Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια μου, μιας που ανέφερε η @Katerina 11 το προφιτερολ, στα πόσα κιλά είστε? Γιατί εγώ ζυγιστηκα σήμερα και έπαθα εγκεφαλικό αλλά πλέον εδώ που φτάσαμε δεν μπορώ να κάνω κάτι, ενημερωτικά ρωτάω.. 

Κι εγώ πήρα κιλά απότομα στις γιορτές και τώρα βλέπω τη ζυγαριά να ανεβαίνει απότομα χωρίς να αλλάξω κάτι. Είμαι στα +12. Ευτυχώς από δω και πέρα με αφήνει να περπατάω επιτέλους και ελπίζω να το ελέγξω χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από κιλά εγω στις 33 εβδομάδες ημουν +12..κάθε φορά που πάω γιατρο είμαι +2.5 χαχα..μεθαύριο θα πάω πάλι μετά απο συντομο διάστημα και πάλι περιμένω να δω το Τζάκ ποτ μαγικό αριθμό χιχι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε για τα κιλά ! 
2-3 εβδομάδες πριν γεννήσω ήμουν στα +12 κιλά. Δεν ειχα ξανά ζυγιστεί αλλά  υπολογίζω άλλα 3-4 κιλά. Έχω να σας πω ότι σήμερα 26 μέρες μετά τη γεννά τα έχω χάσει όλα !! Χωρίς καμία δίαιτα κ τρώγοντας σοκολάτες δίχως αύριο κάθε μέρα... με το θηλασμό (ή αντλήσεις αντίστοιχα) τα κιλά φεύγουν πολύ γρήγορα .. ;) 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Κορίτσια μην αγχώνεστε για τα κιλά ! 
2-3 εβδομάδες πριν γεννήσω ήμουν στα +12 κιλά. Δεν ειχα ξανά ζυγιστεί αλλά  υπολογίζω άλλα 3-4 κιλά. Έχω να σας πω ότι σήμερα 26 μέρες μετά τη γεννά τα έχω χάσει όλα !! Χωρίς καμία δίαιτα κ τρώγοντας σοκολάτες δίχως αύριο κάθε μέρα... με το θηλασμό (ή αντλήσεις αντίστοιχα) τα κιλά φεύγουν πολύ γρήγορα .. ;) 

Τι ωραία που σου έφυγαν ολα! Τυχερή εισαι...και πράγματι και εγω στην πρώτη μ γεννα ειχα πάθει εξαρτηση με κατι σοκολατακια που μου είχαν φέρει δωρο..τα έτρωγα κατι ξημερώματα που ξύπνησα για θηλασμό χαχα!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! said:

Τι ωραία που σου έφυγαν ολα! Τυχερή εισαι...και πράγματι και εγω στην πρώτη μ γεννα ειχα πάθει εξαρτηση με κατι σοκολατακια που μου είχαν φέρει δωρο..τα έτρωγα κατι ξημερώματα που ξύπνησα για θηλασμό χαχα!

Έχω το θήλαστρο κ δίπλα τα σοκολατάκια !!! Μανία !!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 hours ago, chris79 said:

Κουράγιο συναγωνίστρια !!

Κι εγώ 3:30 ξύπνησα κ τάισα, τώρα συνεχίζω το πρόγραμμα με άντληση ..

Η δικιά μου σταλίτσα ( αυτήν αναλαμβάνω τα βραδιά ) «χλιμιντρίζει» από την κοιλιτσα που πονάει .. απορώ πως δε βλέπω όνειρα με άλογα όταν κοιμάμαι :) 

Κσι την κατσιάζω στα φιλιά κι εγώ ;) 

Και σε μένα κάνει αυτό το χλιμιντρισμα και φαίνεται να δυσανασχετεί με κάτι...αυτό βέβαια ξεκινάει στις 11 το βράδυ και τελειώνει στις 8 το πρωί. Μετά είναι όλα υπέροχα!!!! Σου είπε κανείς γιατί το παθαίνουν;;; Μόνο το στήθος την παρηγορεί το βράδυ και αγκαλιά. Εξού και το ξενύχτι. 

Πρόσεχε με τη σοκολάτα γιατί ξέρω ότι έχει καφεΐνη...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για τις καούρες και εμένα το παγωμένο γάλα και το μήλο με βοηθάνε. Νομίζω και κάποια άλλη κοπέλα έγραψε τα ίδια!!! Δεν ξέρω τι παίζει με αυτά αλλα εχω δει διαφορά. 

