς κ μωρά μας καλά...ούτε από που θ βγουν ..ας βγουν κ από το στόμα..απλά προτιμώ τον φυσιολογικό γιατί μετά η μαμά έχει πιο εύκολη αποκατάσταση....

Η ζωή είναι ωραία..χαρείτε την κ κυρίως είναι πολύ μικρή..οπότε ρουφάμε κάθε λεπτό της

Παραθέτω σχετικά ένα άρθρο από τον ιστότοπο της Ευτοκίας.

"Τελικά πόσο αυξάνεται ο κίνδυνος θνησιμότητας αν ξεπεραστούν οι 40 εβδομάδες;

Η πρόκληση τοκετού στις 40 εβδομάδες κύησης, αποτελεί μία από τις κυριότερες αιτίες καισαρικής τομής στην Ελλάδα, μιας και συχνά η μήτρα (και το μωρό!) δεν είναι έτοιμη για τον  τοκετό. Πόσο ισχύει τελικά η δήλωση, πως αν ξεπεραστούν οι 40 εβδομάδες, αυξάνεται ο κίνδυνος για θνησιμότητα του εμβρύου; Τα ποσοστά είναι ενδεικτικά της χαμηλής επικινδυνότητας:

39 εβδομάδες: 0,035%

40 εβδομάδες: 0,042%

41 εβδομάδες: 0,061%

42 εβδομάδες: 0,108%

Γι’αυτό και η ΕΜΓΕ (Ελληνική Μαιευτική Γυναικολογική Εταιρεία), στο Πρωτόκολλο με αριθμό 9, προτείνει πρόκληση μεταξύ 41 και 42 εβδομάδων, σε υγιείς μητέρες που βιώνουν μια καλή εγκυμοσύνη και δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα με την ανάπτυξη του εμβρύου.

Γιατί η ΠΗΤ (πιθανή ημερομηνία τοκετού) είναι λιγότερο ακριβής από το υπερηχογράφημα;

Οι γυναίκες έχουν πολλές φορές ασταθείς κύκλους, ή κύκλους άνω ή κάτω των 28 ημερών (People can have irregular menstrual cycles, or cycles that are not 28 days)

Πολλές γυναίκες δεν θυμούνται ακριβώς ποιά είναι η πρώτη μέρα της τελευταίας τους περιόδου (People may be uncertain about the date of their LMP)

Πολλές γυναίκες δεν έχουν ωοθυλακιορρηξία την 14η ημέρα του κύκλου τους (Many people do not ovulate on the 14th day of their cycle)

Πολλές φορές το έμβρυο κάνει περισσότερες μέρες (πάνω από 4) για να εμφυτευτεί στη μήτρα (The embryo may take longer to implant in the uterus for some people)

Έρευνες καταδεικνύουν πως κάποιες γυναίκες ανακαλούν ευκολότερα ημερομηνίες που περιέχουν το νούμερο 5 ή ζυγούς αριθμούς, κι έτσι ανακαλούν με ανακρίβεια πως η πρώτη μέρα της τελευταίας τους περιόδου ήταν μια ημερομηνία με το 5 ή με ζυγό αριθμό (Research indicates that some people are more likely to recall a date that includes the number 5, or even numbers, so they may inaccurately recall that the first day of their LMP has one of these numbers in it)

50% όλων των πρωτοτόκων γεννούν στις 40+5, ενώ συνολικά 75% στις 41+2!!! (The researchers found that 50% of all women giving birth by 41 weeks and 2 days)

50% όλων των πολυτόκων γεννούν στις 40+3, ενώ συνολικά 75% στις 41  (Meanwhile, 50% of all women who had give birth at least once before gave birth by 40 weeks and 3 days, while 75% gave birth by 41 weeks)

Άρα και για τις πρωτοτόκες και για τις πολυτόκες, η ΠΗΤ ήταν ΛΑΘΟΣ!!! (This means that for both first-time and experienced mothers in Smith’s study, the traditional “estimated due date” of 40 weeks was wrong!)

Κι όλα αυτά, γιατί ο κανόνας του Naegele για τις 40 εβδομάδες, υπολογίζεται λάθος! Δεν ξέρουμε εάν εννοούσε να προσθέσουμε 7 ημέρες και 9 μήνες από την 1η μέρα της τελευταίας περιόδου, ή από την τελευταία μέρα της περιόδου (η κοινή λογική λέει 7 μέρες από την τελευταία μέρα της περιόδου,συν-πλην). Όταν υπολογίζουμε λάθος μια μαμά που έχει κύκλο πχ 32 ημερών, βάσει αυτού του κανόνα, και της βγάζουμε ΠΗΤ πχ στις 10/10, αν κάνουμε πρόκληση στις 10/10, το παιδί δεν θα είναι 40 εβδομάδων αλλά…39 και κάτι. Πού να πετύχει η πρόκληση!"

