Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Εμένα πάντως η γιατρος που τη ρώτησα για το σπάσιμο των νερών το συνέδεσε με το καρδιοτοκογραφημα επειδή δεν έδειξε καθόλου συσπάσεις όποτε μου είπε ότι αργώ ακόμα αρκετά κι ότι άλλωστε η συντριπτική πλειοψηφία γεννάει μετά τις 38 βδομάδες και όσο πλησιάζει στην ΠΗΤ.


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, Νινι2019 είπε:

Κορίτσια μου και η δική μου η κορούλα σήμερα θελήσει να βγει 3 βδομάδες νωρίτερα αλλά είναι καλά.. 2620 γεννήθηκε και 48εκατοστα.. Είμαι τρισευτυχισμενη.. 

5 τα ξημερώματα μ έσπασαν τα νερά μετά από περίπου μια ώρα ήμουν στην κλινική στις 12 πάρα γεννήθηκε με φυσιολογικό τοκετό..

Εύχομαι γτ φευγαλέα ιεδα πως κι άλλη γέννησε όλα καλάααα να μας ζήσουν τα μπουμπούκακια μας και όσες περιμένετε τα αγγελούδια σας με το καλό:))))

. Μόνο ευτυχία ευλογία ομορφιά δνε ξέρω τι άλλο απερίγραπτο αυτο που ζούμε :)

Να σου ζήσει το κοριτσάκι! Πάντα υγιείς και ευτυχισμένη να είναι!


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Mighty86 είπε:

κοίτα τώρα για την ώρα πρώτη μου προτεραιότητα είναι να φέρω ένα υγιές παιδί στον κόσμο. το πως θα το φέρω είναι σημαντικό αλλά δεν είναι τόσο μεγάλο το μέρος που καταλαμβάνει την σκέψη μου. σκέψου οτι δεν ήθελα να ανακοινωσω εγκυμοσύνες κ καθυστερώ συνέχεια να πάρω μπεμπεδοπράγματα... βλέπω μωρά κ συγκινούμε λέω θα πάνε όλα καλά κ για μένα άραγε;;οπότε θα έχω τεράστια ευτυχία αν μου πούνε ορίστε ο μπέμπης σας κούκλος κ γερός κ δυνατός. τα υπόλοιπα στην πράξη κ βήμα βήμα...

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Επειδή και εγώ πέρασα πολλά μέχρι να καταφέρω να κάνω παιδιά όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος στα δίδυμα κρατούσα πολύ μικρό καλάθι δεν ανέφερα καν ότι είμαι έγκυος. Ήθελα απλώς να πάνε όλα καλά χωρίς να το πολύ σκέφτομαι. Χωρίς να δενομαι με την ιδέα... Φοβόμουν. Είχα περάσει τόσα που δεν ήμουν απόλυτη σε τίποτα ήμουν ανοιχτή και δεκτική και ό,τι έρθει. Να και κάτι καλό που μου προσέφερε η ματαίωση όλων αυτών των χρόνων! 

Έκανα παιδιά μετά από 7 χρόνια προσπαθειών, έκανα εξωσωματικές, έκανα καισαρική, δεν θήλασα όσο θα ήθελα. Πριν από 10 χρόνια θα "λυπομουν" μια τέτοια γυναίκα. Τώρα τη θαυμάζω! 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή κάτι είχα διαβάσει εδώ μήπως ξέρετε;τι κάνουμε αν ο πατέρας δεν είναι δημότης της πόλης που μένουμε; Επίσης εγώ είμαι οαε κ ο πατέρας ΙΚΑ τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

Just now, Joann είπε:

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Επειδή και εγώ πέρασα πολλά μέχρι να καταφέρω να κάνω παιδιά όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος στα δίδυμα κρατούσα πολύ μικρό καλάθι δεν ανέφερα καν ότι είμαι έγκυος. Ήθελα απλώς να πάνε όλα καλά χωρίς να το πολύ σκέφτομαι. Χωρίς να δενομαι με την ιδέα... Φοβόμουν. Είχα περάσει τόσα που δεν ήμουν απόλυτη σε τίποτα ήμουν ανοιχτή και δεκτική και ό,τι έρθει. Να και κάτι καλό που μου προσέφερε η ματαίωση όλων αυτών των χρόνων! 

Έκανα παιδιά μετά από 7 χρόνια προσπαθειών, έκανα εξωσωματικές, έκανα καισαρική, δεν θήλασα όσο θα ήθελα. Πριν από 10 χρόνια θα "λυπομουν" μια τέτοια γυναίκα. Τώρα τη θαυμάζω! 

