Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση από εκεί θα εξαρτηθούν πολλα.
      Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

       

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Θεωρώ εντελώς λάθος την συμβουλή του γιατρού σου. Εμένα ο παιδίατρος μου έχει πει να πετάξω τα ρολόγια. Το μωρό θα θηλάζει όποτε τοωζητάει και όση ώρα θέλει. Έτσι ακριβώς μου είπε. 

Έχεις πολύ δικιο

Επισκέφτηκα παιδίατρο πρόσφατα για συμβουλευτική εγκύου κ αυτό ακριβώς μου είπε γιατί είναι Κ σύμβουλος θηλασμού. Μου είπε Κ πολλά άλλα χρήσιμα πράγματα τα οποία θα τα δούμε στην πορεία. 

21 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου καλή σας μέρα!!! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!

Έχω καιρό να μπω, αλλά με δυο μωράκια στο σπίτι όλο τρέχω!!! ευτυχώς τα μωράκια μου είναι σχετικά ήσυχα!!! Τρώνε σωστά και πριν 10 μέρες που ζυγιστηκαμε  ήμασταν 3500 κιλά και 51 πόντους!!! 

Ευτυχώς εμάς σχεδόν κάθε μέρα κοιμούνται 3,5 με 4 ώρες( αλλά εγώ δίνω ξένο γάλα!!!)

Τα μωράκια μας κοιτάνε και ανταποκρίνονται όταν τους μιλάμε ή τραγουδάμε ( όχι πάντα όμως, όποτε θέλουν!!!)

Σήμερα αδιαθετησα... Έχει αδιαθετησει κάποια κοπέλα ακομα???

Καλημέρα 

Τουτουνι μου σε πόσο καιρό αδιαθετησες? 

Μου έχουν πει όσες δε θηλάζουν αργούν να αδιαθετησουν

On 27/2/2021 at 1:10 ΜΜ, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια μου γεννησα και εγώ έναν κούκλο 3,5 κιλά! Δεν τη γλύτωσα την Καισαρική, ήταν πολύ ψηλά εγώ 0 διαστολή και άρχισε να ρίχνει παλμούς και έκανε και κακάκια από το ζόρι του.. Όλα καλά πήγαν κατά τα άλλα, ερωτεύτηκα! Πονάω λίγο αλλά με την επισκληριδιο ελέγχεται η κατάσταση προς το παρόν! Σας ευχαριστώ όλες για τη στήριξη!! 

Να τον χαίρεσαι κοπέλα μου

Δεν πειράζει 

Κι εμένα η δικιά μου σκαρφαλώνει, όλο τη  νιώθω κάτω από το στηθος μου και ψηλα

Σημασία έχει να ναι Καλά τα μωρά μας ειδικά μετά τα όσα έχουμε περάσει. Κι εμείς φυσικά να τα χαιρόμαστε κ να τα φροντίζουμε 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια έχω μεγάλο θέμα! Θέλω αποκλειστικό θηλασμό και το παλεύω πάρα πολύ! Οι θηλες μου όμως έχουν αρχίσει να ματωνουν και το ένα στήθος έχει σκληρύνει πολύ και βγάζει πολύ δύσκολα, για τον πόνο ούτε λόγος, κλαμααα!!! Είμαστε 5 ημερών και ακόμα δεν βγάζω γάλα κανονικό, σταγονιτσες. Πείτε μου σας παρακαλώ κάτι να με βοηθήσετε!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Τι να σου πω ... με έβαλες σε σκέψεις. Θα ρωτήσω κ τη δικιά μου παιδίατρο αλλά αυτό που ποσοτικοποιειται η ανάγκη του κάθε βρέφους σε γάλα δεν το καταλαβαίνω. Και τι να το κάνω δηλ το μωρό όταν πεινάει και δε χορταίνει με αυτά τα ml που λένε ότι πρέπει να φάει ; 
Πάντως σκέψου μέσα στη μέρα τρώνε πολύ αλλά πχ η Μπέμπα ξύπνησε 2.15 τη νύχτα κ έφαγε 90ml και ξανά ξύπνησε 9 το πρωί...άρα είναι σαν να κάνουν κάβα το πρωί για να κρατιούνται το βράδυ ... λέμε τώρα :) 

