Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Νινι2019 είπε:

Καλημέρα.. Εγώ κάποιες μέρες που έχω και ναυτία κτλ ναι έχω χαμηλή  πίεση.. Έχω πάρει πιεσόμετρο στο σπίτι και την παρακολούθω. 

Κι εγώ έχω πιεσόμετρο και όταν δε νιώθω καλά τη μετράω! Και είναι μια έτσι μια αλλιώς...


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Balloo είπε:

 

Καλώς ορίσατε κορίτσια! Να έχετε μια ήρεμη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη ❤️

@ba_lily δεν έχει σημασία πότε είχαμε τελευταία περίοδο εμείς που κάναμε εξωσωματική, μη μπερδεύεσαι. Εγώ για παράδειγμα έκανα εμβρυομεταφορά την 24η μέρα του κύκλου, οπότε αν υπολόγιζα την εγκυμοσύνη με βάση την τελευταία μέρα μου περίοδο, σίγουρα θα είχα πρόβλημα. Ο υπολογισμός κύησης στην ivf έχει ως εξής: αφαιρείς από την ημερομηνία της ΕΤ την ηλικία των εμβρύων και μετά άλλες 14 μέρες. Για παράδειγμα εγώ έκανα ΕΤ στις 19/05 βλαστοκύστες 5 ημερών.

Οπότε 19/05-5=14/05

14/05-14=30/04. Τότε είχα θεωρητικά περίοδο.

Υπάρχει και μια εφαρμογή στο ίντερνετ, αν πατήσεις υπολογισμός κύησης ivf θα σου το βγάλει.

Καλημέρα κοριτσάκι...εμένα τυγχάνει να είναι κ η τελευταία μέρα περιοδου μου...!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, natassaki2006 είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι...εμένα τυγχάνει να είναι κ η τελευταία μέρα περιοδου μου...!!!

Μια χαρά! Καλημέρα Νατασσάκο μου ❤️ Πως είσαι? Σταμάτησαν τα καφέ/ροζ/μπεζ?


MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

Μια χαρά! Καλημέρα Νατασσάκο μου ❤️ Πως είσαι? Σταμάτησαν τα καφέ/ροζ/μπεζ?

Ναι ναι γλυκούλα ήταν χθες μόνο μια φορά λίγο στο σκούπισμα.. 

Αναγούλες έχω μόνιμα ειδικά μετά το απόγευμα.. Αλλά δεν πειράζει...

Την Τρίτη έχω γιατρό υπέρηχο κλπ...Και εκείνη την μέρα έχουμε κ επέτειο γάμου με τον υπέροχο αντρουλη μου..!!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

 

Καλώς ορίσατε κορίτσια! Να έχετε μια ήρεμη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη ❤️

@ba_lily δεν έχει σημασία πότε είχαμε τελευταία περίοδο εμείς που κάναμε εξωσωματική, μη μπερδεύεσαι. Εγώ για παράδειγμα έκανα εμβρυομεταφορά την 24η μέρα του κύκλου, οπότε αν υπολόγιζα την εγκυμοσύνη με βάση την τελευταία  μου περίοδο, σίγουρα θα είχα πρόβλημα. Ο υπολογισμός κύησης στην ivf έχει ως εξής: αφαιρείς από την ημερομηνία της ΕΤ την ηλικία των εμβρύων και μετά άλλες 14 μέρες. Για παράδειγμα εγώ έκανα ΕΤ στις 19/05 βλαστοκύστες 5 ημερών.

Οπότε 19/05-5=14/05

14/05-14=30/04. Τότε είχα θεωρητικά περίοδο.

Υπάρχει και μια εφαρμογή στο ίντερνετ, αν πατήσεις υπολογισμός κύησης ivf θα σου το βγάλει.

@Balloo να σε ρωτήσω κάτι, το ξέρω κουράστηκες να μας απαντάς σε αυτό αλλα άντε :) χαχαχα 

Εμείς καναμε ακριβώς την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα εγώ τωρα λεω ότι ειμαι 9εβδο + 4 ημερ αλλα με τα λεγόμενα τα δικά σου δηλαδή εμείς την άλλη βδομάδα γινόμαστε 3 μηνών ;;; 
πφφφφφφ ποτε δεν θα τα μάθω τελικά χαχαχαχ  

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, natassaki2006 είπε:

Ναι ναι γλυκούλα ήταν χθες μόνο μια φορά λίγο στο σκούπισμα.. 

Αναγούλες έχω μόνιμα ειδικά μετά το απόγευμα.. Αλλά δεν πειράζει...

Την Τρίτη έχω γιατρό υπέρηχο κλπ...Και εκείνη την μέρα έχουμε κ επέτειο γάμου με τον υπέροχο αντρουλη μου..!!!!

