Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Κορίτσια γυρίσαμε κ εμείς από το ντοπλερ..τελική ημερομηνία ΠΗΤ 6/3  33+2 ειμαι σημερα και είμαστε 2.350 λιγο πάνω από το μέσο όρο.. τον τράχηλο δεν μου τον κοίταξε καθόλου και γενικά μου ειπε πως όλα είναι ικανοποιητικό στις μετρήσεις. Η μπέμπα επισης ήταν σε οριζόντια θέση παλι.μοποτε δεν εχει γυρίσει ακομα

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 9/1/2021 at 1:27 ΜΜ, Joka είπε:

Σε ποια ακριβώς σελίδα Αττικής μητρικού θηλασμού αναφέρεσαι?

Αττική : ομάδα υποστήριξης μητρικού θηλασμού! Έτσι λέγετε η σελίδα στο φβ!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.γυρισαμε από γιατρό κι εμεις 37+2 σήμερα κ η μικρή είναι 3.5 κιλά...ντοπλερ κ αμνιακα πολύ καλά οπότε προχωράμε.αν κ τρίτο παιδί την βλέπω φεταααααα.... κουρνιάσει μέσα . ραντεβού ξανά σε 2 βδομάδες εκτός κι αν αποφασίσει ν κάνει πριν την μεγάλη έξοδο.

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

Just now, pharmacy είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.γυρισαμε από γιατρό κι εμεις 37+2 σήμερα κ η μικρή είναι 3.5 κιλά...ντοπλερ κ αμνιακα πολύ καλά οπότε προχωράμε.αν κ τρίτο παιδί την βλέπω φεταααααα.... κουρνιάσει μέσα . ραντεβού ξανά σε 2 βδομάδες εκτός κι αν αποφασίσει ν κάνει πριν την μεγάλη έξοδο.

Μπραβο κορίτσι μου μια χαρα! Απορώ αν πας σε 2 εβδομάδες τι βαρος θα έχει φτάσει το μωρουδελι σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Μπραβο κορίτσι μου μια χαρα! Απορώ αν πας σε 2 εβδομάδες τι βαρος θα έχει φτάσει το μωρουδελι σου!

Ani μου κάνω μεγάλα παιδιά..τα δύο πρώτα 4200 κ 4100 αλλά στις 41 βδομάδες..τώρα αυτη αν πάρει όλες τις βδομάδες τόσο περίπου θ βγει.αλλα κ πάλι οπότε κ ν βγει τελειωμένη θ είναι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , pharmacy είπε:

Ani μου κάνω μεγάλα παιδιά..τα δύο πρώτα 4200 κ 4100 αλλά στις 41 βδομάδες..τώρα αυτη αν πάρει όλες τις βδομάδες τόσο περίπου θ βγει.αλλα κ πάλι οπότε κ ν βγει τελειωμένη θ είναι.

Πωπω απίστευτο! Μπράβο μπραβο! Αντε να δουμε! 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Ani!! είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε κ εμείς από το ντοπλερ..τελική ημερομηνία ΠΗΤ 6/3  33+2 ειμαι σημερα και είμαστε 2.350 λιγο πάνω από το μέσο όρο.. τον τράχηλο δεν μου τον κοίταξε καθόλου και γενικά μου ειπε πως όλα είναι ικανοποιητικό στις μετρήσεις. Η μπέμπα επισης ήταν σε οριζόντια θέση παλι.μοποτε δεν εχει γυρίσει ακομα

Κοριτσια πείτε μου την αποψη σας σύμφωνα με τα δικά σας ντοπλερ.. με 2.350 που ειμαι τωρα στις 33 εβδομάδες θεωρείτε πως θα βγει κάπου στα 3.500 κιλα οπως μου ειπε ο γιατρός? Γιατί νομίζω πως το κόβω για μεγαλύτερο.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Κοριτσια πείτε μου την αποψη σας σύμφωνα με τα δικά σας ντοπλερ.. με 2.350 που ειμαι τωρα στις 33 εβδομάδες θεωρείτε πως θα βγει κάπου στα 3.500 κιλα οπως μου ειπε ο γιατρός? Γιατί νομίζω πως το κόβω για μεγαλύτερο.. 