Όλες οι γυναίκες πρεπει να είμαστε υπερήφανες ναι. Το κατάλαβα τώρα κ το χω συνειδητοποιήσει. Επίσης κάθε άνθρωπος έχει να αντιμετωπίσει διάφορες καταστάσεις.ειμαι σίγουρη ότι όλες κάνουμε το καλύτερο δυνατόν κ ίσως ξεπερνάμε κ εαυτόν κατά πολύ.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνετε? Αντε παίρνουμε σειρά σιγά σιγά! Εγώ πήγα σήμερα στο γιατρό, είμαι 34+2w και ο μικρός μου έφτασε τα 2,430kg.. Κάνω πολλές συσπάσεις και μεγάλης έντασης αλλά ο τράχηλος μου κρατάει ακόμα στο 3,8cm! Μου είπε ο γιατρός ότι αν συνεχίσω έτσι με τα φάρμακα πιστεύει θα φτάσω την 37 και μου είπε οι περιπτώσεις που δείχνουν τοκετό και τον παίρνω τηλέφωνο και πάμε κλινική είναι αν σπάσουν τα νερά, αν δω αίμα έστω και λίγο και αν οι συσπάσεις γίνουν συγχρονισμενες πχ. Ανά μισάωρο, ανά ώρα, ανά τέταρτο κλπ.. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 hours ago, Joann said:

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου κοπέλα μου!!! Χάρηκα πολύ που τα παιδάκια σου είναι υγιέστατα μετά από όλα όσα πέρασες! 

Με τα μωρά μου το ίδιο κάναμε και εγώ με τον άντρα μου. Είχαμε αναλάβει από ένα το βράδυ για να μπορούμε να κοιμόμαστε λίγο. Δοκιμάσαμε όλους τους τρόπους αλλά αυτό λειτούργησε πιο πολύ! Μια βραδιά ανέλαβα και τα δύο μωρά εγώ και δεν κοιμήθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ. Μετά από ένα μήνα άρχισαν να κοιμούνται 5-6 ώρες σερί όποτε ήταν πολύ καλύτερα. Στους 4 μήνες πήγαν στα δωμάτια τους και κοιμήθηκα επιτέλους με τον άντρα μου ξανά.

Με το θηλασμό πως τα πηγαίνεις; 

Εγώ θα γεννήσω την άλλη εβδομάδα την τρίτη μου κόρη και θέλω πολύ να τη θηλάσω αλλά δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω με τα άλλα δύο μου που είναι τόσο μικρά ακόμα (14 μηνών).

Κορίτσια χαίρομαι που ακούω ότι δεν πονάτε με την καισαρική! Μακάρι και εγώ αυτή τη φορά να είμαι καλά γιατί η πρώτη μου εμπειρία δεν ήταν καλή! 

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! 
Ευτυχώς είναι μια χαρά .. έχει μια βουβωνοκήλη η μικρή που όπως μας είπαν θέλει χειρουργείο αλλά κατά τα αλλά κανένα πρόβλημα. 
Και εμάς σχετικά καλά λειτούργησε το σύστημα αυτό με το να αναλαμβάνει ο καθένας από ένα μωρό. Θα το συνεχίσουμε και βλέπουμε. 
Προς το παρόν κάνω αντλήσεις. Δεν τα έχω βάλει στο στήθος. Είναι μικρά αφενός και κουράζονται αμέσως ακόμη και με το μπιμπερό ποσό μάλλον με το στήθος και εγώ ακόμη έχω ερεθισμένες σχετικά θηλές όποτε δεν το τολμάω. Ευτυχώς από παραγωγή πάω σούπερ και τα καλύπτω πληρως προς το παρόν που τρώνε 60-70 ml το καθένα σε κάθε γεύμα. Έχω και απόθεμα κατάψυξη απ όταν ήταν θερμοκοιτίδα. 
Με το καλό το παιδάκι σου !! Ευχομαι να πάει καλύτερα αυτή τη φορά η καισαρική και να συνέλθεις γρήγορα! 
Οσο για το θηλασμό απλά κανε την προσπάθεια σου. Με 3 μωρά ουσιαστικά μέσα στο σπίτι ομως θα είναι δύσκολο.. όσο κ αν το καταφέρεις θα είναι όφελος για το μωρό! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nini- είπε:

Το έγραψα πιο πάνω κορίτσι μου δες το, αλλά γενικά δεν είναι κάτι τελικά όποτε ηρέμησε :) ❤️ Ότι θες ρωτά με 

Τα είδα!!!!! Να σου ζήσουν κορίτσι μου!


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα σε όλες τις μανούλες!

Μηπώς υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει γεννήσει στο Έλενα μένοντας ευχαριστημένη, με τον κ. Παπαδή, Κολιόπουλο ή Κυριακόπουλο και είναι διατεθειμένη να συστήσει και εμένα??