Ναι για ρωτα !!μολις ρωτησα και 3η παιδιατρο και μου ειπε τα ιδια μεχρι 120ml ανα 3ωρο αναλογα τα κιλα κ να αφήνουμε λιγο παντα στο μπουκαλι(για τον αερα)..γιατι ειναι φόρμουλα και δε κανει για το στομαχι σε αντιθεση με το δικο μας γαλα που μπορει να το πινει οποτε θελει.το οτι ηπιε 90 & δεν το ξυπνησες ειναι μια χαρά!πλεον δε τα ξυπνάμε το βραδυ για να φανε διοτι εχουν ανακτήσει τα κιλα τους..απλα δεν ειναι σωστο να δινουμε συχνα 180 ανα 3ωρο πχ ή 180 με τη μία φορα,αυτο μου ειπανε και οι 3! Τι να πω..εσυ τι γαλα δινεις; Τι μαρκα;δε γραφει εξω το κουτι οδηγιες ποσοτητας;

Just now, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια έχω μεγάλο θέμα! Θέλω αποκλειστικό θηλασμό και το παλεύω πάρα πολύ! Οι θηλες μου όμως έχουν αρχίσει να ματωνουν και το ένα στήθος έχει σκληρύνει πολύ και βγάζει πολύ δύσκολα, για τον πόνο ούτε λόγος, κλαμααα!!! Είμαστε 5 ημερών και ακόμα δεν βγάζω γάλα κανονικό, σταγονιτσες. Πείτε μου σας παρακαλώ κάτι να με βοηθήσετε!! 

Τοσο πολυ τραυματιστηκες; Θα παρεις θηλεσ Σικικονης και Θα βαζεις λανολινη..κ Θα κανεις μασαζ και κομπρεσεσ Ζεστες στο σκληρο πιο πολυ απο το αλλο.λογικα θα εχει γρομπαλακια.Και εμενα δεν ειχε κατεβει καλά κ ακομα το ιδιο αν κ θηλαζω αλλα δινω και ξενο και εχω και θηλαστρο που κατεβαζω και δινω με το μπουκαλι το δικο μου.αν θελω να θηλασω αποκλειστικα τωρα θα πρεπει να απευθυνθω σε συμβουλο διοτι εχει μαθει σε ΡΟΗ του μπουκαλιού και σιγα σιγα πρεπει να το γυρισω με συστημα sns πχ.και θα πρεπει να εχω τα μωρα στο στηθος ολη μερα κατι που ειναι αδύνατον για μενα,δε μπορω να ανταπεξελθω δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephele78 είπε:

Ναι για ρωτα !!μολις ρωτησα και 3η παιδιατρο και μου ειπε τα ιδια μεχρι 120ml ανα 3ωρο αναλογα τα κιλα κ να αφήνουμε λιγο παντα στο μπουκαλι(για τον αερα)..γιατι ειναι φόρμουλα και δε κανει για το στομαχι σε αντιθεση με το δικο μας γαλα που μπορει να το πινει οποτε θελει.το οτι ηπιε 90 & δεν το ξυπνησες ειναι μια χαρά!πλεον δε τα ξυπνάμε το βραδυ για να φανε διοτι εχουν ανακτήσει τα κιλα τους..απλα δεν ειναι σωστο να δινουμε συχνα 180 ανα 3ωρο πχ ή 180 με τη μία φορα,αυτο μου ειπανε και οι 3! Τι να πω..εσυ τι γαλα δινεις; Τι μαρκα;δε γραφει εξω το κουτι οδηγιες ποσοτητας;

Τοσο πολυ τραυματιστηκες; Θα παρεις θηλεσ Σικικονης και Θα βαζεις λανολινη..κ Θα κανεις μασαζ και κομπρεσεσ Ζεστες στο σκληρο,λογικα θα εχει γρομπαλακια.Και εμενα δεν ειχε κατεβει καλά κ ακομα το ιδιο αν κ θηλαζω αλλα δινω και ξενο και εχω και θηλαστρο που κατεβαζω και δινω με το μπουκαλι το δικο μου.αν θελω να θηλασω αποκλειστικα τωρα θα πρεπει να απευθυνθω σε συμβουλο διοτι εχει μαθει σε ΡΟΗ του μπουκαλιού και σιγα σιγα πρεπει να το γυρισω με συστημα sns πχ.