Just now, Katerina 11 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Οριστικά επισήμως τα γενέθλια μας κ θα είναι στις 29/1 την άλλη Παρασκευή! Η μικρή μου έφτασε τα 3300 κ έχει πάρει θέση στη λεκάνη μου αλλά με τα ποδαράκια της. Θα με δει μια ακόμη φορά ο γιατρός για υπέρηχο, nst και τεστ covid την ερχόμενη Τετάρτη και Παρασκευή 29 θα κάνουμε καισαρική. Έχω πάρα πολλή αγωνία αλλά θα το δουλέψω αυτή τη βδομάδα που μου μένει..! Δε μπορώ να το πιστέψω πως πέρασε ο καιρός κ από τη μία συζητούσαμε για χοριακες και σε λίγο θα κρατάμε τα μωράκια μας.. Είμαι πολύ συγκινημένη..

Με το καλό κορίτσι μου!Μ ένα πόνο!Είναι όντως πολύ συγκινητικό που φτάνουμε όλες σιγά σιγά στην τελικη ευθεια μετά από τόσους μήνες κι όλα όσα μοιραστήκαμε!

Just now, Sofi8 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σήμερα είμαι 36+1 κ έχω ραντεβού με τον γιατρό. Έχω μεγάλη αγωνία για την ώρα της γέννας. Θα ήθελα ιδανικα να γεννήσω φυσιολογικά. Δεν θα ήθελα ούτε επισκληριδιο. Όσες κοπέλες είχατε εμπειρία με Φτ χωρίς επισκληριδιο, πως ήταν οι πονοι; Βλέπω διαφορα βίντεο με εμπειρίες αλλά η κάθε κοπέλα το περιγράφει διαφορετικά. Κάποιες λένε δεν είναι τίποτα, καποιες ότι πέθαιναν στον πόνο... 

Κι εγώ θα προσπαθήσω να την αποφύγω αν όμως νιώσω ότι δεν αντέχω άλλο θα κάνω.

Το πόσο θα πονέσει η καθεμία τελείως υποκειμενικό όποτε δε μπορούμε να βγαλουμε και πολλά συμπερασματα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofi8 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σήμερα είμαι 36+1 κ έχω ραντεβού με τον γιατρό. Έχω μεγάλη αγωνία για την ώρα της γέννας. Θα ήθελα ιδανικα να γεννήσω φυσιολογικά. Δεν θα ήθελα ούτε επισκληριδιο. Όσες κοπέλες είχατε εμπειρία με Φτ χωρίς επισκληριδιο, πως ήταν οι πονοι; Βλέπω διαφορα βίντεο με εμπειρίες αλλά η κάθε κοπέλα το περιγράφει διαφορετικά. Κάποιες λένε δεν είναι τίποτα, καποιες ότι πέθαιναν στον πόνο... 

Ειμαι μια από αυτές.. Θα σου πω ειλικρινά εμένα είχε εξαλειφθεί ο τράχηλος και πηγα ήδη με πολύ εντονου πόνους..  ειναι οντως αβάσταχτοι ειδικά όταν έπρεπε να μου σπάσει τα νερά ο ίδιος..  όμως όταν ξεκίνησα να αναπνέω σωστά φυσικά πονούσα αρκετά αλλα παλευόταν,επίσης  οι εξωθησεις έγιναν πολυ σύντομα οποτε κ ηρεμησα.. Αν όμως δεν το αντεχα κ δεν ημουν ψύχραιμη θα την έκανα την επισκληριδιο μου.. Οποτε κ εσυ στην πράξη θα το δεις όπως σου βγει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina 11 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Οριστικά επισήμως τα γενέθλια μας κ θα είναι στις 29/1 την άλλη Παρασκευή! Η μικρή μου έφτασε τα 3300 κ έχει πάρει θέση στη λεκάνη μου αλλά με τα ποδαράκια της. Θα με δει μια ακόμη φορά ο γιατρός για υπέρηχο, nst και τεστ covid την ερχόμενη Τετάρτη και Παρασκευή 29 θα κάνουμε καισαρική. Έχω πάρα πολλή αγωνία αλλά θα το δουλέψω αυτή τη βδομάδα που μου μένει..! Δε μπορώ να το πιστέψω πως πέρασε ο καιρός κ από τη μία συζητούσαμε για χοριακες και σε λίγο θα κρατάμε τα μωράκια μας.. Είμαι πολύ συγκινημένη..

με το καλό κ περιμένουμε κατάθεση εμπειρίας!