Όσο για τα κιλά και εγώ στην 38 ειμαι +13-14 εκ των οποίων τα 4 μπήκαν τον τελευταίο μήνα! Πιστεύω αν πάω μέχρι την 40η λογικά θα τυλιχτω με ενα σεντόνι για να πάω στο μαιευτήριο αφού δεν θα μου χωράει τπτ. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια έχω την απορία, εάν δεν σπάσουν τα νερά, εάν δεν έχουμε συσπάσεις, τότε γεννάμε με πρόκληση και τεχνητές ωδίνες; Και πότε; Την 40η εβδομάδα; Ρωτάω απλά για να ξέρουμε όλες τις πιθανές εκδοχές! :roll:
 
εγώ κιλάκια ευτυχώς έχασα 2 στο νοσοκομείο (πάλι καλά) και είμαι στα 8 κιλά, αλλά η μικρή μέσα σε μία εβδομάδα (Δευτέρα, με Δευτέρα που πήγα στον γιατρό) πήρε 250 gr. Απορώ που θα φτάσω έχοντας μπροστά μου άλλες 3 εβδομάδες και τρώγοντας δίχως αύριο!!!!!!

καούρες έχω και εγώ πολλά βράδια τώρα, είτε φάω γιαούρτι, είτε σουβλάκια, λογικά είναι από την μαλλούρα της μπέμπας που συνέχεια μου τονίζει ο γιατρός!  Το δε στομάχι μου πλέον το νιώθω λίγο μετά τις αμυγδαλές....:shock:

ας μην ανοίξω θέμα το έντερο....:wacko:

Υρ σηκώθηκα για την κλασική βόλτα στην τουαλέτα και είπα να πω και εγώ τα δικά μου :P

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Demi Lou said:

Και σε μένα κάνει αυτό το χλιμιντρισμα και φαίνεται να δυσανασχετεί με κάτι...αυτό βέβαια ξεκινάει στις 11 το βράδυ και τελειώνει στις 8 το πρωί. Μετά είναι όλα υπέροχα!!!! Σου είπε κανείς γιατί το παθαίνουν;;; Μόνο το στήθος την παρηγορεί το βράδυ και αγκαλιά. Εξού και το ξενύχτι. 

Πρόσεχε με τη σοκολάτα γιατί ξέρω ότι έχει καφεΐνη...

Εμένα το κάνει όλη μέρα κ δυσανασχετεί πολύ έντονα. Σε βαθμό να κλαίει στον ύπνο της. Είναι η κοιλιτσα τους που προσπαθεί να συνηθίσει το εντερακι. Και ο μπέμπης το κάνει αλλά λιγότερο έντονα. Όλα τα μωράκια το κάνουν. Σε λίγο καιρό θα σταματήσει. 
Για τη σοκολάτα δεν το ήξερα...θα το ψάξω. Ευχαριστώ ! Όχι τίποτα άλλο πίνω ντεκαφεινε τόσο καιρό κ να τη βρω από αλλου ;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Renaki80 είπε:

Βρε κορίτσια έχω την απορία, εάν δεν σπάσουν τα νερά, εάν δεν έχουμε συσπάσεις, τότε γεννάμε με πρόκληση και τεχνητές ωδίνες; Και πότε; Την 40η εβδομάδα; Ρωτάω απλά για να ξέρουμε όλες τις πιθανές εκδοχές! :roll:
 
εγώ κιλάκια ευτυχώς έχασα 2 στο νοσοκομείο (πάλι καλά) και είμαι στα 8 κιλά, αλλά η μικρή μέσα σε μία εβδομάδα (Δευτέρα, με Δευτέρα που πήγα στον γιατρό) πήρε 250 gr. Απορώ που θα φτάσω έχοντας μπροστά μου άλλες 3 εβδομάδες και τρώγοντας δίχως αύριο!!!!!!

καούρες έχω και εγώ πολλά βράδια τώρα, είτε φάω γιαούρτι, είτε σουβλάκια, λογικά είναι από την μαλλούρα της μπέμπας που συνέχεια μου τονίζει ο γιατρός!  Το δε στομάχι μου πλέον το νιώθω λίγο μετά τις αμυγδαλές....:shock:

ας μην ανοίξω θέμα το έντερο....:wacko:

Υρ σηκώθηκα για την κλασική βόλτα στην τουαλέτα και είπα να πω και εγώ τα δικά μου :P

Ναι εμείς το συζητήσαμε.Αν δε σπάσουν τα νερά μέχρι 40η βδομάδα περιπου πρόκληση αναγκαστικα,αν κι εγώ θα το τρεναρω κι αλλο.Λιγοι γιατροί σε αφήνουν μετά την 40η δυστυχώς.

Εμένα μου είπε άλλη μία βδομάδα το πολύ,εγώ της έλεγα για 2.Για να δούμε....

37+2 σήμερα τίποτα απολύτως.Ουτε πόνοι,ούτε συσπασεις.