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου είμαι σε απελπισία.. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεννησα και εγώ μια κούκλα  3,190κιλά στις 12/2/21.Δεν τη γλύτωσα την Καισαρική, άρχισα να ανεβάζω  πίεση και η μικρή άρχισε να ρίχνει παλμούς.Όλα καλά πήγαν .Πονούσα αρκετά μετά την καισαρική αλλά με την επισκληριδιο  ηρεμούσα για λίγες ώρες.Είμαστε σπιτάκι μας πλέον χαρούμενη και πολύ ευτυχισμένη.Ακόμα δεν το πιστεύω ότι μετά από τόσο αγώνα έχω το θαύμα στα χεράκια μου.

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια έχω μεγάλο θέμα! Θέλω αποκλειστικό θηλασμό και το παλεύω πάρα πολύ! Οι θηλες μου όμως έχουν αρχίσει να ματωνουν και το ένα στήθος έχει σκληρύνει πολύ και βγάζει πολύ δύσκολα, για τον πόνο ούτε λόγος, κλαμααα!!! Είμαστε 5 ημερών και ακόμα δεν βγάζω γάλα κανονικό, σταγονιτσες. Πείτε μου σας παρακαλώ κάτι να με βοηθήσετε!! 

Απο την θηλή που ματώνει δεν βάζεις το μωρο βγάζεις το γάλα με θηλαστρο για να ελέγχεις μην τυχόν πίνει αιμα το μωρο.

 Στο στήθος βάλε τον σύζυγο σου να κανει δυνατό μασάζ, εγω μονη μου δεν μπορουσα , γιατι αντανακλαστικά επειδη πονάς σταματάς να πιέζεις.

πριν τον θηλασμό βάζεις πανάκι που εχεις βράσει πάνω στο στήθος σου να μαλακώσει και οταν τελειώσεις , βάζεις κρυα κομπρεσα. Για πέντε λεπτά.

 Συμπληρωμα έδινα κανονικά και θηλαζα και εκανα και αντλήσεις , το γάλα κανονικά μου κατέβηκε στις 45 μερες., πλεον δίνω ενα ή δυο μπουκαλάκια των 100 την μερα, για συνεχόμενους ύπνους.

 Πάνω απ ολα να σιτίζεται το μωρο σου πρεπει, το γάλα ουτε κόβεται ουτε σταματάει άμα δώσεις ξένο, θα το δίνεις ως έξτρα απο αυτο που παράγεις εσυ.

ολες να θηλαζουμε τα μωρά μας θελουμε αλλα δυστυχώς δεν ειναι για ολες τις γυναίκες το ίδιο εύκολο.

 Δες το χαλαρά και ορθολογικά, εμενα με στεναχωρούσε πολυ που δεν ειχα γάλα, αλλα δεν θα αφηνα το μωρο με σταγόνες για να πω οτι θηλάζω αποκλειστικά. Ήμασταν και στο 5% της καμπύλης βεβαια.

οι ψευδοθηλες εμενα τον αηδίασαν τον δικο μου, νανολινη οπως λέει και η νεφέλη οπωσδήποτε να εχεις. Και χρησιμοποιείς μπιμπερό της medela, που η ΡΟΗ ειναι σαν το στήθος για να μην καλομάθει στο εύκολο γάλα και μετα δεν ρουφάει.

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum said:

Κορίτσια έχω μεγάλο θέμα! Θέλω αποκλειστικό θηλασμό και το παλεύω πάρα πολύ! Οι θηλες μου όμως έχουν αρχίσει να ματωνουν και το ένα στήθος έχει σκληρύνει πολύ και βγάζει πολύ δύσκολα, για τον πόνο ούτε λόγος, κλαμααα!!! Είμαστε 5 ημερών και ακόμα δεν βγάζω γάλα κανονικό, σταγονιτσες. Πείτε μου σας παρακαλώ κάτι να με βοηθήσετε!! 