@Joka κάποια στιγμή όμως πρέπει κ να γεννήσεις ε; μην πάει μάρτιος.χεχεχε. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sofi8 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σήμερα είμαι 36+1 κ έχω ραντεβού με τον γιατρό. Έχω μεγάλη αγωνία για την ώρα της γέννας. Θα ήθελα ιδανικα να γεννήσω φυσιολογικά. Δεν θα ήθελα ούτε επισκληριδιο. Όσες κοπέλες είχατε εμπειρία με Φτ χωρίς επισκληριδιο, πως ήταν οι πονοι; Βλέπω διαφορα βίντεο με εμπειρίες αλλά η κάθε κοπέλα το περιγράφει διαφορετικά. Κάποιες λένε δεν είναι τίποτα, καποιες ότι πέθαιναν στον πόνο... 

Είμαι από τις μανούλες Μαρτίου που τελικά τα φέρε η μοίρα να γίνω Ιανουαρίου!Γέννησα με καισαρική με ολική νάρκωση αλλά έφαγα όλους τους πόνους χωρίς επισκληριδειο και θέλω να σου πω ότι ναι είναι αβάσταχτοι κάποια στιγμή αλλά αντέχεις!είναι φτιαγμένη η γυναίκα για να αντέχει !μην στεναχωριέσαι!Ανάσες και ψυχραιμία θέλει !και ένα tip είναι πως όταν είσαι σε όρθια στάση και στηρίζεσαι κάπως λυγισμένη είναι πιο ανεκτοί!

  • Μου αρέσει 3

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θετικό είναι πως λαχταρώ να γνωρίσω αυτό το πλασματακι. Οι πονοι όσο δυνατοί κ να είναι κάποια στιγμή θα περάσουν.

Όντως η γυναίκα είναι φτιαγμένη να αντέχει. Μιλάω κ με τη μικρή κ της λέω " Έλα να συνεργαστούμε, να μην πονέσω πολύ κι εσύ να βγεις γρηγορα και ομαλά και να έρθεις στην αγκαλιά μου. "  <3 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 είπε:

Είμαι από τις μανούλες Μαρτίου που τελικά τα φέρε η μοίρα να γίνω Ιανουαρίου!Γέννησα με καισαρική με ολική νάρκωση αλλά έφαγα όλους τους πόνους χωρίς επισκληριδειο και θέλω να σου πω ότι ναι είναι αβάσταχτοι κάποια στιγμή αλλά αντέχεις!είναι φτιαγμένη η γυναίκα για να αντέχει !μην στεναχωριέσαι!Ανάσες και ψυχραιμία θέλει !και ένα tip είναι πως όταν είσαι σε όρθια στάση και στηρίζεσαι κάπως λυγισμένη είναι πιο ανεκτοί!

Αχ εσυ τα έζησες ολα! Για πες μς όμως ποσο γεννήθηκε το μωρο σου? Ειστε σπίτι οικογενειακως τωρα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Katerina 11 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Οριστικά επισήμως τα γενέθλια μας κ θα είναι στις 29/1 την άλλη Παρασκευή! Η μικρή μου έφτασε τα 3300 κ έχει πάρει θέση στη λεκάνη μου αλλά με τα ποδαράκια της. Θα με δει μια ακόμη φορά ο γιατρός για υπέρηχο, nst και τεστ covid την ερχόμενη Τετάρτη και Παρασκευή 29 θα κάνουμε καισαρική. Έχω πάρα πολλή αγωνία αλλά θα το δουλέψω αυτή τη βδομάδα που μου μένει..! Δε μπορώ να το πιστέψω πως πέρασε ο καιρός κ από τη μία συζητούσαμε για χοριακες και σε λίγο θα κρατάμε τα μωράκια μας.. Είμαι πολύ συγκινημένη..

Όλα θα πάνε καλά!!! Έχεις λίγο χρόνο να προετοιμαστείς ψυχολογικά και πρακτικά!! Με το καλό! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Αχ εσυ τα έζησες ολα! Για πες μς όμως ποσο γεννήθηκε το μωρο σου? Ειστε σπίτι οικογενειακως τωρα ή όχι;

Γεννήθηκε 1800 πριν 10 μέρες και ακόμα δεν τον έχουμε πάρει σπίτι!ελπίζω όμως σύντομα !