Κι αυτά τα υγρά μέσα στο πρόγραμμα είναι. Αν είναι να τα έχουμε να είναι απειροελάχιστα και για λίγο!

Αχ είναι υπέροχο που θα κάνετε υπέρηχο εκείνη τη μέρα ❤️ Θα ακούσετε και καρδούλες αυτή τη φορά, έτσι δεν είναι?! Μετά και μια ωραία βόλτα επιβάλλεται! Εμένα αργούν ακόμη, καί ο υπέρηχος καί η επέτειος..! Χιχιχι! Αιώνας μου φαίνονται αυτές οι μέρες! Το μόνο ευχάριστο αυτή την εβδομάδα είναι ότι ξεκίνησα σταδιακά τη διακοπή των φαρμάκων. Επιτέλους! 

Όσο για  τις ανακατωσούρες με εμένα με πιάνουν από το απόγευμα και μετά, λες και έχουν χρονόμετρο. 

 


MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

 

Καλώς ορίσατε κορίτσια! Να έχετε μια ήρεμη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη ❤️

@ba_lily δεν έχει σημασία πότε είχαμε τελευταία περίοδο εμείς που κάναμε εξωσωματική, μη μπερδεύεσαι. Εγώ για παράδειγμα έκανα εμβρυομεταφορά την 24η μέρα του κύκλου, οπότε αν υπολόγιζα την εγκυμοσύνη με βάση την τελευταία  μου περίοδο, σίγουρα θα είχα πρόβλημα. Ο υπολογισμός κύησης στην ivf έχει ως εξής: αφαιρείς από την ημερομηνία της ΕΤ την ηλικία των εμβρύων και μετά άλλες 14 μέρες. Για παράδειγμα εγώ έκανα ΕΤ στις 19/05 βλαστοκύστες 5 ημερών.

Οπότε 19/05-5=14/05

14/05-14=30/04. Τότε είχα θεωρητικά περίοδο.

Υπάρχει και μια εφαρμογή στο ίντερνετ, αν πατήσεις υπολογισμός κύησης ivf θα σου το βγάλει.

Ο γιατρος και 2 μαιες μου ειπανε αφαιρουμε 12 μερες απο την ετ και αλλες 5 αν ειναι εμβρυα βλαστοκυστες και 3 αν ειναι 3 ημερων.αυτη τη μερα θα παιρνουμε ως τελευταια περιοδο.μετα τη βαζουμε στο app και μια χαρα μας τα βγαζει.δε καταλαβαινω γιατί σου ειπε 14 μερες.και εκει αλλα λεει ο ενας κ αλλα ο αλλος;!ελεος

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nini- είπε:

@Balloo να σε ρωτήσω κάτι, το ξέρω κουράστηκες να μας απαντάς σε αυτό αλλα άντε :) χαχαχα 

Εμείς καναμε ακριβώς την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα εγώ τωρα λεω ότι ειμαι 9εβδο + 4 ημερ αλλα με τα λεγόμενα τα δικά σου δηλαδή εμείς την άλλη βδομάδα γινόμαστε 3 μηνών ;;; 
πφφφφφφ ποτε δεν θα τα μάθω τελικά χαχαχαχ  

 

Σιγά καλέ, χαχαχα! Μη νομίζεις ότι τα ξέρω, τυχαία το έμαθα, από ένα ημερολόγιο εγκυμοσύνης που αγόρασα. Εγώ είμαι 9+3! Κάθε Πέμπτη αλλάζω εβδομάδα. Εσύ κάθε Τετάρτη? Λοιπόν, κάτσε να τα βάλω κι εγώ σε μια σειρά. Εμείς τώρα κλείσαμε τις 9 εβδομάδες και διανύουμε την δέκατη. Από 9+1 μέχρι 9+6 είναι η δέκατη εβδομάδα. Άρα αν το τρίμηνο ολοκληρώνεται τη 12η εβδομάδα, εμείς κλείνουμε τρίμηνο την ημέρα που θα είμαστε 12w0d. Δηλαδή την Πέμπτη 23/07.

Just now, Nephelie είπε:

Ο γιατρος και 2 μαιες μου ειπανε αφαιρουμε 12 μερες απο την ετ και αλλες 5 αν ειναι εμβρυα βλαστοκυστες και 3 αν ειναι 3 ημερων.αυτη τη μερα θα παιρνουμε ως τελευταια περιοδο.μετα τη βαζουμε στο app και μια χαρα μας τα βγαζει.δε καταλαβαινω γιατί σου ειπε 14 μερες.