Ζεστές κομπρέσες στο στήθος που έχει σκληρύνει και πονάει. Ακόμη καλύτερα στο ντουζ ζεστό νεράκι και λίγο μασάζ στα σκληρά σημεία. Να επιμένεις μέχρι να μαλακώσει λίγο. Προσπάθησε να το αποφορτίζεις λίγο με το χέρι. 
Θα κατέβει και το γάλα. Γι αυτό πονάει το στήθος σου. Γεμίζει. Βάζε το μωρό στο στήθος να τραβήξει. 
Για τις πληγές αφενός λανολινη , αφετέρου γαλατάκι δικό σου να στεγνώνει πάνω στο στήθος. Επισης Ν είχες θηλες σιλικόνης βοηθούν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Κορίτσια έχω μεγάλο θέμα! Θέλω αποκλειστικό θηλασμό και το παλεύω πάρα πολύ! Οι θηλες μου όμως έχουν αρχίσει να ματωνουν και το ένα στήθος έχει σκληρύνει πολύ και βγάζει πολύ δύσκολα, για τον πόνο ούτε λόγος, κλαμααα!!! Είμαστε 5 ημερών και ακόμα δεν βγάζω γάλα κανονικό, σταγονιτσες. Πείτε μου σας παρακαλώ κάτι να με βοηθήσετε!! 

Καλημερα ρια! Εγω το επαθα αυτο την 3η 4η μερα που ημουν μαιευτήριο. Ματωσαν κ πονουσα απίστευτα..  Λοιπον 1ον)αυτη η κρεμα ειναι για να μαλακωνει τις Θηλες ενω εμεις στην ουσια θελουμε να σκληρυνουν,  οπότε την σταματησα,  επίσης απαξ κ κανεις πληγές δεν εχει νοημα 2ον)χρησιμοποιησα λιγο θηλαστρο να ξεκουραζω το στηθος,  νομιζω με βοηθησε πολυ 3ον)αυτο που πραγματικά εκανε δουλειά και εννοείται το συνεχιζω,  λιγο μητρικο γαλατακι επάνω στις Θηλες και το στηθος εξω να παίρνει αερα να κλεισουν πιο γρήγορα οι πληγες..  Για να κατέβει γαλα νομίζω πρέπει να ταιζεις οσο πιο συχνα μπορείς εστω να κανεις θηλαστρο, ειναι σχεση ζητησης παραγωγής

Just now, KateV είπε:

Κορίτσια μου γεννησα και εγώ μια κούκλα  3,190κιλά στις 12/2/21.Δεν τη γλύτωσα την Καισαρική, άρχισα να ανεβάζω  πίεση και η μικρή άρχισε να ρίχνει παλμούς.Όλα καλά πήγαν .Πονούσα αρκετά μετά την καισαρική αλλά με την επισκληριδιο  ηρεμούσα για λίγες ώρες.Είμαστε σπιτάκι μας πλέον χαρούμενη και πολύ ευτυχισμένη.Ακόμα δεν το πιστεύω ότι μετά από τόσο αγώνα έχω το θαύμα στα χεράκια μου.

Να σας ζησει! Καλη ανάρρωση στη μανουλα! Ατιμη καισαρικη,  αλλα σημασια έχει το αποτέλεσμα!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Έχει χάσει πάλι βάρος το μωρό οπότε μου έβαλε να του δίνω 3 γεύματα μέσα στο 24ωρο σκονογαλα των 60ml μετά από μισής ώρας τουλάχιστον ποιοτικού βυζοθηλασματος. Κ να κάνω όσα γεύματα μου ζητάει αναλόγως ποτέ θα ξυπνήσει στο 24ωρο. Μου λέει θα το κρατήσουμε αυτό μέχρι να ανακτήσει το βάρος που έχει χάσει από την γέννα. Επίσης το μωρό μου ενώ τα κακά του είναι τέλεια,τα τσισα δεν είναι άφθονα κ έχουν αυτά τα ροζ -πορτοκαλι σημάδια στο παμπερς που τους λενε κρυσταλλους κ είναι δείγμα αφυδάτωσης απότι μου είπανε, μία μαία μου είπε ότι είναι κ από τις ορμόνες μου δεν ξέρω πάντως καλό είναι να μην υπαρχουν. Επίσης λέει έχει λίγο ίκτερο το μωρό το καταλαβαίνει από το χρώμα του.