Δυστυχώς στον κύκλο μου, έχουν γεννήσει όλες οι φίλες σε ιδιωτικές κλινικές οπότε σκέφτηκα ότι ίσως εδώ θα μπορούσε να μου δοθεί μια χείρα βοηθείας :)

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Νινι2019 είπε:

Κορίτσια μου και η δική μου η κορούλα σήμερα θελήσει να βγει 3 βδομάδες νωρίτερα αλλά είναι καλά.. 2620 γεννήθηκε και 48εκατοστα.. Είμαι τρισευτυχισμενη.. 

5 τα ξημερώματα μ έσπασαν τα νερά μετά από περίπου μια ώρα ήμουν στην κλινική στις 12 πάρα γεννήθηκε με φυσιολογικό τοκετό..

Εύχομαι γτ φευγαλέα ιεδα πως κι άλλη γέννησε όλα καλάααα να μας ζήσουν τα μπουμπούκακια μας και όσες περιμένετε τα αγγελούδια σας με το καλό:))))

. Μόνο ευτυχία ευλογία ομορφιά δνε ξέρω τι άλλο απερίγραπτο αυτο που ζούμε :)

Να σου ζήσει και εσένα η κορούλα σου!!! Να είναι γερή και να την δείτε όπως επιθυμείτε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Joka είπε:

Εμένα πάντως η γιατρος που τη ρώτησα για το σπάσιμο των νερών το συνέδεσε με το καρδιοτοκογραφημα επειδή δεν έδειξε καθόλου συσπάσεις όποτε μου είπε ότι αργώ ακόμα αρκετά κι ότι άλλωστε η συντριπτική πλειοψηφία γεννάει μετά τις 38 βδομάδες και όσο πλησιάζει στην ΠΗΤ.

Ναι και εμένα το ίδιο μου είπε οτι δεν βλέπει συσπασεις,αν και στην 37η οπότε φαίνεται να πηγαίνουμε μεχρι τέλους. Επίσης μου είπε οτι θα το καταλάβω όταν σπάσουν. Βέβαια έχω ακούσει κ άλλες να λένε οτι έτρεχε λιγο λίγο κ τους  πήρε χρόνο να το καταλάβουν. Πάντως μια αγωνία όσο πλησιάζει η ώρα την έχω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και από μένα κορίτσια.. Χθες ήταν η τελευταία μέρα δουλειάς.. Από σήμερα σπιτάκι.. Ο μπέμπης μου είναι αρκετά δραστήριος μέσα στην κοιλιά και κάνω και αρκετές συσπάσεις μέσα στην μέρα αλλά με το που ξαπλώσω μου περνάνε και δεν έχω πονακια.. Την Πέμπτη έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα είμαι ακριβώς 36 εβδομάδων.. Αν και σήμερα βάση ΠΗΤ μπαίνω στον μήνα μου.. Εχω μεγάλη αγωνία.. Και με απασχολεί πολύ το θέμα πως θα είναι όταν σπάσουν τα νερά.. Θα τρέχω σαν την τρελή πέρα δώθε η θα είμαι ήρεμη? Χάχαχα δεν ξέρω.. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου.. Φτάνουμε στο τέλος κορίτσια.. Όσες μείναμε δηλαδή γιατί βλέπω τα μωράκια μας βιάζονται αρκετά χαχαχα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! 
Ευτυχώς είναι μια χαρά .. έχει μια βουβωνοκήλη η μικρή που όπως μας είπαν θέλει χειρουργείο αλλά κατά τα αλλά κανένα πρόβλημα. 
Και εμάς σχετικά καλά λειτούργησε το σύστημα αυτό με το να αναλαμβάνει ο καθένας από ένα μωρό. Θα το συνεχίσουμε και βλέπουμε. 
Προς το παρόν κάνω αντλήσεις. Δεν τα έχω βάλει στο στήθος. Είναι μικρά αφενός και κουράζονται αμέσως ακόμη και με το μπιμπερό ποσό μάλλον με το στήθος και εγώ ακόμη έχω ερεθισμένες σχετικά θηλές όποτε δεν το τολμάω. Ευτυχώς από παραγωγή πάω σούπερ και τα καλύπτω πληρως προς το παρόν που τρώνε 60-70 ml το καθένα σε κάθε γεύμα. Έχω και απόθεμα κατάψυξη απ όταν ήταν θερμοκοιτίδα. 
Με το καλό το παιδάκι σου !! Ευχομαι να πάει καλύτερα αυτή τη φορά η καισαρική και να συνέλθεις γρήγορα! 
Οσο για το θηλασμό απλά κανε την προσπάθεια σου. Με 3 μωρά ουσιαστικά μέσα στο σπίτι ομως θα είναι δύσκολο.. όσο κ αν το καταφέρεις θα είναι όφελος για το μωρό! 