Τις 40 βδομάδες τις έχω πιθανότατα σίγουρες αλλά θέλω κάπου κει να ξυπνήσει ο οργανισμός και να εξελιχθεί φυσιολογικά η διαδικασία χωρίς παρεμβάσεις.

Γενικά κάπως έτσι το φανταζόμουν ως εδώ και το ενστικτο μου με δικαίωσε.

Ουτε αγχώθηκα με τις αγορές,όλα έγιναν σιγά σιγά και τώρα έχω κι άλλο χρόνο να παω και μαγαζιά προσεκτικά για τα υπόλοιπα.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Renaki80 εγώ τον γιο μου με πρόκληση πήγα!! Πέρασαν οι 40 εβδομάδες και τίποτα.. Πηρα και μια μέρα απ το 10ο..Ηταν τυλιγμένο όμως με λώρο και έκανα καισαρική.

Όσο για τα μαλλιά πίστεψε με στο πρώτο μου παιδι δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα απ τις καούρες!! Ούτε τα φάρμακα δεν μ έπιαναν.. Όταν γεννήθηκε δεν είχε ούτε τρίχα στο κεφάλι του!! :Pκαι γενικώς άργησε να βγάλει μαλλάκια... Οπωτε για μένα είναι μύθος... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Renaki80 εγώ τον γιο μου με πρόκληση πήγα!! Πέρασαν οι 40 εβδομάδες και τίποτα.. Πηρα και μια μέρα απ το 10ο..Ηταν τυλιγμένο όμως με λώρο και έκανα καισαρική.

Όσο για τα μαλλιά πίστεψε με στο πρώτο μου παιδι δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τίποτα απ τις καούρες!! Ούτε τα φάρμακα δεν μ έπιαναν.. Όταν γεννήθηκε δεν είχε ούτε τρίχα στο κεφάλι του!! :Pκαι γενικώς άργησε να βγάλει μαλλάκια... Οπωτε για μένα είναι μύθος... 

Σίγουρα είναι μύθος.Κι εμείς έχουμε μαλλάκια μπόλικα αλλά άπο καούρες ελάχιστα πράγματα πού και πού.

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Renaki80 είπε:

Βρε κορίτσια έχω την απορία, εάν δεν σπάσουν τα νερά, εάν δεν έχουμε συσπάσεις, τότε γεννάμε με πρόκληση και τεχνητές ωδίνες; Και πότε; Την 40η εβδομάδα; Ρωτάω απλά για να ξέρουμε όλες τις πιθανές εκδοχές! :roll:
 
εγώ κιλάκια ευτυχώς έχασα 2 στο νοσοκομείο (πάλι καλά) και είμαι στα 8 κιλά, αλλά η μικρή μέσα σε μία εβδομάδα (Δευτέρα, με Δευτέρα που πήγα στον γιατρό) πήρε 250 gr. Απορώ που θα φτάσω έχοντας μπροστά μου άλλες 3 εβδομάδες και τρώγοντας δίχως αύριο!!!!!!

καούρες έχω και εγώ πολλά βράδια τώρα, είτε φάω γιαούρτι, είτε σουβλάκια, λογικά είναι από την μαλλούρα της μπέμπας που συνέχεια μου τονίζει ο γιατρός!  Το δε στομάχι μου πλέον το νιώθω λίγο μετά τις αμυγδαλές....:shock:

ας μην ανοίξω θέμα το έντερο....:wacko:

Υρ σηκώθηκα για την κλασική βόλτα στην τουαλέτα και είπα να πω και εγώ τα δικά μου :P

Εμένα μου είπε μέχρι την 40η λογικά μετά θα μπούμε με προκλήση. Εγω δεν βρίσκω λόγο να πάμε πιο μετά και  ο γιατρός μου είπε ότι δεν θέλει να το αφήσει εξ αιτίας των αντιπυκτικων που κάνω. Οπότε αν τις επόμενες 2 εβδομάδες δεν ξυπνήσει θα πάει κανονισμένο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2021 at 6:57 ΜΜ, Ani!! είπε:

Καλημέρα κι από εμένα.εχω κάνει δύο παιδιά με πρόκληση.μην σαν φοβίζει καθόλου...όλα πήγαν καλά κ τα γεννησα κ φυσιολογικά.το θέμα είναι πότε απλά θ μπεις γ πρόκληση.δηλ ν μην μπεις νωρίς γιατί τότε κατά ένα μεγάλο ποσοστό θ καταλήξει σε καισαρική.εγω όταν πήγα γ καρδιοτοκογραφο σε 40βδοναδα που είπε ο Ντοκ πως όλα είναι ακόμα πολύ καλά κ ανώριμα γ τοκετό,κ πως αν έκανα τότε πρόκληση κατά 90%θ καταλήγαμε σε καισαρική...ε λοιπόν μέσα σε εκείνη βδομάδα έκανα άλλους δύο καρδιοτοκογραφους κ μετά από μια βδομάδα ορίσαμε ημέρα προκλήσεις.στις 41βδομαδες δηλ..κι αυτό γιατί επεμνα εγώ ..αυτός θ με άφηνε κι άλλο αλλά εγώ δεν άντεχα..έτσι μπήκα στις 24.00ταεσανυχτα γ πρόκληση κ γέννησα μετα από 15ωρες κ τα δυο παιδιά..