Τεσπα εγώ το παλεύω καμιά ώρα τουλάχιστον στο στήθος προτού του δώσω το έτοιμο.

 

Κορίτσι μου εμένα γεννήθηκε 2680 βγήκαμε από τη ΜΕΝΝ 2500. Σήμερα μετά από ένα μήνα γέννησης και είκοσι μέρες σπίτι φτάσαμε 3κιλα. Στην αρχή δεν μου έπαιρνε μέχρι να το βρούμε. Εμενα αυτό που με βόλεψε θηλάζω όποτε θέλει και δίνω και λίγες φορές μέσα στη μέρα συμπλήρωμα από άντλησεις που κάνω με νοσοκομειακό θήλαστρο. Άμα σε βολεύει καλύτερα το ξένο δώσε το και αν αρχίσει να παίρνει βάρος και θες να το κόψεις το κόβεις σταδιακά. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ είχα πάρα πολύ άγχος με το βάρος. Εμένα άρχισε να παίρνει τα πάνω του μετά από 15 μέρες και ηρέμησα και όταν άρχισε να βάζε βάρος άρχισε να έχει και πάνες με ουρα πολλά. Μην αγχώνεσαι θα πάρει τα πάνω του το μωρό σου σιγά σιγά.

Να προσθέσω ότι και μένα είχε ίκτερο και μόλις του έπεσε πήρε τα πάνω του το μωρό. Πήγαινε καλού κακού για εξέταση χολερυθρίνη.

 

 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, KateV said:

Κορίτσια μου γεννησα και εγώ μια κούκλα  3,190κιλά στις 12/2/21.Δεν τη γλύτωσα την Καισαρική, άρχισα να ανεβάζω  πίεση και η μικρή άρχισε να ρίχνει παλμούς.Όλα καλά πήγαν .Πονούσα αρκετά μετά την καισαρική αλλά με την επισκληριδιο  ηρεμούσα για λίγες ώρες.Είμαστε σπιτάκι μας πλέον χαρούμενη και πολύ ευτυχισμένη.Ακόμα δεν το πιστεύω ότι μετά από τόσο αγώνα έχω το θαύμα στα χεράκια μου.

Να σου ζήσει κοπέλα μου το κοριτσάκι σου και καλή αναρρωση σε εσένα ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Καντι είπε:

Απο την θηλή που ματώνει δεν βάζεις το μωρο βγάζεις το γάλα με θηλαστρο για να ελέγχεις μην τυχόν πίνει αιμα το μωρο.

 Στο στήθος βάλε τον σύζυγο σου να κανει δυνατό μασάζ, εγω μονη μου δεν μπορουσα , γιατι αντανακλαστικά επειδη πονάς σταματάς να πιέζεις.

πριν τον θηλασμό βάζεις πανάκι που εχεις βράσει πάνω στο στήθος σου να μαλακώσει και οταν τελειώσεις , βάζεις κρυα κομπρεσα. Για πέντε λεπτά.

 Συμπληρωμα έδινα κανονικά και θηλαζα και εκανα και αντλήσεις , το γάλα κανονικά μου κατέβηκε στις 45 μερες., πλεον δίνω ενα ή δυο μπουκαλάκια των 100 την μερα, για συνεχόμενους ύπνους.

 Πάνω απ ολα να σιτίζεται το μωρο σου πρεπει, το γάλα ουτε κόβεται ουτε σταματάει άμα δώσεις ξένο, θα το δίνεις ως έξτρα απο αυτο που παράγεις εσυ.

ολες να θηλαζουμε τα μωρά μας θελουμε αλλα δυστυχώς δεν ειναι για ολες τις γυναίκες το ίδιο εύκολο.

 Δες το χαλαρά και ορθολογικά, εμενα με στεναχωρούσε πολυ που δεν ειχα γάλα, αλλα δεν θα αφηνα το μωρο με σταγόνες για να πω οτι θηλάζω αποκλειστικά. Ήμασταν και στο 5% της καμπύλης βεβαια.