Μου το είπε και ο εξωσωματικός, με τον ίδιο τρόπο το υπολόγισε και η γυναικολόγος μου, χωρίς να μιλήσω φυσικά και όταν πήρα τηλ για αυχενική, έτσι το υπολόγισε και η εμβρυολογος. Επίσης υπάρχει κι ένα σάιτ στο ίντερνετ που κι αυτό αφαιρεί 14 μέρες. Κι άλλες κοπέλες που το συζητήσαμε εδώ μέσα έτσι τους το υπολόγισαν εκτός από μία που της αφαίρεσαν 12 σαν εσένα αλλά δεν θυμάμαι ποια είναι! Κοίτα, υποτίθεται αφαιρούν 14 γιατί σε έναν τυπικό κύκλο σύλληψη γίνεται την 14η μέρα. Αλλά δύο μέρες πάνω δύο μέρες κάτω δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία, έτσι δεν είναι?

  • Μου αρέσει 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

Σιγά καλέ, χαχαχα! Μη νομίζεις ότι τα ξέρω, τυχαία το έμαθα, από ένα ημερολόγιο εγκυμοσύνης που αγόρασα. Εγώ είμαι 9+3! Κάθε Πέμπτη αλλάζω εβδομάδα. Εσύ κάθε Τετάρτη? Λοιπόν, κάτσε να τα βάλω κι εγώ σε μια σειρά. Εμείς τώρα κλείσαμε τις 9 εβδομάδες και διανύουμε την δέκατη. Από 9+1 μέχρι 9+6 είναι η δέκατη εβδομάδα. Άρα αν το τρίμηνο ολοκληρώνεται τη 12η εβδομάδα, εμείς κλείνουμε τρίμηνο την ημέρα που θα είμαστε 12w0d. Δηλαδή την Πέμπτη 23/07.

Εγω σας βγαζω 9+1 σημερα και ειστε στην 10η βδομαδα χαχχα @Nini- καλέ το φαγατε το τριμηνο παει τελειωνει...πωπω πως τρεχει ο χρονος ρε κοριτσια...

Just now, Balloo είπε:

Σιγά καλέ, χαχαχα! Μη νομίζεις ότι τα ξέρω, τυχαία το έμαθα, από ένα ημερολόγιο εγκυμοσύνης που αγόρασα. Εγώ είμαι 9+3! Κάθε Πέμπτη αλλάζω εβδομάδα. Εσύ κάθε Τετάρτη? Λοιπόν, κάτσε να τα βάλω κι εγώ σε μια σειρά. Εμείς τώρα κλείσαμε τις 9 εβδομάδες και διανύουμε την δέκατη. Από 9+1 μέχρι 9+6 είναι η δέκατη εβδομάδα. Άρα αν το τρίμηνο ολοκληρώνεται τη 12η εβδομάδα, εμείς κλείνουμε τρίμηνο την ημέρα που θα είμαστε 12w0d. Δηλαδή την Πέμπτη 23/07.

Μου το είπε και ο εξωσωματικός, με τον ίδιο τρόπο το υπολόγισε και η γυναικολόγος μου, χωρίς να μιλήσω φυσικά και όταν πήρα τηλ για αυχενική, έτσι το υπολόγισε και η εμβρυολογος. Επίσης υπάρχει κι ένα σάιτ στο ίντερνετ που κι αυτό αφαιρεί 14 μέρες. Κι άλλες κοπέλες που το συζητήσαμε εδώ μέσα έτσι τους το υπολόγισαν εκτός από μία που της αφαίρεσαν 12 σαν εσένα αλλά δεν θυμάμαι ποια είναι! Κοίτα, υποτίθεται αφαιρούν 14 γιατί σε έναν τυπικό κύκλο σύλληψη γίνεται την 14η μέρα. Αλλά δύο μέρες πάνω δύο μέρες κάτω δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία, έτσι δεν είναι?

Δε με νοιαζει αυτο μωρε, εξαλλου στον υπερηχο φαινεται καλυτερα.εμενα μου τη σπαει που άλλα λεει ο ενας και άλλα ο αλλος.ακομα και για το απλό..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Balloo είπε:

Σιγά καλέ, χαχαχα! Μη νομίζεις ότι τα ξέρω, τυχαία το έμαθα, από ένα ημερολόγιο εγκυμοσύνης που αγόρασα. Εγώ είμαι 9+3! Κάθε Πέμπτη αλλάζω εβδομάδα. Εσύ κάθε Τετάρτη? Λοιπόν, κάτσε να τα βάλω κι εγώ σε μια σειρά. Εμείς τώρα κλείσαμε τις 9 εβδομάδες και διανύουμε την δέκατη. Από 9+1 μέχρι 9+6 είναι η δέκατη εβδομάδα. Άρα αν το τρίμηνο ολοκληρώνεται τη 12η εβδομάδα, εμείς κλείνουμε τρίμηνο την ημέρα που θα είμαστε 12w0d. Δηλαδή την Πέμπτη 23/07.