Εγώ δεν ξέρω τι να πω πια. Νομίζω ότι δεν μπορούν να τα δουν καλά τα κιλά οι γιατροί τελικά.ο μαιευτήρας μου τελικά τον βρίσκει μια χαρά μεγάλο 2500 κιλά στις 33 κ 5 μέρες. Ενώ ο εμβρυολογος τον βρήκε 1980 στις 32 κ 5 μέρες. Ο ένας στην 73 εκατοστιαία κ ο άλλος στην 37η εκατοστιαία.αντε βγάλε άκρη τωρα

  • Μπερδεμένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Εγώ δεν ξέρω τι να πω πια. Νομίζω ότι δεν μπορούν να τα δουν καλά τα κιλά οι γιατροί τελικά.ο μαιευτήρας μου τελικά τον βρίσκει μια χαρά μεγάλο 2500 κιλά στις 33 κ 5 μέρες. Ενώ ο εμβρυολογος τον βρήκε 1980 στις 32 κ 5 μέρες. Ο ένας στην 73 εκατοστιαία κ ο άλλος στην 37η εκατοστιαία.αντε βγάλε άκρη τωρα

Αληθεια;; οντως περιεργο..τι να πω θα δείξει στο τέλος τότε.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Αληθεια;; οντως περιεργο..τι να πω θα δείξει στο τέλος τότε.. 

Εμένα μου είπε 3500 κιλά στις 38 εβδομάδες κ μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο. Οπότε τόσο που σου είπε εσένα για 40 οκ μου φαινεται

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mighty86 είπε:

Εμένα μου είπε 3500 κιλά στις 38 εβδομάδες κ μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο. Οπότε τόσο που σου είπε εσένα για 40 οκ μου φαινεται

Οκ..δε ξερω πραγματικα..την Παρασκευή πάντως θα ξαναπάω για εξέταση στου Δημοσιου να δω από περιέργεια ποσο πηρε σε 5 μέρες ας πουμς

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ani!! είπε:

Οκ..δε ξερω πραγματικα..την Παρασκευή πάντως θα ξαναπάω για εξέταση στου Δημοσιου να δω από περιέργεια ποσο πηρε σε 5 μέρες ας πουμς

Μην απογοητεύεσαι πάντως από υπέρηχο σε υπέρηχο διαφέρει... 26/11 ντοπλερ ο δικός μου ήταν 1767γρ στης 31 εβδομάδες ενώ 21/12  με τον υπέρηχο του γιατρού μ  2.300γρ 14/1  2.500γρ με φυσιολογική ροή αίματος χωρίς προεκλαμψια και διαβήτη !  Και ο γιατρός το βρίσκει φυσιολογικά... την άλλη εβδομάδα γενναω και δεν ξέρω πόσο είναι περίπου γτ από 26/11 μέχρι 26/1  περίπου 1.500-1.800  θα τα επερνε αλλα δείχνει λιγότερο...τι να πω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/18/2021 at 6:48 PM, Hope.2019 said:

Κορίτσια σε όσες σπάσαν τα νερά είχατε κάποιο δείγμα πριν ότι έρχεται ο τοκετός; Ή απλά ήσασταν μια χαρά και ξαφνικά σπάσαν. Το έχω απορία! Θέλω να πω καταλάβατε κάποια διαφορά από πονακια, υγρά και λοιπά ότι έρχεται σε μια δυο μέρες ο τοκετός;

Εγώ προσωπικά κανένα απολύτως δείγμα. Όλη η εγκυμοσύνη -συμπεριλαμβανομένου και του τελευταίου διαστήματος- ήταν ομαλοτατη, ανώδυνη και χωρίς ενοχλήσεις! Ούτε πόνους είχα, ούτε αιμορραγίες, ούτε συσπάσεις. Καθόλου! Έσπασαν χωρις προειδοποίηση. Ωστόσο ο γιατρός είχε διαπιστώσει ότι ο τράχηλος είχε μικρύνει. Θα μπορούσε βέβαια να παραμείνει σε εκείνο το επίπεδο περισσότερες μέρες. Έγινε κάπως γρήγορα η εξάλειψη σε μένα. Οπότε όλα είναι σχετικά. Επίσης κατάλαβα εκ των υστέρων ότι η ρήξη υμένων δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο τοκετός έχει φτάσει, παρόλο που θα πρέπει να ολοκληρωθεί άμεσα . Οι συσπάσεις της μήτρας και οι πόνοι είναι το πιο αξιόπιστο σημάδι ότι τα πάντα είναι έτοιμα και ο τοκετός έχει ξεκινήσει.

Αυτά βέβαια είναι περισσότερο δικές μου διαπιστώσεις παίρνοντας αφορμή από την προσωπική -και μόνο- εμπειρία τοκετού που είχα. Δεν υπάρχει προφανώς κανόνας για όλες τις γυναίκες...