οι ψευδοθηλες εμενα τον αηδίασαν τον δικο μου, νανολινη οπως λέει και η νεφέλη οπωσδήποτε να εχεις. Και χρησιμοποιείς μπιμπερό της medela, που η ΡΟΗ ειναι σαν το στήθος για να μην καλομάθει στο εύκολο γάλα και μετα δεν ρουφάει.

Ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου! Εννοείται αν χρειαστεί συμπλήρωμα θα δώσω δεν είμαι κολλημένη στον αποκλειστικο. Σταματάει ποτέ αυτός ο πόνος? 

Just now, Paris.33 είπε:

Καλημερα ρια! Εγω το επαθα αυτο την 3η 4η μερα που ημουν μαιευτήριο. Ματωσαν κ πονουσα απίστευτα..  Λοιπον 1ον)αυτη η κρεμα ειναι για να μαλακωνει τις Θηλες ενω εμεις στην ουσια θελουμε να σκληρυνουν,  οπότε την σταματησα,  επίσης απαξ κ κανεις πληγές δεν εχει νοημα 2ον)χρησιμοποιησα λιγο θηλαστρο να ξεκουραζω το στηθος,  νομιζω με βοηθησε πολυ 3ον)αυτο που πραγματικά εκανε δουλειά και εννοείται το συνεχιζω,  λιγο μητρικο γαλατακι επάνω στις Θηλες και το στηθος εξω να παίρνει αερα να κλεισουν πιο γρήγορα οι πληγες..  Για να κατέβει γαλα νομίζω πρέπει να ταιζεις οσο πιο συχνα μπορείς εστω να κανεις θηλαστρο, ειναι σχεση ζητησης παραγωγής

Να σας ζησει! Καλη ανάρρωση στη μανουλα! Ατιμη καισαρικη,  αλλα σημασια έχει το αποτέλεσμα!! 

Κλείνουν ποτέ οι πληγές με θηλαστρο? Εσύ έχεις συνέλθει τώρα? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ κοριτσάκι μου! Εννοείται αν χρειαστεί συμπλήρωμα θα δώσω δεν είμαι κολλημένη στον αποκλειστικο. Σταματάει ποτέ αυτός ο πόνος? 

Κλείνουν ποτέ οι πληγές με θηλαστρο? Εσύ έχεις συνέλθει τώρα? 

Κι εγώ είχα κάνει πληγές . Με το γάλα που έβαζα πάνω και έκανα αντλήσεις έκλεισαν. Εγώ χρησιμοποιώ πια και θηλές σιλικόνης γιατί δεν έπιανε καλά επειδή έχω επίπεδες. Έχω παραμείνει να θηλάζω με αυτές μια χαρά τρώει το μωρό γιατί αλλιώς δεν τα καταφέρνουμε. Από το να παλεύει να πιάσει και να μην τρώει το προτιμώ. Βάλαμε και βάρος επιτέλους και κάνω και κάποιες αντλήσεις μέσα στη μέρα και του δίνω συμπλήρωμα. Θα το βρεις σιγά σιγά τι σε βολεύει καλύτερα!

Επίσης να πω κορίτσια για τα μπιμπερό της mam αν θέλει κάποια να δώσει και να μοιάζουν με την κίνηση του θηλασμού. Είναι πολύ καλό και δεν έχει ροή σαν τα άλλα. Αν δεν ρουφήξει το μωρό έχω παρατηρήσει δεν τρέχει.


kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, KateV είπε:

Κορίτσια μου γεννησα και εγώ μια κούκλα  3,190κιλά στις 12/2/21.Δεν τη γλύτωσα την Καισαρική, άρχισα να ανεβάζω  πίεση και η μικρή άρχισε να ρίχνει παλμούς.Όλα καλά πήγαν .Πονούσα αρκετά μετά την καισαρική αλλά με την επισκληριδιο  ηρεμούσα για λίγες ώρες.Είμαστε σπιτάκι μας πλέον χαρούμενη και πολύ ευτυχισμένη.Ακόμα δεν το πιστεύω ότι μετά από τόσο αγώνα έχω το θαύμα στα χεράκια μου.