Μου το είπε και ο εξωσωματικός, με τον ίδιο τρόπο το υπολόγισε και η γυναικολόγος μου, χωρίς να μιλήσω φυσικά και όταν πήρα τηλ για αυχενική, έτσι το υπολόγισε και η εμβρυολογος. Επίσης υπάρχει κι ένα σάιτ στο ίντερνετ που κι αυτό αφαιρεί 14 μέρες. Κι άλλες κοπέλες που το συζητήσαμε εδώ μέσα έτσι τους το υπολόγισαν εκτός από μία που της αφαίρεσαν 12 σαν εσένα αλλά δεν θυμάμαι ποια είναι! Κοίτα, υποτίθεται αφαιρούν 14 γιατί σε έναν τυπικό κύκλο σύλληψη γίνεται την 14η μέρα. Αλλά δύο μέρες πάνω δύο μέρες κάτω και έχει και ιδιαίτερη σημασία, έτσι δεν είναι?

Τέλεια κατάλαβα !!! 
Οταν το έκαναν εδώ στη σελίδα που είπες δείχνει ότι αλλάζω βδομάδα κάθε Πέμπτη αλλα στο γιατρό δείχνει ότι αλλάζω κάθε Τετάρτη σύμφωνα με τα μωράκια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nephelie είπε:

Εγω σας βγαζω 9+1 σημερα και ειστε στην 10η βδομαδα χαχχα @Nini- καλέ το φαγατε το τριμηνο παει τελειωνει...πωπω πως τρεχει ο χρονος ρε κοριτσια...

Δε με νοιαζει αυτο μωρε, εξαλλου στον υπερηχο φαινεται καλυτερα.εμενα μου τη σπαει που άλλα λεει ο ενας και άλλα ο αλλος.ακομα και για το απλό..

Έχεις δίκαιο, είναι εντελώς σπαστικό που δεν συμφωνούν ούτε στα πιο απλά..!

  • Μου αρέσει 1

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Εγω σας βγαζω 9+1 σημερα και ειστε στην 10η βδομαδα χαχχα @Nini- καλέ το φαγατε το τριμηνο παει τελειωνει...πωπω πως τρεχει ο χρονος ρε κοριτσια...

Δε με νοιαζει αυτο μωρε, εξαλλου στον υπερηχο φαινεται καλυτερα.εμενα μου τη σπαει που άλλα λεει ο ενας και άλλα ο αλλος.ακομα και για το απλό..

Άσε εχουμε ακόμη και δεν περνάνε οι μέρες με τιποτααααα!!!! Εμένα ούτε μου είπαν ακόμη ποτε θα παω για το scan το μεγάλο !!! 
 

Πόσπ εισαι εσυ ;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nini- είπε:

Τέλεια κατάλαβα !!! 
Οταν το έκαναν εδώ στη σελίδα που είπες δείχνει ότι αλλάζω βδομάδα κάθε Πέμπτη αλλα στο γιατρό δείχνει ότι αλλάζω κάθε Τετάρτη σύμφωνα με τα μωράκια 

Ο,τι λέει ο υπέρηχος καί ο γιατρός σου κοριτσάρα μου! Η εμφύτευση των 5 ημερών γίνεται μέσα σε 48 ώρες. Εσένα μπορεί να έγινε το πρώτο 24ωρο ενώ εμένα το δεύτερο. Οπότε, ο,τι πει ο γιατρός.

  • Μου αρέσει 2

MU8lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nini- είπε:

Άσε εχουμε ακόμη και δεν περνάνε οι μέρες με τιποτααααα!!!! Εμένα ούτε μου είπαν ακόμη ποτε θα παω για το scan το μεγάλο !!! 
 

Πόσπ εισαι εσυ ;;;

Για την αυχενικη λες;;; Μα αυτο θα πρεπε να το κανονισεις απο τωρα δε θα βρισκεις ραντεβου..απο 20 ιουλιου & μετα πρεπει να τη κανεις σιγουρα!! Εγω εχω ακομα ειμαι 20 μερες μετα την ετ !! υπερηχο πρωτο θα κανω 13/7 που θα ειμαι ακριβως 6βδομαδων

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Για την αυχενικη λες;;; Μα αυτο θα πρεπε να το κανονισεις απο τωρα δε θα βρισκεις ραντεβου..απο 20 ιουλιου & μετα πρεπει να τη κανεις σιγουρα!! Εγω εχω ακομα ειμαι 20 μερες μετα την ετ !! υπερηχο πρωτο θα κανω 13/7 που θα ειμαι ακριβως 6βδομαδων

Με το καλό κορίτσι μου να δεις τα μωράκια σου!!!! 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...