Τέλος να σημειώσω ότι ο τοκετός στο σύνολο του, μετά από αυτό που βιώνω με το μιας εβδομάδας νεογνό στο σπίτι, μου φαίνεται τόσο, μα τόσο εύκολος ..!!!.Η μεγάλη ταλαιπωρία και δοκιμασία είναι αυτή που ακολουθεί...Και τα λέω αυτά -με μια δόση χιούμορ εννοείται- στις 3:30 τα ξημερώματα, θηλάζοντας non stop από τις 11, άυπνη για τέταρτη μέρα συνεχόμενα... Είναι αλήθεια...μου λείπει λίγο η μεγάλη μου κοιλιά και η ξεκούραση!!!

Έχε χάρη όμως που έχω ήδη ερωτευτεί αυτή τη μικροσκοπική απαλή μπουκιτσα,  που την έχω κατσιασει στα φιλιά και με κάνει να τα ξεχνάω όλα !!!!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, Demi Lou said:

Εγώ προσωπικά κανένα απολύτως δείγμα. Όλη η εγκυμοσύνη -συμπεριλαμβανομένου και του τελευταίου διαστήματος- ήταν ομαλοτατη, ανώδυνη και χωρίς ενοχλήσεις! Ούτε πόνους είχα, ούτε αιμορραγίες, ούτε συσπάσεις. Καθόλου! Έσπασαν χωρις προειδοποίηση. Ωστόσο ο γιατρός είχε διαπιστώσει ότι ο τράχηλος είχε μικρύνει. Θα μπορούσε βέβαια να παραμείνει σε εκείνο το επίπεδο περισσότερες μέρες. Έγινε κάπως γρήγορα η εξάλειψη σε μένα. Οπότε όλα είναι σχετικά. Επίσης κατάλαβα εκ των υστέρων ότι η ρήξη υμένων δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο τοκετός έχει φτάσει, παρόλο που θα πρέπει να ολοκληρωθεί άμεσα . Οι συσπάσεις της μήτρας και οι πόνοι είναι το πιο αξιόπιστο σημάδι ότι τα πάντα είναι έτοιμα και ο τοκετός έχει ξεκινήσει.

Αυτά βέβαια είναι περισσότερο δικές μου διαπιστώσεις παίρνοντας αφορμή από την προσωπική -και μόνο- εμπειρία τοκετού που είχα. Δεν υπάρχει προφανώς κανόνας για όλες τις γυναίκες...

Τέλος να σημειώσω ότι ο τοκετός στο σύνολο του, μετά από αυτό που βιώνω με το μιας εβδομάδας νεογνό στο σπίτι, μου φαίνεται τόσο, μα τόσο εύκολος ..!!!.Η μεγάλη ταλαιπωρία και δοκιμασία είναι αυτή που ακολουθεί...Και τα λέω αυτά -με μια δόση χιούμορ εννοείται- στις 3:30 τα ξημερώματα, θηλάζοντας non stop από τις 11, άυπνη για τέταρτη μέρα συνεχόμενα... Είναι αλήθεια...μου λείπει λίγο η μεγάλη μου κοιλιά και η ξεκούραση!!!

Έχε χάρη όμως που έχω ήδη ερωτευτεί αυτή τη μικροσκοπική απαλή μπουκιτσα,  που την έχω κατσιασει στα φιλιά και με κάνει να τα ξεχνάω όλα !!!!

Κουράγιο συναγωνίστρια !!

Κι εγώ 3:30 ξύπνησα κ τάισα, τώρα συνεχίζω το πρόγραμμα με άντληση ..

Η δικιά μου σταλίτσα ( αυτήν αναλαμβάνω τα βραδιά ) «χλιμιντρίζει» από την κοιλιτσα που πονάει .. απορώ πως δε βλέπω όνειρα με άλογα όταν κοιμάμαι :) 

Κσι την κατσιάζω στα φιλιά κι εγώ ;) 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ani!! είπε:

Οκ..δε ξερω πραγματικα..την Παρασκευή πάντως θα ξαναπάω για εξέταση στου Δημοσιου να δω από περιέργεια ποσο πηρε σε 5 μέρες ας πουμς

Μόνο μην μπερδεύεις χειρότερα όπως εγώχαχαχα.παντως ο τράχηλος φαίνεται κ από το ντοπλερ αν είναι θεοκλειστος. Εννοείς ότι δεν στον έλεγξε κολπικά; Καλύτερα που δεν στον ελςγξε αν εννοείς αυτό. 

Πάντως ο υπέρηχος του γιατρου μου γράφει +-300 απόκλιση οπότε παίζουν τρελές αποκλίσεις μην τρομάξεις αν σου βγάλουν εντελώς άλλες μετρήσεις στου Δημοσίου.


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...