Να σου ζήσει..τα κορίτσια μας έχουν την ίδια μέρα γενεθλία..12/2/21.. διαβάζεται στο ίδιο κ ανάποδα.χαχσ..πως είστε;;;εδώ εμείς σιγά σιγά φτιάχνουμε πρόγραμμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Κάνω αυτό που λέει η @Joann

Ξεκινάω με 100 ή 120,(είτε μιλάμε για μητρικό είτε για ξενο) και αν το στραγγίζουν προσθέτω από 30 κάθε φορά. Μπορεί να φτάσουν τα 180 με αυτό τον τρόπο μπορεί και να μη φάνε όλα τα πρώτα 30. Αλλά αφού μου ζητάνε κ άλλο δε θα δώσω;
Η παιδίατρος δε με ρώτησε ποτέ πόσο ή τι δίνω... αφού παίρνουν βάρος φαντάζομαι δεν τη νοιάζει. 
Το κάθε πότε πάλι τα μωρά το καθορίζουν. Ο μπέμπης τη μέρα είναι 3ωρο νταν. Η Μπέμπα ανάλογα. Μπορεί και 4-4,5. Αλλά αυτή μέσα στη μέρα τρώει και παραπάνω. Πχ χθες μέχρι νωρις το απόγευμα έπινε 160 στο 4ωρο. Μετά λιγότερο και πριν το βραδινό ύπνο πίνει συνήθως πολύ πάλι. Τώρα ξύπνησε 2.30 (είχε φάει 8-8:30 τελευταιο γεύμα) και έφαγε μόνο 90 και ξανά κοιμάται. 
Πάντως πολλές φορές αισθανομαι αυτό που λέει η @Joann. Ότι προσπαθούν να κάνουν το catch up... ή απλά είναι πιράνχας όπως τα λέω :) 

Και γιατί να μην τρώνε συνέχεια ; Εγώ καμία φορά που ταΐζω τη μικρή που κάνει τα πολύ μεγάλα γεύματα και λέω «δεν της δίνω άλλο θα κάνει εμετό» μου λέει ο άντρας μου «καλά πεινάει το παιδί κ δε θα της δώσεις ; Μπορεί να το έχει ανάγκη.. δεν είναι χρυσόψαρο το παιδί να τρώει κ να μην σταματάει!!» 
Άσε που με το μπουκάλι πάει το γάλα γρήγορα και πολύ όποτε χορταίνουν σχετικά γρήγορα. Αν είναι στήθος υπάρχει ένα θέμα γιατί θα κάθονται συνέχεια στο στήθος. Στήθος τα βάζω σε extreme καταστάσεις. Προτιμώ το μπουκάλι για να είμαι ειλικρινής. Με 2 δε μου βγαίνει το στήθος χρονικά. Θα έπρεπε να μην κάνω τίποτα άλλο όλη μέρα. 
Χαχαχα κι εγώ τη βαριέμαι την περίοδο :) Μακαρι να αργήσει ! 

Και εμένα έχουν μπει τα πρώτα. Πρέπει να κάνουμε τίποτα άλλο για να μπουν τα επόμενα ; Γιατί νομίζω όχι ... 

Εγώ το έζησα το catch up αν και δεν ήταν και ιδιαίτερα πρόωρα τα μωρά. Τρώγανε και οι δύο σαν τρελές και το πέτυχαν περίπου στον 8ο μήνα. 

Από κιλά και ύψος πάντως ήταν πάνω από το μέσο όρο από τον τρίτο και όλας μήνα! Σκέψου ότι οι δικές μου δεν έφαγαν κρέμες όταν ξεκίνησαν τις στερεές γιατί ήταν μπαμπατσικες!