Οπότε γνώμη μου μην ακούτε πάρα πολύ την πλειοψηφία γιατρών που παίρνουν το όχημα τους μόνο την Πητ..γιατί όπως λέει κ η ερμηνεία της λέξης είναι κ ΠΙΘΑΝΗ ημερομηνία τοκετού.οχι η απόλυτη..η βιβλιογραφία λέει ότι αφήνουμε περιθώριο 2 βδομάδες μετά την Πητ.....

Αυτά από εμένα κ σας τα λέει μια γυναίκα που έχει ήδη 2παιδθα κ δεν είμαι παθιασμένη ούτε με το φτ,ούτε Μ τον θηλασμό..δεν κατάφερα ν θηλάσω κανένα παιδί παρά μόνο 40ηνερεςκ αυτό μεικτό...που κοντεψανα πάθω κ κατάθλιψη από τύψεις που δεν θήλασα...πόσο χαζή..σημασία έχει να είμαστε εμείς κ μωρά μας καλά...ούτε από που θ βγουν ..ας βγουν κ από το στόμα..απλά προτιμώ τον φυσιολογικό γιατί μετά η μαμά έχει πιο εύκολη αποκατάσταση....

Η ζωή είναι ωραία..χαρείτε την κ κυρίως είναι πολύ μικρή..οπότε ρουφάμε κάθε λεπτό της

Καλημέρα κι από εμένα.εχω κάνει δύο παιδιά με πρόκληση.μην σαν φοβίζει καθόλου...όλα πήγαν καλά κ τα γεννησα κ φυσιολογικά.το θέμα είναι πότε απλά θ μπεις γ πρόκληση.δηλ ν μην μπεις νωρίς γιατί τότε κατά ένα μεγάλο ποσοστό θ καταλήξει σε καισαρική.εγω όταν πήγα γ καρδιοτοκογραφο σε 40βδοναδα που είπε ο Ντοκ πως όλα είναι ακόμα πολύ καλά κ ανώριμα γ τοκετό,κ πως αν έκανα τότε πρόκληση κατά 90%θ καταλήγαμε σε καισαρική...ε λοιπόν μέσα σε εκείνη βδομάδα έκανα άλλους δύο καρδιοτοκογραφους κ μετά από μια βδομάδα ορίσαμε ημέρα προκλήσεις.στις 41βδομαδες δηλ..κι αυτό γιατί επεμνα εγώ ..αυτός θ με άφηνε κι άλλο αλλά εγώ δεν άντεχα..έτσι μπήκα στις 24.00ταεσανυχτα γ πρόκληση κ γέννησα μετα από 15ωρες κ τα δυο παιδιά..

Οπότε γνώμη μου μην ακούτε πάρα πολύ την πλειοψηφία γιατρών που παίρνουν το όχημα τους μόνο την Πητ..γιατί όπως λέει κ η ερμηνεία της λέξης είναι κ ΠΙΘΑΝΗ ημερομηνία τοκετού.οχι η απόλυτη..η βιβλιογραφία λέει ότι αφήνουμε περιθώριο 2 βδομάδες μετά την Πητ.....

Αυτά από εμένα κ σας τα λέει μια γυναίκα που έχει ήδη 2παιδθα κ δεν είμαι παθιασμένη ούτε με το φτ,ούτε Μ τον θηλασμό..δεν κατάφερα ν θηλάσω κανένα παιδί παρά μόνο 40ηνερεςκ αυτό μεικτό...που κοντεψανα πάθω κ κατάθλιψη από τύψεις που δεν θήλασα...πόσο χαζή..σημασία έχει να είμαστε εμείς κ μωρά μας καλά...ούτε από που θ βγουν ..ας βγουν κ από το στόμα..απλά προτιμώ τον φυσιολογικό γιατί μετά η μαμά έχει πιο εύκολη αποκατάσταση....

Η ζωή είναι ωραία..χαρείτε την κ κυρίως είναι πολύ μικρή..οπότε ρουφάμε κάθε λεπτό της

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...