Μπράβο σου!!! Αφού τρώνε μέχρι στιγμής από σένα και τα δύο αυτό είναι θαυμάσιο! 

Καλή δύναμη και καλό κουράγιο να τα αναθρέψεις! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mari@nna είπε:

Ναι και εμένα το ίδιο μου είπε οτι δεν βλέπει συσπασεις,αν και στην 37η οπότε φαίνεται να πηγαίνουμε μεχρι τέλους. Επίσης μου είπε οτι θα το καταλάβω όταν σπάσουν. Βέβαια έχω ακούσει κ άλλες να λένε οτι έτρεχε λιγο λίγο κ τους  πήρε χρόνο να το καταλάβουν. Πάντως μια αγωνία όσο πλησιάζει η ώρα την έχω. 

Ναι έτσι ακριβώς.

Εγώ ήρεμη είμαι,θεωρώ ότι έχω χρόνο ακόμα και κοιμάμαι και ξεκουράζομαι φουλ.

Just now, mommytobe είπε:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια.. Χθες ήταν η τελευταία μέρα δουλειάς.. Από σήμερα σπιτάκι.. Ο μπέμπης μου είναι αρκετά δραστήριος μέσα στην κοιλιά και κάνω και αρκετές συσπάσεις μέσα στην μέρα αλλά με το που ξαπλώσω μου περνάνε και δεν έχω πονακια.. Την Πέμπτη έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα είμαι ακριβώς 36 εβδομάδων.. Αν και σήμερα βάση ΠΗΤ μπαίνω στον μήνα μου.. Εχω μεγάλη αγωνία.. Και με απασχολεί πολύ το θέμα πως θα είναι όταν σπάσουν τα νερά.. Θα τρέχω σαν την τρελή πέρα δώθε η θα είμαι ήρεμη? Χάχαχα δεν ξέρω.. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου.. Φτάνουμε στο τέλος κορίτσια.. Όσες μείναμε δηλαδή γιατί βλέπω τα μωράκια μας βιάζονται αρκετά χαχαχα 

Άντε καλέ,άκου όσες μείναμε!!Γέννησαν 5, κυρίως οι διδυμομανουλες και μενουμε καμια εικοσαριά ακόμα αν δεν κάνω λάθος.

Έχουμε μέλλον!!!!Το έχουμε.πει πολλές φορές,κάθε παραπανω μερα που μένουν ακόμα στην κοιλιά ειναι μεγαλο όφελος.Ας βολευτούνε όσο πιο πολύ γίνεται λοιπόν!!

Τι να πούμε κι εμείς που είμαστε αρχές του μήνα!!!

Θα σπάσουν τα νερά,θα κάνουμε.ενα μπανάκι χαλαρα και θα ξεκινήσουμε για μαιευτήριο ή ακόμα καλυτερα από το σπιτακι μας θα περιμένουμε να γίνουν κοντινές οι συσπάσεις και θα φύγουμε ολο χαρά και ανυπομονησία για να συναντήσουμε τα μωρά μας!!!

Λόγος βιασύνης άλλωστε δεν υπάρχει.

Παρεπιπτόντως προβάλλει τώρα η ερτ3 ένα εξαιρετικό ντοκιμαντέρ σχετικά με τις παγκόσμιες προσπάθειες να επικρατήσει και πάλι ο ΦΤ.

 

  • Μου αρέσει 3

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Νινι2019 να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!! Καλώς ήρθε στη ζωή σας! 

@Nini- χαρηκα πολύ διαβάζοντας την εμπειρία σου! Χαίρομαι περισσότερο που είστε όλοι καλά και μας δίνεις θάρρος με όσα γράφεις! 

Πλέον με τα παυσίπονα ο πόνος είναι ελάχιστος έως καθόλου κ ας μην διαβάζουμε/ακούμε εμπειρίες δυσάρεστες που μόνο φόβο μας φέρνουν! Δύσκολες στιγμές θα διαβάσουμε κ από γυναίκες που γέννησαν με φτ και με κτ. Άξιες μανουλες είμαστε όλες όπως κι αν φέρουμε τα παιδάκια μας σ'αυτόν τον κόσμο! 

Άντε να δούμε ποια έχει σειρά! Αν και σύμφωνα με το πινακακι μάλλον για μένα χτυπάει η καμπάνα!!

  • Μου αρέσει 2

Efh1p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσια σε όσες σπάσαν τα νερά είχατε κάποιο δείγμα πριν ότι έρχεται ο τοκετός; Ή απλά ήσασταν μια χαρά και ξαφνικά σπάσαν. Το έχω απορία! Θέλω να πω καταλάβατε κάποια διαφορά από πονακια, υγρά και λοιπά ότι έρχεται σε μια δυο μέρες ο τοκετός;

Εγω κορίτσι τίποτα. Απλά έσπασαν.......

  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...