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Katerina 11 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Οριστικά επισήμως τα γενέθλια μας κ θα είναι στις 29/1 την άλλη Παρασκευή! Η μικρή μου έφτασε τα 3300 κ έχει πάρει θέση στη λεκάνη μου αλλά με τα ποδαράκια της. Θα με δει μια ακόμη φορά ο γιατρός για υπέρηχο, nst και τεστ covid την ερχόμενη Τετάρτη και Παρασκευή 29 θα κάνουμε καισαρική. Έχω πάρα πολλή αγωνία αλλά θα το δουλέψω αυτή τη βδομάδα που μου μένει..! Δε μπορώ να το πιστέψω πως πέρασε ο καιρός κ από τη μία συζητούσαμε για χοριακες και σε λίγο θα κρατάμε τα μωράκια μας.. Είμαι πολύ συγκινημένη..

Αχ με το καλό! Και όλα να πάνε κατ’ ευχήν  Καλέ όλες συγκινημένες είμαστε! Δεν μπορούμε ακόμα να το πιστέψουμε! 

  • Μου αρέσει 2

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerina 11 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Οριστικά επισήμως τα γενέθλια μας κ θα είναι στις 29/1 την άλλη Παρασκευή! Η μικρή μου έφτασε τα 3300 κ έχει πάρει θέση στη λεκάνη μου αλλά με τα ποδαράκια της. Θα με δει μια ακόμη φορά ο γιατρός για υπέρηχο, nst και τεστ covid την ερχόμενη Τετάρτη και Παρασκευή 29 θα κάνουμε καισαρική. Έχω πάρα πολλή αγωνία αλλά θα το δουλέψω αυτή τη βδομάδα που μου μένει..! Δε μπορώ να το πιστέψω πως πέρασε ο καιρός κ από τη μία συζητούσαμε για χοριακες και σε λίγο θα κρατάμε τα μωράκια μας.. Είμαι πολύ συγκινημένη..

Με το καλό κορίτσι μου....

Κορίτσια πράγματι δεν το πιστεύω κι εγώ πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός. Πότε ήταν που λέγαμε για τις πρώτες ανησυχίες μας και τις εξετάσεις μας και πότε φτάσαμε να γεννάμε μια μια. Ανυπομονώ να γνωρίσω το πλασματάκι μου! 

  • Μου αρέσει 3

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια μου, εγώ πλέον πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα στον γιατρό (Δευτερα και Πέμπτη) σήμερα η μικρή κοιμόταν ότι και να έκανα, μακάρι να μην χαμπαριάζει και όταν βγει :P

συζητήσαμε για την περινεοτομή και γενικά για θηλασμό κλπ. Το συμπέρασμα: σε κόβει ελεγχόμενα, διαφορετικά ανοίγεις σαν να σκίζεις χαρτί. Και μου εξήγησε τις διαφορές. Την πρώτη ώρα θηλάζεις απαραιτήτως και μετά για την υπόλοιπη μέρα στο δωμάτιο, σου έχει νεογνολόγο-σύμβουλο θηλασμού (πληρωμένη από αυτόν)! Μου φάνηκε τέλειο, ειδικά εγώ που είμαι ανίδεη! 
 

μάλλον θα φάμε και τις 40 εβδομάδες (εκτός απροόπτου εάν θέλει η μικρή να βγει μόνη της) 
σκέφτομαι να πάω προγραμματισμένα την 1/2 δηλαδή θα είμαι 39&2 αλλά μου είπε αυτό θα το κανονίσω από την άλλη εβδομάδα που θα μου κάνει διακολπικό υπέρηχο να δει τον τράχηλο, από αυτόν εξαρτάται!  Οπότε κοντοζυγώνει και η δική μου ώρα...τι έμειναν καλέ;;; 11 μερούλες :o:wub::wub:

  • Μου αρέσει 10

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Pepi88 είπε:

Γεννήθηκε 1800 πριν 10 μέρες και ακόμα δεν τον έχουμε πάρει σπίτι!ελπίζω όμως σύντομα !

Με το καλό λοιπόν να να παρει βαρος και να τον κρατήσεις και πάλι στην αγκαλιά σου! Να σου ζήσει! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... Είχαμε και εμείς γιατρό σήμερα.. 36εβδ σήμερα ακριβώς.. Ο μπέμπης 2900γρ και δόξα το θεό ο γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένος και το μωρό μεγαλώνει όπως πρέπει και είπε ότι οφείλεται στην καλή διατροφή και ρύθμιση του σακχάρου.. Κάναμε καρδιοτοκογραφημα και είχα μόνο 2 συσπαση...θα πάμε σε μια βδομάδα πάλι... Έχει μαγουλαρες και πολλά μαλάκια ο μπέμπης μου.. Είδαμε επιτέλους λίγο μουτράκια.. Και είπαμε αν δεν σπάσουν τα νερά μου μέχρι 09/02 θα πάμε εκείνη την μέρα με πρόκληση, θα είμαι 38+5..έφτασε ο καιρός κορίτσια και δεν μπορώ να το πιστέψω πραγματικά

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...