 

10 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Νομιζω οτι πρεπει να περασουνε 8 μηνες τπυλαχιστον για να ξαναμεινεις εγκυος κ να μην εχεις θεμα με μητρα,ειδικα αν εχεις κανει καισαρικη και πρεπει να ξανακανεις.εσυ εμεινες εγκυος διοτι οι ορμονες μετα τη γεννα ειναι στο πικ τους! Ποσο τελειο!!θα ρωτησω το γιατρο γιατι θα παω για κολπικο υπερηχο μετα τις 40 μερες μου ειπε απο γεννα.τελικα καθε παιδιατρος άλλα λεει;! Ουτε εκει συμφωνουνε; Ουφ!!μου ειπε αυστηρα μεχρι 120 το 3ωρο αν δω κ πειναει τρελά κ οχι παραπανω..κ κανονικα 90 το τριωρο & προσπαθω να το τηρησω.βεβαια πειναει εννοειται λυσαει αλλα δινω στηθος κ οταν ερχεται η ωρα κ το ξενο..αν τους δινω να φανε οποτε θελουνε ,συνεχεια θα τρωνε..

Ωωωω !! τη βαριεμαι! Μακαρι να μου αργησει χαχα

Το ψιλοτσιμπάω για να καταλαβει οτι πρεπει να φαει..αλλιως κ εγω το βγαζω απο στηθος ειδικα αν το εχει παρει υπνος κ το βαζω κουνια..αλλα καμια φορα το αφηνω να ηρεμεί πχ αν το βγαλω και κλαιει και το αφηνω να πιπιλίζει εξαλλου καλο μου κανει να δινει εντολη να κατεβαινει το γαλα γιατι βγαζω και με θηλαστρο

Στην περίπτωση μου πιστεύω ότι βοήθησε το ότι χαλάρωσα τελείως είχα πλέον τα παιδάκια μου και ήμουν ζεν... είχαμε μόνο μια επαφή εκείνο το μήνα ( σκέψου κούραση με τα δίδυμα) και όμως έγινε! Τώρα έχω τρεις μπουμπουδες! Πολύ χαρούμενη και πολύ κουρασμένη!

Χρειάζομαι οπωςδηποτε βοήθεια κορίτσια ο αντρας μου θα γυρίσει στη δουλειά και δεν βγαίνει...

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κορίτσι μου εμένα γεννήθηκε 2680 βγήκαμε από τη ΜΕΝΝ 2500. Σήμερα μετά από ένα μήνα γέννησης και είκοσι μέρες σπίτι φτάσαμε 3κιλα. Στην αρχή δεν μου έπαιρνε μέχρι να το βρούμε. Εμενα αυτό που με βόλεψε θηλάζω όποτε θέλει και δίνω και λίγες φορές μέσα στη μέρα συμπλήρωμα από άντλησεις που κάνω με νοσοκομειακό θήλαστρο. Άμα σε βολεύει καλύτερα το ξένο δώσε το και αν αρχίσει να παίρνει βάρος και θες να το κόψεις το κόβεις σταδιακά. Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ είχα πάρα πολύ άγχος με το βάρος. Εμένα άρχισε να παίρνει τα πάνω του μετά από 15 μέρες και ηρέμησα και όταν άρχισε να βάζε βάρος άρχισε να έχει και πάνες με ουρα πολλά. Μην αγχώνεσαι θα πάρει τα πάνω του το μωρό σου σιγά σιγά.

Να προσθέσω ότι και μένα είχε ίκτερο και μόλις του έπεσε πήρε τα πάνω του το μωρό. Πήγαινε καλού κακού για εξέταση χολερυθρίνη.

 

 

Του έχουν κάνει εξετάσεις. Εμένα γεννήθηκε 3500 κ έπεσε στα 3 από το μαιευτήριο.απο εκεί αρχίσαμε να του δίνουμε ξένο κ εγώ ταυτόχρονα αντλούσα κ έδινα πρωτογαλα. Μετά πήρε λίγο βάρος αλλά όταν το γύρισα πάλι στον αποκλειστικό πάλι έπεσε το βάρος.οποτε τώρα θα το μπουσταρουμε λίγο αλλά ελεγχόμενα με ξενο αφού του δώσω δικό μου δίνω κ κάποια ml ξενο.συνεχιζω να θηλάζω φουλ ταιμ σχεδόν ασταμάτητα κ μολις πάρει βάρος θα μπει ξανά κ το θηλαστρο μάλλον. Κεγω με ψευδοθηλες είμαι παντως

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...